m Dover door verdragend geschut bestookt I Terugtocht der Britsche troepen Griekenland duurt voort No. 17864. honden kattenbrood en half De distributie van vleesch, scheerzeep, schoenen, vaste brandstoffen, Woensdag 30 April. I 5 1941. duurde drie en een uur De strijd ter zee Nieuwe Grieksche te Athene regeenng Engelsche bommen op ons land eischen elf dooden De aardappel- rantsoeneering i /X A Beschieting Vleeschbon no. 13 ver lengd t.m. 6 Mei Scheerzeep VERDUISTEREN I 5 van 9.03 uur n.m. 1 tot 6.10 uur v.m. s De distributie van aardappelen Koopen en verkoopen van alle soorten schoenen verboden IS Distributie van koffiesurrogaat Op bon 18 is 250 gram verkrijgbaar Geen redding als bij Duinkerken te verwachten I 5 I 5 I 8 X* I s S Maan: 1 Mei onder 12.39 u. v.m. op 9.38 uur v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Hitler spreekt jonge officieren toe Bon K van de textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder aangewezen Twintig broodbonnen voor anderhalve kilogram aardappelen Door generaal Tsolakoglu gevormd Tien broodbonnen voor kilogram en vier bonnen voor 3/10 kilogram tk Een ernstige waarschuwing Veertien personen zwaar en tien licht gewond Nachtdienst dokters: a a Binnen enkele dagen zal een bijzonder rantsoen van 250 gram ryst beschikbaar worden gesteld Vaste brandstoffen en petroleum voor kookdoeleinden Honden- en kattenbrood op bon 7 Acht huizen vernield en ongeveer 2 dozijn woonhuizen^ min of meer zwaar beschadigd Luchtgevechten boven het Kanaal De helft van de Britsche koop vaardijvloot vernietigd? Gevecht tusschen motortorpedo- booten Britsche duikboot torpedeert Fransch schip Sterke formaties Duitsche vlieg tuigen bombardeeren Plymouth Zeer strenge maatregelen tegen hamsteraars en tegen den smokkel handel in aardappelen Geldigheidsduur van schoenen bonnen verlengd tot en met 18 Mei f COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: I radio meldt PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post .10 ct Vreeseljjke verwoestingen te Plymouth Het D.N.B. seint uit New York: United Press meldt uit Plymouth, dat de ver woestingen, die daar door het Duitsche luchtwapen zijn aangericht, alles wat vroeger werd vernield, in de schaduw stellen. De verwoestingen zijn veel erger dan in Coventry. Woorden kunnen niet be schrijven. hoe de deelen van de stad er uitzagen, waarover het luchtwapen heeft tot en met, Vrijdag 9 Mei 1941 het kno pen, verknopen en afleveren van alle soor ten schoenen, in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en teer loos schoeisel, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Derhalve valt onder dit ver bod ook het koopen, verkoopen en afleve ren van alle soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden ver kocht. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, welker geldigheidsduur vervalt op een der dagen gelegen tusschen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mei 1941; De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, is het noodzakelijk gebleken, het vleesch- rantsoen te verminderen, hetgeen neer komt op een verlenging van den geldig heidsduur- der bonnen. In verband hier mede wordt de geldigheidsperiode van de met „13" genummerde bonnen van de Vleeschkaart verlengd tot 16 dagen. De bonnen blijven derhalve geldig t/m. Dins dag 6 Mei a.s. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 et. Ipcasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. -• Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Britsche vliegtuigen boven Zuid-Duitschtand De koninklijke Britsche luchtmacht is in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, met zwakke strijdkrachten naar Zuid-Duitschland gevlogen. Op en kele plaatsen werden bommen neergewor pen. Militaire of voor den oorlog belang rijke schade is niet ontstaan,.daarentegen werden weer verscheidene woonhuizen vernield of beschadigd. Verscheidene bur gers werden gedood of gewond. Loos luchtalarm te Keulen In Keulen is gistermiddag luchtalarm gemaakt. Er naderde een buitgemaakt Fransch vliegtuig met Duitsche beman ning, doch doordat het weer ongunstig was voor waarnemingen, werd de identi teit van het vliegtuig niet onmiddellijk herkend. Het werd door het afweerge schut beschoten. Het toestel daalde op het naastbijgelegen vliegveld. Het alarm duurde ongeveer een kwartier. I I 9 8 8 8 A 2 8 A A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk', Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263] Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben verscheidene Engelsche vliegtui gen brand- en brisantbommen afgewor pen op tal van plaatsen in ons land. Zoo als gewoonlijk, kwam een groot aantal bommen op het open veld terecht, waar zij ontploften zonder noemenswaardigc schade aan te richten. Daarentegen werd in verschillende plaatsen schade van min of meer ernstigen aard veroorzaakt. Op een plaats werd door drie afgewor pen brisantbommen, een huis volkomen vernield, terwijl een ander woonhuis zwaar beschadigd werd. In deze gemeente werd ook een telefoonleiding getroffén, waardoor het telefoonverkeer tijdelijk ge stoord werd. Helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar- en vier lichtgewonden te be treuren. Op een andere plaats in het Wes ten van het land werden, eveneens door drie brisantbommen, vier woonhuizen ver woest en drie andere zwaar beschadigd. Van de bewoners werden drie personen gedood en een zwaar gewond. In een an dere. plaats ontstond belangrijke schade aan woonhuizen en broeikassen; hier wer den twee personen zwaar gewond. Ten slotte werd in nog een andere plaats in het Westen des lands, waar veel bommen werden neergeworpen, ook vrij veel scha de aangericht. Hier werd 'n hoofdbuis van de waterleiding getroffen, alsmede de bo venleiding van de trambaan. Verder wer den verschillende vaartuigen beschadigd en eén heele rij woonhuizen min of meer door bomscherven en ook door den lucht druk beschadigd. Helaas waren hier vijf dooden, acht zwaar- en zes lichtgewonden te betreuren. Op verschillende andere plaatsen wer den nog huizen, schuren en boerenhoeven getroffen door scherven en door den lucht druk beschadigd. Ook een aantal paarden, koeien en eenig kleinvee werd gedood. De totaalbalans geeft dit beeld: acht hui zen vernield, ongeveer twee dozijn huizen min of meer zwaar beschadigd, elf doo den, veertien zwaar- en tien lichtgewon den. Op het oogenblik worden 12.000 ton per week voor de gewone distributie be schikbaar gesteld. Verder wordt tot vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gram rijst be schikbaar gesteld, welke voor de hou ders van vetkaarten goedkooper ge geven wordt. Blijkt tenslotte, dat de sluikhandel en de smokkelarij de ge troffen maatregelen in gevaar blijven brengen, dan zal voor de scherpste maatregelen niet teruggedeinsd worden. Ook degenen, die van een grooteren geldbuidel profiteeren, om ten koste der gemeenschap zich zelf te bevoor- deelen, mogen zich, aldus besloot Graf Grote, dit voor gezegd houden. Reeds vroeger werd medegedeeld, dat 30.000 ton aardappelen naar België waren gezonden in voorschot op. aardappelen, welke door Duitschland aan ië zou den worden geleverd, hetgeen door transportmoeilijkheden nog niet was ge schied. Graf Grote deelde thans mede, dat Duitschland bereids aardappelen naar ons land zond en dat verscheidene zen dingen nog te verwachten zijn. De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft wederom een appel gelast van de soldaten van het leger, de marine, het luchtwapen en van de Waf- fen S.S., die binnenkort tot officier be vorderd zullen worden. Voor de bijna 9000 jonge soldaten, die voor een deel reeds een bewijs hebben geleverd van de groot ste dapperheid tegenover den vijand, heeft de Führer gistermiddag in het Sportpalast te Berlijn gesproken over hun plichten en opgaven in de nationaal-socialistische Weermacht. Hij zeide, dat zij in de uit oefening van hun beroep er zeker van konden zijn, dat waar een Duitsch officier zich in den strijd bevindt, hij steeds door Duitsche musketiers omringd zal zijn. gevlogen. Zij gelijken op tooneelen uit Vlaanderen ten tijde van den wereld oorlog. Geheele straten, waar vroeger winkels en kantoren waren, zijn niets an ders dan puinhoopen. De verslaggever van de „New York Times”, Anderson, meldt, dat het Duit- voor het eerst heeft bereikt, dat in een Engelsche stad dui zenden personen hun laatste bezittingen samenraapten en een in puin liggende stad verlieten, die hun geen onderdak meer kon verleenen. Sedert dagen duurt deze uittocht voort. Zeer scherpe controle, ook in particuliere woningen Men heeft gevraagd of er een controle zal worden uitgeoefend. In verband hier mede kan worden medegedeeld, dat er in derdaad een zeer scherpe con trole zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere woningen enz. Afgezien van de strafvervolging welke wordt ingesteld bij onjuiste opgaven, zal in dergelijke gevallen niet alleen de aan wezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de be treffende woning bevindende levensmidde len. Men wordt in het eigen belang drin gend aangeraden juiste opgaven te ver strekken. want er wordt zonder aanzien des persoons ingegrepen. Bij personen, dia geen aardappelkaarten in ontvangst heb ben genomen, zal geen huiszoeking worden gedaan. Personen, die reeds wederrechte lijk aardappelkaarten in ontvangst hebben genomen, kunnen deze morgen en over morgen (Woensdag en Donderdag) alsnog inleveren bij de plaatselijke distributie kantoren zonder zich aan een strafvervol ging en andere onaangenaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand: Men !s’ vastbesloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 a Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 heeft gister- onder voorzitter- Tsolakoglu, een regeering is ge- Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens den Britschen berichtendienst wordt de terugtocht der Britsche troepen in Grie kenland voortgezet. Vooraanstaande Engelsriie journalis ten hebben toegegeven, dar een redding der Britsche troepen in Griekenland in denzelfden omvang als in Duinkerken niet kan worden verwacht. Deze opvatting zoo verklaart men in bevoegde kringen te Berlijn is juist. Bij Duinkerken hadden de Engel- schen hun redding, te danken aan den dikken mist en de nabijheid van de En gelsche kust. In Griekenland echter is, naast het «eer groote aantal gevangen genomen Britten, het grootste deel der volgeladen Engelsche transportschepen tot zinken gebracht of zwaar bescha digd. Dit beteekent. dat de Britsche verliezen bij de vlucht naar Kreta bij zonder groot moeten zijn. Aanzienlijke hoeveelheden oorlogs- materieel verloren gegaan De Australische minister van oorlog,: Spender, heeft, volgens een "bericht vat} „Nya Dagligt Allehanda” uit Sydney verklaard, dat bij den Griekéchen veld tocht aanzienlijke hoeveelheden oorlogs- materieel verloren zijn gegaan. De oor zaak is, zoo zei hjj, dat generaal Bla rney het bevel tot inscheping der solda ten had gegeven, voordat de tanks cn het andere materieel aan boord waren gebracht. Verklaring van minister Fadden De waarnemende Australische minis terpresident Fadden verklaarde: „Vele van onze troepen hebben, nadat zij den opmarsch van den vijand den hardnek- kigsten tegenstand hebben geboden, Griekenland verlaten. Ongelukkigerwijze kunnen wij niet hopen bij de evacuatie van offers verschoond te blijven, wij moeten ons integendeel op verliezen voorbereiden, aldus United Press”. Zooals reeds is gepubliceerd geven da twintig met „15” genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht op het koo- pen van anderhalve kilogram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen vier jaar 'oud zijn en aan personen, die zwa- ren arbeid verrichten speciale halve brood- kaarten zijn verstrekt, brengt dit uiteraard mede, dat tien met „15" genummerOe bon- neÊ van de broodkaart tezamen recht geven op het koopen van 1 kilogram aardappelen. Bovendien zijn aan personen, die 14——21 jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15” genummerde bonnen van deZe kaarten geven tezamen recht op het koopen van 0.3 kilogram aardappelen. Voorts is bekend gemaakt, dat aan kin deren, die na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardappelkaarten zullen worden uit gereikt. In plaats hiervan dient gelezen te worden kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn geboren. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn’Veboren, zullen derhalve een heele aardappeUcaart ontvangen. In opdracht van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt de directeur van het centraal distributiekantoor de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstan den te bestaan ten aanzien van de uit reiking van aardappelkaarten in vèrband met de voorraden, welke men eventueel zal hebben. Er is bekend gemaakt dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 k.g. per persoon geen aardappelkaar ten zal ontvangen. Men heeft dit opge vat als zou bijv, een gezin van 4 personen dat beschikt over minder dan 60 kg. niets behoeft op te geven. Deze opvatting is positief o n j u i s L Want men moet een voorraad per ge zinslid rekenen. Hiervoor kan het volgen de staatje aangehaald worden: indien een gezin in het bezit is van: 0 tot en met 14 k.g. wordt geen kaart minder uitgereikt. 15 tot en met 29 k.g. wordt een kaart minder uitgereikt 30 tot en met 44 k.g worden twee kaar ten minder uitgereikt 45 tot en met 59 k.g. worden drie kaarten minder uitgereikt 60 tot en met 74 k.g. worden vier kaarten minder uitgereikt 75 tot en met 89 k.g. worden vijf kaarten minder uitgereikt Een gezin, dat in aanmerking zou ko men voor vier heele en twee halve kaar ten en een voorraad heeft van 80 k.g. aardappelen, ontvangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou ko men, ontvangt het slechts een halve kaart. streven om door zijn loyauteit de regee ring te helpen, die er uit al haar krach ten naar streeft de zware lasten, welke de oorlog heeft veroorzaakt, uit den weg te ruimen. Dezelfde redenen, welke mij indertijd dwongen u de opdracht te geven de wapens neer te leggen, toen ik tezamen met u streed en de kansloosheid van den strijd zag, geven mij aanleiding u thans op te roepen mij te volgen, om ons geliefde vaderland weer op te bou wen en nutteloos bloedvergieten te ver mijden. Onbeinvloed door vreemde en egoistische belangen, maar alleen in het belang van het volk z.elf, willen wij er naar streven, dat Griekenland weer zal leven en dat het volk arbeid en vrede zal worden verzekerd. Ik verlaat mij op de vaderlandsliefde van ieder uwer”. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 S Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 A A Gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Mei tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „K” gemerkte bon van de textielkaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren vóór 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercrême. Aparte strookje voor scheerzeep kan vernietigd worden Bovengenoemde bon van de textielkaart is aangewezen öVn degenen, die tusschen 5 Augustus 1940 en 1 Februari 1941 vijf tien jaar geworden zijn, ook in staat te stellen, scheerzeep te koopen. hetgeen niet mogelijk zou zijn geweest, indien weder om een van de van 116 tot en met 120 genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje. welke destijds bij de eerste uitreiking van textielkaarten aan manhen en jongen van vijftien jaar en ouder werden verstrekt, zou zijn aange wezen. De van de bovenbedoelde, van 116 t/m. 120 genummerde resteerende bon nen kunnen worden vernietigd. Tenslotte deelt de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart het volgende mede In aansluiting op de reeds getroffen April-regeling zullen thans voor kook doeleinden bonkaarten voor vaste brand stoffen en/of petroleum worden uitge reikt De belanghebbenden dienen zich op een door 'den plaatselijken distributie- dienst nader vast te stellen tijdstip bij genoemde instantie te vervoegen ten ein de een aanvraagformulier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petro leum komen uitsluitend die personen of gezinnen in aanmerking, die niet elec- trisch koken en die geen aansluiting heb ben op het gasnet. Onder een aansluiting op het gasnet wordt hierbij verstaan, dat in het desbetreffende perceel of, indien slechts een perceelsgedeelte wordt be woond,' in dat gedeelte, een gasbinnen leiding hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwezig is. Zij, die wel op het gasnet zijn aangesloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uit reiking der bovengenoemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts personen en gezin nen. die een zelfstandige huishouding voe ren. voor uitbreiding in aanmerking kun nen komen, bewoners van hotels, pen sions e.d„ alsmede personen of ;*ezinnen, die niet zelf hun warme maaltijden berei den. derhalve niet. De bonkaarten mogen uitsluitend aan degenen, die in het bezit zijn van een stamkaart met „hoofd” ge merkt, worden uitgereikt Tegen het doen van onjuiste of onvolledige opgaven zul len strenge maatregelen worden geno men. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Mei op bon no. 7 van dé voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor groep I en II10 k.g. hondenbrood voor groep III8 k g., voor groep IV 5 k.g., voor groep V 4 k.g„ voor groep VI3 k.g. Op bon no. 7 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode IJ k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mei 1941 is bon no. 7 van bedoelde kaar ten ongeldig en mag deze niet meer wor den aangenomen. schat, dat ongeveer 100 vlietguigen dezen aanval deelnamen. De Duitschers gebruikten hierbij, zoo verluidt een nieuw soort bommen, welke een buitengewoon sterke versplinterings- werking hebben. Daarop stegen Engelsche vliegtuigen op en het kwam tot een aantal luchtgevech ten boven het Kanaal. Tegen 11 uur begonnen de Duitsche batterijen met kortere tusschenpoozen te schieten. Gelijktijdig werden 2, 3 of 4 salvo's van ieder 6 stuks geschut afge vuurd. Ten slotte verging er nauwelijks een minuut waarin men niet in het gebied van Dover en omgeving schoten hoorde explodeeren. Men gelooft dat er weinig slachtoffers zijn.' Twee afzonderlijk opereerende af- deelingen der Britsche luchtmacht heb ben gisterochtend getracht boven Fransch gebied door te dringen. Zij werden reeds boven het Kanaal door Duitsche jagers teruggedreven, voor zij schade hadden kunnen aanrichten. De eerste formatie, bestaande uit 1 ge vechtsvliegtuig en 12 jagers, werd op 5 k.m. van de kust door Duitsche jagers tot den strijd gedwongen. Na korten tijd waren 3 Spitfires neergeschoten, waarna het verstrooide eskader afzwenkte. Ongeveer een kwartier later ontdekten Duitsche jagers midden boven het Ka naal 3 Bristol-Blenheim machines, welke eveneens op weg naar Frankrijk waren. Zij vlogen slechts enkele meters boven de zee. om niet uit de hoogte ge zien te worden. Niettemin werden zij on verwijld aangevallen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten, de derde kon ontkomen. In een half uur tijds hebben Duitsche jagers dus 5 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, zon des zelf verliezen te lijden. Volgens een bericht van de „New York Herald Tribune” uit Londen, zijn Brit sche reederskringen van meening, dat En geland een hongersnood tegemoet gaat, wanneer de scheepsverliezen in den te- genwoordigen omvang voortduren. Enge land bezit nog slechts de helft van het aantal schepen, die het bij het uitbreken van den oorlog had. Volgens „Associated Press" hebben Newyorksche reederskringen medege deeld dat het in Engelschen dienst va rende schip „Empire Endurance", groot 8.614 ton. op 600 mijl ten Westen van de lersche kust is getorpedeerd. Naar uit dezelfde kringen verluidt, is voorts het Britsche passagiersschip „Cal- chas”, groote 10.305 ton, op 350 mijl ten Z.W van de Canarische eilanden getor pedeerd. Verder is het Britsche vracht schip ..Shillong”, groot 5529 ton tot zinken gebracht Tenslotte wordt vernomen, dat het Britsche schip „Nerissa”, groot .5583 ton op 700 mijl ten Z O. van Groenland is getorpedeerd. Duitsche „Schnellboote” troffen gister ochtend bij een aanval op de Engelsche Zuidoostkust vijandelijke motortorpedo- booten. In het gevecht dat hierbij- ont stond, werden eenige van de Britsche vaartuigen beschadigd. De vijand trok toen af. De Duitsche booten keerden on beschadigd op haar basis terug. Een Duitsche motortorpedoboot heeft twee schepen van ieder omstreeks 3000 bruto register ton, tot zinken gebracht en een derde, een schip van 3500 bruto registerton, getorpedeerd, naar n«t D.N.B. nader verneemt over het optreden van Duitsche motortorpedobooten in de wateren van het Kanaal. Deze schepen hebben, naar blijkt, voor het artilleriege- vecht met Engelsche motortorpedobooten een succesvollen aanval gedaan op een krachtig beveiligd Engelsch convoert. Een Britsche duikboot heeft op 27 April een klein ongewapend Fransch schip tot zinken'gebracht, meldt het D.NJ, Sterke formaties van het Duitsche lucht wapen hebben in den afgeloopen nacht de oorlogshaven Plymouth en industrie-,,, sche luchtwapen haveninstallaties en vliegvelden op den1 :,_i Zuidwest- en Zuidoostkust van Enggland aangevallen met zeer goed gevolg. In Plymouth konden de Duitsche bemannin gen talrijke branden en ontploffingen in de haven- en werfinstallaties waarnemen De aanvallen op industrie- en havenin stallaties aan de Zuidoost en Zuidwest kust en op de vliegvelden dedefi groote brander), ontstaan, welke voor een deel tot op 70 k.m. over zee waren te zien. Negen Britsche vliegtuigen werden door een enkel toestel van een Duitsch eskaderanachtjagers boven Engeland ver nield. Het schoot er 4 in luchtgevechten neer en de bemanning zag in het licht van een brand, dat minstens 5 andere toestellen op den grond door bommen werden vernield. Geen sprake van een artillerle- duel, aldus Berlijn Van een artillerieduel kan echter geen sprake zijn, zoo wordt te Berlijn betoogd. Als Engelsche verdragende batterijen het vuur hebben beantwoord, dan kunnen haar schoten slechts in zee terecht zijn gekomen. Aan de Fransche kust is niet eenmaal een treffer gecon stateerd. In het begin, aldus United Press, kwa men de schoten met tusschenpoozen van 8 tot 10 minuten, (gelijktijdig verschenen Duitsche vliegtuigen boven Dover om aanvallen op deze stad uit te voeren. Men schat, dat ongeveer 100 vlietguigen aan Nadat dé vorige week de directeur- generaal van de voedselvoorziening als woordvoerder voor de betrokken Neder- landsche instanties een uiteenzetting heeft gegeven van de aardappelpositie in ons land, heeft op de heden gehouden da- gelijksche persconferentie Graf Grote, het hoofd van de afdeeling voedselvoorziening en landbouw bij het Rijkscommissariaat over dit onderwerp het woord gevoerd. Graf Grote vestigde er de aandacht op, dat Nederland over een voldoende hoeveelheid aardappelen beschikte en dat detoevoer naar de groote steden nor maal of meer dan normaal was. Per week werden 15.000 ton aardappelen vrij ge geven en dit kwantum werd zelfs ver hoogd tot 18.000 ton tot het oogenblik, waarop valsche geruchten, welke angst onder de bevolking verspreidden, het invoeren van distributiemaatregelen noodzakélijk maakten. Tot den nieuwen oogst zou de aardappelvoorraad voldoen de zijn geweest. In Nederland echter ontbreekt he? een groot deel der bevolking aan de noodige discipline en aan het noodzakelijke ge- meenschapsbesef, dit in tegenstelling met den toestand in het Duitsche Rijk, waar iedereen zijn plicht doet om met de aanwezige voorraden zoo goed en bil lijk mogelijk voor iedereen uit te komen. De misstand, die op dit gebied hier te lande heerscht. heelt de distributie nood zakelijk gemaakt. De Atheensche zender avond gemeld, dat schap van generaal nieuwe Grieksche vormd. Deze regeering heeft, meldt radio Athene verder,, een oproep gericht tot het Grieksche volk, waarin o.m. gezegd wordt: „Na de bezetting van Athene door de Duitschers, na de vlucht van de Engelschen en na het vertrek van den koning uit het land, kan geen sprake meer zijn' van een voortzetting van den oorlog. Het Grieksche volk moét de feiten nemen, zooals ze in wer kelijkheid zijn. Wij hebben een sterke en autoritaire regeering noodig, weshalve ik besloten heb de nieuwe regeering in overeenstemming met de generaals van het Grieksche leger te vormen. Deze steunt op den wil van het Grieksche volk Het doel van de regeering is het ongelukkige volk en land de veiligheid te schenken. Ieder van u zal er naar Nieuwe luchtaanvallen op Enge land Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen zijn gisteravond, naar het D.N.B. verneemt, «pgestegen om vqor den oorlog belangrijke «doelen op het Britsche eiland aan te vallen. De weers omstandigheden en het zicht waren bij den aanvang der aanvalsactie zeer goed. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan de geldigheidsduur, zooals reeds is gepubliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. 250 gram koffiesurrogaat (Regeeringssamenstelling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de verpakking de aanduiding „Koffie surrogaat. vergunning no voorkomt, welke aanduiding hieraan, met uitsluiting van alle andere vervangingsmiddelen, voorbehouden blijft. De prijs, tegen wel ken het surrogaat verkrijgbaar is, be draagt 0.36 per 250 gram. Voorts maakt de secretaris-generaal van 't departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Donderdag 1 Mei 1941 Verdragend geschut van het Duitsche leger heeft gistermorgen eenige uren lang militair belangrijke doelen bij Do ver bestooln. Reuter meldt, dat deze beschieting van Dover de hevigste sinds het vorige najaar was en 3iz£ uur aan één stuk duurde. Na de eerste 3 uren vervingen de Duitschers hun afzonderlijke schoten door salvo> uit 4 tot 6 stukken, welke met tusschenpauzen van ongeveer 3 mi nuten vuurden. Ook de Britsche kanon nen schoten verscheidene granaten op de Fransche kust.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1