HAAGSCHE WHAM KS Jlstfima. en 3toest GIJ Bronchitis zijn de hinderlijke verschijnselen van verzwakte, prikkelbare en dikwijls ook door ontsteking aangedane slijmvliezen. Daarom is het noodig, niet alleen de kwaal zelf te bestrijden, maar tevens een gunstigen invloed op de slijm vliezen uit te oefenen en deze bestand te maken tegen schadelijke invloeden. Dat doet Si 1 phoscalin, het door geneesheeren aanbevolen middel, op probate wijze! Let bij aankoop op den naam Silphoscalin en op de groene verpakking. Verkrijgbaar in alle Apotheken en drogisterijen. 80 Tabletten f 2.10. Alleenverkoop voor Nederland W. Moll, Laan van Leeuwenstein 40, Voorburg. BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS Woensdag 30 April 1941. Stockum’s antiquariaat Veiling bij van Dubbele moord te Houten (Utr.) UITREIKING AARDAPPELKAARTEN e DERDE BLAD „BLOEMEN EN BEELDEN” de Willem Goossens in ziin creatie VDH I L» OfldrwiTR l* i »»a V» f z-»l z-J van het RIJKSARBEIDSBUREAU Tot Devulpen voor Uw leven Omzetbelasting op tabaks producten VERMISTE MINDERJARIGE MEISJES TERECHT HET TOONEELSTUK „DE PASTOOR VAN KIRCHFELD” De Pastoor van Kirchfeld (Foto Coret) DE SCHOOLKINDERVOEDING IN DEZEN TIJD DE KUSTV1SSCHERIJ De reorganisatie van politie-apparaat Hervatting quitantie- en verreken- verkeer naar Duitschland PROFESSOR Ir. W. LAMMERS De benoeming van onderwijzend personeel Corps te Rotterdam wordt op mili taire leest geschoeid De ontheffing voor luisterbijdrage Bij van Stockum’s Antiquariaat alhier heeft men gistermiddag een aanvang gemaakt met de verknoping van een groote boekencollectie, waaronder kostbare en zeldzame exemplaren. De lielangstelling voor deze veiling was zeer groot. Overzicht tijdens de verkooping (Polygoon) Man doodde zijn vrouw en zyn kleinkind Van 1 tot en met 6 Mei BEGRAFENIS J. C. JAGER Van morgen af in Scala politie Staatspolitie o.a. de in Voordracht van 3 onderwijzer* wordt voorgelegd aan de rijksinspecteurs No. 17864 Versterkt Orkest en grootsche monteering. ONTSLAG GENEESKUNDIGE •De heer H. F. Fleischer, geneeskundige bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, heeft op 17 April 1941 den 65-jarigen leeftijd bereikt In verband met het bepaalde in artikel 57 van het Ambtenarenreglement zal aan hem met ingang van 1 Juni 1941 ontslag moeten worden verleend. B. en W. stellen den Raad voor, dit ontslag eervol te verleenen onder dank betuiging voor de vele diensten aan de Gemeente bewezen. Intercommunale bespreking Heden is in de afdeeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie alhier, onder voorzitterschap van wethouder L. Buur man, een intercommunale bespreking ge houden over de moeilijkheden waarmee de Schoolkindervoeding in verband met de voedselpositie te kampen heeft. Verte genwoordigers uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Leiden en den Haag namen aan deze bespreking deel. Eenige mogelijkheden om het werk ook onder de tegenwoordige omstandigheden voort te zetten, werden onder het oog gezien, waarbij op den voorgrond werd gesteld, dat zoo mogelijk de verstrekking van het voedsel in de eetlokalen der scho len gehandhaafd moet worden. Een kleine commissie werd gevormd, die onder leiding van den heer Buurman, wethouder voor Sociale Zaken in den Haag, het vraagstuk in behandeling zal nemen en die daartoe in contact zal tre den met het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd. Gedurende de afgeloopen week van 21 tot en met 26 April waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Sche- veningen belangrijk, ’s Maandags waren er maar twee schokkers aan de markt, maar de andere dagen waren er steeds kustvisschers aan de markt, daar deze ge regeld hebben kunnen visschen. In totaal werd voor een bedrag van /38.039.40 over den afslag verkocht aan gevoerd door 3 motorkotters met ƒ714.20 en door 272 schokkers met 37.325.20. Voorgaande week was de totaalaanvoer 34.300, zoodat deze week voor ruim 3700 meer werd verkocht, dan in de week, welke hieraan voorafging. De prijzen waren hoog, zoodat de kust- visschers over het algemeen mooie be sommingen hebben gemaakt. Ook nu be stonden de aanvoeren in hoofdzaak uit scharren, hoewel er wat meer middel en kiein schol wordt gevangen. Er kwam geen visch van elders naar Scheveningen aan de markt daar de aan voeren in IJmuiden niet groot waren. De aanvoer van garnalen was minder dan de vorige week, De aangevoerde garnalen waren van goede kwaliteit. BEGRAFENIS MET CORPSEER Met corpseer zal morgenmiddag te on geveer'kwart over 12 op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde worden besteld, het stoffelijke overschot van den chauffeur van de Brandweer, H. Souer. AANBESTEDING De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed', het wijzigen van het binnenbermbeloop van den afsluitdijk Wieringen-Friesland tusschen de kilometerpalen 9,15511,155. Laagste inschrijfster was de N.V. Zanen en Verstoep te den Haag voor ƒ73.666. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Voor de Haagsche afdeeling van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag in de aula van het Ge meentemuseum mej. N. Posthumus Meyjes uit Haarlem een lezing gehouden over het onderwerp: Kenmerkende eigenschappen der moderne kunst Spr. behandelde uitvoerig de verschil lende stemmingen, welke zich in de kunst hebben baan gebroken om dan weer in het bijzonder de belangrijke periode in de 19e eeuw te bespreken. Ten aanzien van de vlakverdeeling hebben o.a. Berlage, Too- rop, Derkinderen, Roland Holst en van Konijnenburg zich pioniers getoond. Zij hebben een stijlbasis gelegd, waarop door anderen is voortgebouwd. Het uit Frank rijk stammende kubisme en uit Italië ko mende futurisme vormden eveneens on derwerp van bespreking, waarbij mej. Posthumus Meyjes naar voren bracht, dat men deze uitingen heeft te zien als pro blemen. zooook het surrealisme. Aan de hand van een serie interessante lichtbeelden heeft spr, voorts nog op de kenmerkende eigenschappen der moderne kunst gewezen en daarbij de hoop uitge sproken. dat de kunstenaars in breeden kring waardeering voor hun werk zullen mogen ondervinden Zooals dezer dagen in de dagbladen bekend werd gemaakt, heeft de secre- taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, den heer ir. W. Lammers, onder toekenning van den persoonlijken titel van buitengewoon hoogleeraar. belast met het geven van onderwijs in de hydraulica, de leer van de bevloeiing, de weg- en water bouwkunde en de boscharchitectuur, aan de landbouwhoogeschool te Wage- ningen. In verband hiermede heeft de secre- taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken aan ir. Lammers op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1941 eervol ontslag verleend uit zijn tegenwoordige functie als adjunct-direc- teur, tijdelijk belast met de waarne ming van de werkzaamheden, verbon den aan het bureau afvoer burgerbevol king te 's Gravenhage. In de plaats van ir. Lammers heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken be noemd den heer J. Ph. P. Holtrop. reeds bij het bureau afvoer burgerbevolking werkzaam. „DE OOIEVAAR GEEFT EEN RONDJE** Gedurende 8 dagen (met het oog op de viering van den 1 Mei-dag wordt het nieuwe programma reeds op Donderdag 1 Mei ingezet) zal in het Capitol-theater opgevoerd worden „De Ooievaar geeft een rondje”. Hieraan werken mede Jopie Koopman, Lotte Bartschat, Octave van Aerschot en Jacques Bijleveldt. Capitol zal met deze voorstellingen in de komende dagen volop in het teeken staan van pret en vroolijkheid. De serie voorstellingen worden Donder dag ingeleid door een grootsche huldi ging, welke door de directie van het ZuL- derkwartier-theater aan de Zuiderkwar- tier-kampioenen het eerste elftal van A.D.O. zal worden aangeboden. DE DAG VAN DEN ARBEID De N S B persdienst meldt„De dag van den arbeid" blijkt door steeds meer bedrijven als feestdag gevierd te zullen worden Naar wij vernemen zal thans ook de N.V. Industrie te 's Gravenhage op den len Mei haar geheele personeel van 275 man vrijaf geven. DE CENTRALE KEUKENS Ten overvloede wijzen wij er op, dat de mededeeling over de regeling bij de in neming van distributiebons eq de ver strekking van maaltijden bij de centrale keukens uitsluitend op de stad den Haag sloeg Goedkeuring van de voordracht van leeraren door den secretaris-generaal In het verordeningenblad van 9 April verscheen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding Wetenschap en Cultuurbe scherming betreffende benoeming en ont slag van onderwijzend personeel aan ge meentelijke en bijzondere scholen. Volgens dit besluit moet de voordracht van drie, waaruit de gemeentebesturen of de schoolbesturen een keuze doen voorgelegd en goedgekeurd worden door den secretaris-generaal of door een door hem aangewezen instantie. Wat betreft het onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen voor het gewoon, uitgebreid en/of buiten gewoon lager onderwijs zijn voor de goed keuring van de voordrachten aangewezen de Rijksinspecteurs voor het lager en buitengewoon lager onderwijs. Door deze bepaling is aan de inspecteurs dus groo- tere bevoegdheid verleend. Tot nu toe werd het advies ingewonnen van de Rijks inspecteurs door de gemeenten of school besturen De goedkeuring van de voordracht van leerkrachten voor het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs geschiedt door den secretaris-generaal zelf en dus niet door een door dezen aangewezen in stantie. In de benoeming van hoogleeraaren aan de bijzondere en Rijksuniversiteiten is tot heden npg geen verandering gebracht. SIGARENWINKELIER VERKOCHT STERKEN DRANK Een sigarenwjnKelier. die zooals vele van zijn collega’s, thans zwak alcoholische dranken verkoopt, bood ook sterke drank te koop aan, hetgeen hem op een procesverbaal kwam te staan, daar dit een overtreding is van de Drankwet 1931. Eigener beweging naar hui» teruggekeerd De twee minderjarige meisjes W. Th. Gatsonides en B. E. v. d. Snoek, wier op sporing gisteren werd verzocht, zijn gis- ternamiddag omstreeks zes uur, eigener beweging in de ouderlijke woning terug gekeerd. Waar zij verblijf hebben gehou den, zal door de politie nader worden on derzocht. HANDTASCHJE GESTOLEN Ten nadeele van een Inwoonster van Wassenaar, is gisteren in een magazijn in de binnenstad, haar handtaschje, inhou dende 80 en distributiekaarten, ont vreemd. Twintig duizend schoolkinderen bezoeken de tentoonstelling Het schoolbezoek aan de tentoonstel ling „Bloemen en Beelden" is gistere- ren begonnen op een dag, die wat mil der was dan de koude dagen, waarmee April ons heeft teleurgesteld. In den loop van de komende weken zullen rond 20.000 schoolkinderen de bloemen bezich tigen, die van nu af op het schoonst staan te prijken in het park, dat thans nog vervuld is van den zoeten, kruidigen geur der hyacinten en waarin de tulpen reeds beginnen te bloeien. Op den De Villierskop zijn al vakken tulpen in bloei en de „rosé borden" achter het openluchttl^ater, een vogel rijk plekje van intieme schoonheid, be looft over weinige dagen, als het weer meewerkt, een bijzonder genot aan de bezoekers van het park. Hoe groot de belangstelling voor de expositie is, blijkt wel uit het aantal bezoekers, dat, ondanks het ongunstige weer, het Zuiderpark reeds heeft be zocht. Geteld zijn natuurlijk alleen de betalende bezoekers, niet de zeer velen, die in het vrije gedeelte van het park blijven en de contróle aan den De Vil lierskop en den bloementuin niet passee- ren. Het aantal dezer betalende bezoe kers was tot gisteren gestegen tot rond 18.000, de schoolkinderen niet meegere kend. Ook voor excursies is het Zuiderpark thans een gezocht doel. Bijna dagelijks zijn er groepen en vereenigingen in het park, niet alleen uit Den Haag, maar ook uit den verren omtrek, zelfs uit Wageningen is een gezelschap studenten ter bezichtiging van de tentoonstelling naar Den Haag gekomen. Zoo heeft de tentoonstelling „Bloemen en Beelden” zich reeds in de eerste weken een plaafs veroverd. In de ko mende weken zal de belangstelling on getwijfeld nog zeer toenemen. Tal van excursies zijn reeds aangekondigd. Voor hen, die ten volle willen genie ten van het park en de tentoonstelling, zijn het groene programma en het fraaie boekje met zijn kleurigen omslag „Vier seizoenen in het Zuiderpark” goede gidsen, die dan ook gaarne ge kocht worden. Mag tot nader order niet op de koopers worden verhaald In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af, omzetbelasting zal worden ge heven op tabaksproducten,’ deelt de ge machtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen van een definitieve regeling, niet toege staan is, deze belasting door te be rekenen. Deze bepaling wijkt dus at van de richtlijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.l. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die tabaksproducten verkoopt, dus zoowel de fabrikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. In de toekomst zal Rotterdam, welks politie-apparaat thans ongeveer 1500 man omvat, samen met een deel der omlig gende te annexeeren gemeenten een or ganisatie bezitten van eenige duizenden .koppen. Er komt een strenge scheiding tusschen den justitieelen en den straat dienst, de poli tie-taak krijgt een geheel ander karakter, maar wij krijgen grootere bevoegdheden waartoe nieuwe politie-wet- ten gecreëerd zulten worden. Het corps zal op militaire leest worden geschoeid, hetgeen vooral voor de oudere agenten niet gemakkelijk zal zijn en zoo zal het „weidwachterachtige”, dat men in ons corps toch altijd nog kon opmerken, lang zaam maar zeker verdwijnen". In het kort komt hierop de uiteenzetting neer, welke de waarnemend hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, de heer J. P. Rosz- bach, dezer dagen in een persconferentie gaf naar aanleiding van de wijzigingen, welke alle Nederlandsche politiecorpsen in den eerstvolgenden tijd zullen ondergaan. De reorganisatie, welke ook de Rotter damsche politie niet onberoerd zal laten stamt niet van recenten datum, hoewel men zeggen kan, dat de gewijzigde om standigheden in ons land thans eindelijk den stoot hiertoe hebben gegeven. Lange jaren geleden maakte de reorganisatie reeds een punt van bespreking uit en circa vijftien jaar geleden heeft zij op het punt gestaan verwezenlijkt te worden. De Ne derlandsche politie-apparaten verschilden tot heden veel van de meeste buitenland- sche, zooals men die aantrof in Duitsch land, België, Frankrijk en ook in Enge land. Wij maken thans uit eigen ervarin gen kennis met de Duitsche politie en hoofdzakelijk kent men thans de z.g. Ordnungspolizei, de in groene uniformen gekleede politie-beambten, welke men het beste kan vergelijken met den straatdienst bij de Rotterdamsche politie. In Duitsch land is de politie ook op streng militaire leest geschoeid. Men kent daar de „Krimi- nalpolizei", bij ons justitieelen dienst ge noemd en bovengenoemde Ordnungs polizei. Ook de Nederlandsche politie zal thans op deze basis worden gereorganiseerd en reeds met ingang van Maandag 5 Mei zul len beide diensten te Rotterdam streng zijn gescheiden. Op het hoofdbureau aan het Haagscheveer wordt dan de crimineele dienst gecentraliseerd, die bestaat uit vijf verschillende groepen. Voor het publiek? blijft voorloopig de taak van de orde- politie, d.i. dus van den gewonen straat dienst, onveranderd. Voorts is dan samen gesteld een louter administratieve politie, waaronder ressorteeren de bouwpolitie, de veterinaire- en de bedrijfspolitie en de afdeeling prijsbeheersching en prijscon trole, in welken laatsten dienst verschil lende deskundigen worden ingeschakeld. De rivierpolitie blijft een zelfstandig ap paraat met een eigen crimineelen dienst. In de toekomst zal ten dienste van de aldus nieuwe gevormde politie te Rotter dam een nieuw gebouw moeten verrijzen daar het huidige centraal bureau reeds té klein is. In dit nieuwe gebouw, zoo ligt in de bedoeling, komt dan de orde- en de administratieve politie. Deze plannen, welke in de eerste plaats zullen omvatten de politiecorpsen van de zes grootste ge meenten van Nederland, t.w. Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Gronin gen en Eindhoven, terwijl tevens sprake is om de gemeente Haarlem er eveneens onder te laten vallen, zullen per 1 Ja nuari 1942 hun beslag moeten hebben ge kregen. Men krijgt dan een Staatspolitie, in bovengenoemde steden dragende een gelijk uniform, welke men in Rotterdam reeds gedeeltelijk zal aantreffen. Alles is tot stand gekomen dank zij de medewerking van dr. Muller /Schöltes en in laatste instantie generaal Rauter voor wat betreft den crimineelen dienst en voor wat betreft den ordedienst dank zij gene raal Schumann en zijn staf. In dit verband worden thans politiedistricten gevormd. De eerste stap zal zijn het centralisee- fën Van de justitieele diensten van de ver schillende bureaux De indeeling der Maasstad in afdeelingen vervalt dus en men kan voor justitieele aangiften slechts op het hoofdbureau terecht. Geeft men er de voorkeui aan, om zaken van zeer ge ringe beteekenis toch nog op het bureau i in de buurt af te doen, dan zal dit echter I ook kunnen gebeuren Alle groepen zullen worden overkoepeld door de dactyloscopische afdeeling, waar aan toegevoegd zal worden een z.g. ge rechtsarts, die dus criminoloog en arts tegelijkertijd is. De crimineele dienst te Rotterdam wordt districtsdienst en zal zoo doende een gedeelte van Zuid-Holland en zelfs van Zeeland bestrijken. Dit heeft tengevolge, dat in een kleine plaats een veldwachter zich niet meer het hoofd zal behoeven te breken over een moordzaak. Uit Rotterdam arriveert in een auto van de (gemotoriseerde brigade een gezelschap deskundigen, dat het onderzoek in handen zal nemen. De wnd. hoofdcommissaris waarschuwde bij voorbaat reeds tegen baldadige alar- meeringen, waartegen ten strengste zal worden opgetreden. Baldadigheid wordt met het nieuwe systeem eenigszins in de hand gewerkt, doordat men telefonisch het centraal bureau in kennis kan stellen van b.v. een moordgeval. Hoe snel de cri mineele dienst echter ook zal ingrijpen, men zal zich altijd tijd gunnen om de telefonische aangifte te verifieeren. De nieuwe orde-politie zal in de toe komst mede een meer opvoedende taak r krijgen, zooals dit in Duitschland even eens het geval is. Echter zal zij eveneens volledig op de hoogte moeten zijn van de nooden der gemeenschap en daaraan ont brak tot nog toe wel een en ander. Als het ware stond de politie zelfs buiten de gemeenschap. Zooals reeds opgemerkt, wordt ook de Rotterdamsche politie Staatspolitie en dientengevolge kunnen de personeelleden zonder meer overgeplaatst worden. Het solliciteeren behoort eveneens tot het ver leden en jje mutaties gaan uit van den inspecteur-generaal van politie te ’s-Gra- venhage, welke post thans bekleed wordt door den kolonel de Koningh. rn de toe komst zal deze rang eveneens worden ver vangen door een militairen titel, die waar schijnlijk zal luiden generaal-majoor der Nederlandsche politie. In de meeste gemeenten zoo ook in Rotterdam is de burgemeester het hoofd der politie, maar zooals wel vanzelf spreekt, zal ook deze kwestie mettertijd worden opgelost. Dan zal de hoofdcommis saris van politie dezelfde bevoegdheden krijgen als een politie-president in het Groot-Duitsche Rijk en niet meer onder de bevelen staan van een burgemeester. In de allerkleinste gemeenten zal deze fi guur echter voorloopig nog bewaard blij ven. Naar aanleiding van het persbericht van het N.V.V. d.d. gisteren 29 April Wordt nog het volgende bekend gemaakt: Aangezien het bericht inzake de luis terbijdrage te betalen door aangeslote nen aan radiocentrales, die een verzoek om ontheffing van deze betaling hebben ingezonden, aanleiding tot misverstand kan geven, wordt nogmaals met nadruk de aandacht er op gevestigd, dat de hier- bedoelde luisteraars niet eerder van hun verplichting tot betaling zijn ontslagen, dan wanneer zij in het bezit zijn van een van het hoofdbestuur der P.T.T. ontvan gen schrijven, waaruit blijkt, dat zij ont heffing van de betaling der luisterbij drage hebben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luisteraars zooveel mogelijk tegemoet te komen is nader bepaald, dat in afwachting van de beslissing op hun verzoek om ontheffing, niet tot verbreking van de aansluiting zal worden overgegaan. Het abonne mentsgeld, dat de centrales heffen, moet echter in elk geval worden doorbetaald. Wordt evenwel op het verzoek om ont heffing afwijzend beschikt, dan zal na betaling van reeds verschenen termijnen der luisterbijdrage alsnog moeten volgen. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD Dank zij de regelmatige controle door rechercheurs van den Centralen Opspo ringsdienst van de opkoopersregisters, heeft men de hand kunnen leggen op een rijwieldief. Er stond n.l. een fiets in de registers vermeld, welke van diefstal af- kom-tig was. De verkooper was de 22-ja- r't'e J. W. v. L. die wdrd aangehouden toegaf In de binnenstad drie rijwielen nebben gestolen. De fietsen zijn in be- iag genomen, van L. is in voorloopige be- •ing gesteld z UITSPRAKEN VAN HET PRIJZENHOF TE HAMBURG Het Prijzenhof te Hamburg heeft vol gens het D.N.B. uitspraak gedaan wat betreft de ladingen en schepen van Ne derlandsche en Engelsche nationaliteit. Hef in Nederland in beslag genomen Engelsche motorjacht Erika”, werd ge- confisceerd. De ladingen van de beide Nederlandsche schepen „Mercurius" en „Nyenburgh”. bestaande uit 200 ton steen kool en 4000 ton stijfsel bestemd voor vijandige havens, werden eveneens ge- confisceerd. Tegen een tandtechnikes te dezer stede, is proces-verbaal opge maakt, terzake van het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. Hij had van een zijner patiënten, de tanden en kiezen getrokken, hetgeen alleen is toegestaan aan een tandarts. Morgenavond half 8 precies zal in het Scala-theater de jlremière plaats vinden van het tooneel-drama: „De Pastoor van Kirchfeld", ten tooneele gebracht door „Willem Goossens’ Nederlandsch Volks- tooneel” met meer dan 30 medewerken den. Dit stuk, dat voor de eerste maal na het vertoonen der gelijknamige film, op het Haagsche Scala-tooneel gebracht wordt, heeft gedurende de afgeloopen maanden in vele steden van ons land een groot succes behaald. In dit stuk treden o.a. op: Willem Goossens als „De Pastoor van Kirchfeld"; Caroline van Dommelen als „Moeder Martha"; Rika Hopper als „De Meid”; Greta Goossens als „Anne”; Henk Dille- waard als s,Sepp" de moordenaar. Verdere medespelenden zijn: Emmy Bouwmeester, Ans Cheval. Bram Boehlé, Theo Weert, Paul Berger en vele anderen. Knapenkoor Dochter zwaar gewond De moeder, radeloos van angst, wild* het kind uit de handen van den mooE. denaar redden, doch werd tenslotte hel derde slachtoffer. Op onmenschelijke wijn® sloeg en schopte v. d. L. zijn eigen doel*, ter, haar daarna nog met een scherp me» bewerkend. De dochter, die inmiddels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was, want toen verdween de waanzinnige, wederom als een verdoolde rondfietsend door da gemeente Houten. Buren hadden inmid- dels een arts gewaarschuwd, die de eei> ste medische assistentie verleende en de zwaargewonde vrouw naar het St. Anto- nius ziekenhuis te Utrecht liet vervoeren. Direct werd een grondig onderzoek in gesteld naar den dader, die echter, toen men dit onderzoek begon, spoorloos ver. dwenen was. Het is de Houtensche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in Oostelijke richting is ingevlucht, te achterhalen. Het onderzoek der politie wordt voortgezet. Dader, die in een vlaag van waanzin handelde, is voortvluchtig Hedenmorgen is in de buurtschap 't Goal (gemeente Houten Utr.) een dubbel» moord gepleegd. Te ongeveer tien uur heeft de 59-jarige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zijn niets ver moedende vrouw zoodanig mishandeld door haar te slaan en te schoppen, dat weldra de dood intrad. Hierop Is de moordenaar op zijn rijwiel gesprongen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeente Houten en belandde ten slotte bij het huis van zijn dochter, die met zekeren van G. is gehuwd en in wiet huis hij de baby van een half jaar, nog altijd In een vlaag van waanzin, doo<k sloeg. Geldverkeer met Bohemen en Moravië geopend Met ingang van 1 Mei a.s. zullen post- quitantiezendingen, verrekenzendingen en verrekenpakketten naar Duitschland we der zijn toegelaten (maximum bedragen 500, resp. R.M 800) overmaking der gelden uitsluitend per postwissel. Met het protectoraat Bohemen en Moravië wordt, met ingang van denzelfden datum, In bei de richtingen het postwisselverkeer her opend (maximumbedragen /500, resp. Kr. 6500). De herleidingskoers voor post wissels naar Bohemen en Moravië be draagt Kr. 100 7.60. Op de werkdagen van Donderdag 1 Mei tot en met Dinsdag 6 Mei 1941 zullen te ’s-Gravenhage, de aardappelkaarten wor den uitgereikt aan de houders(sters) van distributiestamkaarten. Zij zullen worden verstrekt aan degenen, die zich daartoe met overlegging van de distributiestam- kaart van ieder van hen, voor wie hij of zij de bescheiden in ontvangst wenscht te nemen, aanmelden en wel als volgt a. ten behoeve van hen, die zijn geboren op 2 Mei 1937 of later één halve aardappel- kaart, b. ten behoeve van hen, die zijn geboren op of vóór 1 Mei 1937, één heele aardappelkaart. Tevens zal aan degenen, die zwaren arbeid verrichten, één halve- en aan degenen die zeer zwaren arbeid verrichten één heele aardappelkaart extra worden uitgereikt. Bij het afhalen der kaarten moet wor den opgegeven of, en zoo ja, tot welke hoeveelheid men over aardappelen uit eigen teelt of eigen voorraad beschikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, ten aanzien van wie achteraf zou blijken, dat zij geen juiste opgave mochten hebben gedaan, van de hoe veelheid aardappelen, welke zij in voor raad hebben, zich bloot stellen aan een strafvervolging. Men dient de kaarten af te halen in het lokaal, dat het dichtst bij zijn woning of bij de plaats, waar men zijn werkzaam heden uitoefent, is gelegen en zich aan te melden als volgt: Personen, wüer familienaam begint met een der letters: A, B, I, J. X. IJ en Z, op Donderdag 1 Mei 1941, D, E. F. O. en S op Vrijdag 2 Mei 1941, G. H. L, N. Q en U op Zaterdag 3 Mei 1941, C. K, M. en P. op Maandag 5 Mei 1941. R. T. V en W op Dinsdag 6 Mei 1941. Teneinde een vlot verloop der uitrei king te waarborgen, zal aan deze rege ling streng de hand worden gehouden Na 6 Mei a.s. zal tot nadere aankon diging in het algemeen geen gelegenheid worden gegeven tot het afhalen der aardappelkaarten, zoodat men in zijn eigen belang wordt aangeraden zich tijdig in het bezit van deze kaarten te stellen. De uitreikingslokalen zijn geopend van 8 tot 5.30 uur. De bewoners van inrichtingen voor verzorging of verpleging zullen, zooals gebruikelijk, de kaarten rechtstreeks ont vangen van den Gem. Crisis- en Distri- butiedienst. De distributielokalen zijnWesteinde 15, gebouw „Amicitia"Benoordenhout- scheweg la, DierentuinNeuhuyskade, gymnastieklokaal GymnasiumMerkus- straat 19, schoolgebouw3e van den Boschstraat 22, H.B.S.Maasstraat 1 H, VereenigingsgebouwDeimanstraat 7, LaakkapelBeetsstraat 90, schoolge bouw Ledeganckplein 7Colensostraat 2 (ingang Majubastraat), schoolgebouw Nunspeetlaan 54, wijkgebouw „Salva- tori" Kootwijkstraat 35, schoolgebouw Kockstraat 136Jan van Gojenstraat 94, schoolgebouwTerwestenstraat 105, schoolgebouw Thorbeckelaan 1Haag- w»g 38, Loosduinen, Patronaatsgebouw Nachtegaalplein 19a, schoolgebouwTes- selschestraat 65Nieuwe Laantjes 8, schoolgebouw Nieuwe Duinweg 6, HB.S. ingang Rijslag 8Zeestraat 57, gebouw „Excelsior"Elandstraat 194a. Vereeni gingsgebouw Spui 173, Nieuwe Kerk Tullinghstraat 2, schoolgebouwMient 199a, PetronaatsgebouwHoutrustweg 1, ingang hek kerkgebouw Vrijz. Herv. Gem.Stokroosplein 50, Lyceum Stad- houderslaan 84, H.B.S.Laan v. Meerder» voort 57, Gymnasium, ingang poort rechtsde Gheynstraat 51. welk bureau werkgevers en werk nemers zich moeten wenden Met ingang van morgen treedt in het geheele land de nieuwe organisatie der arbeidsbemiddeling, onder leiding van het Rijksarbeidsbureau. te ’s-Gravenhage, in werking. De gemeentelijke organen der arbeids bemiddeling maken dan plaats voor 37 nieuw ingestelde gewestelijke arbeidsbu- reaux, die, daarin bijgestaan door 144 bij kantoren, hun taak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen der ar beidsbemiddeling gebruik maken, en per sonen, dié zich als werkzoekenden willen doen inschrijven, alsmede zij, die hun in schrijving als werkzoekende .willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bij kantoren. Inwoners uit de gemeenten 's-Graven- hage, Leidschendam, Rijswijk (Z.H.), Voor burg, Wassenaar en Wateringen moeten zich wenden tot het gewestelijk arbeidsbu reau te 's-Gravenhage. Inwoners uit de gemeenten Bergschen- hoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk. Moer- kapelle, Nootdorp, Pijnacker. en Zoeter- meer, tot het bijkantoor te Zoetermeer. Inwoners uit de gemeenten Delft en Schipluiden tot het bijkantoor te Delft. Inwoners uit de gemeenten 's-Graven- zande. Dé Lier, Naaldwijk, en Monster tot het bijkantoor te Naaldwijk. Zij, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen en zij. die voor steunuitkeering in aanmerking komen of bij werkverruf- mingswerken geplaatst willen worden, moeten ervoor zorgen, dat zij als werkzoe kenden bij de bedoelde gewestelijke ar beidsbureaux of de bijkantoren zijn inge schreven. Voorzoover zij thans bij de ge meentelijke organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekenden staan in geschreven. behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden dan op het tijdstip, waarop vernieuwing der inschrij ving geschieden moet. ONGEVALLEN De geneeskundige dienst bracht gister middag naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, de 41-jarige G. J. A. W. uit de Pretoriusstraat. die op het emplace ment van het Hollandsche Spoorstation was gevallen en een der ribben had ge broken. Een 63-jarige bewoner van de Fulton- straat. die onder drankinvloed verkeerde, viel gisteravond op het trottonr voor zijn woning en brak het linkerbeen. De geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op Oud Eik en Duinen is gisteren ter aarde besteld de heer J. C. Jager, 2e secretaris van de Nutsspaarbank te Sche veningen en voorzitter van de Voorschot bank aldaar. Tot den kring van belangstellenden op de begraafplaats behoorden de heeren W. C. H. Kuyper, commissaris van de Nuts spaarbank en de bestuursleden M. den Duik, J. v. d. Toorn, P. J. de Mos, J. Poortenaar, J. D. Viruly, G. C. Groen, W. Biever, W. J. Smies, D. Hoogenraad, de commissarissen van de Voorschotbank A. C. van der Toorn en J. Varkevisser, J. van Crevel, directeur Incassobank, kan toor Scheveningen. D. Hoogenraad. expe diteur J. den Heijer, oud-inspecteur P. T.T., H. A. Zeilmaker, gep. luitenant-ko- lonel der artillerie. J. C. Lagerwerff, leeraar M.O., Bas van Pelt, architect, dr. A. J. de Niet, J. Ph. Neeteson. oud-hoofd- inspecteur van politie, P. v. d. Loo, W. Pronk K de Vos, dr. G. de Niet. P. J. Baak, boekhouder Nutsspaarbank, H. de Niet, bouwkundige. J. C. de Klerk, A. C. v. d. Plas en W. den Duik, bestuursleden van de Hervormde School te Schevenin gen, J. A. Deys, hoofd van de Koningin Emmaschool. P. v. d. Meer, hoofd van de Koningin Wilhelminaschool en anderen. In de aula voerde de heer M. den Heijer voorzitter van het bestuur van de Nuts spaarbank het woord. Spr. zeide, dat de voornaamste eigenschap van den heer Ja ger was zijn bescheidenheid. Hij trachtte onopgemerkt door het leven te gaan, maar dat gelukte hem niet altijd, daarvoor was hij in breeden kring te onmisbaar. In zijn gezin, bij de Nutsspaarbank en in zijn vriendenkring zaaide hij liefde. Zijn oogst is groot geweest. Het zal moeilijk zijn voor de Nutsspaarbank een opvolger voor hem te vinden. Zijn groote eenvoud, zijn vriendschap en zijn kinderlijk geloof in het goede zullen wij zeer missen. Ds. Offeringa, voorzitter van het be stuur van de Hervormde scholen, zeide, dat deze bescheiden man een groote plaats in de wereld bekleedde. Hij was een steun voor de armen. Jarenlang heeft de heer Jager zitting gehad in het bestuur van de dat de financiën steeds in orde waren. Hervormde scholen. Hij zorgde er voor, Dikwijls zat hij tot laat in den nacht te werken hiervoor. Wij gedenken hem met groote dankbaarheid.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9