de en De Engelsche blokkade bezette gebieden I I g l I No. 17865. de Middellandsche Zee De strijd om I I I I I i Donderdag 1 Mei. HET VOEDINGSVRAAGSTUK Winterhulp Nederland n.m. v.m. uur n van 9.05 uur tot 6.09 1941. VERDUISTEREN I I Bezetting van Grieken land daarvan slechts een deel, aldus Berhj Laatste appèl 1.26 u. de ITALIË I Duitsche schepen door de Turksche zee-engten Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Churchill en Eden over Britsche expeditie Duitsch-Itaiiaansche aanvallen bij' Tobroek Maan: 2 Mei onder v.m.; op 10.33 uur v.m. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Scherpe Belgische veroordeeling van het Engelsch-Amerikaansche optreden EGYPTE Telefoon 176300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 regeering Uitgebreide verduisterings- oefeningen te Gibraltar Bestuursraad in Servië 5 5 s s A Berlijn en de nieuwe Grieksche Waar is generaal W a veil? (argos V \nauplia S. HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÉN: heeft Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Niet In en in het Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz, nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) aard- daar- orde generaal het Cattaro bleken naar niet soldaten ook behouden op hun steunpun ten waren teruggekeerd, antwoordde Churchill: „Ik geloof, dat dit het geval is”. Al het oor- overhaaste vlucht uit Griekenland worden achterge laten. VORMING VAN EEN COALITIE- REGEERING Koning Faroek heeft, S.P.T.-bericht, gistermiddag goed ingelichte kringen zou van de vooraanstaande poli- United Press meldt uit Londen: Engelsche diplomatieke kringen in Londen verklaren het bericht ontvangen te heb ben. dat onlangs 5 Duitsche schepen uit de Zwarte Zee de Turksche zee-engten doorvaren hebben. Men gelooft, dat zij materiaal voor de Duitsche troepen aan boord hadden, die de Noord.Egeïsche eilanden bezet hebben. Van Turksche zijde wordt hierover verklaard, dat op grond van artikel 3 paragraaf 1 van de zee. engtenconventie van Montreux, het han. delsschepen is toegestaan ongehinderd door zee.engten te varen, onverschillig welke lading zij hebben. Andere niet En. gelsche diplomaten hebben uit Turkije Be richten ontvangen dat de Turksche regee. ring thans toegangelijker jegens Duitsch land is. Wanneer von Papen naar Ankara terugkeert, zal hij daar een gunstig on. derhandelingsterrein vinden. Italiaansche onderscheidingen Op voorstel van den Duce Koning-Keizer de onderscheiding militaire aan Het D.N.B. bericht uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt gemeld De vraag, of men den veldtocht in Griekenland als voltooid kan be schouwen, heeft men gisteravond in deskundige kringen alhier aldus be antwoord, dat dit uiteraard het geval zal zijn, wanneer het geheele Griek- sche grondgebied bezet is. In dit verband verklaarde men nog, dat de veldtocht in Griekenland evenwel altijd slechts als een deel van den strijd om de Middellandsche Zee be schouwd mag worden. Speculaties over de volgende militaire actie van Duitsch- land Naar United Press meldt maken de Lon. densche bladen allerlei speculaties over de volgende militaire ondernemingen van Duitschland. Men spreekt over een sprongsgewijze actie van de Grieksche hoofdeilanden uit naar Syrië en Palestina, dat misschien hand in hand zal gaan met een door zee- en luchtstrijdkrachten onder nomen actie van balkansteunpunten tut over de Zwarte Zee naar het Oosten, ter wijl tezelfder tijd op de rechterflank de poging ondernomen zou worden, jdoor een grooten pantseraanval van generaal Rom. mei, waarbij de Engelsche stellingen m het Noord.Egyptische kustgebied omgaan zouden worden, den Engelschen Alexan. drië en het Suezkanaal te ontnemen. Deze pantsertroepen zouden dan door honderden transportvliegtuigen zoowel van materiaal voorzien, als met infanterie versterkt wor. den. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 volgens een den eersten minister Kiri pasja, den vroegeren leider van de Wafd-partij, Nahas pasja, den leider der den leider pasja, in vangen Volgens dit bezoek tiekc leiders aan den koning in verband 8taan met het spoedige vormen van een «oalitieregeering. naar Argos en Nauplia en hebben de Zuidelijke havens van de Peloponnesus bezet. De vorming van een nieuwe Grieksche regeering te Athene heeft men te Ber lijn met belangstelling gadegeslagen, meldt het A N P., doch bij het uitspreken van een oordeel legt men in officieele en ook in officieuze kringen nog terughou dendheid aan den dag. In de Wilhelm- strasse gaf men gisteren uitsluitend te kennen, dat men van Duitsche zijde geen rekening zal houden met den koning van Griekenland, die land en volk in den steek heeft gelaten. In antwoord op een vraag werd hieraan van Duitsche zijde toegevoegd, dat formeel de mogelijkheid tot samenwerking met de nieuwe Griek sche regeering bestaat, maar dat men zich hiermee nog niet wil binden ten opzichte van deze regeering, waarvan men houding en optreden eerst eens wil afwachten. Indien evenwel de beginselen, die door de nieuwe regeering te Athene geuit zijn, zoo worden toegepast als zij zijn geformuleerd, mag men de samen werking beslist mogelijk achten. Griekenland opgenomen het blokkadegebied Het Britsche ministerie van handel en het ministerie van economische oorlogs voering deelen mede, meldt S.P.T.. dat Griekenland, met uitzondering van Kreta, als door den vijand bezet gebied zal worden beschouwd. Hiermede worden de blokkade-bepalingen ook op Griekenland van toepassing. Het vertrek van den BritsChen gezant in Zuid-Slavië Naar thans wordt vernomen heeft de Engelsche gezant in Be.lgrado, Campbell Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Churchill en Eden gis teren in het Lagerhuis verklaringen af gelegd over het Britsche expeditieleger in Griekenland. Churchill zeide onder meer, dat in Griekenland ongeveer 60.000 man, onder wie een Nieuw-Zeelandsche en een Australische divisie, aan land waren ge gaan. Tot dusverre zijn daarvan onge veer 45.000 man weer ingescheept. He laas heeft de Britsche luchtmacht slechts een gering deel der evacueeringsoperaties kunnen dekken. Voor het optreden der Britsche troepen in Griekenland, aldus Churchill, kan men slechts lof hebben. De Engelschen hebben ongeveer 3000 man aan dooden en gewonden verloren. Bij den tegenwoordigen stand van zaken, Britsch communiqué aldus vervolgde de premier, kan een volledig verslag nog niet worden uitge bracht. Het aantal geëvacueerde troepen kan nog stijgen. Het spreekt vanzelf, dat men het zware materiaal niet heeft kun nen medenemen, doch dit is voor Duitsch land van geringe waarde, omdat Duitsch land aan uitrusting geen gebrek heeft. De minister van buitenlandsche zaken. Eden, verklaarde, dat de Grieken den strijd tegen het overmachtige Duitsche leger niet konden voortzetten. De Griek sche weermacht beschikte slechts over een zeer beperkt aantal vliegtuigen en kon den tegenstand tegen een sterkeren vijand niet volhouden. Het besluit tot inscheping der Britsche troepen is in ■'olledige overeenstemming met de Griek sche regeering genomen. Op een vraag, of de 45.000 weggevoerde Dienten van het voort- durenden vijandelijken druk te land en Het S.P.T. meldt uit La Linea, dat in den vorigen nacht te Gibraltar uitge breide verduisteringsoefeningen zijn ge houden. Toen om kwart over 12 de sire nes begonnen te loeien, werden alle lich ten gedoofd en staakte alle verkeer. Slechts het geronk der vliegtuigen was nog te hooren. Gedurende deze verduisteringsoefenin gen liep een vloot van 12 handelsschepen, door oorlogsschepen geconvooieerd. de haven birtnen. De „Gazette van Gibraltar" publiceert een decreet, waarin bepaald wordt, dat de evacuatie zal worden voortgezet, wan neer dat noodig zal zijn. Het is aan ieder verboden, wanneer hij nuttig is voor de defensie, het gebied te verlaten. pasja, den Saad-partij. Naher pasja, en der liberalen. Lazys Fahmi particuliere audiëntie ont- een samenleving, waarin het «chrijnen- de leed, dat thans nog als gevolg van geldelijke zorgen in zoo vele huis gezinnen heerscht, wordt verbannen, om plaats te maken voor een blijvenden zonnestraal, waaruit ook deze gezinnen de kracht zullen putten zelf daadwer kelijk mede te helpen aan de verhoo- ging van hun eigen levensniveau en dat van anderen. Daarin ligt de grondslag van de kernspreuk van Winterhulp Nederland: „Voor het volk, door het volk”, want de nu te verleenen hulp zal uiteindelijk ten goede komen aan het geheele Nederlandsche volk. Daarom mag’niemand achterblijven in de vervulling van dezen op allen rustenden socialen plicht en de hoop moge worden uitgesproken, dat ieder zal voldoen aan het voor deze dagen geldende parool: „aantreden” en zoo mogelijk jn het eerste gelid. Legt thuis uw offer gereed voor de huiscollecte en tooit u allen Zaterdag met het bloemenspeldje van Winter hulp Nederland. de van commandeur in de militaire orde van Savoje toegekend aan generaal Hans Geisler, bevelhebber van het Duitsche luchtcorps in het centrale deel van de M'ddellandsche Zee. Luitenant-kolonel Martin Harlinghausen, chef van den gene- ralen staf van het Duitsche luchtcoips, is gedecoreerd met het ridderkruis in de militaire orde van Savoje. Generaal Pricolo, Italiaansch onderstaatssecretaris van luchtvaart, die zich op een inspectie tocht op Sicilië bevond, heeft de onder scheiding persoonlijk aan generaal Geisler overhandigd. Nog één maal in dit seizoen zullen de ijverige collectanten met de bekende roode bussen van Winterhulp Neder land onze aandacht vragen en wel bij de huizen- en straatcollecte op morgen en Zaterdag. Daarmede wordt de eerste collecte- periode voor dit mooie sociale werk af gesloten en kan de balans worden op gemaakt van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk voor zijn min der bedeelde landgenooten. Hoewel de tot dusver behaalde resultaten niet ge heel en al onbevredigend mogen wor den genoemd, wanneer allerlei tegen werkende factoren in aanmerking wor den genomen, mag toch niet worden verheeld, dat de opbrengsten geenszins aan de verwachting hebben beant woord. Immers bij de oprichting van Winterhulp Nederland stond den orga nisatoren eenerzijds de groote nood voor oogen, waarin een belangrijk ge deelte van de Nederlandsche volks gemeenschap nog verkeert, terwijl an derzijds het vertrouwen bestond, dat alle andere Nederlanders dien groo ten nood kennende, doordrongen zouden zijn van den socialen plicht, welke op hen rust, om het leed van de minder bedeelden naar vermogen te helpen verzachten. Helaas echter werd dat vertrouwen in zekeren zin beschaamd, en daarom was Winterhulp Nederland niet in staat, het bij de oprichting gestelde doel ten volle te verwezenlijken. Dit is in hooge mate te betreuren, niet alleen, omdat als gevolg daarvan velen van hen, die dringend hulp behoeven, niet of niet voldoende kunnen worden ge holpen, maar niet minder, omdat daar door tot uiting komt, dat bij vele Nederlanders nog niet aanwezig is eenig besef van gemeenschapszin om de zwakkeren bij te staan, ten einde ge zamenlijk eendrachtig te trachten de kracht van het geheele Nederland sche volk te vergrooten en te komen tot Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij ct.; De militaire bevelhebber in Servië, de generaal der vliegers Förster, heeft in het kader van den herbouw en den terug keer tot het gewone leven in het bezette Servische gebied, een bestuursraad inge steld en een aantal Serviërs benoemd tot commissarissen. Deze Serviërs zijn belast met de leiding der vroegere mi- nisteriën. In nauwe samenwerking met den militairen bevelhebber moeten zij er zorg voor dragen, dat de orde, welke door de Duitsche weermacht hersteld is, gehandhaafd blijft en dat een volledig gebruik wordt gemaakt van de economi. sche mogelijkheden van het land. De commissarissen zijnbinnenland, sche zaken Atsjimowitsj, onderwijs Jo- jitsj, verkeer Kostitsj, justitie Jankowitsj, post en telegraaf Pantitsj, openbare wer ken Josifowitsj, economische zaken Wa. siljewitsj, sociale zaken Iwanitsj, finan ciën Letiza. In de komende dagen zullen nog meer commissarissen en plaatsver vangers benoemd worden. De benoemde personen zijn deels afkomstig uit de groep van den oud-premier Stojadino- witsj, voor een ander deel uit de recht-, sche vernieuwingsbeweging Zbor, die is ontstaan uit oud-radicalen en demo craten. I g voorraadvorming van de vroegere Bel gische en Fransche regeeringen waren ontstaan. Aan den anderen kant is Duitschland bereid geweest de hulpactie van Hoover mogelijk te maken en heeft toegestaan, dat de verdeeling der levens middelen onder neutrale controle zou worden gesteld. Tenslotte mag ook niet worden vergeten, dat Duitschland het sluiten van het handelsverdrag tusschen België en sovjet-Rusland op vruchtbare wijze heeft aangemoedigd. Deze houding, zoo concludeert het blad, staat tegenover de in strijd met het volkenrecht zijnde blokkade, die het een weerlooze bevol king onmogelijk maakt het haar in de Haagsche conventie toegezegde recht, zich van overzee van levensmiddelen te voorzien, uit te oefenen. Ook het optre den van Roosevelt is in strijd met het volkenrecht, aangezien hij de in Amerika geblokkeerde saldi niet wil vrijlaten.” „De blokkade versterkt slechts de Europeesche solidariteit”, zoo schrijft het blad der Belgische arbeiders, „Le Travail”. Dit orgaan wijst er op, dat En geland de blokkade zorgvuldig had voor bereid. aangezien het geloofde dat Duitschland zou ineenstorten en in de bezette gebieden hongeropstanden zou den uitbreken. Dat de Engelschen echter in deze verwachtingen zijn teleurgesteld, heeft zelfs Churchill moeten toegeven Wat men echter niet voorzien heeft, zoo gaat het blad verder, is het feit, dat de hongerblokkade slechts de economische positie van Duitschland versterkt. De volkeren, voor wie de verbindingen met de overzeesche gebieden zijn afgesneden, hebben niet gedraald om zich tot Duitschland te wenden met een verzoek om hulp Duitschland wordt thans als de eenige kracht, die in staat is de eco nomie van het vasteland te organiseeren, beschouwt. De blokkade is dus in plaats van een ontbinding tot stand te brengen geworden tot een factor van aaneenslui ting. Hetzelfde lot verbindt thans over winnaar en overwonnenen en de missie van Duitschland is grooter C Men eischt van Duitschland, dat Europa zal opbouwen." De Belgische pers heeft den laatsten tijd herhaaldelijk geschreven over de door Engeland wederrechtelijk uitgevoer de hongerblokkade. Vooral de bladen. „Het Laatste Nieuws” en „Le Travail”. Op zeer scherpe wijze keert zich het eerstgenoemde Belgische blad tegen de Engelsch-Amerikaansche blokkade van de bezette gebieden. In zijn op de front pagina afgedrukt artikel schrijft het blad, <jat Engeland en Amerika het zen den van levensmiddelen, vooral naar Frankrijk, afhankelijk stellen van de poli tieke houding der Fransche regeering. Dit blijkt vooral uit een artikel in de „New York Times” en uit een verkla ring van den zender van Boston, waarin werd gezegd, dat de Fransche ambassa deur in Washington nauwelijks succes zal hebben, omdat de Amerikanen door verskillende gebeurtenissen, zooals de beschieting van Engelsche schepen door de batterijen van Nemours, de verklaring van Brinon en de ruilovereenkomst tus schen het bezette en onbezette Frankrijk ontstemd zijn. Dit zijn dus, zoo schrijft het blad, de argumenten van de Ver- eenigde Staten, die tezamen met Enge land de volkeren aan den honger willen prijsgeven, welke zij tevoren in den oor log hebben verwikkeld. Het blad stelt tegenover de Angelsaksische beweringen, dat Duitschland de schuld draagt van de voedingsmoeilijkheden der bezette landen de bepalingen van de Haagsche conven tie, waaraan men kan ontleenen, dat de bezettingsmacht niet verplicht is de be zette gebieden te voeden. „Zelfs moet worden vastgesteld, zoo gaat het blad voort, dat Duitschland. België en Frank rijk den laatsten tijd belangrijke hoe veelheden levensmiddelen heeft doen toe komen en wel uit zijn eigen voorraden. Duitschland heeft dit gedaan om lacunes op te vullen, die door de gebrekkige Geslaagde luchtaanval op Kreta In den strijd tegen de Britsche trans- portvloot in het Oosten der Middelland sche Zee hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Duitsche vliegtuigen wederom goede resultaten kunnen bereiken bij een aanval boven de Golf van Soeda (Kreta). Ujke voorwaarden plaats gehad. Door bomtreffers werden 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 27.000 ton. waaronder een tankschip van 13.000 ton, ernstig beschadigd. ft s S' ft A A ft A ft A ft A I A A A ft A ft A A ft A a A A ft A In het gebied van Tobroek hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke forma ties van Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers Dinsdag belangrijke militaire doelen aangevallen. De haven werken, versterkingen en stellingen in en bij Tobroek werden met groote uitwer king gebombardeerd. Een in de haven liggend schip van ongeveer 5000 b.r.t werd door 3 voltref fers zoo zwaar beschadigd, dat het vaar tuig na 5 minuten zonk. Op de versterkingen, veldstellingen en andere militaire doelen, als bijv, het Britsche radiostation, colonnes voertuigen en concentraties pantserwagens plaatsten de aanvallende formaties Stuka’s talrijke zware treffers. Tarlijke branden en ont ploffingen duidden overal op de vernie tigende uitwerking van de Duitsche lucht aanvallen. Jodenwet in Kroatië. De Kroatische ministerraad heeft giste ren een Jodenwet aangenomen, die nog denzelfden dag door dr. Pavelitsi is onder, teekend. De wet komt in hoofdlijnen over, een met de Duitsche wetten op de bescher ming van het ras en maakt onderscheid tusschen staasburgers en staatsonderdanen. Zij bevat verder bepalingen ter bescher ming van de eer van het Kroatische volk. Voorts is er een bepaling in opgenomen, volgens welke naamveranderingen, die na 1 November 1918 voltrokken zijn, ongeldig geworden, worden verklaard. De wet is met de publi- het catie in de staatscourant reeds van kracht geworden. Incasso binnen de stad vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Eerste transportschepen met Britsche troepen uit Grieken land in Palestina aange komen. In Palestina zijn, naar de „Tribuna” uit Beiroet verneemt, de eerste Engel sche transportschepen met uit Grieken land gevluchte soldaten aangekomen. Zij bevonden zich in jammerlijken toestand en hadden zwaar te lijden gehad van de Grieksche regeering eischte de terugtrekking van de Britsche troepen Het D.N.B. seint uit Stockholm een door Reuter uit Cairo gepubliceerd uit het Midden oosten wordt het volgende gezegd „Toen het duidelijk werd, dat de tegen stand van het Grieksche leger teneinde raakte, eischte de Grieksche regeering, dat de contingenten van de Britsche troepen, die hun te hulp waren gezonden, uit Griekenland werden teruggetrokken. Op dit oogenblik bevonden zich de Brit sche. troepen in gevechtscontact met den vijand in hun stellingen bij Ther mopylae, nadat zij zich uit de verder naar voren gelegen stellingen hadden teruggetrokken. Door het gebruiken van een naar getal zeer superieure luchtwa pen hadden de Duitschers de volledige contróle in de lucht veroverd en door herhaalde aanvallen het eenige vliegveld, Piraeus, onbruikbaar gemaakt, gevolge moest de inscheping open strand af geschieden onder tijdens zware en herhaalde aanvallen uit de lucht. Onder dergelijke omstandig heden kan een terugtocht van groote troepenmassa’s slechts op kosten van zware verliezen aan voertuigen en uit rusting geschieden, terwijl de achterhoe den. die dezen terugtocht dekken, zich eventueel moeten opofferen om de in scheping van anderen te waarborgen. De inscheping van de manschappen van de Britsche strijdkrachten in Griekenland heeft dan ook onder buitengewone moei- Wij geven hierbij een kaart van de Peloponnesos. het zuidelijkste deel van Griekenland De Duitsche troepen, waar van de opmarschrichtingen op de kaart met zwarte pijltjes zijn aangegeven, zijn na de inneming van Korinte opgerukt Over het verblijf van den opperbevel hebber van de Britsche strijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied doen, naar het S.P.T. uit Lissabon bericht, de meest uiteenloopende geruchten de ronde. Men acht het bijzonder opvallend, dat zijn naam in verband met den strijd op den Balkan en in Noord-Afrika niet meer is genoemd. Voorts staat het vast, dat generaal Wavell noch op Kreta, noch in Cairo of Alexandrië vertoeft. In Por tiigeesche kringen meent men te weten, dat hij zich voor het houden van belang rijke besprekingen naar Gibraltar heeft begeven, temeer daar ook de Britsche minister van buitenlandsche zaken. An thony Eden, voornemens zou zijn op nieuw een bezoek te brengen aan het Middellandsche Zeegebied. doorstane vermoeienissen, logsmateriaal moest bij de STUDENTEN OPGEROEPEN Het ministerie van oorlog heeft beslo ten alle studenten der lichtingen 1915 tot 1920. die tot dusver op grond van hun studie uitstel hadden gekregen, tegen 1 Juni 1941 op te roepen. Het ministerie van onderwijs heeft in overeenstemming hiermede den universiteiten opdracht ge geven in den tijd van 1 tot 31 Mei spe ciale examens voor de opgeroepen stu denten af te nemen. Duizenden dezer studenten hadden zich reeds vrijwillig aangemeld. Dat de moeilijkheden, welke ten aan zien van de aardappelvoorziening in ons land zich hebben voorgedaan, eenige beweging onder de bevolking hebben verwekt, is niet te verwonderen, want hierbij bevindt men zich als het ware in de kern van het vraagstuk der volks voeding. Zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde hebben de verant woordelijke autoriteiten getoond, begrip te hebben van dezen toestand. Nadat de directeur-generaal voor de Voedselvoor ziening,, ir. Louwes, een uiteenzetting van de positie had gegeven, heeft nu het hoofd van de afdeeling Voedselvoor ziening en landbouw bij het Rijkscom- missariaat. Graf Grote, zich via de pers tot het Nederlandsche publiek ge wend, eenerzijds om het gerust te stel len, anderzijds om het ernstig te waar schuwen. Men heeft dit in ons nummer van gisteren kunnen lezen. Evenals ir. Louwes reeds had gedaan, heeft nu ook Graf Grote als belangrijke oorzaak van de aardappelschaarschte in den handel en van de noodzakelijkheid om tot een aanvankelijk niet gewenschte dis tributie van dit artikel over te gaan, ge noemd: de onsociale houding van een deel van het Nederlandsche volk. Daar zijn de uit winzucht voortko mende sluikhandel en de smokkelarij waardoor aanzienlijke hoeveelheden appelen aan den normalen handel en mee aan de regelmatige volksvoeding wor den onttrokken. Hoe ernstig het ges’eld of althans voor zeer kort nog was, met a» smokkelarij, met name naar België a verschillende mededeelingen hieromirJ“‘i gebleken. Nog pas heeft de burgerr.pp ®nt van Zundert in Brabant, er een C'fter over open gedaan en wat daar Rp-27.,e is. zal ook voor vele andere grensêZ?1100 ten wel niet vreemd zijn. ■vmeen- Alleen al uit Zundert gingen w,. tienduizenden kilos consumptie-l1Jks pelen frauduleus over de grens na®rdaP- gië, maar bovendien zijn honderd,: el- den kilo’s pootaardappelen daarJ.PTUlzen- gevoerd. Trouwens, ook andere arta Uit gaan, zooals de burgemeester n)eJ*den via zijn gemeente frauduleus naar melkpoeder en gecondenseerde men, e R>ë: terpeen, uien. Men behoeft niet Oh_ "'in lig te zijn voor de zooveel groot»r’evoe- dingsmoeilijkheden in België, om t v°e- zien, dat een dergelijke onrege:,-,n te aan alle contróle ontsnappendPatiRe. stand de voedselvoorziening in Otl toe land moet desorganiseeren en **Ren mijnen. Thans zijn, naar verluidt nder- hoogerhand strengere maatregelen men tegen de smokkelarij van aar-i^no- len naar België daPpe- Blijkbaar hebben vele burgers land, wier financieele positie dit ons I uit vrees voor voedseltekort zich vjc^at, van grootere of kleinere voorraden 5**en appelen, die natuurlijk moesten „,aard- ontleend aan de geregelde aanvoerp5den dus aan de bevolking in haar geheef" *n den onttrokken. Zulk een indiVjd,^er- zorg voor dé toekomst moge eenpj^de begrijpelijk zijn, anderzijds is zij ®rz‘Jds ciaal oogpunt ontoelaatbaar; want n So* mate de voedselvoorziening voor "®ar- moeiiijker wordt als gevolg van den‘Len log en de ook de bezette gebieden on gr iende Engelsche blokkade, is het at’ kelijker. de beschikbare voedingsmidd^f* zoo billijk mogelijk ten goede te komen aan allen. Het gaat hier orn£n zondheid en leven van de geheele Vot?®' gemeenschap, van de gansche jeugd v al ook, en daarvoor moeten individUe belangen wijken. De toestand van bezet gebied en On7n daardoor ontstane economische 10^». meenschap met het oorlogvoerende I Duitschland hebben voor de voedselvoor ziening van ons land nu eenmaal niet te ontkomen consekwenties. Het is echter, naar zoowel ir. Louwen als Graf Grote hebben betoogd, Vooral het gemis aan “«“Je®ez>ndheid dat dc aardappelendistributie (met dc broodvoorziening van het grootste be lang voor onze volksvoeding) nood zakelijk heeft gemaakt, welke bij een nor male verdeeling niet noodig en niet ge- wenscht was geacht Men zal nu van hoo-1 gerhand ook tegen degenen, die abnor male voorraden hebben gemaakt, zooveel I mogelijk optreden. Maatregelen zijn ook I genomen men heeft dit reeds gelezen I om den overgangstoestand naar een betere aardappelvoorziening eenigszins te vergemakkelijken. Maar voor een goeden gang van zaken is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat ons volk als geheel zich in dezen moeilijken tijd laat leiden door het besef van sociale rechtvaardigheid. Wij zijn allen aan hetzelfde lot onderwor pen en wij moeten dit gemeenschappelijk dragen, mèt en vóór elkander er het beste van makende, wat er in de nu eenmaal gegeven omstandigheden„van te maken i s. met de overige Engelschen die hem ver gezelden, de Engelsche onderzeeboot die hen in de haven van Cattaro moest af halen met slechts luttele minuten gemist. United Press verneemt hierover, dat de Italianen de onderzeeboot een motorboot onder Italiaansche vlag tegemoet hadden gestuurd. Daarop begaf een officier van het Britsche vaartuig zich aan land om met de Italiaansche militaire autoriteiten over de overname van Campbell en de andere Engelschen te onderhandelen; een Italiaansche officier bleef aan boord van den onderzeeër Terwijl de besprekingen nog aan den gang waren, verschenen Ita liaansche vliegtuigen boven de haven, waarop de Britsche onderzeeër plotseling onderdook en verdween, zonder dat de Britsche officier tegen den Italiaanschen officier weer was uitgeruild. Verleden week Vrijdag arriveerde Campbell met het geheele gezantschaps- personeel en een aantal Engelsche mijn ingenieurs die in Zuid-Slavië hadden ge werkt, in 5 Italiaansche autobussen uit Cattaro in Durazzo, waar de 91 Engel schen in hotel Fogi hun intrek namen. Campbell en de voornaamste gezantschaps- ambtenaren wachten hier op speciale Italiaansche vliegtuigen die hen naar Lis sabon zullen brengen. Amerikaansche. Zweedsche, Russische, Spaansche en andere neutrale journalis ten kregen van de Italiaansche autoritei ten weliswaar vergunning om met Campbell en de overige Engelschen te spreken, doch zoowel deze als de 2 leden van het Grieksche gezantschap in Bel grado. die met hen uit Durazza waren gekomen, tot een onderhoud bereid KORINTI Ktteuryn Dim lemvasi '4130} WEGÉN - SPOORWEGEN 030km MESOLONGION L epanto PATRASC,HA IA /^NAUPLIA KAL AM ATI

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1