aangevangen Het Rijksarbeidsbureau heeft taak zijn BINNENLAND en Belangrijke schakel tusschen werkgever werknemer Joden niet langer op de beurzen toegelaten Welken distributiebon heeft men noodig I De Avondschool 18 21 28 27 Vraag 21 April t/m 15 Juni 25 21 April t/m 15 Juni 24 21 April t/m 15 Juni 26 21 April t/m 15 Juni 23 85 94* Het persoonsbewijs Textieldistributieproblemen Het linkeroor heelemaal op de foto 29 Nieuwe voorschriften SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. SCHEERZEEP Of SCHEERCRëME AARDAPPELEN AARDAPPELEN 14 13* 7 13 14 13 14 14* u liter 13 - 7 10 21 April t/m 15 Juni Volkssanatorium te Hellendoorn 64 74 63*73* Hoe noemen we 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram K textiel, kaart mannen. en aanbod moeten in even wicht gebracht worden HAAGSCHE COURANT Donderdag 1 Mei 1941 Val eens in 6. een eenden. 7. eenpaarden. En na nog dit! Briefwisseling 2e bl. pag. 2 1 ss— van Doctor Plaizer ARTIKELEN BON Maart t/m 11 Mei 17 April t/m 11 Mei 14 500 gram April t/m 11 Mei 21 100 gram 250 gram 250 gram 100 gram 250 gram KAAS EIEREN 23 April t/m 31 Mei k g. BROODKAART of 100 gram ver- BLOEMKAART 21 April t/m 18 Me! BOTERKAART BOTER VETKAART MELKKAART MELK 28 April t/m 4 Mei VLEESCHKAART 69 100 gram 75 gram 21 April t/m 6 Mei Centrale kracht. 100 gram HONDEN. EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Mei PETROLEUMZEGELS 2 liter Koken N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond. 100 gram 1 ons. Dr. PLUIZER. Dr. Vos als geneesheer-directeur opge volgd door dr. v. d. Pijl 1. Iemand, die bijen houdt? 2. Iemand, die een eendenkooi houdt? 3. Iemand, die veel kippen houdt? 4. Iemand, die koeien houdt? THEE of KOFFIE of KOFFIESURROGAAT 125 gram 150 gram een ei op één bon 10 8 5 4 3 100 gram op één bon 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 50 gram 125 gram 250 gram 1 kilogram 50 gram; 1 tube; 1 pot 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram Twintig bonnen 15 van de brood kaart. MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak KALFS- of 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 7 Mei r c. stof stof k.g k.g k.g k.g k.g k.g. Voor 250 gram op één bon gram boven 35 gram 35 gram 35 gram 50 als feit een pyramide op te rich ten. In 1894 werd de pyramide gerestaureerd. 1. „Paushuize" werd oorspronke lijk gebouwd voor Adriaan Boeyensz, den leermeester van Karel V, den enigen Nederlan der, die Paus werd en wel on der den naam Paus Adriaan VI. Vandaar de naam Paushuize. 4. Geen wonder, dat 't in Utrecht wemelt van de stichtenaren. Eigenlijk een beetje oneerbie dig, dit „stichtenaren". Moet zijn: Stichtenaren. Want Stichtenaren zijn bewoners van Het Sticht en met het Sticht duidde men vroeger aan het gebied van den bisschep van Utrecht. Een Stichtenaar is dus een be woner van Utrecht. 5. Franciscus Cornelis (1818—1889), Prof. SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. De provincie Utrecht 1. Bedoeld wordt het meteorolo gisch instituut te De Bilt. Hier wordt het weer niet gemaakt, maar gecontroleerd, geregis treerd en voorzichtig voorspeld. De toren, waar ik op zinspeel de, is de bekende boven de de bomen uitstekende toren van dit. instituut. 2. Tja, die pyramide van Auster litz. Dat zit zo. In het jaar 1805 kampeerde daar in de buurt een Fra^s legercorps, dat naar Boulogne zou worden overgeplaatst om deel uit te maken van het in- valsleger tegen Engeland. De mannen hadden niet veel om handen; ze boorden waterput ten en maakten daardoor de (latere) vestiging van het dorp Austerlitz mogelijk. Toen Na poleon op 2 December van het jaar de Russen en Oostenrij kers bij Austerlitz (’t Tsjecho- Slovakijse Austerlitz wel te verstaan!) versloeg, besloten de wachtende soldaten hier te lande ter herinnering aan dat tergewestelijke en de internationale beidsbemiddeling. AFSCHEID BIJ S RIJKS MUNT Gistermorgen heeft het voltallige perso neel van 's Rijks Munt afscheid genomen van den chef van de niuntfabricage, den heer M. Bakker, die heden wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd den dienst verliet. In verband met de tijdsomstandigheden droeg het afscheid een zeer sober karak ter. Alleen de Rijksmuntmeester dr. W J. van Heteren, voerde het woord. Namens het gansche personeel bood dr. van Heteren aan het eind van zijn rede een prachtig bronzen beeld aan en tevens een oorkonde, waarop penteekeningen voorkomen van de oude en de nieuwe Munt. I Geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten Na deze uiteenzetting beantwoordden de heeren Verweij, v. Lier en Koster eenige vragen. Van het medisch en psychotech nisch onderhoek, al zal het jaren duren voor het volmaakte in dezen bereikt is, mogen groote resultaten verwacht worden. Hierdoor immers zal voorkomen kunnen worden, dat jonge menschen, die over be paalde capaciteiten beschikken, een werk kring zoeken, waarin hoegenaamd geen vakkennis vereischt is. Er is namelijk zeer veel werk te doen, dat geen scholing ver langt. Dit werk zal dan bestemd moeten worden voor hen, die minder geschikt zijn voor geschoolden arbeid. Uit den aard der zaak zal het leerlingen stelsel ’n aanzienlijke uitbeiding en ver dieping moeten ondergaan. De ambachts scholen en nijverheidsscholen zullen na tuurlijk ten volle benut worden, maar daarnaast zal het noodzakelijk zijn, dat iedere fabriek en zaak zich met de scho ling van de jonge menschen bezig houdt. Daarbij zal het gevaar, dat de algemeene ontwikkeling van de jonge menschen door eenzijdige opleiding in het gedrang komt, ondervangen worden Onze zegslieden we zen op de belangrijke resultaten, die in dezen tot stand zijn gekomen door parti culier initiatief, „De ambachtsschool in de fabriek” is het ideaal, dat de leiders van het Rijksarbeidsbureau voor de oogen zweeft. Het is in het belang van de bedrijven zelf, dat de juiste man op de juiste plaats komt, zoodat het departement meent te mogen rekenen op de vrijwillige mede werking van den hoofden daarvan, zoo dat er geen ingrijpende dwangmaatrege len noodig zullen zijn. Herhaaldelijk heeft trouwens de klacht geklonken, dat het aan tal geschoolde arbeidskrachten te gering is. Een vingerwijzing is wel, dat de jon gelui die met vrucht de ambachtsschool hebben doorloopen, bijna allen een be trekking vonden, eri, wat meer zegt, ook houden. Uit het arbeidsboekje dat o.m. een vol ledig overzicht van de opleiding en loop baan bevat, zal het gemakkelijk zijn na te gaan, wie voor herscholing in aanmer king komt. Deze herscholing, die in de fabrieken plaats vindt, met financieelen steun van het rijk, zal een groote uit breiding kunnen ondergaan. Het ligt in de bedoeling, de bestaande vakcursussen bij dit herscholingsproces in te schakelen. 28 April t/m 3 Met extra t/m 11 Mei, echter niet In restaurants e d. boorte tot aan zijn einde zonder rust poos doordraait. De zaak stilzetten zou beteekenen, dat millioenen volksgenooten verstrooiing en ontspanning moeten mis. sen, zoodat het niet kunnen voldoen aan den wensch den eersten Meidag ook voor 't omroeppersoneel tot een feestdag van den arbeid te maken, eenvoudig een offer van dit personeel aan de gemeenschap is. Het groepsbelang heeft hier te wijken voor het belang van het geheel. Zooals het belang van den enkeling op zij behoort te gaan voor dat van de groep Dat is nieuw so. cia lisme. Aanvankelijk werd nog overwogen een klein deel van het personeel, zooals dat der kantoren, enz. vrijaf te geven. De door de concentratie der oude omroepvereeni- gingen ontstane achterstand in de progranu mavoorbereiding maakte echter ook dit plan onmogelijk. Daarom werd daar men dezen dag toch niet onopgemerkt meende voorbij te mogen laten gaan besloten om aan alle medewerkers en medewerksters een gratificatie te doen toekomen. stof daarvoor; b. wollen dan 3 pCt. natuurwol katoenen en DE NEDERLANDSCHE OMROEP EN DE 1 MEIVIERING Naar de persdienst van den Nederland. schen Omroep ons meedeelt, heeft de dl. recteur-gen., dr ir W. A. Herweyer, na ernstige overwegingen helaas niet kunnen besluiten reeds dit jaar op den eersten Mei aan het geheele personeel vrijaf te geven. De om roep toch is in zekeren zin een continu-bedrijf, dat nooit ook maar een dag stil kan staan van zijn ge- Donders professor te Utrecht. Prof. Dqnders was een vermaard oogheelkundige, wiens roem ver de landsgren zen overschreed. Hij werkte te Utrecht; vandaar, dat men in deze stad een standbeeld voor dezen reus der wetenschap op richtte. Men meldt ons van bevoegde zijde: De fotografen, die de foto’s leveren waarmede straks de persoonsbewijzen voorzien moeten worden, zullen, mis schien voor het eerst in hun fotografische loopbaan, een foto moeten maken volgens regeeringsvoorschrift. Het moet een foto worden volgens lid zus van artikel zoo van het besluit no. 1 en daarmee uit. Geen artistieke overwegingen, geen pro blemen van pose of belich'ing, nog min der de vleiïngen, de smeekingen of de protesten der slachtoffers mogen den foto graaf bewegen hem of haar anders op het plaatje te zetten dan is voorgeschre ven bij lid zus van artikel zoo En dit voorschrift, in casu artikel 15 le lid onder 5 van het ’’uitvoeringsbesluit persoonsbewijzen I zegt het kort en krachtig: de foto moet den afgebeelden persoon zoodanig toonen, „dat het linker oor duidelijk en geheel zichtbaar is”. En hoe mijn linkeroor nu ook aan mijn hoofd zit, hoog of laag, schots of scheaf. plat of bol: er helot geen lieve moederen aan: het moet niet alleen duidelijk maar het moet heelemaal op de foto Maar de dames, die op het plaatje ko men zijn schrander en vindingrijk en als de fotograaf ovnerbiddelijk wijst op arti kel 15 sub 5, dan toont de slagvaardige vrouw hem terstond hetzelfde artikel sub 7 en daar staat het: de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk ken baar weergeven. „En", zoo redeneert de vrouwen-logica, „als ik gewoon ben mijn kapsel in een sierlijke golf over mijn lin keroor te dragen, ben ik kenbaar aan mijn golf en niet aan mijn oor. Dus wel de golf naar niet het oor” Het lijkt wel mooi, maar het is niet zoo. Het meergenoemde uitvoeringsbesluit heeft nu eenmaal een bijzondere voor liefde voor het linkeroor en heeft over de afbeelding daarvan een duidelijk voor schrift gegeven, waaraan men zich heeft te houden: het oor moet op de foto dui delijk en geheel zichtbaar zijn. De rede- neering, dat men gewoon is het oor be dekt te dragen en dientengevolge een onbedekt oor den afgebeelden persoon Tegelijk met een ingrijpende wijziging van den organisatorischen opzet der arbeidsbemiddeling ondergaan echter ook haar bemoeienissen belangrijke uitbrei ding. De arbeidsbemiddeling moet meer dan tot dusver gericht zijn op het aan den arbeid brengen en aan den arbeid houden dacht, der bevolking. Het Rijksarbeidsbureau zal zich dienen te ontwikkelen tot een centrale kracht bij de organisatie van den arbeid Men bedenke echter, dat het hierbij om niet geringe c’ beidsbureau stelt zich als doel het aan’ den arbeid brengen en aan den arbeid houden van geheel ons volk, van den kun stenaar af tot aan de onvolwaardige ar beidskracht toe. Hiermede bestrijkt het een geweldig arbeidsveld. Wat wél en niet op textiel- of toeslag- kaart verkrijgbaar is Armenzorg en bestrijding van de werkeloosheid Door de instelling van de Rijksarbeids- bureau’s zal het mogelijk zijn een scherpe scheiding door te voeren tusschen armen zorg en bestrijding van werkeloosheid. In de practijk waren de grenzen nog al ver vaagd, doordat zoowel Maatschappelijk Hulpbetoon als arbeidsbureau’s gemeente lijke instanties waren. De werkloosheids- zorg houdt het oog op de maatschappelijke verschijnselen gevestigd, terwijl de Ar menzorg meer in individueele gevallen hulp moet bieden. De Rijksarbeidsbureau’s krijgen een be middelende taak. Zij zullen de schakel vormen tusschen den werkgever en werk nemer. De rijksbemiddelaars op de bu reau’s zijn daarom gekozen uit die men schen, die het bedrijfsleven door en door kennen. De werknemers komen met hen rechtstreeks in contact, doordat het loketten-systeem is afgeschaft. Zij wor den in een kamer ontvangen en kunnen vrijelijk hun wenschen kenbaar maken. Uit deze samenvatting blijkt wel dui delijk, hoe ruim de werkingssfeer is, die aan het Rijksarbeidsbureau is toege- 1'. een dozijn messen en vorken. 2. een eieren. 3. een wijn. 4. een patrijzen. 5. een haringen. 8. een olifanten. 9. een pennen. 10. een bijen. Denk er aan: niet tweemaal hetzelfde woord gebruiken! I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten Op order van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ('com- missaris-generaal voor financiën en eco nomie) maken de besturen van de Ver- eeniging voor den effectenhandel te Am sterdam, de Vereeniging van effectenhan delaren te Rotterdam en de Bond voor den geld- en effectenhandel in de provin cie te ’s-Gravenhage bekend, dat met in gang van 1 Mei 1941 den Joden de toegang tot de beurzen te Amsterdam, Rotterdam en ’s-Gravenhage is verboden. Ter bepa ling van het begrip „Jood” geldt artikel 4 van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het aangeven van on dernemingen de dato 22 October 1940 (verordening no. 189/1940), welk artikel als volgt luidt: 1. „Jood is een ieder die uit tenminste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. 2. Als Jood wordt ook aangemerkt hij. die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen, 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwe lijk treedt. 3 Een grootouder wordt als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord”. Het verbod van toegang tot de beurs beteekent niet tegelijkertijd, dat de betref fende leden het lidmaatschap van de ver eeniging, waaronder zij ressorteeren, ver liezen. Op voederkaarten voor Honden, groep H ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 21 April t/m 18 Mei 21 April t/m 4 Mei extra t/m 18 Mei 7 t/m 20 April extra t/m 4 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 11 Mei, echter niet in restaurants e. d. 21 t/m 27 April extra t/m 4 Mei. echter niet in restaurants e. d. 21 t/m 27 April extra t/m 4 Mei. echter niet in restaurants e. d. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.meelvlek ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Een paar grepen uit de geschiedenis des vaderlands. 1. Hoe heette de echtgenote van Jo han de Witt, den bekenden raad pensionaris? 2. Naar wien is de Camera Obscura genoemd? 3. Was Paulus Potter een musicus of een beeldhouwer? 4. De 80-jarige oorlog werd beëin digd in het jaar 1648. In welke stad vonden de vredesonderhande lingen plaats? Briefwisseling, Den Heer P A. Sparenburg. Uw aardige bijdrage waarvoor mijn har telijke dank, wordt in de „Avond school” van a.s. Zaterdagavond ge plaatst. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt, naar aanleiding van de vele vragen, welke door handel en publiek zijn gesteld inzake de artikelen, welke op de textielkaart en toeslagkaart en welke op speciale punten kunnen worden aan geschaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorgeschreven: 1. Op de punten der textiel- en/of toeslagkaart zijn verkrijgbaar: alle ge confectioneerde op punten gewaardeerde textielgoederen of stof daarvoor en alle soorten garens met uitzondering van: a. wollen winterjassen en -mantels of dekens (meer bevattend); graslinnen lakens of daarvoor; d. alle soorten luiers daarvoor 2. Op speciale A.K.-punten zijn krijgbaar: alle geconfectioneerde op pun ten gewaardeerde artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a wollen dekens, wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. alle soor ten luiers en katoenen en graslinnen la kens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen en graslinnen lakens; c. artikelen, welke op B K.-punten verkrijg baar zijn (zie onder 3), of stof daarvoor; d. huishoudelijke artikelen of stof daar voor. 3. Op speciale B.K.-punten zijn ver krijgbaar: onderstaande geconfectioneerde op punten gewaardeerde artikelen dus geen stoffen: bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kappersjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koksbroek, koksbuis, labo- ratoriumjas, mouwvest (van stof), mijn- werkershemd (van stof), mijnwerkers- hemd (tricot of gebreid), overall, serveer- schort, sloof, stofjas (kort), stofjas (lang), teekenjas (kort), teekenjas (lang), uni form 2-deelig (alle soorten), uniformen 3-deelig (alle soorten), verpleegsters- boorden, verpleegstersjapon, verpleeg- stersmanchetten, verpleegstersschort. voorschoot, werkbroek (van keper of drill), werkhemd zonder boord, werkjas (van keper of drill), werkpak (van keper of drill). 4. Op speciale H.A.-punten zijn ver krijgbaar: alle geconfectioneerde op pun ten gewaardeerde huishoudelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzon dering van: De taak van het Rijksarbeidsbureau In grove trekken geteekend komen de bemoeienissen van het bureau zooals we reeds eerder meldden, op het navolgende neer. a. Ieder gewestelijk bureau zal worden Ingericht voor het geven van voorlich ting bij de beroepskeuze van jeugdige personen, waarbij het in de bedoeling ligt I Naar wjj vernemen, is aan dr. Herman te bereiken, dat daarbij van door medisch Vos eervol ontslag verleend als genees- en psychotechnisch onderzoek verkregen heer-directeur van het Volkssanatorium te Hellendoorn. Tot geneesheer-directeur is benoemd arts J. van ‘der Pijl, thans eerste geneesheer aan dit sanatorium. unj.’ niet duidelijk kenbaar zou weergeven, 's geen logica maar scljijn-logica en berusi op een tweeledige opvatting van het be grip „duidelijk kenbaar”. Een zwaargesluierde dame, die iederen dag het huis van haar buren passeert kan voor de buurtgenooten duidelijk ken. baar zijn als de weduwe Jansen; in den zin van het uitvoeringsbesluit is zij ech ter allerminst duidelijk kenbaar De haardracht en de variabele mode, welke die dracht beïnvloedt, zijn weinig constant en zijn, dikwijls binnen zeer kor. ten tijd, aan wijzigingen onderhevig. Die De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheidf BON Tijdvak waarin geldig BONKAART ALGEMEEN BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP (been inbegrepen) in blik of glas of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund, kalfs- paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worst soorten, b.v. ham, schoudercar- bonade, spek, rookvleesch, pekel- vleesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforten en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Vandaag heeft het Rijksarbeids bureau zijn taak aangevangen. Hier mede is een mijlpaal bereikt op den weg naar een volmaakte arbeidsbemiddeling voor allen, die ingeschakeld willen en moeten worden in het productieproces. Door een doelmatige arbeidsbemidde ling kan voorkomen worden, dat de eene markt overvoerd is met arbeids krachten, terwijl de andere er gebrek aan heeft. Zij moet a.h.w. een evenwicht tot stand brengen in vraag en aanbod. Dit zal bereikt kunnen worden door het Rijksarbeidsbureau, dat vérstrek kende bevoegdheden bezit en zijn ver takkingen in het geheele land heeft. De waarnemend secretaris-generaal van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, heeft met de heeren Th. van Lier en Koster ter gelegenheid van de instelling van het Rijksarbeidsbureau een uiteenzetting ge geven over de geschiedenis van de arbeids bemiddeling in ons land. Allereerst deed ir. Verwey echter de mededeeling, dat de werkloosheid gedaald is tot het niveau van 1931, zoodat gesproken kan worden va neen bevredigenden gang van zaken in de bestijding der werkloosheid. In dat opzicht heeft het Rijksbureaü dus de wind in de zeilen, aangezien er vraag is naar arbeiders. De openbare arbeidsbemiddeling in ons land vindt haar uitgangspunt in gemeen telijk initiateif. In de laatste jaren der negentiende eeuw hebben eenige. steden gemeentelijke instellingen voor arbeids bemiddeling in het leven geroepen. Deze op zichzelf staande instellingen traden in 1906, op initiatief van de Haagsche arbeids beurs met elkaar in verbinding, teneinde tot een zekere mate van onderlinge samen werking te geraken. In 1908 werd daarop de Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen opgericht, die op dit begin van samenwerking voortbouwde, zoodat I in 1913 hier te lande 27 arbeidsbeurzen I bestonde.i, waaronder 21 gemeentelijke en 6 particuliere, die, op een enkele uitzonde ring na, samenwerkten. Op 3 Augustus 1914 ontstond een Cen trale Arbeidsbeurs. Desniettemin bleef nog een groot deel van het land van arbeids bemiddeling verstoken. Teneinde hierin te voorzien kwamen in de tweede helft van 1915 dertig districts-arbeidsbeurzen tot stand, terwijl van de 1092 gemeenten zich 970 bereid verklaarden een correspondent schap der arbeidsbemiddeling in te rich ten. Vervolgens werd in 1916 de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling ingesteld. Deze zag zich belast o.a. met de leiding der intercommunale arbeidsbemiddeling, zoodat deze meer in de sfeer van de regeeringsbemoeienis werd getrokken. Wanneer men ziet, dat het aantal plaat singen in 1917 109000 bedroeg, terwijl de jaren 1936 tot en met 1939 achtereenvol gens 259000, 297000, 311000 en 359000 plaat singen te zien gaven, dan zijn dit ongetwij feld respectabele cijfers, die een verheu gende stijging vertoonen. Desniettemin is de arbeidsbemiddeling toch in tweevoudig opzicht ten achter ge bleven, namelijk in de organisatie en in de bestrijding der werkloosheid. Beide kunnen met enkele voorbeelden duidelijk arden aangetoond. In tal van kleine gemeenten is de arbeidsbemiddeling in handen gelegd van een ambtenaar, voor. wien deze taak niet meer dan een neven betrekking vormt, die in den koop toe wordt genomen. In de grootere gemeenten (gemeenten van 15000 en meer inwoners zijn, sedert de Arbeidsbemiddelingswet tot stand kwam, verplicht tot het hebben van een arbeidsbeurs) heeft men weliswaar een eigen orgaan der arbeidsbemiddeling, doch ook hier laat de werkwijze en uit rusting menigmaal te wenschen over. Zoo moest de gedachte, dat de arbeidsbemid deling, als gewichtige factor in de werk loosheidsbestrijding, een bij uitstek natio nale aangelegenheid vertegenwoordigt, veelal wijken voor overwegingen van plaatselijken aard. Met de aanwijzing van het Rijksarbeids bureau ris orgaan van de arbeidsbemidde ling is deze tot een rijkszaak onder cen trale leiding geworden. Het Bureau ver vult zijn taak door middel van een ambte lijk apparaat, dat 37 gewestelijke arbeids- bureaux en ongeveer 150 bijkantoren om vat. Het is een immense taak die dit bureau op zich genomen heeft. Slaagt het hier in, dan zal er een belangrijke stap ge dingen’gaat. Het Rijksar-1 zet zijn naar het doel, van alle sociale -u J—1 zorg en maatregelen: Vreugdebrengende arbeid voor allen, die werken kunnen en werken willen. wijzigingen zijn oorzaak, dat voor de foto op de persoonsbewijzen, welke onze iden. titeit moet helpen bewijzen, inzake de haardracht geen voorschriften zijn gege ven. Om zeer gewichtige redenen, die hier niet nader behoeven te worden aan gegeven, is betreffende de afbeelding van ons linkeroor wel een bepaalde en scherp geformuleerde eisch gesteld. En deze eisch vergt, dat het linkeroor geheel zichtbaar zij. Men houde zich daaraan. a geconfectioneerde luiers, katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaar diging van luiers en/of katoenen of gra» linnen lakens, alsmede alle andere katoe nen stoffen; b. wollen dekens (meer dan 3 pCt. natuurwol bevattend); c. alle kle dingstukken of stof daarvoor. 5 Op speciale G-punten zijn verkrijg baar: alle soorten garens. 6 Op speciale B.G -punten zijn ver krijgbaar: alle stoffen, aan het stuk dus geen geconfectioneerde artikelen met uitzondering van: a alle wollen stof fen. b alle katoenen stoffen 7 Op speciale V.V.W.-punten zijn ver krijgbaar: a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 pCt. natuurwol be vattend); c. alle andere wollen stoffen aan het stuk. 8 Op speciale V.V.A.-punten zijn ver krijgbaar: a. geconfectioneerde katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor; b alle soorten geconfectioneerde luiers of stof daarvoor; c. alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aan dacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijgbaar zijn op de punten der textielkaart en/of toeslagkaart. Alle stoffen aan het stuk, met uitzon dering echter van alle katoenen en wol len stoffen, zijn op speciale B.K.-punten verkrijgbaar en mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V.A.-punten verkrijgbaar en wellen stoffen op speciale V.V.W.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen der halve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. Steun en werkverschaffing Jarenlang is de toestand zoo geweest, dat ’t overgroote deel van de werkeloozen ook werkeloos was, met al de nadeelige gevolgen van dien. Het aantal arbeiders in de werkverschaffing is altijd betrekke lijk gering geweest. Sinds eenige weken is de schaal ten gunste van de werkverschaf fing doorgeslagen. Momenteel zijn er on geveer 54.000 arbeiders in de werkver schaffing, terwijl nog 50.000 werkeloozen daarbuiten staan. Verwacht mag worden, dat nog dezen zomer, meer dan 80.000 per sonen in de werkverschaffing opgenomen zullen zijn. De vraag naar landarbeiders De vraag naar landarbeiders is op het oogenblik zeer groot en het is een le vensbelang voor ons volk, dat hieraan voldaan wordt. Een verheugend verschijn sel is dan ook. dat de trek van het land naar de groote steden, tot staan is ge komen. Tal van plattelanders keeren weer naar het boerenland terug. Door de groote vraag naar landarbeiders is het voorals nog niet mogelijk, dat oudere stedelin gen. die met de schop in de hand moeten werken, hoewel zij daarvoor eigenlijk niet geschikt zijn, terugkeereri naar hun vroe ger beroep. Ir. Verwey zegde echter toe, dat hij in de toekomst hieraan zijn volle aandacht zal wijden. Overigens verlieze men niet uit het oog. dat het aantal arbeiders in de steden veel grooter is dan de vraag, terwijl daarnaast tal van cultuurtechnische werken op het platteland niet uitgevoerd kunnen worden, omdat er een gebrek is aan geoefende ar beiders, zoodat een overheveling en her scholing in die richting noodzakelijk zal zijn. gegevens, gebruik kan worden gemaakt; b. de invoering van het arbeidsboek met verplichte registratie voor alle werkne mers; c. bemoeienis met werkloosheidsverze kering, wachtgeldregelingen en steunrege ling; d. cultureele werkloozenzorg, voor oude ren en jongeren, w.o. begrepen de scho ling, herscholing enz. van werkloozen en eventueel de omscholing van werklooze en niet-werklooze arbeiders, e. het verzamelen van gegevens over den toestand van het bedrijfsleven, over het aantal werkende en niet-werkende perso nen en over de werkloosheid, waarvoor een sociaal-economische dienst en sta tistiek in het leven zal moeten worden ge roepen; f. de plaatselijke, de interlocale, de in tergewestelijke en de internationale ar-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6