HAAGSCHE COURANT De zorg voor onze oorlogsinvaliden Donderdag 1 Mei 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS Zilveren jubileum J. W. Kipp I ZILVEREN JUBILEUM H. D. VEGT DERDE BLAD Last, VOGELBESCHERMING KETT1NGHANDEL IN VET w«&rd« nng&, I PROF. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUïNE OVERLEDEN COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND TWEE VARKENS FRAUDULEUS GESLACHT ZIJN FIRMA VOOR ENKELE DUIZEN DEN GULDENS BENADEELD UITREIKING AARDAPPEL KAARTEN VERBOND VAN NEDERLANOSCHE JOURNALISTEN Oproep aan de Haagsche bevolking De heer J, W. Kipp en echtgenoote worrlen gelukgewenscht door twee verpleegsters (Polygoon) AFSCHEID J. A_ LAST AFSCHEID H. A. HAZELOOP Onderhoud met den heer Detiger, secretaris-penningmeester van de A.V.O. Nederlandsche associatie voor practijkexamens Hartelijke huldiging in de Vakschool voor Schoenmakers No. 17865 (Schimmelpenningh) Het O 1<M1 het JAARVERSLAG DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN OVER 1940 B. RIJSWIJK wonende Va 11- De begrafenis De teraardebestelling zal Maandag a.s. plaats vinden op de begraafplaats naast de dorpskerk te Wassenaar, na afloop van den rouwdienst die om 1 uur aan vangt en die zal worden geleid door ds. W. A. B. ten Kate, predikant Ned. Herv. Gem. te Wassenaar. Aan de groeve zullen geen toespraken worden gehouden. De heer J. W. Kipp was vandaag 25 jaren in dienst van het Gemeentezieken- Morgen vindt de uitreiking van aardap- pelkaarten plaats aan hen. wier familie naam begint met de letter D, E, F, of S. 10*7.093 in JUBILEUM F. MINDE Heden herdenkt de heer F. Mindé, ate- lier-chef bij gebr. Lampe, het feit, dat hij 25 jaar in dienst is bij deze firma. Om half tien werd de jubilaris en zijn echtgenoote door de directie en het ge zamenlijke personeel ontvangen. De heer Z“„ met toespraak den jubilaris „Hoe is de positie op economisch gebied van onze gewonde soldaten, die thans her steld of herstellende zijn?" aldus luidde de vraag, welke wij dezer dagen stelden aan den heer W F. Detiger. secretaris penningmeester van de vereniging A.V.O., welke vereeniging de «cniale zorg voor de oorlogsinvaliden op zich heeft ge nomen. Rekende minder af, dan hij ontving De beheerder van de filialen, welke hier ter stede en in Amsterdam gevestigd zijn, van een groote chemische wasscherij te Maastricht, heeft kans gezien zijn firma voor eenige duizenden guldens te bena- deelen. Van het ontvangen geld voor het laten stoomen of wasschen van goederen, mocht hij een zeker deel, voor provisie, afhouden. Thans is aan het licht gekomen, dat hij zich gedurende een langen tijd meer heeft toegeëigend, dan waarop hij recht had. Hoeveel door hem precies is ontvreemd, is moeilijk na te gaan, doch vast staat wel, dat het hier om een groot bedrag gaat. De beheerder, die een vrij royaal leven leidde, is door da politie gearresteerd en in bewaring gesroid. MINDERJARIG MEISJE OP STAP Vanochtend omstreeks half 7 heeft men in de Oostduinen een 17-jarig meisje sla. pende aangetrotfen. Zij was Maandag j.l. van huis gegaan en had in den avond een feestje bezocht. Daar het al laat was, durf, de zij niet naar huis en heeft twee nach ten in de duinen geslapen. Haar ouders hadden haar opsporing verzocht. Het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten zal Zaterdag 3 Mei a.s. om 3 uur namiddag in gebouw „Tivoll” te Utrecht een bijeenkomst houden naar aanleiding van het .Journalistenbesluit”. Op deze bijeenkomst zullen spreken de heeren dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en N. Oosterbaan, directeur van het perswezen in het departement van Volksvoorlichting en Kunsten over; „Pers, overheid en volksgemeenschap" en de heer P. J. van Megcheien, algemeen voorzitter van het Verband van Neder landsche Journalisten, over: Onze sociale positie thans veilig gesteld”. V. Lampe huldigde met een hartelijke toespraak den jubilaris en bracht zijn verdiensten naar voren, hem daarbij dan kend voor hetgeen hij vonrr de zaak was. Als geschenk werd een couvert met in houd overhandigd. Daarna trad de boek houder der firma naar voren, die namens alle personeelleden sprak. Hierna werd door een der jongere personeelleden het een en ander in geestige rüichtregels naar voren gebracht, waarbij Met cadeau van het personeel, een schilderstuk, en bloe men voor mevrouw Mindé. werden over handigd. De jubilaris dtinkte met een kort woord. Winterhulp-Nederland schrijft: Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Mei zal Win terhulp-Nederland voor de laatste maal in dit seizoen, een beroep op uw aller offer, vaardigheid doen. Van vele kanten moch. ten wij ook deze maal op de volle mede werking rekenen. Zoo zal o.a. de muziek vereniging Klein maar Danper Vrijdag a.s., des avonds van 7 tot 8.30, een con cert op den Hofweg geven. Zaterdag a.s. van 2 tot 5 uur zal het Politiemuziekcorps, op dezelfde plaats concerteeren, terwijl Vrijdag en Zaterdag de muziekkorpsen van P.T.T., de Gem.reiniging en Klein maar Dapper diverse marschen door de stad zullen maken Verschillende restau rateurs zullen den muzikanten een gratis consumptie aanbieden. Stadgenooten, doet gij thans ook uw plicht en maakt van deze laatste gelegen heid gebruik, uw minder bedeelde stad genooten via Winterhulp-Nederland te helpen. Bedenkt, dat uw dier bijdragen Winterhulp in staat stelt, hulp te bieden, daar waar zij dringend noodig is. Wan neer dan ook straks één cnzer vele col lectanten u een bijdrage zal vragen, loopt hem dan niet zonder meer voorbij, maat geeft, geeft zooveel, dat het werkelijk een offer voor u beteekent. Toont dat gij begrepen hebt, wat Winterhulp-Nederland heeft bedoeld met: „Geven is niet slechts een plicht, doch een eere-plicht!" De heer Detiger heeft 27 jaar lang de Amsterdamsche Arbeidsbeurs geleid en is jarenlang bestuurslid van de A.V.O. Hij is dus op het gebied van sociale zorg voor onvolwaardige arbeidskrachten volkomen georiënteerd en bovendien heeft hij over het geheele land zijn verbindingen om menschen in bedrijven geplaatst te krij gen. De A.V.O., zoo vertelde de heer De tiger, had uit hoofde van haar gewone werk, de arbeidszorg voor onvolwaardige arbeidskrachten, van den aanvang af een groote belangstelling voor het lot der ge wonden en verminkten uit den oorlog. Vereenigingen, welke zich met hun lot gingen bezighouden en plaatselijke comi- té’s, rezen als paddestoelen uil den grond Dat was niet erg, zoolang het bleef bij het verschaffen van ontspanning, het ver strekken van versnaperingen en het geven van moreelen steun. Maar wu begrepen, dat er iets meer en iets blijvends moest gebeuren, n.l. het terugbrengen van het oorlogsslachtoffer op een hem waardige arbeidsplaats in de maatschappij. Het werk der A.V.O. is immers stads geba seerd geweest op den- grondslag der so ciale rechtvaardigheid, gespeend van allen filantropischen inslag of tendenzen. Zij ziet in dit werk een recht van de slacht offers en de plicht van bedrijfswereld en maatschappij. Het uitgangspunt bij het- A.V.O.-werk is steeds: verschaf den ge handicapte de hem uit hoofde va i zijn aanleg en capaciteiten toekomende plaats in het arbeidsleger. Dat is de oplossing aldus de heer Detiger, van tal van sociale kwalen en zeker in een tijd, waarin zoo volkomen terecht de nadruk wordt gelegd op de beteekenis van den arbeid voor de samenleving en voor het individu zelf. De practijk van het A.V.O.-werk stond er borg voor, dat de gewezen oorlogsver minkten verre zouden worden jiehituden van de organen van Armenzorg en Maat- schappelijken steun. Wij moeten vermijden, wat bijv. Enge land en Frankrijk op het gebied der oor logsverminkten uit den vorigen oorlog te aanschouwen hebben gegeven in weerwil van hun wettelijke en niet-wettelijke maatregelen tot verplichte opneming van de oorlogsinvaliden in het bedrijfsleven. Ten onzent kunnen en zullen wij vermij den. dat de man, die in den strijd voor het vaderland zijn volledige validiteit ver loor. met lucifers of veters moet leuren. Reeds zeer kort na den oorlog werd de A.V.O. officieel ingeschakeld op het gebied van de sociale verzorging vairde militaire verminkten. De medische verzorging der militairen bleef berusten bij de medische militaire inspectie, haar hospitalen en haar twee recreatieverblijven ..Kareool” en ..Zuileveld". De medische verzorging van de burgerlijke gewonden en verminkten kwam voor verantwoording van den dienst der volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, geassisteerd door de controleerende artsen der Rijksverzeke- ringsbank. Financieels hulp uit Rijksmiddelen Op het gebied van het sociaal herstel konden dus alle andere vereenigingen en comité's, hoe goed hun werk nok voor een deel bedoeld was, worden uitgescha keld. En ook voor de financieele hulp was een beroep op anderen onnoodig Op in stigatie n.L van den Rijkscommissaris is OVERTREDINGEN Tegen een houder van een verlofsloca. liteit, die sterken drank verkocht, is door de politie proces verbaal opgemaakt. Een aantal flesschen met drank U in beslag genomen. Een winkelier verkoeht busjes Pastamella, die normaal ƒ0.37 kosten, voor /0.50 per busje. Hij heeft een proces ver. baal gekregen evenals een winkelier, die stukken SurJightzeep voor 0.35 per stuk verkocht, terwjgJ hii maar /O mocht ysekenen. i Groote partij in beslag genomen Een rechercheur van politie, die gis termiddag door de Barneveldstraat kwam, zag hier een pakket op een auto laden, hetgeen hij niet erg vertrouwde. Hij volgde de auto, welke naar de Plu- vierstraat reed en waar het pakket werd afgeleverd. De rechercheur verzocht even den inhoud te mogen onderzoeken, waar na bleek, dat het pakket 15 k.s. vet be vatte. Dit vet werd verkocht voor zeven gulden per k.g., terwijl de normale prijs /1.30 per k.g. bedraagt. De politie ging verder zoeken en toen kwam aan het licht, dat de verkooper uit de Barneveldstraat tusschenpersoon was tusschen den handel en den ketting- handel. Hij had van een kruidenier 15 k g. bak- en braadvet gekocht envaneen melkhandelaar 8 k.g. en betaalde er ƒ5 per k.g. voor. Bij diverse adressen kon nog 80 k.g. vet in beslag worden geno men. De vier personen, die bij deze zaak betrokken waren, krijgen ieder een pro ces verbaal wegens overtreding van het prijsbeheerschingsbesluit bepaalde soort van het Museum Natuurlijke Historie te Leiden en het geen vogels betreft, welke in Neder land zeldzaam zijn. B. en W. zijn van oordeel, dat door het stellen van deze voorwaarden aan den voornaamsten wensch van adressan ten in zeer belangrijke mate wordt tege moet gekomen. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de Duin waterleiding geven zij den Raad in over weging het adres in dezen geest te be antwoorden. VERKEERSONGEVAL In de Anna Paulownastraat is gister, middag de 61-jarige E. L. A. uit Amster dam aangereden door een personenauto. Hij kreeg'een hersenschudding en een ribfractuur; de geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Van de gelegenheid om den jubilaris en zijn vrouw te felicijeereru maakten Tjeten .gebruik. buis aan den Zuidwal en is daarom van morgen in gezelschap van zijn echtge noote ontvangen in de recreatiezaal van het Zusterhuis en hartelijk toegesproken door den geneesheer-directeur, die hem bovendien namens de Gemeente 's Gra- venhage de gebruikelijke eervolle vermel ding en gratificatie overhandigde. Dr. van Roojen wees op de groote waarde voor een ziekenhuis van een portier, die niet 8 uren zoomaar achter het loketje zit, maar zooals de heer Kipp dat ideed -«üp -rys>tjgp weet NATIONALE JEUGDSTORM VIERT DEN DAG VAN DEN ARBEID Te Amsterdam heeft vandaag de Natio nale Jeugdstorm den dag van den arbeid gevierd. Met vlaggen en muziek zijn de stormers en stormsters, de meeuwen en meeuwkes, naar het IJsclubterrein gemar cheerd, waar zij rond den Meiboom heb ben gedanst en zich met sport en spel hebben vermaakt. In de groote zaal van „Bellevue” heeft schout H. W. de Vrijer de jeugd toege- sproken. Vanavond zal het N.J.S.-zangkoor me dewerken aan de 1 Mei-herdenking in het Concertgebouwde overige leden van het gewest zullen een marsch met muziek ma ken door de Amsterdamsche straten. PATRIMONIUM De jaarvergadering van het Gewest Zuid-Holland van het Ned. Werklieden verbond Patrimonium zal Zaterdag 3 Mei a.s. hier ter stede in het gebouw voor Chr Sociale Belangen worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal als spreker optreden ds. J. A Vink, predikant bij dc Geref. kerk van Berkel- -- Rodenrijs, met het «QderwcD; ^T^wns-, (eervolle vermelding. te verstrekken prothese. Maar ook in de vrije toeroepen helpen wij de menschen op de wijze, die voor hen het beste is. Zoo wil b.v. iemand een groenteza; k beginnen. Hij krijgt een paard en een wagen. Een ander vestigt een reparatiewerk- plaats en wij bezorgen hem de machines. Als aan de tewerkstelling in een andere functie studie, omscholing en training moet voorafgaan, dan is het departement in beginsel steeds bereid. <ie kosten van lessen, studiemateriaal enz. te betalen. Maar boven alles gaat een vaste inscha keling in het gewone bedrijfsleven, waarin de invalide voor zijn militairen dienst ook was opgenomen In de vele tijdelijke functies, bij de Overheictscrisisbedrijven, de luchtbescherming, centrale keukens enz. zien wij geen blijvend perspectief voor den oorlogsinvalide. Het spreekt vanzelf, dat. ieder geval en zeker de moeilijke gevallen individueel worden behandeld en ik ben blij, aldus eindigde de heer Detiger, dat ik óp 1 Mei den datum, waarop ik afscheid neem van de gemeente-arbeidsbeurs. de handen vrij heb óm mij geheel te geven aan bet prachtige werk van de A.V.O. Er is nog veel te doen en ik vertrou-w er op. dat het Nederlandsche bedrijfsleren zijn plicht zal verstaan en zijn volle medewerking zal verleenen. zoodat alle oorlogsinvali den spoedig de hun toekomende plaats in de maatschappij weer zullen kunnen in nemen. 500 a 600 invaliden moeten nog in het bedrijfsleven worden ingeschakeld De A.V.O. heeft thans ruim 1500 oor logsinvaliden ingeschreven, hiervan zijn er 600 weer in de maatschappij herplaatst en al aan het werk. Ongeveer 400 kunnen op het oogenblik nog geen arbeid ver richten. Tusschen de 500 en 600 moeten dus nog aan het werk geholpen worden. Daarom, aldus de heer Detiger, zou ik nog eens een dringend beroep op het Ne derlandsche bedrijfsleven, waarvan wij reeds zooveel medewerking hebben onder vonden, willen doen om ook hen onderdak te brengen. Ons eerste werk is om den oorlogsinvalide geschikt te maken voor het werk, dat hij gewend was of waarin hij graag zich, zou bekwamen. Natuurlijk is er een stevige samenwerking tusschen de A.V.O.y en de medische wereld om zeker te zijn, dat de invalide het werk ook in de toekomst zal kunnen blijven verrichten. Wij hebben een tiental offi cieren op non-actief ter beschikking ge kregen voor onzen buitendienst. Zij bezoeken de invaliden en zoeken een plaats voor hen in het bedrijfsleven. Voor wij daartoe overgaan, worden de werkgevers, bij wie de betrokkene in dienst was, of eventueel de Overheids instellingen, waar hij bekend was, dan wel het gemeentebestuur om inlichtingen verzocht, zoodat de A.V.O. een vrij juist beeld omtrent zijn toekomstige arbeids mogelijkheden krijgt. Een kennis, die allereerst benut wordt, in een eventueel nondif .met den chirurg over de Gisteren heeft de heer J. hoofdcommies bij het departement van Waterstaat, wien wegens tiet bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van heden eervol ontslag is ver leend, afscheid genomen van de ambte naren van de afdeeling comptabiliteit van genoemd departement. De heer F. W. Braunstahl. waarnemend hoofd van deze afdeeilng. waarbij de heer Last steeds werkzaam is geweest, sprak gevoelvolle woorden van dank en waar- deering. Niet alleen is de heer Last dik wijls een vraagbaak geweest op ambte lijk gebied, waarvoor hem dank verschul digd is, maar ook gezien zijn steeds opge ruimd gemoed en tegemoetkomendheid jegens allen zal men hem noode missen. Namens de ambtenaren overhandigde hierna mej. Splinter aan den heer Last een drietal fraaie boekwerken en een bouquet. Het hoofd van de afdeeling kon tot zijn spijt wegens ziekteverlof niet aanwezig zijn. Namens hem werd een ruiker serin gen aangeboden. Hierna verkreeg de heer Last het woord. Op geestige wijze vertelde hij tal van aardige herinneringen uit den eer sten tijd van zijn ambtelijke loopbaan, toen het ambtenarenleven, op de depar tementen nog zoo geheel anders was dan thans. Tenslotte nam de heer Last van elk der ambtenaren persoonlijk afscheid. Gistermiddag heeft de heer H. A. Haze- loop, die zich wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd genoopt zag zijn prachtige loopbaan aan de Gemeente- Plantsoenen af te breken, in ,,de Bataaf” afscheid genomen van directeur en per soneel van dezen dienst en deze van hem. Nadat de scheidende hoofdambtenaar met zijn familie begroet was door den wethouder van Openbare Werken en Fi nanciën, den heer ir. L. J. M. Feber en den directeur van de Gemeente Plantsoe nen, den heer S. G. A. Doorenbos, nam als eerste wethouder Feber het woord, om namens de Gemeente zijn groote waardeering uit te drukken voor het werk, dat de heer Hazeloop in de afge- loopen 41 dienstjaren in het belang der Gemeente Plantsoenen had verricht. Ik kan u. zoo zeide spr., mede doordat wij verleden jaar nog uw 40-jarige jubileum vierden, (bij welke gelegenheid den heer Hazeloop de gouden medaille der Ge meente ’s-Gravenhage werd overhandigd) zoowel letterlijk als figuurlijk, moeilijk anders voorstellen dan in de bloemetjes gezetHoewel u gaat vertrekken en dat feit op zichzelf voor u een schaduwzijde aan deze feestelijke huldiging zal betee- kenen, is u te benijden om de wijze, waar óp u heengaat, omgeven door naaste medewerkers, die align een sympathiek gezicht zetten. Dat wil wat zeggen, als men ruim 41 jaren met hen opgetrokken isUw geschiktheid om met veel ver schillende menschen om te gaan, behoort tot één van uw grootste kwaliteiten. Na mens de gemeente ’s-Gravenhage dank ik u voor hetgeen u tot stand gebracht hebt en ik hoop, dat u nog lang in den kring der uwen van een welverdiende rust zult mogen genieten. Vervolgens overzag de heer S. G. A. Doorenbos de laatste 14 jaren, waarin hij als directeur met den heer Hazeloop, on danks groote verschillen in karakter, prettig had samengewerkt. Zijn beste krachten heeft hij aan de leiding van de plantsoenen gegeven hij is als het ware meegegroeid met de zeer snelle uitbrei ding, die in de afgeloopen 41 jaar de Haagsche Plantsoenen hebben ondergaan. Voorts traden 12 sprekers naar voren onder wie vertegenwoordigers van de ad ministratieve, technische ambtenaren van Afdeeling I en II der Gemeenteplantsoe- nen de heer Kok, die in een even eer lijke als geestige speech de bewondering der werklieden vertolkte voor den hen verlatenden leidsmanhet oudste lid van de Dienstcommissieeen oud-collega een oud-medewerker van den technischen dienst de Boschwachter van Meer en Bosch de voorzitter van de Haagsche Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, de heer ir. K. Riemens een vertegenwoor diger van de Bloemisten-patroonsvereeni- ging en als laatste ir. P. Bakker Schut, directeur Stadsontwikkeling en Huisves ting, tevens toekomstig huisbaas van den heer Hazeloop Allen putten uit hun herinnering op het gebied, waar zij in aanraking waren ge weest met den heer Hazeloop en voegden daar den wensch bij, dat de heer Haze- loop nóg lang met zijn echtgenoote in gezondheid van zijn pensioenjaren mogen genieten. Nadat de leden van den dienst gespro ken hadden, was het de directeur, de heer Doorenbos. die met een toepasselijk woord den heer Hazeloop en zijn vrouw een blijvende herinnering aan zijn werk kring aanbood, in den vorm van een radio. Zeer aangedaan door alle vriendschaps bewijzen, dankte tot slot de heer Haze- loop voqor de gelegenheid, die hem ge boden was juist in „de Bataaf’ in de buurt waarvan hij immers zijn eerste werkzaamheden in den Haag was aange vangen van allen afscheid te nemen. Met het geschenk betoonde spr. zich ten zeerste ingenomen. een groot bedrag op de begrooting van Sociale Zaken gebracht, een bedrag, dat na uitputting kan worden aangevuld en waaruit alle kosten van medisch en sociaal herstel van oorlogsslachtoffers kunnen worden bestreden. De militairen krijgen gedurende een periode van zes maanden na hun ontslag uit het hospita»! wanneer zij dan ten minste intusschen in de burgermaat schappij een plaats hebben kunnen vinden kostwinnersvergoeding en soldij. Kostwinnersvergoeding natuurlijk alleen als zij daar in aanmerking voor komen. Het Afwikkelingsbureau van het depar tement van Defensie zorgt voor de pen sioenen van invaliden, weduwen en wee- zen en kan de kosten van allerlei reclas- seeringsmaatregelen voor gewezen mili tairen bestrijden. De A.V O. beschikt zelf ook nog over een fonds waaruit geput kan worden, indien dit strikt noodzakelijk is, dat zal echter maar zelden noodig zijn, omdat de departementen hun taak zeer ruim opvattén. NUTSSP A ARB ANK Gedurende de maand April 1941 werd bij de Nutsspaarbank alhier, Riviervisch- markt 5 en hare bijkantoren totaal inge- legd 1.803 598.16: totsaal uitbetaald •ƒ2.331.731,84. Minder ingelegd ƒ528.133,68, terwijl 414 nieuwe spaarrekeningen wer den geopend. Op ultimo April 1941 bedroeg: het tegoed der inleggers 31 .607.932.36, het aantal spaarrekeningen 10*7.093 en bedrag aan effecten in bewaring ƒ2.440.516. ZILVEREN JUBILEUM C. De heer C. B. Rijswijk lantlaan 10, zal op 5 Mei a.s. den dag herdenken, waarop hij 25 laar geleden in dienst trad als voerman bi» den Gemeen- Ringstation Wassenaar In zijn vergadering van 23 September 1940 heeft de Raad om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een adres van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren, de afdeeling *s Gravenhage dezer vereeniging en het Federatief Comité voor Vogelbescher ming in Nederland inzake het vogelring- station „Wassenaar” op het terrein der gemeentelijke Duinwaterleiding. Verzocht werd, de daarop betrekking hebbende vergunning in te trekken, althans te be perken tot het vangen en ringen van trekvogels, met uitdrukkelijk verbod tot het opsporen en verstoren van nesten en het dooden van vogels. Dat B. en W. tot dusver aan deze opdracht nog geen gevolg hebben ge geven, berust voornamelijk op de om standigheid, dat de leider van het Ring station, de heer dr. J. C. Koch, hangende het onderzoek, is overleden, zoodat het wenschelijk was. af te wachten, welken invloed deze omstandigheid op het be staan van het Ringstation zou hebben. Inmiddels is nu uit besprekingen van den directeur der Duinwaterleiding met den voornaamsten medewerker van wij len dr. Koch gebleken, dat voortzetting van het werk van het Ringstation in de bedoeling ligt, maar dat genoegen kan genomen worden met een verdere be perking der voorwaarden. B. en W. zijn dan ook van meening, dat het Ring station, op welks arbeid in wetenschap pelijke kringen algemeen prijs gesteld wordt, in stand kan worden gehouden, mits de werkzaamheden beperkt blijven tot de tijdvakken van 1 Maart tot 15 Mei en van 1 Augustus tot 15 November. De reeds bestaande voorwaarde, dat in geen geval andere dan trekvogels geringd worden, blijft natuurlijk gehandhaafd. Het vangen en dooden van vogels zal slechts mogen geschieden op uitdrukke lijke aanvraag om een exemplaar van een voor mits De vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen, de federatie van hajidels- en kantoorbediendenvereenigin- gen in Nederland, de vereeniging van leeraren in het boekhouden, de vereeni ging van leeraren in talen en handelscor- respondentie (Liteh) en de stichting han- delsexamens, die tot nog toe ieder afzon derlijk de bekende practijkexamens in boekhouden en handelscorrespondente af nemen, en welkei diploma’s gelijkwaardig waren, welke gelijkwaardigheid van rijks wege is bekrachtigd door de erkenning, krachtens de Vestigingswet kleinbedrijf 1937, hebben besloten hun examens te fu- sioneeren met ingang van het a.s. na- jaarsexamen. Daartoe is in oprichting de stichting „Nederlandsche Associatie voor practijkexamens”. waarvan het bestuur be staat uit de heeren B. J. Franken, voor zitter, dr. P. G. van de Vliet, postbus 19, Hilversum, secretaris, W. Brouwer, jr., penningmeester, D. F. Timmer, gedele geerd lid en voorts uit de heeren Jac. Bakker, C. Bergman, drs. W. J. Bossers, dr. H. Groenweg. W. A. Haak, frater M. Innocentius, J. H. Schrijvers en H. J. Zier. Het bureau der examens wordt ge vestigd in de Deurloostraat 122 te Amster dam. De exameneischen der associatie zul len overeenkomen met die der thans be staande practijkexamens en zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. De thans bestaande toestand, waarbij iedere veree niging diploma’s te haren name uitreikte kon zoowel bij werkgevers als bij studee renden verwarring stichten bij de beoor- deeling van de waarde der diploma’s, voor al ten opzichte van de niet-gelijkwaardige diploma’s, welke door enkele andere exa- mineerende instellingen werden afgegeven. Door het tot stand komen van de fusie is een organisatie in het leven geroepen, door welke aan deze verwarring een eind is gemaakt en welke dus voor de be langen van het bedrijfsleven en van de handels- en kantoorbedienden uitermate bevorderlijk is. over te brengen op de bezoekers, die hij in het uitgebreide complex terecht helpt. Namens allen ontving de jubilaris tevens uit zijn handen een fraaie schoor- steenklok en een stevigen leunstoel ten geschenke. Nadat ook zijn medeportier, de heer W. Slierendrecht, waardeerende woorden had gesproken, dankte de heer Kipp en hoopte nog lang zijn krachten aan het Gemeenteziekenhuis te mógen wijden. Dader aangehouden Een crisisambtenaar betrapte gister middag bij contróle op een weiland aan den Moerweg een 28-jarigen koopman uit de Loenenschestraat, die even tevo ren daar in een schuurHe twee varkens frauduleus had geslacht; Toen de man den controleur ontdekte, nam hij met het vleesch, dat hij op een handwagen had geladen, de vlucht en gooide eenige stuk ken vleesch in een sloot De controleur wist den vluchteling te achterhalen, waarop deze in bewaring is gesteld, vleesch is in beslag genomen. Het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's-Gravenhage over het jaar 1940 is verschenen. Hoewel de omvang geringer is dan vo rige jaren, in hoofdzaak doordat enkele bijlagen kwamen te vervallen, geeft in het bijzonder het hoofdstuk over den be- drijfstoestand, in overzichtelijke groepen gesplitst, een belangrijke samenvatting van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer. In de bijlagen van het verslag is o.a. het overzicht der toepassing van de Ves tigingswet Kleinbedrijf opgenomen, waar in belanghebbenden alle uitvoeringsbepa lingen van deze wet in korten, overzich- telijken vorm bijeen vinden. JUBILEA BIJ HET ELECTRISCH BEDRIJF Heden herdachten mej. M. A. E. Lan- kester, administratief-ambtenaar B. en de heeren B. van Leeuwen, bureauchef B. en F. A. J. Kolber, meteropnemer-geld- ophaler, allen in dienst van het G.E.B., den dag. waarop zij vóór 25 jaar in ge meentedienst traden. Zij werden door de directie ontvangen, die hun de door B. en W. geschonken en een gratificatie Heden vierde de heer H. D. Vegt, leer- aar aan de Vakschool voor Schoenmakers in de Crispijnstrdat, zijn 25-jarig jubi leum als zoodanig. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit is de algemeen geachte en beminde leeraar hedenmorgen in één der lokalen van de school allerhartelijkst gehuldigd. Een groot aantal genoodig- den, waaronder vertegenwoordigers van Gemeente, Rijk en uit de vakbeweging, was hiertoe bijeengekomen. Nadat de jubilaris met vrouw en twee dochters was binnengeleid en tusschen de bloemen had plaats genomen, nam als eerste spreker het woord drs. D. G. G. van Ringelestein, Gemeentelijk inspec teur van het Onderwijs, die namens het Gemeentebestuur zijn hartelijke geluk- wenschen aanbood. Spr. schetste de per soonlijke kwaliteiten van den heer Vegt en legde vooral den nadruk op zijn groote trouw en ijver voor zijn werk eo voor de school. De heer van Ringelestein wenschte den jubilaris nog vele jaren in geluk en voorspoed. Namens het bestuur van de Vakschool voerde daarna het woord de heer G. B. Kortenhoeven, die eveneens zijn geluk- wenschen aanbood. In deze rede kwam ook de groote waardeering en dankbaar heid voor het werk van den heer Vegt tot uiting. Uit naam van de collega’s sprak vervolgens de heer H. Hoek. Spr. ging den groei en den bloei na van de school, gedurende de periode van het leeraarschap van den heer Vegt. De eer ste en moeilijkste jaren hebt gij mee gemaakt, zoo zeide spr., het waren ech ter jaren van bouw en van vechten. De school is uw levenswerk, u hebt u gehee] gegeven hiervoor. God schenke u nog vele gelukkige jaren. Vervolgens voerde het woord de heer J. van Kruyssen, die namens de leerlin gen en oud-leerlingen zijn achting en toegenegenheid voor den heer Vegt tot uitdrukking bracht. Namens allen dankte hij voor de uitnemende lessen en wensch te hij den jubilaris nog vele goede jaren toe. De penningmeester van de feestcom missie, de heer Bons, sprak eenige har telijke woorden en deed deze vergezeld gaan van fraaie geschenken (schilderij, bureaustoel, boeken) van de leerlingen, bestuur, leeraren enz. De voorzitter van de Nat. Federatie voor de Vakopleiding in de Schoenmakerij en den Schoenenhandel, mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, sprak zijn waardee. ring uit voor het werk van den jubilaris voor de Federatie (afnemer van examens enz.) Aan zijn gelukwenschen voegde hij den wensch toe met den heer Vegt samen m de Federatie .te mogen vieren. Verder spraken nog de heeren Fred. H Hoek, namens de vereen, van leeraren, die een vulpen aanbood. W. Donker, voor, zitter van den Ned. Bond van Schoen makerspatroons en Schoenwinkeliers, Bergers, namens den R.K. en Spaans, na. mens den Chr. Bond van Schoenmakers, patroons en schoenwinkeliers,'Lahaye, na. mens den Haagschen Schoenmakersbond, C. van der Linden, Rijksgecommitteerde voor de A-diploma’s en vertegenwoordiger van de Vereeniging voor de veredeling van het ambacht en Jansen, namens het college van collectanten van de Ned. Herv. Gemeente. De heer Vegt heeft tenslotte alle spre kers gedankt voor de vele goede wenschen en de mooie geschenken. Dat ik al dit werk heb mogen doen, zoo besloot spr., dank ik aan God. Daarna was er gelegenheid den jubi laris geluk te wenschen, waarvan zeer velen gebruik maakten. In bijna 72-jarigen ouderdom is hedenochtend te Wassenaar overleden arof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Jan Rudolph Slotemaker de Bruine werd 6 Mei 1869 t? Sliedrecht geboren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben bezocht, studeerde hij theologie aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1894 promoveerde op de dissertatie„De eschatologische voorstellingen in 1 en 2 Corinthe". Daarna was hij achtereenvol gens predikant van de Ned. Herv. kerk te Haulerwijk, Beilen, Middelburg. Nij megen en Utrecht. In 1916 legde hij het predikambt neer, in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar in de godge leerdheid aan de Utrechtsche Universi teit, welk hoogleeraarschap hij bleef vervullen tot Maart 1926, toen hij in het ministerie-de Geer met de porte feuille van het toenmalige departement van Arbeid. Handel en Nijverheid belast werd. Tijdens zijn werkzaamheden in Utrecht heeft de politieke loopbaan van prof. Slotemaker de Bruine een aanvang genomen bij zijn verkiezing tot lid van de Provinciale Staten, in 1922 gevolgd door zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. Na zijn ministerschap, dat hij vervulde tot Augustus 1929. toen het extra-parlementaire kabinet, waarin hij zitting had. aftrad .werd de heer Slote maker de Bruine lid van de Tweede Kamer voor de Chr. Hist. Unie, waarna hij bij de verkiezingen herkozen werd. Prof Slotemaker de Bruine heeft ge durende zijn politieke loopbaan met groo. te welsprekendheid de christelijk.histori. sche beginselen, zoowel in als buiten het parlement verdedigd. Hij gevoelde zich in het bijzonder tot de studie van het sociale vraagstuk aangetrokken en nam.een werk, zaam aandeel aan de drankbestrijding. Op internationaal terrein bewoog hij zich in het bijzonder op het gebied van de toena. dering en verbreeding der kerkgenoot- schaDDcn Als opvolger van mr. J. Schokking werd hij benoemd tot voorzitter van het hoofd, bestuur der Chr. Hist. Unie. Na zijn aftreden als minister vestigde prof. Slotemaker zich te Wassenaar, werd hier benoemd tot hulppredikant en heeft in deze hoedanigheid de kerkelijke belan gen van het Kievitpark gediend Geruimen tijd was de heer Slotemaker de Bruine lid van den Hoogen Raad van Arbeid en hoofdredacteur van „De Neder, lander”. Onder zijn bewind als minister is de nieuwe Ziektewet tot stand gekomen, ter wijl van zijn werkzaamheid als minister voorts nog genoemd kunnen worden de herziening van de wet op de besmette, lijke ziekten, de regeling voor de tand, technici en de invoering van de arbeids. wet voor de verpleegsters. Verder heeft de heer Slotemaker, zoowel als Kamerlid en als minister een z?er belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de nieu. we Drankwet en van de Winkelsluiting®, wet. In 1933 werd prof. Slotemaker minister van Sociale Zaken in het tweede kabinet Colijn en in 1935 werd hij bovendien mi nister van Onderwijs Kunsten en Weten, schappen ad interim, na het aftreden van mr. H. P. Marchant. Ook in het derde en vierde ministerie Colijn beheerde hij laatstgenoemd departement en bracht toen eenige wijzigingen in de spelling-Mar. chant. In het vijfde ministerie-Colijn, dat 25 Juli 1939 werd samengesteld, kwam prof. Slotemaker niet terug. Hij was voorts van onderscheidene com missies lid, zooals de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, waar hij voorzitter van was. Voorts was hij ook voorzitter van de commissie, bedoeld bij artikel 25 van het werkloosheidsbesluit 1917 en lid van de centrale commissie-van bijstand voor de arbeidsbemiddeling. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, groot-officier in de Oranje.Nassau.orde en grootkruis in de orde van de Kroon van Italië.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9