HAAS "AKKERTJES BINNENLAND BIOSCOPEN Voor den puzzelaar Welken distributiebon heeft men noodig Het persoonsbewijs 18 21 28 27 21 April t/m 15 Jun! 25 21 April t/m 15 Juni 24 21 April t/m 15 Juni 26 21 April t/m 15 Juni 23 95 85 94* 29 SCHEERZEEP Of SCHEERCRÖME 1 Mfi t/m 31 Aug. AARDAPPELEN AARDAPPELEN 16 14 13* 7 13 14 13 14 13 VEREENIGINGEN 7 1 t/m 31 Mei 10 Aanduidingen van maat of gewicht 65 75 64 74 63*73* 15 14* K textiel, kaart mannen. ’n Zwaar hoofd? helpen direct I Niettemin zijn en worden strenge maatregelen getroffen 2e bl. pag. 2 De met aangeduide bonnen vervallen spoedig EI, kan, pond en ons verboden Niet in de hand, maar bij de hand Schaarschte aan kleine pasmunt De smokkelhandel in aard appelen naar België Nieuw spoorboekje op 5 Mei - HAAGSCHE COURANT Vrijdag 2 Mei 1941 WAT VRAAGT UW TUIN? I ARTIKELEN BON BONKAART ALGEMEEN 17 Maart t/m 11 Mel ii Mei Mel 250 gram 100 gram 250 gram KAAS EIEREN 28 April t/m 31 Mei SCHEERZEEP li k g. BROODKAART BLOEMKAART 21 April t/m 18 Mei BOTERKAART BOTER VETKAART MELKKAART MELK 1} liter VLEE8CHKAART van 100 gram de 75 gram 21 April t/m 6 Mei en buitenland vooraf. 100 gram HONDEN. EN KATTENBROOD 5 Koken 21 April t/m 15 Juni N.B. f ikte? grauwe? kunstmest Wees wijs en vertrouw slechts 2 liter - in 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond. 100 gram 1 ons. Terry”, Dohm 100 gram 250 gram 5 Mei t/m 11 Mei 28 April t/m 4 Mei In verhouding tot den totalen Neder- landschen voorraad zeer gering 100 gram op één bon een ei op één bon 250 gram op één bon 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram- 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 50 gram; 1 tube; 1 pot 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 4 t/m 9 Mei extra t/m 11 Mei 5 Vm 11 Mei extra t/m 14 Mei KALFS- of Twintig brood- bonnen 17 Twintig brood- bonnen 15 28 April Vm 3 Mei extra t/m 11 Mei, echter niet in restaurants e d. 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra Vm 10 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 7 Mei MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter 14 April t/m 21 April Vm 11 50 gram 125 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram 21 April t/m 18 Mei 5 t/m 18 Mei 3 k.g. U k.g. „Merano”, kleurenfilm 1 van spoor- een geheel 10 k.g. 8 k.g. k.g. 4 k.g. PASSAGE: „Een moderne Robinson” (Das Tagebuch eines Matrosen) is een boeiende film, een spannend verhaal van zeemans vrouw, goed gespeeld en boeiend, mede door de prachtige natuuropnamen. Het zijn de lotgevallen, vol van avonturen, Van den matroos Ohlsen van den kruiser „Dresden”, welke in 1915 door de Engel- sche strijdkrachten bij Robinson-eiland overvallen werd en wélke door de beman ning in brand werd gezet. Na internee- ring in Chili, weten zij met een schoener na een spannende reis in Kiel terug te keeren in 1918, waar Ohlsen echter zoo teleurgesteld wordt door de veranderin gen. die zich gedurende zijn afwezigheid hebben voltrokken, dat hij besluit terug te keeren naar Robinson-eiland, waar hij als een moderne Robinson Crusoë, eenzaam leeft. Het slot is, dat hij door den nieuwen kruiser „Dresden” uit zijn isolement verlost wordt en dat zijn innig ste wensch om bij de nieuwe Duitsche oorlogsmarine te mogen dienen, in vervul ling gaat. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak FLORA: „Ik was Jack Mortimer”, een knap geregisseerd filmwerk, hetwelk boeit van het begin af tot de ontknooping Voor hen, die er van houden om een wel zeer mysterieuze moordzaak opgehelderd te zien, belooft deze film een genotvollen avond. De hoofdrollen zijn toevertrouwd aan Adolf Wohlbrück en Sybille Schmitz. Eeh alleszins voortreffelijk voorpro gramma, waarin op het tooneel het Rum- ba-kwartet, Juan Jacquer Tajade, die met hun optreden een week van succes tege moet gaan. CENTRUM De Ufa-film „Lichte Cava lerie” speelt zich voornamelijk af in en ofn een groot reizend circus. Marika Rökk heeft de rol van het jonge meisje, dat zich bij dit circus aansluit en gehol pen door een ouden clown, tot de ster van de piste weet op te klimmen. Be halve dansen, blijkt zij ook zeer goed te kunnen voltigeeren en met haar optreden in een grootsch opgezette pantomime ein digt de film in een geweldige show. Voor af gingen nog de film-journalen en een variété-nummer met zang en dans. Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE” het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 't hoofd. REX. „Het proces met gesloten deu. ren” is een sterke film met dramatische hoogtepunten. Het motief is niet nieuwde moederliefde. In dit geval de zelfopoffe. ring van een móeder, die zich wil laten veroordeelen voor een moord, die haar dochter heeft begaan. Ontroerend is de uitbeelding,’ welke Olga Tschechowa van de moeder geeft, wier kind een man ver. moordt om een jeugdmisstap van haar goed te maken. Sabine Peters speelt de rol van de dochter krachtig en indrin gend. Subliem is haar getuigenis voor de rechtbank waar in een opzienbarend pro ces met een spannenden climax beslist zal worden over moeder en kind. Aan de uitstekende film, welke belang stelling verdient, gaat nieuws uit binnen- OLYMPIA brengt deze week een reprise op zijn programma van de Topis-klucht „Als mannen op "reis gaan”, waarin de hoofdrollen vervuld worden door Lise- lotte Klingler en Georg Alexander. Het is de zeer geestige geschiedenis van een echtgenoot, die, per auto een zakenreis makende,’ tijdens een geweldig onweer 3 meisjes ontmoet, die panne met hun auto hebben. Gevieren zijn zij gedwon gen in een herberg te overnachten, waar de grappigste situaties ontstaan. Een werkelijk zeer amusante film. Het ge varieerde voorprogramma brengt o.a. Tobis Holland nieuws, waarna een filmpje getiteld „De Uil als jachtgenoot”, vervolgens het interessante Ufa wereld nieuws, dat o.m. den veldtocht in Zuid- SlaVië weergeeft. Hierna een prachtige natuurfilm „Oostenrijk’s Alpenwegen”. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard, meel vlok ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) METROPOLE vertoont voor deze week de zoo geslaagde verfilming van de komische opera „De vroolijke vrouwtjes van Windsor”. Het is de feitelijke wor dingsgeschiedenis van de opera, waarvan Nicolai de muziek componeerde. Het ge heel speelt zich af in de stad van onge. dwongen vroolijkheid: Weenen. En de ge- heele film, welke zoo rijk is aan verras sende vondsten, ademt die luchtige sfeer Voor de muziekliefhebbers vooral heeft deze film aantrekkelijks. Het Berlijnsche Staatsopera-orkest speelt Nicolai’s prach. tige composities waarin en Willi Marika r-r 1 MEI-HERDENKING TE AMSTERDAM Gisteravond heeft de N.S.B. te Amster dam een 1 Mei-herdenking gehouden in de geheel bezette groote zaal van het Con certgebouw. Gesproken is door dé heeren Mölman, districtsvertegenwoordiger van het econo misch front en het front van nering en ambacht, van Kampen, organisatieleider van ’t N.V.V., Spelt van 't agrarisch front en van der Vegte, leider van ’t econo misch front en mr. M. M. Rost van Ton- ningen, voorzitter van den raad van volks huishouding. Tot de aanwezigen behoorden de Kreis- leiter der N.S.D.A.P., Paustian en de ver tegenwoordigers van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam. In theater Carré heeft de werkgemeen schap „Vreugde en Arbeid” van het Ne- derlandsch verband van vakvereenigingen voor leden en huisgenooten gisteravond een groote variété-voorstelling gegeven, als eerste van een tournée, welke deze werkgemeenschap in de maand Mei in een aantal plaatsen van ons land heeft geor ganiseerd. Aan het begin van den avond sprak de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., de talrijke aanwezigen toe. AMICITIA. De hoofdfilm „Schurk of Gentleman”, onder regie van Carl Boese, is een detective-historie van „Tobis” met een bijzonder spannenden inhoud. Men heeft geweldige resultaten bereikt met artisten als Maria Andergast als Carola, de foto-verslaggeefster, en Herman Speel- manns als de amateur-detective. Men blijft tot het laatste moment geboeid en ter afwisseling is de humoristische zijde van de film niet vergeten. Vooraf gaat het gebruikelijke nieuws en een aardig THALIA Na een afwisselend voorpro gramma wordt hiér vertoond het buiten gewoon fraaie en interessante filmwerk „Bali, het eiland der demonen”. Een boeiende verfilming van het dage- lijksche leven van de bevolking van het dorpje Bedóeloe op Bali, waar de vredige gang van zaken, naar de meening van de bevolking, zoo nu en dan verstoord wordt door .demonen” en het is dan ook de primitieve strijd tegen deze kwelgees ten, die het hoofdthema vormt in deze film. De aandacht blijft tot het einde toe ge spannen, niettegenstaande een verhaal en beroemde „sterren” ontbreken. ODEON. Het is geen gemakkelijke taak, van een gegeven, dat uitsluitend het wel en wee van een vaderloos gezin om vat, een film te vervaardigen, welke zoo wel boeiend als onderhoudend is. Dat „Moeder” hier volkomen aan beantwoordt zelfs nog veel meer geeft is de groote verdienste van den regisseur von Uckicky, die voor een verrassende zuiverheid van scènes zorgdroeg, en niet minder van Kathe Dorsch, die de moederrol op gave en ontroerende wijze vertolkt. Hoe zij, eerst als haar kinderen in hun jeugdjaren en ook later als zij tot volwassenen zijn op. gegroeid door haar liefdevol en begrijpend hart allen tegenspoed dikwijls van rampzaligen aard weet te verzachten, is een genot om te beleven, niet in het minst door de hiervan uitgaande verhef fende levensvreugde. Vooraf draaien de journaals .en een Ufa.klucht „O, die man nen I”. extra t/m 1 Juni 21 April t/m 4 Mei extra t/m 18 Mei 7 t/m 20 April extra Vm 4 Mei 5 Vm 11 Mei extra t/m 18 Mei, echter niet in restaurants e. d. 28 April Vm 4 Mei extra t/m 11 Mei, echter niet In restaurants e. d. 21 t/m 27 April extra Vm 4 Mei, echter niet in restaurants e. d. THEE ot KOFFIE of KOFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) PLUIMVEEVEREENIGING V.P.H. In de laatst gehouden ledenvergadering van de Pluimveevereeniging V.P.H. hield de heer de Graaf een lezing over Neder - landsche spbelpootkrielen. Aan de hand van een tiental aanwezige dieren zette de keurmeester eerst de afstamming en den oorsprong van den naam dezer krielen uiteen, waarna hij op zeer duidelijke en interessante wijze liet zien de fouten en goede hoedanigheden wat betreft type en kleur bij dit soort hoenders. Na zijn uiteenzetting werden nog enke le vragen gesteld, die tot voldoening wer den beantwoord. De voorzitter, de heer H. Schaap, dankte den heer de Graaf har telijk voor zijn causerie en de beide le den, de heeren Veenendaal en van der Berg, voor het bereidwillig afstaan van hun dieren voor dezen avond. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de advi- seerende dierenarts, de heer de Voogd, als zoodanig bedankte wegens het neer leggen van zijn praktijk. In diens plaats werd met algemeene stemmen gekozen dr Remko E de Maar. Verder werd nog be sloten? onder leiding van de heeren Ha- zeloop en Bouwmeester een excursie te houden naar het Zuiderpark en in den zomer een bezoek te brengen aan de die renparken te Wassenaar en Rotterdam.. RUND- KALFS- VARKENS. PAARDEN- of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP (been inbegrepen) in blik of glas of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund, kalfs- paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worst soorten, b.v. ham, schoudercar- bonade, spek, rookvleesch, pekel- vleesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nier brood voor bloedworst 21 t/m 27 April extra t/m 4 Mei, echter niet in restaurants e. d. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten, Voorloopig'nog geen noodgeld Er is op het oogenblik schaarschte aan kleine pasmunt, dubbeltjes, kwartjes en centen. Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek over dit onderwerp met dr. W. J. van Heteren, den Rijks- muntmeester, waarin deze eens temeer aantoonde, hoe uitermate zinloos en dwaas het „hamsteren” van dergelijke kleine muntstukken is, daar deze als metaal slechts een zeer geringe waarde hebben. Dit is reeds herhaalde malen betoogd, ook ten aanzien van de grootere pasmunt (ook in een gulden zit slechts voor c,a. 21 cent zilver), doch het heeft niet mogen baten. Dr. van Heteren verklaarde o.m., dat men voorloópig nog niet aan het invoeren van noodgeld ter aanvulling van de kleine pasmunt toe is, zoodat het pu bliek het zichzelf alleen maar onnoodig lastig maakt, door kwartjes, dubbeltjes en centen aan de circulatie te onttrekken. De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt: Horizonaal: 8 Spit, 10 Arts, 12 Alp, 13 Dolk, 15 Uier, 17 Ooit, 19 Ob, 21 Nota, 23 Nest, 25 Rij, 26 Vlijt. 28 Over, 30 Munt, 32 Alk, 34 Eend, 36 Grog, 39 Naaf, 41 Uden, 43 Iep, 44 Bont, 46 Roos, 48 Doge, 50 La, 52 Naad, 54 Hark, 56 As, 57 Idee, 59 Ooft, 61 Rede. Verticaal: 1 Asyl, 2 Li, 3 Gade, 4 St. 5 Gaai, 6 Op, 7 Radio, 9 Trust, 11 Slons, 14 Kandij, 16 Rente, 18 Turijn, 20 Bevel, 22 Ahorn 24 Tempo, 27 Thema, 29 Regie, 31 Tromp, 33 Kanon, 35 Douro, 37 Grieg;, 38 Babel, 40 Firma, 42 Neder, 45 Tenue, 47 Schijf, 49 Eland. 51 Apis, 53 Dool, 55 Korf, 58 En, 60 Te. 62 Ei.. SEINPOST. In deze film: „Meisjes van 20”, blijkt alweer, dat de buitenkant van het leven zeer mooi kan zijn, maar inner lijk soms vol drama’s is. Deze achttien girls reizen van stad tot stad en oogsten zeer veel succes bij het publiek Het bui tengewone spel van Irene von Meyendorf, Carola Höhn, Harald Paulsen en Carl Raddatz komt zeer tot uiting. Een film, die de moeite waard is om te zien. Voor af binnen- ,en buitenlandsch nieuws, uit gebracht door Tobis en Ufa, alsmede een muzikaal filmpje, de 2e Rhapsodie van Liszt. STUDIO. In dit theater wordt de mach tige Michel Angelo-film van Curt Oertel vertoond. Na het vele goeds, in deze kolommen reeds over dit kunstwerk ge schreven, willen wij alleen nog eens her halen. dat men deze film vooral niet mag missen. Zooveel pure schoonheid en zoo veel kunstzinnigheid ziet men zelden in een film. In het voorprogramma wordt het nieuws uit binnen- en buitenland ver toond en bovendien nog een zeer mooie en interessante film ovèr het vogelleven aan de Oostzee-kusten. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening deelt in verband met het fraudu leuze vervoer van aardappelen naar Bel gië, waarover in de pers berichten zijn verschenen, het volgende mede: Reeds geruimen tijd geleden wérd be kend, dat consumptie-aardappelen uit de voorraden, welke zich in de grensstreek bevonden, in steeds grooteren omvang naar België frauduleus werden uitge voerd. Om hieraan een eind te maken, heeft toen de groothandel, georganiseerd In de Vereeniging tot Bernartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel (V.B.N.A.) deze voorraden in korten tijd van de telers opgekocht. Echter werd de vraag naar aardappe len in België steeds grooter en bleek men bereid, hiervoor nog hoogere prij zen te betalen. Zoo werd de aandacht van den smokkelhandel op de goedgekeurde, geplombeerde pootaardappelen gevestigd, welke in Nederland zonder eenige forma liteit konden worden vervoerd. De handel in deze soort was uitsluitend in handen van pootaardappelhandelaren, die door de V.B.N.A worden erkend. Al spoedig gingen groote partijen naar en over de grens. Doordat de douane ettelijke hoe veelheden hiervan in beslag nam, kwam ook deze frauduleuze handel aan het licht. Er zijn toen direct maatregelen ge nomen, waardoor het vervoer van deze Soort aardappelen aan dezelfde bepalin gen werd onderworpen als dat der con sumptie-aardappelen, terwijl tevens het vervoer naar de grens zoo goed als ge heel werd stilgelegd. Nog op een andere manier werd de smokkelhandel bestreden. Door middel van een bonnenstelsel konden telers, in de grensstreek woon achtig, de aardappelen bestellen, benoo- digd voor eigen uitpoot. De aanvraag om bonnen nam echter, juist te Zundert, Achtmaal en Baarlé-Nassau, zulk een groeten omvang aan, dat de behoeften van die telers aan een grondig onderzoek werden onderworpen, voordat tot levering toestemming kon worden gegeven. De vindingrijkheid van het \smokke- laarsgilde bleek echter nog niet uigeput. Immers, spoedig kwamen ten kantore van den provincialen voedselcommissaris co- pie-vervoerbewijzen binnen, welke be trekking hadden op het vervoer van zoo genaamde voederaardappelen naar de grens. Voederaardappelen zijn zeer kleine aardappelen, uitsluitend voor veevoer geschikt.'Uit den aard der zaak trok het de aandacht, dat de grensstreek de be stemming van deze aardappelen was Daar ook het veevoer in ons land niet in ruimé mate voorhanden is, moest ook het vervoer van deze voederaardappelen streng aan banden worden gelegd Ondanks de hierboven geschetste maat regelen ontveinst men zich geenszins, dat de smokkelhandel steeds blijft zinnen op nieuwe mogelijkheden om aardappelen frauduleus uit te voeren. Mocht in de komende dagen blijken, dat verder optre den hiertegen noodig is, dan zal hiertoe onverwijld worden overgegaan. Maat regelen van ingrijpend karakter zijn in dit verband in overweging. De tot dusverre gesmokkelde partijen aardappelen zijn, wat het aantal kilo grammen betreft, ongetwijfeld belangrijk, maar in verhouding tot den totalen Ne derlandschen voorraad zeer gering. Hoeveelheid BON Tijdvak waarin geldig De inspecteur van het ijkwezen vestigt de aandacht van neringdoenden op het feit, dat in iedere bekendmaking, ter aan duiding van maat of gewicht, gebruik moet worden gemaakt van wettelijk geldende aanduidingen. Voor prijsaanduidingen van goederen, welke bij de maat of het gewicht worden verkocht moet dus gebruik worden ge maakt van namen als meter, liter, kilo gram. Het gebruik van de namen el, kan, pond, ons e.d., is niet geoorloofd: PETROLEUMZEGELS REMBRANDT. Deze week staat de sublieme Nederlandsche film „Boefje” op het programma. De roem welke de schrij. ver Brusse eertijds met zijn gelijknamige boek verwierf, vindt in dit film werk op grootsche wijze zijn bevestiging. Prachtig en dikwijls huiveringwekkend echt speelt Annie van Ees de realistische rol van den Rotterdamschen verschoppe ling. wiens ongekunstelde en zuivere na tuur zoowel in het goede als in het kwade temidden van de verleidingen van zijn milieu dreigt te verstikken. Naast het nieuws brengt het voorpro gramma een filmpje over de architectuur van Granada Het wordt aangevuld door ,het optreden van den Russischen accor. deon-virtuoos Mischa Korsakoff. WESTEND. Het was wel te voorzien, dat het Westend-theater de film „Lajla” nog een week op het programma heeft ge houden. Deze Nordisk film met de woeste natuur van het Noorsche berglandschap is een meesterwerk geworden. Het is de eenvoudige geschiedenis van een Noorsch meisje, dat reeds kort nadat zij het le venslicht aanschouwde, (na een wolven jacht) door Lappen wordt opgevoed. De hoofdrollen worden vertolkt door Aino Taube en Ake Ohberg. Het voorprogramma geeft o.m. aardige momenten uit den voetbalwedstrijd A.D.O.D.H.C., alsmede „Ski Sonntag dat Kanonen” en een gekleurde rolprenC «Tempels van Indië”. De berging en de wijze van bij zich dragen van het Persoonsbewijs is geen eenvoudig probleem. Ieder, die een per soonsbewijs in bezit moet hebben is ook verplicht bet desgevorderd te vertoonen aan den opsporingsambtenaar. Boven- dien zal het persoonsbewijs in de practijk zoo veelvuldig worden gebruikt, dat hét op de minst omslachtige wijze tevoor schijn gebracht moet kunnen worden. Geen bezwaar zal de berging mede brengen voor haar en hen, die den dag doorbrengen in het toilet of costuum, waarin zij des morgens hun woning ver laten. Zij dragen het persoonsbewijs in haar taschje, letterlijk in de hand of in hun binnenzak vlak bij de hand., Moeilij- ker wordt het wanneer werkkleedirig of sportkleeding wordt gedragen. Sport- en zwem-kleeding In het besluit Persoonsbewijzen zijn geen uitzonderingsbepalingen voor het dragen van sport- óf zwem-kleeding op genomen. Ook weten we niet of de op sporingsambtenaren het noodig zullen vinden de baders in zee naar hun per soonsbewijzen te. vragen. Maar we kun nen ons voorstellen, dat de badgast, die gehuld in zijn badmantel de deur iS uit gestapt om een kwartier verder op het strand te gaan liggen zonnen, moeite zal hebben de opsporingsambtenaren te be wegen even te willen wachten, daar hij zijn persoonsbewijs in zijn hotel heeft achtergelaten. Er is geen regel zonder uitzondering, maar wij vermoeden, dat de gevallen waarin iemand, die tot het bezit van een persoonsbewijs verplicht is, dit niet bij zich behoeft te dragen, tot de torenhooge uitzonderingen zullen behooren. Een verstandig mensch zal zorgen, overeenkomstig de bepalingen van het besluit zijn persoonsbewijs te allen tijde bij zich te hebben. Een prac- tisch mensch zal zorgen het ook gemak kelijk bij de hand te hebben. Waar plaats is voor een zakdoek, is ook plaats voor een persoonsbewijs. Zelfs in de meest luchtige werkkleeding draagt de arbeider een broek. Een stevig metalen doosje in den broekzak, verbonden aan een sleu-' telketting, zal het persoonsbewijs tegen beschadiging en verlies beveiligen. Voor de vrouw, die geen taschje draagt, zal de vindingrijke mode zonder bezwaar een practische berging ontwerpen. Onze grootmoeders kennen nog wel de zak ken van keper pf bombazijn, dieonder.de bovenkleeding met een band om het mid del werden gedragen. De kleedingindüs- trie zal binnen korten tijd wel met een aantal nieuwe vindingen aan de markt komen. Onachtzaamheid is echter een leelijk. ding, en zij veroorzaakt nog altijd meer processen-verbaal dan onwil of onmacht. Mogelijk zal in den eersten tijd een bord je aan de binnenzijde der huisdeur „Denk om uw persoonsbewijs” goede diensten kunnen bewijzen. Een verstandig mensch moet echter gewoon zijn derge- lijke belangrijke zaken altijd bij zich te dragen en deze bij verwisseling van klee- ding naar de daarvoor bestemde binnen-, broek- of achterzak te doen verhuizen. •"m DE VISSCHERIJ TE IJMUIDEN De visscherij te IJmuiden is over maand April veel minder geweest dan over Maart. In de maand Maart bedroeg de opbrengst van de verkochte visch 844.339, .over April was deze maar $12.435. Een nadeelig verschil dus van ƒ531.956. Over de maand Maart was de opbrengst nog iets hooger dan in dezelfde maand van 1940 maar over April was die nog niet de helft van die van verleden jaar, toen deze 656.604 bedroeg. De voornaamste oorzaak van het groote verschil tusschen Maart en April is, dat er veel minder loggers in de vaart waren. Aan de prijzen heeft het niet gelegen, want er wordt voor de gevangen visch nog steeds een goede prijs betaald. Echter zijn er rju enkele stoomtrawlers die geregeld de -visscherij uitoefenen en die goede be sommingen maken. Ook Deensche kotters brengen soms hun vangsten te IJmuiden aan en maken wel eens besommingen boven de tienduizend gulden. Over de opbrengst in het eerste kwar taal was er maar een betrekkelijk ge ring verschil met de opbrengst van het eerste kwartaal van 1940, maar door de mindere opbrengst in April is het ver schil over vier maanden nu weer grooter geworden Dit jaar bedroeg de opbrengst over vier maanden f 1.620.523, verleden jaar ƒ2.114.575, een nadeelig verschil dus van 494.055. VAKBEKWAAMHEID IN HET SCHILDERSBEDRIJF De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft als diploma uit het bezit waarvan het voldoen aan de in het vesti- gingsbesluit schildersbedrijf- bedoelde mi- nimum-eischen van vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf kan blijken, aange wezen den graad van „meester in het huisschilderen” voorzoover deze is toege kend door de Vereeniging ter veredeling van het ambacht, te Amsterdam, in de jaren 1940, 1941 en 1942. CINEAC. Deze week wordt hier het tweede deel vertoond van de interessante en leerrijke expeditiefilm „Door de oer wouden van Indo-China”. In dit deel maakt men verschillende spannende ge vechten mede tusschen dier en mensch en tusschen de dieren onderling. Het einde van den tocht is te Angkor, de mysterieuze overblijfselen van een mach tige stad uit de oudheid. Een zeer be langwekkende film, welke wel veel be zoek zal trekken. Verder is er nog het uitgebreide nieuws uit binnen- en bui tenland en een fraaie kleurenfilm over Hollandsche bloemen. Speciaal de op namen van den wedstrijd A.D.O.D.H.Q zullen onze stadgenooten interesseeren. CITY. Met „De Baas in huis” brengt City Theater een aller-amusantste film, vol hümor-van-goeden-huize. Men ziet er den. pracht-komiek Hans Moser op zijn best, als de huismeester in een woon kazerne, waar de meest uiteenloopende menschentypen boven elkander gehuis vest zijn: een heetgebakerde operazanger met zijn lieve dochter, een aftandsche graaf met een aan spiritisme verslaafde gravin en hun verwijfden zoon, een paar geraffineerde oplichters een armen aan komenden zanger. De huismeester heeft met deze vogels van diverse pluimage heel wat te stellen, maar hij weet alle problemen van amoureuzen en anderen aard tot ieders tevredenheid behalve van de oplichters, die hij handig aan de politie uitlevert na hen te hebben ont maskerd op origineele wijze op te lossen. En hoe vermakelijk! Maria Ander gast, Leo Slezak, Hermann Brix, Fritz Odemar, Elisse Aulinger en anderen staan den meesterlijk spelenden, oer-komischen Hans Moser voortreffelijk terzijde. CORSO opent deze nieuwe speelweek het programma met Muziekklanken in Neder land, waarin Mariette Serlé en de Wigner Sangerknaben ons vergasten op aardige zangnummers. Hierna volgt nog een interessant docu mentair filmpje van de Alpenweiden en een zeer mooie, muzieke film, waarin het Berlijnsch Staatsorkest de ouverture speelt: „Tristan en Isolde”- van Richard Wagner. De hoofdfilm „Dat komt er van”, waar in de hoofdrollen worden vervuld door Paul Hörbiger, Theo Lingen, Johannes Riemann en Fita Benkhoff, is één van de alleraardigste amusementsfilms. Tal van verwikkelingen komen hierin voor en de eene aardige scène volgt op de andere. Een film, die u beslist moet gaan zien. filmpje, getiteld „Dierenwereld”. APOLLO brengt een reprise van „Kora de groote artistenfilm, Marika Rökk, Joseph Sieber de hoofdrollen spelen. Rökk speelt hier de interessante dubbel rol Kora en Mara Terry. Kora, de wufte, lichtzinnige, Marg; de zachte en ernstige van de twee zusters, twee zoo uiteenloo pende karakters in dezelfde film uitge beeld. Deze door spel fascineerende, door zang en dans en Peter Kreuders muziek aantrekkelijke film, rijk van aankleeding, mocht zich ook nu weer in groote belangstelling verheugen. In het voorprogramma Hollandsch journaal. ASTA Met de volledige medewerking van de Duitsche overheid is de film „At tentie... Spionnage” (Achtung Feindi hort mit) tot stand gekomen. Het is een buitengewoon spannend werk, gespeeld met hier betrekkelijk weinig bekende krachten, die hun rollen echter voortref felijk vervullen. De film geeft een beeld van Britsche bedrijfsspionnage in de Duit sche oorlogsindustrie, toont welk een ge vaarlijk werk dat is en is als het ware een waarschuwing voor degenen, die zich er mee in zouden willen laten, of onge wild er in betrokken dreigen te worden. Het voorprogramma brengt uitgebreid nieuws en een oproep aan de jeugd, om zich beschikbaar te stellen voor werk zaamheden op het land ten dienste van de gemeenschap. CASINO. Het programma opent deze week met een aardig filmpje „Hollands water”, met schitterende opnamen van Hollands schoon en iets over de water sport. Hierna een zeer interessante film over de vossenjacht in de omgeving van Rome, met prachtige gekleurde beelden, te midden der ruïnes. Na de pauze draait „Sergeant Berry”, naar den gelijknami- gen roman van Robert Arden, met in de hoofdrol Hans Albers. Een film vol bra- vour en spanning en waarin ook de noo- dige humor niet ontbreekt. In deze ge schiedenis krijgt Hans Albers volop de gelegenheid oni zijn bijzondere en aparte talenten te gebruiken en slaat zich van zelfsprekend door de grootste moeilijkhe den heen. De persdienst van den Nederlandschen Spoordienst deelt mede, dat op 5 Mei a.s. een nieuw spoorboekje zal gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laatsten winterdienst eenige malen het geval was, een bij gewerkt boekje, maar het betreft nieuwen dienst. BROOD 100 gram of 1 RANTSOEN „gebak". Dit ia: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak ROXY. „De vierde komt niet” is een Tobis-film, vervaardigd door den regis seur M. W. Kimmich en met Dorothea Wieck en Werner Hinz in de hoofdrol len. Het verhaal is bewerkt naar een werkelijke geschiedenis op crimineel ge bied, die te Stockholm plaats vond het betreft een ingewikkelde moordzaak, waarvan velen verdacht worden en de dader toch zoo makkelijk te vinden is. Een uitstekende film, die boeit zonder overdaad van sensatie. Het voorprogram ma bevat een documentaire „Holland’s water” en een „Een vossenjacht in de omgeving Rome”. Onverpakte? grauwe? kunstmest van onbeken de - misschien twijfelachtige? -samenstelling, en waarvan U het gehalte slechts raden mag óf de origineel verpakte, roode met vol ledige fabrieksgarantie voor de samenstelling en voor het sterk geconcentreerde gehalte, die op ieder zakje duidelijk staan aangegeven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6