HAAGSCHE COURANT TOCH KAMPEERGENOEGENS Herstel schade van aan en landerijen veroorzaakt door Defensie- maatregelen en oorlogsgeweld Zaterdag 3 Mei 1941. IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS van en Scheveningen De trots van Belangrijk werk ten bate bodemproductie voedselvoorziening „De Pier” jubileert VIERDE BLAD Negen-jarige jongen onder tram wagen geraakt UITREIKING AARDAPPEL- KAARTEN DOODELIJK ONGELUK IN DE DUIVELANDSCHESTRAAT TE SCHEVENINGEN Stelling in «en boomgaard aan den weg Kesteren—Oditai „KALM TE MIDDEN DER WOESTE BAREN’’ Een foto (boven) van de Pier, zooals de ontwerpers die gedacht hadden. Men ziet, dat het in de bedoeling heeft gelegen aan het uiteinde een aanlegsteiger te maken. De onderste foto werd tijdens den bouw gemaakt -- No. 17867 vergelijking OOM KOOS. Waaruit de arbeid bestaat iyclvn?ening«n OUDERMIDDAG OPENS. LAG. SCHOOL KEPPLERSTRAAT 301. Dinsdag OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK (Foto G. J. Lauwer#, Utrecht^/ In de Centrale Bilderdijkstraat 17 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in April 7953 (10308) bezoeken gebracht, 36237 (27286) uitleeningen vonden plaats. Kinderbibliotheek 4049 2650) uitleeningen. Filiaal Colensostraat 4 3376 (2742) uit leeningen. Jeugdleeszaal 549 (365) bezoe ken 2691 (1796) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81 4621 (3123) uitleeningen. Jeugdleeszaal 783 (628) bezoeken, 1432 (951) uitleeningen. Filiaal Badhuiskade 27Christelijke O.L.B 906 (1322) bezoeken. 3782 (3000) uitleeningen. Afd. Mackayschool, Acacia- straat 141 1697 (1302) uitleeningen. O U B. 5235 (4410) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 11779 (8225) uitlee ningen. Filiaal Stadhouderspiein 182 6688 (43429 uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand April van het vorige jaar. Een aantal boeren heeft zich bereid ver klaard aan kampeerders, nu deze tus schen 12 en 4 uur ’s nachts niet in tenten mogen verblijven, in stallen, schuren, de len of op zolders onderdak te verschaffen. Er schijnt zoo wordt ons van bevoeg de zijde geschreven voor ons volk alles zins aanleiding, kennis te nemen van .een belangrijk werk, dat op het oogenblik wordt verricht en dat in ruime mate aan de opbrengst van onzen bodem en dus aan onze voedselvoorziening ten goede komt. Wij bedoelen het herstel vantie schade, toegebracht aan landerijen tengevolge van de, door het Departement van Defen sie genomen maatregelen ter verdediging des lands en van de krijgsverrichtingen, welke na het uitbreken van den oorlog zijn gevolgd. Dit herstelwerk vindt niet geconcentreerd, maar in verscheidene stre ken van ons land plaats en valt hierdoor misschien niet sterk op. Maar ’t heilzame resultaat ervan is er niet minder om. Het is het Bureau Ontruiming, een afdeeling van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening, dat dezen arbeid leidt. Dit bureau dankt zijn naam aan de taak, waarvoor het oorspronkelijk is ingesteld, de voorbereiding van de evacuatie. De directeur der Heidemaatschappij, ir. C. Staf, is ook directeur van het Bureau Ontruiming. Zooals men weet, heeft Defensie, om ons land in staat van verdediging te bren gen, zich genoopt gezien tot een aarttal maatregelen, welke voor vele landerijen in onderscheidene deelen des lands een niet gering nadeel met zich brachten. In de eerste plaats moeten in dit verband de innundatiën worden genoemd. Voorts zijn stellingen opgeworpen, dikwijls mid den in landerijen of geheel om boerde rijen heen, welke aldus door een muur van zand werden omringd. Men kan nu nog op ettelijke plaatsen boomgaarden zien, waarvan alleen de kruinen boven het zand uitsteken. In tal van gevallen vele gevallen, ook bezaaid. (Ook werd aan de boeren kunstmest, zaaizaad en poot- goed verstrekt.) Wanneer zich ergens stellingzand bevindt, dat mag verdwijnen, haalt men dikwijls van de naburige lan derijen den teeltgrond even af om ver volgens het zand op den ondergrond aan te brengen en den cultuurgrond daar weer op te leggen. Natuurlijk geschiedt deze arbeid, evenals alle andere werkzaam heden, onder deskundige leiding. Maandag vindt de uitreiking van aard appelkaarten plaats aan hen. wier fami lienaam begint met de letter C, K, M of P. Velen wier letter dezer dagen aan de i beurt is geweest hebben nog niet van de hun geboden gelegenheid tot het afhalen van de aardappelkaarten gebruik gemaakt. Deze kaarten worden nog slechts gedu rende twee dagen, n.l. op Maandag 5 en Dinsdag 6 Mei a.s. verkrijgbaar gesteld. Het zal in het algemeen niet mogelijk zijn zich na de hierboven aangegeven dagen nog in het bezit van aardappelkaarten te doen stellen Dezer dagen hield de Oudercom- missie van bovengenoemde school een oudermiddag. Het hoofd der school, de heer W. van Os, heette allen hartelijk welkom. Spr. gaf een overzicht van de school en het ouderfonds, hetgeen door de ouders met belangstelling gevolgd werd. Na het voorlezen der notulen werd een gevarieerd programma afgewerkt, waar van het grootste gedeelte door de kinde ren uit de le, 5e en 6e klasse werd uitge voerd. aangevuld door zang en gymnas tiek. Verdere medewerkers waren mevr, van Leeuwarden en haar zoontje, die eenige muzieknummers ten beste gaven en de heer Haakman, die vooral met de film „Fabricatie van potlooden” succes had. In de pauze bestond gelegenheid zich met het personeel der schopl te onderhou den. Na de rondvraag sloot de heer van Os dezen in alle opzichten geslaagden oudermiddag. (Polygoon) werden de stellingen gecamoufleerd met plantengroei. Daartoe werd op de stel lingen teeltgrond gelegd, welke van de landerijen, om de stellingen heen, werd afgestoken. Prikkeldraadversperringen, zich over lange afstanden uitstrekkende, maakten het land ontoegankelijk. Weiland en bouwland werden doorgraven met tankvallen en loopgraven. Al deze en der gelijke maatregelen waren in de gegeven omstandigheden overmijdelijk, maar de landerijen werden hierdoor onbruikbaar. En zulks in een tijd, dat een zoo groot mogelijke opbrengst van den bodem ter voorziening in de behoeften van mensch en dier noodzakelijker was dan ooit! Daarom besloot reeds op den avond van de capitulatie de toenmalige Regee- ringscommissaris voor Akkerbouw en Veehouderij, ir. S. L. Louwes. thans direc- teur-generaal van de Voedselvoorziening, te bevorderen, dat ten spoedigste met het herstel van de. aan de landerijen toege brachte schade een aanvang zou worden gemaakt. Juist met het oog op de voedselvoorzie ning heeft van den aanvang af het begin sel voorgezeten, dat de schade wegens vernieling van de landerijen, alléén in geld zou worden vergoed, wanneer eerst al het mogelijke was gedaan om het land in zijn ouden toestand te herstellen. Verbateringswerk De grond gaat er niet alleen niet door achteruit, maar dikwijls zelfs op vooruit Het komt voor, dat zand wordt wegge werkt in een moerassigen bodem, die tot dusverre onproductief was. mar op deze manier in goed weiland wordt veranderd. Ook wordt het stellingzand vaak gebruikt ter verbetering van de afwatering. Niet zoo zeldzaam bij voorbeeld zijn de geval len, waarin de buitenrand van de lande rijen hooger is gelegen dan het middenge deelte. Dan fungeert dit midden als een vergaarkom voor water, wat een averecht- sche toestand is. Het stellingzand wordt daarom aangewend ter verhooging van het middengedeelte, dat aldus op iets hooger peil komt te liggen dan de buitenrand. Op deze manier wordt een juiste afwatering verkregen. Zoo ook bewerkstelligt men een verbetering van den grond en deszei fs afwatering, door bij voorbeeld bepaalde slooten met stellingzand te dempen en nieuwe slooten en greppels te graven. In al dergelijke gevallen blijft het dus niet bij herstel van de landerijen in haar vooroorlogschen toestand, maar gebruikt men de gelegenheid om ze in beteren staat dan voorheen, te brengen. Men maakt als dit noodig blijkt, den boer duidelijk, dat hij door zulke maatregelen er op vooruit gaat. Wordt het herstelwerk door de Overheid bij wijze van schadevergoe ding bekostigd, voor den verbeterings- arbeid betaalt‘de boer bij. Maar hij be taalt slechts den kostprijs van de verbete ring, niet de meerwaarde, bestaande uit het verschil tusschen de oude en de nieuwe waarde van den grond. Zoo kan hij op een voordeelige manier bij voorbeeld een ega lisatie van zijn terrein verkrijgen welke aan de productiviteit ervan aanzienlijk ten goede komt Heel wat vruchtboomen. mét name ker sen- en appelboomen. hebben bij de inun datie het leven gelaten. Welnu, doode hoo rnen worden gerooid en het land, waar eertijds zich de bongerd bevond, wordt zoodanig afgeleverd, dat er opnieuw hoo rnen kunnen worden geplant maar dat er ook bouwland van kan worden gemaakt Dit verdient de voorkeur boven de leve ring van nieuwe boomen in den grond Zulks niet alleen, wijl het voor de be drijfsresultaten beter is. niet onmiddellijk weer een boomgaard te planten, doch hier mee eenigen tijd te wachten, maar ook. omdat de boer nu wordt geprikkeld, zich in plaats van met ooftbouw met land bouw bezig te houden en aldus bij te dra gen tot de voorziening van ons volk met de eerst-noodige levensbehoeften. OUDERAVOND K0P8CH00L LINNAEUSSTRAAT 6 Dezer dagen werd een ouderavond ge houden van de Kopschool Linnaeusstraat 6. Het hoofd der school de heer IJdens, opende de bijeenkomst, die door ongeveer 70 ouders werd bezocht. Aanwezig was ook de heer Ringelenstein, gem. inspec teur voor het onderwijs. Nadat de voor zitter der oudercommissie, de heer W. v. d. Lugt enkele onderwerpen, de school betreffende, had behandeld, werd door de onderwijzeres mej. de Haas een le zing gehouden over de school. Na de pauze was het de beurt aan de leerlingen, die een achttal liederen ten gehoore brachten. Wies zeide. dat zoo’n vergelijking on redelijk was. hetgeen wij natuurlijk niet konden ontkennen, hoewel zij het met ons zeer vreemd vond, dat er nog niet een prijzengemachtigde voor den fiscus was uitgevonden. Met het mooie weer zijn ook de IJsco- en de Pinda-mannetjes weer tot het straatbeeld gaan behooren. Speciaal de eersten zullen het kwaad hebben om aan de grage ijsmonden van de jeugd te vol doen. Het is te hopen voor hen en voor de cliënten, dat er wat melk beschik baar wordt gesteld. Wies is te dien op zichte nogal optimistisch gestemd. Zij is van oordeel, dat er wel degelijk een ijscotje zal zijn en dat overigens eenige beperking de jeugd geen kwaad zal doen. zicht gevaar voor de ranke vaartuigen, ook niet bij het hevigste stormweer op te leveren. En na heel lang gedelibereer en ge- polemiseer, waarbij de voorstanders van een pier van een groote dosis doorzet tingsvermogen hebben doen blijken, was het zoo ver, dat tot den bouw werd be sloten Doch ook nu weer kwam men voor moeilijkheden te staan. Er waren tal van ontwerpen, welke evenveel sympathie als bedenkingen bij de goê-gemeente deden vinden. Men bedenke, dat de Hol lander en vooral die in het begin der 20e eeuw niet over één nacht ijs ging. België en Frankrijk o.a. kenden reeds wandelpieren. Verwondering behoeft het dan ook niet te wekken, dat men zich daar in deze landen eens op de hoogte ging stellen. De sterke branding, welke zich voor de Hollandsche kust, zoowel in voor- als najaar doet gelden, had de ontwerpers voor heel wat problemen ge steld. Terzake deskundigen maakten diep gaande studies van alle ingediende plan nen Het resultaat was, dat het ontwerp van de heeren W. B. van Liefland en F Wyhofski werd aangenomen. Laatst genoemde had ook het plan gemaakt voor de pier te Blankenbergh (België). In Febrnari 1900 werd met den bouw Toen het innudatiewater van de lande rijen was afgevloeid, moest eerst het zoo genaamde urgentiewerk worden verricht, de ontsluiting van de boerderijen, welke vooral uit de wegneming van de prikkel draadversperringen bestond. Dit prikkel draad is evenals het materiaal van de stellingen, voornamelijk zand en hout, oorlogsbuit van de bezettende macht. Daar waar de bezettingsautoriteiten toL de op ruiming van stellingen vergunnmg ver- leenen en men hiervoor arbeidskrachten verkrijgen kan, worden de stellingen op geruimd. Hier en daar zijn uitgebreide opslagplaatsén van rollen prikkeldraad en van stellinghout aangelegd. Voorts wordt, waar hiervoor toestemming is ge geven, het zand van de stellingen wegge haald. Op1 vele plaatsen vindt men nog hoopen zand, waarvan nog geen stellin gen waren gemaakt. Het wegwaaiende zand heeft vooral aan tuinders heel wat la%t bezorgd. Teneinde de vruchtboomen van fruittelers, wier boomgaarden soms bijna geheel door zand waren overdekt, tegen verstikking te behoeden, heeft men aanstonds het zand, om de boomen heen, uitgegraven, zoodat de boomen nu als het ware in een nauwen trechter staan en althans kunnen ademhalen. Nu de landerijen weer toegankelijk zijn gemaakt, moeten dikwijls eerst tankval len en loopgraven wortjen gedicht en soms ook granaattrechters. gevolg van het oor logsgeweld. (Intusschen is de schade, welke de landerijen als gevolg van de krijgsverrichtingen hebben opgeloopen, uiterst gering. Men kan ze op vijf procent stellen, tegenover de vijf-en-negentig pro cent, gevormd door de schade, welke de Defensiemaatregelen hebben veroor zaakt). Ook gebeurt het wel. dat de. door Defensie opgeworpen stellingen den wa terafvoer van een polder blijken te be lemmeren. zoodat een nieuwe waterleiding moet worden gegraven. Is al zulk werk verricht, dan wordt de grond, evenals vanwege het Bureau Ont ruiming. geploegd, geëgd en gespit en, in Het zijn waarschijnlijk de koude en de sneeuw ofwel een combinatie van beide, welke ons asphalt in verschillende stra ten schade heeft veroorzaakt. Ik heb er eenigen tijd geleden al eens op gewezen, zulks naar aanleiding van vriendelijke klachten van wielrijders, die me zeiden, dat veeren van rijwielzadels niet in staat waren dergelijke stooten weg te werken. Men heeft er toen van ge meentewege dadelijk op gereageerd en is hier en daar aan het repareeren ge gaan. Het euvel schijnt echter nog kwa der te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien en vandaar, dat wederom een wielrijder gaarne de aandacht gevestigd zag op de voor zijn banden ruïneerende gaten. Hetgeen ik uiteraard gaarne doe en zulks in de stellige verwachting, dat men zal doen wat gedaan kan worden. Jodocus en Wies zijn nu dubbel en thousiast geworden over hun poging om zelf wat te verbouwen. Met ontembare energie zijn zij er telkens op uit ge trokken en al waren beiden ook zoo stijf als planken van de spierpijn, zij konden op een oogenblik melden, dat er gepoot was. Den volgenden dag ben ik toen in triomph meegetroond om den trotschen aanblik van de „landerijen” te zien en ik moet zeggenhet ziet er keurig uit. De landbouwer kan natuurlijk nooit van te voren zeggen, wat er van den oogst terecht zal komen, maar afgemeten naar den arbeid, welke er in gelegd is, moet het prachtig worden. Ik wacht dus maar af en stem nu al in met de bekende verzuchtingen van den landbouwer, die nu eens smeekt om water en dan weer snakt naar het eindigen van te over- vloedigen regenval, welke de producten op het veld doên verrotten. Het kampioenschap van de voetbalclub, dat wekenlang een wensch van tiendui zenden Hagenaars is geweest, is nu wer kelijkheid geworden. De ontvangst van degenen, die dit mogelijk gemaakt heb ben. is zeer grootsch geweest. Sinds dertien jaren hadden we in onze stad een jtibel-voetbaltoon niet meegemaakt en hoewel de teleurstelling voor de Delfte- naren groot zal zijn, doet het ons Hage naars toch goed. Iets, dat onze Voorburgsche buren goed zal doen is het bericht over het langer rijden van de blauwe tram, welke nu tot elf uur reizigers zal blijven ver voeren. Tot nu toe konden de Voorbur gers de vermakelijkheden in onze stad niet bezoeken zonder na afloop een fiets of hun beenen ter beschikking te heb ben. Dit was vooral bij regen of harden wind een ernstige belemmering om er eens uit te gaan. Zoodat ik maar zeggen wil. dat de actie om den Haag weer uit te doen gaan, door deze latere trams ge stimuleerd wordt Ik gun het den exploi tanten van theaters en andere vermaaks- inrichtingen zoo graag Jodocus heeft zijn belastingplaatje vol trots van zijn rijwiel gehaald. In zijn ge dachten zag hij een exemplaar van het belastingplaatje over driehonderd jaar al in een museum liggen als bewijs hoe in 1941 een belasting verdwenen was. Toen we er over doorpraatten kwamen we natuurlijk op den fiscus in het algemeen en in het bijzonder op die van deze jaren terug en we benijdden de voorouders van een eeuw terug, die in vergelijking met ons heel wat minder moesten betalen. begonnen Het uiteinde van het wandel- hoofd zou bekroond worden door een rotonde. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen hiérin, naar buiten- landsch voorbeeld, een speelgelegenheid te openen. Zoover is het evenwel nooit gekomen, doch wel werd de rotonde een vermaakcentrumin het Pier-variété zijn in den loop der jaren tal van artis- ten van naam opgetreden. Nog maar en kele jaren geleden is het interieur van de rotonde gemoderniseerd, waardoor de intimiteit van deze eenige Hollandsche feestzaal boven de golven, in niet geringe mate is verhoogd. Enkele interessante cijfers zijn er nog te noemen. Het ijzer werk van de pier heeft een totaal ge wicht van ongeveer 2 millioen k.g. Niet minder dan 318 stalen schroefpalen wer den gebezigd, welke ongeveer 5 meter in den grond werden gedreven. Door een loopbrug die menig uitgelezen zitje op zoele zomeravonden telt werd de Pier met het Kurhaus verbonden. Wijlen Prins Hendrik heeft met een rede de Pier op 6 Mei 1901 geopend. En de initiatiefnemers tot den bouw hadden goed gezien, want direct al na de offi- cieele ingebruikstelling stroomden de duizenden naar de badplaats, om het prachtige bouwwerk met ftlgm oogen te aanschouwen en te betreden. De Pinksteren van 1901, die op 26 en 27 Mei viel, zal steeds met gulden letters in de annalen van het Wandelhoofd ver meld blijven, gezien het voor dien tijd althans enorme bezoek. Den Haag had in dat jaar ongeveer 210.000 inwoners en voornamelijk kwam het bezoek uit onze stad het cijfer van 4360 bezoekers tijdens die beide Pinksterdagen zegt daarom nog wel iets. Een feëeriek schouwspel bood de Pier in den avond, als de honderden lampjes, welke in groote bogen hingen, werden ontstoken. Op regelmatige afstanden aangebracht, omspanden deze bogen het uitgestrekte plankier. Later zijn daarvoor de licht masten gekomen. Gezien de zoo verander lijke winden, was het wandelen op de Pier nu niet altijd een genoegen. Dit probleem werd opgelost door in het mid den, een glazen windscherm te maken, terwijl beschermde hoekjes, halverwege, werden aangebracht. De Pier is tot op den huidigen dag een attractie gebleven voor jong en oud. voor vreemdeling en landgenoot. Bij stormweer blijft het interessant van de Pier af de hooge golven op het strand te zien aanrollen. Dan trilt de Pier op haar grondvesten, hetgeen de vreesachti- gen wel eens wit om de neus doet worden. Bij stralend voorjaars- of zomerweer wordt op de Pier een „pantoffelparade” gehoudendan ziet men er de laatste snufjes op het gebied der mode. De Pier is de attractie voor de bad plaats, doch zeer zeker ook voor den Haag. Zonder Pier is Scheveningen niet denk baar. Letterlijk en figuurlijk zijn veel stormen in de achterliggende veertig jaren over haar heen gegaan. Zij heeft ze weten te trotseeren. Moge de jubilaresse ook bestand zijn in de komende decennia tegen die ele menten. welke haar bestaan zouden kun nen bedreigen en de Pier blijve de trots van de parel onzer badplaatsen Dit zij onze wensch bij dezen merk- waardigen gedenkdag, welke zonder fees telijk vertoon zal worden gepasseerd. Hulp aan vijftienduizend boeren Het groote belang van al deze werk zaamheden wordt duidelijk, wanneer men weet, dat hierdoor niet minder dan in totaal vijftienduizend boeren worden ge holpen. Met dit werk houden zich op het oogen blik vijfduizend arbeiders bezig. De Rijksdienst voor de Werkverruiming thans het Rijksarbeidersbureau heeft van den beginne af de grootste medewer king verleend ten aanzien van de tewerk stelling van arbeidskrachten Het zijn voornamelijk arbeiders uit de groote steden en andere industriecentra, die dit werk verrichten. Is de plaats van den arbeid niet al te ver van hun woonplaats gelegen, dan reizen zij dagelijks heen en terug. Onder deze omstandigheden kan hun werkweek soms echter niet langer zijn dan drie-en- dertig uur. Ook bij zulk een beperkten werktijd zijn zij, tengevolge van het heen- en weer-reizen, dagelijks nog zeer lang van huis. Voorts worden wel arbeiders utt een groote stad in de nabijheid van hun werk ingekwartierd. Deze kunnen uiteraard een normalen arbeidsdag maken Met het oog op het groote belang, dat erin schuilL zoo spoedig mogelijk een zoo groot mogc- gelijke bodemopbrengst te bewerkstell'- gen, verdient inkwartiering, waar zij mogelijk is. de voorkeur. Praat men met de boeren, dan kan men constateeren, dat zij over het algemeen over het werk van de arbeiders tevreden zijn, al betreuren zij, dat het niet neg vlugger opschiet. Dit laatste is het gevolg niet alleen van den langdurigen winter, die achter ons ligt, en van het feit, dat vele arbeiders slechts korte werkdagen kunnen maken, maar ook van de omstan digheid, dat het Bureau Ontruiming de beschikking heeft over belangrijk minder arbeiders, dan het zou kunnen te werk stellen. Alleen in de Peel gezwegen van andere streken des lands zou het nog wel vijfduizend nieuwe arbeiders kunnen gebruiken In enkele gevallen worden, als nood maatregel. de werkzaamheden verricht in vrij bedrijf, door zoons van kleine boe ren, wier gezinnen gaarne wat willen bij verdienen. Maar in het algemeen zijn er op het platteland zelf geen arbeidskrach ten voor dit werk te krijgen Al blijft er dus ten aanzien van het tempo nog wat te wenschen over, wij hopen, te hebben duidelijk gemaakt, dat de bovenomschreven arbeid zoo intensief, als mogelijk is, en met alle krachten, waarover men beschikt, wordt verricht, van groot nut voor bodemopbrengst cn voedselvoorziening is en uit d>en hoofde de belangstelling van ons volk verdient. Gisteravond om ongeveer kwart voor acht had in de Duivelandschestraat te Scheveningen een ongeval plaats, dat aan den 9-jarigen jongen Z. D. uit de Flakkeeschestraat het leven kostte. Op dat tijdstip passeerde daar een motor wagen van lijn 3a met twee aanhang wagens. Spelenderwijs sprong de jongen op dex treeplank van den eersten aan hangwagen. doch viel hier af en geraakte onder den laatsten wagen. Met zware verwondingen werd hij door den genees kundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst overleed. Scheveningen’s wijdvermaarde attractie „De Pier", gedenkt Dinsdag a.s. haar 40-jarig jubileum. Veertig jaar lang heeft zij de branding en stormen getrotseerd en is gebleven de trots van de badplaats. Tot ver bui ten de landsgrenzen geniet de Pier be kendheid wordt de naam Scheveningen genoemd, dan denkt men onmiddellijk aan het 372 meter lange Wandelhoofd. Ongetwijfeld heeft de openstelling van de Pier op 6 Mei 1901 er toe bijgedragen, dat het bezoek aan Scheveningen zich in stijgende lijn is gaan bewegen. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor dat het zoover was, dat tot den bouw van een wandelpier werd besloten. De meeningen over de wenschelijkheid liepen nogal uiteen. Er was een groep en zeker onder de visschersbevolking geen kleine die meende, dat het, hon derden meters in de zee uitstekend ijze ren gevaarte, wel eens een gevaar voor de visschersbooten zou kunnen beteeke- nen Doch deze pessimisten hebben onge lijk gekregen, want de aangebrachte golf brekers, later gevolgd door de twee havenhoofden, bleken in geen enkel op- 7 .-«IM

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13