BAAGSCHE COURANT Zaterdag 3 Mei 1941. BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN STADSNIEUWS HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITAL1AANSCHE WEERMACHTBERICHT Een loterij voor Winterhulp De vermindering van vleeschrantsoen het- DE WlNTERHULP-COLLEClt VIJFDE BLAD De luchtoorlog Verkoop begint half Mei op VARIÉTÉ IN „HET ZUID” ARTHUR AXMANN IN ONS LAND herbouw van woningen De distinctieven op de Arbeids- dienstuniformen Meer dan een millioen ton vijande lijke scheepsruimte in April vernietigd DE VIJANDELIJKHEDEN IN IRAK Bronzen en gouden korenaren bordeauxrood spiegeltje VERKLARING VAN DEN IRAKSCHEN MINISTER-PRESIDENT H. J. SILVERGIETER HOOGSTAD OVERLEDEN WASHINGTON DREIGT MET IN TREKKING VAN LEVERANTIES LEVENSMIDDELEN AAN FRANKRIJK - Komt ten goede aan de vleesch- en vetvoorziening in het komende jaar corps verkoopt een speldje Hevige aanval bij Amba-Alagi afgeslagen Ds. I. R. J. Schut benoemd Maatregelen tegen onwillige landeigenaren Nieuwe burgemeester van Sneek De Betuwe trekt haar bloesem- kleed aan KASGELDLEENINGEN VERKEERSOPVOEDING OP DE SCHOOL Bouw en NIET-MOHAMMEDAANSCHE TURKEN OPGEROEPEN No. 17807 Nederlandsche De bollenvelden in bloei morgen indruk een Het gevolg dat de indien zoo o F COLLECTIEVE NEDERLANDSCHE IN. ZENDING OP DE NAJAARSBEURS TE LEIPZIG werden binnen- van de weinig Mei 1930 1.299 000 2.018.000 24 600 000 1930 voor en een waarbij DE „POLYANTHA" TE SCHIEDAM De groote vollegrondsbloemententoon- stelling „Polyantha" in het Volkspark te Schiedam zal morgen middag zonder offi- cieele opening voor het publiek worden opengesteld. Deze tentoonstelling is in groote trekken van dezelfde allure als haar voorgangster van verleden jaar. BERLIJN, 3 Mei. (D.N.B.). Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: De strijd tegen de vijandelijke koop- vaardijscheepvaart had in de maand April bijzonder groot succes. In deze maand brachten het luchtwapen en bo ven- en onder water strijdkrachten van de marine tezamen 1.000.211 brt. Brit- sche of voor de Britten bruikbare koop- vaardijscheepsruimte tot zinken, waar van 400.000 brt- in de Grieksche wate ren. Bovendien werden nog 250 andere schepen beschadigd. Ook van deze sche pen moet een deel als verloren be schouwd .worden. Bij deze cijfers zijn niet gerekend de vijandelijke schepen, welke door het loopen op mijnen ver nietigd, of door het luchtwapen tot zin ken gebracht, resp. beschadigd zijn. Het luchtwapen bombardeerde ook in den afgeloopep nacht bij goed zicht op de aarde het gebied van de Mersey. In de havenwerken van Liverpool ontston den zware branden en hevige ontplof fingen Andere luchtaanvallen waren gericht op voor de oorlogvoering be langrijke doelen aan de Zuid- en Zuid oostkust van Engeland. Voor Cromer Iwerd een koopvaardijschip van 3000 brt. Dit nu is niet in het belang van de be- j vernietigd volking. In de eerste plaats is het vleesch NnnrH.Afrilta drnnDPn van Officieele bezoeken De Duitsche jeugdleider Arthur Ax. mann kwam hedenmorgien voor een be. zoek van eenige dagen aan ons land hier ter stede aan. De jeugdleider bracht i® den loop van den middag aan den Rijks, commissaris, Rijksminister Seyss-Inqui>rt en aan den Bevelhebber der Weermacht in Nederland-, generaal der vliegers Fr. Christiansen, bezoeken. slechts gedekt worden grootere vleeschproductie gering deel door invoer. ROME, 3 Mei. (b.N.B.) ..Mundo Arabo” meldt, dat de door de Engelschen ver strekte lezing, als zouden de Iraksche troepen het eerst tot daden van oorlogs geweld zijn overgaan, onjuist is. Volgens ..Mundo Arabo” zouden de Iraksche strijdkrachten die ter bescherming der veiligheid en onafhankelijkheid van nun land tegen de Engelsche indringers bij het vliegveld Habbaniyah geconcentreerd wa ren het eerst door Engelsche bommen werpers zijn aangevallen. Toen het Iraksche luchtdoelgeschut het vuur op de Engelschen opende, zouden Britsche vliegtuigen als repressaille de woning van den Irakschenminister-pre sident, Kailani, met bommen hebben be stookt Teveel magere koeien geslacht Om nu dezelfde hoeveelheid vleesch te verkrijgen bij een ..magerder” veestapel zijn meer koeien noodig. Het gevolg wa«. dat, eigenlijk reeds sedert Januari van dit jaar. door de gedwongen levering, te veel magere koeien werden geslacht dooi strepen, die daarnaast zijn aange bracht. Het middenkader kent twee gou den gekruiste korenaren met verschillen de sterren die den rang aangeven Tot het middenkader behooren de adspirapt-hop- lieden. onderhoplieden en hoplieden Het hoogerc kader heeft gouden korenaien met sterren op een goudomrand spiegeltje De ste. ren gever, weer den rang aan De com- rv.ndant*van den Arbeidsdienst heeft vier sterren. De laatste dagen ziet men herhaaldelijk jonge mannen in olijf-groene uniformen Zij worden nagekeken ’en nagegluurd, want velen weten nog niet, wat dat voor costuums zijn. Het zijn leden van den Arbeidsdienst. Met ingang van 1 Mei is het namelijk voor hen verboden om andere uniformen dan deze te dragen. Thans zijn ook de distinctieven vastgesteld Deze worden gedragen op den kraag op een bordeauxrood spiegeltje. Voor de werkers en 1 t lagere kader, waartoe behooren de voormannen, werkmeesters, opzichters en hoofdopzichters zijn het twee bronzen, gekruiste korenaren, terwijl het lagere kader van de werkers te onderscheiden is BERN, 3 Mei (D.N.B.). Het persbureau Ofi meldt uit Beiroet Na de incidenten van Habbaniyah heeft de Iraksche minister-president de vol gende verklaring doen publiceeren De regeering van Irak heeft .alles in het werk gesteld om te verhinderen, dat het verdrag tusschen Engeland en Irak ge schonden zou worden, teneinde geschillen met de Britsche regeering te vermijden. Van Britsche zijde werden echter voort durend handelingen verricht, welke met het pact onvereenigbaar zijn en de rech ten en de veiligheid van het land schen den. De regeering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien, de heilige plichten na te komen, zooals dit door het volk wordt verlangd en zooals de omstandigheden zulks vereischen. De regeering heeft dientengevolge de maatregelen genomen, welke noodig zijn voor de veiligheid van het land. Zij heeft desondanks een kalme houding bewaard en elke provocatie ver meden. Van hun kant hebben de Engel schen de Iraksche bevolking geprovoceerd en een vijandige houding aangenomen. Hun in Habbaniyah gelegerde troepen hebben het vuur op onze in het naburige garnizoen gelegen strijdkrachten geopend. Dezen waren toen genoodzaakt, het vuur te beantwoorden. De militaire operaties worden met succes voortgezet. HET AQUARIUM IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN De firma Boers alhier heeft wederom een collectie tropische visschen ten ge- schenke aangeboden voor het aquarium van den Haagschen Dierentuin, dat n® weder verrijkt is met verschillende prach. tige tropische vischjes. De Pelikanen-vijver is thans ook ge heel gerestaureerd en het is een lust voor de oogen de pelikanen en andere vogels in hun nieuwe verblijf te zien De ont- vluchte Mantel-bavianen zijn in één der kooien van de roofdieren-galerlj onder- gebracht en wachten nu tot de apenberg daar is. mogelijk worden ingezonden. De alge meen gemachtigde verwacht de eerste opgave omtrent den stand van den wo ningbouw vóór 15 Mei a.s., naar den toe stand op 1 Mei. JONKHEER CH. VERHEVEN Naar aanleiding van het overlijden van jhr. Ch. E. J. M. Verheyen schrijft een vriend van den overledene ons het vol. gende: Ieder, die hem in volle actie gezien heeft, zal onder de bekoring gekomen zijtt van zijn enthousiasme en ijver voor zijn taak, steeds besprekende en overdenken, de of er nog iets ten goede moest worden gewijzigd, flink en oprecht in het uitspre. ken van zijn meening. En als dan eindelij alles naar wensch was gegaan, dan kv® men zijn stralend gezicht aanschouwen over het succes en luisteren naar zijn Zoo onderhoudende verhalen. Steeds was hij bereid Iemand te helpen, dien hij van dienst kon zijn. Hij dacht er zich in, raakte er van vervuld en rustte niet voor hij een oplossing gevonden had. Wist hij iemand met iets genoegen t® doen, hij zou het niet vergeten. De groote genegenheid, die zijn ondergeschikte® hem toedroegen, kwam meermalen to< uiting. Waar zijn vele vrienden dezen vroolij. ken kameraad zeer zullen missen, in hoe. veel grootere mate is dit voor zijn gezi® het geval. Een liefdevolle echtgenoot o® vader, die zoo bijzonder op zijn gezin ge. steld was. is hun ontvallen, maar <1® mooie herinnering, de geest van deze sympathieke persoonlijkheid, zal, hope® wij, hun voor hun verdere leven kracht geven. Dergelijke menschen blijven b® ons. In Noord-Afrika drongen deelen van het Duitsche Afrika corps bij een plaat- selijken aanval diep tot de door Brit sche troepen taai verdedigde vesting- linies van Tobroek door. Een groot aan tal kazematten werd ingenomen, ver scheidene honderden manschappen wer den gevangen genomen. De vijand liet vannacht op verschei dene plaatsen van het Westduitsche kustgebied brisant- en brandbommen vallen. Materieele schade werd aange richt in de buitenwijken van Hamburg, in de omgeving van Bremen en elders. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 3 der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. Het jachteskader Galland behaalde op den 'eersten Mei zijn 500ste overwinning in de lucht. CREMATIE H. MASEREEUW Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder veel be langstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer H Masereeuw, oud^irecteur van de druk kerij „Vooruitgang” en van het dagblad „Het Volk” te Amsterdam Aanwezig waren de heeren W. H. Vlie gen, lid der Tweede Kamer, J. Öudegeest. oud-lid der Eerste Kamer. Jan A van Zutphen. voorzitter van „Zonnestraal", C. v. d Lende, oud-bestuurslid van het N.V.V., J. A. Kenther, oud-redacteur van „Het Volk”, e.a. De heer W. H. Vliegen zeide, het eerst het woord te voerén, omdat hij den over ledene het langst heeft gekend in zijn werk. Wie hem goed kende, wist, dat hij een groote levenskracht bezat, dat hij van den vroegen morgen tot den laten avond werkte. Toen in 1901 „Het Volk” werd oP- gericht, was hij de man, die zonder kapi- taal en met weinig materiaal organisatie wist te brengen in het bedrijf. Wij zullen, zeide spr., hem ons blijven herinneren als een man van groote verdiensten De heer S.S. Korthuis te Wassenaar sprak als voorzitter der Fe’deratie van boekdrukkers een woord van afscheid. Spr. zeide, dat de overledene anderer meening wist te respecteeren. Hij was een harde werker, die niet op den voor grond trad. Wij zullen hem gaarne her denken als een der onzen, die in hét gra fische bedrijf goede dingen tot stand heeft gebracht De heer Draayer, oud-directeur van „Het Volk”, sprak woorden van dank voor de vriendschap en namens vele leden van het vroegere personeel. De organist speelde het „Largo" van Handel, „Aan de strijder^’ van D. Troel- stra en bij het dalen van de kist „Mor genrood” van Otto W. de Nobel, Een zoon dankte voor de belangstelling. Hier ter stede is gistere^ 78 jaar oud, overleden de heer H J. Silvergieter Hoog_ stad, oud-inspecteur der Nederland.schë Spoorwegen. De begrafenis zal Dinsdag a.s. om 1.30 uur op de begraafplaat „Rustoord” te Nijmegen geschieden. Zooals. gezegd was de opbrengst van, onzen bodem zelf onvoldoende om een zooveel grootere bevolking en zooveel meer vee te voeden.Het resultaat was. dat wij hoe langer «hoe meer granen en vee koeken gingen invoeren, en wel in 1930 ongeveer 2 millioen ton granen half millioen ton veekoeken, moet woren opgemerkt, dat de graan- invoer door de uitbreiding van de eigen teelt na 1930 daalde tot ongeveer 1.J mil lioen ton in 1939 Daartegen brachten wij zelf in 1930 slechts 1 en in 1939 1.6 mil lioen ton granen voort. Door de blokkade is de invoer nu ech ter geheel weggevallen. In het belang van de voeding van den mensch met brood- in geslaagd graan is de varkens- en kinnenstapel rigoreus ingekrompen. Deze huisdieren zijn de grootste graanconsumenten en dus tot op zekere hoogte behalve pro ducten voor den mensch ook ziin co icur- rent. Het rundvee, dat hoofdzakelijk van den eigen bodem (gras, bieten en afvallen van den akkerbouw) gevoed wordt, kan daarentegen zooveel mogeliik intact gela ten worden. De vorig jaar ingevoerde rantsoeneering van het vleesch houdt verband met den teruggang van den varkensstapel Als gevolg van deze gedwongen beperking is niet alleen de export van varkensvleesch weggevallen, maar ook het binnenlanHsch verbruik verminderd (In rond l.J millioen varkens landsch verbruik geslacht). Men heeft bij de vaststelling rantsoenen vleesch blijkbaar te rekening gehouden met den invloed van de sterke vermindering van het beschik bare veevoeder, waar ook de veekoeken- invoer iè weggevallen Het gevolg hiervan was, dat de beesten in den afgeloopen winter niet zoo goed groeiden als anders, dus de vleeschpro ductie geringer werd dan vroeger BERLIJN, 3 Mei. (A.N.P.) De „Daily Sketch” van 30 April meldt, dat de am bassadeur der Vereenigde Staten te Vi chy, Lehy, verklaard heeft, dat de steun- verleening aan Frankrijk door de Ver eenigde Staten en Zuid-Amerika gestaakt zal worden, indien Frankrijk zijn hou ding tegenover Groot-Brittahnië niet wijzigt. Uit dit bericht van het Engel sche blad blijkt wederom, doch thans zelfs op officieele wijze, dat de Ameri- kaansch? IJveranties van levensmiddelen aan Frankrijk slechts een politiek zaakje vormen en niet een daad van menschlie- vendheid zijn Men schrijft ons: Het blijkt, dat zeer velen iri den tènd niet weten, waarom het vleeschrantsoe in deze maand zoo drastisch is verlaagd Vaak hoort men fantastische beweringei over de vermindering van den veestapel die kant noch wal raken Het lijkt on.- daarom nuttig en gewenscht toe onzer lezers het waarom nader toe te lichten waarbij wij zouden willen beginnen met op te merken, dat deze rantsoeneering zeer ten goede komt aan de vleesch- en vetvoorziening van het volk in het komende jaar Wat is het geval? Evenals in alle Westeuropeesche lande is de bevolking van Nederland sedert het midden der vorige eeuw sterk toegeno- I F>en van de ]eden van hef politie Tnnrlnr zint zin I n Irto i/nn r»r»- I /Polygoon) ERGENS IN ITALIË, 3 Mei (Stefani). In zijn Weermachtbericht no. 332 mpakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Cyrenaica hevige activiteit van artillerie en patrouilles tegen de vijandelijke stellingen van Tobroek. In den nacht van 1 op 2 Mei hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ge daan op Benghasi. Er vielen eenige slachtoffers en er werd eenige schade aangericht. Een Engelsche bommen werper werd door ons luchtdoelgeschut brandend neergehaald. In Oost-Afrika, in den sector van Amba-Alagi. sloegen onze troepen een hevigen aanval af en brachten den vijand zware verliezen toe. Nederlandsche vliegtuigen en Nederland sche piluten nemen aan de luchtaan- 1 vallen op ons land deel Men deelt ons van bevoegde zijde het eigende rnede „Opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd meermalen Nederlandsche vliegtui gen of Engelsche vliegtuigen met Neder landsche bemanning tegen de bevolking van ons land gebruikt worden, zoodat Ne- derlandsche mannen, vrouwen en kinderen gedood of gewond Worden door bommen uit vliegtuigen, die óf zelf de Nederland sche kenteekenen dragen, óf Nederland sche bemanningen hebben Dit is weer zinwekkend Het toont aan. hoe weinig gevoel bij de Engelsche autoriteiten voor hun dusgenaamde bondgenooten bestaat, en hoe weinig kiesch zij hierbij Neder landers tegen Nederlanders gebruiken En het toont eveneens aan. hoe weinig ge voel bij de Nederlanders, die zich m Engelschen dienst hiertoe misbruiken laten, v.oor hun eigen volksgenooten is overgebleven In dit verband vermelden wij tevens een officieel communiqué van de Duitsche Weermacht, dat aldus luidt: ,.Bij gelegenheid van een Engelschen luchtaanval 's avonds 1 Mei j.l. door elf Bristol Blenheim-machines op den Helder is met zekerheid kunnen worden vastge steld. dat het leidende Britsche vliegtuig naast de Britsche ook in het teeken der Nederlandsche kleuren stond. Bij dezen aanval werden 6 Nederlanders gedood en 8 gewond 4 huizen werden vernield, ter wijl voorts nog verdere schade werd te weeggebracht. Een op 3 Mei ‘s morgens boven Neder- landsch gebied neergeschoten vliegtuig droeg het voormalige officieele kenteeken van het Poolsche leger 7 Morgen is het 75 jaren geleden, dat de Kon. Ned fabriek van gouden en zil. veren werken, Gerritsen en van Kempen, door wijlen den heer J. J, A. Gerritsen te Amsterdam werd opgericht, vanwaar het in 1904 werd overgeplaatst naar den Kar. pervijver te Zeist Hoewel ingevolge de tijdsomstandigheden van voorgenomen feestelijkheden moest worden afgezien, zal het jubileum op Zaterdag. 24 Mei a.s„ officieel worden herdacht 's Morgens zal dit geschieden met het personeel, waarna ’s middags een bijzondere aandeelhouders vergadering zal plaats vinden men zonder dat de oppervlakte van on- zen cultuurgrond, n.l. bouw- en grasland, belangrijk kon worden uitgebreid De Nederlandsche landbouw was voorname lijk op de veehouderij georiënteerd en is dit gebleven. Zoo bedroeg de totale oppervlakte bouwland in 1870 902.000 h.a., het grasland 1.212.000 h a. In 1930 waren deze getallen 986.000 h.a. bouw- en 1.308.000 h.a. grasland Men ziet, dat de uitbreiding betrekkelijk zeer gering is. Daarentegen nam onze bevolking echter toe van 3.6 millioen in 1870 tot 8.8 mil lioen in 1939 en 8.9 millioen thans. De veel grootere behoeften van deze bevolking aan voedsel en in het door ons te behandelen geval .vleesch” konden door een veel en voor een Die grootere vleeschproductie is op 2 wijzen bereikt, wanneer men afziet van de geringe toe name van de .oppervlakte grasland In de eerste plaats is door betere bemesting, maar ook door invoer van krachtvi.eder. het aantal koeien per h.a. toegenomen en in de tweede plaats is. hoofdzakelijk door veevoederinvoer. de varkensstapel zeer sterk uitgebreid De volgende cijfers geven van deze ontwikkeling: gem. Dec. 1866/1870 Melkkoeien 986.000 Varkens 309.000 Kippen en kuikens 1818.000 Algemeen gemachtigde wenscht inlichtingen omtrent de uitvoering Het is den algemeen genpachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijver heid gebleken, dat de uitvoering van ver schillende bouwplannen belangrijk ach terblijft bij het aantal goedgekeurde aan vragen. Het is daarom noodzakelijk hier op een nauwkeurige contróle uit te oefe nen. Dr. ir. Ringers heeft in verband hiermede een rondschrijven aan alle gemeentebesturen gezonden, waarin hij mededeelt, dat in den vervolge voor- loopig alleen voor den bouw en herbouw van woningen door de gemeenten een opgave moet worden ingezonden betref fende den voórtgang van den bouw en wel voor elke bouwvergunning afzonder, lijk. De hiervoor benoodigde formulieren, alsmede de in te vullen vragenlijsten zul len aan de gemeentebesturen zoo spoedig Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijks ommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied verleende op grond van >ar. 1 zijner Verordening nr. 3-1940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied den burgemeester van Sneek, in de provincie Friesland, den heer L. Poppinga. eervol ontslag met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn Verorde ning nr. 108-1940 (vierde verordening over bestuursrechtelijke maatregelen) ds. I. R. J. Schut te Schingen tot burge meester van Sneek., Tal van veehouders op de N.W. Veluwe waren er tot dusver niet i wei- en hooiland voor het komende sei zoen te huren. Daartegenover stond, dat er boeren waren, die veel meer land hadden gepacht, dan zij redelijkerwijs voor hun veestapel no.odig hadden. Het geval had reeds tot veel wrijving aan leiding gegeven en niet ten onrechte maakten de gedupeerde veehouders zich I ongerust voor de komende maanden. Ten slotte hebben de burgemeesters uit het betrokken gebied de zaak aan zich ge trokken en voorgelegd aan den secreta- ris-generaal van het departement van Landbouw, die op Zijn beurt overleg heeft gepleegd met den Rijksjandbouw- consulent voor Gelderland 1' Z van een en ander is geweest, dat de productie-commissaris voor den akker en weidebouw in de provincie Gelderland bekend heeft gemaakt, dat. op grond van het algemeen verordeningsbesluit 1940. hij al het grasland in de gemeen ten Oldebroek, Doornspijk. Alburg, Har derwijk en Ermelo, vordert, opdat men op deze wijze tot een billijke verdeeling i zal kunnen komen De landeigenaren en -pachters, die aan dezen maatregel geen medewerking zouden verleenen worden van de toewijzing van land uitgesloten en kunnen ook op andere wijze worden gestraft De bloesemknoppen van de vruchtboo- men in de Betuwe zijn tot berstens toe gezwollen. Jammer, dat de Oostenwind het openspringen nog wat tegenhoudt. Echter nemen vooral de luwe plekjes rondom de boerderijen en aan den voet van menigen dijk de bongerds reeds kleur aan, aldus de A.N W.B. Draait de wind naar het Zuiden, dan breekt alles met gewéld open en zal een bloei van vroege peren, pruimen en kersen tegelijk te bewonderen zijn. Inmiddels komt er steeds meer blad aftn de boomen, waardoor de bloesems niet zoo tot hun recht komen. De Betuwe staat dus nog niet in vollen bloei. In verband met de mogelijkheid, dat zie vruchtboomen misschien op het daar op volgende weekeinde weer veel van hun tooi verloren hebben, heeft de A.N W B. beslojen den reeds eerder aange- kondigden rijwieltocht met onbekende bestemming door de bloeiende Betuwe, niet langer uit te stellen. Morgen zullen honderden deelnemers de Betuwe in- I trekken I Zij, die morgen van de bloeiende bol lenvelden willen genieten, zu^en niet be drogen uitkomen. Hoewel de aanhouden de koude den bloei vertraagt, zijn vele tulpensoorten reeds op haar mooist. De hyacinthen staan eveneens nog volop in bloei. De narcissen hebben, met uitzon dering van de gelukkig vele late variëtei ten, de bloeiperiode achter den rug EEN VOORTREFFELIJK NIEUW PROGRAMMA Met de introductie van eenige voor ons land gloednieuwe nummers overtreft het nieuwe programma in „Het Zuid" niet slechts het zorgvuldig opgebouwde ni. veau. waarop de voorstellingen' zich ze. woonlijk bewegen, doch brengt aan ver scheidenheid en kwaliteit alles, wat de bezoeker kan eischen. De vijf voortreffelijke nummer» zijn stuk voor stuk vol attractie, grappig ot geestig, doch steeds onderhoudend De minnaars van het zoete bel canto vinden Ossorio, een Spaanschen tenor met *e® prachtige stem Hij ringt operaaru, volksliederen en schlagers. „Ruby en Dicky vormen een elegant paar, dat Tiet gratie en talent moderne acrobatis-h« dansen uitvoert. Stijlvo) is hun targ0# sierlijk de wals en passodoble. Mac AL len’s nummer is clownesk. Hij weet al. lerdwaast uitgedost te boeien en te ver. maken met knap jongeleeten en acroba. tischë toeren. Nederland’s jongste anti, podiste. miss Loni, goochelt en jong .eert op verbluffend handige wijze met haar voeten en teenen. Haar optreden laat zieb beter zien dan beschrijven. Durbin is een wonder van evenwichtstech.iiek Zijn ba. lanceeren ontlokt terecht uitroepen va® bewondering en verbazing. En dit alles wordt omlijst en aang*. vuld door muziek van het uitstekende or. kèst van Piet van Dijk, een ensemb:® sprankelend van muzikaliteit. De dirigent zelf is een virtuoos op de saxophoon. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het derde kwar taal van 1941 één of meer kasgeldleenin- gen aan te gaan tot een zoodanig maxi mum, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 15.000.000 te boven zal gaan, zulks op de wijze en tijdstippen, tegen de rente, den looptijd en de verdere voorwaarden, door B. en W. te bepalen. Namens den burgemeester van 's-Gra- venhage en in overleg met den wethouder van Onderwijs en den hoofdinspecteur van politie P P. Paul, zijn de directe ure® der kweekscholen voor onderwijzer en onderwijzeressen, de directeuren vai de nijverheidsscholen, alsmede de hoofden van de openbare en bijzondere ULO.- scholen uit de gemeente uitgenoodigd om het probleem van de verkeervopvoeiimg te bespreken. De bijeenkomst is dezer dagen in de aula van de Rijkskweekschool gehouden. De directeur dezer kweekschool opende als voorzitter de vergadering met een in leiding over het verkeersonderwijs Reeds eerder heeft dit probleem de aandacht ernstig beziggehouden Als gevolg van de snelle uitbreiding van het verkeer is de eisch van onderwijs en opvoeding ter zake steeds dringender ge worden. In het bijzonder geldt dit voor de jeugd Wie de jeugd heeft, heeft den toekomstigen ^volwassen weggebruiker. De moderne mensch moet handelen i aar de moderne verkeersbeginselen en moet door deze beginselen eén offer brengen, m.a.w. de weggebruiker diene zich te oefenen in zelftucht Het verkeersonderricht wil zich niet aan het onqerwijs opdringen als een bij vak, dat veel tijd vraagt en aldus den rustigen gang van het onderwijs schaadt. Het sluit op een uitnemende wijze aan bij het gymnastiekonderwijs en kan als een bij uitstek practische oefenvorm ot als een spannend spel bij de lichamelij ke oefening worden ingelascht. Aanvan kelijk zal de oefening een tijd vorderen van een half uur per week, doch later niet meer dan eenige minuten Dus geen schoolwandelingen of experimenten op den weg temidden van het verkeer; alle onderricht heeft plaats in de zaal, op het schoolplein ot op het speelterrein. De hopfdinspecteur van politie, de heer Paul, wees hierna op het belang van de opvoeding' in dezen In den regel weet het stadskind vrij nauwkeurig, hoe het zich op den weg heeft te gedragen, doch de fout ligt hoofdzakelijk in de ongebon denheid. de weinige zelftucht. Door een goede samenwerking kan in dezen veel worden bereikt. Uit zijn rijke ervaring gaf hij verschillende voorbeel den, hoe dit met succes kan geschieden. Bovendien gaf hij de richtlijnen aan voor het verkeersonderricht. Hij wil deze niet gaarne als bindend beschouwen Het nieuwe onderwijs vinde een weg in de practijk; als het eenmaal is gegroeid en getoetst, kan een methodische leergang worden overwogen. Ten slotte volgde een geanimeerde dia- cusrie van magere koeien niet van tt beste kwa liteit, in de tweede plaats werden vele koeien geslacht, die nog melk gaven, dus nog vet en eiwit produceerden uit voor den mensch onverteerbare producten (hooi, enz.) en in de derde plaats zouden deze magere koeien, indien ze in het leven bleven in het komende voorjaar in de weide zich dik kunnen vreten en behalve melk en melkvet, wat wij broodnoodig hebben, kunnen producee- ren, vleesch en vet kunnen aanzetten In den loop van den zomer en den herfst zouden deze beesten dan kunnen worden geslacht. Met de vermindering van het vleeschrantsoen in April 1941 hoopt men nu te bereiken, dat minder magere koeien zullen worden afgeslacht en dat deze maatregel dus aan de komende vleesch- en vetproductie ten goede zal komen. Voor het volgende jaar zal onder de oogen moeten worden gezien of niet in den herfst van 1941 een groote hoeveel heid rundvleesch in de koelhuizen zal moeten worden bewaard om een reserve te hebben voor den winter 1941-1942. Bij een voortduren van pen oorlog is er n.l in den volgenden winter weer weinig krachtvoer voor het vee beschikbaar, zoo dat weer betrekkelijk weinig koeien op stal kunnen worden vetgemest Een zelfde productievermindering in den winter zou met de boter kunnen ge beuren. In verband met het voedertekort zal er wel voor gezorgd worden, dat de meeste kalveren in het voorjaar geboren worden, waardoor de meeste koeien in den winter betrekkelijk weinig melk zul len geven, in den zomer echter veel. Om het boterrantsoen voor 1941-1942 derhalve zoo gelijk mogelijk over de verschillende maanden te verdeelen, zal in den zomer veel boter naar de koelhuizen moeten. De melk, welke ’s winters geproduceerd wordt, moet immers in de eerste plaats voor directe consumptie bestemd worden. Uit deze korte beschouwing kan den consument in de stad duidelijk worden wat iedere boer eigenlijk wel weet, dat het in het belang van den consument is. dat de magere koeien thans gespaard worden en hier „de kip, die de eieren legt” niet te vroeg geslacht wordt. Bo vendien zal een ieder begrijpen, dat de overheid dezen zomer zeer belangrijke voorraden vleesch en boter zal hebben aan te leggen om den volgenden winter door te komen. De economische voorlichtingsdienst zal op de najaarsbeurs te Leipzig, welke van 31 Augustus tot en met 4 September zal plaats vinden, evenals op de voorjaars- beurs, naast zijn gebruikelijke represen tatieve inzending een collectieve inzen ding organiseeren, welke zal worden on dergebracht in het Ring.Messhaus. Fir ma’s welke belangstelling hebben voor ^ovengenoemde collectieve inzending, die. nen zich vóór 25 Mei a.s. bij den econo. mischen voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, 's.Gravenhage, op te geven, onder vermel ding van de ruimte, waarover zij wen. schen te beschikken, van de ten toon te stellen artikelen enz In verband met de in het Ring-Messhaus beschikbare ruimte en andere omstandigheden, kunnen aan vragen, welke na 25 Mei a.s worden in gediend. niet meer in behandeling worden genomen ISTANBOEL. 3 Mei (D N.B.). Alle niet- Mohammedaansche Turksche burgers in den ouderdom van 25 tot 45 jaar zijn, naar in het openbaar is bekend gemaakt, opgeroepen. Er wordt hierbij geen ver schil gemaakt tusschen dienstplichtigen, die gediend en dié niet gediend hebben De verordening slaat voornamelijk op Grieken, Armeniërs en Joden. De oproeping zal op economisch ge bied sterk tot uiting komen, daar hierdoor vele handwerkers, intellectueelen, en an dere arbeidskrachten aan het bedrijfs leven worden onttrokken. Door onbekende oorzaak zijn gisteravond op de binnenplaats van een pakhuis aan den Marktweg, enkele zakken kolen in brand geraakt. Gebluscht werd door personeel van de motorspuit van het bureau van der Vennestraat met de kleine straal. Nog is het seizoen, waarin de collec ten ten bate van Winterhulp Nederland worden gehouden, nog nie geheel afge sloten vandaag was do .uatste straat- collecte of de leiding heeft reeds haar gedachten laten gaan naar de ko mende winterperiode, waarin op de Ne derlandsche bevolking opnieuw een be roep zal moeten worden gedaan in het belang van onze behoeftige landgenoo- ten. -Wé hebben thans de groote nooden van een belangrijk gedeelte van onze samenleving leeren kennen, en ieder, die hetzjj van nabij, hetzij op andere wijze heeft kunnen kennisnemen van de resul taten van het Winterhulpwerk, waar door zooveel leed kon worden verzacht, zal het er over eens zijn, dat het drin gend gewenscht is, alles in het werk te stellen, om in het komende wintersei zoen zoo spoedig mogelijk met de hulp- verleening te kunnen beginnen. Want dan zal de steun het meest mogelijke rendement afweroen en zal kunnen wor den voorkomen dat gezinnen, die steun noodig hebben, daarop te lang moeten wachten en dan bijna niet Voldoende meer geholpen kunnen worden. In tegenstelling met het vorig jaar, toen Winterhulp Nederland nog moest worden opgericht en allerlei moeilijk heden moesten worden overwonnen, is er thans een organisatie, welke voor haar taak berekend is en alles er op zet, het gestelde doel zooveel mogelijk te ver wezenlijken. Maar daarvoor rpoet zij over de noo- dige middelen kunnen beschikken en daarom heeft de directeur-generaal overwogen, op welke wijze ook de zomermaanden voor het Winterhulp werk productief zouden kunnen worden gemaakt, waarbij vastgehouden moest worden aan het besluit, in deze maan den geen collectes te houden. Naast an dere plannen was in dit verband ook de gedachte aan het organiseeren van een loterij naar voren gebracht. Bij een nauwkeurig onderzoek van de verschil lende plannen en de daaraan verbonden practische moeilijkheden, kwam hei denkbeeld van een loterij meer en meer op den voorgrond, en hoewel daartegen naast voordeelen ook nadeelen konden worden aangevoerd, heeft de directeur- generaal tenslotte besloten, tot deze in komstenbron als de meest doeltreffende te moeten overgaan. Deze loterij, welke een bijzonder karakter draagt zal half Mei een aanvang nemen. Zij is streng als een loterij-affaire opgezet en de vol ledige netto-opbrengst zal ten goede ko men van de Winterhulpactie voor het komend winterseizoen. De organisatie berust bij Winterhulp Nederland zelf, al zullen bankinstellin gen. loterijagentschappen. reisbureaux en ook collecteurs en collectrices van de Nederlandsche Staatsloterij, voor zoover zij daarvoor willen worden ingescha keld, medewerking verleenen. terwijl buiten deze bestaande organisaties Win terhulp een z.g. straatverkoop ter hand zal nemen. Het aantal loten bedraagt 6 millioen en de prjjs is bepaald op slechts 50 cent per lot. De ontvangsten zullen der halve 3 millioen gulden bedragen, waar van 1 millioen aan prijzen en premies zal worden uitgekeerd. In verband met het feit, dat hier een actie op touw ge zet wordt ten bate van Winterhulp, zjjn bij deze loterij de prijzen niet al te hoog gesteld, doch wel zoodanig, dat ieder gaarne eens of meermalen een kansje zal willen wagen. Er zijn 30 prijzen van 1000, 212 van 500, 340 van 100, 720 van 50, 3000 van 10, 25.800 van 5, 45.000 van 2, 270.000 van 1 en 540.000 van 50 cent of z.g. „eigen geld”. Het bijzondere van deze loterij is. dat men na trekking uit een bak direct na opening van het lot kan zien, of men een prijs heeft gewonnen en welke. De menging van de loten is geschied onder toezicht en onder controle van ambte naren der Rijksrecherche van het de partement van Justitie, terwijl de loten in de enveloppen zoodanig zijn gevouwen en geritst, dat men niets van het ge drukte op het lot kan zien, zonder het geheel te beschadigen. Tenslotte zal na verkoop van alle loten een premietrek- king plaats hebben om 103 premies, waarvan 1 van 5000 en de andere van 500 en 100. Aan deze premietrekking doen alle loten mee, dus ook die, waar op reeds een prijs is gevallen. Daar voor dient men een aan het lot gehecht strookje te bewaren. Moge deze loterij succes hebben ten bate van Winterhulp Nederland,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17