Het beroep den journalist van Nederland bouwt Haagsche Courant van Zaterdag 3 Mei 1941 Herstel der oorlogs- schade en 2000 woningen reeds verrezen BINNENLAND STADSNIEUWS Wat in Rotterdam Radiorede van ir. Mussert zijn vorderingen en omgeving gebeurt - DERDE BLAD, PAGINA 1. Regeling van staatswege Loonbelasting 4 De paardenbus in- het Zuiderpark met bezoekers van de tentoonstelling „Bloemen en Beelden" (Polygoon) belastingen De dag van den arbeid PER Pé-Bé DOOR „BLOEMEN EN BEELDEN” Bleskens- de EERSTE AFDEELING TWEEDE AFDEELING ■VIERDE AFDEELING Mei 1940 Mei 1941 het ca. zal een ROTTERDAM 27.000 Het toelaten tot het beroep van Journalist Journalist kan slechts zijn HOOGLAND Tal van boerderijen om strate gische redenen opgeruimd. Totaal herstelplan in begin van uit voering; industrieën in vergevorderd stadium van opbouw; einde dit jaar geheele wederopbouw in werking; oud vestingkarakter hersteld. Nieuw dorp bezig te herrijzen; alge meene bouw-bedrijvigheid; oude be drijven in gloednieuwe boerderijen. Vrijwel alle sporen van vernielingen uitgewischt; Nijkerk vooraan in her stel. Nieuwe, doelmatiger boerderijen al- lerwege in aanbouw; plannen gereed voor herstel van alle hofsteden. Nieuw en fraaier stadsplan ontwor pen; 3 woningblokken in aanbouw; 28 stuks einde Juli gereed. Oud ves tingkarakter hersteld. SCHERPENZEEL Vrijwel alle huizen in dorps kern verwoest, zwaar of licht beschadigd. Tal van boerderijen met den grond gelijk. NIJKERK Centrum vrij zwaar beschadigd; 338 woningen vernield of geha vend. Plannen klaar voor geheelen weder opbouw; 1000 nieuwe woningen ge reed; 8500 woningen dit jaar in ge bruik. In het „Verordeningenblad’ nr 18 van 3 Mei is verschenen het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betref fende het beroep van journalist („Journa listenbesluit”). Aan den inhoud is het volgende ontleend: ELECTRICITEITSVOORZIENING IN LIMBURG Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Water staat is de staatscommissie, bij KB. van 2 Nov. 1931, ingesteld met opdracht, te onderzoeken of en in hoeverre de aanleg van een spaarbekkenkrachtwerk in Zuid- Limburg ten behoeve van de electriciteits- voorziening in Limburg en in verband met de stroomvoorziening in de aangren zende provincies raadzaam is, ontbonden onder dankbetuiging aan den ondervoor zitter, de leden en den secretaris. Artikel 5. hij, die: Nederlander is. Den leeftijd van 21 jaar heeft be- NEDERLANDSCHE ARTSEN IN DUITSCHLAND Opnieuw zijn bij de Führerscbule .den Deutsche Artgenschaft te Alt-Rehse‘tien’ Nederlandsche artsen aangekomen, die een leergang mee zullen maken. (Van onzen specialen verslaggever.) Binnen enkele dagen zal het een jaar geleden zijn, dat de oorlog, kort, maar hevig, over ons bloeiende land raasde. Toen de krijgshandelingen hier een einde hadden genomen en het mogelijk werd een overzicht te krijgen van de aan gerichte schade, bleken in Rotterdam en Middelburg mas sale verwoestingen te zijn aangericht, en over belang rijke gebieden van het land verspreid, eenige kleinere steden en tal van dorpen zware schade te hebben bekomen. Met bewonderenswaardige energie werden vrijwel dadelijk na de capitulatie onzer weermacht, maatregelen genomen om de getroffen plaatsen van ruïnen en puinhoopen te zuiveren en voorts plannen ontworpen, om, wat verwoest was, weer te herbouwen. Dit geschiedde aanvankelijk tegelijkertijd van een centraal punt uit: het bureau van den Regeeringscommis- saris (thans Algemeen Gemachtigde) voor den Wederopbouw en de afzonderlijke gemeentebesturen. Weldra werd dit werk volledig gecoördineerd en wat het resultaat daarvan is ge weest, zal men zich uit vroegere, uitvoerige publicaties herinneren. Van het practische wederopbouw-werk heeft het publiek blijkbaar echter nog niet het juiste begrip en de prestaties, op dit gebied verricht, worden onderschat. Daarom heeft de Dienst van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw een aantal persvertegenwoordigers in de gelegenheid gesteld zich op verscheidene punten in het land een juisten indruk te vormen van den stand van het werk. Van hetgeen wij zagen, willen wij in dit en een volgend artikel iets vertellen. lijkgesteld worden met de opleiding bij een in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsblad Artikel 7. (1) De toelating tot het be roep van journalist geschiedt op gedaan verzoek door de inschrijving in het be roepsregister voor journalisten (2) Dit beroepsregister wordt ten kan tore van het Verbond van Nederlandsche Journalisten bijgehouden. DERDE AFDEELING mogen aan den mensch medegegeven, vastgestelde formulier, zal opdat hij zijn verstand en zijn kracht zal kunnen aanwenden om hetgeen in de na tuur aanwezig is, dienstbaar te maken aan de instandhouding van mensch en dier. Alles wat wij behoeven in geeste lijken en materieelen zin, is daardoor tot stand gekomen. Een stoel, een tafel, een brood, een aardappel, maar ook de meest verheven wetenschappen en kunsten, alles is met behulp van menschelijken arbeid tot stand gekomen, dank zij de gaven, de talenten, die de Schepper in ons heeft gelegd. Ieder, die arbeidskracht bezit, handen, die van aanpakken weten, hersens, die bruikbaar zijn, is de bezitter van het waardevolste, dat er bestaat en dat nie mand hem kan afnemen. Hij is niet arm, hij is geen proletariër. Hij kan wel on gelukkig zijn, hij kan wel vernederd wor den. doordat de maatschappij Waarin hij leeft, hem belet zijn bezit dus zijn arbeidsvermogen dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Dit is gedurende de laatste tien jaren op ontzaglijk groote schaal gedaan, dit is aan ons volk onder aanvoering van allerlei drogrede nen als onafwendbaar en later zelfs als normaal voorgesteld. Maar dit tijdvak eindigt nu: spoedig zal er arbeidskracht te kort zijn, want enorm veel zal er ge werkt moeten worden, alvorens ieder ge zin goed zal zijn gehuisvest, goed ge kleed, goed gevoed. Spr. betoogde voorts, dat de menschen elkander noodig hebben, daar de ver mogens van ieder mensch beperkt zijn. Ieder kan iets, maar niemand kan alles. Een volk is zoo rijk als het zijn arbeids vermogen kan organiseeren, mits het een bodem heeft en grondstoffen. Onze bodem is klein maar goed, van de grond stoffen hebben wij alleen steenkool en zout, al het andere moet van buiten komen. Voor onze volkshuishouding is niet al leen noodig verbinding met Indië, maar te semi-per- zien, aan vijf uit vier I I IT het voorgaande heeft men zich IJ een algemeen beeld kunnen vor men van den stand van den wederopbouw. Nederland mag tevreden zijn en dankbaar tevens, dat in zijn kwade stonde een man als dr. Ringers bereid werd gevonden om het giganti sche werk onder zijn algemeene leiding te nemen. Zijn bekwaamheden, zijn energie, zijn eenvoud en zijn algemeene belangstel ling, ook voor de détails, inspireerden zijn groote en zeer heterogene schare van medewerkers en wekten het ver trouwen van hen, ten wier behoeve de arbeid wordt verricht. Dit laatste is, gegeven de menigvuldige perikelen van onteigening, financieele regelingen e.d., van grootere beteekenis dan men, op pervlakkig geoordeeld, wel zou meenen. In krachtig tempo gaat het werk voort en, naarmate de plannen voor de ver schillende gemeenten ook in hun détails gereed komen, breidt zich de arbeid al lengs uit. Er is geen plaats, waar de oorlog vernielingen aanrichtte, of er klinken de hamerslagen van timmerlui en de metselaars hanteeren er hun trof fels. Natuurlijk zijn de vorderingen niet overal gelijk; daarop zijn verschillende factoren van invloed. Er zijn plaatsen, waar het beeld der verwoesting nog duidelijk spreekt: Rotterdam; andere, waar nevens de ruïnes van het oude, het nieuwe reeds voltooid is en nog weer andere, waar men moet zoeken naar de sporen van het krijgsgeweld. Woningbouw Te Rotterdam en omgeving Rotterdam heeft ongetwijfeld het groot ste aandeel gehad in de publicaties over het herstelwerk. Enkele weken geleden gaf dr Völckers, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. nog een uitvoerig, gedocumenteerd overzicht van hetgeen in de Maasstad reeds is verricht en wat in de nabije en verdere toekomst gedaan zal worden. Wij kunnen over dit onderwerp dus kort zijn en zullen ons bepalen tot het geven van enkele bijzonderheden over de complexen noodwoningen en blijvende behuizingen, welke in dc stad en haar naaste omgeving zijn verrezen. Ongeveer 1000 noodwoningen kwamen in Rotterdam zelf gereed of bereiken wel dra haar voltooiing en een even groot aantal semi-permanente zijn in de rand gemeenten gebouwd. stellen voorwaarden, worden aangewezen als pensioenregelingen in den zin van genoemde letter c. Artikel 2. Indien krachtens een over eenkomstig artikel 1 aangewezen rege ling eenige andere uitkeering dan pen sioen in den zip van artikel 6, letter c, van meergenoemd besluit plaats vindt, wordt die uitkeering als loon aange merkt. en is op die uitkeering artikel 10 van het besluit van toepassing. UITVOERING KINDERBIJSLAGWET Dengenen, die meenen krachtens de Kinderbijslagwet aanspraak te kunnen maken op kinderbijslag of op een hoo- gere uitkeering dan hun is toegekend, wordt er op gewezen, dat zij ter zake inlichtingen kunnen inwinnen bij de in stelling. waarbij hun werkgever zijn personeel heeft verzekerd ingevolge de Ziektewet, dus bij den Raad van Arbeid of bij een bedrijfsvereeniging. Mochten zij, ook nadat hun de gevraagde inlichtingen zijn verstrekt, meenen ver dere aanspraken op uitkeering door een bedrijfsvereeniging te kunnen maken, dan kunnen zij zich met een klacht wen den tot het college van toezicht, Raam- weg 90, te 's-Gravenhage. lijk gestemd zijn, wanneer wjj allen in ons hart de behoefte gevoelen onze dank baarheid te uiten voor het feit, dat het gode heeft behaagd, ons arbeidskracht te geven, dat wij deze arbeidskracht kunnen aanwenden in het belang van de volksgemeenschap en dat de volksge meenschap ons daarvoor beloont met ge borgenheid in haar schoot. Zoover is het nog niet, maar zoover zal het komen naar mijn vaste overtuiging. Laat ons tezamen dezen tijd voorbereiden. Arbeid is geen koopwaar, die toevallig aan lichaam en geest van den mensch gebon den is en die handige lieden zoo goedkoop mogelijk willen exploiteeren ten eigen bate. Neen, arbeidsvermogen is een stuk je van de schepping, een vonkje godde lijkheid. God heeft iets van zijn oneindig groot en oneindig wijs scheppingsver- achterland, bevolkt door mensch, die zijn van hetzelfde ras, van denzelfden bloede als wij. ook Germanen, dus met het tachtig millioen zielen sterke Duit- sche volk. Nog grooter zal de samenwer king moeten worden; ook de andere Ger- maansche volkeren, de Zweden, de Noren, de Denen, ja alle Europeesche volkeren zullen een Europeesche volkshuishouding met elkander moeten gaan vormen. Dan zal er een ongekende welvaart in Europa ontstaan. Dit is het uiteindelijke doel op huis houdelijk gebied, dat de beide grootste leiders van de arbeiders, die de wereld ooit aanschouwd heeft, Adolf Hitler en Benito Mussolini, voor oogen hebben. Hun samenwerking is gebaseerd op hun ge- meenschappelijken wil, om de Europee sche volkeren te verlossen van het juk van het kapitalisme en van de daaruit voortkomende iedere 25 jaar dreigende of losbarstende oorlogen. Ziet, daaruit verklaart zich de gewel dige kracht, waarmede deze Europee sche revolutie wordt voltrokken. Niet de Duitsche weermacht staat tegenover de Engelsche weermacht, maar vele tien tallen millioenen Duitsche en Italiaansche arbeiders, die weten, dat het om de toe komst van hun gezinnen gaat, kwamen te staan tegenover legers, die voor het behoud van<het kapitalisme door de dra- Tuchtrechtelijke bescherming van beroep van Journalist Artikel 20. (1) Elk journalist is krach tens zijn inschrijving in het beroepsre gister lid van het Verbond van Neder landsche journalisten. (2). Het Verbond van Nederlandsche journalisten is een rechtspersoonlijkheid bezittend publiekrechtelijk lichaam Zijn zetel is gevestigd te ’s-Gravenhage. Artikel 26. De secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting, en Kunsten kan een journalist bestraffen met waarschuwing, geldboete en doorha ling van de inschrijving in het beroeps register. ucii vi/vfx 5<ui0vu uuo aiuciucuuc vum, ja, voor alle volkeren van gansch Europa. [)e amnestie OD het gebied der Dit zal echter pas zijn, wanneer wij ge- H In verband met het besluit betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der deviezen, deelt men ons van be voegde zijde het volgende mede De aangifte waartoe men ingevolge het besluit verplicht is, moet geschieden op een formulier, dat door den secretaris generaal van het departement van Finan ciën is vastgesteld. Dit formulier kan men aanvragen bij de directeurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij die van 's Rijks belastingen of bij die der registratie en domeinen, of bij de inspecteurs der directe belastin gen of bij die der registratie. Aan den- gene, die, persoonlijk of door een ge machtigde, reeds aangifte mocht hebben gedaan zonder gebruik te maken van het alsnog zulk een formulier worden toegezonden. Hij dient dit formulier dan in te vullen en in te leveren bij den inspecteur, die het hem toezond. Alleen indien hij geen aan gifte van deviezen behoeft te doen, kan hij volstaan met het inzenden van een verklaring, dat invulling van het formu lier voor zooveel de deviezen betreft te zijnen aanzien niet te pas komt. Volgens artikel 5, 4e lid, van het be sluit zal een nader onderzoek naar fei ten, welke met belastingheffing verband houden, niet plaats vinden. In beginsel zal derhalve een gedane aangifte door den inspecteur zonder verder onderzoek worden aanvaard. De aangever heeft bij een volledige en juiste aangifte het grootste belang immers alleen door zulk een aangifte waarborgt hij zich straffe loosheid wegens overtredingen van be palingen inzake belastingen en deviezen. Een volledige of onjuiste aangifte geeft hem geen aanspraak op eenige gunst. Met het oog op dit belang van den aan gever zal de inspecteur, indien blijkt, dat de aangifte uit onwetendheid of om andere redenen onvolledig of onjuist is, daarop de aandacht van den belasting plichtige vestigen en er op aandringen, dat deze alsnog een volledige en juiste aangifte doet. Voor tijdig ingediende, onvolledige of onjuiste, aangiften kan de inspecteur zijn bemiddeling verleenen, ook nadat de voor de aangifte gestelde termijn is verstreken. Uitoefening van het beroep van Journalist Art. 12. (1). Journalisten zijn verplicht hun beroep naar eer en geweten uit te oefenen en zich door hun gedrag zoowel in als buiten hun beroep de achting waar dig te toonen, welke het vereischt (2). Het is de taak der journalisten de stof, welke zij behandelen, waarheidsge trouw weer te geven en naar hun beste weten te beoordeelen. Artikel 13. Meer in het bijzonder zijn journalisten verplicht al datgene uit de nieuwsbladen te weren: 1) . Wat persoonlijke of groepsbelangen op een de openbare meening misleidende wijze met gemeenschapsbelangen verwart, 2) Wat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van net Nederlandsche volk, zijn cultuur of eco nomisch leven te verzwakken of de gods dienstige gevoelens van anderen te kwet sen, 3) Wat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of zijn goe den naam schaadt, 4) . Wat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Artikel 14. De uitgever van een nieuws blad kan een journalist bij overeenkomst verplichten tot het in acht nemen van richtlijnen ten aanzien van het princi- pieele karakter van het nieuwsblad. De openbare plichten en rechten van een journalist, welke voortvloeien uit de ar tikelen 12 en 13. kunnen door deze richt lijnen in geen geval worden aangetast. Artikel 17. De hoofdredacteur is ver plicht, in overeenstemming met den in houd van zijn arbeidsovereenkomst en met eventueele aanvullende instructies van den uitgever, een schriftelijk plan van werkverdeeling op te stellen, waaruit moet blijken welk gedeelte van den redac- tioneelen arbeid elke journalist moet ver richter. en in hoeverre deze tegenover an dere journalisten de bevoegdheid bezit hur. aanwijzingen te geven. Artikel 18. (1) De journalisten van een nieuwsblad dragen voor den rednetio- neelen inhoud daarvan in zooverre de beroeps-, straf- en civiel-rechtelijke ver antwoordelijkheid, als zij de bijdragen daartoe zelf hebben geleverd of deze tot opneming hebben aangewezen. huizen verwoest; 80.000 menschen dakloos. De in dit besluit omtrent gegeven bepalingen zijn gers en de profiteurs van het kapitalisme tegen het voortschrijdende socialisme in het veld werden gestuurd. Daarom wint Duitschland tezamen met Italië. Ir. Mussert zeide voorts nog, dat voor het geluk, de welvaart, de toekomst van het geheele volk samenwerking van al len, hoog tot laag, noodig is, welke sa menwerking slechts bereikt kan worden door het beëindigen van den onzaligen klassenstrijd, voor welken spr. het kapi talisme verantwoordelijk stelde. De joodsche invloed, het internationa lisme, maakte den arbeider wijs, dat hi. geen vaderland had, dat hij een inter nationale proletariër was. De waarheid was, dat juist het kapitaal in dien tijd internationaal was. Doch de arbeider zonder geld was buiten zijn land geheel en al een verschoppeling. Ook ’wat dit betreft staan wij lijnrecht tegenover dit den mensch armer makend internationa lisme. Wij, arbeiders van hoog tot laag, zeggen: het vaderland is van ons. Wij hebben het lief met gansch ons hart. Volksgemeenschap en vaderland, zij be- hooren bij elkander. Anders uitgedrukt: bloed en bodem vormen den grondslag van de komende ordening. Er is maar één mogelijkheid om de belangen van het arbeidende volk en te gelijk de belangen van de volkshuishou ding te behartigen en dat is door de vor ming van een arbeidsfront, omvattende alle arbeiders van hoog tot laag Spr. verheugt er zich in, dat één van de trouwste en meest toegewijde van zijn medewerkers, Woudenberg, de vorming daarvan als de vervulling van zijn le venstaak ziet. Daaruit zal de bedrijfs- vrede voort moeten komen, als grondslag voor de volksche samenwerking. De goede, eigenschappen van ons volk, de vruchtbaarheid van onzen bodem, de eeuwenoude verbondenheid met Indië, de komende samenwerking van alle Europeesche volkeren in een door Hitler en Mussolini van joodsch kapitalisme en Engelsche heerschzucht bevrijd Europa ziedaar de grondslag ook voor een welvarend en gelukkig Nederlandsch volk. 525 woningen in IJsselmonde In het plan Smeetsland te IJsselmonde, tevens verbinding met ons natuurlijk vlak bij het Rotterdamsche tuindorp Vreewijk, zijn 525 permanente woningen verrezen, waarvan de eerste binnenkort gereedkomen. Het geheele plan is ruim opgezet, met straten van 17 m. breedte en lanen, waar van de breedte varieert van 23 tot 32 meter Alle woningen hebben een voor tuin, welke van gemeentewege wordt onderhouden en bovendien groote achter tuinen. De kleuters zullen op de daar voor geschikte binnenterreinen speelge- legenheid vindenvoor de oudere kin deren zijn in de nabijheid van het com plex speelweiden ontworpen De wegen en singels krijgen fraaie beplantingen en het geheel wordt om geven door een laan, welke het park- karakter nog accentueert. Het inwendige der woningen is aange namer en gerieflijker dan dat der nood woningen van Overschie. Hier zijn de betonvloeren bedekt met een isoleerende kurklaag. waarop een houtgranietvloer ligt. Deze vloeren moeten door de be woners als parketvloeren worden onder houden. De buitenwanden zijn als spouw muren behandeld en ook in de dakbe dekking en verdere afwerking der wo ningen is groote degelijkheid betracht. In dit omvangrijke plan, dat 2500 be- OPRICHTING EN INSTANDHOUDING VAN VRIJE SCHOLEN OP GEREF. GRONDSLAG Gisteravond vond de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van de Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Geref. grondslag, waarvan de Keucheniusschool de oud ste der Geref. scholen in onze stad en de Sikkelsehool uitgaan, in het gym nastieklokaal van eerstgenoemde school plaats. De voorzitter, de heer J. v d. Bosch, opende de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waar in hij allen welkom heette. Het jaarver slag van den secretaris, den heer H. C. Visser van Voorburg, werd vervolgens goedgekeurd. Het financieel verslag werd uitgebracht door den boekhouder, den heer H. Borman. Gehoord het rapport van de commissie van controle werd de penningmeester van zijn beheer gede chargeerd. Het aftredend bestuurslid, de heer P. J. Lambooy. werd herkozen. De hoofden van béide scholen, de heeren B. Koekkoek en J. C. Kloosterman, brach ten vervolgens eveneens hun verslagen uit, die reden gaven tot groote dankbaar, heid. Na rondvraag sloot ds. F. de Vries, Geref. predikant te 's-Gravenhage-Oost, de vergadering met dankgebed GOEDKOOP ZWEMMEN „VREUGDE EN ARBEID" Van 7 Mei af zullen ook in den Haag goedkoope zwemavor.den voor den bij het N.V.V. aangesloten arbeider en zijn gezin door „Vreugde en Arbeid” worden geor ganiseerd. Van dien datum af zal het Bos. bad iederen Woensdagavond van 67 uur voor kinderen en hun begeleiders en van 7—8 uur voor personen van 14 jaar af ge opend zijn. Evenals in Amsterdam zal ook hier de toegangsprijs 10 cent voor kin deren tot 14 jaar en 15 cent voor volwas senen bedragen. Het beroep van journalist Artikel 1: (1) Het bij wijze van hoofd beroep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlich ting geven op het gebied van het volks leven. is. onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berichten of illustraties, een openbare taak, welke, voor wat be treft de daaraan verbonden beroepsplich ten en -rechten, bij dit besluit van Staatwege wordt geregeld. (2) Zij, op wie deze taak rust, worden journalisten genoemd. Niemand is ge rechtigd zich journalist te noemen, die niet overeenkomstig artikel 7 in het be roepsregister is ingeschreven. <3> Alle journalisten zijn in het Ver bond van Nederlandsche Journalisten ver- eenigd. (4) Het Verbond van Nederlandsche Journalisten waakt er over, dat de be- roepsgenooten elk voor zich hun plichten vervullen en zorgt voor hun rechten en hun welzijn. Artikel 3. nieuwsbladen eveneens van toepassing ten aanzien van tijdschriften, welke voorlichting geven op •het gebied van het volksleven. Artikel 4 Onder „medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlich ting geven op het gebied van het „Volks leven”, wordt mede verstaan: het vetrich- ten van zoodanigen arbeid, indien deze niet in het bedrijf van een nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, doch bij een onderneming, welke bestemd is artikelen, berichten of illustraties aan nieuwsbladen of tijdschriften, als voren bedoeld. te leveren. Donderdag j.l. heeft ir. Mussert voor de radio gesproken over den grondslag van het volksche bestaan, den arbeid. Juist nu, zoo zeide hij o.m., moet het feest van den arbeid gevierd worden, want het leed, dat geleden wordt, is de prijs, die Europa betaalt, om zich te be vrijden van het kapitalistische juk. De eeuw van het waarlijke socialisme be gint. De eerste Mei is een groote gedachte geweest van menschen, voor wie de ont- eering van den arbeid, de knechting van - den arbeidenden mensch een gruwel was, ment van Financiën, onder door hem te waartegen zij in gerechtvaardigden, eer- lijken opstand kwamen om der wille van de gerechtigheid. Daar diezelfde gevoe lens ook ons bezielen, daarom willen wij die traditie voortzetten en trachten den eersten Mei op hooger plan te brengen. Spr. herdacht Domela Nieuwenhuis en ging vervolgens de ontwikkeling van den Isten Mei na, die werd tot een schijnver- tooning onder het welwillend toeziend oog van het kapitalisme. De eerste Mei moet een feestdag wor den voor gansch ons arbeidende volk, ja, In den Zestienhovenschen polder Overschie heeft men ons 200 manente woningen laten straten gelegen en bestaande blokken van tien woningen elk. Hier is voor de eerste maal op eenigs- zins groote schaal steen en beton toege past ter vervanging van hout. Raam- en deurlijsten, sponningen e.d., vloeren en zolderingen zijn uit dit vervangingsma teriaal geconstrueerd en het effect ervan is, oppervlakkig bezien, zeer bevredi gend. Bijzondere aandacht werd besteed aan de geluids- en warmte-isolatie van vloeren en wanden. Terwijl in den nor malen bouw 4 pCt. hout per m3 inhoud wordt, bedraagt dit percentage bij het hier gevolgde systeem pCt. Een modelwoning, compleet gestoffeerd en gemeubileerd, zal den toekomstigen bewoners tot voorbeeld strekken voor de inrichting van hun huizen Op 19 Mei zullen de eerste 20 gezinnen hier hun intrek kunnen nemen Rondom de blok ken zijn breede strooken vrijgehouden, bestemd voor eigen tuintjes en gemeen schappelijk plantsoen. Het geheel ziet er frisch en gaaf uit. De mogelijkheid be staat dat de woningen centraal worden gemeubileerd, in dien zin echter, dat men de vrije keuze heeft uit een ver- s"heidenheid van meubelen. Regelingen, die gelijkgesteld worden met pensioenregelingen De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën heeft het volgende bepaald Artikel 1. Regelingen krachtens welke een werl®emer of ander gerechtigde, tegenover een werkgever, een fonds of een verzekeringsmaatschappij, aanspraak of mede aanspraak heeft op eenige an dere uitkeering dan pensioen in den zin van artikel 6, letter c, van het besluit op de loonbelasting, kunnen desgevraagd voor de toepassing van de letters c en d van genoemd artikel door den secretaris-generaal van het departe- 1) 2) reikt. 3) Vakopleiding heeft genoten. 4) De eigenschappen bezit, welke noodig zijn om de taak van het voorlich ten der openbare meening te vervullen. Artikel 6. Vakopleiding heeft genoten hij. die gedurende ten minste een jaar bij de redactie van een nieuwsblad of bij een onderneming, als bedoeld in artikel 4. in het bezette Nederlandsche gebied is opgeleid en daardoor de voor een jour nalist vereischte kennis heeft verworven (leerling-journalist) en dit kan aantoonen door een getuigschrift der redactie. De opleiding bij een in het buitenland uit gegeven nieuwsblad kan door het Ver bond van Nederlandsche Journalisten ge- rtederopbouw van graaf Van IJsselmonde voerde de excursie ons naar Bleskensgraaf, het kleine, stille dorpje aan de schilderachtige Alblas of Graafstroom Op 12 Mei 1940 kreeg men he’ hier zwaar te verantwoorden in een bombardement, dat de dorpskern prac- tisch geheel wegvaagde. De voortvaren de burgemeester en de minstens even energieke dorpsdokter, werden de promo tors voor een snellen, grondigen her bouw van het gehavende dorp. De Ned. Heide-Maatschappij ruimde de puinen en, dank zij de aandacht, welke dr. Rin gers aan het geval besteedde, kwam er weldra een plan tot wederopbouw tot stand, waarin met het karakter van het dorp rekening is gehouden en enkele verwrongen bouwerijen, welke het aspect bedierven, niet op haar oude plaats zullen worden hersteld. Er komt een moderne, breede brug in de kom van het dorp, in de directe na bijheid van het nieuw te stichten raad huis en de nieuwe kerk. De dokter deed zelf zijn huis herbouwen, het eerste in het nieuwe dorp en daarna volgden vijf boerderijen, waarvan er één onder de pannen is. Een landhuisje, een groep ar beiders- en middenstandswoningeif, win kels en werkplaatsen zijn voorts in aan bouw. Als het werk in hetzelfde tempo zal kunnen worden voortgezet, hoopt men met den heelen herbouw nog dit jaar ge reed te komen. Het uiterlijk van het dorp zal er dan op gewonnen hebben. De paardenbus is voor ons al geen vreemde meer sedert een Wassenaarsche Paardenbus-Ondememing op het idee kwam tusschen Wassenaar en den Haag zoo’n-op-autowielen-rijdende-paardetram in gebruik te nemen, zelfs ten behoeve van Bruid en Bruidegom Thans zal zulk een vervoermiddel op de tentoonstelling Bloemen en Beelden" zijn intrede doen, om vele ouderen en hen, die minder goed ter been zijn, in de gelegenheid te stellen op een rustige wijze te genieten van de voorjaarsbloe- menpracht, tentoongesteld in het uitge strekte Zuiderpark. Vooral in de komen de dagen zal de bloei van narcissen, hya cinten en vroege tulpen een hoogtepunt bereiken en het brengen van een bezoek overwaard zijn Aan het eindpunt van de tram wacht de Pé-Bé zijn reizigers op. voorloopig dage lijks om kwart over 2kwart over 4 en kwart over 7bovendien Zondagmorgen om 11 uur. Blijkt de belangstelling over weldigend. dan ligt het in de bedoeling, ook door de week een morgenrit te rij den, misschien zelfs met 2 bussen. De rondritten, die in overleg met de organi- satie-commissie van de tentoonstelling „Bloemen en Beelden” zijn ontworpen, zullen ongeveer 2 uur duren, waarin is begrepen den tijd bestemd om te voet de bloemen en beelden van meer nabij te bekijken, Behalve de bloeiende bolgewassen zal men te voet of per bus eveneens de teere kleurenweelde van bloesem en ontluikend bladergroen kunnen bewonderen der tal- looze heesters, die het Zuiderpark sieren. Men waant zich bij het opsnuiven van de heerlijke bloemengeuren in ieder geval verder van een groote stad dan een over stapje van de Haagsche tram u brengt. Voorts zal op Zaterdag 17 Mei het openlucht-theater in het Zuiderpark ge opend worden. Op het programma staan onder meer uitvoeringen van het Ballet Stradowska. met orkest onder leiding van mr. Harm Smedes, tooneelstukken door Pierre Balledux. van turnverenigingen, het Nederlandsch orkest ’s-Gravenhage en de Haagsche Tram-Harmonie, terwijl woners kan herbergen, zullen nog eenige bijzondere gebouwen voor algemeene diensten, politie, distributie enz, worden ingepcht. Het complex za als de beplanting 'ich heeft ontwikkeld, een vriendelijk tuin- dorp-karakter toonen. Het is er frisch en gezond wonen RHENEN Veertig procent van binnenstad vernield; in omgeving 50 a 60 pCt. der bebouwing. WAGEN1NGEN Centrum zwaar gehavend; twee belangrijke industrieën ver woest. met anderen nog onderhandelingen gaan de zijn. Als het weer meewerkt, zullen zonder twijfel vele Hagenaars zich eenige uren f van gezonde ontspanning in het Zuider park. waar alles voor hun ontvangst ge reed is. niet willen ontzeggen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9