HAAIiSfHE COURANT BEGRAFENIS Prof. Dr. SLOTEMAKER DE BRUïNE BINNENLAND STADSNIEUWS Maandag 5 Mei 1941. Nederlandsche m economie oorlogstijd REICHSJUGENDFÜHRER ARTHUR AXMANN BEZOEKT ONS LAND DE INGANG VAN HET ZUIDERPARK Verwelkoming hier ter stede DERDE BLAD DEMONSTRATIE LEERLINGEN MARIE VAN DER HEIJDE TWINTIGDUIZEND GULDEN UIT BRANDKAST GESTOLEN HET EERSTE BEELD, EEN BRON ZEN MANSFIGUUR, GEPLAATST OPLICHTER DOOR POLITIE AANGEHOUDEN De opleidingskampen van den Arbeidsdienst ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND Afscheid van de adspiranten „HITLERJUGENDHEIM” GEOPEND Druk bezoek aan de bollenvelden Rede van commissaris-generaal minister dr. H. Fischböck r Zeer groote belangstelling Hitlerjugendheim geopend Opsporing het J. W. M. de Jong. een behoorlijke wijze worden besteed. centrale; organist Kievits- No. 17868 rede in Vijfhonderd gulden als belooning uitgeloofd. De eerste bloesems in de Over-Betuwe Gisteren waren de eerste Bloesems in de Over-Betuwe te bewonderen. Lang niet alle boomen staan in bloei, doch in den loop van deze week tot en met Zon dag 11 Mei zullen zij zich het schoonst hebben getooid. Het weer werkte mee De weergoden zijn de bollenstreek gis teren gunstig gezind geweest. Den ge- heelen dag straalde de zon uit een wol- kenloozen hemel en men zou werkelijk van ideaal voorjaarsweer hebben kun nen spreken, als de vrij straffe en gure Noordwesten wind er niet was geweest, die het kwik in den thermometer nog wat aan den lagen kant hield en ook niet toeliet, dat riiantels en jassen thuis- gelaten konden worden. Maar de bewon deraars van het jaarlijks terugkeerende bloemenfestijn hebben zich daardoor niet laten weerhouden en zijn er bij duizenden te voet, per fiets of met de tram op uit getrokken om van de kleurenweelde te genieten. De wielrijders zag men het meest op de hoofdwegen, de wandelaars zochten meer de aardige zijweggetjes tusschen de velden op, waar dan ook het meeste van de kleurei.schoonheid viel te genieten. De tram had voor dezen dag een 20- minutendienst ingevoerd en kon des ondanks de drukte bijna niet verwerken. Zij bracht duizenden bollenkijkers naar Hillegom en Lisse en speciaal voor deze categorie bezoekers had men aantrekke lijke wandelroutes ontworpen, welke bij een tramhalte begonnen en bij een andere eindigden en door bordjes waren aan gegeven. De Ned. Reisvereeniging hield met ongeveer zeshonderd deelnemers een wandeltocht door de bollenstreek en ook de W.A. had een bloembollenmarsch ge organiseerd, waaraan eenige duizenden W.A.-mannen en leden der Nederlandsche S.S. deelnamen. Het voorbijmarcheeren van deze formaties trok overal groote belangstelling. MET HAND TUSSCHEN MACHINE BEKNELD In de broodfabriek der firma Hus aan de Weimarstraat kwam Zaterdag de 40- .arige bakker L. B. uit de Spakenburg- schestraat bij het schoonmaken van een verdeelmachine, te vallen, met het gevolg, dat hij met de linkerhand tusschen de be wegende deelen van deze machine bekneld raakte, waardoor de top van den ring vinger en het eerste deel van den mid delvinger werd afgesneden. Hij werd door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd, van waar hij na "behandeling naar zijn woning werd overgebracht. van dader, die bekend is, verzocht dezer dagen te Weenen gehouden heeft en waarin deze de opbrengst van de Du~- sche belastingen besprak. Wanneer Nederland naar verhouding even zwaar belast was als de Duitsche bevolking, zou hier aan belasting opgebracht moeten worden een bedrag van ongeveer 2.3 mil liard gulden, terwyl de belastingopbrengst over 1940 slechts 900 millioen gulden bedroeg. Wanneer Duitschland een der- gelijken last kan dragen, moet dat ook voor Nederland mogelijk zijn. Voor dek king van de kosten zal men zijn toevlucht nemen niet alleen tot leeningen, maar ook tot een verstandige belastingheffing. Die vermeerdering is ook mogelijk door een strenge controle p al datgene, wat inderdaad belastbaar is. Wat de kolenvoorziening betreft, pro duceert Limburg voldoende om de be hoefte van geheel Nederland te dekken. Het Europeesche continent heeft even wel niet voldoende om zijn geheele be hoefte te verzorgen, omdat de aanvoer van Engelsche kolen stop ligt. Duitsch land produceert ook meer dan het noo dig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moe ten dus door de kolenproducenten ver zorgd worden. Nederland kan daarbij niet op het standpunt staan, dat het al leen voor zich zelf heeft te zorgen, maar het moet meehelpen in de Europeesche eenheid. Het uitvallen van Engeland is niet al leen de oorzaak. Dat zou wel te com- penseeren zijn. Ook de transportmoeilijk heden spelen hier een rol. Dit is echter een tijdelijk probleem, want als de trans portmoeilijkheden zijn opgelost, is de toestand weer in orde. In geen geval mogen deze moeilijkheden oorzaak zijn, dat bedrijven worden stopgezet en daar om zal ook alles in het wrek worden gesteld om dat te voorkomen. Op deze rede volgde een hartelijk applaus. De commissaris der provincie sprak een hartelijk dankwoord, waarna de aanwezigen gelegenheid kregen om in een persoonlijk onderhoud hun belangen met dr. Fischböck te bespreken. GASONTPLOFFING Gisteravond omstreeks half 7 vond in het woonhuis. 3e Braamstraat 32, door het onoordeelkundig gebruiken van een gas fornuis, een gasontploffing plaats. Enkele ruiten gingen door den luchtdruk aan scherven. Geen der bewoners liep letsel op. Door personeel van de motorspuit Archimedesstraat werd assistentie ver leend. Het hoogtepunt van dezen eersten dag. welke de Reichsjugendführer in ons lana doorbrengt, werd ongetwijfeld gevormd door de officieele opening van het ge bouw, dat de Rijkscommissaris voor de in den Haag wonende Hitlerjugend heeft beschikbaar gesteld. Dit Hitlerjugendhein. is gevestigd in het gebouw Plein 1813 no. 3, dat voor dit doel geheel is gemoderni seerd en buitengewoon aardig is inge richt. Voor deze officieele ingebruikne ming was groote belangstelling. Op het bekende plein stonden niet alleen opge- stèld eenige honderden jongens en meis jes der Hitlerjugend, doch tevens de in ons land gedetacheerde en onder de wa penen zijnde leiders der Hitlerjugend Evenals des morgens bij het station werd het geheel opgeluisterd door pittige marschmuziek. gespeeld door de muziek kapel der Hitlerjugend uit Dresden. In ge zelschap van den Rijkscommissaris, den commissaris-generaal. Oberdienstleiter Schmidt, den vertegenwoordiger der Weermacht, admiraal Kienast en dr. Lin denburger, inspecteerde de Reichsjugend führer na aankomst de op het plein opge. stelde jongens en meisjes, alsmede de mi litairen. Ook vele andere hooge Duitsche autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. Tot hen behooren o.a. de commissaris- generaal dr. fr. Wimmer, S.S. Gruppen- führer General-leutnant H. Rauter, de vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Otto Bene en de generaal der Duitsche Politie Schumann. Onder de Nederland sche gasten bevonden zich o.m. de hoofd- stormer van den Nationalen Jeugdstorm L. van Geelkerken en verschillende leden van zijn staf. Na de inspectie sprak Ober dienstleiter Schmidt, waarbij hij zich in het bijzonder uitte tot Reichsjugendführer Axmann en admiraal Kienast. Tot den Rijkscommissaris richtte spreker harte lijke woorden van dank voor de mede werking bij het tostandkomen van dit Hitlerjugendheim. De Rijkscommissaris, hierna het woord nemende, begroette eveneens den Reichsjugendführer. waarbij hij wees op diens verantwoordelijkheid ten aanzien van de Duitsche jeugd. In het vervolg van zijn toespraak wees de Rijkscommis- saris op de even groote als grootsche taak der Duitsche jeugd, in het bijzonder van die jongens en meisjes, die buiten de grenzen van het groote Duitsche Rijk wonen. Spr. schetste den strijd dezer jeugd tegen hen, die den nieuwen tijd niet willen verstaan en begrijpen en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat de Hitler jugend de haar opgelegde taak zal weten te vervullen. Hij besloot met te zeggen, dat het hem een vreugde geweest is dit gebouw ter beschikking van de Hitler jugend te kunnen stellen. Reichjugendführer Axmann, hierna sprekende, herinnerde aan het vele, dat de Rijkscommisaris vroeger in de»i Oost- mark reeds voor de Duitsche jeugd heeft gedaan. Onze jeugd zoo zeicj.' spr. kent in u een goeden vriend. De kame raadschap vah heden is de eenheid van het Rijk van morgen. Moge in dit heim een jeugd leven, die zoo dapper is als onze soldaten, zoo trouw als alle Duit- schen in het buitenland, een jeugd, die met beide beenen op den grond staat, die trotsch en zelfbewust is, maar be scheiden en die de naam van den Führer eere aandoet. De muziekkapel speelde hierna het Hit- lerjugendlied. dat door allen spontaan werd meegezongen. De plechtigheid werd besloten met een bezichtiging van het nieuwe Hitlerjugendheim. Als gasten van den Reichjugendführer namen de in Nederland onder de wape nen zijnde leiders der Hitlerjugend des avonds deel aan de „Kameradschafts- abnd” in Kasteel Oud-Wossenaar. PAKKETPOSTVERKEER MET HET NEUTRALE BUITENLAND HEROPEND Met ingang van heden is het pakket- postverkeer van Nederland met alle landen in Europa, waarmede Duitsch land zich niet in oorlog bevindt, en ook met het Aziatisch grondgebied van Tur kije en Sovjet I -land, in beide richtin gen, heropend leen gewone pakketten en pakketten met aangegeven waarde zijn toegelaten. Het pakketpostverkeer met Duitsch land was reeds eerder heropend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tot de landen, waarmede Duitschland zich in oorlog bevindt, ook Frankrijk en Bel gië worden gerekend. Met deze landen vindt dus nog geen pakketpostverkeer plaats. den bijzonder geslaagde gemeenschaps- avonden georganiseerd. De cantines wa ren op haar best versierd, de afscheids maaltijden droegen een feestelijk cachet, er waren gasten in het kamp, hooge gasten zelfs hier en daar. Te Hooghalen en Huizen bezocht de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, ma joor J. N. Breunese, het kamp op den dag van het afscheid. Te Nunspeet wa ren de commissaris van de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heem stra, de Beauftragte van den Rijkscom missaris in de provincie, dr. Schneider, en de burgemeester van Ermelo, de heer Martens, laatstgenoemde met ver scheidene van zijn ambtgenooten uit de In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen bommen omlaag, doch noemenswaardige schade werd niet aan gericht. Dooden of gewonden zijn nipt te betreuren. den Juni van beroep huisknecht of schilder, die zich op 3 Mei j.l. hier ter stede heeft schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer ƒ20.000 in bankbiljetten van 100. 50. 25 en 10 uit een openstaande brandkast, welke in de zaak stond, waar hij werkzaam was. Signalement: lang ongeveer 1.70 meter, bruin haar, bleek gezicht, grijze oogen, tenger postuur. Hij heeft werkhanden en is gekleed in bruine overjas, bruin colbertcostuum, bruine gleufhoed en bruine lage schoe nen. Aan hem, door wiens inlichtingen het ontvreemde geld, of een gedeelte daar van, wordt teruggevonden, wordt door den benadeelde een belooning van 2J pCt. van het teruggevonden bedrag toegekend. de drie- dat is Vandaag is het eerste der beide bron zen figuren, die mevr. C. Franzen-Heslen- feld voor den monumentalen ingang van het Zuiderpark aan het Veluweplein heeft ontworpen, op zijn plaats gezet. Het bijna vier meter hooge beeld is uit Leiden, waar het in de N.V. Eerste Witmetaalfabriek gegoten is, vanochtend naar den Haag overgebracht en op den meest linkschen der beide hooge pylonen geheschen. Het zal nog eenige maanden duren eer het tweede beeld, een vrouwenfiguur ge plaatst kan worden. Mevr. Franzen-Hes- lenfeld zal het dezer dagen in gips gieten en daarna volgt de tijdroovende bewer king te Leiden. Men hoopt, dat nog in Augustus ook dit beeld geplaatst kan wor den. Wellicht zal dan ook de gedenkplaat gewijd aan den „vader van het Zuider park” wijlen mr. P. Droogleever Fortuyn, in den muur links van den ingang zijn aangebracht. Vóór dien tijd zal de in gang, waarvan de beelden de versiering vormen, gereed zijn gekomen. Met dit bouwwerk van den gemeente-architect A. Pet, krijgt het Zuiderpark een waarlijk monumentalen toegang. De beide ronde zuilen, bemanteld met fraaien gelen bak- steeh in vlechtverband en bekroond door decoratieve lantaarns, zijn reeds klaar. De hooge, vierkante zuil links, waarbij het electrische gemaaltje aansluit en waarop het eerste bronzen beeld thans geplaatst is, is eveneens gereed en aan het gedeelte ter rechterzijde de tweede zuil en de halfronde zuilenrij met de bank, zal nog slechts korten tijd gewerkt moeten worden. Zoo nadert een belang rijk stuk architectuur en beeldhouwwerk in een der nieuwste stadswijken zijn vol tooiing. De directeur van Gemeentewer ken, ir. W. v. d. Vegt en mr. F. L. Kleyn, bestuurslid van het comité „Gedenktee- ken mr. P. Droogleever Fortuyn” gaven bij de plaatsing van het beeld van hun belangstelling blijk. Ook de beeldhouw ster. mevr. Franzen, was er getuige van, hoe haar werkstuk, ingetakeld in een bok op het voetstuk werd geplaatst. Bloemen-Zondag in het Zuider park Tienduizend bezoekers Gisteren zijn tienduizend betalende be zoekers de controleposten in het Zuider park gepasseerd. Dit is het grootste aan tal op één dag sinds de opening. Het weer was gunstig. Wel was het nog vrij koud, maar de zon scheen en de hemel was blauw. Het was een feest van kleu ren. In de ochtenduren waren reeds rond 2500 betalende bezoekers geteld, de groote stroom kwam in den namiddag. Gelukkig was er een regeling voor het voetgangersverkeer getroffen, zoodat de stroom rustig verwerkt kon worden. De deelnemers aan den fotowedstrijd waren in grooten getale opgekomen. Overal kon men amateurs en vaklieden vinden, zoekend naar een onderwerp voor het plaatje. Ook in het restaurant, waar de fraaie tentoonstelling ..Sport en Spel" in groen Den Haag te bewonderen is. was het den geheelen dag zeer druk. TERAARDEBESTELLING ir. E. TH. WENZELMANN Heden is op Nieuw Eik en Duinen ter- aardebesteld het stoffelijke overschot van den heer E. Th. Wenzelmann, ingenieur bij het mijnwezen in Indië, op 54-jarigen leeftijd hier ter stede overleden. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. de heeren H. van 't Loohuys, hoofd van den dienst mijnbouw Ned.-Indië, ir. Ne ring Bögel, hoofdingenieur O.B.M., mr. P. M. C. J. Hamer, boofdcommissaris van politie alhier, namens vele vrienden, als mede bestuur en leden van den mijnbond in Ned.-Indië. en verscheidene ambtena ren van het mijnwezen. Aan de groeve werden woorden van afscheid en vriendschap gesproken door den heer F. W. Germing, namens de In dische ambtenaren en door mr. P. M. C. J. Hamer namens Haagsche vrienden. Door dit alles heerschte de opgewek- j -j --- --- - I te stemming van een afscheid, dat wel- deze ideeën, terwijl deze grieven ook niet iswaar een heengaan inhoudt uit het al- gelaen tegen het arbeidende en schep- iengS vertrouwd geraakte milieu, doch pende kapitaal. dat vooral dezen jongemannen eigenlijk Zeer zeker is het moeilijk en niet pret- de poort opent naar den arbeid, welken tig voor ons, dat de voorziening met zjj zjch fot ideaal kozen: de opvoeding grondstoffen en levensmiddelen niet kan van Onze Nederlandsche jeugd tot bele- geschieden, zooals dat wel wenschelijk is. vjng van de gedachte aan den arbeid De aardappel voorziening voor het eigenland. Op het oogenblik is vooral hinderlijk Dit afscheid immers opent een nieuwe het gebrek aan aardappelen. Er wordt phase in de stap voor stap voortschrij- evenwel bijzondere zorg aan besteed, dende ontwikkeling van den Nederland- We zitten nu in een beperkingstoestand, schen Arbeidsdienst. De opleiding van die onvermijdelijk is. Het was waar- het eerst-benoodigde kader, aangevan- schjjnlijk beter geweest, als de distribu- gen in de laatste maanden van verleden tie eerder ter hand genomen was, dan jaar, is daarmede voltooid. Met den had men de aanwezige voorraden over bouw van nieuwe, gewone arbeidskam- een grooteren tijd kunnen verdeelen en pen kan worden voortgegaan; zij kunnen dan was het gebrek nu niet zoo groot I met geschoolde leiders worden bezet, geweest. Zoodra de nieuwe oogst er De voormalige opleidingskampen zul- evenwel is, is het probleem opgelost, I len straks voor het grootste deel worden omdat Nederland in de behoefte aan omgezet in gewone arbeidsdienstkam- aardappelen zelf kan voorzien. Spr. wijst pen, waarvan de bezetting heden is op- er verder op, dat voor tal van artikelen geroepen uit de vele duizenden jonge de toestand voor de Nederlandsche be-1 mannen, die zich vrijwillig voor den Ne- volking nu gunstiger is, dan tijdens den derlandschen Arbeidsdienst hebben aan- wereldoorlog. Het streven is er op ge- gemeld. Twee dezer kampen, Nunspeet richt bij de verdeeling de grootst moge- en Baexem, blijven voor de opleiding lijke rechtvaardigheid te betrachten van het lager kader bestemd. Daartoe is de medewerking van de be- Intusschen worden in verschillende volking noodzakelijk. Het is noodig, de Plaatsen van ons land met name in de productie van voedingsmiddelen zoo hoog Noordelijke provincie, zooals in de na mogelijk op te voeren. Spr. hoopt, dat b‘J.neid van Drachten, Staphorst, Steen men dit zal begrijpen en daaraan mede wijk. Laren (Gelderland, Valkens- zal werken. waard, Almelo en Hoorn, geheel nieuwe Dit geldt ook voor de voorziening met kampen gebouwd en ingericht, grondstoffen. Er komt een verordening. In °e Kampen, welke heden worden welke beoogt de verwerking van gom- geopend, zullen de jongens uit alle dee- mige metaalproducten aan banden te len val} net land bijeengebracht worden, leggen. Dit gebeurt om te zorgen, dat Ieder kamp heeft jongens uit elke pro- de aanwezige voorraden zoo nuttig moge- v,ncie en ,.e,ze Jongens komen ook zoo lijk besteed worden. veel mogelijk uit verschillende streken Belasting of steden der onderscheidene provincies. Sprekende over de lasten, welke op het Op deze wijze leeren zij elkander in den volk rusten, herinnert spr. aan de rede. Nederlandschen Arbeidsdienst kennen en die de Duitsche minister van financiën 1 waardeeren. JUBILEUM C. B. RIJSDIJK Met een toepasselijk woord werd heden door den directeur van den Gemeentelij ken Reinigingsdienst namens B. en W. aan den chauffeur C. B. Rijsdijk de ge bruikelijke eervolle vermelding en grati ficatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Heden werd op de Ned. Herv. begraaf plaats te Wassenaar het stoffelijke over schot ter aarde besteld van oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. In de oude Ned. Herv. kerk op het Dorps plein werd een rouwdienst gehouden. In de kerk en op de begraafplaats merkten wij o.m. op de oud-ministers dr. H. Colijn, J. C. C. van Dijk, mr. J. A. N. Patijn, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, dr. u. N. Deckers, prof. ir. Gellssen en prof, mr. Romme. Voorts de heeren mr. F. A. baron van Lynden, ouderling van de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht; A. M. Duytshoff, lid van het hoofdbestuur, en J. C. Boeré, administrateur van de Ned. Zeemanscentrale; pastor P. Kaetzke, J. J. Stoltenhof, redacteur van „Ziekentroost”; dr. O. G. Heldring, directeur van de Heldring Gestichten; J. C. Vermeulen, lid van de nationale commissie tegen alco holisme; dr. J. G. Geelkerken, voorzitter van de deputaten overheid van de Geref. Kerken in Hersteld Verband; mr. J. C. Baak namens de Oecumenische Vereeni- ging; R. C. A. van Voorst Vader namen, het Theologisch Gezelschap Secor Da- bor”; J Veldwijk namens de Ned. Chr Bouwarbcidersbond; M. Ruppert namens den Ned Chr Landarbeidersbond: G. C. de Mol namens de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Halfweg; C. de Bruyn, inspecteur M.O.: ds. A. R. Rutgers, ds. A. Adriani. A. F. Weinberg, hoofdcom mies aan het departement voor Onder wijs. Wetenschappen en Cultuurbesch.: D C. van Melsen, hoofdcomm. dep van O W.. J. R. Snoeck Henkemans. lid van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie, H. C. v. Velden, ouderling der Ned Herv. Kerk te Wassenaar, mr. P A. v. d Drift, administrateur dept van Binnenlandsche Zaken, ds. G. L. Nauta. oud-legerpredikant dr. S. Elzinga, inspecteur M.O. dr v. Hou ten, inspecteur B.L.O., de hoofdinspecteurs van het Lager Onderwijs L. Welling, P. v. Nes. Czn., en J. J. Verheeten. Verder wer den opgemerki de heeren A. ’t Hart, in specteur der Onderwijzersopleiding. J. A. Veelo. gep. hoofd van een school, J. Maat diaken der Ned. Herv. Kerk te Wassenaar, namens het bestuur van de Chr Hist. Unie te Wassenaar, de heeren Klarenberg, voor- zitter, J. Duyverman, secretaris, J. J. Ver hoef. G. J. v. d. Stoel, ir. B. Broekema en J. M. v. Oostrom Soede. leden, ds. T. J. v. Oostrom Soede, dr. mr. J. W. Verburgt, oud-archivaris der gemeente Leiden, jhr. dr. C. J. C. Quarles van Ufford bestuurs lid. der Federatie van diaconieën van de Ned. Herv. Kerk. dr. J. Schokking. lid v. d. Raad van State. H F. Drescher, leider van het Chr. Consultatiebureau te Rotter dam. mr. E. L. G den Doorn de Jong, di recteur fa. R. Mees en Zonen, alhier, J. Augustijn, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel, dr. S. L, Schouten, lector aan de univ. te Utrecht Nog zagen w< pastoor Lagerwey uit Utrecht, mr. N. C. Couvee. raadadviseur bij het dept, van Waterstaat; prof. C. v. Dijck, uit St. Michielsgestel als ver tegenwoordiger van Sobriëtas; mr. F. M. Westerouen v. Meetoren, voorzitter van de commissie tot de zaken der Remon strant sche Broederschap: P. Bernhard, secretaris der classis Leiden der Fede ratie van Diaconieën; P. Schotte, oud- voorzitter van de Chr. Hist. Jongeren groep alhier; E. Rollema. oud-gemeente- secretaris te Kouderkerk aan den Rijn. Namens den Kerkeraad van de Herv. Gem. te Utrecht waren aanwezig ds. P. Veen en ds. J. R. Wolfensperger; voorts ds. J. H. Ledeboer alhier, ds. H. Jans sen, voorzitter der Ned. Zeemanscentrale; W. Wagenaar, directeur en Q. A. de Ridder, hoofdredacteur dagblad „De Ne derlander”; ds. J. J. G. Wuite uit Utrecht; ds. J. C. Logemann. oud-leeraar te Rot terdam; ds. D. Crommelin, zendingsdirec- tor; prof. V. H. Rutgers; J. v. Donselaar, afgevaardigde van het Limburgsche Prot Kinderhuis en van de Pftit. Huishoud scholen te Treebeek; dr. Th. P. v. d. Kooy, vertegenwoordiger van dr. Hirsch- feld; baron van Boetzelaar van Asperen en Dubbeldam, oud-lid der Tweede Ka mer; N. Stufkens, oud-secretaris N.C.S.V.; A. Folmer, voorzitter Chr. Hist Kiesver- eeniging alhier. Namens de theologische faculteit te Utrecht, prof. A. M. Brouwer, prof. dr. M. J. A. de Vrijer en prof. M. van Rijn; voorts drs. W. Reyseger, mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter Raad van Arbeid te Dordrecht; notaris J. Th. Rutgers uit Vlaardingen; dr. Wesselings, administrateur dept, van O., W. en C.; ds. H. H. Dorgelo, uit Naarden; J. C. Pelli- caan. secretaris van Patrimonium; prof. dr. J. de Zwaan, pl.v. 2e voorzitter van het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie; A. J. da Costa, secretaris en jhr. M. C. T. v. Len- nep, namens den Bond voor Inwendige Zending; dr. W. de Boer, administrateur dept, van O. W. en C.; ir. J. Hofstede, in- specteur-generaal en W. H. Cool, inspec teur van het Nijverheidsonderwijs; jhr. mr. dr. de Beaufort, secretaris Raad van State; R. Venema, secretaris der Vereen, voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs; mr. W. F. F. baron v. Verschuer, lid der Ged. Staten van Gelderland; dr. S. baron v. Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar; mr. A. baron v. Wijnbergen, curator der Rijksuniversiteit te Utrecht. Van de verdere aanwezigen noemen wij nog H. B. Berghuis, oud-algemeen secre taris der Ned. Vakcentrale; mr. J. J. R. Schmal Johzn., lid der Ged. Staten van Zuid-Holland; Ph. Loggers, gem. secretaris van Wassenaar; G. J. v. d. Stoel, bestuurs lid der Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Was senaar; mevr. v. Lennep-Gunning en mej. D. Cramer, namens de Geheelonthouders Vrouwen Unie; dr. K. J. Brouwer, p'res.-dir. der samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest; J. Valkenier, directeur tehuis voor Zeelieden van de Ned. Zeemans- D. Veldkamp, predikant, A. Oosterlee, diaken, en P. A. Verhaar na mens de Ned. Herv. Gemeente te Val kenburg; B. Janssen, kerk; ds. Gravemeyer. secretaris van de Synode; ds. L. D. Terlaak Poot, secreta ris Ned. Zeemanscentrale; ds. A. Hoekert uit Voorburg; ds. D. M. Vermet, Ned. Herv. predikant te Leidschendam; de heer Wolf, afdeelingschef van het dep. van Sociale Zaken, vroeger chef van het kabinet van prof.. Slotemaker; A. Joekes namens de Vrijz. Dec. Unie; prof. mr. G. A. van Poelje, oud-secretaris-generaal van het dep. van Onderwijs, K. en W dr. Ph. J. Jdenburg, directeur Centraal Bureau van de Statistiek; ds. W. A. B. ten Cate, dr. N. J. Honders. J. Pippel, oud-referendaris dept, van Onderwijs, K. en W.; mr. Kesper, griffier der Tweede Kamer; mr. de Gaay Fortman, oud-bur- gemeester van Dordrecht: D. J. Lam- booy. oud-parlementair redacteur van het verhaal, een vriend te willen helpen, De Nederlander”; P de Jong, directeur’ x- on(jerwjjg voor (]e Scheepvaart de Jong Ezn., oud-directeur van de ver- eeniging van Christelijke Onderwijzers: mr. A. L. Scholtens, oud secr.-generaal dept, van Sociale Zaken; dr. A. A L. Rutgers, lid van den Raad van State en deputaat van de Geref. Kerken voor de correspondentie mei de hooge overheid: dr. J. v. d. Spek- directeur Maasoord: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. voorzitter Eerste Kamer; mr. J. h R „Eerst arbeid, dan pret, eerst plicht, dan recht, eerst uw volk, dan gijzelt’’. Met deze gedachte, uitgedrukt in deze woorden, door den Reichsarbeitsfuhrer Konstantin Hierl, een maand geleden in het gastenboek van een der opleidings kampen van den Nederlandschen Ar beidsdienst geschreven, zijn de adspi ranten van deze kampen, na zich tegen het einde van den cursus aan een exa men te hebben onderworpen, in afwach ting van de resultaten hunner beoordee- ling en van hun definitieve benoeming, huiswaarts getogen. Nog éénmaal i$ hun bij het afscheid voorgehouden, dat zij, ieder op zijn eigen plaats, in de leiders-hiërarchie moeten medewerken aan de opheffing en de eenwording van het Nederlandsche volk. Dat zij het Nederlandsche volk zulenl moeten wijzen op het groote voor beeld, dat zijn vaderen in het verleden hebben gegeven en zullen moeten werken voor het vaderland en voor het volk, in den zin van het „ick dien”. Zij hebben tot taak de Nederlandsche volksgemeen schap te veroveren door het eigen voor beeld naar het symbool van kleur: rood, wit en blauw, kracht, eer en trouw. Overigens ontbrak bij dit afscheid de noot van vroolykheid en gemoedelijk heid niet Overal, in de vier opleidings kampen voor het middenkader zoowel als in de vier lagere kaderscholen, wer- De kaderschool te Ede had den heer van der Ven, den bekenden folklorist uit Oosterbeek en de leidster van den Vrou- welijken Arbeidsdienst, mej. de Bruyn, vergezeld van de Stabsfuhrerinnen Fraulein Rutta en Fraulein Schildberg, uitgenoodigd. De anderen vierden het afscheid in den eigen kring, doch niet minder opge wekt. De adspiranten, die deels twee, deels vier maanden lang in de kameraad schappelijke gemeenschap van het kampleven doorbrachten, hadden in de kleine gemeenschap van hun groepen en ploegen een keurig program van voor drachten en kleine tooneelstukjes sa mengesteld, welke meerendeels recht het op alleraardigste en geestige manier persi- fleerend. Een keurig voorbeeld gaf daarbij het j 1 kamp Huizen, waar, vergezeld van een zorgen, dat deze verhoogde winsten op I kjejne cantine-persiflage. een groote een behoorlijke wijze worden besteed taart werd aangeboden aan den com- Deze verkeerde financieele politiek mandant> die deze ter verloting voor de wordt bevorderd door eenige persorga- Winterhulp beschikbaar stelde De eer- nen, d!e de werkelijke belangen van het sje wjnnaar stelde haar andermaals ter land niet zien. Of deze bladen een onbe- beschikking en de tweede verklaarde, hoorhjke politiek voeren of speculatieve nadat aldus een bedrag van bijna 30 doeleinden nastreven, blijft hetzelfde. Zij was bijeengegaard, onder luide teekenen kunnen hun werk niet voortzetten en van instemming, haar den volgenden zullen moeten verdwijnen. dag in den Haag aan de oorlogsinvali- hpr. heeft deze uiteenzettingen hier ge- den te zullen aanbieden. geven, omdat hij gelooft, dat men in deze provincie het meest toegankelijk is voor De commis saris van politie van den justi- tieelen ■dienst B te 's-Graven- hage ver zoekt inlich tingen om trent de verblijf, plaats van Joseph Wil helmus Ma ria de Jong, geboren te 's-Graven- hage, 19den 1918, Oefeningen volgens de methode Dalcroze Zaterdagmiddag hebben leerlingen van 320 jaar, onder leiding van de bekende paedagoge Marie van der Heijde, een de monstratie van rhytmische oefeningen volgens de methode Dalcroze voor een talrijk publiek in Diligentia gegeven. Zooals Marie van der Heijde in de kor te toespraak tot de belangstellenden, waarmede zij deze matinée opende, uit eenzette, is het doel van Dalcroze geens zins gweest kinderen in de muiziek op te voeden, doch hen door middel van de mu ziek tot harmonische persoonlijkheden te ontwikkelen. In de oefeningen zijn daar toe het verstand, het gevoel en 't lichaam als gelijkwaardige factoren ingeschakeld. Vóór de pauze zagen wij de aller kleinste kleuters, die nog geen muzikale opleiding hadden genoten, op verschillen de rhythmen loopen en reageeren met trommels en triangels en het karakter van voorgespeelde melodietjes met bewegin gen en gebaren uitbeelden. Wat ons daar bij wel bijzonder getroffen heeft, was de opmerkelijke zelfbeheersching, zelfcon trole of zelfcritiek van deze, zich zoo bui tengewoon vrij en gemakkelijk bewegen de kinderen, die niet het minste teeken van verlegenheid gaven, ondanks het feit, dat honderden oogen op hen waren gevestigd. En daarbij bleek bovendien duidelijk, dat Marie van der Heijde deze matinée niet had beschouwd als een de monstratie van dressuur met ingeprente oefeningen, doch dat zij op de natuurlijk ste en meest sympathieke wijze als het ware les gaf. Voor haar psychologische kennis en voor haar takt tegenover kin deren koesteren wij dan ook de diepste bewondering. Oudere leerlingen demonstreerden de wijze, waarop de notenwaarden worden geleerd, maatsoorten worden vastgesteld en liedjes op maatschema’s worden ge maakt. Van artisticiteit was hierbij van zelfsprekend nog weinig sprake in tegen stelling met de demonstraties, welke de oudere meisjes na de pauze ten beste hebben gegeven. Zeer fraaie, harmo nieuze bewegingen en gebaren werden namelijk door deze leerlingen op korte melodieën uitgevoerd. Omgekeerd bleken ook melodieën, welke ons aan den vleu gel werden voorgespeeld, uit het visueele te zijn ontstaan. Wij gevoelen oprechte bewondering voor het werk, dat Marie van der Heijde ons Zaterdagmiddag heeft getoond, en wij hopen, dat wij dit in de toekomst zullen kunnen volgen. Voor een bezoek, dat hij op uitnoodi- ging van den Rijkscommissaris, Rijksmi- nister Seyss Inquart gedurende enkele dagen aan ons land zal brengen, is Zater dagmorgen aaa het station Staatsspoor hier ter stede aangekomen de leider van de Duitsche jeugd, Reichjugendführer Arthur Axmann. Zoowel de in den Haag wanende Duitsche jeugd, zooals zij is ver. eenigd in de bekende organisaties voor jongens en meisjes, alsmede de Nationale Jeugdstorm, hadden den hoogen gast een hartelijke ontvangst bereid. Eenige hon derden Duitsche en Nederlandsche jon gens en meisjes stonden op het voorplein van het station opgesteld en het geheel werd op voortreffelijke wüze opgeluis terd door een muziekkapel der Hitlerju gend afkomstig uit Dresden. Reichsju gendführer Axmann. die was tegemoet gereisd door Oberdienstleiter Schmidt en den leider der staf van de Reichsjugend- führung in Nederland, Hauptbannführer dr. H. Lindenburger, werd op het perron verwelkomd door een Nederlandsch en een Duitsch meisje, die den hoogen gast bloemen aanboden. Ter begroeting waren hier aanwezig de leden van den staf der Reichsjugendführung in Nederland, Oberstammführer Haupt, Bannführer Hengst Obergefolgschaftsführer Oster, Gefolgschaftsführer Hosters en Gefolg- schaftsführer Frederkin, alsmede Regie- rungsrat von Tydemann. Van Nederland sche zijde waren o.m. aanwezig hoofti- stormer C. van Geelkerken en schout C. Quispel, hoofd van het jongerenkwartier van de Nationale Jeugdstorm. Terwijl de muziekkapel onder leiding van Stammführer «Werner een pittige marsch ten gehoore bracht klaroenge schal over het stationsplem galmde, in specteerde Reichsjugendführer Axmann de hier opgestelde jeugd, wier houding een goeden indruk maakte In den loop van den dag heeft de Reichsjugendführer een bezoek gebracht aan den Rijkscommissaris en aan den Duitschen Militairen Bevelhebber in Ne derland. Voor een groot aantal vertegenwoordi gers van industrieele bedrijven uit Lim burg heeft de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, minister dr. H. Fischböck, Zaterdag in de bovenzaal van de Redoute te Maas tricht een rede gehouden over „Die Wirtschaft in den Niederlanden im Kriege”. De commissaris in de provincie Lim burg, M. graaf de Marchant et d'An- sembourg, heette den commissaris- generaal hartelijk welkom. Dr. Fischböck wees allereerst op de beteekenis van de industrie in ons land, waarin veertig procent van de bevol king haar bestaan vindt. Met bijzonde ren nadruk wijst spr. er op, dat alle maatregelen, welke op het oogenblik ge troffen worden, moeten worden gezien van het standpunt, dat Duitschland op het oogenblik in oorlogstoestand ver keert. Alles moet dus gericht worden op die voorzieningen, welke voor den oorlog en een uiteindelijke, overwinning noodza kelijk zijn. Vandaar dat op het oogen blik bedrijfspolitieke, economische en sociaal-politieke maatregelen getroffen worden, welke in normale tijden zeker achterwege zouden blijven. Deze maat regelen zijn ook niet in overeenstem ming met wat men zich in de toekomst van de economische verhoudingen op het Europeesche continent voorstelt. De voornaamste moeilijkheid, waar mede de industrie op het oogenblik te kampen heeft, is het niet in voldoende mate aanwezig zijn van grondstoffen, terwijl zich ook moeilijkheden met den afzet voordoen. Deze moeilijkheden zijn bij de bezettende macht echter volledig bekend en deze zal alles in het werk stellen, om de overwinning daarvan te bevorderen en de Nederlandsche indus trie niet zwaarder te belasten, dan met het oog op de oorlogsdoeleinden noodza kelijk is. Een tweede moeilijkheid is, dat ook hier binnenkort te verwachten is een ge brek aan geschikte arbeidskrachten, waarmede men in Duitschland in nog veel grootere mate te kampen heeft. Dit probleem zal zich in steeds hoogere mate doen gevoelen, naar gelang de werkloosheid geheel verdwijnt. Ook de sociale doeleinden, welke Duitschland nastreeft, heeft men tot nog toe niet kunnen verwezenlijken in die mate, als wel gewenscht was. Maar ook dit is een gevolg van den oorlogs toestand. Het streven is er evenwel op gericht den Nederlandschen arbeider een positie te bezorgen, welke gelijk waardig is aan die van de Duitsche ar beiders. Dit geldt ook voor de loonpoli tiek, waarin men het standpunt huldigt van een rechtvaardige verdeeling van het loon. De huidige toestand eischt, dat de prijs- en loonpolitiek zooveel mo gelijk gestabiliseerd blijft, voor zoover de omstandigheden dat toelaten. Loons- verhoogingen zullen dan ook alleen wor den toegestaan, wanneer deze onvermij delijk zijn. De ondernemers moeten de i vraag eener loonsverhooging dan ook i Diet zien uitsluitend van het standpunt van hun eigen bedrijf, maar met oog op het geheele bedrijfsleven. Uitkeering van verhoogde dividenden niet verant woord Ik kan absoluut niet begrijpen, aldus dr. Fischböck, dat er in Nederland tal van vennootschappen zün, die de winst, i - welke zij maakten over 1940, gebruikt I omgeving, aanwezig, hebben om een verhoogd dividend uit te keeren. Dat is niet te verantwoorden in een tijd, dat loonsverhooging onmogelijk is. Door deze verhoogde uitkeeringen wordt het inkomen der aandeelhouders vergroot. Afgezien van het sociale en sociaal-politieke standpunt, heeft dit een negatieve uitwerking op de economische positie van het land. Juist in die kringen zitten de klagers over het gevaar voor inflatie en over een te groote circulatie van bankpapier, terwijl zij door hun han delwijze de koopkracht nog verhoogen. Terwijl de ondernemers klagen over be staande of nog dreigende gevaren, hou den zij vast aan de verhoogde dividend-1 drachten en kiekie‘ uitkeering. waardoor zij deze gevaren mengesteld welke meerenaeeis misverstand, waarvan de betrokkenen zelf de consequenties moeten dragen. Wij zullen maatregelen treffen om er voor te Door verzinsels geld in handen gekregen De politie heeft aangehouden den 33- jarigen J. A. A., die zich koopman noemt, doch er meer zijn werk van maakte, door het ophangen van aller hande verhalen, degenen met wie hij in aanraking kwam, tot afgifte van geld te bewegen. Door de rechtbanken te Rotterdam en Arnhem is hij reeds in 1937 en 1939 ter zake van oplichting tot gevangenisstraf fen van in totaal 2 jaren veroordeeld. Sinds eenigen tijd stond hij opnieuw in het politieblad gesignaleerd. Een re chercheur zag A. Zaterdagavond in een café aan het Rijswijkscheplein staan biljarten. Hij hield hem aan en bracht jhem naar het nabijgelegen politiebu reau. Hij werd gezocht, omdat hij een paar maanden geleden een hier ter stede wonende Indische dame had opge zocht, wie hij verteld had, dat zijn vader in Indië resident was, zelf over een kapitaaltje, groot 10.000 beschikte, doch dat dit nu geblokkeerd was en dat hij daarom dringend geld noodig had. Hij zou n.l. dure lessen volgen, teneinde zich na den oorlog in Indië als accoun tant te kunnen vestigen. Al zijn verhalen hadden dit resultaat, dat hem door de dame in totaal 190 ter hand is gesteld. In Dordrecht, Delft en Zwijndrecht heeft hij ook geopereerd. Hier deed hij die 100 als boete moest betalen. Zijn meubelen zou hij reeds hebben beleend, doch nu diende hij weer contanten te hebben, om deze meubelen vrij te kun nen maken. Zijn derde verzinsel was, dat hij bij een voorname familie als huisknecht in dienst kon komen. doch geen geld had om zich behoorlijk in de kleeren te kunnen steken. Zoo gelukte het A. in tal van gevallen, geld te krij gen. Voorloopig is aan zijn practijken een eind gemaakt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5