Duitsche luchtmacht bestookt Engelsche vliegvelden i l I l I I ^ïo. 17869. Dinsdag 6 Mei. van Vijandelijkheden in Irak duren voort 1 XX Versobering op het gebied maaltijden in hotels, restaurants e.d. I 1941. De oorlog ter zee v.m. uur zonder Vleesch op bon 14 van over Hitler Extra broodrantsoen in verband met de aard- appeldistributie verdubbeld Berlijnsche indrukken de rede Het vliegveld Habbanyah door Iraksche troepen bezet Maaltijden met en bonnen Succesvolle aanval Lympne VERDUISTEREN van 9.13 uur n.m. tot 5.59 De verkoop van schoenen uur OP uur van De meeste soorten thans op den bon Thans ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen op den vleeschbon verkrijgbaar periode van 8 dagen, echter met halve rantsoenen Verkrijgbaar op bon 18 de broodkaart 2 XX s I XX Voorschriften, welke in acht moeten worden Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenvervoer by nacht No. 773503 Publicatie van menu en dagkaart Maan: 6 Mei op 3.03 nam. 7 Mei onder 4.16 v.m. op 4.20 uur nam. Vegetarische restaurants en pensions Menu met één hoofdgang wordt regel Dagkaart Ontbijt Vaste menu’s Eenvoudige spijzen Verplichtingen in te nemen om bonnen Zware aanvallen op het gebied van de Clyde genomen Wederzijdsche artilleriebedrijvigheid 5 g HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: om het De (Zie verder le blad, pag 2.) Bonnen hebben verbruiks- ▼oortaan bedrijvig- met vreugde wordt aanvaard. Verbruiksperiode van aangewezen bon 16 weer op zeven dagen gesteld ✓X /x xx XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX xx De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van Zaterdag 10 Mei a.s. de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer is toegestaan en hier voor derhalve een schoenenbon dient te worden ingeleverd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keiierstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Iraksche communiqué van gisteren. Het D.N.B. seint uit Bern: Uit Bagdad wordt gemeld, dat het Iraksche commu niqué van gisteren als volgt luidt: Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar ge steld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aangezien het vanzelf sprekend niet in de bedoeling ligt naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenverhooging van 48 gram per dag door inkorting van de dis- tributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende verbruikspe- riode weder van 6 op 7 dagen gebracht. De kaart, waarop de vaste menu’s zijn vermeld, en de geldende dagkaart, voor zien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldig de bonnen, moeten aan de buitenzijde van de inrichting naast de hoofdtoegangsdeur gemakkelijk zichtbaar voor het publiek, worden opgehangen en voorts in de in richting in voldoend aantal ter raadple ging voorhanden zijn. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Zopals bekend, is in verband met de aardappelendistributie van 28 April af het broodrantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot 6 dagen, hetgeen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. gemaakt naar Zuid- en Zuidwest-Duitsch- land. Op verschillende plaatsen, o.m. op bekende badplaatsen werden brisant- en brandbommen geworpen. Talrijke bommen vielei zonder schade aan te richten op open veld. De aangerichte schade is over het algemeen gering. Vegetarische restaurants zijn ontheven van de verplichting, tot het geven van ge rechten met vleesch, vleeschwaren, visch. wild en gevolgelte. Het bepaalde in dit voorschrift is niet van toepassing op pen sions. Uit deze voorschriften blijkt, dat ook buitenshuis de versobering op het gebied van maaltijden in belangrijke mate moet worden nagestreefd. In dit bedrijfsvoorschrift is rekening gehouden met de beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, d.d. 5 Mei 1941. Daarbij is begrensd het maximum aantal <>x>r het publiek verschuldigde consumentenbonnen voor het verstrekken van gereedgemaakte spijzen in restau rants, eetgelegenheden, broodjeswinkels, spjjskokerijen enz., al of niet voor ge bruik ter plaatse. Volkomen nieuw zijn de bepalingen om trent de invoering van een menu van zoodanige samenstelling, dat daarvoor geen consumentenbonnen behoeven te wor den afgegeven. Dit bonnenloos menu, overeenkomende met het in Duitschland gebruikelijke ..Stammgericht', wordt sa mengesteld hetzij uit artikelen, die buiten de distributie vallen, dan wel uit de extra-toewijzingen. welke door de onder nemers van restaurants ontvangen wor den. Het spreekt vanzelf, dat deze maaltijd zoo voedzaam mogelijk moet zijn, al zal hij slechts een minimale hoeveelheid vet bevatten. Men neemt aan, dat dit menu alleen gevraagd wordt, wanneer de con sument niet over bonnen beschikt, want eveneens is voorgeschreven, de verkrijg- baarstelling van een eenvoudig klein menu, waarvoor wél consumentenbonnen moeten worden gevraagd, voorzoover daarin vleesch of vleeschwaren, vet. eieren enz. verwerkt zijn. Het menu met één hoofdgang is thans regel geworden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”,’ „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Bovenstaande regeling was noodzake lijk. omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te bevoorraden, hetgeen o.a. ver band houdt met de gebruikelijke week markten. Met ingang van Woensdag 7 Mei zul len voorts op de bonnen van de vleesch- kaart behalve verduurzaamde kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen voorzoover voorradig, verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met „14 Vleesch” ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 eenige tusschengerechten, eenige toespij zen, twee kaassoorten, fruit en belegde broodjes. Voor zoover in deze gerechten artikelen zijn verwerkt of daarbij artike len worden verstrekt, waarvoor consumen tenbonnen moeten worden ingeleverd, moet de verschuldigde bonnenwaarde op de dagkaart vermeld zijn. Vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten Duitsche jagers hebben gisteren boven Zuid-Engeland een jachtvliegtuig van het type Hurricane en een Lysander vlieg tuig neergeschoten. De Duitsche jagers keerden behouden huiswaarts. Duitsche patrouille-strijdkrachten schoten gisteren aan de kust van den Atlantischen Oceaan 3 aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Liverpool’s haven één vlammenzee Door de groote luchtaanvallen op Li verpool is een vernietigende schade aan gericht, aldus het D.N.B. Op de voor den oorlog belangrijke objecten in de haven zijn duizenden brand- en brisantbommen van het zwaarste kaliber geworpen. Een Duitsche vlieger, die op 3 Mei te middernacht boven de haven van Liver pool vloog, meldt„Het gebied bood een schouwspel zooals wij nog niet gezien hebben. Deze haven, welke voor de voor ziening van Engeland zoo belangrijk is, vormde een vlammenzee van 10 k.m. lang Naast het verstrekken van z.g vaste menu’s kunnen in restaurants spijzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen a. vleeschlooze of na genoeg vetlooze schotels (geen bonnen), b. nationale stamppotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleeschbon) en c. ge kookt vleesch met toebehooren (2/50 bo ter of vetbon en 4 vleeschbon). Voorts mogen op de dagkaart, ter keuze van den ondernemer, de volgende gerechten worden aangeboden: d. gebraden vleesch met aardappelen, groente of compóte (4/5 boter- of vetbon en een vleeschbon), e. vischschotel met toebehooren (geen vleeschbon en bij gekookte visch 2/50 en bij gebakken visch 4/50 boter of.vetbon), f. wild- of gevogelteschotels met aardappe len en groente of compote (4/50 boter- of vetbon en voor zoover gedistribueerd één vleeschbon). g. eierschotels tegen inleve ring van eierbonnen. 2/50 boter of vetbon en facultatief een halve vleeschbon. De dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gerechten vermelden. Boven en behalve deze geoorloofde tien De loopende met .,16” genummerde bon van de broodkaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei inplaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op de zen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgende bon wordt geldig verklaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Za terdag 24 Mei geven voorts de met „18” genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op een extra-rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Het koo pen op dezen bon is geoorlooM tot en met Woensdag 28 Mei: Van welingelichte zijde te Berlijn wordt aan het A.N.P. gemeld In het middel punt van de belangstelling van alle Ber lijnsche politieke kringen staat de Zondag door den Führer in den Rijksdag gehou den rede. Tot het begrip van de waar achtige en zinrijke formuleeringen van den Führer, zoo verklaarde men gisteren in Berlijn, is elk commentaar overbodig, daar de woorden van den Führer voor zichzelf spreken en in het bijzonder het fiere rapport over het verloop van den Balkan-veldtocht van drie weken, elk ver helderend woord overbodig maakt Het ontbijt moet worden verstrekt zon der bijlevering van boter, margarine of vet en zonder vleesch of vleeschwaren. Inaien de gast zulks uitdrukkelijk ver langt. mogen genoemde artikelen worden verstrekt, doch uitsluitenl tegen inleve ring van de daarvoor verschuldigde con- sumentbonnen. Deze leveringen gelden als extra-verstrekkingen tegen afzonderlijk vast te stellen tarief. Enkele Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren, naar het D.N.B. ver neemt, in scheervlucht van 50 m. hoogte het vliegveld Lympne aangevallen en groote successen geboekt. Vier Spitfires, welke gereed waren om op te stijgen, werden in brand geschoten en een andere machine van hetzelfde type beschadigd. Ook slaagde men er in een tankauto in brand te schieten. Voorts werden ba rakken met machinegeweren beschoten. Een andere groep Duitsche gevechts vliegtuigen viel eveneens in scheervlucht van 40 m. hoogte het vliegveld Manston aan en wierp verscheidene bommen tus schen 3 bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim, welke in brand vlogen. Ontploffingen en groote rookslierten wer den waargenomen, zoodat verwacht kan worden, dat de toestellen vernietigd zijn. De aanvallen in den vorigen nacht Omtrent de buitengewoon omvangrijke operaties van het Duitsche luchtwapen in den vorigen nacht wordt nog gemeld, dat behalve de reeds genoemde plaatsen nog een groot aantal havens en vliegvelden aan de kust en in het geheele binnenland van Engeland zijn aangevallen. Hierbij ontstonden ook enkele luchtgevechten, waarbij in de nabijheid van een der aan gevallen vliegvelden een Britsche bom menwerper neergeschoten en bij de kust nog een machine zwaar beschadigd werd, zoodat het een noodlanding moest maken. Bovendien werd ter hoogte van Huil nog een vrachtboot van 4000 brt. door bom- treffers zwaar beschadigd. Vaste menu’s. In elk restaurant moeten gedurende de daarvoor geldende uren maaltijden naar z.g. vaste menu’s van be perkten omvang verkrijgbaar zijn. Er moet voor lunch, diner of souper ver krijgbaar zijn zoowel een menu zonder verplichting tot afgifte van consument- bonneu, als tenminste een met die ver plichting. De verplicht gestelde vaste me nu’s mogen ten hoogste omvatten: a. zon der consumentenbonnen: een voorgerecht, of magere soep, een gang, toespijs of com- pöte of fruit, b. met consumentenbonnen: één voorgerecht of heldere of gebonden soep, een gang, toespijs of compóte of fruit (in te leveren ten hoogste 4/50 rant soen vet boter of margarine en ten hoog ste een rantsoen vleesch of vleeschwaren). Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p, post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Ook in de Wilhelmstrasse was de gis teren door den Führer gehouden rede het voornaamste onderwerp van den dag. Vragen van de buitenlandsche journalisten hadden in de eerste plaats betrekking op de passage der redevoering, waarin de Führer er over sprak, dat Duitschland het vol gende jaar nog betere wapenen zal bezitten. Van Duitsche zijde werd hierover opgemerkt, dat de zin van deze woorden overwegend gezien moet worden in een beantwoording der van Engelsch-Amerikaansche zijde voort durend opgezette stelling, als zouden de Duitschers eenvoudig er op aan gewezen zijn, den oorlog dit jaar te beëindigen. Daarom zou het er voor de Engelschen slechts op aan komen, dit jaar vol te houden. Deze bewering heeft de Führer op de juiste wijze beantwoord. Overigens is de stellige zekerheid van de overwinning, welke heden eiken Duitscher afzonderlijk bezielt, de stabiele grondslag, waarop het Duitsche Rijk staat. Het belang rijkste is niet, wanneer de oorlog af loopt, doch de zekerheid, dat hij in ieder geval met de overwinning van de as zal afloopen. Naar aanleiding van de verklaring van den Führer in zijn Rijksdagrede, dat het scheepvaartverkeer op den Donau weer geheel normaal is, wordt in de Wilhelm strasse verklaard., meldt S.P.T., dat de Ser viërs in 't begin, van den oorlog inderdaad eenige schepen met cement beladen, in den Donau hebben doen zinken. Ten aan- Het kamp van Habbanyah is door onze artillerie energiek gebombardeerd, waarbij aan de installaties voor de luchtvaart zware schade is ontstaan. Het Iraksche luchtwapen heeft verscheidene verken ningsvluchten ondernomen. De Iraksche politie heeft den Engelschen post Kissoer bij Samarra bezet. Zij maakte zich daarbij meester van het radiostation en nam den directeur en 4 Britsche ambtenaren ge vangen. Bij het Zondag ondernomen bom bardement op het kamp van Rasjid is zware schade aangericht. Wij hebben 10 man verloren. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleeschkaart worden aangewezen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende nol i r» rr v«xx#/a«s TNz* Vxrxrx tx/xtx rlo - - - schotels mogen op de dagkaart voorkomen: I eenige voorgerechten eenige magere soepen Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra broodrantsoen te verstrekken. Aangezien het nogmaals Inkorten van de distributie periode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiksperiode van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a.s., dat is dus een periode van 3 weken. Achttien vrachtschepen zijn uit Gibral tar vertrokken onder geleide van 3 tor pedojagers en twee patrouillevaartuigen. Zij hebben dezelfde route genomen als de oorlogsschepen „Renown”, „Ark Royal” en „Argus". In het Canadeesche lagerhuis heeft de minister van marine, naar uit Ottawa gemeld wordt, medegedeeld, dat bij het tot zinken brengen van een niet met na me genoemd schip 75 soldaten leven zijn gekomen. Beide menu’s moeten in een inrichting, welke restaurant houdt, verkrijgbaar zijn tijdens de daarvoor gestelde uren. Do bepalingen gelden tevens voor spijs- kokerijen, die zich met de uitzending van maaltijden belasten. De ondernemer van een restaurant mag boven en behalve de vaste menu’s nog een beperkt aantal spijzen volgens een dagkaart verkrijgbaar stellen. Dit zal in het algemeen slechts voorkomen in inrichtingen, welke van eenigen om vang zijn. De hier en daar voorkomende uitgebreide dagkaart behoort echter tot het verleden. Toch zal niemand zich be hoeven te beklagen, wanneer men nog keus kan maken uit een tiental hoofd schotels. ongerekend eenige voorgerech ten. soepen, tusschengerechten. toespij zen, vruchten en belegde broodjes. Zoowel het vaste menu als de dagkaart dragen het stempel van de versobering. Hun omvang is beperkt, om het hoofd te kunnen bieden aan de vele moeilijkheden der levensmiddelenvoorziening, welke den restaurateur, evenmin als de huis- vrotlW. bespaard blijven. Dit blijkt duide lijk uit de aanwijzing, dat, wanneer een dagkaart wordt aangehouden, daarop in elk geval moeten voorkomen eenvoudige spijzen als: stamppotten, nationale soe pen en gerechten met gekookt vleesch. Dit laatste gerecht zal hier te lande meer burgerrecht moeten verkrijgen dan tot nu toe, nu zooveel mogelijk op het vetgeb'ruik moet worden bespaard. In bedoeld bedrijfsvoorschrift is tevens de verplichting vastgelegd, dat de con sumentenbonnen direct bij de bestelling ingeleverd moeten wordendit geldt niet alleen voor den ondernemer, maar ook voor het publiek. Indien de gerechten van een zoodanige samenstelling zijn, dat daarvoor bonnen moeten worden afge geven, levert het een strafbaar feit op, indien hieraan niet stipt de hand wordt gehouden. Voor de ondernemers is thans verplicht gesteld om gedagteekende en geprijsde menu- en dagkaarten of aankondigingen op een andere wijze, op te hangen naast de hoofdtoegangsdeur, zoodanig, dat het publiek daarvan gemakkeljjk kan ken nisnemen. De verschuldigde consumenten bonnen moeten op de menu- en dagkaar ten vermeld zijn. Bij het ontbijt zullen voortaan geen boter eh vleesch of vleeschwaren meer worden verstrekt, tenzij de gast daartoe het uitdrukkelijk verzoek doet en de bonnen daarvoor bij bestelling afgeeft. De ondernemer dient voor deze extra verstrekkingen ’een billijk bedrag afzon derlijk in rekening te brengen. In een officieele publicatie zijn de be treffende voorschriften voor hotels, loge menten enz. gepubliceerd. De consumentenbonnen moeten door of vanwege den ondernemer gelijktijdig met de bestelling in ontvangst worden geno men. Van de consumenten mogen niet meer bonnèn m ontvangst worden geno men dan op menu of dagkaart zijn ver meld. De vleeschlooze en nagenoeg vet looze maaltijden en schotels, waarvoor geen bonnen in ontvangst mogen worden genomen, dienen niettemin van behoorlijke samenstelling te zijn. De daarvoor benoo- digde minimale hoeveelheid boter, mar garine of vet wordt door den ondernemer verkregen uit de hem toegekenden over slag boven de hoeveelheid, waarop hij tegen inwisseling der overeenkomstige bonnen aanspraak kan maken. Bij een ka detje (opengesneden dubbel broodje) of per twee sneden brood mogen ten hoog ste in ontvangst worden genomen 4 rant soen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de belegging 1 rantsoen kaas, rant soen vleesch of vleeschwaren of 1 eibon. „Orinoco" Naar verluidt zal het Duitsche mail schip „Orinoco” dat door de Mexicaansche regeering in beslag is genomen en op het oogenblik in Tampico ligt, binnenkort ter reparatie naar Charleston in de Ver- eenigde Staten worden overgebracht. Naar United Press verneemt zal het schip tegen een aantal kleinere Ameri- kaansche vrachtschepen geruild worden. Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoenenbonnen worden uitgege ven, welke van de gewone bonnen zijn te onderscheiden doordat op de bonnen een cijfer „2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze „bonnen 2” kunnen op de gebruikelijke wijze bij de plaatse lijke distributiediensten worden aange vraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de „bonnen 2” uitsluitend recht geven op het koopen van open sandaletten, opanken. vlechtschoe- nen, riempjes- of biesjesschoenen, wit lederen schoenen, Samoa’s, raffia’s, alle schoeisel met een boventuig van leder en een onderwerk van hout of ander ver vangingsmateriaal (eventueel met een achterlap van leder of rubber), alle huis- pantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of leder- zool, rubberlaarzen en overschoenen, klompeokken, echt reptiellederen schoenen, avondschoenen van zilver-, goud- en goudtorrenleder, laklederen heerenavond-» schoenen met wasdoek hiel, kinderschoe nen tot en met maat 23 en dat het koo pen van gewone schoenen op deze boi»« nen verboden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inleve ring van een distributiebon bij een klein handelaar worden gekocht. Dit zijn uit sluitend de volgende soorten: spikes, race- schoenen. boksschoenen en korfbalschoe- nen, voorts schoenen, welke door of na mens den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woorden afgekeurd schoeisel R.H.L. en schoeisel, waaraan geen leder of rub ber, noch afval van leder of rubber, is verwerkt alsmede strandsandalen meteen houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan cm). De vrijstelling van de distributierege- ling van de na verkregen machtiging van den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder met de woorden „vrij van bon” gestempeld schoeisel komt dus met ingang van 10 Mei 1941 te vervallen. Voor dit met de woorden „vrij van bon’* gestempelde schoeisel zal dus in het ver volg een geldige distributiebon moeten worden ingeleverd. zien van de verklaring van generaal Si- mowitsj. dat de Donau pas over 3 maan den weder bevaarbaar zal worden, zeide de officieele woordvoerder, dat dit een leugen was. daar reeds eenige dagen na het uitbreken van de vijandelijkheden de rivier vrijgemaakt kon worden. United Press meldt uit Berlijn: In be voegde kringen antwoordde men op de vraag, of de verklaringen van Hitler over de Duitsche wapenindustrie in het ko mende jaar zoo uitgelegd kunnen worden dat Duitschland dit jaar nog niet de eind overwinning verwacht, dat Hitler met zijn uiteenzettingen op twee vragen heeft willen antwoorden, die voortdurend in het buitenland worden gesteld. De eerste vraag staat in verband met de Amerikaansche beweringen over de grootte van de Amerikaansche verrich tingen op het gebied van de toekomstige bewapening der Vereenigde Staten, de tweede met de beweringen van bepaalde buitenlandsche kringen en bladen, dat Duitschland dit jaar den oorlog moet winnen. Men verklaarde, dat het niet de bedoeling is aan Hitler’s verklaringen „iets toe te voegen”. Voor Duitschland is in de eerste plaats van belang het vertrouwen in de over winning, waarbij het „wanneer” van secundaire beteekenis is. Men zeide in dit verband, dat Duitschland reeds verschil lende verrassingen heeft bereid en dat dus nieuwe verrassingen mogelijk en te verwachten zijn. Hitler heeft met zijn uiteenzettingen willen doen uitkomen, dat Duitschland altijd over de beste wapens beschikt, ongeacht de Amerikaansche be weringen en den duur van den oorlog. Naar aanleiding van de jongste rede van Roosevelt zeide men in deze kringen dat dit een interne Amerikaansche aan gelegenheid betrof, welke Duitschland niet interesseert. Onafhankelijkheid van Kroatië bevestigd De Kroatische staatssecretaris voor bui tenlandsche aangelegenheden, dr. Korko- witsj, heeft gisteren betreffende de Rijks dagrede van Adolf Hitler voor de buiten landsche pers een verklaring afgelegd, gram), vleesch, been inbegrepen, of een waarin hij zeide, dat de woorden van den Führer over Kroatië te Agram een ont zaglijke vreugde hebben gewekt, maar ook een plicht hebben opgelegd, die met geestdrift is aanvaard. Uit alle deelen des lands en uit alle lagen der bevolking zijn gisteren bij de Kroatische regeering tele fonisch en schriftelijk talrijke verklarin gen van instemming ontvangen. Van zeer groote beteekenis is, dat de onafhanke lijkheid van den Kroatischen staat op nieuw is bevestigd. Wie de geschiedenis van het Kroatische volk en de geschie denis van dezen vrijheidsstrijd kent, die weet, dat het Kroatische volk alles in het werk zal stellen om een samenwer king vol vertrouwen en een duurzame vriendschap tot stand te brengen. Het groote begrip van den Führer voor het Kroatische willen, beteekent een ver plichting, die door het Kroatische volk mof trrr>iiffHp wnrdf aanvaarrl regeling getroffen. De bonnen van de vleeschkaart zullen worden aangewezen voor eenverbruiksperiode van 8 dagen, terwijl de hoeveelheid vleesch of vleesch waren, welke per bon gekocht kan wor den, een half rantsoen zal bedragen. Het totaal beschikbare vleeschrantsoen ge durende een tijdvak van 16 dagen blijft hierdoor dus ongewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rant soen vleeschwaren dienen in den ver volge twee bonnen van de vleesch kaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch” en „een rant soen vleeschwaren" gemerkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleeschwaren. De wissel- bon voor „een kwart rantsoen vleesch” blijft recht geven op een kwart rantsoen. en 4 k.m. breed. Kaden, loodsen, graan- pakhuizen, opslagplaatsen voor petroleum en benzine zijn tot op den grond afge brand.” Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie van binnenlandsche veiligheid deelen mede, dat de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht voornamelijk gericht waren op het gebied van de Clyde. Hier werden zware aan vallen gedaan, welke aanzienlijke schade en een zeker aantal slachtoffers veroor zaakten. Andere aanvallen waren gericht op het gebied aan de oevers van de Mersey, verder op districten in Noord-, Oost- en Zuidoost-Engeland, alsmede op Noord-Ierland. Britsche vliegtuigen boven Zuid- en Zuidwest-Duitsch- land In den afgeloopen nacht heeft het Britsche luchtwapen een aantal vluchten De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft een aantal bepalingen vastgesteld, welke met ingang van heden, in acht moeten worden genomen door in richtingen, waar voor het ibliek gereed gemaakte spijzen al of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld. Hieraan is het volgende ontleend: Uit Bagdad wordt aan het D.N.B. ge meld, dat de Iraksche luchtmacht op het vliegveld Sedn el Sebhane door bommen groote schade heeft aange richt. hetgeen door foto’s is bevestigd. Het vliegveld Habbanyah is sinds Za terdag door Iraksche troepen bezet. Basra is volkomen door Iraksche troe pen ingesloten De krijgsverrichtingen der Iraksche troepen worden overal met succes roortgezet. De Iraksche troepen hebben in het Westen des lands het vliegveld Sin el Daban omsingeld en voor een gedeelte reeds bezet Het vliegveld ligt onder het vuur van de Iraksche artillerie. De aldaar door de Engelschen verzamelde voorraden petroleum zijn in brand ge schoten. Uit het Zuiden van Irak wordt een levendige wederzijdsche heid van artillerie gemeld. half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip, eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. xx <<««««C5

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1