Moederdagbloemendag II Mei BINNENLAND De Avondschool Welken distributiebon heeft men noodig 2e bl. 30 18 De aardappelvoorziening 24 26 23 65 75 64 74 95 85 29 li BROODKAART 18 16 14 7 BOTERKAART 13 14 BOTER VETKAART 13 71 14 De tunnelbouw te Velsen 15 14 1 Mei t/m 31 Aug. SCHEERZEEP Of 8CHEERCR4ME 7 10 want; Nederiandsche tulpen en narcissen in Duitschland 21 28 27 25 250 gram op één bon 100 gram op één bon een ei op één bon 50 gram; 1 tube; 1 pot 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 3 k.g. H k.g. 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 21 K textiel, kaart mannen. wo- 275 35 gram 35 gram 35 gram gram boven in de zo lijn- 125 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram HAAGSCHE COURANT Dinsdag 6 Mei 1941 van Doctor Plaizer Wees wijs en vertrouw slechts De stadsjeugd naar het platteland pag. 2 Het geheim van de vijf centen Tijdvak waarin geldig Hoeveelheid ARTIKELEN BON zal BONKAART ALGEMEEN IS VEILIGE KUNSTMEST!, 5 t/m 25 Mei 17 Maart t/m 11 Me! 14 April t/m 11 Mei 21 April t/m 11 Mei 21 April t/m 15 Juni 21 April t/m 15 Juni 1938 21 April t/m 15 Juni 100 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram KAAS eeeeeeeeeeee—♦eeeeweaeeeeeeeeeeee EIEREN JANUS KUIPER S5 JAAR 28 April t/m 31 Mei EXTRA RANTSOEN RIJST 3 t/m 25 Mei 250 gram AARDAPPELEN 100 gram BLOEMKAART 21 April t/m 18 Mei Sleutel op de les van J.t. Zaterdag. MELKKAART MELK 5 Mei t/m 11 Mei 1! liter VLEESCHKAART Het publiek, hetwelk tot 50 gram SCHEERZEEP HONDEN.EN KATTENBROOD 10 k.g 5 k.g 1 t/m 31 Mei PETR0LEUMZEGEL8 Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B, 1000 gram 1 kilogram; 500 gram w 1 pond 100 gram 1 ons. 0 100 gram 250 gram Onderhoud met den heer A. J. C. van Delft De werkzaamheden zijn begonnen Hedenmorgen is men begonnen met den tunnelbouw te Velsen, waaraan een een- 40 gram 250 gram 50 gram Verheugend noemde spr. het, dat on een deel der aardappelen voor mensche-1 tot uitvoering van het werk kan worden overgegaan. De gekozen oplossing van een auto- en een spoorwegtunnel is de meest gunstige, zoowel voor het snel- als het scheepvaartverkeer. Ook in Velsen zal het scheepvaartverkeer van den eersten rang worden als de Velserbrug verdwenen zal zijn. Mevr. Wolterbeek heeft daarna aan de Amsterdamsche Ballast Mij. opgedra gen met het werk te beginnen. Als het sein daartoe werd de Nederiandsche vlag op den excavateur geheschen en begon men met het graafwerk. AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft aanbesteed het leggen, omleggen en verwijderen van water- en gasleidingen, het leggen en omleggen van electrische kabels en het omleggen van Rijkstelefoon- kabels ten behoeve van de verbetering en verbreeding van den Veurscheweg. ged Schoolstraat en Leidscheweg. De laagste inschrijfster was N V. Aannemingsbedrijf A. in ’t Veld te Voorburg, voor 38.650 den met of •1 meter schat je diepte van het RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram Twintig brood- bonnen 17 Twintig brood- bonn. 15* 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 7 t/m 14 Mei extra t/m 17 Mei 4 t/m 10 Mei extra t/m 14 Mei 5 t/m 11 Mei extra t/m 14 Mei MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak KALFS- Of 28 April t/m 3 Mef extra t/m 11 Mei, echter niet in restaurants e .4 5 t/m 11 Mei extra t/m 18 Mei, echter niet in restaurants e. d. 28 April t/m 4 Mei extra t/m 11 Mei. echter niet in restaurants e. d. 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 7 Mei 4 t/m 24 Mei extra t/m 28 Me! 50 als boter- of vetkaart GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.meelvlok- van deze vakgroep R. Haan te Oost- Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten 5 centen te veel. Dit aardige probleempje werd In gezonden door een onzer getrouwe „Avondschool” leerlingen. Voor meerdere houd ik mij aanbevolen. Tevens spreekt het vanzelf, dat aan wensen om een bepaald onder werp eens onder de aandacht van de lezers te brengen, gaarne (zo mogelijk) gevolg wordt gegeven. RUND- KALFS. VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. THEE 01 KOFFIESURROGAAT THEE of KOFFIE radig of KOFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) Veel bewondering Het Nederiandsche Perskantoor meldt uit Berlijn: Het Centraal bloembollen comité, gevestigd te Haarlem, gevormd uit de Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, den Bond van bloem- bollen-handelaars en het Nederlandsch Kweekersgenootschap, zit niet in zak en asch. Zeker, belangrijke afzetgebieden voor Nederiandsche bloembollen zijn tij delijk verloren gegaan. Vooral, dat men niet aan Amerika kan leveren, is spijtig. Maar het daagt thans in het Oosten: Duitschland heeft immers aan de con tingenten- en deviezen-moeilijkheden ee>. einde gemaakt en hiermede de poorten zijner grenzen voor de Nederl. bloem bollen geopend. Het bloembollen-comité heeft in Duitschland drie bloementen toonstellingen georganiseerd: van 25 April tot 1 Mei te Hamburg, op 27 en 28 April te Berlijn en op 2 en 3 Mei te Keulen. Het doel van deze drie tentoon stellingen is hetzelfde: men wil den Duit- schen kweekers, trekkers, bloemisten en ook het Duitsche publiek laten zien, dat de Nederiandsche bloembollencultuur springlevend is en dat zij wederom nieu we soorten aan de markt brengt. Hierbij wordt vooral de aandacht op de tulpen en narcissen gevestigd. DRENTSCHE BURGEMEESTERS BEZOCHTEN KEULEN Verscheidene burgemeesters uit de pro vincie Drente bezochten op uitnoodiging van den gemachtigde van den Rijkscom- missaris voor de provincie Drente Gauin- spektor Tiel. begeleid door eenige heeren van het provinciaal bestuur, de bureaux der Winterhllfe, de verschillende takken van werkzaamheid van de Winterhllfe. en van de nationaalsocialistische Volkswohl- fahrt, alsmede van maatschappelijk hulp betoon der Hansestad Keulen Zij werden door den opperburgemeester dr. Winkeln- kemper ontvangen en hartelijk begroet. Mei, gebruikte voorts de gelegenheid om tevens de tentoonstelling van Nederiand sche schilders te bezoeken, en ook een voorstelling van de Keulscke opera bij te wonen. Zondag 11 Mei a.s. zal Janus Kuiper uit den Helder, populair genoemd „De leeuw van Nieuwediep" 85 jaar worden. Deze 85ste verjaardag van den grijzen zeevechter zal niet gevierd worden in zijn woning aan den Kanaalweg in Nieuwe diep, doch in een tijdelijke woonsteê aan een van Schagens landelijke wegen, zoo schrijft de Crt. Zijn meer dan 400 reddin gen, die officieel in de boeken van de N.Z. Hollandsche Redding Mij. vermeld staan, zijn vele medailles, zijn stapel bre vetten zijn even zoovele bewijzen van waardeering en hoogachting van ons volk voor den onversaagden reddingbootschip- per. Het hoogtepunt van Janus’ leven was de redding bij de „Renown”-schipbreuk, toen dertig menschen gedurende drie da gen met den dood worstelden en de vlet met Janus driemaal uitging. Toen hij 67 jaar was, zei Janus de reddingboot vaar wel. Hij stapte niet meer in. Piet Bonten nam het roer over. 67 jaar... maar dat beteekende niet, dat Janus op zijn lauwe ren kon gaan rusten. Er was geen geld... en dus toog Janus maar weer ter visch- vangst tot zijn 77ste jaar. NATIONAAL FRONT Bij besluit van den leider is benoemd tot president der Cultureele Kamer van Nationaal Front mr. dr E. H. Th. Kwast alhier. Mr. dr. E. H. Th. Kwast is op 1 April 1904 te Soerabaja N.O.I. geboren. Hij promoveerde na het Gymnasium te hebben afgeloopen in 1931 tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam op een onder werp getiteld„Investment Trusts". Daarna liet hij zich beëedigen tot advo caat en procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden en oefent sinds dat zelfde jaar hier ter stede de advocatuur uit. Hij heeft het Nederiandsche volk in de mobilisatie en den oorlog gediendhij is res. kapitein der Artillerie. Voorts meldt de persdienst van Natio naal Front, dat dank zij het zeer doel treffende voorbereidende werk van dr. B. J. C. te Hennepe. de leider van Natio naal Front thans het besluit heeft kun nen nemen tot de definitieve oprichting van een vakgroep „Landbouw en Vee teelt”. Met de leiding- J1- is belast de heer J. wolde. En nu betreden we weer het aard rijkskundige pad. Ditmaal slaan we de weg in naar Noord-Holland, onze zuster-provincie. Noord-Holland is een rijke provincie. Rijk aan natuurschoon. Binnen haar grenzen vind je: bouwlanden, gras land, duinen, bos, hei, een rijkdom aan water, eilanden. Denk maar eens aan: De Streek en Broek op Lange- dijk, aan de Heer Hugowaard, aan de badplaatsen, de bloembollenvelden, de Zaanstreek, Het Gooi, Texel enz. Noord-Holland biedt „elck wat wils”. En nu een vijftal vragen over deze provincie. ONTGINNINGEN BIJ HATTEMER- BROEK In het nieuwe Rijkswerkkamp bij het ’t Harde, gemeente Oldebroek, zullen deze week 200 man worden onderge bracht, die te werk zullen worden gesteld bij de inpoldering van een moerassig ge bied, even ten Westen van Hattemer- broek, ter grootte van 90 h.a. De N.V. Ontginningsmaatschappij Gelderland, die dit werk uitvoert, zet hiermede de eerste schrede op een weg, welke moet leiden tot het in cultuur brengen van een ge bied, dat zich over de Veluwe en langs de voormalige Zuiderzeekust uitstrekt van Hattem tot Eemnes in de provincie Utrecht. Met het werk te Hattemerbroek is een loonpost van 150,000 gemoeid. van van gebouwd in groepen van minstens vijf volgens een zelfde bestek, gelden met eenige wijzi gingen de regelen voor woningen voor de volkshuisvesting van den B B.A. en den nationalen woningraad (1931), welke in 1935 gewijzigd zijn. In de algemeene regelen van 1932 en bovendien als plaat selijk gebruik in verschillende streken van ons land worden de honoraria e,n kosten der werkteekeningen uitgedrulct in percentages van de bouwsom. In ver band met de stijging der kosten door Bouwmaterialen worden deze honoraria en kosten der werkteekeningen met 20 pet. verminderd, waarbij voor het zuiver honorarium (dus exclusief kosten der werkteekeningen) een maximum van 6 pet. en voor de kosten der werkteekenin gen een maximum van 1.20 pct. van de bouwsom is gesteld. Wanneer een bouw bureau wordt ingeschakeld, worden deze honoraria en kosten der werkteekeningen verlaagd, afhankelijk van de mate, waar in door de bemoeiingen van het bouw bureau de werkzaamheden van de afzon derlijke architecten worden verminderd. Hel bovenstaande geldt niet voor den wederopbouw van boerderijen Hiervoor is reeds vroeger een afzonderlijke rege ling vastgesteld. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Naar ons wordt medegedeeld, zal de eerstvolgende internationale Rijks- Messe in Leipzig Aug. tot en met 4 den worden in 22 hiervoor beschikbare in ZEEP Toiletzeep (nieuwe samen steil.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep (oude aamenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende wasehmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven had kunnen koopen, vermoedde, dat dit ook na de vorst weer het geval zou zijn, en was geneigd om, toen tijdens de vorst kleiaardappelen in consumptie werden ge bracht, zooveel mogelijk daarvan op te nemen. Elke kleinhandelaar werd toen ge rantsoeneerd op de hoeveelheid, die hij I eerste gedeelte van het Werk-uitvoert, de herhaalde zich, toen, eenige weken gele- I jlvcrvil den, de zand- en veenaardappelen wer- den aangevoerd. Een deel van het pu-1 bliek sloeg toen opnieuw meer in, dan het voor zijn dagelijksch verbruik be hoefde. De kleinhandelaren leverden in de eerste plaats aan oude klanten, maar bovendien schenen de voorraden, v r o e- ger door vele consumenten gekocht, ver bruikt, zoodat ook dezen weer koopen. Ook dit jaar zullen honderden jongens en meisjes tusschen 16 en 20 jaar uit l de steden naar het platteland gaan om daar op boerderijen, temidden van de natuur naast gezondheid ook kennis en liefde voor het buitenleven op te doen. Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amster dam, den heer A. J. C. van Delft, die zich jarenlang voor de oplossing van het probleem en de bestaande tegenstelling, stad en platteland, heeft geïnteresseerd. Stad en land, vond de heer van Delft, kennen elkaar slecht. Zij zijn elkaar ont groeid. De uitzending heeft een tweeledig doel. Ie. De stadsjeugd bekend te maken met werk en leven op de boerderij, maar ten 2e moeten de uitgezondenen de handen uit de mouwen weten te ste ken. Zij komen er in den druksten tijd, den tijd van den oogst en in dien tijd heeft het platteland behoefte aan hulp, natuurlijk behoeven zij niet het zwaarste werk te doen, daar zijn zij niet aan ge wend en daar zij niet krachtig genoeg voor, maar wel kunnen zij den boer en zijn gezin veel licht werk uit de hand nemen. Het verblijf zal gericht zijn op een prettige afwisseling in het stadsleven, maar tevens op gezonde werkzaamheden. De jongelui moeten dan ook een verkla ring teeker.en, dat zij de hen opgedragen werkzaamheden ijverig en getrouw zullen volbrengen en dat zij zich ook in het huiselijke leven zullen gedragen naar de aanwijzingen van den boer. Tevens zul len zij cursussen en ontwikkelingsavon- den op uitnoodiging van den landbouw- jeugdleider moeten volgen. De geweste lijke bureaux stellen alvorens tot uitzen ding wordt overgegaan, een onderzoek in naar de genoten onderwijsopleiding en naar het godsdienstig milieu, waaruit de a.s. tijdelijke plattelander komt. Bij de plaatsing wordt hiermede zoo veel mogelijk rekening gehouden. De jongelui blijven drie maanden, ten minste wan neer zij geen school bezoeken, anders ge durende de zes weken van de vacantie op de boerderij. Ook voor jeugdige werk- Irozen is de kans om naar het platteland gezonden te worden een prachtige uit komst en het kan voor hen een begin van een nieuw leven vormen. Een verblijf op het platteland zal hen dubbel verfrisschen en zij zullen het op prijs stellen mede te kunnen werken om de voedselvoorziening in ons land zoo goed mogelijk te doen geschieden, want in de oogsttijden is er soms gebrek aan „rbeidskrachten. Als tegenprestatie voor de geleverde arbeid verschaft de boer den jongen of het meisje kost en Inwo ning, laat eventueel kleeren en kousen repareeren en geeft een gulden zakgeld per week. De stadsbewoner wordt en dat is de bedoeling geheel in het ge zin opgenomen. De arbeidsbureau wer ken nauw samen met de landbouworga nisaties en de landbouwondernemingen, die in haar kringen de groote gedachte, die achter deze geheele actie zit te pro- pageeren en om geschikte tehuizen te vinden voor de jeugd. Een jeugdleider onderhoudt het contact tusschen de ge westelijke arbeidsbureaux, de boeren en de jeugd. De jeugdleiders zorgen voor de noodige ontspanning, zoodat de jonge- i lui zich in hun vrijen tijd niet vervelen en van caféfabezoek dus geen sprake is. Hij organiseert cursussen en bijeenkom sten in lokalen voor een bepaalde streek centraal gelegen en in samenwerking met de plaatselyke jeugdvereenigingen. Zoo zullen er bijv, films worden vertoond, die beschikbaar zijn gesteld door de Neder iandsche Heide-mij. over het snoeien van boomen, over aanplantingen en ont ginningswerken. Ook worden overwogen excursies te organiseeren. Ook zullen de jongelui in gezelschap van den- boer en de boerin markten in de buurt bezoeken, en wanneer de boerin naar de stad gaat om boodschappen te doen, zal het meisje, dat tijdelijk in het gezin is opgenomen, haar vergezellen. De reiskosten van de jongelui naar den „werkgever” worden door de gewestelijke arbeidsbureau be taald, de reis terug wordt voldaan door het orgaan der arbeidsbemiddeling in de plaats, waar de jongen of het meisje werkzaam was. doch slechts dan, wan neer zij hun tijd uitdienden. Een ziekte verzekering en een ongevallenverzekering zijn in voorbereiding en alle gegadigden moeten een geneeskundige verklaring overleggen, dat zij geschikt zijn voor het lichte werk op de boerderij. ken of gort of gortmout of grutten 250 gram MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) 21 April t/m 18 Mei 5 t/m 18 Mei extra t/m 1 Juni 21 April t/m 4 Mei extra t/m 18 Mei komen, dat aardappelen, voor menschelijk verbruik geschikt, als veevoer worden aan gewend. Een en ander geeft reden om te ver wachten, dat dit jaar een grootere hoeveel heid aardappelen, dan verleden jaar, voor menschelijke consumptie beschikbaar z'jn. Dit jaar zullen grootere hoeveelheden voor menschelijke consumptie beschikbaar zijn Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening schrijft ons: Een deel van het publiek blijkt in de meening te verkeeren. dat, alvorens de aardappelen werden gerantsoeneerd, er in het geheel geen regeling behalve dan, wat den prijs aangaat van de aardappe- len-voorziening van ons volk bestond Het schijnt nuttig, dit misverstand op te hel deren, mede, omdat men dan een inzicht krijgt in de organisatie, welke ook met betrekking tot den nieuwen oogst zeer belangrijk werk zal moeten verrichten. De regeling in October j.l. ingevoerd, berust op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niet alleen de gewilde klei aardappelen noodig zijn, maar evenzeer de zandaardappelen, alsmede een deel der aardappelen, die tot dusverre voor de fa bricage van aardappelmeel werden ge bruikt. Hierbij moet men er zorg voor dragen, dat de zand- en veenaardappelen, bene vens de overgebleven vroege aardappe len, dus de minder houdbare soorten, het eerst worden geconsumeerd. De klei-aard- appelen kunnen beter lang worden be waard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aangewezen. Bovendien heeft men, door middel van een centrali satie van het vervoer, voor de aardappe lenvoorziening ook in een eventueele. lange, strenge vorstperiode te waken. Een en ander wordt bereikt door een centralisatie van den groothandel, geor ganiseerd in de Vereeniging tot behar tiging van den aardappelenhandel (V.B. N.A.). In elke provincie fungeert een Pro vinciaal Bureau van de V.B.N.A.. dat. in samenwerking met de Provinciale Inkoop- centrale van Akkerbouwproducten (PI C.A.), de aardappelen van de telers moet ontvangen. Voorts bestaat in elk consump- tiegebied een verkoopkantoor van de V B N.A., dat den kleinhandel en instellingen als /ie centrale keukens van aardappelen voorziet. Een Provinciaal Bureau heeft dus een monopolie voor den aanvoer van aardap pelen en den verkoop ervan aan den klein handel. Drieëerlei voordeel kan door deze orga nisatie worden verkregen. Ten eerste kunnen de minst houdbare aardappelen het eerst voor de consumptie worden aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo efficient mogelijk, daar alle transport middelen worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men niet met, in de steden gevormde, voorraden blijft zitten, aange- zien de geheele handel over het Verkoop kantoor loopt. Boven het complex, gevormd door de or ganen der V.B.N.A. en de P.I.C.A.’s. wer ken samen het hoofdkantoor der V.B.N.A en de Nederiandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.CA..). Hoofdza kelijk op de laatste rust o.m. de taak, de groote steden van aardappelen te voor zien. Bij de N.I.C.A. wordt beslist, hoe veel aardappelen in elke provincie moeten worden verladen en waarheen zij behooren te worden vervoerd. De N.I.C.A. draagt het Provinciaal bureau in een bepaalde provincie op. een zekere hoeveelheid aard appelen van de boeren af te nemen en naar een bepaald Verkoopkantoor te ver zenden. Op deze wijze kan de handel er toe worden gebracht, voor één of twee weken een voorraad aan te houden. Daar- enboven is het aldus mogelijk, voor een 1 eventueele vorstperiode een, door de N.ï. C.A. gefinancierden, voorraad te vormen, 1 welken de handel niet kan financieren. Door middel van dit stelsel is onder 1 meer bereikt, dat zand- en veenaardappe- Jen, die anders onverbruikt zouden zijn j gebleven, in consumptie zijn gebracht, en dat voor aardappelen een prijsregeling 1 mogelijk was. nog vóórdat de functie van Gemachtigde voor de prijzen was inge steld. Laatstgenoemde functionaris oefent 1 thans op de prijsregeling voor aardappe- len toezicht. Reeds sedert 1 October zijn de consumptie-prijzen voor aardappelen 1 precies vastgesteld, voor het geheele land gelijk. Deze al-omvattende regeling, welke aan-1 vankelijk volgens vele telers en een groot I deel van den handel veel te ver ging, daar I men ze niet noodig achtte, is in het alge-1 meen belang noodzakelijk gebleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoop kantoren vrijelijk aan den kleinhandel la ten verkoopen, wat deze kon opnemen. Maar reeds tijdens de vorstperiode bleek voudige plechtigheid vooraf ging. Hierbij dit in de groote steden niet meer mogelijk, waren aanwezig de burgemeester van Het publiek, hetwelk tot dat oogenblik Velsen, mr. M. M. Kwint, de directeur van hoofdzakelijk zand- en veenaardappelen openbare werken te Velsen, ir. J A. Ver- - -■ 'hoef, de hoofdingenieur van Rijkswater staat in het arrondissement Noordzeeka- naal, C. Wolterbeek, belast met de leiding van den tunnelbouw, ir. A. Eggink, en ir. J. v. d. Kerk, beiden aan het werk ver bonden en andere ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Voorts de directeuren van nit I Amsterdamsche Ballast Mij., welke het eerste gedeelte van het wérk uitvoert, de heeren A. F. en C. F. de Wilde. De heer -wees er op, dat dit belangrijke feit nog van bescheiden afmeting is bij het groote wereldgebeuren van onzen tijd. Daarom heeft het departement van Water staat hiervan geen officieele plechtigheid willen maken en geen uitnoodigingen ge daan. Er is 5 jaar aan de plannen gewerkt en thans is een mijlpaal bereikt tusschen gingen de plannen en de uitvoering. Wanneer - men meent, dat 5 jaar lang is, wijst spr. er Overigens mag er wel eens aan wor-1 op, dat de voorbereiding van den tunnel den herinnerd, dat de oogst 1940 zeer Rotterdam veel langer heeft geduurd slecht is geweest. Als gevolg van de om nog niet te spreken van Amsterdam, aardappelziekte was de productie laag en Verheugend noemde spr. het, dat on- daardoor ging zelfs na den oogst nog der de moeilijke tijdsomstandigheden toch i - lijke consumptie verloren, slechts voor veevoeder geschikt blijvende. Daarbij was de uitpoot, o.a. ten gevolge van de inun daties, beneden den normalen omvang. Het is vrij zeker, dat de uitpoot dit jaar vooral op de zandgronden, aanmerkelijk hooger zal zijn, in verband met de ge wijzigde verhouding tusschen de prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van de meestopbrengen- de soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het Zui den des lands, is intusschen de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen, voor de consumptie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in on derdeden der regeling en in de controle. Een voordeel is ook, dat de regeling dit maal aanstonds van den nieuwen oogst af werkt, zoodat men van den aanvang af zich van den omvang der consumptie op de hoogte kan stellen, en tevens kan voor- REGELING VAN HET ARCHITECTEN HONORARIUM VOOR DEN WEDEROPBOUW In cverleg met den bond van Neder iandsche architecten (B.N.A.) heeft de algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijverheid een regeling vastgesteld, betreffende het architecten-honorarium voor den weder opbouw van woningen en gebouwen, waarbij eenige wijzigingen zijn aange bracht in de z.g. algemeen regelen van den B.NA.. (a.r. 1932), welke in van een aanvulling zijn voorzien. Voor den wederopbouw ningen met een inhoud kub. m. of minder, mits De met aangeduide bonnen vervallen spoedig (voor zoover voor- Noord-Holland 1. Noord-Holland is een provincie, die zich mag verheugen in het be zit van een aantal eilanden. Eilan den, die landgenooten trekken om hun natuurschoon en hun rust en tevens is er een Noordhollands eiland, dat een speciale attractie vormde voor vreemdelingen. Vertel eens: Hoeveel eilanden be horen bij de provincie Noord-Hol land? 2. In de tachtigjarige oorlog zag de kaart van Noord-Holland er an ders uit dan nu. Toen had je vele meren en inhammen van de zee, die diep in het land drongen. Overal water, water. Op één plek zelfs was het zo ex£, dat het water van de Zuiderzee doordrong tot aan de duinenrij. Slechts de (vrij brede) duinenrij scheidde hier het Noordzeewater van het Zuiderzeewater. Die plaats stond bekend onder de naam „Holland op z’n smalst”. Waar was dat? 3. Als je met de trein van Haarlem naar Alkmaar reist, passeer je het Noordzeekanaal. En als je net over de brug bent gedonderd, zie je links uit het raampje enkele noge torens oprijzen, meestal om geven (vooral ’s avonds) door vuurverschijnselen, terwijl je rechts rijdt langs onafzienbare massa’s netjes opgestapelde, alle maal even lange (of liever korte) paaltjes. Twee bedrijven dus. Het eerste produceert Het tweede produceert 4. Waarom zijn de wegen Haarlemmermeerpolder recht? 5. Over de diepte van het IJselmeer heersen de meest uiteenlopende meningen. De een zegt: 20 meter, de ander: 10 meter. Nu is het na tuurlijk dwaasheid om van „de” diepte van het IJselmeer te spre ken, want de bodem hiervan ligt niet vlak als een biljart Je hebt diepe en minder diepe gedeelten. Maar op hoev.ee] de „gemiddelde” IJselmeer? Tot Donderdagavond! Dr. PLUÏZER Correspondentie: H. F. M. Jr. De inhoud van uw opmerking was inderdaad juist en tevens aan mij be kend. Hartelijk dank! AARDAPPELEN BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit ia: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein korstgebak A. verkoopt 2 peren voor 5 cent. B. verkoopt 3 peren voor 5 cent. Dus 2 peren van A. en 3 peren van B. kosten samen 10 cent. Ge middelde prijs dus 10: 5 is 2 cent. Zo zal menigeen hebben gerede neerd. Deze redenering zou tot een juist resultaat voeren, als A evenzo vele malen 2 peren verkocht als B. 3 peren, doch dit is niet het geval. Immers, A. kan 15 maal 2 peren verkopen en B. slechts 10 maal 3 peren. De beide partijtjes peren hebben een totale waarde van 75 cent 50 cent 125 cent. Voegt men de beide partijtjes dus samen, dan wordt de gemiddelde prijs per 125 25 peer-cent cent. Dit be- 60 12 drag is dus de (onmogelijke )prijs, waartegen B. het hele „zwikkie” per stuk had moeten verkopen. Hij vraagt echter 2 cent voor een 1 peer en ontvangt dus 60 x cent 12 internationale plaats hebben van 31 Sept. Deze zal gehou- groote jaarbeursgebouwen, gelegen de binnenstad en men verwacht onge veer 6500 deelnemers uit 21 landen, zoo dat monstercollecties in een zeer ruime verscheidenheid aanwezig zullen zijn. Ook nu kunnen de bezoekers, evenals in het voorjaar, rekenen op verschillende belangrijke faciliteiten met betrekking tot reis en verblijf, enz. Evenals toen dienen zij zich vroegtijdig aan te mel den, wegens de te vervullen formalitei ten voor het Duitsche pasvisum. DE BLOEIENDE BEEMSTER Wat de bloemenvelden zijn voor Haar lem en omgeving zijn de bloeiende vruchtboomen voor de Beemster. Als de natuur medewerkt, zullen de vruchtboo men in bloei zijn ongeveer half Mei, dus volgende week. Op Zaterdag en Zondag kunnen de bezoekers aan de kiosk van de V.V.V. direct over de Beemsterbrug nabij Purmerend alle inlichtingen beko men. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND In den afgeloopen nacht zijn slechts en kele vliegtuigen boven ons land geweest. De brisantbommen, elke zij afwierpen, kwamen in het open veld terecht. Enkele in de nabijheid staande woonhuizen kre gen glasschade. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat we der 19 slagers in verschillende plaatsen des lands wegens frauduleuze slachtin gen of het voorhanden hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederiandsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6