De strijd de lucht Het Iraksch-Engelsche conflict l I i i ft ■«ft ft Woensdag 7 Mei. in l Volkszeebad maakt zich gereed I I I 1941. No. 17870. De oorlog ter zee Irak wenscht geen compromis s A Engeland verloor gisteren 12 vliegtuigen De Grieksche eilanden Mythilene en Chios in Duitsche handen Bon 15 aangewezen voor boter of margarine Een scherpe afkeuring van de „Diplo” VERDUISTEREN van 9.14 uur n.m. tot 5.57 uur v.m. 5 I I Noorsche walvischvaarder gezonken nog De petroleumkwestie De Britsche eischen Vier Britsche vliegvelden gebombardeerd en uur uur Nachtdienst dokters: In den loop van de volgende week wordt de tweede bon aangewezen Ete jaarlijksche opbouw van het Volkszeebad te Scheveningen nadert zijn voltooiing en indien de zomer goed wordt zullen duizenden zich weer naar het Volkszeebad spoeden .(Polygoon) De aanvallen op Liverpool, Belfast Glasgow Irak moet op twee fronten vechten Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Ten aanzien van nieuwen Britschen marine-maatregel Eden over de jongste gebeurtenissen Malta gebombardeerd Londen acht den toestand zeer ernstig No. 116364 Ziekenvervoer bü nacht: No. 773503 f X S Vliegveld van Habbanyah onbruik baar gemaakt Maan: 7 Mei op 4.20 x nam. 8 Mei onder 4.44 v.m.; op 5.39 uur nam. a No. 394920 I EK-XT-1 I - Vi T'- COURANT HAAGSCF PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: de Dekissioer in Iraksche handen Als aanvulling Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn .prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: g Naar hier uit Bagdad verluidt, heeft de Iraksche regeering een poging om in het Iraksch-Engelsche conflict tot een compromis te komen van de hand gewezen en blijft zij staan op haar bij verdrag bepaalde rechten. Eenige Britsche bommen op Noord-Duitschland Zonder dat er zicht op den grond was in Noord-Duitschland, hebben zeer zwak- zeker die In ver- A Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief, Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Crens tusschen Syrië en Irak gesloten Naar uit Beiroet gemeld wordt is de grens tusschen Syrië en Irak gesloten. De grens tusschen Syrië en Turkije is weliswaar voorloopig nog open, reizigers, die uit Syrië naar Irak willen, mogen echter Turksch gebied niet passeeren. Generaal Dentz naar Damascus De Fransche hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, is uit Beiroet voor een bezoek van 2 weken naar Damascus vertrokken. Naar het Noorsche blad „Aftenposten” meldt, is de in Engelschen dienst varende Noorsche walvischvaarder „Kosmos” van 17.800 ton gezonken. Schipbreukelingen van „Calchas" geland. Het Portugeesche blad „O Secolo” meldt uit Sao Vicente op de Kaap Verdische eilanden, dat een reddingboot met 17 schipbreukelingen is aangekomen van het op 20 April getorpedeerde Engelsche schip „Calchas” Irak dreigt met represaille maatregelen Naar het D.N.B uit Bagdad verneemt, heeft de Iraksche regeering besloten de woonwijken van de Britsche onderdanen te bombardeeren, als Bagdad wordt ge bombardeerd. Deze verklaring is bedoeld als antwoord op het Britsche dreigement in den vorm van vlugschriften uit vlieg tuigen, dat de openbare gebouwen van de hoofdstad gebombardeerd zullen worden, indien de Iraksche troepen in hun tegen stand volharden Opvarenden van Zuidslavisch schip gearresteerd. Achttien leden van de bemanning van het onder Britsche vlag varende Zuidslavi- sche schip „Dinario” werden Zondag door de havenpolitie van Lissabon gearres teerd, omdat zij weigerden de reis te aan vaarden. Stefani meldt, dat het vliegveld Hab- banyah in Irak onbruikbaar is geworden. De Iraksche troepen kunnen echter de Engelschen niet aanvallen, aangezien het terrein omgeven is met prikkeldraad, dat onder hoogspanning staat. De IrakscKë vliegers bombardeeren het terrein, hopen de de electrische centrale te raken, welke onder den grond is gebouwd. De geestdrift en de moed der Iraksche vliegers gaat elke loftuiting te boven. De eerste militaire successen hebben het moreel versterkt. op het Weermachtbe- I richt van gisteren verneemt het DN.B. nog de volgende bijzonderheden: Liverpool Belfast, Glasgow, deze 3 namen, die sinds den eersten Mei in het middelpunt van de Duitsche groote aanvallen staan, too- nen aan, dat er voor Engeland geen ont wijken bestagt. Ook de bastions van de Britsche oorlogsindustrie, die het verst van de Duitsche steunpunten verwijderd liggen, krijgen de trefkracht van het Duitsche luchtwapen in vollen omvang te voelen. Deze 3 wereldhavens vormen thans de 3 sterkste centra van kracht dei Britsche oorlogsindustrie. Zij vormen de 3 hoofdkanalen, waarlangs de stroom van levensmiddelen, grondstoffen en oorlogs materiaal moet loopen. Ook in Engeland ziet men, zooals blijkt uit de pers en de radio, de verlammende uitwerking in van deze voortdurende hevige aanvallen van vernietiging door het Duitsche luchtwa pen, welke stelselmatig de grondslagen van de geheele Britsche oorlogsindustrie ondermijnen. Met de bezetting van de beide groote eilanden Mythilene (Lesbos) en Chios door afdeelingen van het Duitsche leger zijn alle militair belangrijke steunpunten van de eilanden in de Egeische Zee in Duit sche handen. Tevens is daarmede de ver binding met de Italiaansche steunpunten in den Dodekanesus tot stand gebracht, waardoor tegen eventueele aanvallen van de Britsche vloot in de Egeische Zee een hecht afweerfront gevormd is, dat zich uitstrekt van Rhodus aan de Zuidwest kust van Klein-Azië tot aan de kust van Thessalië. aan den Noordelijken rand van de Egeische Zee. Het S.P.T. seint uit Berlijn: Voor zoover men zich hier uit de vrij verwarde berich ten een beeld over de oorlogssituatie kan maken, schijnen de voornaamste operaties in Irak zich in twee zónes af te spelen. Het Iraksche leger moet op twee fronten strijden en wel in de omgeving van het vliegveld Habbanyah en bij Basra in een gebied tusschen het vliegveld van Tsjai tot het emiraat Koweit, dat door de Engel schen militair is versterkt. Gistermorgen vroeg zijn voor het eerst Iraksche en Britsche troepen met elkaar in contact geweest. lingen geen bezwaren te maken. De an dere, met het dreigement eener onmid dellijke beschieting verbonden eischen zijn daarentegen niets anders dan afper singen in strijd met het recht en onmen- schelijke eischen, want het is recht en plicht van de scheepsbemanningen om de vijandelijke koopvaardijtonnage niet te la ten toenemen, integendeel door tijdig zelf zijn schip tot zinken te brengen, een der gelijk gevaar te voorkomen. Practisch staan de zaken aldus, dat op het oogenblik waarop het vtjandelijke oorlogsschip zijn oproep doet, door de bemanning van het bedreigde koopvaardijschip reeds alles is ondernomen om het vaartuig tot zinken te brengen. Des te afschuwelijker en on- menschelijker is derhalve een bevel, dat het de bemanning, die op dat oogen blik reeds als schipbreukelingen moeten worden beschouwd, nog verbieden wil de reddingbooten uit te zetten. Het schieten op weerlooze schipbreukelingen, wier schip reeds zinkt, is echter niet alleen een onmenschelijke daad van wraak, maar een nieuwe flagrante inbreuk op het volken recht. Engeland heeft in dezen oorlog reeds meer dan genoeg bewijzen gegeven, dat het niets gelegen laat liggen, juist tegen over noncombattanten aan het in acht ne men van de meest elementaire regels van het volkenrecht en de menschelijkheid De hongeroorlog tegen vrouwen en kinderen, zelfs van vjoeger bevriende staten, bewijst dit voldoende. Een uitgesproken handeling van strijd en vernietiging tegenover weer looze schipbreukelingen zou echter een volkomen misdaad zijn, waarbij ook het laatste spoor van ridderlijkheid gemist zou worden. De Duitsche koopvaardij zal zich bij de vervulling van haar plicht door gee- nerlei dreigementen laten afschrikken. Het Duitsche volk en zijn Weermacht echter zullen, daarvan kan men in Engeland ze ker zijn, met alle passende waakzaamheid ook verder den aard van de vijandelijke oorlogvoering in het oog houden om daar uit de consequenties te trekken. Spaarzaamheid met munitie geboden Het Iraksche opperbevel heeft de troe pen bevolen spaarzaam met de munitie om te gaan, daar er geen gelegenheid is om de voorraden aan te vullen. In dit bevel wordt verklaard, dat Enge land al in anderhalf jaar geen munitie meer heeft geleverd, zulks in tegenstel ling met beloften, die bij verdrag bekrach tigd zijn. De leveringstermijnen zijn met opzet uitgesteld. Iraksche politie-strijdkrachten hebben, naar uit Bagdad verluidt, het versterkte spoorwegstation Dekissioer bij Samara be zet en het daar gelegerde Engelsche gar nizoen ontwapend en gevangen genomen. Het radiostation is door de Iraksche strijd krachten overgenomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 ringen omvang" van het Britsche expedi tiecorps in Griekenland. Het Britsche ex peditiecorps heeft nooit het verloop van den slag op den Balkan in aanzienlijke mate kunnen beïnvloeden. De gebeurte nissen in Irak zijn het beste bewijs, hoe zeer de ontwikkeling op den Balkan den geest van de Mohammedaanscbe bevol king heeft beïnvloed. Nog een maand ge leden had men een reactie van de regee ring te Bagdad tegen de Engelsche poli tiek voor onmogelijk gehouden. Het S.P.T. seint uit CairoIn een radioboodschap aan het volk van Irak i zijn van Engelsche zijde de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder Engeland bereid zou zijn de goede betrekkingen met Irak te herstellen De voornaamste eisch is, dat de militair belangrijke door de Iraksche troepen bezette punten, worden ontruimd. Het vliegveld Habba nyah werd het belangrijkste van deze punten genoemd. Ten aanzien van de mededeeling van de Britsche admiraliteit, dat Engelsche oorlogsschepen voortaan door het sein „WBA” aan koopvaarders de waar schuwing zulleri geven: „Stop, geen red dingbooten uitzetten, brengt niet zelf uw schepen tot zinken, geeft geen draad- looze berichten, bij niet-nakoming dezer bevelen wordt geschoten”, merkt de Duitsche „Diplomatisch-Politische Kor- respondenz" op: In zoover het gaat om een bevel om te stoppen en geen draadlooze berichten te geven, zijn hiertegen van het standpunt eener zeeoorlogvoering volgens de bepa- ke strijdkrachten der koninklijke Brit sche luchtmacht in den afgeloopen nacht eenige bommen neergeworpen. De civiele schade is volgens de tot dusver ontvan gen berichten buitengewoon gering Mili taire schade is niet ontstaan. Britsch vliegtuig in Ierland neergestort Uit Dublin wordt gemeld, dat gisteren een Britsch vliegtuig op het gebied van Ierland te pletter is gevallen. De beman ning stelde zich per parachute in veilig heid en kon Noord-Ierland bereiken. Gisteren zijn 10 Britsche jagers en 2 gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. ver neemt, zonder eigen verliezen boven het Kanaal en boven Malta omlaag gehaald. Bij een aanval van verscheidene Engel sche Spitfires en Hurricanes op de Fran sche Kanaalkust stegen gistermiddag Duitsche Messerschmitts voor den afweer op. Een kort, hevig luchtgevecht ont stond, waarbij de Duitsche jftaers in wendbaarheid en trefkracht benevens in de persoonlijke vaardigheid van de vlie gers verre de meerdere bleken van hun tegenstanders. Zij slaagden er in zeer korten tijd in 6 Spitfires en 1 Hurricane neer te schieten en de overige vliegtui gen te dwingen weg te zwenken. Bij een poging om de Nederlandsche kust te naderen, werden 2 Bristol-Blen- heims in een luchtgevecht neergeschoten. Boven Malta verloor de tegenstander bovendien in een kortstondig luchtge vecht 3 Hurricanes. Het Duitsche luchtwapen bombardeer de gisteren 4 Britsche vliegvelden. Op Lympne kwamen de bommen tusschen geparkeerde vliegtuigen en hangars te recht en vernielden met stelligheid 1 Hurricane op den grond. Bij het vlieg veld West-Raynham werden bommen op de kwartieren geplaatst, waar brand uit brak. Voorts werden hangars en kwartie ren van het vliegveld Linton-upon-Oust verwoest en op het vliegveld Creil 2 branden door bommen veroorzaakt. Ten Noordoosten van Dover werden 4 ver sperringsballons neergeschoten. De aanvallen op het gebied van de Clyde Duitsche gevechts- en bombardements vliegtuigen, welke in den vorigen nacht opnieuw de haveninstallaties en werven aan de monding van de Clyde aanvielen, hebben groote concentraties schepen in deze Schotsche baai met bommen be stookt. Daarbij werden talrijke schepen tot zinken gebracht Naar teruggekeerde vliegers mededeelen, lagen de kleine havens aan de monding van de Clyde vol beschadigde schepen, die in de wateren om Engeland beschadigd zijn en de baai zijn binnengeloopen om daar gerepareerd te worden. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Anthony Eden, heeft gis teren in het Lagerhuis uitvoerig rapport uitgebracht over de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika. Ter inleiding merkte Eden op, aldus meldt het D.N.B., dat hij zich in een eenigszins delicate positie bevond, nu hij in het Huis rekenschap moest afleg gen over de jongste gebeurtenissen en vooral over de moeilijkheid in het Mid- den-Oosten. Hij moest zijn opmerkingen beperken op een wijze, dat zij den vijand op geenerlei wijze dienstig konden zijn. Om te beginnen verdiepte hij zich in de gebeurtenissen van Februari in Noord- Afrika en verklaarde, dat de Engelsche troepen bij hun komst te Benghazi zoo moegestreden waren en hun voertuigen dermate hadden geleden, dat zij eerst wat moesten uitrusten en hun voertuigen moesten repareeren. Onder deze omstan digheden was het onmogelijk, nog voor bij Benghazi op te rukken. Een opmarsch naar Tripoli was uitgesloten. Vervolgens deelde hij mede, dat op denzelfden dag. waarop Britsche troe pen te Benghazi waren aangekomen, te Londen een nota van de Grieksche regeering was ontvangen, waarin ge ïnformeerd werd, welke hulp Groot-Brit- tannië aan Griekenland kon verleenen. Men had nu, aldus de minister, de keus vrij uitgebreide troepenmassa's te Benghazi te laten of Griekenland te hulp te komen. In de veronderstelling, dat de in Cyrenaica achtergelaten troepen voldoende zouden zijn om tegen iedere bedreiging stand te houden, besloot men, aan Griekenland hulp te verleenen. Hij, Eden, zoowel als de opperbevelhebbers van de Britsche strijdkrachten, waren naar Athene gegaan, om met de Griek sche staatslieden te confereeren. „Als wij Griekenland" niet te hulp gekomen wa ren’, zoo verklaarde hij, ,,dan konden wij niet meer met opgeheven hoofd voortgaan.” Ten aanzien van Zuid-Slavië verklaarde de minister, dat de mobilisatie aldaar eerst op gang was gekomen, toen de nieuwe regeering aan het roer kwam. Toen was het evenwel reeds te laat. Nopens Turkije meende Eden, dat tus schen dit land en Engeland vriendschap pelijk contact bestaat. Tenslotte merkte hij omtrent de gebeurtenissen in Irak op, dat de Britsche regeering besloten is, haar rechten in Irak te handhaven. Het vliegveld Luca op Malta is opnieuw door Duitsche bommenwerpers aangeval len. In serie kwamen de bommen op do parkeerterreinen en de startbaan terecht. De waterleiding ter plaatse werd in scheervlucht gebombardeerd, waarop een hevige ontploffing met wittige rook wolken volgde. Een hangar in den Noord- westhoek van het terrein kreeg eveneens verscheidene treffers. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt mede. Gedurende het tijdvak van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zul len wederom twee bonnen van de boter en vetkaart »ccht geven op het koopen van boter of margarine. In verband met tech nische moeilijkheden, o.a. bij de inlevering der bonnen door de detaillisten, wordt thans één bon aangewezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon bekend worden gemaakt. De met „15” genummerde bon van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter en de met „15” genummerde bon van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 250 gram boter. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. terwijl er nog tot en met Woensdag 28 Mei op mag wor den gekocht De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon „15" van de vetkaart geen boter met reductie beschikbaar wordt gesteld, hetgeen wel het geval zal zijn met den bon, die in den loop van de volgende week wqrdt aangewezen. United Press meldt uit LondenMen geeft hier toe, dat de toestand in Irak, ondanks de berichten over de voorloopige successen der Britsche luchtmacht, nog steeds zeer ernstig is..Het gevaar be staat. dat de Iraksche troepen de instal laties der oliebronnen zullen vernielen, voordat de Britsche troepen deze hebben bezet. De voornaamste moeilijkheid voor de Engelschen is gelegen in het feit, dat in Irak niet voldoende troepen voor een wat grootere operatie te land aanwezig waren. De strijdmacht van den afgezetten regent van Irak, Abdul Illah, welke op het oogenblik in Palestina wordt ge vormd, zou de Britsche strijdkrachten kunnen ondersteunen, wanneer zij in het Noordelijke deel van Irak binnenrukte. Men verklaart te Londen, dat de Irak sche luchtmacht niet opgewassen is tegen het moderne materiaal van het Britsche leger in het Midden-Oosten, zeker niet tegen die afdeelingen, die stand- plaats in Egypte hebben. Het zwaartepunt der operaties zal waar schijnlijk rondom Basra in het Zuidoosten des lands liggen. Het Iraksche opperbevel zal alles op alles zetten om te verhinderen dat de Britsche troepen, welke hier geland zijn en nog steeds landen, optrekken in de richting Bagdad. Maandag zijn te Haifa 3000 man Engel sche troepen ontscheept, waarvan te Bag dad wordt vermoed, dat zij eveneens naar Irak zullen worden gezonden. Voorts zijn verscheidene eenheden Britsche infanterie en gemotoriseerde strijdkrachten aan gar nizoenen in Transjordanië onttrokken en te Basra aangekomen Volgens te Berlijn ontvangen berichten laat de uitrusting van het Iraksche leger, nogal te wenschen over. De Engelschen be schikken, voor zoover is na te gaan, afge zien van de reeds té Basra gelande troe pen. over 3 vrij sterke luchteskaders, welke over een groot aantal vliegvelden, o.a. langs de pijpleidingen zijn verdeeld. Verder bevinden zich eenige pantserafdee- linges en 7 gemotoriseerde compagnieën in Irak. Wat de kansen van Irak zijn, hangt van zooveel omstandigheden af, dat men zich te Berlijn niet aan voorspellingen waagt. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Iraksche communiqué Volgens een bericht van Ofi uit Bag dad heeft de Iraksche "generale staf het volgende medegedeeld Westelijke bevelvoeringgeschut en vliegtuigen hebben een" krachtig bombar dement gericht op het kamp van Habba nyah en groote schade aangericht in de munitie- en petroleumopslagplaatsen al daar Twee vliegtuigen werden op den grond vernield. Het vijandelijke lucht wapen heeft 2 maal het kamp van Rasjid gebombardeerd en brisant- en brand bommen geworpen op het kamp en het vliegveld. De aangerichte schade was echter- onbelangrijk. Vliegtuigen en af weer op den grond hebben verscheidene bommenwerpers neergeschoten. Zuidelijke bevelvoering een vijandelijk vliegtuig is gistermiddag gevlogen over de voor Basra gestationneerde troepen en heeft verscheidene bommen neerge worpen. Onze troepen vielen het Engel sche leger in Basra aan. Het kwam tot een zeer heftigen strijd, omtrent welks resultaat nog niets bekend is. Vijandelijke vliegtuigen hebben gevlogen boven Rcetba en eenige bommen neergeworpen, die op grooten afstand van het fort in sloegen. Vijf transportvliegtuigen hebben getracht in Hadissa te landen. Zij wer den door de Iraksche troepen met machinegeweren beschoten. Een der ma chines raakte in brand De overige transportvliegtuigen konden ontkomen. Twintig soldaten werden gevangen ge nomen. Gisteren verloor de vijand 11 vliegtuigen, n.l. 9 bommenwerpers en 2 transportvliegtuigen, 5 andere vliegtuigen werden beschadigd. Nieuwe lichting onder de wapenen geroepen Het Iraksche ministerie van defensie heeft alle reservisten van de lichting 1916 onder de wapenen geroepen. Reeds is de lichting 1918 in haar geheel opgeroepen. Voorts heeft het ministerie van defensie aanwijzingen voor de burgerbevolking gepubliceerd, om zich tegen luchtaanval len te verdedigen. De regeering heeft alle particuliere auto’s opgevorderd. De Iraksche minister van justitie heeft een besluit gepubliceerd, volgens hetwelk de Engelsche ambtenaren wegens het verstoren der openbare orde, ongehoor zaamheid en handelingen tegen de vei ligheid van den staat, met terugwerkende kracht van 1 'Mei af uit hun ambt zijn ontheven, aldus het S.P.T. „Wij zijn er in Duitschland ver van af de beteekenis van de petroleum van Mo- soel te overschatten”, aldus uitte men zich gisteravond te Berlijn van deskun dige zijde ten overstaan van persver tegenwoordigers. Men voegde hieraan evenwel toe, dat de olie van Irak bijzon der gunstig gelegen is en wel voor de voorziening van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee als ook voor de En gelsche troepen in den Levant, waar bijv, de strijdkrachten van generaal Wavell tot dusver van Iraksche olie zijn voorzien. De petroleumpolitiek van Mo- soel, zoo verklaarde men voorts, ging tot nog toe door voor het succesnummer van de Britsche politiek in Voor-Azië. Deze politiek bezwijkt thans. Door de gebeurtenissen in Irak wordt Engeland niet slechts bedreigd met het verlies van een „benzinestation in de Middellandsche Zee”, doch kan buitendien nog zijn Vooy-Aziatische landbrug naar Britsch- Indié en een waardevolle flankstelling bij het Suezkanaal verliezen. Critiek van Hore Belisha I United Press meldt uit Londen het Lagerhuis heeft Hore Belisha klaard, dat de toestand ernstig is. Hij zeide, dat hij de stemming betreurde, waarbij alle gebeurtenissen, die geen be trekking hebben op den Atlantischen Oceaan, als van den tweeden rang wor den beschouwd. Hij verklaarde „De slag in de Middellandsche Zee en de slag in den Atlantischen Oceaan zijn één slag. Indien wij de eerste zouden verliezen, dan zouden de eischen, die aan ons ge steld worden voor het voeren van de tweede onberekenbaar groot zijn”. Hij zeide vervolgens, dat indien de as in de Middellandsche Zee den slag zou winnen, de blokkade doorbroken zou zijn en olie alsmede andere tropische producten bij de as kunnen komen, zoodat deze in staat zal zijn, grootere strijdkrachten tegen Engeland te concentreeren. Hij be- critisearde dan dat Engeland, op een tijdstip dat Griekenland den vijand terug sloeg, heeft nagelaten Italië uit te scha kelen door geconcentreerde bombardee- ring van vitale doelen. „Het was onze taak de verbindingen tusschen Italië en Albanië te vernielen en indien mogelijk Italië zelf te kraken. Slechts weinig meer was noodig geweest om een defini tieve zege te bevechten en den Balkan van aanvallers te bevrijden”. Hij meende vervolgens, dat de Engelsche strijdkrach ten in Griekenland tweemaal zoo sterk hadden moeten zijn, dan ze waren Hij beschuldigde de Britsche intelligence Het Britsche communiqué De Londensche berichtendienst noemt als voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen op Engelse). gebied in den afgeloopen nacht het Clyde-gebied, waar schade van een zekeren omvang is ont staan. Bovendien vreest men, dat ook een zeker aantal personen schade geleden heb- ben. Als verdere aanvalsdoelen van het Duitsche luchtwapen worden genoemd het Merseygebied, Noordoost-Engeland, Oost- Anglia, Zuidwest-Engeland en Noord-Ier- land. Een door het Noordiersche ministe rie voor de veiligheid in het binnenland gepubliceerd communiqué meldt, dat heden in de vroege ochtenduren boven Noord- Ierland eenige vijandelijke activiteit in de lucht is voorgekomen. Duitsche luchtmacht weer boven Engeland Het Duitsche luchtwapen is, naar het D.N.B. verneemt, gisteravond gestart met sterke formaties voor aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Enge land. Reeds de eerste berichten over suc cessen maken melding van talrijke bran den en vernielingen in industrieele en haven-installaties in het Britsche gebied tot in Schotland toe. Falen van Engeland Het Portugeesche regeeringsorgaan „Diario de Manha" komt in zijn militair overzicht tot de conclusie, dat het tot de taak van de Britsche marine behoorde een bezetting van de eilanden in de Egei sche Zee te voorkomen. Dit falen van Engeland kan slechts verklaard worden door een gebrek aan middelen, een ge brek, dat reeds bleek in den „uiterst ge- X A M A A X A 2 Ziekenfondsleden de Volharding: X X A X A X A s,...4W ■gav.-.y/zz/.-?. vx-i-'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1