HAAGSCIIE COURANT De Vuurtorenwachter STADSNIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE r BINNENLAND Woensdag 7 Mei 1941. JOHN CHARLY TWEEDE BLAD Aanslag van vee PERSOONSBEWIJZEN PAST OP UW RIJWIEL! begon er zeker van. FEUILLETON fluitende 11) het in orde? wanneer heensloeg Hier ge- iG Wordt vervolgd.) BANKBILJETTENDIEF WAS ROYAAL IN MILL Nederlandsche arbeiders in Duitschland hier wat DE HANDELSBESPREK1NGEN TE BATAVIA geloof jjj je meer? vroeg hij half niet maar VACANTIEGANGERS KUNNEN GERUST ZIJN ZWARE BINNENBRAND IN DE SIRTEMASTRAAT sloeg een ge- en haar kuste hij dan de wervel- De snelteekenaar, caricaturist en imitateur John Charly, die van 9 tot en met 15 dezer zal optreden in het Renrbrandt-theater alhier (Polygoon) Ze keek hem onderzoekend aan en het deed hem genoegen te bemerken, dat zijn dochter zich niet zoo gemak- keljjk liet beetnemen. Is werkelijk alles vroeg zij nog. Hij ging naar haar toe, tegen zich aandrukkend, haar onstuimig. Sinds vader niet schertsend. Neemt Heeft u een schip gehoord? vroeg zij, toen zjj zag, dat de wijzer naar het Zuidwesten wees, terwijl het geluid van de laatste sirene, dat zij gehoord hadden, juist uit tegen overgestelde richting kwam. Hij nam een kleinen hoorn uit een lade. Zoodra hij er op blies, draaide de wijzer in de richting van zijn hand. Het is al heel onwaarschijnlijk, dat bij zulk weer een schip dicht ge noeg in de buurt is, om invloed op den auriscoop uit te oefenen. Bij weer als dit houden zij meestal het ruime sop. Hij liet ze bij den auriscoop achter, om naar de oliepomp te gaan kijken. het toe riep Dag- Strook grond van Noord-Oostpolder in gebruik genomen Hing allerhande verhalen over her komst van geld op u mij niet kwalijk, vader, stamelde zü, maar ik dacht, dat we in groot gevaar ver keerden en om u de waarheid te zeg gen, geloof ik, dat het nog niet ge weken is. Op datzelfde oogenblik huizenhooge golf met donderend weid tegen de ramen van den vuur toren. De beide meisjes konden haar oogen en ooren niet gelooven. werd de zefe tot op een hoogte van bijna veertig meter opgezweept. Nog sloeg een golf over den top van den toren en Olsen moest weer aan het werk, om ongelukken te voorkomen, «naar zijn gedachten hielden zich on Foto’s ten behoeve van steun- trekkenden Begrooting van Rotterdam De verzorging in de kampen Vader, komt u toch eens kijken, de wijzer gaat aldoor maar weer naar het Z.W. Toen hij zich weer bij haar voegde, zag hü tot zijn verbazing, dat de mededeeling van zijn dochter maar al te waar was. Hij blies nogmaals op zijn hoorn en onmiddellyk draaide de naald naar het Noorden, reagee- rend op het geluid, dat het dichtstbü was, maar het volgend oogenblik wees de naald al weer naar het Zuidwesten. Stil, zei hij en alle drie spanden zij hun ooren in, maar door het ge weld van den storm en het konden zü niets hooren. Hij naar den Zuidwesteljjken hoek sai^ Boete opgelegd derwyl steeds bezig met de vraag, hoe hij zijn dochters gerust kon stel len. Hij begreep maar al te goed, dat deze ontzaglyke golven op haar veel meer indruk maakten, veel gevaarlijker wind van zooeven. Maar hij wist ook, dat hy niet meer behoefde te vree- zen, daar hü dit al zoo vaak had meegemaakt. Het was nutteloos, om te probeeren haar weer naar bed te krygen; ze moesten hier blyven en hü moest haar gerust stellen. Daar zü allebei een helder verstand had den en niet voor een kleintje ver vaard waren, was het maar het beste, dat zy volkomen op de hoogte werden gebracht. En hü slaagde er in haar duidelijk te maken, dat er werkelijk geen gevaar van beteekenis meer was. Op je gezondheid, Hildur. We leven nog, eindigde hü en hü dronk zün kop cacao tot den laatsten drup pel leeg. Ik zal je wat zeggen, ging Ol sen vertrouwelyk verder, in die la liggen leeren jassen. Trek die aan. Ik kan jullie er nu toch niet toe krij gen om hier weg te gaan en het is hier verre van warm. En voor het eerst in de een-en-twintig jaar, sedert ik in dienst ben, zal ik hier boven eens rooken; ik heb wel wat ver diend. Ik geloof niet, dat je dezen nacht zult betreuren... als alles voor- bü is. Jullie moeten maar denken, dat je een paar reernten bent in den ,J»ceistcn slag, w» het vertrek en probeerde naar buiten te küken, maar het water stroomde langs de ramen en maakte het ónmo gelijk een blik in den duisteren nacht te werpen. Om toch heel zeker te zün, liep hü weer naar zün toestel en probeerde nogmaals de naald een anderen stand te geven, maar steeds keerde deze weer naar het Zuidwesten terug. Er komt een schip uit het Zuid westen, zei hij tenslotte op ernstigen toon, zoodat de beide meisjes hem verschrikt aankeken. Ik denk, dat het om hulp seint en aldoor maar zün stoomfluit laat werken. Ik hoop maar, dat ze niet zullen probeeren de rots te naderen. Ik moet even gaan küken. Hü trok een oliejas aan en bond de banden van zün Zuidwester stevig onder zün kin vast. De kleine deur van de lantaarn- kamer was aan den kant van de fjord, zoodat het hem niet zoo heel veel moeite kostte naar buiten te ko men. De meisjes zagen hem langs de ramen zün weg tegen den wind in naar het Zuidwestelyke punt van den omloop banen. Er komt een groot schip dezen kant op... ik vermoed een giersboot, hijgde hij, toen hij schuim overdekt terugkwam. Ik geloof, dat er iets niet in orde is, want er worden maar steeds vuur water pijlen afgeschoten en naar de auri- ging scoop te oordeelen, laten zü de stoomfluit aanhoudend wrken* Hy liep direct door naar de voor raadkamer. Toen hü weer terug kwam, stonden de beide meisjes met opgewonden gezichten in oliej assen op hem te wachten. Onder zün arm droeg hü een viertal vuurpülen. Jullie moeten niet naar buiten komen, voor ik deze afgeschoten heb, zei hü- En denk er vooral aan om je jassen goed om je knieën vast te maken. Ze hoorden het gesis van de vuur pülen en vier sterren schoten het luchtruim in. Drie witte pülen en een roode moesten de wachters op Fret- tenor ervan op de hoogte brengen, dat er iets niet in orde was. Olsen twijfelde er wel niet aan, dat zü zelf het schip en de signalen, welke men aan boord gaf, hadden gezien, maar een bevestiging van zün kant zou toch nooit kwaad kunnen. Met moeite tornden de meisjes tegen den wind op, om zich bü haar vader te voegen. Olsen was al weer naar de windzüde van den toren ge gaan en ofschoon de eerste vlaag haar den adem benomen had, hielden zü aan en bereikten zü haar doel. Ze werden door een hooge golf begroet, maar Olsen drukte haar beiden naar beneden, zoodat het water over haar en achter haar ruggen langs den toren naar beneden vloeide. Hü wist, dat er geen gevaar voor haar was. Ik Hildur. Een hooge golf sloeg weer over den top van den toren, welke niet be zweek, maar toch op zijn grondves ten schudde, zoodat de leege kopjes op hun schoteltjes rinkelden. Dat kwam juist op tijd om mijn woorden te onderstrepen, ging Olsen opgewekt voort. Dat is jullie vuur doop, om bü mijn beeld te blüven. Hadden wjj werkelük kans om te sneuvelen? vroeg Dagmar da- delyk. Zooiets. Je hebt een orkaan meegemaakt, zooals er in jaren niet boven Noorwegen heeft gewoed. Maar die is nu voorbü; het ergste, wat ons nog overkomen kan is, dat een ruit wordt stuk geslagen. Buiten hoorden zij het water groote kracht tegen den omloop aan slaan en met donderend geweld naar beneden vallen, maar toch kwam er even later weer een nieuwe golf over den toren. Dit gaat maar niet steeds zoo door, hoorl zei hij geruststellend, anders zouden we geen twee woor den rustig kunnen praten. Zoodra de zee weer wat gestegen is en den hee- len voet van de rots bedekt, houdt het op. Tegen een uur of vier krijgen wij misschien weer zoo iets. Ik loof, dat een voorstel om naar bed te gaan... Met groote meerderheid ver worpen zal worden, vulde Hildur aan. Opeens vestigde Dagmar zijn aan dacht op den auriscoop, TEHUIS VOOR ONBEHUISDEN In ben (Nadruk verboden.) met de passa- i met No. 17870 en geen De 60-jarige wielrijder P. D. uit de Capadosestraat, is in de van Rave- steijnstraat driewieler. Gisteravond omstreeks kwart over 11, is door een lek in het rookkanaal tusschen den vloer en zolder, brand uitgebroken in het perceel Sirtemastraat 82. De brandweer, onder leiding van adju dant Pina, verscheen met groot materiaal ter plaatse. De motorspuit van het bureau Prinsestraat slaagde er in het vuur met twee stralen te blusschen. De brandschade bleef beperkt tot den vloer van de zolder kamer, een vliering en een gedeelte van den kap van het huis. De brandweer moest tijdens de nablussching ook nog een vogel nest dooven, dat in de dakgoot van een ander perceel in de straat was gebouwd. Door overwaaiende vonken was het nest in brand geraakt. Gisteren niet minder dan 22 aangiften van diefstal Hoe waakzaam men moet zijn op zijn fiets in deze dagen, is gisteren gebleken, toen bij de politie niet minder dan 22 aan giften werden gedaan van diefstal van rij wielen. Het is den dieven vooral te doen om de banden. Men late zijn rijwiel zoo min mogelijk onbeheerd achter. zeker te voeder- positie werd er reeds in vroegere pers- een zekere rundveestapel richten. De normale arbeidsdag van acht uur is bijna overal tot een van tien uur geworden. Men maakt alsdan derhalve twee overuren, waarvoor behalve het ge wone loon dat hetzelfde is als dat van den Duitschen arbeider nog een toe slag van 50 pCt. wordt uitbetaald. Dit geldt voor allen avond-, nacht- en Zon- dagsarbeid. De loonen in Berlijn, welke hooger zijn dan elders, bedragen ongeveer voor grondwerkers (polderjongens) 72 pf. per uur; tot deze categorie worden tegen woordig nog maar weinig arbeiders ge rekend; voor „Bauhilfsarbeiter”, opperlie den en niet volkomen vakbekwamen, tot 90 pf. en voor bouwvakarbeiders als tim merlieden, metselaars enz. tot 1.08 R.M. per uur. Gehuwden en met hen gelijkge- stelden. dat zijn zij, die thuis voor vader of moeder hebben te zorgen, ontvangen een dagelijksche vergoeding, welke in ste it aangereden door een motor- Hij kreeg een hersenschud ding en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. Bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Financiën is benoemd tot adjunct-accountant bij den Rijksaccountantsdienst te Zwolle, W. Zuurmond, thans adj.-accountant in tijde- lijken dienst ONTSPANNINGSMIDDAG ROTTER- DAMSCHE GEEVACUEERDEN Zondag j.l. is in het tehuis „De Binck- horst” aan de Binckhorstlaan voor de Rotterdamsche geëvacueerden een ont- spanningsmiddag gehouden, welke weer een groot succes was. De verschillende zang- en dansnummers en de declamaties vielen zeer in den smaak. Voor het geheel belangeloos optreden der verschillende artisten werd door den beheerder van het tehuis allen hartelijk dank gezegd. VOEDSELVOORZIENING IN VREEMDELINGENCENTRA WORDT VERZEKERD De vacantiegangers behoeven zich geen zorgen te maken over de voedselvoorziening in de toeristen centra, zoo verklaarde ons de heer de Hoo, der directeur van het Centraal Distributiekantoor Wij maakten hem namelijk deelgenoot van de vrees, die bij velen bestaat over voedseltekort in vacantiestreken als b.v. de Veluwe, Limburg, Brabant enz., wan neer zich daar dezen zomer voor een paar maanden een veel grootere bevol king dan de normale verzamelt. De hotels en pensions (die, welke zyn ingeschreven bij het Rijkshoreca) krijgen de beschikking over voldoende voor schotten, aldus de heer de Hoo verder, en ook de plaatselijke winkeliers zullen de gelegenheid krijgen, de tijdelijk ver- groote afname het hoofd te bieden. De Voor een en ander noodige maatregelen worden tijdig genomen, teneinde het ver- voerapparaat niet te veel te belasten. R.M. en in steden van meer dan 100.000 inwoners 1.50 R.M. bedraagt. Een gehuwde Nederlandsche bouwvak arbeider in Berlijn, die tien uur per dag arbeidt zonder verdere over- of Zondags- uren, ontvangt derhalve meer dan 80 mark per week, waarvan ongeveer 11 mark voor zijn onderhoud afgaan. Ook bij een royaal zakgeld voor persoonlijke behoeften aan ververschingen, rookartikelen enz. kan hij dus makkelijk 50 gld. wekelijks naar huis overmaken. Bij het tegenwoordige vrije geldverkeer tusschen Nederland Duitschland levert dat overmaken bezwaren meer op. De groote animo voor het maken van overuren en de zorg voor de gezondheid der arbeiders hebben het noodig gemaakt, dat slechts gedurende een van elke drie weken avond- of nachtarbeid verricht mag worden, dus een week nachtarbeid, twee weken dagarbeid enz. Bij extra-lange ar beidstijden zorgen verschillende firma’s buiten de in de vorige artikelen genoemde maaltijden nog voor bonnenvrije voedsel- verstrekking. Gedurende de maand April 1941 ver strekte de Vereeniging „Tehuis voor On- behuisden”, de la Reyweg 522, alhier, aan 1922 mannen, 91 vrouwen en 230 kinde ren gratis onderdak aan deze personen, in totaal 2243. werden kosteloos 6536 maaltijden verstrekt. In bovengenoemde cijfers zijn begrepen 103 mannen, 23 vrouwen en 124 kinderen, in totaal 250 personen, welke van Rot terdam uit geëvacueerd zijnaan deze personen werden 750 maaltijden ver strekt. DIEFSTALLEN Uit een wagen, welke tijdelijk onbe heerd in de Schalkburgerstraat stond, zijn 10 k.g. roggebrood gestolen. Ten nadeele van een ingezetene van onze stad is tijdens een treinreis van Rot terdam naar den Haag, een gouden hor loge met dito ketting gestolen. ALG. NED. ZUIVELBOND Donderdag 29 Mei zal de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) zijn algemeene vergadering houden in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Zestienduizend gulden nog op hem gevonden Zooals reeds‘werd gemeld, is de bank» biljettendief J. W. M. de -J. in Mill (N-B.) gearresteerd, waarna hij naar den Haag is overgebracht. De diefstal is door de J. met een zekere sluwheid uitgevoerd. Hij was door zijn patroon belast met het schoonhouden van een kantoor, waarin een brandkast stond: daardoor was hij tegenwoordig bij het uitbetalen van geld. Voorts kwam hij er achter, waar de sleutel van de safe was geborgen, n.l. in een taschje in een aan grenzend vertrek. Toen op een gegeven ©ogenblik niemand aanwezig was, heeft de J. kans gezien de sleutel uit het taschje te halen. Hij vroeg den heer des huizes, de deur, tusschen het kantoor en het aangrenzend vertrek, te mogen sluiten, omdat hij bezig was met stof afnemen. Dit werd goedgevon den en zoo kon de J. onbespied in het kantoor zijn slag slaan. Hij is eerst, toen hij den buit binnen had, naar huis gegaan om vervolgens per trein door te reizen naar de Noordbrabantsche gemeente Mill, waar hij indertijd als hospitaalsoldaat in garnizoen heeft gelegen. Hij heeft hier aan de verschillende menschen allerhande verhalen over de herkomst van het geld verteld. Zoo deel de hij de dorpslieden, die hij in cafe’s trof, mede, dat hij door het overlijden van familieleden, in het bezit was geko men van een flinke som aan verzeke- ringspenningen. In de stationswachtkamer in Boxtel, waar de man heeft gewacht op een aansluitenden trein, had hij verteld, met boksen flink geld verdiend te heb ben. De J. heeft zich in de café’s van een royalen kant doen kennenhij gaf rondje op rondje, hetgeen begrijpelijk buitenge woon geapprecieerd werd. Zoo heeft hij bijv, in één geval, 20 biertjes voor zijn rekening doen uitschenken. Een der inwoners vertrouwde het zaak je evenwel niet en ging eens praten met den gemeenteveldwachter. Deze had het radio-opsporingsverzoek gehoord en meende, cfcit de gezochte wel eens iden tiek kon zijn met den royalen oud-hospi- taalsoldaat. Eh inderdaad bleek dit het geval te zijn en de J. werd Maandag ten huize van één der gemeentenaren, waar hij tijdelijk zijn intrek had genomen, gearresteerd. Telefo. nisch werd de Haagsche politie van de aanhouding in kennis gesteld en twee re chercheurs vertrokken gisteren naar Mill. Vermoedelijk heeft de J. zich aan nog meer diefstallen schuldig gemaakt en een diepgaand onderzoek wordt dan ook in gesteld. De caféhouder in Mill heeft intusschen een buitenkansje. Hij was het, die aan wijzingen gaf, welke tot de aanhouding van de J. leidden en zal dus voor de uit geloofde belooning in aanmerking komen. Van het gestolen geld werd nog onge veer 16.000 op de J. gevonden. GEEN RESTITUTIE VAN PERSONEELE BELASTING 1940 TER ZAKE NA 15 MEI OPGELEGDE MOTORRIJTUIGEN Onlangs heeft de Hooge Raad aldus meldt de A.N.W.B. principieel beslist over de vraag of de bezitter van een motorrijtuig, die dit als gevolg van de maatregelen in verband met de benzine- beperking na 15 Mei 1940 buiten gebruik heeft moeten stellen, aanspraak kan maken op ontheffing van personeele belasting 1940. Aanspraak op ontheffing zou be staan. indien het gedwongen opleggen van een motorrijtuig gelijk te stellen ware met .afschaffen”, dan wel indien de houder geacht zou moeten worden, ,,het motor rijtuig niet langer tqt belastbare doelein den te bezigen”. Ten aanzien van het eerste punt over woog de Hooge Raad, dat met „afschaf fen” niet gelijk te stellen is de onmoge lijkheid om met een motorrijtuig te rijden, terwijl de wil tot dat rijden is blijven be staan. Niet terzake doet hierbij of het gebruiken zal geschieden gedurende den loop van het belastingjaar of eerst in een volgend jaar. Wat het tweede punt be treft overwoog de Hooge Raad, dat onder „niet langer tot belastbare doeleinden be zigen” verstaan moet worden „gaan ge bruiken voor niet-belastbare doeleinden”. Aangezien het buiten gebruik stellen niet als zoodanig beschouwd kan worden, be staat er dus geen aanspraak op ontheffing, DE BEEMSTER BLOEIT NOG NIET MOOI De vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Beemster Welvaart” meldt, dat tengevolge van het gure weer de vrucht- boomen in den Beemster nog niet mooi bloeien. Ook Zondag zal dit nog niet het geval zijn. Verwacht wordt, dat de mooiste bloeiperiode dit jaar in de tweede helft van Mei zal vallen. Vorming van een reserve voor den winter 19411942 Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt het volgende mede Om de vleeschvoorziening stellen en met het oog op de 1 - berichten op gewezen, dat vermindering van den i noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking beslist noodzakelijk is, wil men dat vol doende productievoeder voor de melk koeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetverzorging overblijft. Het is bovendien noodzakelijk den aanslag zoo te doen plaats vinden, dat het vormen van een reserve voor den winter 1941 1942 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25-11-1940 tot 28-2-1941 en van 1-3-1941 tot 1-7-1941 werd thans verlengd tot 1-12-1941. Bij het vaststellen van de totale levering en bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot i met plaats Een landbouwer te Blokzijl is er toe overgegaan een strook grond van den Noord-Oostpolder, die, naar men weet, op sommige plaatsen voor de Over- ijselsche kust, reeds droog gevallen is, in cultuur te brengen. Het is een stuk grond, dat tot ongeveer 300 m. in den polder doorloopt en aansluit op het bui- tendijksche land, dat de man reeds in bezit had. De structuur er van leent zich, naar men ons verzekerde, uitstekend voor akkerbouw. Dit jaar zullen er aard appelen, erwten, bieten en haver op ge teeld worden. Het worden de eerste vruchten, die de N.O.-polder zal gaan opleveren. Zorg voor de gezondheid. De zorg voor de gezondheid is in han den van een kampdokter. die eenige ma len per week, en in de groote kampen da gelijks, zijn ronde doet. Hij wordt bijge staan door een of meer „ziekenvaders" en natuurlijk heeft men in elk kamp een hel dere en naar de eischen ingerichte zieken, kamer. Bij luchtalarm moeten allen in de scherfvrije onderkomens, waar alles voor een nachtverblijf is ingericht; oponthoud in de barakken is gedurende een lucht aanval verboden. Voornamelijk echter wordt de gezond heid der arbeiders met positieve middelen verzorgd, waarbij een goede voeding, strenge hygiëne en sportbeoefening de hoofdrollen vervullen. Tenslotte mogen wij niet verzuimen te vermelden, dat ook aan de muziekbeoefe ning een ruime plaats is ingeruimd; overal heeft men zijn geregelde zang-uren. In een der door ons bezochte kampen be schikte men zelfs over een eigen orkestje. Het begrip „kamp” is met bovenstaande uiteenzetting wel van zijn onaangename bijbeteekenis ontdaan en in zijn feitelijke kenmerken geschetst: een aan de eischen des tijds en aan de eischen van het werk- object aangepaste woningvoorziening. welke op hygiënisch sociaal en cultureel gebied den toets aller critiek glansrijk kan doorstaan. Het arbeidstempo is hier hoog, zeer hoog. Doch de practijk heeft uitgewezen, dat men daaraan in het algemeen spoedig went: de prestaties zijn werkelijk goed, zoo werd ons bij herhaling verzekerd. Men kan gerust zeggen, dat de arbeiders ook in aanmerking genomen wat zij moeten missen aan huiselijken omgang en tijdelijke scheiding van het vaderland hét hier in de meeste opzichten veel beter hebben dan thuis. De achtergeblevenen in Nederland kunnen verzekerd zijn, dat hun zoons en mannen, hun broeders en ver loofden hier in alle opzichten uitstekend verzorgd zijn. VOUWBLAD VAN „HEEMSCHUT" De toenemende belangstelling in het streven tot behoud van de schoonheid der Nederlandsche dorpen, deed het vorige jaar den bond Heemschut besluiten een commissie „Het Dorp” op te richten. Het doel dezer commissie is als volgt samen te vatten Bestudeering van de verschil lende typen dorpen als grondslag voor het behoud van hun schoonheid, bevor dering van de opruiming of verbetering van ontstane ontsieringen door reclame, onjuiste beplanting, enz. Tevens wil de commissie de vernieuwing of uitleg van dorpen bevorderen in harmonie met de oude kern. Berichten of gegevens omtrent bovenvermelde onderwerpen ziet de com missie gaarne tegemoet. Teneinde aan de doelstelling der commissie in breeder kring bekendheid te geven, heeft zij een geïllustreerd, inlichtend vouwblad uitge geven, waarin een en ander wordt mede gedeeld. Het secretariaat, dat gevestigd is Watteaustraat 48hs, Amsterdam-Z., zendt op aanvraag exemplaren van dit vouwblad aan belangstellenden toe. Tekort gestegen tot 28.350.000 In de Memorie van Beantwoording op het Centraal Rapport over de begrooting der inkomsten en uitgaven van de ge meente Rotterdam voor 1941 deelen Bur gemeester en Wethouders mede, dat we gens grootere uitgaven voor rijks- en gemeentelijke werkverschaffing de be grooting met 1.152.635 zal worden be zwaard, terwijl de bezoldiging van per soneel van den luchtbeschermingsdienst een uitgave van 1 481 915 vereisefit en voor de kosten van de brandweer thans een bedrag van 702.575 is geraamd tegen aanvankelijk 325.610. Mede door andere wijzigingen, zooals de hoogere kosten van distributie (netto 39.525) is het tekort gestegen tot 28.350.000. Er mag op gerekend worden, dat dit bedrag wordt verminderd met «den steun, welke uit *s Rijks kas kan worden genoten. Toch zal nog een aanzienlijk tekort resulteeren, dat aan den bestaanden cri sislast moet worden toegevoegd. Daar het jaar 1940 nog niet is afgesloten, kan voor den toestand op 31 December 1940 nog maar een voorloopig cijfer worden ge noemd. Ongerekend het te verwachten nadeélige saldo van den dienst 1940 zal het totaal vermoedelijk op rond /62 900.000 moeten worden gesteld. R.K. LANDARBEIDERSBOND „de R.K. Landarbeider” deelt de heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R.K. Landarbeideosbond en redacteur van het orgaan van die organisatie mede, dat het hoofdbestuur van den R.K. Land- arbeidersbond zijn verzoek om ontslag als voorzitter van die organisatie en re dacteur van het orgaan heeft aanvaard en hem met ingang van 1 April ontslag heeft verleend. Tot zijn opvolger is benoemd de heer C van der Ploeg te Haarlem, sinds 1939 lid van het hoofdbestuur. B. en W. en het bestuur van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulbetoon te ’s-Gravenhage hebben be sloten, dat aan steuntrekkenden, dus werkloozen en armlastigen (ook de in werkverschaffing of werkverruiming) ge plaatsten een tegemoetkoming zal worden gegeven in de kosten van het verplicht aanschaffen van foto’s ten behoeve van de uit te reiken persoonsbewijzen ten be drage van 25 cent voor elk gezinslid, voor wie(n) een persoonsbewijs wordt ver- eischt. De tegemoetkoming zal worden uitge keerd op de gewone uitbetalingsuren en -plaatsen in de week nadat het persoons bewijs is uitgereikt. Nadere mededeelingen voor de uitvoe ring hiervan zullen tijdig vanwege den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon en het Bureau voor Werk- loozensteun aan de betrokkenen worden verstrekt. De ondersteunden dienen zelf voor het doen maken van de foto’s zorg te dragen. De Berlljnsche correspondent van het A.N.P. meldt: Voor zoover er niet wordt overgewerkt en dat gebeurt hier veel, en men doet het maar al te graag, wijl er flink extra mee verdiend wordt zijn de mannen dan vrij en treedt de sociale verzorgings- dienst van het D. A. F., het Duitsche Ar- beids Front in actie. Gelijk gezegd is alles voor ontspanning aanwezig en voor zoo ver het niet gratis wordt verstrekt of ter beschikking gesteld, is het tegen zeer bil lijke prijzen in de cantine verkrijgbaar. Ook papier, penhouders en inkt, zoodat men geregeld naar huis kan schrijven. Niemand behoeft ergens voor naar de stad, al is hij daartoe volkomen vrij. Bij het spel wordt er nauwlettend voor ge waakt. dat er geen hazard wórdt gedre ven. Een huiselijk spelletje kaart om een tiende pfennig per punt is natuurlijk ge oorloofd. Radio is er ook en dan zijn er —en dit is een gewichtig ding van groot sociaal en cultureel belang verschillen de cursussen voor algemeene ontwikkeling en verder bekwaming in den vakarbeid. Want vooral in deze tijden kan men niet altijd de beschikking krijgen over het noo dige geschoolde personeel en men is zoo doende voortdurend bezig met het vak- peil op te voeren en om de mannen des- gewenscht om te scholen. Wie uitgaat, be hoeft zich niet aan- of af te melden; alleen moet men het kampbewijs gereed houden bij het binnenkomen, opdat geen onbe voegden het kamp betreden en er zouden overnachten. Men behoeft zich slechts rustig en behoorlijk te gedragen. Voor een uitstekende verlofsregeling is mede gezorgd: de gehuwden mogen steeds na 6 maanden arbeid naar huis. Hun bed, de metalen kast, die ieder de zijne mag noemen, enz. blijven te hunner beschik king, maar toch behoeven zij gedurende hun verlof geen kostgeld te betalen. Le vensmiddelenbons krijgen zij natuurlijk mee. Vanzelfsprekend moet men een beetje kameraadschappelijk zijn, ook bij het vragen van verlof. Want zoo tegen de groote feestdagen regent het brieven uit het vaderland, dat de vrouw ziek is.den van minder dan 100.000 inwoners 1 dan willen zij allemaal wel thuis zijn, al thans zoo willen de huisgenooten thuis het en dan is het smoesje der zieke vrouw het minst origineele. Men krijgt verlof bij ernstige gevallen, doch als gezegd, het kan niet worden geduld, dat de werkelijk royale verlofsregeling door privé-wen- schen en trucjes in de war wordt gestuurd hetgeen ook jegens de kameraden, die precies dezelfde belangen en wenschen hebben, niet kameraadschappelijk is. Ontspanning. De filmvoorstellingen worden, als het eenigszins mogelijk is, in de eigen taal der arbeiders gegeven. Dit hangt niet alleen af van het beschikbaar zijn van zulke films, doch ook van het aantal arbeiders, dat van zulk een vertooning kan genieten. Het gaat nu eenmaal niet, om b.v. voor 60 man in een kamp van 1000 een aparte film in de taal der 60 te draaien. De Ne derlandsche arbeiders, die natuurijk even eens ifidien mogelijk een Nederlandsche film aangeboden krijgen, verstaan echter over het algemeen heel behoorlijk hun Duitsch. Ook zijn er vaak uitvoeringen of voordrachten elders, waar de arbeiders naar toe kunnen zooals in het „Europa- haus” in Berlijn. Alles op kosten van het D. A. F. of van den ondernemer. Kranten en tijdschriften staan den ar beiders ter beschikking. Men is doende, om eigen „kampkranten” in de verschil lende talen der arbeiders uit te geven. Wat de Nederlandsche arbeiders betreft, voor wie immer Nederlandsche lectuur voor handen is, zoo komt hier binnènkort een eigen tijdschrift onder redactie van een hier vertoevend Nederlandsch jurist, dat den aardig gevonden titel „Van Honk’’ zal dragen. Met de in de vorige artikelen vermelde bemoeienissen is de zorg van het D.A.F. nog niet uitgeput. Er zijn kampen, die ge heel van het Duitsche Arbeids Front uit gaan en het schijnt in de bedoeling te lig gen, dat mettertijd ook de van onderne- merszijde gebouwde en geadministreerde kampen onder de directe leiding van het D.A.F. komen. De kampleiders zijn thans reeds alle door het D.A.F. aangesteld. Zij zorgen niet alleen voor orde en rust, voor de administratie en den goeden gang van zaken, doch zij zijn tevens verbin dingsman met de politie en andere instan ties. Zij zijn ook de sociale verzorgers der kampbewoners en treden, eventueel met de hun toegevoegde krachten, als tolk op. Dit is geen kleinigheid in een kamp als een der ons bezochte, waarin liefst elf nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. Vooral brengt het talenprobleem moei lijkheden mee bij de cursussen en scho- lingsavonden, in welke laatste den mannen eenig begrip wordt bijgebracht van de nationaal-socialistische levensbeschouwing in eenvoudige sociaal-politieke uiteenzet tingen. Daar wordt hun verklaard, waar aan zij eigenlijk bouwen, en wat hun per soonlijk aandeel is in het onderhanden zijnde werkobject; hoe dit werk wederom past in het geheel van den Duitschen en Europeeschen opbouw, hoe gewichtig dus ook hun persoonlijke inspanning is voor het algemeen welzijn. Aldus wordt be langstelling, begrip en liefde gekweekt ook voor het nederigste en misschien mono tone werk van den enkeling. De loonen. Het is dan ook zoo gesteld, dat prac- tisch alle mannen gaarne overwerk ver- Driemaal hoorde hij haar tertje gebruiken en toen mar: In verband met het ingooien van ruiten Op den verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk zijn, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bij een Rijksduitscher. woonachtig te Utrecht, eenige ruiten ingegooid. Daar dit geschiedde op een dag. waarop van dit perceel de hakenkruisvlag wapperde, daar bovendien een en ander voorviel op den verjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof gericht tegen een Rijksduitscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband met het feit, dat de daders niet konden worden opge spoord, boeten van 5000 opgelegd aan tien bewoners van deze stad, van wie verwacht mag worden, dat zij instemmen met de gepleegde daad. TWEEDE LANDSDING VAN DE VOLK- SCHE WERKGEMEENSCHAP De Volksche Werkgemeenschap heeft Zaterdag 3 en Zondag 4 Mei in het Troelstra-oord te Beekbergen haar twee de landsding gehouden. Zaterdag hield professor dr. J. M. Kapteyn, rector-mag- nificus der Groningsche Universiteit, een belangwekkende voordracht over de his torische grondslagen van ons volk, in verband met het streven der Volksche Werkgemeenschap. Hierna verkreeg de heer Veld het woord voor een uiteenzetting van doel en werkwijze der stichting „Saxo-Frisia”. Vervolgens sprak prof. Jeswiet over het heidelandschap. Deze lezing werd met een serie instructieve lantaarnplaatjes toegelicht. Zondagmorgen werd onder leiding van prof. Jeswiet een zeer leerzame excursie in de omgeving van Beekbergen ge maakt Zondagavond sprak de heer J. C. Na- chenius over het rassenvraagstuk. Daar na gaf de heer ir. W. F. van Heemskerck Duker een lezing met lichtbeelden over I Friesland. apart vast te stellen verplichting levering wordt rekening gehouden de leveringen, die tot nu toe vonden. Het normale percentage slachtrunderen bedraagt globaal 20 pet. der dieren die méér dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel een verminde ring van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca. 20 pet, wat hetzelfde aantal slachtdieren oplevert als het nor male percentage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk bedrijf op 1 December 1941 hoogstens aanwezig mag zijn, zal aan de belang hebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Voor een gedeelte van den aanslag zul len voor latere levering, contracten wor den afgesloten. Een Japansch oordeel TOKIO, 6 Mei (S.P.T.). Naar in semi- officieele kringen wordt vernomen, ver- loopen de handelsbesprekingen te Batavia tusschen Japan en Nederlandsch-Indid niet zoo vlot als aanvankelijk te Tokio werd gehoopt. In verband hiermede wordt te Tokio verklaard, dat Engeland en de Vereenig- de Staten de regeering van Nederlandsch» Indië er van weerhouden een meer tege moetkomend standpunt tegenover Japan in te nemen. a/**.:

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5