HAAGSCHE COURANT [HAAS Wat den Haag voor de school jeugd doet Woensdag 7 Mei 1941. BINNENLAND Centrale keukens LICHAMELIJKE OPVOEDING Overzicht der laatste tien jaren Het N.V.V. in den nieuwen tijd Welken distributiebon heeft men noodig 30 DERDE BLAD 18 knipkaart van 31 April t/m 15 Juni 24 26 23 65 75 64 74 95 85 29 AARDAPPELEN AARDAPPELEN U k-«. De werkverschaffing 18 16 14 7 15 13*14* 15 13* 14* 15 14 SCHEERZEEP Of SCHEERCRèME 7 10 De heer Woudenberg spreekt in het Concertgebouw te Amsterdam Voorsprong op de meeste andere gemeenten 21 28 27 25 K 21 boter- of vetkaart G. KUYPER OVERLEDEN Drie vleeschbonnen voor zes dagen Een kijkje in een gymnastiekzaal van een der Haagsche scholen (Gemeente den Haag) Voorschriften inzake inkwartiering van arbeiders 5 Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN 5 t/m 25 Mei 17 Maart t/m 11 Mei 14 April t/m 11 Mei 31 April Vm 11 Mei 100 gram 250 gram 31 April t/m 15 Juni 250 gram 31 April t/m 15 Juni 100 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram KAAS EIEREN 28 April t/m 31 Mei geheele het van EXTRA RANTSOEN RIJST 250 gram 3 t/m 25 Mei BROODKAART 100 gram BLOEMKAART 21 April t/m 18 Mei BOTERKAART BOTER VETKAART MELKKAART MELK 1} liter 5 Mei t/m 11 Mei VLEESCHKAART 50 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN. EN KATTENBROOD 1 t/m 81 Mei PETROLEUMZEGEL8 Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B. 1000 gram 1 kilogram; 600 gram 1 pond. 100 gram 1 o na. Verplichting tot het verrichten van diensten elders dan in de woonplaats No. 17870 derwijs in lichamelijke oefening van het tweede leerjaar af en veel gemeenten had den géén of slechts enkele vakonderwijzers op de lagere school. RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge» mengd meel) KALFS- ot 250 gram op één bon 100 gram op één bon 50 gram; 1 tube; 1 pot 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 40 gram 250 gram 50 gram Twintig brood- bonnen 17 Twintig brood- bonn. 15* 7 Vm 14 Mei extra t/m 17 Mei 4 Vm 10 Mei extra t/m 14 Mei 5 Vm 11 Mei extra t/m 14 Mei 50 als 28 April Vm 3 Mei extra t/m 11 Mei. echter niet in restaurants e ,d 5 Vm 11 Mei extra t/m 18 Mei echter niet in restaurants e d. 28 April Vm 4 Mei extra t/m 11 Mei. echter niet in restaurants e. d. 8 t/m 25 Mei extra t/m 28 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 8 Vm 25 Mei extra t/m 28 Mei 21 April t/m 7 Mei extra Vm 10 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 7 Mei 4 t/m 24 Mei extra t/m 28 Mei MARGARINE of boter MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter Op voederkaarten voor Honden. Voor groep 1 en II textieL kaart mannen. 10 8 5 4 3 1* Kg- 35 gram 35 gram 35 gram gram boven 125 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram in een vergadering __van leden en niet- over Voor groep 1 en II Hl IV M V VI Op voederkaart voor katten ling van zelfstandige organisaties, maar de organisatie, waarvan alle moderne geor ganiseerde arbeiders lid zijn, De reorga nisatie der financiën brengt groote bespa ringen mede. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 21 April t/m 18 Mei 5 t/m 18 Mei extra t/m 1 Juni 21 April Vm 4 Mei extra t/m 18 Mei een el op één bon In het Concertgebouw te Amsterdam heeft gisteravond de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in een vergr 1“ kl leden van het N.V.V. gesproken „het N.V.V. in den nieuwen tijd". GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.meelvlek ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) RUND* KALFS- VARKENS- PAARDEN- ot SCHAPEN* VLEESCH Ot VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen! in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. len regelen met de betrokken gemeenten verrekend. Art. 5. 1. Hij, die niet voldoet aan een schriftelijken last tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek, als bedoeld in het derde lid van artikel 1, of die geen gevolg geeft aan een kennisgeving, als bedoeld in artikel 2, tot het verrichten van de daarin omschreven diensten met ingang van den dag en tijdens den duur daarin aangegeven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. 2. Hij, die weigert gevolg te geven aan een bevel van den burgemeester tot in kwartiering van personen, als bedoeld in artikel 4, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste zes maanden. In den ouderdom van 62 jaren is te Ste- dum te zijnen huize overleden de heer G Kuyper, burgemeester dier gemeente De heer Kuyper was de jongst^, zoon van wijlen dr. Abraham Kuypei- 'eh werd 27 Juni 1878 te 's-Gavenhage geboren. Hij doorliep het Gereformeerde Gymnasium te Amsterdam en volgde daarna de oplei ding tot officier aan den hoofdcursus te Kampen. Ter voltooiing van zijn militaire studie doorliep hij de Hopgeré Krijgs school te ’s-Gravenhage. In 1932 verliet hij den militairen dienst als majoor en werd benoemd tot burgemeester der ge meente Stedum. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Vrijdag te Stedum, om half 3 des middags. HEHDENKING INTERNEERING N.3.B.- LEDEN EN RIJKSDUITSCHERS A.s. Vrijdagavond om kwart voor zeven zal in het concertgebouw te Am sterdam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden van de gedurende 10 tot 14 Mei van het vorige jaar geïnterneerde leden der N.S.B. en Rijksduitschers. Sportvelden In nog andere opzichten staat onze stad er niet ongunstig voor. Door een gelukkige samenwerking van de afdeeling Onderwijs met de Stichting Haagsche Sport- en Speelterreinen komen vele U.L.O- en la gere scholen, zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs in de maan den April tot en met October verscheidene uren per week op de velden oefenen, waar voor het spelmateriaal door de Stichting op de terreinen ter beschikking wordt ge steld. In 1941 zullen 37 openbare en 14 bij zondere scholen regelmatig lessen op de sportvelden geven Hierbij dient men In het oog te houden, dat enkele velden door België: de lagere klassen der lagere scholen 30 minuten, de hoogere 45 mi nuten per dag, de middelbare scholen dagelijks een half uur. Duitschland: de bijzondere omstandigheden niet ge bruikt mogen worden en dat er altijd scho len zijn, die te ver van een speelveld zijn gelegen. Het toezicht op de lessen, in lichamelijke oefening, zoowel in lokalen als op de speelWlden, is door B. en W. aan één der gem. inspecteurs van het onderwijs opge dragen, voor zoover het vakonderwijs op de U.L.O. en lag» re scholen betreft Deze ambtenaar organiseert tevens de bespeling der terreinen door de verschillende scholen en zit in 't dagelijksch bestuur der Stich ting". Als voorzitter der commissie van toezicht op het schoolzwemonderricht treft hij de noodzakelijke voorbereidingen voor de lessen in het schoolzwemmen, waarover wij in een volgend artikel iets willen ver tellen in samenhang met andere bemoei ingen der gemeente op het terrein van de lichamelijke opvoeding. Vervolgens wijdde spr. enkele woorden aan den werkloozensteun, de huurveror- dening en de loonbelasting. In alle sociale maatregelen, dit zoover de omstandighe den toelaten, heeft het N.V V. werkzaam aandeel in de voorbereiding en een advi- seerende, zoo niet doorslag gevende stem bij de totstandkoming. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de ondernemingen en ondernemers, die de boven normale ver houding uitgaande winsten aan aandeel houders uitkeeren, zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het N.V.V. heeft reeds de vorige week dezen wantoe stand onder de aandacht van de autori teiten gebracht. Dit protest heeft reeds weerklank gevonden, ook van officieele zijde, in de rede van minister Fischböck te Maastricht gehouden. Spr. haalde hier uit een gedeelte aan. Deze ondernemers mogen bedenken dat er maatregelen te nemen zijn (ik denk aan sterkere belas- tingschroef), die de lust tot zulke on sociale daden bekoelt, aldus de heer Wou denberg. De toekomst van het N.V.V. bespreken de, wees spr. er vervolgens op, dat het N V.V en haar leden altijd op breeder basis staan en stonden dan de confessio neel verbonden en dat zij zich ten doel stelden, alle werkers in het volk, ongeacht geloof of politiek, te organiseeren. In de eerste plaats was daarvoor het N.V.V., dat zelf in politiek kielzog voer, los te maken van elke partijpolitiek. Spr. zeide dan ook te kunnen verklaren, dat het N. V.V. op dit moment niet verbonden is aan eenige politieke partij of beweging. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat zijn sociale politiek niet richtingloos is en zal zijn, maar gestuwd zal worden door den nieu wen socialistischen geest, die zijn weg ook zoekt in het Nederlandsche volk en die de eenige voorwaarde voor een gelijkbe rechtigd Nederlandsch volk in de nieuwe Europeesche statengroepeering. die gaat komen is Spr zette vervolgens uiteen, dat daarom de organisatie en de werk wijze moet worden toegepast, zooals die bekend is uit het Duitsche arbeidsfront. Wil de Nederlandsche arbeider niet ach terreken. zijn gerechte plaats naast an dere arbeiders kunnen behouden, d.w.z. zijn sociaal-economische positie op peil houden en waar mogelijk, tot grootere hoogte brengen, dan zal dit alleen kun nen door een ontplooiing van zijn arbeids. vermogen. Tot die ontplooiing moet hij een stimulans vinden Daarom is het ver heugend. dat steeds meer arbeiders begrip krijgen voor den nieuwen tijd, dat steeds meer arbeiders komen tot onze gemeen schap „Vreugde en Arbeid” en dat steeds meer arbeiders bezieling vinden en met nieuwe idealen worden vervuld om mee te bouwen aan het huis van den arbeid, waarvoor thans de fundamenten zijn ge legd. een huis, dat ruimte zal bieden aan alle Nederlandsche werkers van hoofd en hand, die daarin warmte en beschutting vinden, waarop zij als plichtsgetrouwe werkers- in de volksgemeenschap recht hebben, aldus besloot de heer Wouden berg. Het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat met ingang van 7 Mei per knipkaart van zes dagen van de centrale keukens o.a. drie vleeschbonnen moeten worden Ingenomen inplaats van IJ vleeschbon, zooals eerst was bepaald. Dit houdt verband met het feit, dat de vleeschbon nu op 50 gram vleesch in acht dagen recht geeft inplaats van op 100 gram vleesch in 16 dagen. Het rantsoen blijft dus gelijk, terwijl ook de in de maaltijden verwerkte hoeveelheid geen wijziging ondergaat. Dac.ej» n«ear luist omdat .ik «I» V verkoopatev de heek chg F iou ik niet me<r bu* j ten Nefa kunnen leUzoam xachl en sterk absorbtvnnd De sociale politiek. Ten aanzien van de sociale politiek merkte de heer Woudenberg op, dat het karakter van de sociale maatregelen van het laatste jaar ten nauwste verband hou den met de oorlogsomstandigheden. Zij kenmerkt zich namelijk door tal van bij zondere besluiten en verordeningen, die voortvloeien uit de positie van ons land als bezet gebied eenerzijds en uit militaire en politieke overwegingen anderzijds. Toch wordt er onzerzijds naar gestreefd, aldus spr., de maatregelen In volkomen aanpassing aan onzen volksaard en cul tuur te treffen en, waar dat mogelijk is, een permanent karakter te doen dragen. Bij de vaststelling van de loonen had den wij in de eerste instantie de opdracht de bestaande groote verschillen weg te nemen. Dit heeft er toe geleid, dat inmid dels vele duizenden arbeiders een loons- verhooging hebben gekregen. Deze loons- verhoogingen hadden geen ander doel, dan om de bestaande onjuiste verschillen weg te nemen. Ddhrnaast wordt thans ge werkt aan de stabilisatie van het prijs niveau. Zoodra die stabilisatie tot stand is gekomen, kunnen wij nagaan, in hoe verre ook de hoogere loonen in een be paalde bedrijfstak kunnen worden ver hoogd Dit Is geen phrase, want in den landbouw b.v. waar thans de richtprijzen zijn vastgesteld, worden thans loonsver- hoogingen van gemiddeld 15 pCt. gegeven. Ten aanzien van de werkverschaffing zeide de heer Woudenberg, dat deze wer kelijke werkverruiming moet worden, uit gevoerd als vrij bedrijf. Dit beteekent. dat iedere arbeider geplaatst moet kunnen worden, dus desnoods 4 óf 5 man uit één gezin. De wachtweken vervallen. Er zal een minimum loon moeten komen, dat rekening houdt met den plaatselijken loon- standaard. Dan zal de arbeider zich niet meer gedeporteerd voelen, maar hij zal als volwaardig mensch volwaardigen ar beid verrichten. Deze regeling komt zeer spoedig. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta ot Zachte Zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven De met aangeduide bonnen vervallen spoedig De Staatscourant van gisteren bevat een eerste Uitvoeringsbesluit van den secre- taris-generaal van het departement van Socaile Zaken ingevolge de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de beperking ten aanzien van het ver anderen van betrekking. (Verplichting tot het verrichten van diensten bij werk verschaffingen.) Hierin wordt bepaald: Art. I. 1 Bewoners van het bezette Nederlandsche gebied kunnen volgens door den directeur-generaal van het Rijks- arbeidsbureau vast te stellen richtlijnen, door den directeur van het gewestelijk Arbeidsbureau, binnen welks gebied zij wonen of verblijven, worden verplicht voor een bepaalden tijd.op een hun aan te wijzen plaats binnen het bezette Neder landsche gebied diensten te verrichten ten behoeve van den Rijksdienst, bedoeld in artikel 1 van het Organisatiebesluit Werkloosheidsbestrijding 1939 (Rijks dienst tot bestrijding der werkloosheid), hierna Rijksdienst te noemen. 2. In geval van twijfel, of iemand tot het verrichten van diensten, als bedoeld in het eerste lid, in staat is, kan de be trokkene op schriftelijken last van den directeur van het gewestelijk arbeids bureau door een geneeskundige door of vanwege den directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau daarvoor aangewezen, aan een geneeskundig onderzoek worden onderworpen. 3. De vorm van den schriftelijken last als bedoeld in het tweede lid, wordt door den directeur-generaal van het Rijksbu reau vastgesteld en houdt o.m. in het tijd stip en de plaats, voor het geneeskundig onderzoek vastgesteld. Art. 2. 1. Aan personen, die Ingevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 1 voor het verrichten van diensten als daar bedoeld worden aangewezen, wordt door den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau een schriftelijke kennis geving toegezonden. 2. De vorm van kennisgeving, als be doeld in het eerste lid. wordt door den directeur-generaal van het Rijksarbeids bureau vastgesteld en houdt o.m. in den naam, de voorletters, het adres (ge meente, straat en huisnummer) van den aangewezen persoon, de plaats, waar de dienst moet worden verricht, het tijdstip van den aanvang en van den duur van de dienstverplichting en, zoo mogelijk, de arbeidsvoorwaarden, welke daarvoor gel den. Art. 3. De personen, die diensten ver richten, als bedoeld in artikel 1, zijn ver plicht zich te gedragen naar de aanwij zingen, die door of vanwege den Rijks dienst worden vastgesteld. Art. 4. 1. Personen, die in gevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 1 tot het verrichten van diensten ten be hoeve van den Rijksdienst worden ver plicht, kunnen, voor zooveel noodig, wor den ingekwartierd bij inwoners In of in de habijheid van de gemeenten, waar de dienst moet worden verricht. 2. De inkwartiering, als bedoeld in het eerste lid, geschiedt op schriftelijk ver zoek van of vanwege den Rijksdienst aan den burgemeester van de betrokken gemeente. 3. De vorm van het schriftelijk ver zoek, als bedoeld in het tweede lid, wordt door mij vastgesteld en houdt o.m. in het aantal personen, dat moet worden inge kwartierd, alsmede het tijdstip van den aanvang van de inkwartiering en den duur daarvan. 4. Voor zoover niet anders wordt be paald, gelden voor inkwartiering de rege len, welke zijn vastgesteld bij de wet van 14 September 1866 betrekkelijk de in kwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, zooals die wet laatstelijk is gewijzigd, en bij haar ultvoerlngsvoor- schriften. 5. De kosten van inkwartiering wor den door den Rijksdienst volgens te stel- Niet generaliseeren Nu moet men zich, bij een beoordee- ling van den onbevredigenden toestand, waaraan thans een eind zal worden ge maakt uiteraard hoeden voor generali seeren Het was niet zoo, dat er over de geheele linie een tekort aan lichamelijke oefening viel aan te wijzen en zeker ook zou men te ver gaan als men veronder steld?, dat het aan waardeering voor dit vak ontbroken heeft. Ook dient men, de hierboven gegeven cijfers toetsende, niet uit het oog te ver liezen, dat vooral het platteland achter bleef, maar dat In verscheidene steden het onderwijs In gymnastiek op een hoog peil stond. Met name in den Haag wordt daaraan reeds vele jaren groote zorg besteed. Een vergelijking met België. Duitschland en Engeland moge voor ons geheele land een achterstand aanwijzen, onze stad maakt in zulk een vergelijking een veel beter figuur. Toen het Rijksschooltoezicht in 1935 een onderzoek instelde naar het aan tal openbare en bijzondere lagere scholen, waar de lichamelijke opvoe ding werd beoefend, bleek, dat ruw geschat twee vijfde deel der Neder landsche schoolbevolking van dit on derwijs verstoken was. Op 33 pCt. der openbare scholen en op bijna 50 pCt der bijzondere scholen kwam het vak niet op het leerplan voor. Van de 1.232.000 scholieren kregen er 500.000 geen lichamelijke oefening, n.l. 140.000 leerlingen van openbare en 360.000 van bijzondere scholen. Bovendien heeft geen enkele nijver heidsschool in ons land een gymnas tieklokaal en blijkens het onderwijs verslag over 1936 ontvingen de ruim 130.000 leerlingen van nijverheids scholen geen onderwijs in lichame lijke oefening. Met deze cijfers voor oogen kan men de thans voorgeschreven uitbreiding van de lichamelijke oefening tot alle scholen n’.et anders dan toejuichen. TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak THEE ol KOFFIESURROGAAT THEE of KOFFIE (voor zoover voor radig Of KOFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddlngsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) Het is niet te boud gesproken als wij zeggen, dat den Haag onder de Neder landsche gemeenten, wat de zorg’ voor de lichamelijke opvoeding betreft, een plaats in de eerste rij inneemt En dit is van nog klemmender beteekenis als we de grens van wat onder lichamelijke opvoe ding verstaan moet worden ruimer trek ken en daarin ook begrijpen de zorg van speelterreinen, kindertuinen, open luchtscholen, schoolzwemmen ert -baden. Laten we eens bezien wat door de ge meente den Haag in de laatste 10 jaren voor de lichamelijke opvoeding is ge daan. Voor de inrichtingen van middelbaar onderwijs in den Haag gelden de regelen van het K. B. van 16 Juni 1920, waarbij werd bepaald, dat in de eerste drie klassen drie uren per week en in de hoogere klassen twee uren per week voor lichamelijke opvoeding op den les rooster moet worden uitgetrokkenvoor de gymnasia en lycea is voor elk der zes klassen twee uur per week vastgesteld. De uitnemende bepaling, dat tenminste één derde van den voor iedere klasse beschikbaren tijd aan veldspel moet worden gewijd, kan in onze gemeente opgevolgd wordenwelke wandelaar heeft nimmer scholieren vol actie bezig gezien op één der vele terreinen onzer stad Hoewel voor de handelsscholen geen enkejp aanwijzing in de wet voorkomt omtrent de richtlijnen, die bij het on derwijs in 'de lichamelijke oefening moe ten worden gevolgd, staat het minimum aantal' lesuren (van 50 minuten) in de mi- nisterieele beschikking van 24 Februari 1925 en wel: voor scholen met 5-jarigen cursus acht uur per week en voor die met 4- of 3-jarigen cursus zes uur per week. Ook hieraan voldoet onze gemeente. Gunstige uitzondering Wat de lichamelijke opvoeding op de nijverheidsscholen betreft, maakt onze stad voor een tweetal van haar avond scholen een gunstige uitzondering op den algemeenen regel in ons land, dat geen „gymnastiek” wordt gegeven op deze soort inrichtingen. Maar ook hier begint het te dagen, op de tweede ambachtsschool is gedurende eenige maanden, bij wijze van proef, les gegeven in lichamelijke oefening en o.m. de gem. geneeskundige dienst heeft zeer bevredigende resultaten geconstateerd. Het is toch ook eigenlijk niet te vatten, waar om een kind op H.B.S. of U.L.O.-school wél en zijn broer of zus op huishoud- of ambachtsschool niet tijdens de schooluren in gymnastieklokaal of op sportveld kan komen. Besturen van verschillende nijver heidsscholen hebben dan ook reeds offi cieele stappen gedaan om hierin verbete ring te brengen. Beter zijn er aan toe de scholen voor U.L.O. en lager onderwijs. Aan de UL.O.- scholen te dezer stede zijn reeds jaren lang vakonderwijzers verbonden, die allen in het bezit zijn van de acte lichamelijke oefening M O. Op één enkele uitzondering na zijn vrouwelijke leerkrachten voor de meisjes aangewezen. In den Haag is men van oordeel, dat de middelbare bevoegd heid eigenlijk voor* dit schooltype ver plicht diende te zijn, doch tot dit inzicht is men nog lang niet overal gekomen Er zijn gemeenten, waar bezitters van de be voegdheid voor vak j. les geven tot in een derde leerjaar van een U.L.O.-school toe een negende leerjaar dus. En dan te weten dat de eischen voor de bevoegdheid voor vak j, wat de leerstof betreft, slechts gaan tot bet zevende leerjaar! Wat de lagere scholen betreft: het vijfde tot en met 6de leerjaar hebben twee keer 45 minuten per week les van een vak- onderwijzer(es) met M.O.-akte, terwijl voor het derde en vierde leerjaar de re geling geldt, dat de vakonderwijzer één uur per week les geeft en de klasse-on- derwijzer J uur. Voor het eerste en tweede leerjaar geeft de klasse-onderwij- zeres de lessen. Den Haag is in de zorg voor de lichame lijke oefening op de lagere scholen de meeste andere gemeenten ver vooruit. Slechts een enkele gemeente heeft vakon- de lagere scholen drie vier uur per week in de steden, twee uur per week in de dorpende middelbare scholen drie vier uur per week. Engeland: leerlingen van 5 tot 11 aar dagelijks 20 minuten, die van 11 tot 14 jaar drie keer per week 45 minuten. 's-G ravenhage: lagere scholen alle leerjaren IJ uur per week; l.o. kop schoten 2 uur per weeku.l.o. A-scholen twee maal 50 minuten per week en u.l.o. B-scholen twee maal 45 minuten per week middelbare schoten eerste drie klassen drie uur, hoogste klassen twee uur per weekgymnasia en lycea twee uur per week. Hoeveelheid BONKAART ALGEMEEN vervolgde spreker Er waren twee moge lijkheden. apparaat der vakbeweging en verbeurd verklaring van het vermogen en dit ware zeker de gemakkelijkste weg ge weest althans de weg van den minsten weerstand. De tweede oplossing was, een zwaarder en moeizamer weg, om het apparaat te reorganiseeren en geschikt te maken voor den nieuwen tijd Deze tweede weg is gekozen, ingegeven door het gevoel en de gedachte dat het Neder landers, geen Poten en geen Tsjechen zijn, maar Germanen, stamverwant aan het Duitsche volk. De Rijkscommissaris benoemde daar toe voor het Nederlandsch Verbond van Vakvs reenigingen een Nederlandschen commissaris, terwijl de confessioneele en andere vakcentrales onder Duitsch toe zicht werden geplaatst De maatregelen, ten opzichte van het Nederlandsch vakverbond onder een Ne derlandschen commissaris getroffen, zijn van verder strekkenden aard dan de bemoeienissen, die tot nog toe met de overige vakcentrales hebben plaats ge had en hoe ver deze maatregelen ook strekken en in de toekomst nog kunnen worden uitgebreid, één ding staat vast en zoo luidt de opdracht aan den com missaris. dat de rechten van den arbei der onverkort zullen worden gehand haafd wat aan materieele en cultureele waarden verzameld is, zal worden behou den, .zooveel mogelijk worden vergmo't en uitgebreiden daar waar het nood zakelijk was om personen te verwijderen ot zaken te liquideeren gold als tegen- eisch, dat er iets beters voor in de plaats moest komen.Inderdaad is een klein aantal bestuurders van hun post ontheven, omdat zij een te zwaar belast verleden hadden en samenwerking van tevoren uitgesloten was Als voorbeeld noemde de heer Woudenberg den heer Kupers. Al deze personen zijn met vol ledig behoud van hun rechtspositie ter zijde gesteld, terwijl het tot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door een dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder op staanden voet, zonder toekenning van zijn verdere aanspraken moest worden ont slagen. Overigens doet zich alom in den lande het verheugende verschijnsel voor, dat de oude bestuurders en hieronder reken ik vooral de duizenden onbezol digde bestuurders in groote en kleine plaatsen de geboden gelegenheid van harte aannemen om in het belang van hun arbeidsmakkers ook in den nieuwen tijd en onder de nieuwe vormen te blij ven werken. Van elk der gebleven be stuurders is verlangd, dat zij verklaar den ten opzichte van de bezetting en ten opzichte van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen loyaal, actief en positief te zulten medewerken, d.w.z. dat zij begrepen, dat de oude vormen hadden afgedaan en zij onder nieuwe omstandig heden naar een nieuwe toekomst wilden werken. De organisatie van het N.V.V. bespre kend. wees spr. er op, dat het N.V.V. niet meer als vroeger is een losse overkoepe- Na een kort openingswoord van den heer Piersma, leider van het district Amsterdam van het N.V V„ verkreeg de heer Woudenberg het woord. Wie enkele jaren vóór den lOen Mei 1940 Nederland in al zijn openbare uitingen hoorde en gadesloeg, aldus spr., moest *vel tot de conclusie komen, dat de heerschende machten en alles wat zij tot hun dienst hadden, pers, radio, parlement en economische politiek, zeer speciaal gericht waren tegen Duitschland. Vooral in kringen van de Nederlandsche vakvereeniging (confessio neel of anders georiënteerd) viel een houding in woord en geschrift waar te nemen, die als direct vijandig tegen Duitschland gericht was. Om het ontstaan van misverstanden in dezen tijd, waarin de gebeurtenissen elkander in zulk een razend tempo opvolgen, te voorkomen, gaf de heer Woudenberg nog eens een systematisch overzicht van de gebeurte nissen. Ten opzichte van de aan Duitschland vijandige instellingen, waartoe de ge- heele vakbeweging, als zooeven ge schetst, te rekenen was, heeft de Rijks commissaris zijn houding bepaald, aldus spreker E Opheffing WW - MgMB 9

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9