De gevechten Irak Overeenkomst van Vichy met Duitschland I I Scherpe Duitsche reactie op Stimson’s rede 1941. in De Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht I I I I Danderdag 8 Mei. i I I i No. 17S71'. De strijd ter zee De positie Engeland en van zwaar De regeeringswijziging te Moskou Britten bezetten het fort Roetba VERDUISTEREN van 9.16 uur n.m. tot 5.56 uur v.m. De meening in de Wilhelmstrasse Verschillende gebiedI van het Britsche eiland gebombardeerd Stalin’s uur uur Bagdad gebombardeerd de •I Zes Britsche vliegtuigen neer geschoten Washington overtuigd, dat Ameri- kaansche regeering spoedig zal handelen Amerikaansche minister sprak slechts als oorlogsophitser Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 De nieuwe Grieksche staat I Een beschouwing van de 1 „Völkischer Beobachter” Berlijn’s indruk van benoeming Maan: 8 Mei op 5.39 nam. 9 Mei onder 5.14 v.m.; op 7.01 uur nam. Het antwoord van Irak aan Egyptische regeering De verliezen van de Grieksche vloot Over verkeer met het bezette gebied en de bezettingskosten Onrust onder de Arabieren De evacuatie van Gibraltar Telefoon 178300 (zeven lijnen) Gir^No. 12500 Berlijn over de kwestie der Dardanellen Italianen bezetten het eiland Syra 8 M S 8 8 8 8 8 8 z» 8 8 8 8 Turkije houdt vast aan zijn politiek Hittegolf in Noord-Afrika COURANT HAAGSCIIE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT IEN: krijgen de verlies- Amerikaansche meaning van oorlog het zijde meldt Piraeus vertrokken, aldus Op van meldt ondorzeeërs- naties ..Wij ■n, Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Schip met gewonde Engelschen vermist Het torpedeeren van het schip met Amerikaansche piloten Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: IVo. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De nieuwe Grieksche regeering heeft besloten, dat het land voortaan zal wor den aangeduid als Hellinike Politia (Grieksche staat) in plaats van als tot dusverre, als Vasilium Hellas (Koninkrijk Griekenland). Op 30 April verscheen op de reede van Haifa een Grieksch schip van 2300 ton met de quarantainevlag in top en wierp daar, daar het vaartuig geen vergunning kreeg in de binnenhaven te komen, het anker uit Naar bleek was het Grieksche schip reeds half April met eenige hon derden gewonde Engelschen, Australiërs en Nieuw Zeelanders aan boord, afkom stig van de gevechten bij den Olympus, uit den Piraeus vertrokken, aldus het D.N.B In de haven Larnaka op Cyprus werd de ontscheping van de gewonden en zie ken geweigerd wegenê gevaar voor pest, zoo kwam het schip naar Haifa Hier had de overheid reeds alle maat regelen genomen om elke verbinding tus schen het schip en wal onmogelijk te ma ken. Nadat twee leden der bemanning een poging hadden gedaan zwemmend aan land te komen, gaf de Engelsche haven commandant het schip bevel terstond te vertrekken. Sinds dien tijd ontbreekt van het Vaartuig elk spoor. 5 V I 1 Volgens een bericht van Associated Press uit Cairo zouden de Britsche troe pen het Iraksche cordon om het vliegveld Habbanyah hebben doorbroken en de pc troleumleiding van Mosoel weer beheer- schen. Volgens te Rome uit Irak ontvangen berichten zouden de Engelsche troepen het fort Roetba bij de grens van Trans- jordanië bezet hebben. Radio Bagdad meldt, dat Engelsche vliegtuigen Dinsdagavond een aanval op Bagdad hebben gedaan. Op woonwijken werden eenige bommen geworpen Een beroemde moskee werd getroffen door een bom. die echter niet ontplofte Het is duidelijk, dat de Vereenigde Staten de asmogendheden en Japan willen aanvallen, teneinde hun overheersching te vestigen op den Stillen Oceaan, den Atlantischen Oceaan en over de -geheele wereld van het Britsche rijk na de zware fias co's in Noord-Afrika en op den Balkan. Buitenlandsche correspondenten melden aan hun bladen, aldus het artikel, dat de stemming in Londen met den dag som berder wordt. De Britsche openbare mee ning gaat inzien, dat met de steeds he viger wordende slagen, welke de Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht toe brengen, met den wurggreep van de Duitsche blokkade en het optreden van de Duitsche divisies, de zgn. offensieven in Noord-Afrika en op den Balkan geen oogenblik het lot van het Britsche moe derland hpbben kunnen tegenhouden. Was Duitschland van 1914 tot 1918 met uit zondering van het beroemde eskader Graf Spee, zijn enkele hulpkruisers en zijn duikbooten, bijna uitsluitend tot de operatiebasis in de Noord- en Oostzee beperkt, de duidelijk uitwerking van zijn wapens reikt thanr van het hooge Noor den van den Poolcirkel tot bij den equator en tot ver in den Atlantischen Oceaan. Inderdaad beteekent het feit, dat in kort tijdsbestek in den Atlantischen Oceaan 22 gewapende koopvaardijschepen van 116.000 brt. door een Duitsche for matie slagschepen onder de oogen van de Britsche vloot 800 levende getuigen werden door de Duitsche slagschepen gered een voor Engeland alarmeerende keer in den modernen zee-oorlog. Het beteekent vooral een nieuwe versnippe ring van de zware Britsche vlooteen- heden tot bescherming van de overal be dreigde Britsche toegangswegen, Groot- Brittannië moet thans de volle scherpte van zijn oorlog aan 2 fronten doormaken, welken het zelf heeft veroorzaakt. Dat hierin niets gewijzigd zal worden, heeft de Führer Zondag duidelijk genoeg ge zegd. Het Britsche „moederland” zal aan de laatste beslissing niet meer ontkomen. Deze beslissing luidt: „Engeland zal vaHen", De Iraksche regeering heeft de van de Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon. deelt, naar het persbureau Ofi meldt, mede, dat bij de besprekingen,' welke de laatste dagen tusschen het plaatsvervangend hoofd van den staat, admiraal Darlan, en de Duit sche overheid in Parijs hebben plaats gehad, een overeenkomst is gesloten. Deze overeenkomst bepaalt in de eer ste plaats, dat de afbakeningslijn tus schen het bezette en het onbezette ge bied in het algemeen voor het verkeer van goederen en geldswaarden wordt ge opend Aan personen zal het passeeren van de demarcatielijn worden toegestaan in geval van ernstige ziekten of van een shterfgeval bij naaste bloedverwanten. Voorts is voortaan het postverkeer met postkaarten tusschen het bezette en het onbezette gebied toegestaan. Leden van de Fransche land- en luchtmacht zullen voortaan verlof krijgen, op dezelfde voorwaarden als tot dusver golden voor leden van de marine. Voorts zijn besprekingen geopend, al dus luidt het bericht van den algemeen gevolmachtigde verder, over een verla ging van de kosten der bezetting. Het Inleiding op de openlijke in* terventie, aldus Gayda Gayda schrijft in de „Giornale d’Italla". dat de rede beschouwd kan worden als een inleiding op de openlijke interventie der Vereenigde Staten in den Europee- schen oorlog Van welingelichte A.N.P. uit Berlijn De bewering van den Amerikaanschen minister van oorlog, Stimson, in zijn Dinsdag gehouden radiorede, waarin ge sproken werd over een bedreiging van Brazilië door Duitschland, werd gisteren in de Wilhelmstrasse als een onware en ongehoorde verdachtmaking ten scherpste afgewezen. In dit verband werd van Duitsche zijde ten aanzien van de op merking van Stimson over „onrechtvaar digheden in de Duitsche oorlogvoering ter zee” verwezen naar vroegere hande lingen en uitingen van den Amerikaan schen minister var. oorlog, waaruit blijkt. d"t Stimson van volkenrechtelijke kwes ties weinig verstand heeft en zich dus, naar men van Duitsche'. zijde onder streepte. beter niet op het terrein van rechtskwesties moest begeven. Zooals bekend is de Duitsche oorlog voering ter zee, waarop men in politieke kringen van de rijkshoofdstad nog eens nadrukkelijk wijr het noodzakelijke ge volg van de blokkade der Engelschen tegen Duitsche vrouwen en kinderen. De andere opmerking van Stimson betref fende het gebruik van de Amerikaansche vloot ter bescherming van de transporten naar Engeland, heeft in Berlijn geen verbazing verwek.., daar de Amerikaan sche minister van oorlog bekend staat als een beruchte scherpslijper. Het Duit sche rijk beschouwt deze rede niet als een regeeringsverklaring, Stimson heeft hier heel duidelijk uitsluitend gesproken in zijn eigenschap vaq oorlogsophitser. Het S.P.T. voegt hieraan toe, dat men in Berlijn in bevoegde kringen een ver schil maakt tusschen den „oorlogsophit ser Stimson” en den „minister van oor log Stimson”. Gewoonlijk goed ingelichte kringen wijzen er op, dat het reeds eer der is voorgekomen, dat de verklaringen van de leden der Amerikaansche regee ring niet altijd werden gesanctionneerd, „De Amerikaansche regeering zal on getwijfeld nog eens nadenken voordat zij een stap onderneemt, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn”, aldus ver klaarde een officieele woordvoerder. De Iraksche regeering heeft de nota van de Egyptische regeering. waarin deze verzocht om matiging en herziening' van het Iraksche standpunt beantwoord. Dit antwoord werd Dinsdag aan den Egypti- schen ambassadeur te Bagdad overgereikt De Iraksche regeering geeft hierin nog eens de voorgeschiedenis van het conflict weer en betoogt dat Irak alle middelen om tot overeenstemming te komen heeft geprobeerd. Practisch heeft Engeland door zijn aanval op Iraksche troepen aan Irak den oorlog verklaard Daarom kan er van een compromis geen sprake meer zijn. Irak zal den strijd voortzetten. Iraksche minister naar Ankara Radio Lev nte deelt mede, dat de Irak sche ministivan oorlog. Naji Sjaukat zich naar Anxara heeft begeven. De Syrische pers neutraal Het S.P.T. seint uit Damascus: De hoo ge Fransche commissaris in Sjrrië, gene raal Dentz, heeft aan de Syrische pers order gegeven, ten opzichte van het con flict tusschen Engeland en frak de strik- ste neutraliteit te bewaren. De plaatsvervangende Fransche minis ter-president Darlan heeft Parijs gister morgen verlaten, nadat hij voor de twee de maal een reeks besprekingen met Abetz en Laval had gevoerd. Bijna ter zelfder tijd verliet maarschalk Pétain Antibes om halverwege, waarschijnlijk te Lyon, Darlan te ontmoeten. Men neemt aan. dat Pétain en Darlan de situatie van het kabinet en de Duitsch-Fransche be trekkingen hebben besproken. De algemeen gevolmachtigde Van 15 regels 1.75. Iedere regel rneër tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel, Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Krijgsgevangenen vrijheid weer In zijn rede voor den Duitschen Rijks dag op 4 Mei heeft de Führer bekend ge maakt, dat als erkenning voor de dap perheid waarmede het Grieksche legei den strijd heeft gevoerd, de Grieksche krijgsgevangenen naar hun vaderland zullen mogen terugkeeren. De invrij heidstelling van de Grieksche gevange nen verloopt stelselmatig. Onder hun eigen officieren keeren zij naar Grieken land terug. Engeland zendt versterkingen van Basra naar Habbanyah i Naar het S.P T. uit Londen meldt, heeft het hoofdkwartier van de Engelsche lucht macht officieel bekend gemaakt, dat be langrijke versterkingen van Basra naar Habbanyah zijn gezonden Voorts werd medegedeeld, dat de eva cuatie van vrouwen en kinderen uit Basra gestadig voortgaat Nog geen algemeene mobilisa tie afgekondigd. In een communiqué heeft de Iraksche generale staf bekend gemaakt, dat de algemeene mobilisatie in Ifak nog niet is afgekondigd. Voorloopig is men slechts overgegaan tot een gedeeltelijke mobili satie, daar de militaire operaties van dier, omvang zijn, dat een algeheele mobilisatie nog niet noodzakelijk wordt geacht, aldus het S.P.T. Verklaring van Churchill Churchill heeft gisteren tijdens zijn uit eenzetting in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat Engeland reeds in Mei van het vorig jaar overwogen had, troepen naar Irak te zenden om de verbindingslijnen aldaar te beschermen. Helaas heeft En geland destijds de beschikbare troepen naar Egypte moeten sturen. United Press meldt uit IstanboelSe dert twee dagen is de telefonische en telegrafische verbinding tusschen Turkije en Syrië verbroken. Uit Syrië aange komen reizigers berichten, dat er ernstige onrust onder de Arabische bevolking heerscht sinds het begin van het En- gelschIraksche conflict. Een aantal stu denten zou wegens aanstichting en aan voering van onlusten zijn gearresteerd. Er zouden ook gewonden zijn gevallen. Tusschen Turkije en Irak is het spoor wegverkeer verbroken. Men meldt, dat in Basra groote hoeveelheden Ameri- kaansch oorlogsmateriaal liggen, welke niet verder kunnen worden getranspor teerd. Naar aanleiding van de Turksche po gingen tot bemiddeling in het conflict tusschen Engeland en Irak verklaart men in diplomatieke kringen, dat succes van deze pogingen zeer onwaarschijnlijk is. Emir Abdullah van Transjordanië en de vroegere Iraksche ministerpresident Noek: Sabry Pasja zouden zich onder Britsche bescherming op Iraksch gebied bevinden. Het D.N.B. meldt uit Algeciras: Gis teren was te Gibraltar groot gedrang voor aanplakbiljetten, waarop de namen ston den afgedrukt van degenen, die geëva cueerd moeten worden. Vele inwoners, die zich hadden aange meld voor den militairen dienst, bemerk ten, dat hun naam op de lijsten stond. Zij moeten thans binnen 48 uur Gibraltar verlaten. Onder hen bevinden zich tal rijke rood-Spaansche vluchtelingen, die tot dusver dank zij de Engelsche bescher ming. hun bestraffing door de nationaal- Spaansche autoriteiten zijn ontgaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H, E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Duitsche persstemmen De avondbladen van de rijkshoofdstad brengen in scherpe woorden commentaar op de radiorede van Stimson. De „Berliner Lokalanzeiger” schrijft Wij kunnen sinds het mislukken der ver eenigde pogingen van Churchill en Roo sevelt. om in Zuidoost-Europa het oor logsvuur aan te wakkeren constatearen, hoe men uit Washington als in een schot schrift op alles lostrekt, wat geen vriend van de Britsche en Noord-Amerikaansche „upper ten” is. Steeds duidelijker treedt aan het licht, dat Washington thans de centrale van de internationale oorlogs- samenzwering is geworden. Roosevelts minister van oorlog, zoo schrijf', de „Deutsche Allgem. Ztg.”, ziet met souvereine stoutheid over het hoofd, dat Roosevelts eerste verordening bij het uitbreken van den nieuwen Europeeschen oorlog het verbod aan de Amerikaansche scheepvaart was, naar de oorlogszónes te varen. Hoewel Stimsons geheele rede erop doelde, dat Amerika de zeeën veilig moet maken voor de aflevering van de munitie aan Groot-Brittannië, ziet hij Grieksche legers in Macedonië en Ep4rus een slachtoffer van de overhaaste Brit sche vlucht geworden zijn. Het blad Yeni Sabah” schrijft, dat de Britsche houding het vertrouwen jegens Engeland in de Middellandsche Zee heeft geschokt en dat het Londen in de toekomst moei lijk zal vallen, buitenstaanders van zijn werkelijk doeltreffende en offervaardige hulp aan bondgenooten te overtuigen. Het A.N.P verneemt van welingelichte zijde te BerlijnIn de kwestie van de Dardanellen en in de overeenkomst van Montreux is geen wijziging gekomen. Dit antwoord werd gisteren in de Wilhelm strasse gegeven op een desbetreffende vraag van buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde werd hieraan nog toe gevoegd dat Turkije zich tot dusver ab soluut aan zijn verplichtingen gehouden heeft en niet heeft toegestaan, dat oor logsschepen door 0e Dardanellen varen c deze zee-engte als vlootbasis gebrui ken, Dientengevolge heeft de kwestie der Dardanellen tot dusver geen aanlei ding tot complicaties gegeven. Gisterochtend hebben Italiaansche troe pen, naar Stefani uit Rhodos meldt, het eiland Syra, het belangrijkste van de groep der Cycladen, bezet De operaties werden snel en zonder moeilijkheden uitgevoerd. De bezetting van de in het weermachtbericht van Dinsdag vermelde eilanden der Cycladen geschiedde, naar verder vernomen wordt, in den nacht van 2 op 3 Mei door troepenafdeelingen. welke opereerden onder de bescherming van de vloot en het luchtwapen. de dagelijksche persconferentie op het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington is door een der journa listen de vraag gesteld of de Amerikaan sche regeering stappen zou ondernemen naar aanleiding van het torpedeeren van een Canadeesch stoomschip, waarbij 11 Amerikaansche piloten den dood gevon den hebben. De officieele woordvoerder verklaarde naar aanleiding van deze vraag geen antwoord te kunnen geven, daar men in Washington van de Canadeesche regeering nog geen mededeeling deze torpedeering heeft ontvangen. Het door den Londenschen berichten dienst verspreide officieele communiqué be treffende de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht, meldt, dat sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten een hevj- gen aanval op het gebied aan qe oevers van de Mersey, het Humberdistrict, het ge bied aan het Kanaal van Bristol en op eenige steden in het Noordoosten en Noordwesten van Engeland hebben gericht. Het communiqué spreekt ever zware schade en geeft uiting aan de vrees, dat het aantal slachtoffers groot is. De Engelsche berichtendienst nachtelijke luchtaanvallen op een stad in het Noordwesten en een tweede stad in het Westen van het land. Beide aanvallen waren zeer fel Tijdens een hevig luchtgevecht, dat gis terochtend vroeg bij de Kanaalkust ten Oosten van Dover is geleverd, zijn 6 Brit sche Spitfires door Duitsche Messer schmitts neergeschoten. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Britsche vliegtuigen boven Noordwest-Duitschland Een gering aantal vijandelijke bommen werpers heeft in den afgeloopen nacht eenige bommen geworpen op woonwijken van Noordwestduitsche steden. Twee hui zen werden vernield, verscheidene andere beschadigd Eenige burgers werden gedood verscheidene anderen gewond. Militaire of industrieele doelen werden niet getroffen. De afweer dwong den vijand verdere aan vallen op te geven. Onder het opschrift „Engeland zal vallen” bevat de „Völkischer Beobachter” een hoofdartikel over de huidige positie Amerika's verhoogde activiteit Stimsons pleidooi voor een invoering van het convooisysteem, wordt algemeen als een fortissimo beschouwd. nada‘ de sprekers der regeering maandenlang cres cendo een verhoogde activiteit in de hulpverleening aan Engeland hebben be pleit. Zoo stelde op 9 April de voorzitter van de scheepvaartcommissie de vraag of de Vereenigde Staterf Engeland niet zouden kunnen helpen het gevaar te bestrijden. Op 24 April ver klaarde minister Huil, dat het de hoog ste tijd werd, dat de nog vrije stappen tot zelfbehoud ondernamen. Op denzelfden dag verklaarde Knox kunnen niet toestaan, dat onze goederen op den Atlantischen Oceaan tot zinken worden gebracht. Wij zullen overwonnen worden, indien dat geschiedt”. Op 29 April zeide admiraal Stark„Onze pa trouilles gaan tot 2000 zeemijlen buiten onze kusten". Op 30 April zeide presi dent Roosevelt: „Wjj moeten deze agrw- Duitsche zeelieden in New York gearresteerd Meer dan 100 Duitsche zeelieden zijn door de immigratie-autoriteiten te New- York gearresteerd, meldt het D.N.B. Het zijn vroegere leden der bemannin gen van tankschepen der Standard Oil Cy„ die bij het uitbreken van den oorlog afgemonsterd waren. Daar de voorge schreven wachtperiode van 60 dagen na de afmonstering verloopen is, wordt de beschuldiging tegen hen ingebracht, dat zij de immigratiewet van 1924 overtreden hebben. Onmiddellijk na de arrestatie heeft de minister van justitie, naar „Associated Press” meldt, de bepalingen betreffende de verblijfsvergunning voor buitenland sche zeelieden van 60 op 30 dagerT ge bracht. S.P.T. meldt uit New York, dat de ar restatie van Duitsche zeelieden veel stof heeft doen opwaaien. De bladen publi- ceeren het bericht met groote koppel terwijl zij als hun meening uitspreken, dat deze actie nog niet geëindigd is. 2 fl 8 A 2 8 8 8 8 8 De volkomen onverwachte benoeming van Stalin ais opvolger van Molotof is door de New Yorksche avondbladen met vette koppen gepubliceerd. Deze wijzi ging van het bestuur in Rusland is door de Amerikaansche bladen op de meest uiteenloopende wijze uitgelegd, meldt S.P.T. De meeste bladen spreken het ver moeden uit dat de buitenlandsche poli tiek van de sovjet voor belangrijke be slissingen staat. De Woensdag-ochtendbladen zijn het er over eens, dat de benoeming van Sta lin tot voorzitter van den raad van volkscommissarissen een bekrachtiging beteekentvan Rusland’s neutraliteitspo litiek. Ook rekent men hierdoor op een nog sterker uitbreiding van de sovjet- Russische defensie. opzettelijk voorbij, dat de Amerikaansche schepen, welke thans werkelijk het operatiegebied va., de Duitsche Weer macht binnenvaren, zich aan schending der neutraliteit uitsluitend schuldig ma ken doordat zij oorlogsmateriaal aan de eene oorlogvoerende partij leveren. Ook fn de practische gevolgen is de rede van Stimson slechts een derde her haling van de redevoeringen van Huil en Knox. Zij legt de kaarten der oorlogs politiek van Roosevelt open en onthult gelijktijdig de geheele zwakte van Enge land. welks dreigende ineenstorting de eenige werkelijke zorg in Washington is. Het Amerika van Roosevelt zou tot eiken prijs tijd willen winnen, maar de zandlooper voor het Engeland van Chur chill gaat voort met onverbiddelijke snel heid. Uit Berlijn meldt S.P.T.; De Duitsche bladen, die gistermiddag het bericht van Tass over de nieuwe benoeming van Sta lin publiceerden, hebben tot nog toe geen oordeel over de eventueele gevol gen van deze gebeurtenis uitgesproken. Ook in officieele kringen te Berlijn is men zeer terughoudend over de beteeke- nis van dit feit. In politieke kringen ver wacht men niet, dat de sovjet-Unie na de verscherping van het Amerikaansche embargo zich meer naar Amerika zal oriënteeren. De benoeming van Stalin heeft giste ren hier den geheelen dag in het middel punt der belangstelling bestaan. Er is veel aandacht geschonken aan een arti kel in de „Joemioeri Sjimboen", waarin wordt verklaard, dat Stalin niet zonder reden op den voorgrond is getreden. Het blad beschouwt dit als het begin van een reorganisatie in de politieke structuur der sovjet-Unie De politici van het Kremlin, die steeds door nuchtere overwegingen geleid wor den. moeten heel goed beseffen, zoo meent men in welingelichte kringen te Berlijn, dat de belangen van Rusland door een pro-Engelsche politiek niet ge diend zouden worden In dit verband be steedt men groote aandacht aan de hou ding van Turkije. Men constateer» <.e Berlijn een lichte wijziging in de Turk sche pers, die na het snellê Duitsche of fensief op den Balkan een meer criti- sche houding tegenover Engeland aan den dag legt. Het wordt waarschijnlijk geacht dat dezelfde redenen, die dé voor zichtige houding van Turkije inspire-.<n, Stalin hebben doen besluiten, een meer positieve gedragslijn tegenover de as mogendheden te volgen. D«_ nieuwe Rus sische premier, Stalin, die tevens leider blijft van de communistische partij, is, zoo betoogt men te Berlijn, een geschik te persoonlijkheid om een anti-Angel- saksische politiek te voeren. Van belang wordt te Berlijn in dit ver band de opvatting geacht, die gisteren in het Finsche blad „Kappalenti” is ge- publicëert. „Stalin', aldus het blad, is niet voor zijn pleizier op den voorgrond ge treden. Wij gelooven. dat onze groote Oostelijke nabuur ook formeel de nood zakelijkheid van een concentratie van alle-krachten in het land tot uitdrukking wil brengen.” Over de rede van minister Stimson meldt de „New York Times” uit Washington, dat men er aldaar van overtuigd is, dat de regeering spoedig zal handelen om op de een of andere wij~e het transport van oorlogsma teriaal naar Engeland te beschermen. Stimson’s rede vermt, aldus het oordeel te Washington, het meest directe verlan gen tot deelneming aan den oorlog, het welk tot dusver door een ambtenaar op zulk een verantwoordelijken post is uit gesproken De secretaris van het Witte Huis heeft verklaard, dat Stimson tevoren met president Roosevelt over deze rede voering heeft gesproken. De „Herald Tribune” meldt, dat de komende 2 of 3 weken de meest cri- tieke in de geschiedenis van de Ver eenigde Staten zullen zijn. Er is een eind gekomen aan de politiek van- voorzichtigheid, passiviteit en voor- bereiding. Het Turksche blad „Ulus” schrijft, dat de Turksche politiek als beginsel en grondslag de onafhankelijkheid en natio nale verdedigihg des lands heeft en daar om nooit veranderd zal worden. Turkije heeft gedurende de 20 maanden van den oorlog aan dit beginsel vastgehouden en steeds een duidelijke houding aange nomen. Het is vastbesloten daaraan ook in de toekomst vast te houden. Het is de wensch en hoop van Turkije, dat het in staat wordt gesteld dit te doen. Alle politieke besprekingen hadden als grond slag den vrede en de verdediging van het land. Tenslotte schrijft het blad, dat de Zondag j.l. door Hitler afgelegde ver klaring betreffende Turkije groote be vrediging heeft gewekt. Verwijten aan Engeland Het A.N.P. meldt uit AnkaraIn de Turksche pers vormt de ineenstorting van Griekenland en de vlucht van het Engelsche expeditieleger het onderwerp van den dag, waarbij scherpe critiek op de houding van Engeland wordt ge leverd Het blad „Cumhuriyet” verwijt Engeland tusschen de regels door verraad aan de bondgenooten door te zeggen, dat de tot capitulatie genoodzaakte Naar een kabinetswijziging? Te Vichy is men algemeen van mee ning, meldt United Press, dat Darlan’s besprekirigen te Parijs tot een kabinets wijziging zullen leiden. Het resultaat van de bespreking tusschen Darlan en Pétain zal ook beslissen over de vraag of de maarschalk zal terugkeeren naar Anti bes om de rest van zijn vacantie daar door te brengen of dat hij zich naar Vi chy zal begeven. Naar het D.N.B. uit Parijs meldt, heeft admiraal Darlan tijdens zijn laatste ver blijf te Parijs ook besprekingen gevoerd met ambassadeur Scapini, die belast is met de zorg voor de Fransche krijgs gevangenen en met den algemeenen last hebber van de Fransche regeering voor het Joodsche vraagstuk, Vallat. Ambas sadeur Scapini zal. naar verluidt, Zondag naar Duitschland vertrekken om daar be zoeken te brengen aan verschillend* krijgsgevangenenkampen. „Associated Press" meldt de cijfers van de Grieksche vloot. Meer dan 30 „hulpschepen” werden door het luchtwapen vernietigd. De be manningen van de tot zinken gebrachte schepen zijn omgekomen. Als „hulpschepen” worden beschouwd mijnenleggers, patrouillevaartuigen en escorte schepen. Bovendien heeft het luchtwapen, naar „Associated Press” verder meldt, 3 van de 10 Grieksche torpedojagers tot zinken gebracht. Van de 13 Grieksche torpedo- booten zijn er tot dusver slechts 2 in Alexandrië aangekomen. Of de andere 11 torpedobooten tot zinken zijn gebracht, wordt niet medegedeeld Van de Grieksche vrachtschepen zijn er slechts enkele overgebleven, n.l. in totaal 6, die niet in Grieksche havens lagen. Het S.P.T. meldt uit Cairo, dat de Noord-Afrikaansche kust op het oogenblik door een hittegolf wordt geteisterd. Op vele plaatsen is de hitte reeds veel hooger dan de maximum-temperatuur, gedurende de warmste zomermaanden. In enkele plaatsen langs de Libysche kust stijgt het kwik in de middaguren tot 60 graden Celsius. Uit de woestijn waaien verstikkende zandstormen, die als een gordijn over de Middellandsche Zee heentrekken De militaire operaties ondervinden hierdoor groeten hinder. voornemen bestaat tot een eerste verla ging van deze kosten van 20 tot 15 mil- lioen rijksmark, of van 400 tot 300 mil- lioen franc. De besprekingen worden voortgezet. De overeenkomst tusschen admiraal Darlan en de Duitsche autoriteiten in Parijs betreffende de nieuwe regeling van het verkeer tusschen de bezette en de onbezette zóne wordt door de Parij- sche dagbladen met gj-oote voldoening besproken. De „Petit Parisien" wijst er op, dat in Fransche politieke kringen groote bevrediging is gewekt. De politiek van samenwerking treedt in een actiwve phase. Midden in den oorlog staat de Rijksregeering Frankrijk toe te werken aan zijn wederoprichting. Zij bevordert dus den levenswil van de Franschen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1