De strijd de lucht Felle strijd Irak m I l II 1941. in Het viaduct de Weteringkade aan 1 I Vrijdag 9 Mei. 10-15 Mei No. 17872. De strijd ter zee Nieuwe bonnen aan gewezen van zeer Britsch slagschip getroffen De Duitsch-Fransche overeenkomst Luchtstrijdkrachten beide partijen actief De herdenkingsdagen VERDUISTEREN l van 9.18 uur n.m. I tot 5.54 uur v.m. j - uur uur het en eieren DUITSCHLAND RUSLAND Zeven Engelsche jagers boven Kanaal neergehaald Twee Britsche schepen met oorlogs materiaal tot zinken gebracht Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Voor brood, gebak, aardappe len, melk, eieren en suiker Nachtdienst dokters: Maan: 9 Mei op 7.01 nam. 10 Mei onder 5.46 v.m.; op 8.23 uur nam. Hel verkeer wordt gedeeltelijk onder het nieuwe viaduct doorgeleid, zoodat men twee verkeerswegen boven elkaar krijgt. (Schimmelpenningh) Het nieuwe Grieksche kabinet Het Iraksche legerbericht De Duitsche aanvallen in den afgeloopen nacht De stemming te Ankara I f 5 s 5 Het Suezkanaal gebombardeerd De evacuatie van Gibraltar COURANT HAAGSCHE PRIJS DEK ADVERTENT ItN: PRIJS DEZER COURANT: steld, zijn echter niet gedementeerd. bi Eén ei op bon M drijven en op die wijze het effect van Drie Wellington-bommenwerpers vlogen Bon 31 voor suiker LUCHTDIENST MOSKOU—STOCKHOLM Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonnprijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eigenaars van hótels,, restaurant* ed. de door hen op den laatsten dag der koop- periodan van hun klanten in ontvangst genomen bonnen nog één weekdag later bij hun leveranciers kunnen inleveren ter verkrijging van de benoodigde levens middelen. van zoo Fransche convooien passeeren Gibraltar Twee Fransche convooien. geëscorteerd door oorlogsschepen, zijn gisteren, vol gens Parijsche bladen, de Straat van Gi braltar in de richting van den Atlanti- schen Oceaan gepasseerd. wordt verwacht, tot het herstel van de diplomatieke betrekkingen zal leiden. De berichten, dat van de zijde van Irak po gingen daartoe in het werk worden ge wordt maar- ler extra-trein is terug- waar hij bespre- De met.,86" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” geeft recht op bet koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 12 Met tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koo pen op dezen bon is geoorloofd van Zater. dag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Soheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heeranstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. ,1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir., Thyre- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Q. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 itfgeen vliegtui, Bovendien zijn Spitfires neergeschoten, jagers gisteren aanvallen op acne eiland ondernamen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 kin gen zou voeren met admiraal Darlan na diens onderhandelingen te Parijs. Men verklaart, dat de maarschalk tot het eind van de week zal vertoeven op zijn landgoed te Villeneuf-Loubet. Brood en gebak op bonnen 19 De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherq maakt bekend: De met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei ax Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 2'. Mei a s. De hoeveelheid brood die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvet de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaat ste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuit* en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 16ü gram; cake 300 gram; gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld gr<x>t kerstgebak (b v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes f00 gram Voor geheel of ten deele uit meel o» bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Darlan te Vlchy teruggekeerd Admiraal Darlan is gistermorgen van Parijs te Vichy teruggekeerd. Van bevoegde zijde te Vichy het bericht tegengesproken, dat schalk Pétain per ei gekeerd naar Vichy, t Het leven te Athene Het leven in Athene is de laatste dagen weer aanzienlijk normaler gewor den De plaatselijke Duitsche comman dant heeft een oproep aan de bevolking uitgevaardigd, waarin hij zegt„Wij ko men niet als vijanden, doch als vrienden en brengen Griekenland den vrede. De langdurige vriendschap, welke ons met Griekenland verbindt, zal opnieuw ont staan”. De burgemeester van Athene, Plytas, heeft den commandant namens de bevol king voor deze plechtige verzekering be dankt. De Duitsche militaire bevelhebber heeft het uitgaansverbod voor de Griek- sche bevolking opgeheven, zoodat in de straten van Athene weer groote bedrij vigheid heerscht. Het correcte optreden van de Duitsche troepen heeft er veel toe bijgedragen, de verhouding tusschen Duitschers en Grieken snel normaal te maken. Woensdagochtend boven een station in het Westen van Bagdad, waar zij eenige schade veroorzaakten. Een man, 2 vrou wen en 1 kind werden gedood, 2 soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Iraksche eenheden bij Rawadi. zonder schade van beteekenis aan te rich ten. Zeventien inzittenden van een vijan delijk troepentransportvliegtuig, die op het vliegveld van Nadissa landden, wer den gevangen genomen, en een machine geweer? alsmede munitievoorraden wer den buitgemaakt. De Iraksche politie nam de 4 leden der bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Al- majdich een noodlanding had gemaakt Oproep tot de Arabieren in Palestina De Iraksche regeering heeft een oproep gericht tot de Arabieren van Palestina, om hen af te houden van toetreding als vrijwilligers tot het Engelsche leger. Engelsch patrouillevaartuig verongelukt De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het Engelsche patrouille vaartuig ..Fiona” tot zinken is gebracht. HITLER ONTVANGT DEN KROATI- SCHEN GEZANT De Führer heeft gisteren in de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn in tegenwoor digheid van den rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, den Kroatischen gezant, dr. Branko Benzon, ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. DE FABRICAGE VAN VELE GEBRUIKS VOORWERPEN UIT IJZER EN STAAL VERBODEN Het S.P.T. seint uit Berlijn De regee ring heeft heden een nieuwe verordening gepubliceerd, die het fabriceeren van een groot aantal gebruiksvoorwerpen uit staal en gegoten ijzer verbiedt. Verklaring van generaal Tsolakogloè De Grieksche ministerpresident, gene raal Tsolakogloè. heeft tegenover journa listen een verklaring afgelegd, waarjn hij zeide, dat de mannen, die verantwoorde lijk moet worden geacht voor den oorlog van Griekenland tegen Duitschland. rekenschap tegenover de nieuwe regee ring zullen moeten afleggen. Hetzelfde zal geschieden met degenen, die zich ten koste van de gemeenschap hebben ver rijkt of zich aan het volksvermogen heb ben vergrepen. Hoe tegen de politici uit het vorige tijdperk zal worden opgetre den, is nog niet bekend. Het A.N.P. meldt uit Athene Tot de nieuwe Grieksche regeering. welke onder leiding van den ministerpresident, gene raal Tsolakogloè, is gevormd, behooren E generaals, 3 hoogleeraren, 1 hooge marine-officier en 1 econoom. De nieuwe regeering is dus geen zuiver militair kabinet, doch steunt op een reeks per sonen, die reeds sinds jaren voor de Duitsch-Grieksche samenwerking zijn op gekomen. De leden van het kabinet en vooral generaal Tsolakogloè genieten wegens hun correcte soldateske houding het volste vertrouwen van de Grieksche bevolking. De sinds eenige dagen tusschen de Zweedsche luchtvaartmaatschappij „Aero Transport” en de sovjet-Unie gevoerde be sprekingen hebben geleid tot een op 5 Mei j.l. ingevoerden vliegdienst Moskou-S‘»ck- holm, welke voorloopig tot 1 November van dit jaar gehandhaafd zal blijven Elke dag zal in beide richtingen een vliegtuig vertrekken, dat te Riga een tusschenlan- ding zal maken. De met „31” genummerde bod van de „Bonkaart Algemeen”, die een verbruiks periode heeft van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 k.g. suiker. Op den bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden ge kocht. De betrekkingen tusschen SaoediëArabië en Irak De regeering van SaoediëArabië heeft Maandag door, haar consul in Da mascus het Britsche bericht laten tegen spreken, dat Saoedische troepen aan de grens van Irak zouden zijn samengetrok ken. De regeering van SaoediëArabië wijst er op, dat haar betrekkingen met Irak zeer goed zijn en er in het geheel geen aanleiding bestaat tot een troepen concentratie aan de Iraksche grens, aldus het A.N.P. De Engelsche gezant wil Bagdad verlaten De Engelsche gezant te Bagdad heeft, volgens de „Messagero”, meegedeeld, dat hij binnenkort zal vertrekken. Ook het gezantschapspersoneel treft toebe reidselen om Irak te verlaten. Spaansch passagiersschip door Engelschen aangehouden Het Spaansche passagiersschip „Capi- tano Segarra”, dat een dienst onderhoudt tusschen Sevilla, Cadiz en de Canarische eilanden, is in volle zee door een Engel schen hulpkruiser aangehouden. De En gelschen doorzochten het schip, doch zon der resultaat, De passagiers waren zeer verontwaardigd over dit optreden, meldt het D. N. B. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct: Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer Naar uit Beiroet wordt gemeld, luidt het Iraksche legerbericht als volgtDe vijand ondernam een verrassenden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, na dat een verdere tegenstand na hevige ge vechten doelloos bleek te zijn. In een terstond ondernomen tegenaan val van onze troepen werden den vijand zware verliezen door krachtig artillerie vuur toegebracht Onze verliezen aan menschen zijn niet aanzienlijk. Iraksche bommenwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lie ten brand- en brisantbommen vallen Er werd daardoor aanzienlijke schade ver oorzaakt aan depóts en gebouwen. Op den ochtend van 6 Mei deden Iraksche bom menwerpers aanvallen op vijandelijke een heden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegenaanval te doen. Na een he- vigen strijd ging één daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten tweeden male boven Sennel debbane en het vliegveld Habbanyah. er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keerden na het werpen van bommen op de vliegvelden en de munitieopslagplaatsen, behouden op hun bases terug. Op 6 Mei vlogen vijandelijke Welling ton-bommenwerpers des middags boven het vliegveld en het station van Bagdad De aanval duurde IJ uur en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter worden gebluscht voor dat het op andere gebouwen oversloeg. Bij den aanval, welke het Duitsche luchtwapen in den vorigen nacht heeft ondernomen, dook een Duit sche bommenwerper boven Ply mouth tot op 20 m. van een gedokt slagschip en bombardeerde het. Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaarste, explosiefste bommen en heeft waarschijnlijk buitengewone schade opgeloopen. Het Duitsche luchtwapen heeft giste ren in totaal 7 Engelsche jagers omlaag gehaald. Het D.N.B. verneemt hierom trent de volgende bijzonderheden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger, die met pech op het Kanaal neergestreken was, te ver hinderen, verloor de koninklijke Brit sche luchtmacht 3 jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duitsche reddingswatervliegtuigen aan, welke op zoek waren naar in nood ver- keerende Duitsche vliegers. De Engel sche jachtvliegtuigen werden neerge schoten door Duitsche jagers, welke het escorte van de reddingsvliegtuigen vormden. Van Duitsche zijde ging hier- Ig verloren. bij Dover en Ashford 4 toen Duitsche het Brit- AardappeUn op bon oi van ds aardappelkaart De met „01” genummerde bon van de aardappelkaart geeft recht op het koo pen van IJ k.g aardappelen. De ver bruiksperiode van dezen bor. loopt v«n Maandag 12 Mei tot en met Zondag 11» Mei a.s en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. Melk op bon 16 De met „16" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 1| liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s Kinderwagens, fietsen, motorrijwielen, electrische kachels, straatlantaarns, huis> raad en keukengereedschap, naalden, melkbussen, messen, scharen, zijn enkele grepen uit de lange, zeer gedétailleerde lijst van voorwerpen, waarvoor de fa brieken geen contracten meer zullen aan vaarden. Loopende contracten zullen evenwel worden afgewerkt De verorde ning voorziet in een groot aantal uitzon deringen, vooral ten behoeve van genees kundige instellingen en dergelijke. De tusschen Darlan en de Duitsche autoriteiten te Parijs gesloten overeen komst betreffende de afbakeningslijn tusschen het bezette en het onbezette gebied, wordt door de Fransche pers op grond van de faciliteiten, welke daar door verkregen zijn, levendig toege juicht, meldt het D.N.B. uit Parijs. De bladen herinneren in hun commentaren aan de in Montoire ingezette politiek van samenwerking, welke, zooals bijv. „La France au travail” schrijft, bij iets meer begrip van de mannen van Vichy voor den toestand, reeds vroeger soortgelijke resultaten had kunnen ople veren. De „Oeuvre" schrijft, dat de les voor Frankrijk is: Bewust den weg der samenwerking in te slaan. „Aujour- d'hui” noemt de overeenkomst een eer sten grooten stap naar de Duitsch Fransche samenwerking en den opbouw van een nieuw continent. Naar het A.N.P. uit Vichy meldt, be wijst de overeenkomst den wil van Frankriik, de DuitschFransche sa menwerking voortaan positief te bekij ken. zoo verklaart men van officieuse zijde. Het bewijst ook het begrip van Duitschland voor Frankrijk. Door het publiek wordt vooral de verlichting in het brief- en reizigersverkeer toege juicht. Op dit oogenblik beteekent de overeenkomst een grooten vooruitgang in de DuitschFransche betrekkingen, zoo meent men in politieke kringen te Vichy, waar men verklaart, dat dé positie van admiraal Darlan door deze overeen komst is versterkt. Manchester en Barrow in Furness gebombardeerd Het D.N.B. verneemt, dat de Duit sche luchtaanvallen van den vorigen nacht groote branden hebben doen ont staan in de voor den oorlog belangrijke bedrijven te Manchester. Verder zijn de werven te Barrow in Furness, tegenover het eiland Man. met goed gevolg ge bombardeerd. Buiten de gemelde Engelsche verlie zen zijn in den vorigen nacht nog 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten, zoo dat Dinsdag overdag en in den vorigen nacht in totaal 15 Britsche toestellen zijn neergehaald. Zeer sterke formaties van het Duit sche luchtwapen hebben in den afgeloo pen nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog belangrijke doelen in Midden-Engeland aangevallen. Groote branden en ontplof fingen werden waargenomen. Volgens de eerste mededeelingen den Engelschen berichtendienst, meldt het D.N.B., waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den af geloopen nacht gericht op gebieden in Noordoost-Engeland. het Noorden en Oosten van de Midlands en Oost-Anglia. Ook in het Londensche gebied zijn bom men neergeworpen. Britsche vliegtuigen boven Ham burg en Bremen Het D.N.B. meldt: In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrachten naar Noordwest en Noord-Duitschland. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op verschei dene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten is het den Duitschen afweer ge lukt de vijandelijke formaties uiteen te United Press meldt uit Ankara In di plomatieke kringen alhier meldt men. dat in Irak de lichtingen 1916 en 1918 onder de wapenen zijn geroepen. Het blad „Sao- posta" schrijft, dat Irak in staat is 4 di visies infanterie en 1 cavalerie-brigade, alsmede 1 gemotoriseerd tankregiment in het veld te brengen. Het blad meent, dat Engeland een even groote troepenmacht moet inzetten, indien het met succes wil strijden. De Turksche pers weerspreekt de ge ruchten, volgens welke Duitschland van plan zou zijn Turkije aan te vallen. De bladen schrijven, dat tusschen Duitsch land en Turkije een langdurige vrede mo gelijk is. Het feit, dat in de laatste dagen slechts een dozijn gezinnen Istanboel heeft verlaten tegenover de duizenden, wier vertrek vroeger plaats vond, wordt beschouwd als een teeken, dat de rust begint weer te keeren. Het semi-officieele blad „Ulus" ver klaart, dat Turkije hoopt en gelooft in staat te zijn de gevaarlijke politiek van een bondgenootschap met Engeland onder gelijktijdige instandhouding van de neu traliteit te kunnen voortzetten. Het blad schrijft woordelijk: „Zoolang niemand ons aanvalt, zullen wij niemand aanval len”. De rede van Hitler wordt door dit blad gezien als een bewijs, dat Duitsch land niet voornemens is iets te doen om een conflict met Turkije te provoceeren. Het blad „Tasviri Efkar” publiceert voor het eerst een artikel, dat tegen Roo sevelt is gericht. Daarin wordt verklaard, „De redevoeringen en verklaringen van Roosevelt en de door hem toegestane in terviews worden langzamerhand verve lend. Steeds als deze heilige persoon den mond opent en vlammen spuwt, wekt dit den indruk, dat hij den oorlog gaat ver klaren. of dat de Vereenigde Staten zich reeds midden in een conflict bevinden. Europa en ook Amerika branden reeds voldoende Daarom is het volstrekt niet noodig. nog olie op het vuur te gieten. Beter ware het, indien Roosevelt voorstel len deed voor een vrede inplaat* van agressieve redevoeringen te houden, om den oorlog nog heviger te maken. Of schoon de Vereenigde Staten beloofd had den Zuid-Slavië en Griekenland te steu nen, hebben zij in werkelijkheid zelfs geen enkelen kogel gestuurd.” Anti-Britiche demonstratie» te Oematou* De anti-Britsche demonstraties te Da mascus gaan voort, aldus meldt het D. N. B. uit Beiroet. Ten teeken van solioa- riteit met Irak hebben de studenten een staking afgekondigd. In de armere wijken worden middelen voor de roode halve maan van Irak ingezameld. Op het Egyp tische consulaat-generaal werd door een studenten-delegatie namens duizenden stu denten energiek geprotesteerd tegen be paalde berichten van de radio van Cairo, welke meermalen anti-Iraksch zijn Irak, aldus het protest, strijdt voor de bevrij- ding van alle Arabieren, met inbegrip van de Egyptenaren. Derhalve behooren alle Arabieren zich aaneen te sluiten tot een gemeenschappelijk front, om het on derdrukte Mohammedaansche volk te be vrijden van Engeland. Volgens „Associated Press” verluidt in Amerikaansche scheejlvaartkringen, dat het 10.000 ton metende Britsche schip „Ixion” en het 5000 ton groote Noorsche schip „Eastern Star” Oostelijk van Groen land getorpedeerd zijn. Zij hadden oor logsmateriaal voor Engeland aan boord. den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dus ver niet gemeld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. Het Britsche communiqué Volgens het communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart waren eenige Duitsche luchtaanvallen gericht op het Humbergebied en op 2 districten in het Noorden van de Midlands. In het Humbergebied is aanzienlijke schade ontstaan en volgens de voorloo- pige berichten zullen de verliezen aan menschenlevens waarschijnlijk zeer ern stig zijn. Als resultaat van de Duitsche aanval len op andere gebieden, o.m. op een stad aan de Noordkust en op districten in Zuidoost-Engeland, met inbegrip van Londen noemt het officieele Engelsche communiqué geringe schade, die slechts op eenige plaatsen iets ernstiger is. De betrekkingen met Duitschland Het S.P.T. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse kon men gistermiddag geen mededeelingen doen over de kwes tie Irak—Duitschland, welke, zooals I 5 5 5 ?<<<«««««««<«««<««««<««««<««««».- Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst meldt, dat vliegtuigen der as-mogend heden in den vorigen nacht het Suez kanaal hebben gebombardeerd. Het tele- graafgebouw, wegen en spoorwegen zijn getroffen. De aanval duurde 2 uur. Alexandrië heeft tweemaal luchtalarm gehad. De staatscourant van Gibraltar heeft een verbod gepubliceerd om bankbiljet ten van de Bank of England uit te voe ren. Iedere geëvacueerde mag niet meer dan 10 pond sterling meenemen. Gisteren hebben rond 2.000 personen, die gedwongen werden Gibraltar te ver laten, hun zaken geregeld. In de haven van Gibraltar zijn 2 groote transportschepen met troepen en oorlogs materiaal aangekomen. Ter bescherming van dit transport vertoefden 2 kruisers enkele kleine eenheden en verscheidene vliegtuigen in de nabijheid. Lord Gort aangekomen De nieuw-benoemde gouverneur van Gibraltar, lord Gort, is hier gisteren aangekomen en zal heden zijn functie aanvaarden. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Ongetwijfeld zullen in de komende da gen onze gedachten terug gaan naar de gebeurtenissen, welke zich het vorig jaar in ons land tusschen den lOen en den !5en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wellicht de neiging opkomen op eenigerlei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere omstandigheden, waarin ons land sedert de Mei-dagen van bet vorig jaar is komen te verkeeren. ma ken het in het belang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht. en mits dien ontoelaatbaar, deze gevoelens op zoo danige wijze tot uitdrukking te brengen, dat dit zou kunnen leiden, tot demonstra ties tegen de bezettende macht of tot ver storing der openbare orde. Het is dan ook de uitdrukkelijke wensch van de bevoeg de Duitsche autoriteiten, dat alles, wat als een demonstratief gebaar van de Ne- derlandsche bevolking beschouwd zou kun nen worden, onvoorwaardelijk achterwege blijft Daartoe behooren ook de plechtig heden bij oorlogsgedenkteekenen, kerke lijke en andere bijeenkomsten tot herden king van gevallenen, inzamelingen ten be hoeve van de oorlogsslachtoffers en der gelijke. Ook dient het leggen van bloemen op de graven wanneer dit in gesloten for maties of anderszins in groepsverband ge schiedt, achterwege te blijven. Het ontmoet evenwel geen bezwaar, indien in de dagen van 10—15 Mei op de graven van de in den oorlog gevallenen door de nabestaanden bloemen worden gebracht mits hieraan elk demonstratief karakter ontbreekt De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, heeft het volgende schrijven gericht tot allen die bij het onderwijs betrokken zijn: „In de Meidagen zal de herinnering der Nederlanders teruggaan naar de gebeurte nissen van een jaar geleden. Met rouw zullen wij allen onze dappere soldaten herdenken, die in 1940 hun leven voor het Vaderland gaven. „Ik beschouw het als vanzelfsprekend, dat deze rouw niet door demonstraties, welke de bezettende macht als tegen haar gericht zou kunnen opvatten, wordt ge schonden. „Wellicht ten overvloede wensch ik een ernstig beroep te doen op allen, die bij bet onderwijs zijn betrokken of daarvoor verantwoordelijkheid dragen, om vóór den lOden Mei een woord van vcnuMun* tot de schooljeugd te richten en haar duide lijk te maken, dat een stille herdenking van hetgeen is geschied niet slechts de waardigste, maar tevens de eenig toelaat bare uiting van onze Nederlandsche ge voelens ia".

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1