De houding T urkije van I I I I De Duitsche luchtbombardementen den nacht vorigen I I I Zaterdag 10 Mei. No. 17873. 1941. HERDENKING gesteld uur n.m. uur v.m. Morgen van 9.21 tot 5.51 I I 5 I I I I I I VERDUISTEREN Heden van 9.19 uur n.m. tot 5.52 uur v.m. Sla-olie beschikbaar in kerk te Delft Een houten kruisbeeld voor een 1 *1 Het Britsch-Iraksche conflict s A s s A Groote en kleinere branden in verscheidene steden Britsche duikboot bij Malta door Stuka’s vernietigd g I I s I Een jaar geleden: Begin van het Duitsche offensief het Westen I in De tiende Mei op De operaties in Abessinië Ommekeer te Ankara? J Geslaagde luchtaanvallen het Suezkanaal Bon 17 van boter- of vetkaart geeft recht op 250 gram boter of margarine of 200 gram sla olie of raapolie De beeldhouwer E. J. T?tienne te Delft voltooit een groot eikenhouten kruisbeeld voor do nieuwe kerk in den Wippolder te Delft. Het beeld is circa 3 meter hoog (ScKimmelpenningh) Maan: 10 Mei op 8.23 uur nam. 11 Mei onder 6.24 uur v.m.op 9.42 uur nam. 12 Mei onder 7.08 uur v.m.; op 10.55 uur nam. Het bombardement van Belfast 5 I Twintig Britsche vliegvelden bestookt Nachtdienst dokters: Toestand te Basra en Habbanyah onveranderd Het Iraksche legerbericht Emir Abdullah van Transjordanië door zijn oudsten zoon met revolverschot gewond - HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: neergeschoten van luchtmacht Irak den van Bonnen moeten van te voren bij de winkeliers worden ingeleverd Successen voor de Duitsche marine Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikejiki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" pn „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Meida- Icans in te en >en. De verdee- 1 Infanterie- en A A A A A i A A A A x A X A A A A A A X A A X X A A X A A A A A A X A A A A X A Heden is het de tiende Mei. Datum, die in lengte van dagen onvergetelijk zal zijn. Want op dien datum, nu een jaar geleden, kwamen wij Nederlanders in dc vroege ochtenduren tot de ontstel lende ontdekking, dat ons land was meegevoerd in den wilden maalstroom van den grooten oorlog. Voor ons in Nederland is die oorlog kort geweest. Den 14en Mei volgde de capitulatie en sindsdien leven wij in bezet gebied. Wij zullen niet (Uit weiden over de ingrijpende gebeurte nissen in week i de het S.P.T, Basra overgebracht. De 1 hunner is intusschen over Britsch-Indië vertrokken. Het leger en de van Irak Betreffende het leger van Oproep aan de Joodsche jeugd in Palestina Een te Telaviv verschijnend blad pu bliceert een oproep aan de Joodsche jeugd om dienst te nemen bij het En- gelsche leger. De oorlog in Irak, zoo schrijft het blad, vormt voor de Jooden een ernstig gevaar. De Joodsche staat in Palestina zal ten onder gaan, wan neer Groot-Brittannië den -oorlog ver liest. Zonder een Britsche overwinning is er voor de Joden in Palestina geen toekomst meer. Engelschen verlaten Syrië Het D.N.B. verneemt uit de Syrische pers, dat de Engelsche consulaten in Beiroet en Damascus hun landgenooten hebben aangeraden het mandaatsgebied te verlaten. Talrijke Engelschen zouden reeds klaar staan om te vertrekken. In verband met de bevoorrading van de winkeliers dient men de bonnen, waarop men sla-olie. raapolie of marga rine wenscht te betrekken, reeds van tevoren bij de winkeliers in te leveren. Degenen, die op bon „17" van de boterkaart sla-olie of raapolie of op bon „17" van de vetkaart sla-olie. raapolie of margarine wenschen te betrekken, dienen deze bonnen in het tijdvak van Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei bij de winkeliers in te leveren, die hiervan een eenvoudige administratie dienen bij te houden en desgewenscht een ont vangstbewijs aan den klant behooren af te geven Wanneer men heeft verzuimd vóór 17 Mei de bonnen bij de winkeliers in te leverzn, kan hierop in de geldig heidsperiode van 26 Mei tot en met 11 Juui uitsluitend boter worden gekocht, echter zonder dat daarbij op de bonnen van de vetkaart reductie wordt verleend. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779039; N.V. Kantoorboekh. Th. <i. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., There- siastr. 109a, Tel 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij ipaakt bekend: Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zal wederom sla-olie op een der bonnen van de boter- en vetkaart ver krijgbaar worden gesteld. De bon, welke recht geeft op sla-olie, is bon „17" van de boter- en vetkaart, weljce geldig zal zijn van Maandag 26 Mei tot en met Woensdag 11 Juni a.s. Op bon „17” van de boterkaart zal in bovengenoemd tijdvak 250 gram boter of 200 gram sla-olie of raapolie verkrijg baar zijn en op bon „17" van de vet kaart 250 gram boter of 250 gram mar garine of 200 gram sla-olie of raapolie. in deze zware dagen van 1015 Mei en in het tijdperk van straks een jaar, hetwelk daarop is gevolgd. Dit alles ligt nog zóó kort achter ons en heeft zóó diepen indruk gemaakt, dat wij het ook niet in de herinnering behoeven terug te roepen. Ieder van ons zal er in deze ernstige dagen van vervuld zijn en, op even waardige als innige wijze, deze voor het huidige lot van ons land beslissen de periode herdenken, in den geest en in het hart. Doch deze herdenkingsdagen zijn niet dagen van rouw alleen. Zij doen ook met verdubbele kracht de vraag rijzen: waarvóór deze offers? En dan richt het oog zich naar de toe komst, hoezeer deze ook nog in nevelen is gehuld. Dan leeft hooger nog op het verlangen naar den wederkeer van den vrede om ons heen, naar uit de heftige beroering van de oude wereld geboren natuurlijke en vruchtbare verhoudingen tusschen vrije volken, die erop aan gewezen zijn, in vreedzame samenwer king de welvaart en het geluk der men- schen te bevorderen, het verlangen naar een eendrachtig, krachtig en gelukkig Nederland op een eervolle en nuttige plaats in die vernieuwde wereld. De toekomst van ons land zal het antwoord moeten zijn op de hierboven gestelde vraag: waarvóór? Over het verloop van den strijd Abessinië wordt in politieke kringen Rome naar het D.N.B mededeelt, de vol gende uiteenzetting gegeven: De Italianen strijden in 3 afzonderlijke groepen. De eerste groep vecht onder persoonlijk bevel van den onderkoning, den Hertog van Aosta, in het gebied van Amba Alagi. op ongeveer 400 k m. tei Noorden van Addis Abeba. In deze belangrijke sector wordt heftig gevoch ten; de Italianen ondernemen aanvallen, de Engelschen tegenaanvallen De tweede (uAep staat in de omgeving van het Tanameer bij Gondar de derde opereert onder bevel van generaal Gaz- zera in het gebied van Djimma en Galla in het Zuidwesten van Abessinië Hier bevindt zich het uitgestrekte gebied van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn, de Engelschen hier nog niet verder opgerukt. Voorts bevinden zich hier en daar nog centra van Italiaan- schen tegenstand. De Italiaansche verliezen in April Het hoofdkwartier van de Italiaansche strijdkrachten publiceert de verliezen in de maand April en die, welke nog niet in voorgaande lijsten opgenomen zijn, te weten 5884 dooden, 17.976 gewonden en 75.049 vermisten. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben met behulp van luchtfoto’s geconsta teerd, dat bij den aanval van den nacht van 4 op 5 dezer op de haveninstallaties van Belfast 3 groote schepen in aan bouw, welke nog op de helling lagen, zijn getroffen, te weten een tankboot van 10.000 b.r.t., een koopvaarder van 8.000 b.r.t. en een van 7.000 b.r.t. Deze bijna voltooide schepen werden volko men vernield en kunnen nog slechts ge sloopt worden. De verjaardag van het begin van het Duitsche offensief in het Westen in 1940 is voor de Duitsche pers aanleiding tot beschouwingen over de militaire en poli tieke gevolgen van de Duitsche overwin ning aan het Westelijke front. De bladen schrijven, dat de datum van 10 Mei 1940 niet alleen militair beslissend is geweest, doch een politieke omwente ling op het Europeesche vasteland heeft bewerkstelligd De ..Berl. Börsen Ztg.’’ noemt den veldtocht, welke op 10 Mei 1940 begon, de onontkoombare noodzakelijke voor waarde voor den oorlog van vernietiging, welke net Duitsche Rijk ter zee en in de lucht met steeds toenemende hevigheid tegen Engeland kon voeren. De ..Berl. Lokal Anz. schrijft, dat 10 Mei voor altijd een dag van waarschu wing voor de volkeren zal blijven, die hun lot aan Engeland hadden toevetrouwd Het jaar. dat tusschen de beide gen ligt, heeft bewezen, hoeveel Duitschland heeft om zich met de wape nen de levensrechten te bevechten, welke langs den weg van vreedzame pogingen tot overleg hardnekkig geweigerd zijn. De „Deutsche Allg. Ztg.'’ spreekt van een „revolutie van 10 Mei” en schrijft De geschiedenis zal de nieuwe ordening van Europa in de twintigste eeuw datee- ren van 10 Mei 1940 af. In die ochtend uren passeerde de Duitsche revelutie de beslissende grens en trok het continent uit de scharnieren Churchill heeft deze revolutie tot den dag van heden nog al tijd niet begrepen Vernietigend zal zij over hem lostrekken. I V V Incidenten bij de evacuatie van Gibraltar Volgens een mededeeling van het D.N.B uit Algeciras is het eerste schip met geëvacueerden uit Gibraltar vertrokken. Hierbij hebben zich bloedige incidenten voorgedaan, daar vele weigerden Gibral tar te verlaten. Drie personen werden zwaar gekwetst en 18 gearresteerd. De ongeregeldheden kregen een dusda- nigen omvang, dat de evacuatie verder stopgezet moest worden. Als gevolg van deze oproerige bewe ging is de nieuwe gouverneur van Gibral tar, lord Gort, zonder eenige plechtigheid geïnstalleerd. De Britsche scheepsverlieten Behalve de reeds in het weermacht- bericht van gisteren vermelde schepen zijn in den vorigen nacht aan de Brit sche Oostkust nog 2 bewapende Brit sche koopvaarders van omstreeks 9.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Verscheidene andere vrachtbooten van omstreeks 28.000 b.r.t. in totaal werden rondom de Britsche eilanden gedeeltelijk zoo zwaar beschadigd, dat, naar het D.N.B. verneemt, verwacht kan worden, dat ook zij totaal verloren zijn. Omtrent de aanvallen van het Duit sche luchtwapen in den vorigen nacht op het Britsche eiland, zijn nog ter aan vulling van het weermachtbericht nade re bijzonderheden bekend gemaakt. De aanval op haven- en dokinstallaties te Hull had groot succes. Hier werd boven dien een gasfabriek vernietigd. Te Shef field werd een staalfabriek, te Notting ham een gasfabriek en spoorwegwerk- plaatsen en te Derby de Rolls Royce fabrieken zwaar getroffen. Groote en tal rijke kleinere branden hebben in alle aangevallen doelen de vernielingen vol tooid, die door de brisantbommen ver oorzaakt waren. Bovendien werden omstreeks 20 vlieg velden in Zuid- en Midden-Engeland goeddeels met succes aangevallen. Op verscheidene vliegvelden brandden han gars en kwartieren af. Ook talrijke tech nische installaties van de grondorgani- satie werden vernietigd. Een Duitsch verkenningsvliegtuig viel van 30 m hoogte het vliegveld Shoreham in Zuid-Engeland aan. Twee hangars gingen na hevige ontploffingen in vlam men op. De vuurgloed kon van de Fran- sche kust af worden waargenomen. Donderdag is een Britsche duikboot bij een aanval van Duitsche Stuka’s op een krachtig beveiligd vijandelijk convooi, ten Zuiden van Malta tot zinken gebracht. Verscheidene bommen vielen vlak naast een torpedojager en hebben waarschijn lijk, naar het D.N B. verneemt, ook aan dit schip zware schade veroorzaakt. Afdeelingen van de Duitsche en de Ita liaansche luchtmacht hebben gisteren een geslaagden aanval op het Suezkanaal ge daan. Zoowel het kanaal zelf als de voor den oorlog belangrijke neveninstallatjes werden urenlang bestookt. De -spoorweg langs het kanaal is op talrijke plaatsen ernstig getroffen. Electrische centrales zijn beschadigd, bovengrondsche leidingen vernield In weerwil van het scherpe af weervuur konden de vliegtuigen hun taak met succes volbrengen. vol gende communiqué uitgegeven Aan het Westelijk front is de toestand onver anderd In de eerste week bedraagt het aantal ncergehaalde vijandelijke vlieg tuigen 49. Op 8 Mei werden verkennings vluchten ondernomen boven het vlieg veld van Sineldebbane, Habbanykh en elders. In de vroege ochtenduren onder namen Briische vliegtuigen een aanval op Mossoel en wierpen eenige bommen. Het Iraksche luchtdoelgeschut haalde een vijandelijk toestel bij Makhzoem omlaag. De bestuurder werd gevangen genomen, de tweede inzittende kwam in de vlam men om Aan het Zuidelijk front is de toestand eveneens onveranderd Een reeks vijan delijke bombardementsvliegtuigen vloog gister n over Bagdad en over eenige militaire kampen zonder echter schade aan ter ichten Boven de voorsteden van Alroebbane werden bommen geworpen, waarbij echter niemand werd gedood. Het Iraksche luchtdoelgeschut haalde een Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. 2 divisies infanterie, grensbrigade een aantal speciale troepe ling zou ongeveer zijn: 24 3 grensbataljons. 3 regimenten cavalle- rie. 1 pantserwagencompagnie. 1 gemo toriseerde machine-geweer-compagnie, ongeveer 12 batterijen en 1 bataljon pioniers. De laatste laren heeft Irak zich ook toegelegd op het vormen van een eigen luchtmacht. Ook dit materiaal werd van Engeland betrokken en bestaat uit een aantal inmiddels verouderde machines van verschillende typen, die zeker niet tegen moderne vliegtuigen zijn opgewas-' sen. Dardanellen geprezen en men heeft ge wezen op den wensch van de Turksche regeering om zijn neutraliteit te bewa. ren. Ofschoon van Engelsche zijde onge twijfeld sterke pressie te Ankara wordt uitgeoefend, begrijpt president Inönu heel goed de delicate toestand, waarin zijn land verkeert. In het begin dezer week is in de Wilhelmstrasse gezegd: „Vele landen hebben hun politiek met de ondervindingen van den laatsten tijd in overeenstemming gebracht. Waar schijnlijk duidt dit ook op Turkije, of schoon geen concrete feiten ter staving van een dergelijke houding zijn aan te wijzen. Het artikel van Karl Megerle in de „Berl. Börsenztg.” van gistermiddag heeft in dit verband aller aandacht. Megerle wijst er op. dat de Duitjchera zoowel aan de Zwarte als aan de Egei- sche zee staan. „Het is begrijpelijk, dat deze verandering van den toestand in Turkije overlegd wordt. De besprekin gen kunnen zich in een rustige en vriend schappelijke atmosfeer ontwikkelen”. Megerle zegt voorts, dat de vrees voor de annexatieplannen van Duitschland, door Amerika en Engeland worden aan aangekweekt. Men is van oordeel, dat Vooral in Turkije, de militaire en poli tieke oplossing van de Balkankwestie een wijzigenden indruk heeft gemaakt. Toestand te Basra en Habbanya onveranderd Volgens berichten van Engelsche zijde is de toestand te Basra en te Habba nya sedert Dinsdag onveranderd: d.w.z. er was van beide zijden weinig activi teit te bespeuren. Kleine gevechten wer den. vooral te Habbanyah, door patrouil les geleverd. Ook de koninklijke Brit sche luchtmacht heeft verschillende aan vallen gedaan op vijandelijke artillerie- in de omgeving van Habbanyah, aldus De levering van sla-olie of raapolie In verband met het feit, dat het rant soen sla-olie of raapolie 200 gram be draagt en de inhoud van de slaolie- flesschen in het algemeen geen veelvoud van 200 gram vormt, zullen de winke liers de hoeveelheid, waarop hun klan ten tegen inlevering van een of meer bonnen recht kunnen doen gelden, als re<tel niet in haar geheel in fabrieksver- pakking kunnen afleveren. Zij zullen dus in dat geval de per heele of halve flesch af geleverde hoeveelheid buiten de fabrieksverpakking om dienen aan te vullen. Wie b.v. vier bonnen heeft inge leverd en daarvoor een heele flesch sla olie met een inhoud van 720 gram heeft ontvangen, zal. daar de Ingeleverde bon nen recht geven op 4 x 200 800 gram, nog 80 gram sla-olie apart kunnen ont vangen. In een publicatie zijn de voorschriften voor het inleveren van de bonnen door detaillisten bekend gemaakt Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No 49 c«««<uS Irak meldt de V.P.B.-correspondent te Berlijn, dat dit in vergelijking met de Europeesche legers, weinig te beteekenen heeft. Het is bovendien voor zijn bewapening en verdere uitrusting in hooge mate afhan kelijk geweest van Engeland, dat er zich uiteraard weinig aan gelegen heeft laten liggen. Men beweert dan ook. dat zijn uitrusting veel te' wenschen over laat. Betrouwbare cijfers omtrent de sterkte van het Iraksche leger staan niet ter beschikking. In het jaar 1939 werd deze geschat op 19.000 man in vredestijd. In oorlogstijd zou het aan groeien tot 150.000 man, wat rijkelijk overdreven lijkt. Vermoedelijk is dit cijfer gebaseerd op het feit, dat elke man, die de wapens kan dragen, in dit fanatieke land naar sabel en geweer grijpt, zoodra er sprake is van oorlog. Het eigenlijke leger zou bestaan uit Volgens berichten van Engelsche zijde is de toestand te Basra en te Habbanyah sedert Dinsdag onveranderd: d.w.z. er was van beide zijden weinig activiteit te be speuren Kleine gevechten werden vooral te Habbanyah door aptrouilles geleverd. Ook. de Koninklijke Britsche luchtmacht heeft verschillende aanvallen gedaan op vijandelijke artillerie-stellingen en- muni- tie-opslagplaatsen in de omgeving Habbanyah, aldus het S.P.T. De Iraksche regeering heeft het De Duitsche marineartillerie heeft in den vorigen nacht bijzonder succes ge had bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen. Behalve de fngelsche vliegtuigen, welke in het weermachtbe richt zijn vermeld als neergeschoten door de marineartillerie, heeft zij er nog 4 omlaag gehaald. Duitsche mijnenvegers en marinear tillerie hebben gisteren boven de Noord zee 2 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. De Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen Het D.N.B. meldt: In den vorigen nacht hebben, zooals reeds bericht, vrij sterke Engelsche luchtstrijdkrachten vluchten gedaan naar Noordwest- en Noordoost-Duitschland. De aanvallende Engelsche afdeelingen werden door den sterken Duitschen afweer op doeltref fende wijze verstrooid, waarbij 11 vlieg tuigen der koninklijke Britsche lucht macht door nachtjagers en luchtdoelge schut werden neergehaald. Twee steden in Noordwest- en Noordoost-Duitschland werden aangevallen, waarbij weer stel selmatig dicht bevolkte woonwijken in het centrum der steden met brisant- en brandbommen werden bestookt. In Bre men werd een kinderkliniek getroffen, een vrouwenkliniek geraakte in brand en in het stedelijke ziekenhuis werd de operatiezaal door bomtreffers vernield, waarvan verscheidene personen het slachtoffer werden. Voorts werd door voltreffers in een gevangenkamp een aantal krijgsgevangenen gedood en ge wond. Het zwaartepunt van den aanval op Hamburg lang eveneens op woonwij ken. Oók hier zijn door verwoestingen in woonhuizen en door bomtreffers in een arbeidskamp verliezen aan menschen- levens te betreuren. In de wijde omgeving van de Rijks- hoofdstad vertoonden zich afzonderlijke Engelsche vliegtuigen, welke echter geen bommen konden laten vallen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland De vijandelijke vluchten waren in den afgeloopen nacht gericht op Noord-, West en Zuidwest-Duitschland. De aan vallen golden in hoofdzaak Zuidwest- Duitschland, waar verscheidene vlieg tuigen een groote stad met brisant- en brandbommen bestookten. Over de ver oorzaakte schade zijn nog geen defini tieve berichten beschikbaar. Wel kan als zeker worden aangenomen, dat er verliezen onder de burgerbevolking ont staan zijn. Van de tot Noord-Duitsch- land doordringende vliegtuigen bereik ten eenige ook de Rijkshoofdstad. Hier werden bommen geworpen op een dicht bevolkte woonwijk. Er ontstond geen militaire schade. Wel werden woonhui zen verwoest en verscheidene burgers gedood en gewond. Wat echter op deze plaats op den lOen Mei niet rtag ontbreken, dat is een eerbiedige en dankbare herden king van hen, die in den strijd met de wapenen by de verdediging van ons land het leven hebben gelaten en daarmede het hoogste offer hebben gebracht. Wjj zullen deze dooden nimmer ver geten. maar vooral in deze dagen van herdenking is het een behoefte der ziel, hen te eeren naar hun groote verdienste voor ons allen. Er is in onze harten rouw om hen. En ook diepe deernis met degenen, aan wie zij zoo plotseling ztfn ontvallen, de vaders en moeders, de vrouwen en kinderen en wie verder in liefde of vriendschap hen nu betreuren. Aan Duitsche zijde heeft de strijd in ons land eveneens slachtoffers geëischt. Ook deze mannen streden trouw en dapper voor de zaak van hun land. Van velen' van hen is het stoffelijk overschot in Nederlandschen grond ge borgen. Ook om hen treuren in hun vaderland verwanten en vrienden. Géén rechtgeaard Nederlander, die niet de smart van dezen kan medegevoelen en niet ook den gevallen tegenstander uit onzen oorlog zal willen eeren. Het is daarbij niet meer dan natuur lijk, dat de drang van ons hart het eerst en het sterkst uitgaat naar de slacht offers uit ons eigen volk. Onze soldaten hebben in de tragische oorlogsdagen dapper gevochten voor de zaak van dit volk: dit is onmiddellijk en later bij herhaling erkendook van Duitsche zijde, zelfs door de hoogste autoriteit. Nederland mag trotsch zijn op deze houding van zijn zonen, een troost voor hen, die dierbaren in den strijd hebben verloren. Verwanten en vrienden zullen in deze herdenkingsdagen bloemen brengen naar de graven van de gesneuvelden. De eerbied van hun landgenooten zal hen op dien zwaren gang vergezellen. Het S.P.T. seint uit Annam: De emir van Transjordanië, Abdullah, is, na een hoogloopende oneenigheid met zijp oud sten zoon prins Talal door dezen met een revolverschot gewond Nadere bijzonder heden over de verwonding Emir zijn nog niet bekend. Het conflict schijnt ontstaan te zijn door het feit, dat emir Abdullah in een oproep tot het Arabische volk het heeft aangespoord, de wapens tegen Rashld All op te nemen. Zijn zoon, die bekend staat als een zeer fel Arabisch nationa list, had hierover met zijn vader reeds eenige malen ernstige meeningsverschil- len. --- Wellington bommenwerper omlaag, toen hij het kamp van Alosatsjoeatsje bom bardeerde. Britsche vrouwen uit Bagdad geëvacueerd Alle Britsche vrouwen en kinderen te Bagdad zijn, naar Reuter rheldt. bij het begin der vijandelijkheden uit de Irak sche hoofdstad geëvacueerd en nèar meerderheid zee naar Naar de Schweiz. Press-Telegraph uit Berlijn meldt, is gisteren in de Wilhelm strasse indirect de aandacht gevestigd op een wijziging in de houding van som mige Turksche kringen, die totnutoe niet wegens een bijzondere pro-Duitsche houding van zich hebben doen spreken. Terwijl de vorige week reeds verschei dene bladen op de fouten van Engeland <>p Men Balkan hadden gewezen, maakte het blad „Tasviri Efkiar” een scherpe aanval op president Roosevelt. „Dit is een nieuw geluid”, verklaarde de woordvoerder. Hij wees er op, dat de beteekenis van deze stellingneming niet onderschat moet worden. De Duitsche ambassadeur in Ankara, von Papen, vertoeft nog steeds in de Rijkshoofdstad en heeft gistermorgen een bezoek aan het ministerie voor bui- tenlandsche zaken gebracht. Op de vraag van een buitenlandsch journalist, of Duitschland bij de besprekingen tus schen de Turksche regeering en den Irakschen minister van oorlog te Anka ra betrokken zal worden, kon geen ant woord worden gegeven. Óver het onder werp van deze besprekingen, is tot dus ver nog niets bekend, al zijn er enkele Turksche persstemmen, volgens welke het conflict in Irak spoedig tot het ver leden zal behooren. Uit de laatste be richten uit Irak blijkt, dat de Engel- 'schen op enkele punten in de meerder heid zijn. Hoewel het zeker is, dat een neder laag van Engeland in Irak een radicale ommekeer in de houding van Turkije teweeg gebracht zod hebben, zijn de ge volgen van een Britsche overwinning moeilijk te schatten. Turkije is in de Wilhelmstrasse in den loop der voor zijn correcte houding inzake

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1