Mussert’s van De viering verjaardag Haagsche Courant van Maandag 12 Mei 1941 STADSNIEUWS BINNENLAND noodig te Groot défilé en een bijeen komst in het Stadion Utrecht Welken distributiebon heeft men Vaakt tegen bosch- 24 26 23 65 75 64 74 86 i. 95 29 Groote drukte in de bollenstreek AARDAP»ELEN AARDAPPELEN BROODKAART 19 18 16* 7 17 15 17 15 16 14 SCHEERZEEP 7 10 Personeel van den lucht beschermingsdienst TENTOONSTELLING VAN TEEKE- N1NGEN IN HET SCHOOL MUSEUM 30 31 27 25 ’«-GRAVENHAAGSCHE WINKEL1ERS- VEREENIG1NG VIERDE BLAD, PAGINA 1. 21 boter- of vetkaart K textiel- kaart mannen 01 v en heidebrand Oudheidkundig onderzoek in Valkenburg aan den Rijn Glas op den weg, een vijand voor den band BON ARTIKELEN 5 t/m 25 Mei 12 Mei t/m 8 Juni 21 April Vm IS Juni 21 April t/m 15 Juni 21 April Vm IS Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 250 gram KAAS Toespraak van Ir. Mussert EIEREN 28 April Vm 31 Mei vrij Duizenden kijkers EXTRA RANTSOEN RIJST 3 t/m 25 Mei 250 gram 100 gram BLOEMKAART 21 April Vm 13 Mei BOTERKAART BOTER VETKAART voor 26 Mei t/m 11 Juni Tot zesde MELKKAART 12 t/m 18 Mei MELK 1| liter Défilé op de Maliebaan VLEESCHKAART 50 tram In het Stadion SCHEERZEEP of SCHEERCRéME 1 Mei Vm 31 Aug. HONDEN. EN KATTENBROOD 1 Vm 31 Mei PETR0LEUMZEGEL8 Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B- 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond: 100 gram 1 ons. I 100 gram 250 gram DE OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN BIJ KUINRE alle uwer Een heerlijk stralend blauwe commissaris autori- RIJST of rljstemeel of rijstebloem of rijstgriea of gruttenmeel (ge mengd meel) KALF8- Of 100 gram op één bon 40 gram 250 gram 1 kilogram 150 gram 120 gram 3Ü0 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram «0 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 50 gram; 1 tube; 1 pot 10 8 5 4 3 4 t/m 24 Mei extra Vm 28 Mei 4 t/m 10 Mei extra Vm 14 Mei General- adjudant Bürger- dat zijn 8LA-OLIE of raapolie of boter of margarine MARGARINE of boter RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- «f SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP, EEND. GANS. KALKOEN (been inbegrepen: in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. een el op één bon 26 Mei t/m 11 Juni 8 Vm 25 Mei extra t/m 28 Mei 5 Vm 11 Mei extra t/m 14 Mei 12 t/m 18 Mei extra Vm 21 Mei 11 Vm 17 Mei extra Vm 21 Mei 8 Vm 25 Mei extra t/m 28 Mei 7 t/m 14 Mei extra t/m 17 Mei j. een Aardap. pelkaart Twintig brood- bonnen 17* met gerezen moeilijkheden bij de vaststel ling v desbei gram boren SLA-OLIE of raapolie of boter rondgang maakten langs rangschikte teekeningen. Een afzonderlijke kleine tentoonstelling van werken door leerlingen van het Buit tengewoon Lager Onderwijs is elders in het Schoolmuseum gearrangeerd. 35 gram 35 gram 35 gram 50 aU Op voederkaarten voor Honden Voor groep I en II III IV VI Op voederkaart voor katten DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Wij ontvingen de deelen lil en IV van de door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat” uitgegeven serie boekjes„Hoe maakt menwaarin op voor ieder begrijpelijke wijze een reelts Nederland- sche bedrijfstakken wordt beschreven. De tekst Is met vele afbeeldingen verlucht. In de beide thans verschenen deeltjes treft men beschouwingen aan over een twintig tal takken van industrie o.m. over de con fectie-, de kunstzijde-industrie. de emaille- fabricage en de gasbedrijven. Niet alleen voor de jeugd, maar ook voor ouderen zijn de boekjes bijzonder interessant. De boek jes worden kosteloos op de daarvoor in aanmerking komende onderwijsinrichtin gen verspreid. Gevaar tengevolge van groote droogte bijzonder groot De directeur van het Staatsboschbeheer schrijft ons: Het gevaar voor bosch- en heidebran den is dit voorjaar bijzonder groot; door het schrale weer van de afgeloopen week is buiten alles krukdroog. De heide is immers nog dor en het buntgras nog niet ontloken. Vooral deze gewassen zijn in het vroege voorjaar reeds na een paar dagen van droogte uiterst gemakkelijk Ontvlam baar. Het zonnige voorjaarsweer biedt velen een welkome gelegenheid naar buiten te (aan om te genieten van de mooie plek ten, vooral in onze boschrijke streken. Men zij daarbij in bosch en heide uiterst voorzichtig met vuur. Jaarlijks wordt een belangrijke oppervlakte door de vlammen verwoest, veel natuurschoon Is daardoor in den loop der laren reeds verloren ge gaan. Maar nu komt daar nog een be langrijk nadeel bij. Wij weten allen, dat er op het oogenblik in ons land een nijpende houtschaarschte heerscht. Daar om is de houtproductie van onze eigen bosschen zoowel voor levering van mijnhout, opdat onze kolenmijnen kunnen voortwerken, als voor zaaghout en palen, die moeten dienen voor noodzakelijke bouwwerken en tot andere doeleinden in deze dagen van het grootste belang. Minder dan ooit mag thans door bosch- brand hout verloren gaan. Een achteloos weggeworpen lucifer of een eindje sigaret kunnen de kleine oor zaken zijn van een niet te stuiten brand Helpt door bijzondere voorzichtigheid thans allen mede, bosch- en heidebranden te voorkomen. Ter gelegenheid van zijn 47sten ver jaardag is ir. Mussert, leider van de N.S.B., gisteren te Utrecht, waar het hoofdkwartier is gevestigd, gehuldigd door de W.A., de S.S. en den Jeugd storm. Duizenden aanhangers van de N.S.B. waren naar de Bisschopsstad ge togen, om deze huldiging bij te wonen. Al vroeg heerschte In de omgeving van het Jaarbeursgebouw, waarheen ver schillende W.A.-muziekcorpsen trokken, op de Croezelaan en het Veemarktplein, waar de W.A. en de S.S. door ir. Mus sert geïnspecteerd zouden worden en op de Maliebaan, waSfr een défilé plaats zou vinden, een groote drukte. lentezonnetje hemel deden vergeten, dat er nog een wind stond. In verband met de oudheidkundige vondsten in het reeds droog gevallen ge deelte van den N.O.-polder in de nabij heid van Kuinre heeft prof dr. A. E. van Giffen, directeur van het biologisch- archaeologisch instituut der Rijksuniversi teit te Groningen een bezoek gebracht aan Kuinre vergezeld van verschillende inge nieurs van de Zuiderzeewerken. De pro fessor nam verschillende gevonden been deren. scherven en steenen, welke inmid dels in het raadhuis te Kuinre zijn ten toongesteld, in oogenschouw en kwam tot de conclusie, dat deze afkomstig moeten zijn uit de 13e en 14e eeuw Vervolgens nam prof, van Giffen een kijkje in het reeds droog gevallen gebied van den N.O-polder waar hij de gevonden fundee- ringen bezichtigde. Het kwam den profes sor waarschijnlijk voor, dat deze afkomstig zijn van laat middeleeuwscbe bewoning. Het ligt in de bedoeling om tegelijker tijd met de begreppeling van het nieuwe land onder Kuinre een nader onderzoek naar een en ander in te stellen. THEE - of KOFFIESURROGAAT SUIKER - MAÏZENA of griesmeel of sago ot aardappelmeel of puddingpoe der Z 1U0 gram zetmeel (malzenaptkjes in oude verpakking van 2f op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.meelvlok- ken of gort of gortmout ot grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJ8T of rljstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) NED. HERV. GEMEENTE In de plaats van den heer J. Storm theol. student, die zijn arbeid als zoodanig neergelegd heeft Is benoemd tot hulppre diker der Ned Herv gemeente hier ter stede om werkzaam te zijn in de wijk van ds A J. Wormgoor, de heer A de Vries theologisch candidaat, die deze be noeming heeft aangenomen. Geopend door wethouder de Vries Zaterdagmiddag is in het Museum voor het Onderwijs, hier ter stede, de ten toonstelling geopend van een keur van werkstukken, welke voor den nationalen teekenwedstrijd waren ingezonden, die indertijd ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan der Nederlandsche ver eeniging voor teekenonderwljs is uitge schreven. De voorzitter van deze vereeniging, de heer J. D. Ros, heette de aanwezigen welkom en in het bijzonder den waar- nemenden wethouder van onderwijs, mr. dr. S. de Vries Czn. Spr. zeide, dat de nationale teekenwed strijd vele verrassingen had gebracht; meer dan 4.000 teekeningen waren inge zonden. Uit deze inzendingen, waaron der zeer goed werk was, is een selectie gemaakt, waarna in Januari te Amster dam een eerste tentoonstelling is gehou den, welke groote belangstelling trok. Dank zij de bereidwilligheid van den directeur van het Museum voor het On derwijs, alhier, dr. W. E. van W(jk, is het mogelijk geworden ook hier thans deze tentoonstelling te houden. Hierna was het woord aan wethouder de Vries, die opmerkte, dat naar zijn meening deze wedstrijd uitstekend is geslaagd. Alle takken van onderwijs hebben aan de uitnoodiging tot deelne ming gevolg gegeven met verbluffend resultaat De wethouder sprak zijn be wondering uit over hetgeen de jeugd tot stand heeft gebracht. Teekenen. aldus spr., is een eigenaar dig vak, dat ook wel de tweede taal wordt genoemd, waarin de mensch spreekt. Menigeen, die niet de gave van het woord heeft, zou een goed figuur slaan, als hij zijn gevoelens in teekenen zou kruinen uiten. Spr. wenschte de Vereeniging voor Teekenonderwijs geluk met dr schreven wedstrijd, daar zij zich hier- De bollenvelden hebben de laatste dagen een gedaantewisseling ondergaan; de velden, welke de vorige week nog prijkten met gele narcissen en zacht- rose of paarse hyacinten, zijn nu groo- tendeels verdwenen. Maar de vroege tulpen zijn op vele plaatsen in vollen luister ontloken en sieren de velden met hun gevarieerde kleuren. De bewonde raars van deze bij uitstek nationale bloe men zijn gisteren dan ook niet thuisge bleven. Bij duizenden trokken zij met fietsen en tandems naar bollenland, dat daardoor een tweeden drukken Zondag beleefde Ook de tram bracht vooral in de middaguren weer duizenden kijkers naar de bollenstreek en hoewel de N.Z.H.T.M. bijzondere maatregelen had getroffen, waren toch van vele trams zelfs de treeplanken bezet. De bloemen- over de commercieele ervaringen tevreden zijn, want toen in den namiddag de stroom van wielrijders en wielrijdsters weer huiswaarts keerde, vormden de fietsen of berijders, die niet met bloe menslingers getooid waren, een groote uitzondering. De café's, uitzichttorens en rondvaartdiensten maakten eveneens goede zaken. Door het vrij koude weer is de bloeiperiode der tulpen verlengd, hetgeen het voordeel heeft, dat men ook in de komende weken nog van het kleu- renfestijn in bollenland kan genieten. Gemeld wordtNaar aanleiding van het feit, dat den laatsten tijd veel glasscher ven voorkomen op straten, rijwielpaden en landwegen, wordt nadrukkelijk gewezen op het groote gevaar, dat de banden loopen. wanneer men door glasscherven of glas- gruis heen rijdt. Het zou overbodig zijn er de aandacht op te vestigen, dat zulke splinters in den buitenband dringen en zoowel dezen als den binnenband ruïnee- ren, ware het niet, dat herhaaldelijk te zien is, dat wielrijders in dit opzicht niet de nrinste voorzichtigheid in acht nemen. Een oproep tot grootere waakzaamheid Is du. in dezen tijd van bandenschaarschte stellig op zijn plaats Treft men glas of spijkers op den weg aan, denk dan aan de medewielrijders en verwijder deze obstakels. In sloot of berm kunnen zij geen kwaad. Niet alleen glas of spijl rs, maar ook uitstekende keien, losliggende riooldeksels en hooger liggen de tramrails trachten een aanslag op den band te doen. Ook deze moeten dus ver meden of met oplettendheid bereden wor den. Behandel banden met zachtheid door ze hard op te pompen. OOST EN WEST Op Zaterdagmiddag 17 Mei aal in hH Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een bijeenkomst worden gehouden door W.Onto .wlS'n'Xn'hO^jInnl», bijeenkomst optreden. Bevorderingen Wegens bijzondere verdiensten is op den verjaardag van den leider een aan tal bevorderingen en benoemingen ge schied Zoo is de heerbanleider H. C van 't Hof bevorderd tot opper-heerban- leider en de opperhoplieden J. M. v d. Bijl en J. J. v. d. Hout tot onderban- leider. sembourg. resp. commissaris der provin cie Utrecht en Limburg, mr. Fruin, pre sident Utrechtsche rechtbank, Schuite- maker, hoofdcommissaris van politie te Utrecht, de gemachtigden van den leider in de verschillende provincies, mr. van Bönninghausen en Plekker, resp. burge meester van Hilversum en Haarlem, Woudenberg, commissaris N.V.V., Ooster- baan. directeur Perswezen en vele an deren. verjaardag van ir. Mussert. Spr. hoopte, dat hij daarvoor een passende bestemming zou vinden. Hierna sprak schout Quispel, leider van den Jeugdstorm. Wij hebben, aldus spr., ons eigen belang ter zijde gesteld. Ons doel is Nederland te dienen. Wl] weten echter, dat wij zonder u niets zijn. Spr. deelde mede, dat ter gelegenheid van den verjaardag van ir. Mussert de Jeugdstorm een bedrag van 1000 op de giroreke ning van Gezins- en Jeugdzorg heeft doen over schrijven. De plaatsvervangend leider van de S.S., de heer Wolfram, voerde het woord. Hij sprak de hoop uit, dat de S.S., thans nog klein in getal, spoedig zal groeien. Hierna weerklonk eéh langdurig Hou Zee-geroep van de aanwezigen. $lot werd gezongen het couplet van het Wilhelmus. 21 April t/m 18 Mei 5 t/m 18 Mei extra t/m 1 Juni 21 AprU t/m 4 Mei extra t/m 18 Mei 12 Vm 18 Mei extra Vm 21 Mei 5 t/m 11 Mei extra t/m 18 Met echter niet in restaurant* e. d. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenatell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmidéelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherfj één bon worden afgegeven. Na den heer Wolfram nam ir. Mussert h t woord. Hij zeide o.m.: uit alle deelen velen uwer uit en Noord-Frankrijk uw verbondenheid, gemeenschappelijk streven, geloof, trouw aan de Beweging en aan mij als leider der Beweging. GIJ zijt de pioniers van net nieuwe Nederland, dat geboren wordt in dezen tijd en eens zal men beseffen, dat dit een historische dag was. De ge dachten van u allen gaan terug naar de Meidagen van het vorige jaar, toen Duit- sche en Nederlandsche soldaten tegen over elkander* stonden, inplaats van naast elkander. Gij hebt bij uzelf de ge lofte afgelegd om te zorgen, dat nooit meer een tiende Mei 1940 gemaakt kan worden. Gij herdenkt de terreurdagen van 1015 Mei, de jaren van strijd, welke achter ons liggen. Maar daarnaast denkt gij aan het vele schoons, dat u ge bracht is, juist in dien strijd. Een leven zonder strijd is een leven van een schaap in een goed beschutte schaapskooi. Zulk een leven is den man onwaardig en zulk een leven wenschen wij niet. Maar boven al gedenkt gij uw volk. Wij hebben op recht medelijden met die honderdduizen den van onze volksgenooten. die denken, dat het inde der dagen gekomen is, die terneergeslagen zonder hoop op een betere toekomst hun levensdagen slijten. Spr. verkoopers langs de wegen konden wees er op, dat de nationaal-socialisten - ------ -• Müller en graaf de Marchant et d'An- Juist ln dezen tijd een vaste richting en een onverwoestbaar vertrouwen hebben. Alles voor het vaderland Is niet onze leus, maar ons leven. De W.A. en de S.S. zijn ue stoottroepen van het nationaal- socialisme, zij hebben daarvoor vele of fers gebracht. Aan moed heeft het u nooit ontbroken, aan beleid somtijds. Dit is mij echter veel liever dan omgekeerd, aangezien het gebrek aan beleid, dat er soms was en nog wel eens een enkelen keer zal zijn, nog oest is aan te vullen. Spr. zeide er zeer erkentelijk voor te zijn, dat de W.A. en de S.S., ondanks alles wat er ge beurd is. zooveel zelfbeheersching heb ben getoond. Ir Mussert eindigde zijn rede, welke herhaalde malen door ap plaus werd onderbroken, als volgt: Mannen, kameraden van de W.A. en S. j. Weet, dat gij vertegenwoordigt de eer en het geweten der natie. Werkt iederen dag aan uzelf, zoo, dat gij meer en meer zult benaderen het ideaal, ik u voor oogen stel, namelijk te ridders zonder vrees of blaam. Weest een steun en toeverlaat voor allen, die arm en vernederd zijn, weest een hulp voor de zwakken, weest betrouwbare makkers voor uw kameraden, weest de vrees van uw vijanden, weest een voorbeeld gansch de natie. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid^ BON Tijdvak waarin geldig BONKAART ALGEMEEN Inspectie van W.A„ 8.8. en Jeugdstorm Op het Veemarktplein, de Croezelaan e- de Rijnkade hadden zich ondertus- schen opgesteld de WA. de S.S. en de Jeugdstorm. Ruim 6000 leden van de W.A., onder leiding van de heerbanleiders van Dierendonck. Meulenberg, Feenstra. Hofman en Wijnkamp, stonden in lange rijen geschaard or het Veemkrktplein. Bijzondere vermelding verdienen 5 ven dels van de N S.K.K uit Noord-Frankrijk en België en eenige vendels uit Duitsch- land Te ongeveer een uur verscheen Ir. Mus sert op het terrein. Hij werd hartelijk 4 «gejuicht door de honderden aanhan gers van de N.S.B.. die zich langs de Croezelaan hadden geschaard. Staande in de auto reed ir. Mussert langs de keurig in het gelid staande W.A., terwijl de verschillende muziekcorpsen marschen ten gehoore brachten. Hierna inspecteer de h:j de S.S. en de Jeugdstormers en stormsters. en een bijkans frissche Jaarlijksche algemeene ledenvergadering Onder voorzitterschap van den heer A. F. B. Vorst heeft de 's Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden ïn zijn openingsrede deelde de voorzit ter mede, dat enkele bestuursleden hun functie hebben neergelegd. De secretaris, de heer W. B, Broers, deelde vervolgens mede, dat rondschrijven is uitgegaan om te waar schuwen tegen het berekenen van te hoo- ge prijzen. Verdere mededeellngen over het verbod van bet gebruik van de be namingen pond, ons, mud, el enz., be nevens over de verplichting om de goe deren te prijzen, zullen spoedig volgen. Aangezien het betalen van de omzet belasting 1 maal per 3 maanden voor velen moeilijkheden zal opleveren, is middels de ’s Gravenhaagsche Midden- standsbank, Parkstraat 36. een ophaal dienst in het leven geroepen, waardoor wekelijks een door de leden zelf* te be palen bedrag kan worden afgedragen ter betaling van deze belasting en even- tueele verdere periodieke verplichtingen Er zal een rente worden vergoed van 3 pet. Het Is gebleken, dat vooral fn de tg volkswijken een groot aantal bonnen dietinstellingen, voorschot verstrekkende werknemersorganisaties, bedrijfsfondsen en borgstellingsfondsen. De vereeniging heeft studie gemaakt van het betaalze- gelwezen, terwijl verder In het verslag melding wordt gemaakt van spaarcre- dietfondsen, de nieuwste vorm van scha delijk volkscrediet. Door de vereeniging is ook het afbetalingsstelsel ln studie ge- nomen. De aftredende bestuursleden, mr. J. Everts te Amsterdam. J. Kolkman te Utrecht en mr. P. Fuhri Snethlage te Haarlem, werden herbenoemd. Vervol gens had een bespreking plaats van prac- tijkmoeilijkheden van algemeenen aard. FAILLISSEMENT HOOGERVORST EN SCHEFFER De persdienst van het N.V.V. meldt, betreffende het faillissement van de firma Hoogervorsi en Scheffer, dat in verband van de boedelschuld uitbetaling van -“treffende vorderingen eerst zullen plaats hebben na de verificatievergade ring, die op 24 Mei as. zal worden ge houden. De aangekondigde gedeeltelijke uitbetaling van deze boedelschuld in de week van 12 tot 17 Mei wordt derhalve tot na 24 Mei opgeschort. Bovendien wordt erop gewezen, dat zij, die hun vorderin gen zoowel preferente als betrekking heb bende op de boedelschuld hebben Inge diend. door den curator te zijner tijd zul len worden opgeroepen om hun uitkeering in ontvangst te nemen. Men gelieve zich dus tusschentijds niet tot den curator mr. H van Krimpen, Vondelstraat 30, Amsterdam-West te wenden, om uitkee ring van vorderingen te verkrijgen, ten- eide vertraging in de afwikkeling te voor komen. Gij zijt gekomen van ons vaderland en Duitschland, BelgiS om te getuigen van Ontvangst In Paushuize Te circa 11.30 uur heeft ln Paushuize, de ambtswoning van den der provincie, een groot aantal teiten en hooge functionnarisserf van de Beweging ir. Mussert gelukgewenscht met zijn verjaardag. Zoo merkten we o.m. op Kommissar Schmidt, met zijn Bilhner, Landrat dr. Joachim, meister F. Ansorge, Brandes, Eilers en dr, Furthmann, O.tsgruppenleiter. Haupt- sturmführer Wörlein, prof, dr Nieschulz. Kreisinspecteur. Organisationsleiter Haupt en Major Creutzinger, Orts- und Wehr- machtskommandant. Voorts noemen we de heeren van Geel kerken. plaatsvervangend leider, mr. Rost van Tonnlngen, president van de Ned. Bank, dr. Goedewaagen, secretaris-gene- raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, mr. van Genechten en mr. de Rijke, procureurs-generaal. Mag overdag geen arbeid in loondienst bij particulieren verrichten De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters geschreven: Van verschillende zijden bereikte mij de klacht, dat personen, die ingedeeld zijn bij de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst en des nachts 10 uren dienst doen, overdag bij particulieren werk zaamheden verrichten in loondienst Deze handelwijze komt mij niet juist voor. ïndien toch het personeel overdag een volle dagtaak verricht, kan het des nachts niet voldoende capabel zijn om zijn taak naar behooren te volbrengen Afgescheiden hiervan kunnen de hierbe- doelde personen niet meer als werklooze kostwinners worden aangemerkt In ver band hiermede wordt door mij bepaald, dat bovenbedoeld personeel overdag geen arbeid in loondienst mag verrichten bij particulieren. Ik moge u verzoeken het personeel ter zake in te lichten en te vens mede te deelen, dat bij overtreding ontslag uit den luchtbeschermingsdienst zal moeten volgen. BROOD of 1 RANTSOEN ^abak Dit ie Koek - of Speculaas of andere koekjes Of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak Het hoogtepunt van de^dag voor de W A., S.S, en Jeugdstorm vormde onge twijfeld de bijeenkomst In het ruime Stadion, waar o.m. ir. Mussert een mr. Zondervan, commandant van de W.A., het woord voerden. Op het grasveld in het Stadion stonden opgesteld d< muziekcorpsen en de ver schillende vaandels. De W.A..S.S. en Jeugdstorm hadden een plaats gevonden op de tribunes Te ongeveer 4.3uur kondigde trompet geschal de-komst van ir Mussert en zijn staf aan. Alle aanwezigen brachten den groet en riepen driemaal Hou Zee. Hier op zette de muziek in. terwijl ir Mussert en zijn staf zich naar de hoofdtribune begaven. Aan dc ingang hiervan wer den hem bloemen aangeboden door den 4-jarigen Beny van Eyk. die gekleed was in W.A-uniform. Onmiddellijk nadat ir. Mussert zijn plaats had ingenomen nam mr. Zonder van commandant van de W.A.. het woord om de in het afgeloopen jaar gevallen leden van de W.A., Peter Ton. Hendrik Koot en Hans Pelzer, te herdenken Hier op peelde de muziek „Ik had een wapenbroeder" Mr. Zondervan sprak namens de W.A. Hij zeide o.m.: Vandaag, op uw verjaar- da dien wij thans voor de eerste, maar niet voor de laatste maal als een open baren fe® dag hebben mogen vieren, hebben zesduizend weermannen in Utrecht aan u voorbijgemarcheerd Daarmee is deze stad voor on», weermannen, eerst re-ht ak stad der beweging ingewijd. Wij staan hier voor u in de zwarte uni form. welke on» in den strijd zoo lief is geworden en welke de eenheid verzinne beeldt van on», afkomstig uit alle lagen en rangen der bevolking. Het heeft velen mannen van de W.A. ongeloofelfjk veel gekost deze plaats te blijven innemen. Óndanks de groote opofferingen doen zl hun werk met optimisme en blijmoedig heid. welke het kenmerk zijn van den i.arionaal-socialist, omdat hij, temidden van een volk, dat geen uitkomst meer zlot en aan wanhoop of ongeneeslijke kankerzucht ten prooi valt gelooft aan dr toekomst met een onverwoestbaar ge loof. Spr deelue mede, dat de weer mannen zesduizend gulden hebben bij eengebracht ter gelegenheid van' den Sporen van twee Romeinsche castella Zooals bekend is bestaat reeds eenigen tijd contact tusschen enkele organisaties en autoriteiten op het gebied van oud heidkundig onderzoek en den dienst voor den wederopbouw in verband met het feit, dat van wetenschappelijke zijde groote waarde wordt toegekend aan een onderzoek bij de uitgravingen en oprui mingswerkzaamheden. welke voor den wederopbouw van verschillende steden en plaatsen noodig zijn. Zoo zijn er in verwoeste gedeelten van Rotterdam, Middelburg en Rhenen onder zoekingen ingesteld.' welke verschillende voor de geschiedenis belangrijke bijzon- dei heden aan het licht hebben gebracht. Onder de plaatsen, welke door het oor logsgeweld ernstig getroffen zijn is ook Valkenburg bij Katwijk Het is een bekend feit, dat in Leiden en in de omgeving van deze stad resten gevonden zijn oude Romeinsche nederzettingen. Het vermoeden bestond, dat in het plaatsje Valkenburg aan den Rijn zich in vroegere eeuwen ook een z.g. castellum zou hebben bevonden. De archaeologische wetenschap de gelegenheid, welke thans in Valkenburg geboden wordt, gebruik gemaakt om een grondig onderzoek hiernaar in te stellen De rijkscommissie voor oudheidkundig bodemonderzoek is hier eenigen tijd mee doende en heeft de leiding van dit onder zoek opgedragen aan prof. dr. A E. van Giffen, directeur van het biologisch- archaeologisch instituut in Groningen. Het door prof, van Giffen ter plaatse verrichte onderzoek heeft aan de ver wachtingen. welke men in wetenschappe lijke kringen daarvan koesterde, niet slechts beantwoord, doch deze zelfs over troffen Prof, van Giffen deed namelijk de ontdekking, dat niet één, doch twee Roemeinsche castella op een terp in Val kenburg aan den Rijn hebben gelegen, waarbij de algemeene configuratie ten aanzien van het eene castellum reeds thans duidelijk is. De rijkscommissie voor oudheidkundig bodemonderzoek zal nu in overleg met de daarvoor in aanmerking komende instan ties haar onderzoek voortzetten en even tueel nog uitbreiden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKERBESTRIJDING In een in het jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- credietwezen en Woekerbestrijding, welke onder leiding stond van haar voorzitter, mr. Th A. Fruin te Amersfoort, is door den secretaris, den heer P. A. van Agge- len te Leiden, het jaarverslag over 1939 1940 uitgebracht. Aan dit verslag is het volgende ontleend Bevorderd wordt de oprichting of reor ganisatie van bestaande instellingen tot volkscredietbanken, die al dan niet in samenwerking met borgstellingsfondsen in alle verantwoorde behoeften aan kleincrediet voorzien, zoowel koopcrediet als noodcrediet geven en daarmede een onderzoek naar de persoonlijke omstan digheden van de credietnemers gepaard doet gaan, hun geldelijk evenwicht hand haven of herstellen, eventueel ook door het verleenen van bemiddeling bij het treffen van schuldregelingen. Ook wordt gewezen op de wenschelijkhcid om het sparen der leeners effectief te bevorde ren, verbetering van de technische inrich ting der volcredietbanken en uitbreiding van haar werkingssfeer van de gemeente van vestiging tot over de omgeving. In onderscheidene streken van ons land zijn of worden sociale volkcredlet- banken opgericht. Het streven der veree niging om tot een statistiek van het volkscredietwezen te komen, werd met succes bekroond. Het aantal leden der vereeniging neemt steeds toe en omvat het meerendeel van de sociale volkscre- dietinstellingen. zooals gemeentelijke volkscredietbanken, banken van leeninfc, andere hulpbanken, philantropische cre- van Winterhulp Nederland door de mid- denstandszaken in ontvangst is genomen. Gedurende de maanden Juni en Juli zullen een drietal lezingen worden ge houden over actueele vraagstukken be treffende het bedrijfsleven. Het jaarverslag, dat vervolgens door den secretaris werd uitgebracht en dat in druk is verschenen, werd goedgekeurd evenals de financieele jaarstukken. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat, dat de heer Fr. Kelslair werd herkozen, terwijl de heer G. G M Ver hagen als nieuw bestuurslid zitting nam. Teneinde een vlot verloop van de werk zaamheden te bevorderen, werd besloten de verdere vacatures niet te vervullen. Bij ae rondvraag werd verzocht de omzetbelasting nog eens door een spreker te doen toelichten. Met nadruk werd er nog eens op ge wezen hoe noodzakelijk het is voor de middenstands-jongeren om zich te be kwamen voor het diploma Algemeene HandeLkennis en daarvoor gebruik te maken van den eigen cursus. Vervolgens vond op de Maliebaan een défilé plaats van de W.A., S.S. en Jeugd storm Ir. Mussert stond op een podium, dat gedrapeerd was met oranje-blanje- bleu ’daggen tegenover het hoofdkwartier van de N.S.B. Duizenden menschen woon den dit défilé bij De muziekcorpsen van de W.A., S.S en Jeugdstorm speelden pittige marschen. Het défilé duurde ruim een uur. of bp puddingiauspoeder met lapi 125 gram len uitge- U door verdienstelijk heeft gemaakt bij het Nederlandsche volk. Het zal blijken, dat van deze tentoonstelling een stimu lans zal uitgaan voor de toekomst. Hiermede verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor geopend, waarna de aanwezigen een i de met zorg gerangschikte teekeningen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13