Zware urenlange luchtaanval op Londen 1941. De Rijksminister der Duitsche \VERDUISTER E N J I A v Posterijen in ons land 1 tot 549 uur vm i Maandag 12 Mei. No. 17874. Duitsche successen ter zee aanval een Twee Britsche kruisers ernstig getroffen Het Haagsche Duitsche Dienstpostkantoor de eeretitel verleend „Natio- naal-socialistisch modelbedrijf” Het spergebied van Zee land en de Wadden eilanden •pi van 9.23 uur n.m. - 5 s i V I I I I op een convooi in de Middel- landsche Zee en Bezoek van van Feestelijke bijeenkomst in den Dierentuin Nachtdienst dokters: No. 394920 X A A A 8 A A Vergunningen voor het betreden van verboden gebied s Maan: 12 Mei op 10.55 uur s nam. 13 Mei onder 8 uur v.m. s Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Malta weer aangevallen Talrijke branden en verwoestingen te Hamburg 8 I f I I Dr. Ohnesorge tijdens zijn rede den koning-keizer aan Albanië Politieke regeling in België Britsche oorlogsschepen bij Benghasi gebombardeerd Het Italiaansche weermachtbericht Aanvallen van den afgeloopen nacht waren gericht op Zuid- Midden-Engeland woonwijken van Duitsche steden sroote hangarbranden op. De Engelsche aanval op Berlijn COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIES: der aanval op Neder- van in neer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Duitsche gisteren eilanden Ameland, Bosch- Seyss sectie. Bestuur Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 dr. de en Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Z.g. Stadspatiënten: No 49 V in het wereldverkeer te bepalen. De Duit sche Dienstpost in Nederland verkreeg tot groote vreugde van den Rijksminister de onderscheiding, die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf. Ze heeft deel in deze groote taak den toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de Rijksminister den leider der Duitsche Dienstpost in Ne derland ministerialrat dr. Linnemeyer voor het hier opgebouwde werk en huldigt allen die met hem in dit land in dezen arbeid dienen. ren, beschoot de jager het kamp. Eenige personen werden gewond. Van Duitsche zijde wordt in dit ver band verklaard, dat uit dit voorval weer eens blijkt, dat de Engelscnen alle in ternationale overeenkomsten negeeren en hun operaties zonder scrupules on dernemen in strijd met ieder gevoel van menschelijkheid. Dierentuinzaal feestelijk versierd De groote Dierentuin was op verrassen de wijze met voorjaarsbloemen en dun doek versierd. Ter weerszijden van het middenpad stonden lange tafels, waarop lampen prijkten, welke onderling door guirlandes I van groen, tulpen en narcissen met elkaar I verbonden waren. Tegen een fond van I zwart hing boven het podium de gouden Adelaar met hakenkruis, terwijl aan de I zijkanten van het tooneel groote goud- I omrande vanen met het hakenkruis ston den opgesteld. Duitsche Dienstpostmannen in uniform hadden in het middenpad een eere-haag gevormd. Groote Jupiterlampen gaven aan de zaal, welke tot de laatste plaats bezet was (verschillende aanwezi- door den koning-keizer werd ondertee- kend. Na den ministerraad werd een receptie gehouden, waar aanwezig waren vertegenwoordigingen van de aan de ope raties in de verschillende frontsectoren gestreden hebbende officieren, de plaat selijke leidende instanties en partij en andere organisaties. Uitstekend verzorgd programma Na bet officieele gedeelte vond een ka- meraadschapsavond plaats. Een vroolijk programma bestaande uit muziek, zang en dans werd uitgevoerd. Het Stabsmusik- korps van den W.B.N. onder leiding van Musikmeister Weber, speelde enkele mar- schen, klassieke werken en walsen Het succes voor het kranige corps was groot en verdiend. Paula Klosse, aan den vleu gel begeleid door Margarete Seidel heeft het lied „Der Lenz” met veel gevoel voor gedragen. Een Ostmark- en Schlesische Gruppe hebben volksliederen ten gehoore gebracht en dansen uitgevoerd. Karl Ge- berth heeft een solo op de trompet ge speeld, terwijl Dorothe Jensch en Gerda Trevend een groteske hebben gedanst. Hef programma stond op een hoog artistiek peil en viel bij het aanw'ezige personeel van het Duitsche Dienstpostkantoor in den Haag, afkomstig uit bijna alle gouwen Duitschland. zeer in den smaak. tenlandsche zaken, graaf Ciano, den stad houder in Albanië, Jacomoni. minister president Verlaci, den secretaris-generaal van de Albaneesche fascistische partij en de overige Albaneesche ministers. Minis ter-president Verlaci richtte een adres aan den koning-keizer, waarin hij uit drukking gaf aan den dank van het Albaneesche volk voor het bezoek. Ver volgens diende de minister-president het ontwerp in van een amnestiewet, die de Rijkspostminister dr. Ohnesorge een pionier is op het gebied van den socialen geteisterd I opbouw van dezen tak van dienst. Hij verheugde zich daarom bijzonder I over de onderscheiding, die aan de Duit sche Dienstpost, in waardeering van het Nederlandsche deel van dezen arbeid, ver leend geworden was. De partij is het politieke instrument van den Führer Het volk moet sociaal aan deze politiek den vollen inhoud geven. En het volk, doet dat De slagen op de slagvelden worden evenzeer gewonnen in de arbeidsslagen in de fabrieken en bureaux.'Aan de wereld moet getoond worden, dat de wil van het nationaalsocialisme een sociale revolutie is die het woord „gemeenschap" voorop stelt En bij dat alles is het de liefde tot den Führer, die op dezen idealenrijken weg voorop gaat, de onzichtbare band, die allen verbindt. Laatste spreker was de Commissaris-ge- neraal Oberdienstleiter Fr. Schmidt, d» een hartelijk woord van dank sprak er» met een geestdriftig Sieg Heil op den Führer eindigde. Enthousiast werden daarna het Deutsch* landlied en het Horst Wessellied gezongen De Rijkscommissaris spreekt Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart beantwooordde de rede van Rijks minister dr. Ohnesorge. De Rijkscommis saris dankte den Rijkspostminister voor zijn klare en levendige uiteenzetting ea begroette in hem voorts den grooten vak man en een der eerste medewerkers van den Führer, die een werk tot stand ge bracht heeft, dat in dezen grooten tijd haar degelijkheid reeds rijk bewezen heeft Ve- volgens sprak de Rijkscommissaris de ver gaderde mannen en vrouwen der Dienst post in Nederland toe. De Duitsche Dienstpost, heeft in het jaar dat voorbij ging, sinds ze hier haar taak vond, haar apparaat zoo in de hand weten te krijgen en te houden, dat het onder alle omstan digheden betrouwbaar functioneert en een voorbeeld is. Bovendien heeft zij in dit land de nationaal-socialistische kameraad schap op uitnemende wijze gebouwd en aan het Nederlandsche volk getoond. Iedere Duitscher hier heeft een politieke missie. De Duitsche Dienstpost vervulde haar politieke missie op voorbeeldige wijze en daarom wenscht de Rijkscom missaris haar geluk met de thans ontvan gen onderscheidingen. Dit land werd voor 10 Mei door een groot kapitalistischen liberaal-democratL schen geest geleid. De uitbuiting van de arbeidskracht moest nu vervangen worden door de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid. Deze tijd is belangrijker dan de tijd van 19141918. Het gaat om zijn of niet-zijn. En dit zijn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke ge meenschap. Wij strijden in dezen tijd om een nieuwe orde Wij zijn geen imperialis ten. Wij zijn niet uitgegaan om landen te veroveren. Het doel is de groote. nieuwe I sociale orde. Het doel is niet om ande- grondslag ren te onderwerpen, de groote sociale ge it A A A A Naar aanleiding van de verleening van den titel „Nationaal-socialistisch model bedrijf', verbonden met de overdracht van het gouden eerevaandel aan het Duit sche dienstpostkantoor den Haag, neeft de Rijksminister der posterijen, dr. Ohne sorge, gisteren een bezoek aan ons land gebracht om op 'n groote samenkomst met aansluitenden kameraadschapsavond, den Dierentuin het woord te voeren. Rijkspostminister dr. Ohnesorge, een van de oudste medestrijders van den Führer, werd, naar men weet, op 1 Mei j.l. als tweede Duitschers met den titel „Pionier van den arbeid" onderscheiden. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijn, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 De eiiandvesting Malta heeft Vrijdag een zwaren aanval van Duitsche gevechtsvlieg tuigen doorstaan. Ondanks ongunstige weersomstandigheden werden succesvoile treffers geplaatst. Aan de haveninstalla ties werd zware schade veroorzaakt. gaat de bedrijvigheid van de Italiaansch- Duitsche eenheden in de zóne van Sol- loem voort met succes Op de Egeische Zee zijn Italiaansche detachementen ontscheept op de eilanden Zea, Syphnos, Syra en Micono, waar mede de bezetting van den archipel der Cycladen is voltooid. In Oost-Afrika aanzienlijke activiteit van artillerie in den sector van Amba Aladji. Niets bijzonders te melden uit de overige sectoren. Vijandelijke vlieg tuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld van Catania. Gemeld wordt, dat eenige schade is aangericht en eenige slachtoffers zijn gevallen. Aanval op Suez-kanaal-zöne I wapen en den bevelhebber van de Alba- ncesche fascistische militie ontvangen. In E*3v P'oUweI 'uchJ«anval °P de zone aansluiting hierop werd een ministerraad van het Suezkanaal is, naar de Londen- I gehouden onder voorzitterschap van den berichtendienst meldt. Zaterdag- koning-keizer, welke werd bijgewoond ochtend uitgevoerd. Het officieele com- I door den Italiaanschen minister van bui- munique van het Egyptische ministerie van defensie spreekt over lichte schade, houder in Hospitaal door Engelsch vliegtuig beschoten Zaterdagochtend heeft een Britsch Hurricane toestel een aanval gedaan op het luchtmachthospitaal Ain el Gazala in Noord-Afrika. Hoewel het hospitaal en de tenten door groote roode kruizen tot op verren afstand te herkennen wa- Het Opperbevel Weermacht deelde mede: Het Britsche luchtwapen heeft in de laatste nachten opnieuw en systematisch woonwijken van Duitsche steden, o.m. ook de Rjjkshoofdstad, gebombardeerd. Ter vergelding hebben in den af- geloopen nacht sterke strijd krachten van het Duitsche lucht wapen een grooten Londen uitgevoerd. In opeenvol gende golven werd de Britsche hoofdstad bij goed zicht op den grond met brisantbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbommen bestookt. Groote branden in de bocht van de Theems, vooral in de Commer cial en Millwalldocks en tusschen Waterloo Bridge en de Victoria docks gaven de groote effecten te zien. Een vlammenzee ten Noord westen van de bocht van de heems was nog op een afstand van 100 km. te zien. verklaard, dat uitsluitend woonhuizen in de nabijheid van de bekende kranten wijk zijn beschadigd. Deze huizen liggen evenwel midden in de stad, ver van alle industrie. Demonstraties in het blusschen van brandbommen Het S.P.T. meldt: Op 550 pleinen in Berlijn zijn Zaterdag en gisteren demon straties gegeven in het blusschen van brandbommen. Bij de luchtaanvallen van den laatsten tijd is het vaak voor gekomen, aldus de aankondiging in de bladen, dat de Engelschen een vrij groote hoeveelheid brandbommen heb ben geworpen. Verreweg de meeste branden, welke daardoor ontstonden, konden worden gebluscht. Met echte bommen werd aan het publiek de wer king van een brandbom getoond. Reeds vaker zijn den laatsten tijd dergelijke demonstraties gehouden, maar Zaterdag streefde men er naar om een zoo groot mogelijk publiek te bereiken. niet te beschrijven. Verder zegt hij, dat de geheele reusachtige stad, welke zich uitstrekt over een geweldig groot ge bied, letterlijk daghelder verlicht was door den vuurgloed van de vele vuur haarden in het voornaamste aanvals- gebied. De blusschingswerkzaamheden werden bijzonder bemoeilijkt, door het feit, dat een heelen tijd lang alleen bri santbommen werden neergeworpen, waardoor de brandweerlieden bij hun werk werden gehinderd. 3 Victor Emanuel schenkt Albanië een millioen lire De koning-keizer heeft aan den Alba- een 1 Het Rijkscommissariaat maakt bekend De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere S.S, en po- litie'eider doet de volgende ambtelijke publicatie over de in het bezette Neder landsche gebied vastgestelde verboden landsdeelen „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf a. Op de West-Friesche Texel, Vlieland, Terschelling, Schiermonnikoog, Siemonssand, plaat Rottumerplaat en Rottumeroog. b. Aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het Zui delijk deel der provincie Zuid-Holland ten Zuidwesten van de lijn Nieuwe WaterwegOude MassDordtsche Kil en de geheele provincie Zeeland) slechts aan die personen landsche of Duitsche nationaliteit is toe-1 gestaan, die daar hun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zakelijke redenen of voor familie-omstandigheden zich in het verboden gebied willen be geven. moeten zich met een verzoek om toelating wenden tot den burgemeester der gemeente, waarheen zij wenschen te reizen Zijn in de provincie Zeeland meerdere gemeenten bij deze toelating be trokken, dan moet het verzoek tot den commissaris der provincie Zeeland wor den gericht. Deze bepaling geldt ook voor die personen, die hun woonplaats I in het verboden gebied hebben gehad en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op. dat de vergunning tot binnenkomen slechts in uitzonderingsgevallen zal wor den verleend. In het verzoek moeten voornaam, fami lienaam beroep woonplaats en straat, ge boortedatum- en plaats van den verzoeker vermeld worden Bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden ge- I bied, evenals de duur van het voorgeno- j men verblijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoritei ten zenden het verzoek met hun advies terj. aanzien van de noodzakelijkheid der reis naar den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincies (politie officieren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den Rijkscom missaris (politie-officier) schrijft de ver gunning tot binnenkomen uit. Slechts met deze vergunning is het betreden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een termijn van uiterlijk 14 dagen Ambtena ren van het Rijk of de Provincies, die ge regeld voor dienstaangelegenheden in het verboden gebied moeten zijn, kunnen een toelatingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden ingetrokken. Handelingen in strijd met deze regéling zijn op grond van paragraaf 1 der veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 20-1941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politioneele rege lingen overtredingen en worden met hech tenis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden of met een van deze straf fen getroffen, in zooverre niet volgens an dere "bepalingen een hoogere straf is vast gesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toelatingsbewijs in het verboden gebied ophouden, gearresteerd en verwijderd Deze strafbepaling treedt op den dag harer publicatie in werking." (Stapf) I gens een warm toegejuichte rede, waarin I hij de positie van Duitschland en de idea len van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. Herinnerend aan de lessen der oude geschiedenis, aan den wereldoorlog van 19141918, en het dictaat van Versailles, ging de Rijksminis ter na. hoe de dingen zich nadien ontwik keld hadden, hoe Engeland van het con tinent thans verdreven was en hoe de nieuwe ordening in vollen gang Is. Deze groote gebeurtenissen van wereld historische beteekenis hebben inmiddels ook de taak in het binnenland tot de grootste energie geprikkeld. Het groote werk van den Führer mag niet geschaad of gehinderd worden door gebreken in de organisatie der Rijksdiensten. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. De post vervult haar taak in dienst van het Rijk en de partij in den geest van uit nemende kameraadschap. Ze vormt een vast blok van 650.000 man dat .sterk aan eengesloten zijn nationaal-socialistischc roeping in dezen tijd met toewijding ver vult. Vervolgens schetste de rijksminister welk een evolutie het ook in het postwe zen was, toen de eenheid van het Groot- Duitsche Rijk ook van de separate post diensten der verschillende Duitsche lan den. de schepping van een Groot-Duitsche eenheid vroeg en hoe deze toch dagelijks groeide door de eischen der invoeging van de herwonnen gebieden, waar bij de een- heidseischen tegelijk het eigenaardige type van elk land bewaard moest worden De toekomst brengt voorts onoverzien baar groote problemen, een Europeesch postverkeer moet op nieuwen t.s worden voorbereid om zijn juiste plaats meenschap moet ópgebouwd worden. Daar om staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land bin nen. Wij maken daarvan geen overwin ningsfeest. Wij gedenken alleen de bei derzijds gevallenen. Maar juist daarom begroet de Rijkscommissaris de gelegen heid die deze samenkomst hem biedt, met bijzondere vreugde, ze geeft hem de aan leiding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Nederlandsche volk als bijzonder monument juist dit sociaal zoo mooi op- Victor Emanuel, is gistermiddag in Du- I gebouwde gemeenschapswerk te toonen en razz.o aangekomen. Na een bezoek aan de te zeggen: Zie daar, wat wij hier doen En koninklijke villa begaf hij zich naar het daartoe overwint de Führer, gebied, waar nog tot voor kort de strijd woedde. I Rede Reichsamtsleiter Körner Derde spreker was de leider van de sec tie voor Energie, Verkeer en Bestuur vaa het Deutsche Arbeitsfront, Reichsambts- neeschen prêmie'r. Verïacï, een bedrag leiter Körner, De heer Körner zeide, hoe van een millioen lire overhandigd voor liefdadige doeleinden in de gebieden, die het zwaarst door den oorlog t zijn s Zaterdag heeft koning-keizer Victor Emanuel III voor het eerst een bezoek ge bracht aan Albanië, hetgeen groote geest drift teweeggebracht heeft bij de geheele bevolking, die uiting heeft gegeven aan haar vreugde over de weldaden, welke haar land ten deel gevallen zijn van de zijde van de Italiaansche regeering sedert de vereeniging van Albanië met Italië, meldt Stefani. De straten van Tirana waren versierd in de Italiaansche en Albaneesche kleuren en een enorme menschenmenigte, waar onder ook vertegenwoordigers van de be vrijde provincies Tsjamoeri en Kossovo, was op de been in afwachting van de komst van het vliegtuig, waarmee de sou- verein de reis maakte. Bij de ontvangst waren o.a aanwezig de minister van bui- I tenlandsche zaken, graaf Ciano, de com mandant van de gewapende strijdkrach ten in Albanië, generaal Cavallero en de buitenlandsohe consuls in Albanië, bene vens een vertegenwoordiger van de Duit sche militaire missie. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de premier, Verlaci, een boodschap gericht tot het volk, waarin hij verklaard, dat de koning, die aan Albanië een statuut heeft gegeven en gezorgd heeft voor uitbrei ding van het grondgebied, recht heeft op de liefde .en toewijzing van alle Albanee- zen. Koning-keizer Victor Emanuel III heeft Zaterdagmiddag in het koninklijk paleis te Tirana den opperbevelhebber van de Italiaansche weermacht in Albanië, leger- corpsgeneraal Cavallero. den vlootbevel- hebber, den bevelhebber van het lucht In aanvulling op het Duitsche Weer- machtbericht verneemt het D.N.B. nog het volgende: De kroniek van den luchtoorlog in de afgeloopen week vertoont een met el kaar in verband staande volgorde van stelselmatige aanvallen van het Engel- sche luchtwapen op niet te miskennen woonwijken van Duitsche steden. Daar de Britsche luchtmacht, ondanks alle waarschuwingen van Duitsche zijde aan haar verwerpelijke methoden vasthoudt, heeft het Duitsche luchtwapen in den vo- rigen nacht aan Londen een vergeldings- slag toegebracht, waaraan de Britsche hoofdstad nog lang zal denken. Reeds in de avonduren huilden de alarmsirenes in Londen en pas bij het morgengrauwen klonk het signaal, ten teeken, dat het ge vaar was geweken. Golf op golf Duit sche formaties gevechtsvliegers vielen onophoudelijk de haven- en industriewij ken van Londen aan, waardoor dit heele gebied een vuurgloed vertoonde van op laaiende groote branden. Nog op een af stand van 100 k.m. was na het vertrek van de laatste Duitsche aanvallende machines de vuurgloed van het bran dende Londen aan den horizon te zien. De Engelsche hoofdstad heeft in dezen nacht opnieuw ervaren, dat de Duitsche waarschuwing van een veelvuldige ver gelding bittere ernst is. Stad daghelder door vuurgloed verlicht Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Een speciale berichtgever van den Britschen berichtendienst, die in den vorigen nacht den vergeldingsaanval op de Britsche hoofdstad van het dak af heeft waarge nomen, meldt het volgende: „Zooiets heb ik nog nooit gezien en ik geloof ook andere Londenaars niet. Dit Inferno, dat wij hebben doorgemaakt, is De Vlaamsch-nationale partij is door de toetreding van de geheele Verdinaso- beweging (verbond van Dietsche natio- naal-solidaristen en de Vlaamsche af- deeling van de Rex-partij tot een een heidsorganisatie geworden, die onder den naam Vlaamsch-nationaal verbond en onder leiding van Staf de Clercq, voortaan de eenige politieke wildrager van Vlaanderen zal zijn. Krachtens de met den Rexistenleider Léon Degrelle gesloten overeenkomst, wordt anderzijds de Rex-partij door het Vlaamsch-nationale verbond als de een heidspartij voor Wallonië erkend. De Belgische hoofdstad wordt tot het Vlaamsche gebied gerekend met de be perking, dat de Fransch sprekende Rexisten van Brussel voorloopig nog bij Rex mogen blijven. De Vlamen in Wa lenland zullen in de toekomst in het Vlaamsch-nationale verbond worden ge organiseerd. Zaterdagavond hebben 2 Britsche krui sers en 3 torpednbootjagers de vesting werken van Benghasi en de stad onder vuur genomen. Onmiddellijk stegen Duit, sche Stuka’s op. welke de oorlogsschepen in duikvlucht met bommen van het zwaarste kaliber bestookten en zoo ern stig beschadigden, dat de Engelsche sche pen den aanval moesten staken en zich verwijderden. Het Italiaansche weermachtbericht no. 340 d.d gisteren luidt als volgtOnze bombardementseenheden hebben herhaal de malen een vijandelijke vlootformatie aangevallen in het Westen van de Mid- dellandsche Zee en 2 kruisers ernstig getroffen. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten Tijdens een aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps op Malta is een vliegboot van het type Sunderland in brand geschoten. Een van onze vlieg tuigen, waarvan in weermachtbericht no. 338 was gemeld, dat het was neergescho ten, is teruggevonden. In Noord-Afrika Andere f^maties gevechtsvliegtuigen vernielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fabriek voor lich te metalen en motoren. Benevens een tweede bewapeningsfabriek in het Zui den van het eiland en bestreden met succes haveninstallaties aan de mon ding van de Theems. In Plymouth en aan de ,Zuidoost-kust. Boven Engelsch gebied werden 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten hebben bij operaties in het Noorden van den Atlantischen Oceaan 29.800 brt. scheepsruimte der vijande lijke koopvaardij tot zinken gebracht. Bovendien werd een Britsche duikboot- val door torpedotreffers zwaar bescha digd. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een in con- vooi varend koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en beschadigden zwaar 7 andere groote schepen. In Noord-Afrika hebben troepen van het Duitsche Afri- kaansche corps voor Tobroek 3 stukken zwaar luchtafweergeschut buitgemaakt benevens verder oorlogstuig. Overigens bleven de gevechtshandelingen in dit ge bied beperkt tot wederzijdsche bedrij vigheid der artillerie. In succesvolle ge vechten bij Solloem werden 3 Britsche pantserwagens vernield, verscheidene stukken geschut en pantserwagens buit gemaakt en een aantal krijgsgevangenen mee teruggebracht. Bij een aanval op het eiland Malta schoten Duitsche ja gers gisteren een 4-motorige Britsche vliegboot van het type Sunderland in brand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten hoofdzakelijk de stad Hamburg aange vallen. Door het neerwerpen van bri sant- en brandbommen ontstonden tal rijke branden en verwoestingen, bijna alleen in woonwijken. De economisch- Het parlementsgebouw getroffen De Londensche berichtendienst meldt, dat onder de verschillende belangrijke ge bouwen, welke zijn getroffen, zich ook het parlementsgebouw bevindt. Reuter meldt hieroveri dat het te vreezen is, dat het Lagerhuis voor zijn wederopbouw niet meer gebruikt kan worden", aldus het D.N.B gen waren in de kleurige kleedij van den Ostmark), een zeer bijzonder aanzien. Nadat Rijksminister Ohnesorge, Kijk.— commissaris Rijksminister Inquart, de leider van voor Energie, Verkeer van 't Duitsche Arbeidsfront. Reichsamts- leiter Körner, verder de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Oberdienst leiter Schmidt, de Commissaris-Generaal minister dr. H. Fischböck, de vertegen woordiger van den Bevelhebber der Weer macht in Nederland, Generaal-Majoor Schwabedissen, de Generaal der Politie Schumann, en tal van andere autoriteiten, hun zetels hadden ingenomen, werden de eere-vaandels door de vaandelwacht bin nengebracht. De aanwezigen verhieven zich van hun zitplaatsen en brachten den Duitschen groet; hierbij werd gezongen: „Auf, hebt unsere Fahnen”. Na een begroetingswoord door den lei der der Duitsche Dienstpost in Nederland, Ministerialrat, dr. Linnemeyer, werd aller- I eerst gesproken door den Rijksminister der Posterijen, dr. Ohnesorge. Rijksminister dr. Ohnesorge dankte voor het hem bereide welkom en hield vervol- De opruimingswerkzaamheden Tienduizenden soldaten en leden van het hulpcorps zijn bezig de straten, welke door de puinhoopen van de ingestorte huizen waren versperd, vrij te maken, aldus het D.N.B. Gistermiddag nog was iedereen koortsachtig bezig met de op ruimingswerkzaamheden Talrijke afdee- lingen pioniers bliezen de openbare ge bouwen op, welke dreigden in te storten. Het Britsche communiqué Het D.N.B. meldt, dat het Engelsche ministerie van luchtvaart in een offi cieel communiqué met betrekking tot dit bombardement spreekt van een zwa ren aanval op Londen met aanzienlijke schade en een groot aantal slachtoffers. Ook in andere deelen des lands zijn bommen geworpen, hoofdzakelijk in Zuidoost-Engeland en Oost-Anglia, waar zekere schade is ontstaan en dooden zijn gevallen. Zaterdagavond laat is bovendien een zekere plaats in Zuidoost-Engeland door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De Engelsche berichtendienst vulde dit communiqué aan met de mededeeling, dat Londen vele uren lang te lijden heeft gehad onder den aanval en dat er tal rijke branden waren ontstaan. Het D.N.B. meldt: Het door den Engel schen nieuwsdienst verspreide officieele communiqué deelt mede, dat de actie zich over een uitgebreid gebied van het Brit sche eiland uitstrekte, op eenige plaatsen is door bommen schade aangericht. Naar het D.N.B. verneemt, heeft het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht met eenige honderden gevechtsvlieg tuigen belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Talrijke vliegvelden werden met brisant- en brandbommen bestookt. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde be manningen moet een goede uitwerking van de Duitsche aanvallen worden ver wacht. Herhaaldelijk werden treffers op hangars, kwartierruimtenen benzine-op- slagplaatsen waargenomen, alsook talrijke I branden. Vliegvelden in Engeland bestookt Bij de luchtaanvallen in den vorigen nacht heeft de Duitsche luchtmacht ook talrijke Engelsche vliegvelden met suc ces gebombardeerd. Zoo konden onder meer op het vliegveld Petersborough ,- een zeer groote brand en bominslagen militaire schade is niet belangrijk. De I aan <jen rand worden geconstateerd. Op burgerbevolking leed verliezen aan doo- het vliegveld East Wretham brandde den en gewonden. Eenige vliegtuigen een gebouw geheel uit. De hangar van drongen door tot in de omgeving van de Ket vliegveld Feltwell stortte in na vier- RijksnoofdStad. Nachtjagers schoten 8 maal getroffen te zijn. Op het vliegveld van de aanvallende Britsche vliegtuigen ROchford is een groote barak getroffen. neer- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd het vliegveld te Barrow in Fur- U I L L J i. J ness, naar het D.N.B. verneemt, door net bombardement van de voltreffers van bommen zwaar geteis- het vilegveld St. Eval ontstonden 3 Kritgrnp nnnfrlctQrl het vliegveld St. Eval ontstonden drie UlllSCllC HUUlUbldU ZWare branden en een groote ontplof- fing, welke blijkbaar afkomstig was van een getroffen benzineopslagplaats. Op Vergeldingsmaatreifel voor oe stel- het vliegveld Warmwell vielen de bom- I men tusschen verscheiden geparkeerde selmatige Engelsche aanvallen op vliegtuigen, die ten deele zwaar bescha- 6 digd werden. Te Christchurch traden Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt omtrent de aanvallen van de Koninklijke Britsche luchtmacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, dat een klein aantal bommenwerpers indus- trieele doelen te Berlijn heeft aangeval len. Hieromtrent wordt te Berlijn opnieuw

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1