^HAA5 Kritieke positie der Britten in Sin el Debban A Aspirin GEMENGD NIEUWS de Hoover over con- Engelschen belegeren het fort Roetba In Amerika duurt de strijdvraag over de vooieering voort over Amerika’s houding DE MILITAIRE VOOR BEREIDINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN Fransche bladen criti- seeren er’s verklaringen Scheepsverliezen van geallieerden o I X JAPAN ROOFOVERVAL TE RIJSBERGEN aan ITALIË VEREENIGDE STATEN ACHTELOOSHEID MET VUUR 'Trio’Ati/vCl. Bosch- en heidebranden op verschil lende plaatsen INBREKERS FORCEERDEN BRANDKASTEN :r)R. De in beslag genomen schepen in de vaart onder eigen vlag, doch met Amerikaansche bewaking boord? FRANKRIJK Duitsch protest afgewezen De versterking van Singapore Rede van Lindbergh Berichten van het Iraksche opperbevel In April bijna een half millioen ton Landbouwer en zijn vroaw werden op han bed vastgebonden HAAGSCHE COURANT Maandag 12 Mei 1941 1p H. pag Bij inbraak te Amsterdam honderden bonnen en geld baitgemaakt Een steen des aanstoots is Uw verkoudheid vaak voor Üw omgeving. Een reden te meer om haar met ASPIRIN te bestrijden. i a IN Noordelijke front gegaan. Algemeen het de zich de in werk weer het HET VIER MILLIARD-PROGRAM De Duce heeft den minister van open bare werken. Gorla, ontvangen en bepaald, dat de tenuitvoerlegging van het vier mil liard plan tot na den oorlog wordt uitge steld. met uitzondering van den bouw van volkswoningen en de werkza mheden in de nieuwe provincies. in en - u hoeveelheden voor Engeland bestemde melkproducten en lamsvleesch, welke door het gebrek aan schepen niet kun nen worden afgeleverd. ting van zijn groote haven in het Zui delijke deel van den Atlantischen Oceaan te dulden Het zal Dakar tegen alle aan vallen van buiten, vanwaar zij ook mo gen komen, verdedigen. „La France au Travail” schrijft boven het bericht van de rede van Pepper„De oorlogspartij in de Vereenigde Staten is buiten zelf geraakt”. DR. WOHLTAT DOOR DEN KEIZER ONTVANGEN Naar officieel door de hofhouding is medegedeeld, is vandaag de leider van de Duitsche economische missie, staats raad Wohltat. door den keizer in het keizerlijk paleis in audiëntie ontvangen Wohltat werd vergezeld door den Duit- schen ambassadeur Ott. DE GEARRESTEERDE ITALIANEN Naar Stefanl uit New York meldt, heb ben de Amerikaansche autoriteiten 90 Ita lianen, die tijdens de wereldtentoonstel ling in het Italiaansche paviljoen werk zaam waren en wegens den oorlog niet naar hun vaderland konden terugkeeren, laten arresteeren en naar Ellis Island laten overbrengen. VERKLARING VAN JAMES ROOSE VELT Kapitein James Roosevelt, de oudste zoon van den president, heeft te Cairo aan eenige persvertegenwoordigers een interview toegestaan. Toen men hem de vraag stelde of hij dacht, dat Amerika Succes vol optreden van U-boot- wapen. Als aanvulling op het Weermachtbericht van 11 Mei meldt het opperbevel van de Duitsche Weermacht: Het Duitsche duikbootwapen heeft aan den Britschen toevoer opnieuw een hevi- gen slag toegebracht In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan werden 3O.jOO brt. vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht, nadat het Weermachtbericht op 8 Mei meldde, dat 30 000 brt. en op 9 Mei 20.000 brt. door Duitsche duikbooten in de Atlantische wa. teren tot zinken waren gebracht Deze vijandelijke tonnage die binnen een tijds bestek van 3 dagen door Duitsche duik booten als tot zujken gebracht werden op gegeven. komt overeen met 112.000 ton aan gewicht, dié1 uitgedrukt in levensmid delen. de rantsoenen omvatten, die de ge- heele bevolking van Groot-Brittannië aan brood, boter en vet gedurende 8 volle da gen ontvangt Kettinghandelaars aangehouden Zaterdag zijn te Amersfoort door de politie vier personen in arrest gesteld. JEANNE D’ARC HERDENKING In het geheele land werd de dag van Jeanne d’Arc gisteren als nationaal feest gevierd, vooral in de steden, die met de Fransche nationale heldin in contact zijn gekomen. In Orleans, Reims, Rouaan en Parijs zijn plechtige herdenkingen gehouden. Nadat ’s och tends jeugdorganisaties het monument van Jeanne d’Arc in Parijs met bloemen hadden versierd, legden ambassadeur de Brinon uit naam van de regeering en prefect Magny uit naam van de stad Parijs kransen neer. In de kerken in het geheele land zijn plechtige missen gecelebreerd ter eere van de nationale heilige. In de Notre Dame presideerde kardinaal Suhard bij een plechtig Te Deum. De Fransche bladen wijzen er in hun herdenkingsartikelen op. dat de Fran sche nationale heilige op den brandsta pel te Rouaan is gebracht, omdat zij gestreden heeft tegen Engeland. Geheel Frankrijk herdenkt eensgezind en vast beraden de jonkvrouw, zoo schrijft „Paris Soir’, die in het uur der ver twijfeling het wonder volbracht,-, dat thans een tweede maal wordt voltrok ken: de Engelschen terug te drijven naar hun eiland. Ook in het niet-bezette Frankrijk zijn overal bijeenkomsten gehouden ter her denking van Jeannë d’Arc. Maarschalk Pétain heeft per radio een oproep tot de bevolking gericht, waarin hij Jeanne d’Arc het symbooj van de Fransche een heid noemde. Te Vichy is een plechtige mis opgedragen, waarbij talrijke auto riteiten aanwezig waren. United Press verneemt, dat de Ver eenigde Staten het Duitsche protest te gen de overneming van in Amerikaan sche havens liggende schepen, hebben afgewezen. Naar verluidt wordt in de Duitsche nota deze voorgenomen maat regel een soort beslag genoemd. Hier wijst men er echter op, dat het wets voorstel een schadeloosstelling bevat. Argentinië cn de buitenlandsche schepen Naar United Press uit Buenos-Aires meldt, heeft de Argentijnsche minister van marine Fincati ter gelegenheid van een banket 'n rede gehouden. Het banket werd gegeven door den bond van marine-reser- visten. die in Argentinië grooten invloed heeft. De minister verklaarde o.a.: „De regeering heeft besloten om alle in Argen tijnsche havens liggende schepen die daarvoor in aanmerking komen te verkrij gen om de Argentijnsche handelsvloot op nieuw te organiseeren” Domei meldt uit Saigon: Uit Singapore aangekomen reizigers ramen de Britsche troepen thans in totaal op 120.000 man. terwijl bijna dagelijks versterkingen aankomen uit Britsch-Indië en Austra lië. Naar verluidt, worden pas afgelever de Amerikaansche watervliegtuigen, wel ke te Singapore zijn gestat.onneerd ge bruikt voor langeafstandspatrouilles Ook wordt gemeld, dat een Britsch contingent van 10.000 man geland is op Sera wak op Britsch-Borneo De politie te Bergentheim heeft een goede vangst gedaan, door den arbeider J H K. uit Almelo aan te hou den. K had in vijf zomerhuisjes ingebro ken en daaruit meegenomen wat van zijn gading was. echter voornamelijk kleding stukken Hij verschafte zich toegartg tot de huisjes door de sloten te verbreken of een ruit uit te snijden De man zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Uit het water van de Stad houderskade te Amsterdam ie het lijk op gehaald van een 31-jarigen man. In Minneapolis is een massabetooging gehouden van het America First comité, waar ook Lindbergh het woord heeft ge voerd. Hij verklaarde o.m., dat de toe komst der democratie in de Vereenigde Staten er van afhankelijk is, of het Ame rikaansche volk zijn eigen problemen tot oplossing kan brengen. De gebeurtenissen in Europa en Azië zijn, tegenover de ge beurtenissen in het eigen land, van twee- derangabeteekenis. Het is belangrijker voor de Vereenigde Staten er voor te zor gen dat de boerenstand vrij wordt van hypotheken, dat de arbeiders eigen wo ningen krijgen en de jonge menschen een gezin kunnen stichten, dan in het buiten land te strijden voor vrijheden, die reeds in het eigen land op zwakke voeten staan. Lindbergh verklaarde tenslotte niet te te weten, hoe lang de vrijheid van spre ken in de Vereenigde Staten nog zou be staan. Tot op dat oogenblik echter zou hij het volk inlichten over datgene, wat hij de waarheid acht. In dezelfde vergadering sprak de repu- blikeinsche senator Shipstead die denge nen. die den oorlog bepleiten, bedrog je gens het Amerikaansche volk verweet. De vroegere president van de Ver eenigde Staten, Herbert Hoover, heeft :n een radiorede aan het Amerikaan sche volk verklaard, dat de Vereenigde Staten zich in oorlog zouden bevinden, zoodra de Amerijtaansche vloot wordt gebruikt. De Vereenigde Staten, zoo zeide hij, zijn echter noch militair, noch economisch op een oorlog voorbereid. Bovendien heerscht er geen eensgezind heid, afgezien van de algemeene vast beslotenheid, het Westelijke halfrond te verdedigen. Het ware beter, indien de Vereenigde Staten buiten den oorlog bleven, in dat geval zouden zij Enge land van elk mogelijk oorlogsmateriaal kunnen voorzien, ongeacht den stand van hun eigen bewapening. Voorts verklaarde Hoover de gedachte te verwerpen, dat de verdediging van de Vereenigde Staten van eenige andere natie afhankelijk zou zijn. Oorlog betee- kent offers, niet alleen van menschen- levens, doch ook van de eigen vrijheid, in ‘welker plaats onvermijdelijk de dic tatuur zou komen. Gaan de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen, dan zullen na dezen oorlog depressie en bankroet ons te wachten staan. Ik ge loof niet, dat Engeland een invasie op het Europeesche continent zou kunnen ondernemen. Voor een invasie in Duitschland zouden de Vereenigde Sta ten, afgezien van het Britsche leger, 5 millioen man moeten bewapenen en over meer dan 40 millioen ton scheeps- ruimte moeten beschikken. Het zou 10 jarer in beslag nemen om deze schepen te bouwen. Het Amerikaansche leger be schikt echter op het oogenblik over geen 300.000 man. die voldoende bewapend zijn om het hoofd te kunnen bieden aan eer gelijk aantal Duitsche troepen. Bovendien bezitten de Vereenigde Sta ten geen zoodanig luchtwapen om in een modernen oorlog te gebruiken. Wel iswaar beschikken zij over een groote vloot, doch zelfs deze is niet groot ge noeg voor de taak, welke haar ten deel zou vallen, indien de Vereenigde Sta ten aan den oorlog gingen deelnemen. Onmiskenbaar is de meerderheid van het Amerikaansche volk tegen het ge bruik van Amerikaansche strijdkrach ten op die plaatsen, waar oorlogsgevaar aanwezig is. De bewering, als zouden de Vereenigde Staten zich reeds in oorlog bevinden, is onjuist. Zij bevinden zich in een riskante positie, maar de oorlog is niet verklaard. Er komt echter oor log, zoodra er gebruik wordt gemaakt van de vloot. Het zou veel eerlijker en moediger zijn, zoo besloot Hoover, net Congres te laten beslissen over de kwes tie eener oorlogsverklaring, dan een onverklaarden oorlog binnen te kruipen. Deelneming aan den oorlog zou echter niet verstandig zijn en evenmin in het belang van Engeland of van de Ver eenigde Staten. Het ministerie van Voorlichting heeft bekend gemaakt, dat de totale Britsche scheepsverliezen in April 106 schepen met 488.124 ton hebben bedragen, meldt United Press. Van de verloren gegane schepen waren 60 met 293.089 ton Engel- sche schepen, 43 schepen met 189.473 ton geallieerde en 3 met 5.562 ton neu trale vaartuigen. De publicatie van deze cijfers komt verrassender wijze eenige dagen te vroeg, daar zij eigenlijk eerst 13 Mei zou geschieden. Dit zou het ge volg zijn van den in Amerika opklinken- den eisch, dat men eerst de officieele verliescijfers zou moeten hooren, voor dat men een beslissing kon nemen over het zenden van Amerikaansche convooi- en. De Newyorksche correspondenten Van de Engelsche bladen berichten ook, dat de elkander tegensprekende berich ten die de laatste dagen zijn gepubli ceerd over het Engelsche tonnagever- lies, de aangelegenheid van de Ameri kaansche convooien volledig dreigde te verwarren. De April-cjjfers zijn de hoog ste, die van officieele Engelsche zijde ooit als verliezen van een maand zijn gepubliceerd. In de Londensche bladen wijst men er echter op, dat daarin ook de verliezen van den Griekschen veld tocht alsmede Grieksche en Zuidslavi- sche schepen verrekend zijn, zoodat zij voor den Atlantischen Oceaan mis schien in werkelijkheid een lichte ver betering aangeven. De directeur van de Nieuwzeeland- sche melkverwerkingsorganisatie Good fellow, die zich op weg naar Londen in New York heeft opgehouden, heeft vol gens een bericht van Associated Press’’ verklaard, dat het gebrek aan scheepsruimte voor den afzet van Nieuwzeelandscha melkproducten naar Engelan een kritieken toestand heeft doen ontstaan. Van de tusschen Nieuw Zeeland en Groot-Brittannië varende koelschepen is reeds 40 pCt. tot zinken gebracht, waarvan het grootste deel in de laatste 6 maanden. In de pakhuizen op Niëuw-Zeeland liggen ontzaglijke Het comité ter verdediging van de Vereenigde Staten door hulp aan Geallieerden heft op vergaderingen te New York en Los Angeles invoering van convooien geëischt, ook als de Ver eenigde Staten daarmee een oorlogsrisi- co zouden loopen. Tot het tegendeel besloot de bond van oorlogsdeelnemers „Veterans of Foreign War” op een vergadering van de afdee- ling New York in de wijk Queens aldaar. Deze vergadering verklaarde zich tegen convooieering en tegen deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Land over de buitenlandsche schepen De leider van het Federale scheep- vaartbureau, vice-admiraal Land, heeft, naar „Associated Press” in Senaatskrin- gen verneemt, gesproken over het voor nemen om op de in Amerikaansche ha vens opgelegde buitenlandsche schepen, wanneer deze door Amerika worden overgenomen en onder de vlag en met de eigen bemanning de „blackout areas” zouden bevaren, een Amerikaansche be waking bestaande uit leden van de vloot of van den kustpatrouilledienst te plaat sen, aldus het D.N.B.. Land heeft, naar verluidt, deze verklaring afgelegd in verband met de door de handelscom- missie van den Senaat begonnen bespre kingen over het ontwerp van het Con gres, waarbij de regeering wordt ge machtigd om schepen van vreemde mogendheden in beslag te nemen, in eigen dienst te plaatsen of over te dra gen aan andere naties. Op het bezwaar van een senator, dat daarmede de Ame rikaansche neutraliteitswet zou worden geschonden, heeft Land volgens dezelfde bron geantwoord, dat zulks niet in het voornemen ligt, want schepen met der gelijke bewakingsmanschappen aan boord zouden alleen tusschen de Ver eenigde Staten en Zuid-Amerika en het Verre Oosten varen, maar niet naar wateren in de oorlogszone gaan. Land zou ook voor de regeering de machti ging hebben gevraagd om in beslag genomen schepen te mogen zenden naar de gebieden, waar zij ze noodig acht voor de defensie van Amerika. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf brak brand uit in de bosschen van de gemeente Hattem aan den Hessen weg. De vlammen sloegen over op een complex bosch- en heidegrond gelegen aan den vuursteenberg onder de ge meente Oldebroek. De boschbrandwe- ren van Hattem en van Oldebroek be streden het vuur, daarbij krachtig ge holpen door burgers. Na drie uur zwoe gen was men het vuur meester. Veertien h.a. bosch en heide, waaronder vier h.a. dennenbosch van de gemeente Hattem brandden af. Daar de brand op drie plaatsen tegelijk ontstond, wordt opzet of verregaande roekeloosheid als oor zaak beschouwd. Rijks- en gemeente politie speuren naar dein scnuldigein. Gistermiddag om twaalf uur ontdekte de wacht in den brandtoren te Ameron- gen brand op het landgoed van wijlen mevrouw Pauw van Wieldrecht. Tenge volge van den wind sloegen de vlammen over op het landgoed van de weduwe Bruinwold Riedel. De Leersumsche brandweer kon tijdig het vuur blusschen, zoodat de mede uitgerukte Doornsche brandweer geen dienst behoefde te doen. Ongeveer 1 h.a. bosch en heide ging verloren. Men vermoedt, dat onvoorzich tigheid of achteloosheid met vuur de oorzaak van den brand is. üuwiuua ie srouwnuu under de ge- M»venie r>aKei, brand in een cpmp^x ^ciuieuuoscu eu heiue en éenigèn tijd u«auia naoij net ountven onuer ae xivËiue ueurne. Het vuur bieek zeer nardnekkig te zijn en ae biussumug zeer moeuijK, ais gevolg van het voortdurend van ricn- img veranderen van aen wind. Aan net oiusscmngswerK werd aeeigenomen door ae vrijwulige bosenbranuweer, leavii van den arbeidsdienst uit Deurne en lal van politiemannen en burgers. Ook de Heimondscne vrijwillige brandweer ver leende assistentie, 'legen acht uur des avonas had men beide branden ohder de kme. Ongeveer 25 h.a. bosen gingen in vlammen op. Vooris is Zaterdagmiddag te Deurne den Brugscnendjjk door onbekende huisraad bouwinventaris Verzekering schade. Te Nuenen boerderij van den landbouwer J. V. d. L. Branden in de omgeving van Helmond Gedurende het weekeinde hebben In de omgeving van Helmond verschillende branden gewoed, tengevolge waarvan twee boerderijen en ongeveer 25 h.a. bosch een prooi der vlammen zijn ge worden. Gistermiddag omstreeks driej VERSPREIDE BERICHTEN Te Kopenhagen is in den leeftijd van 50 jaar overleden de Deensche inge nieur en uitvinder van de ..polyfoto”. Carl Johann Rixen. Zijn uitvinding, de polyfoto, maakt het mogelijk in 34 secon den 48 verschillende opnamen op een fotografische plaat vast te leggen Zij werd aanvankelijk slechts in geringe mate toegepast, doch later ontwikkelde de polyfoto zich tot een millioenenzaak. Naar de Londensche berichtendienst mededeelt, is generaal Wilson oenoemd tot opperbevelhebber van de strijdkrach ten van het empire in Palestina en Trans- jordanië. De leider van het nieuwe Kroatië. Ante Pavelitsj, heeft in een Interview verklaard, dat Kroatië weer verdeeld zal worden in twinitig provincies en zijn oude hoofdstad Luka zal krijgen, terwijl Agram de politieke, economische en in- dustrieele hoofdstad zal blijven De land bouw zal de economische basis van Kroa tië vormen. De krachtens een wet van 1930 inge stelde rang van „maarschalk van Roeme nië” is bij decreet van Zaterdag aan ko- ning Michael verleend. In de Parijsche voorstad Neuilly is Zaterdag de voormalige koningin Natalie van Servië, gemalin van koning Milan, die in het jaar 1891 afstand deed van de regeering, in den ouderdom van 82 jaar gestorven. De overledene was de moeder van koning Alexander, die in Juni 1903 met zijn vrouw in het paleis te Belgrado door een samenzwering van officieren omgebracht is. Zaterdagmorgen zijn ex-koning Ca rol van Roemenië en mevrouw Lupescu aan boord van een Amerikaansch schip op de Bermudas aangekomen Ex-koning Carol heeft bij zijn aan komst bevestigd, dat hij van plan is zich voorloopig op Cuba te vestigen. Hij verklaarde momenteel over zijn toekom stige plannen niets te kunnen zeggen. De gemende Russisch-Finsche grens- commissie te Moskou heett zijn w<rk- zaamheden beëindigd en de grens tus schen beide landen Overeenkomstig het vredesverdrag van 12 Maart 1940 afgeba kend. Het protocol, de beschrijving van de grenslijn en de betrokke 1 kaarten zijn door de regeering van de sovjet-Unie en die van Finland geratificeerd Van de Amerikaansche garnizoenen te Peking en Tientsin zullen op 15 Mei in totaal 125 man naar Manilla overge bracht worden. De toebeitidselen voor het terugtrekken worden voirtgezet Tengevolge van het kruien van het ijs op de rivier de Ob in het gebied van Novosibirsk in midden-Siberië zijn groote overstroomingen veroorzaakt. De rivier heeft een tot dusver nog nooit bereikt peil van 13 meter bereikt. Een dorp staat geheel onder water. In een ander dorp werden door de watermas sa's 35 woonhuizen weggespoeld. Een aantal andere dorpen staat op het punt te overstroomen. Ongeveer 100 km van de stad Novosibirsk heeft het ijs aan de oevers van de rivier bergen van 30 40 meter gevormd. Pioniers zullen met be hulp van springstoffen de ijsmassa’s verwijderen. gen gepoogd, troepen af Haditha, het knooppunt petroleumleidingen naar Haifa, met de bedoeling sabotage te ple gen. Een van de toestellen werd neerge schoten en de bemanning van 20 koppen geraakte in gevangenschap De overige 4 machines keerden terug De Iraksche troepen, welke Basra be legeren. zijn op meer achterwaartsche stellingen teruggetrokken om niet bloot te staan aan het artillerievuur van de Engelsche zeestrijdkrachten Volgens berichten uit Cairo hebben de in de streek van Basra staande Britsche troepen zich op Tallaga teruggetrokken De luchtmacht van Irak Het D.N.B. seint uit Beiroet: In be voegde kringen te Bagdad wordt de Brit sche bewering, als zou de helft der Irak sche luchtmacht door de Engelschen ver nield zijn, volkomen onwaar genoemd Iraksche minister van oorlog niet naar Berlijn Het S.P.T. meldt uit Berlijn De Irak sche minister van oorlog, die op het oogenblik in Ankara vertoeft, zal niet naar Berlijn komen, aldus werd Zaterdag in de Wilhelmstrasse verklaard. Het Japansche blad „Jomioeri Sjim- boen” maakt in een bericht, dat volgens dit blad op betrouwbare inlichtingen be rust, melding van militaire voorberei dingen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Bijzondere voorbereidin gen, zoo schrijft het blad, worden ge troffen in Singapore, Manilla en Soera- baja. Voortdurend worden nieuwe strijd krachten uit Nieuw-Zeeland, Australië en Indië aangevoerd. Op 9 Mei zijn in Manilla een Ameri kaansch marinetransport van ongeveer 2.000 man en eenige bommenwerpers aangekomen. In de haven Cavite bij Manilla liggen het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren „Houston”, alsmede het vlieg- tuigmoederschip „Ranger”. Verder lig gen daar verscheidene torpedojagers en bijna 20 duikbooten. Het mijnenveld voor Hongkong is uitgebreid. In Singa pore zijn ongeveer 40.000 man Australi- i sche troepen aangekomen en naar het Noordelijke front gegaan. Algemeen wordt de totale sterkte in het gebied van Malakka op ongeveer 100.000 man geschat. Aan vlooteenheden liggen daar onge veer 6 kruisers, verscheidene torpedo jagers en een vliegtuigmoederschip. Ook Nederlandsch-Indië is aanzienlijk versterkt. Soerabaja is tot een vlootba- sis gemaakt. Aan vlooteenheden zijn daar opgemerkt: 4 kruisers, 12 torpedo jagers, 18 duikbooten en ongeveer 100 kleine vaartuigen. In verscheidene an dere havens, zoo meldt het Japansche blad, zijn marinevliegtuigen van Ameri kaansch type geconcentreerd. De „Jomioeri Sjimboen” besluit zijn artikel met de verklaring, dat door het samengaan van Tsjoengking de Japan sche strijdkrachten in China vastgehou den moeten worden, terwijl gelijktijdig de ravitailleeringslinie naar Engeland moet worden gewaarborgd. in net huidige conflict betrokken zou worden, antwoordde hij: „Daar is nog niets van te zeggen. Wij hopen, dat ons de Verschrikkingen van den oorlog ge spaard zullen blijven. Als wij in dan oorlog betrokken mochten worden, kun nen wij voorloopig weinig anders doen dan troepen zenden”. GROOTE MANOEUVRES LOUISIANA Officieel is bekend gemaakt, dat groo te manoeuvres waaraan door 550.000 man Amerikaansche troepen zal worden deelgenomen, tusschen Juli en Septem ber in den staat Louisiana zullen worden gehouden. Tanks, vliegtuigen en para chutisten zullen op groote schaal in actie komen, terwijl de burgerbevolking aanwijzing krijgt om gelande luchttroe pen op te sporen en hun aanwezigheid te signaleeren. De te houden manoeuvres zijn de grootste, die in de geschiedenis der Vereenigde Staten voorkomen. De Amerikaansche democratische sena tor Pepper heeft in een Senaatsrede van 6 Mei j.l. verklaard, dat het tijd is voor de Vereenigde Staten om hard te wor den President Roosevelt zou den natio- nalen noodtoestand moeten afkondigen, cpdat de regeering volmachten zou krij gen als in oorlogstijd. Voorts eischte senator Pepper, dat de Vereenigde Staten gemeenschappelijk met Engeland dienden te verhinderen, dat de asmogendheden Groenland, Ijsland, de Azoren, de Kaap Verdische eilanden, de Canarische eilan den, Singapore en Dakar zouden bezet ten. Daarom dienden deze gebieden ter stond te worden ingenomen, teneinde aanvallen van de as op het Westelijk halfrond onmogelijk te maken en de toevoerwegen van Engeland met de Amerikaansche vloot en het Amerikaan sche luchtwapen te kunnen openhouden. Daar Senator Pepper onder het voor wendsel, als zou de as naar de bezetting van Dakar streven, 'heel openlijk ver langt, dat Engeland en Amerika. Dakar, dus Fransch gebied, zullen bezetten, keert de Fransche pers zich ten scherpste tegen deze uiteenzettingen van Pepper. Tn de .Matin’’ schrijft Stephan Lauzanne, dat een vriendschap van een eeuw in gevaar verkeert. Hij stelt de vraag, of deze waanzinnige politiek de Vereenigde Staten in conflict met Frankrijk zullen brengen. In een ander commentaar van hetzelfde blad wordt gezegd, dat de poli tiek van inmenging der Vereenigde Sta ten in het Europeesche conflict steeds bedenkelijker wordt De Amerikaansche interventionisten meenen blijkbaar met de bezetting van Dakar het beste middel in de hand te hebben om de vestiging van de nieuwe orde in Europa te ver tragen In ..Paris Soir” neemt Henry Janières de rede van Pepper tot aanleiding, om met de scherpste woorden te wijzen op het oorlogs-ophitsende drijven van Israël en van de politici te Washington, die in Joodschen dienst staan. De „Oeuvre” schrijft, dat Pepper die tot de regeerings- meerderheid van Roosevelt in het Con gres behoort, thans de stelling opneemt, welke majoor Elliott in Amerikaansche tijdschrift „Life” heeft verdedigd, die reeds over een Ameri kaansche invloedszóne in Afrika heeft gesproken. Het is een schandaal, aldus het Fransche blad dat een senator van eén z.g. vreedzamen. democratischen en neutralen staat, een dergelijke rede in een parlementsvergadering heeft kunnen houden In Washington dient men wel te weten, dat Frankrijk In het geheel niet bereid is, de gedachte eener bezet- Groots boschbrand in Limburg Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in bosschen, gelegen te Kessel in de Donk (Limburg) Deze brand heeft zich tengevolge van den fei len Noordenwind uitgestrekt over een afstand van ruim zes kilometer in de richting van Neer. De schade wordt ge schat op ruim 50.000 gulden: de bosschen waren slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd. De brandweer van Venlo was aanwezig, doch kon tengevolge van den sterken wind niets uitrichten. Gedurende het weekeinde waar schijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de perceelen Warmoes- straat 67 en 69 te Amsterdam, waarin resp. zijn gevestigd de koffie- en thee handel van de fa Geels en Co. en de metaalwarenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer 250 aan geld bevatte, meegenomen. Een andere, groote brandkast heeft men getracht te forcee- ren. doch dit is niet gelukt. Van meer belang echter nog was een partij van 300 k g thee, welke den dieven In han den viel, doch welke hoeveelheid geheel teruggevonden werd in het magazijn van de daarnaast gelegen metaalwarenfabriek, waar zij keurig in kleine baaltjes ver pakt, gereed stond. Vermoed wordt dat de inbrekers het plan hebben gehad, de thee den volgenden nacht weg te halen, doch hierin door een of andere oorzaak zijn verhinderd. Ook een duizendtal koffie- en theebonnen en een paar hon derd suikerbonnen zijn den dieven in handen gevallen. De buit, welke hun bij de fa. Gezang en Co. in handen viel, bestond uit slechts een gering bedrag aan geld (pl.m 60), dat in een der beide geforceerde brand kasten dier firma was geborgen Welis waar waren ook hier, evenals bij de fir ma Geels, vrijwel alle sloten geforceerd, doch aan goederen wordt niets, of althans zeer weinig, vermist. Vermoedelijk zijn de inbreker» via een smalle gang, welke aan den O.Z. Voorburgwal uitkomt, naar binnen gekomen. De buitendeuren ver- toonen althans geen enkel spoor van braak Ook vingerafdrukken ontbreken, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier „vakmenschen” aan het werk zijn geweest. ITALIAANSCHE ORGANISATIES VERBODEN Minister Huil verklaarde de licenties van 2 Italiaansche hulporganisaties, die m de Vereenigde Staten gelden verzame len, voor ongeldig, daar haar activiteit een schending van de neutraliteitswet be- teekende. Door dezen maatregel wordt ook de zusterorganisatie te New York van den bond van Italiaansche oorlogs veteranen getroffen Deze vereeniging heeft in verloop van tijd 226.847 dollar bijeengebracht, waarvan er 212.882 dollar in den vorm van ondersteuningsgelden verdeeld werden. PÉTAIN IN VICHY TERUG Maarschalk Pétain is van zijn vacantie- verblijf te Ville Neuf Loubet te Vichy teruggekeerd en heeft zijn werkzaam heden als staatschef hervat. Dit was de eerste keer, meldt S.P.T., dat de maar schalk vacantie genomen heef, sinds hij aan het hoofd van het Fransche volk kwam te staan, doch zelfs gedurende deze dagen heeft' hij zich te Ville Neuf Loubet doorloopend van den gang van zaken op de hoogte doen stellen. Vooral de be sprekingen. die admiraal Darlan te Parijs gevoerd heeft, hadden zijn bijzondere belangstelling. KRIJGSRAAD VELT DOODVONNISSEN De Krijgsraad van Clermont-Ferrand heeft tijdens zijn zitting van 2 Mei, naar eerst thans bekend gemaakt wordt, 4 dood vonnissen geveld tegen Fransche onderof ficieren en soldaten, die in dienst van een buitenlandsche mogendheid getreden wa ren of contact gezocht hadden met de beWeging van de Gaulle De krijgsraad heeft voorts 12 verdachten veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. 6 tot 20 jaar vestingstraf en even zoolange verbanning. 18 tot 10 jaar gevangenisstraf en 10 tot 1 jaar De doodvonnissen zijn bij verstek geveld, De behandeling is met gesloten deuren geschied. in vlammen op. Voorts is Zaterdagmiddag te Deurne de boerderij van den landbouwer B. aan Gjl- -- oor zaak tot den grond toe afgebrand. Het en een gedeelte van den land- konden worden gered, dekt gedeeltelijk de verdacht zich aan kettinghandel te heb ben schuldig gemaakt Zij verkochten bacon, kaas, vet en spek zonder bon tegen prijzen, welke ver boven de als maximum vastgestelde prijzen lagen. Fen groote hoeveelheid aan de distribu tie onttrokken artikelen is in beslag ge nomen en ter beschikking van de justitie gesteld Na verhoor zijn drie personen vrijgelaten, terwijl de vierde, de hoofd persoon. is vastgehouden Het Iraksche opperbevel deelt mede, dat onophoudelijke hevige luchtbombar dementen van de Britten de Iraksche treepen, die het vliegveld Habbanyah belegeren, hebben genoodzaakt zich op betere stellingen terug te trekken. Het Britsche luchtwapen heeft Mosoel aangevallen en enkele bommen uitgewor pen, 1 Britsch vliegtuig is daarbij neer geschoten. De toestand van den vijand in steunpunt Sin el Debban is kritiek Britsche vliegtuigen hebben het kamp van Rasjod gebombardeerd zonder schade aan te richten Naar het commando verder meldt is Roetba dat volgens Britsche berichten reeds door de Engelsche troepen was bezet, 20 uur door den vijand belegerd Na versterking te hebben gekregen deden de Iraksche troepen een uitval en ver dreven zij de belegeraars Zij gingen over tot de achtervolging van den vijand, die terugtrok Het Iraksche legerbericht van gister avond luidt Het Westelijke leger heeft niets van beteekenis te melden. Het Zui delijke leger maakt bekend, dat Zater dag een Éngelsch vliegtuig neergescho ten en een ander beschadigd werd Onze luchtmacht heeft verkenningsvluchten on dernomen Het Britsche luchtwapen heeft op 10 Mei Roetba met bommen bestookt Sabotage-pogingen verijdeld Naar uit Bagdad verluidt hebben Woensdag 5 Engelsche transportvliegtui- te zetten bij van de beide Tripolis en Diplomatieke betrekkingen tusschen sovjet - Rusland en Irak Naar het Russische persbureau Tass meldt, heeft de regeering van Irak eind 1940 door bemiddeling van haar gezant in Turkije verscheidene malen aan de regeering der sovjet-Unie voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen tusschen sovjet-h-usland en Irëk aan te knoopen Voorts heeft de Iraksche regeering den wensch gëuit. dat de Russische regeering gelijk met het aanknoopen van de diplo matieke betrekkingen een verklaring zou afleggen, waarin de onafhankelijkheid van de Arabische landen met inbegrip van Irak zou worden vastgelegd. De sovjet-Russische regeering die po sitief stond tegenover het voorstel tot het aanknoopen van de diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen, beschouw de het intusschen niet mogelijk aan dit voorstel een clausule toe te voegen in den geest zooals door Irak werd ge- wenscht. Aan de regeering van Irak werd dan ook in dezen geest geantwoord, waarna de besprekingen werden ge staakt Op 3 Mei 1941, zoo vervolgt Tass, deed de Iraksche regeering door bemid deling van haar gezant .in Ankara, op nieuw het voorstel de diplomatieke be trekkingen tusschen Irak en de sovjet- Unie aan te knoopen zonder ditmaal daaraan de voorwaarde te verbinden ovei eenige verklaring betreffende de Arabische landen. Daarop heeft de sov jet-Russische regeering haar bezwaren ingetrokken en het voorstellen van de Iraksche regeering tot aanknooping van de diplomatieke betrekkingen aanvaard. Eenig geld werd buit gemaakt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een roofoverval plaats gehad op den landbouwer Rovers, wonende in het ge hucht Oekel onder Rijsbergen, waar een vijftal boerderijen bij elkaar staat Om een uur, toen de landbouwer en zijn vrouw te bed lagen, hoorden zij gestommel. Zij zijn uit bed gegaan en vonden in de huiskamer de ramen open. Er stonden drie mannen voor met revolvers in de hand, die zich voor douanen uitgaven en toegang eisch- ten. De vrouw maakte hierop de deur open, waarna de mannen binnendrongen. Het bleek toen, dat imiddels reeds een vierde indringer langs den achterkant door een raam in het huis was gekomen Hij kwam daar in een afgesloten kamer, waaruit de drie overigen hem eerst be vrijdden. De mannen eischtej» daarop geld en de vrouw gat hun een ^ortemonnaie met f 160. Vervolgens vroegen zij naar goud. dat de landbouwer echter niet in huis had Men heeft vervolgens den man in de bijkeuken en de vrouw in de slaapka mer opgesloten, waarna het geheele huis onderzocht werd. Tenslotte heeft men den landbouwer en zijn vrouw op hun bed vastgebonden. Toen Zaterdagmorgen om zeven uur de knecht kwam, vond hij hen in dezen toestand Het bleek, dat de indrin gers verschillende dingen, die zij reeds hadden ingepakt, hadden achtergelaten, zoodat zij vermoedelijk in hun werk ge stoord zijn. Het parket is ter plaatse ge weest en heeft o.m. met een politiespeur- hond een onderzoek ingesteld, dat echter tot dusverre geen reultaat had Volgens de verklaring van Rovers zouden er bij de indringers ten minste twee Belgen zijn, hetgeen hij o.a opmaakt uit het feit, dat zij zich als „douane" aandienden, terwijl in ons land „rijksambtenaren” gebruike lijk is is Zaterdagmiddag in het gehucht Eeneind in vlammen op gegaan. De brandweer slaagde erin het woonhuis te behouden. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Hier is de brand ontstaan, doordat kinderen met lucifers speelden. De schade wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Na dat de brandweer was ingerukt werd haar hulp opnieuw ingeroepen voor een boschbrand langs den Helmondschen weg. Hier werden drie h.a. bosch en heide een prooi der vlammen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2