D L itreiking persoonsbewij zen begint 15 Mei Haagsche Courant van Maandag 12 Mei 1941 271 ct. 420.000 stuks van Mei tot December BINNENLAND STADSNIEUWS Dierentuinzalen uitgifte ingericht voor Een gigantisch werk PERSOONSBEWIJS-FOTO’S „FOTO STUDIO” DE WINTERHULP-LOTERIJ Het Journalistenbesluit Engelsche bommen op land DERDE BLAD, PAGINA 1 BLAUWE WEEK ACTIE GOOI GEEN OUDE BOEKEN WEG GEMEENTERAAD Dr. H. A. STHEEMAN OVERLEDEN Kasaardappelen ook op den bon GENOOTSCHAP „NEDERLAND EN EUROPA” DE TWEEDE MAAL HAD HIJ PECH TERAARDEBESTELLING LUIT.-GENE- RAAL b.d. A. D. J. BERKHOUT Bloemen op de graven der gevallenen RECLAMES. Opening (door man en verminkingen, En ons Een doode en vijf gewonden ven, dat zij vroeger uitoefenden; vereeniglng werd niet lijke cijfers. Met de invoering zijn niet minder dan 100.000 arbeidsuren gemoeid en alle P.B.’s, naast elkaar gelegd, zouden een afstand vormen van 100 k.m.l In het afgeloopen weekeinde is de Brit- sche luchtmacht met eenige toestellen bo ven ons land geweest. Er werden een aan tal brisant- en brandbommen omlaag ge worpen. In totaal is één civiel persoon gedood en wérden er vier licht gewond; van de Duitsche weermacht werd één per soon licht gewond. Verder werden acht woningen zwaar en 64 licht beschadigd, terwijl de luchtdruk aan een 100-tal hui zen glasschade toebracht. Door een brand bom werd een heidebrand veroorzaakt; 30 h.a. heide brandden af. In een andere plaats werd een waterleiding beschadigd, die inmiddels reeds weer hersteld is. de bate aan ad 7 Donderdag ‘oen was hij ig ont- de lo- en op zullen Dinsdag 27 Mei zal de Geheelonthou- ders-muziekvereeniging „Kunst voor het Volk’1 ter gelegenheid van de Blauwe Week haar jaarlijksche muzikale wande ling houden. Het corps zal een marsch door Spoorwijk maken. Dinsdag 15 Juli ii> het corps door de gemeente Rijswijk uitgenoodigd op het Generaal van Geen plein een concert te geven. Tevens staat een concert op het Newtonplein en in de nieuwe muziektent te Loosduinen op het programma. DE WEDEROPBOUW IN NOORD* BRABANT EN ZEELAND Op Donderdag 15 dezer, in den loop van den middag, begint in de zalen van den Dierentuin de uitreiking der Persoonsbewijzen voor de bevoJking van Den Haag boven de 15 jaar. Hierbij zijn ongeveer 420.000 personen betrokken, van wie dagelijks gemiddeld een aantal van 3000 aan de beurt komen, zoodat de geheele uitreiking tot omstreeks einde December zal duren. Een ieder wordt, naar alpha- betische volgorde, afzonderlijk opgeroepen; gehuwde vrouwen op haar meisjes naam. De oproeping zal, om technische redenen, ook uitgaan naar allen, die vóór 1 Juli 1942 15 jaar worden. Men heeft twee (liefst drie) pasfoto’s noodig, geheel blank aan de achterzijde en waarvan de afmetingen moeten zijn: precies 4% c.m. van de persoonskaart uit het Bevolkings- hoog en 3*4 c.M. breed, terwijl het eigenlijke beeld het hoofd, met linkeroor zichtbaar, en het bovenste deel van het lichaam tenminste 2 c.m. breed moet zijn, gemeten over de oogkassen. Hoofdbedekking wordt alléén toegelaten bij folkloristische kleeding, mits deze als normale dracht geldt en bij die van reli gieuses. Ook hierbij moet zooveel mogelijk worden gestreefd naar zichtbaarheid van het linkeroor. Er worden voorts 3 vingerafdrukken genomen. De kosten voor het Persoonsbewijs, dat een geldigheidsduur van 5 jaar heeft, bedragen 1 of ƒ0.50 (voor houders van toeslagkaarten textiel); het wordt gratis verstrekt aan houders van een vetkaart. Vermelding van schuilnamen van schrijvers e.d. op het P.B. is, naast den officieelen naam, toegestaan. Personen met dubbelen naam (5 6000 in den Haag) zullen voorloopig niet worden opgeroepen. De uitreiking zal geschieden op werkdagen tusschen 8 uur van. en 4 uur n.m. De Zaterdag middag zal voorloopig worden vrijgehouden. -- -1 ver. Wie dan niet aanwezig is, kan De gang van zaken Het bovenontwikkelde systeem biedt de meeste waarborgen voor een vlotte behan deling In het algemeen kan worden aange nomen, dat tusschen ’t tijdstip, waar op men het gebouw van den Dieren schap journalisten, dat de heer Wesseling in den Dierentuin verzamelde, zijn foto’s toonde. Bij keuring bleek van de 7 ver schillende exemplaren er slechts één aan de eischen te beantwoorden. tuin betreedt, en het moment, waarop men dat weer verlaat, maximaal 20 min. zullen liggen. Dus er wordt slechts 20 minuten gevraagd voor de uitrei king van een bewijs, waarvan men, al dus de heer Wesseling, 5 jaren lang (dus: 2.500.000 minuten) gemak heeft. Dit is alléén mogelijk, indien het pu bliek de (door ons cursief gedrukte) aan wijzingen nauwkeurig volgt en zich strikt houdt aan de „verkeersregeling” in de zalen. Men zal daarbij steeds de hulp van boden hebben, zoodat er practisch geen moeilijkheden kunnen ontstaan. Mét den oproep en de overige noodza kelijke bescheiden (zie boven) komt men binnen door den (gesplitsten) ingang aan de zijde Benoordenhoutscheweg. Deze toe gang leidt tusschen een hekafzetting naar de zaal voor de fotokeuring. Zij wier fo to’s zijn afgekeurd, verlaten onmiddellijk het gebouw. Vervolgens komt de opge- roepene met goede foto’s in een groote ruimte en gaat vandaar naar de z.g. ver- zameltafel, waar de persoonsbewijzen ge reedliggen en de identiteit van den opge- roepene wordt gecontroleerd aan de hand KORDATE NACHTWAKER Een nachtwaker bracht in den nacht van Zaterdag op Zondag aan het bureau Louise Henriettestraat aan, den 23-jari- gen schilder J. V H en den 24-jarigen kelner W.H.S., die hij had aangetroffen voor een perceel aan den Bezuidenhout- scheweg en zich verdacht hadden gedra gen. Het tweetal had gepoogd in te bre ken en had reeds een ruit van het be wuste huis vernield. Dank zij het kordaat optreden van den nachtwaker is het bij een poging gebleven; de aangehoudenen zijn in bewaring gesteld. JUBILEUM CHRIS DE LA MAR Het jubileum van Chris de la Mar zal niet morgen, doch Dinsdag 20 Mei in Piccadilly Cabaret worden gevierd. Nu de schoonmaak-rage weer door bet land waait en vele huismoeders van op ruimen mjaar niet genoeg kunnen krijgen, mag er misschien wel cens aan herinnerd worden, dat voor oude boeken en tijd schriften, die men anders zoo licht in de vuilnisemmers zou deponeeren, neg wel een veel betere bestemming dan die var. oud napier bestaat. De afdeeling boek- verspreiding van het Algemeen Neder- landsch Verbond, Surinamestraat 28 in den Haag, welke instelling al sinds jaar en dag zegenrijk werkzaam is geweest door het verspreiden van het Nederland- sche boek in Vlaanderen en Zuid-Afrika, heeft thans door de gewijzigde omstan digheden ook een belangrijke taak bin nen onze landsgrenzen gekregen Veel boekenbezit is tijdens den oorlog verloren gegaan in Nederland en vooral in Vlaan deren men denke aan de ramp, die de Leuvensche universiteit trof Velen ver langen thans meer dan onder vroegere omstandigheden naar goede lectuur, waar van de aanschaffingskosten helaas vaak buiten hun bereik liggen. Wie dus boeken en tijdsenriften heeft op te ruimen, wende zich eerst even tot het Algemeen Neder- landsch Verbond Surinamestraat 28 al hier, dat in den Haag zelf graag even met een bakfiets aan de deur komt, terwijl toezendingen van buiten den Haag, vracht vrij aan het Algemeen Nederlandsch Ver bond kunnen worden geadresseerd. De Gemeenteraad Is tegen Maandag 19 Mei, te half twee, in openbare vergade ring bijeengeroepen. Op de agenda komen o.a. voor de voorstellenaangaan van kasgeldleeningentoekenning van een aanvullend subsidie uit de gemeentekas aan het Haagsche Crisiscomité. In den ouderdom van 76 jaar is hier ter stede overleden dr. H. A. Stheeman, oud-geneesheer-directeur van het Juliana Kinderziekenhuis. Dr. Stheeman werd 6 November 1864 te Meppel geboren. Na het gymnasium te Assen te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universiteit te Amsterdam- en te Groningen in de geneeskunde. In 1891 werd hij bevorderd tot arts en hij promo veerde te Amsterdam üa 1897 op een proefschrift getiteldIntermitteerende leverkoorts. Van 18911907 was hij ge neesheer te Teteringen en. na van 1907 1908 in de kliniek van prof. Pfaundler te München te hebben gewerkt, van 1909 1913 kinderarts te Rotterdam Hij was ook de leider van het eerste opgerichte consultatiebureau voor kinderen in Ne derland. In 1913 werd hij benoemd tot directeur-geneesheer van het Kinderzie kenhuis hier ter stede. Van 1929 tot Nov. 1934 was hij directeur van het onder zijn leiding ontworpen Juliana Kinderzieken huis. Verschillende wetenschappelijke pu blicaties verschenen van zijn hand. Na zijn dissertatie schreef hij nog o.a. Histologische Untersuchungen über die Beziehungen der Fette zu den Lymphdrü- sen; Adynamie und Blutkalkspiegel; Die calciprive Konstitution Vitaminarmoede bij voedingszwakte van kinderen Infan- tilismus intestinalis en VentraemonIn leiding tot de algemeene ziekteleer. Dr. Stheeman was officier in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te 3 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. register. Voorzien van het geschreven, maar overigens nog maagdelijke Persoons bewijs, begeeft men zich naar de tafel waar de leges 1 of 0.50) moeten wor den betaald, om daarna geleid te worden naar een der tafeltjes in de groote zaal, waar de ambtenaar wacht om het P.B. van foto, zegel en vingerafdrukken te voorzien. Ook de oproepingskaart krijgt hier een toto en een vingerafdruk. Geen uitzonderingen Ieder gerechtigde wordt schriftelijk uit genoodigd. Men wachte deze uitnoodlging rustig af. Men ontvangt haar in een enve loppe, waarin zich tevens een folder be vindt, bevattende aanwijzingen omtrent de verschuldigde leges, de mede te bren gen stukken, enz. Het publiek lette dus goed op bij het in ontvangst nemen der foto's pre cies c-m. hoog en 3, c.m. breed het eigenlijke beeld tenminste 2 c.m., gemeten over de oogkassen. Men wordt onherroepelijk teruggezon- denn, indien de foto’s niet deugen. Dit behoeft niet te beteekenen, dat zij. wier naam met een Z. begint, nu ijlings naar den fotograaf hollen. Zij hebben nog den tijd. Maar toch geeft de heer Wesse ling dezen goeden raad: wacht niet te lang met het maken van de foto’s. Gaat tijdig naar een goeden fotograaf, die op de hoogte is van de eischen. Reclamebiljetten, welke allerwege in de stad een plaats zullen krijgen, herinneren het publiek aan deze opdracht. Voor de werkloozen is t.a.v de foto’s een speciale regeling getroffen, waaromtrent onlangs uitvoerige mededeelingen zijn gedaan. Zij, wier foto werd afgekeurd, ontvan gen t.z.t een nieuwen oproep. De heer Wesyling vestigde tenslotte nog de aan dacht op de wen schel ij kheid vooral met gepast geld te betalen De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende met betrekking tot de distri butie van aardappelen bekend: Aangezien is gebleken, dat in eenige gemeenten kas aardappelen zonder bón worden verkocht wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle voor consumptie geschikte aardappe len onder de bepalingen van de aardappe- lendistribütie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechts tegen afgifte van de voor net koopen van aardappelen aange wezen bonnen worden gekocht. De heer P. C. Wesseling, chef der afd. Bevolking. Burgerlijken Stand en Verkie zingen, heeft de leiding van dit omvang rijke werk. Hij ontwierp het systeem van uitreiking, dat naar het zich laat aanzien, volledig bevrediging zal schenken, zoowel hem als het publiek. Op dit laatste komt het z.i. het meest aan, al zullen van de burgerij verschillende onontkoombare be slommeringen moeten worden gevergd Waar het echter mogelijk was, zijn de maatregelen zoo getroffen, dat men er zoo min mogelijk last van ondervindt. De heer Wesseling heeft er ons het volgende van verteld. Er zijn 200 man na nauwkeurige selectie aangenomen, die in de afgeloopen maan den een algemeene opleiding en een spe ciale instructie hebben genoten, die hen geschikt maken voor een aanstelling tot z.g. „aangewezen ambtenaren”, overeen- De gemeente geeft een étui Het Persoonsbewijs zal worden uitge reikt in een étui van doorzichtige stof, dat gratis wordt verstrekt. Tevens zal er een formulier bij worden gevoegd, bevat tende een opsomming van de verplichtin gen van den houder. Deze verplichtingen moeten stipt worden nageleefd, aangezien anders de houder moeilijkheden onder vindt en met den strafrechter in aanra king kan komen. Personen met dubbelen naam Personen met dubbelen naam zullen De geheele organisatie maakt een goe den indruk en verwacht mag worden, dat de grootste taak, die de Afd. Bevolking ooit ter uitvoering kreeg, vlot zal ver- loopen. namen worden eerst op echtheid onder zocht en, indien noodig, gewijzigd. De werkelijke naam zal de eenige zijn welken men daarna mag voeren en ook op het Persoonsbewijs komt. Het aantal dubbele naamdragers bedraagt in den Haag 5 a 6009. De foto's De foto's hebben in het verleden reeds vele moeilijkheden opgeleverd en nóg schijnt men deze zaak niet onder de knie te hebben. Dit bleek o.a. toen het gezel- Het A.N.P. meldt; Te ‘s-Gravenhage is in oprichting het Genootschap „Nederland en Europa". Dit genootschap berust op de overtuiging, dat alle voorteekenen er op wijzen, dat een nieuwe Europeésche orde ontstaat en dat het Duitsche Rijk daarin een leidende plaats zal innemen. Voor het genootschap spelen gevoelsmomenten hier bij geen rol. Veler tegenzin echter om zich met deze nieuwe orde bezig te hou den, berust veeleer juist op bepaalde gevoelsmomenten, dan op redelijke argu menten, passende bij den typisch Neder- landschen zin voor werkelijkheid en feiten. Naar de opvatting van het genootschap, eischt evenwel het belang van ons volk, een zeer nuchtere en oplettende beoor- deeling van de zich voortdurend ontwikke lende internationale situatie met alle ge volgen daarvan voor landbouw, handel en industrie, voor wetenschap, kunsten, ver keer, kortom voor het geheele geestelijke en materieele leven van ons volk Wil dit volk niet te kwader ure en tot zijn groote schade ontdekken dat een eenmaal ont stane achterstand niet zoo snel weer is in te halen, dan mag het niet achter de ontwikkeling aanloopen. maar moet het daaraan deelnemen Nederland’s plaats in het nieuwe Europa Daarom stelt net genootschap zich ten doel, mannen te vereenigen. die zelf werkzaam op maatschappelijk en weten schappelijk gebied, bereid zijn, zich vol komen onbevooroordeeld te wijden aan de bestudeering van alle vraagstukken, welke verband houden met Neerlands plaats en taak in het toekomstige Europa. Daarbij wordt nadrukkelijk vastgesteld, dat het genootschap buiten en boven alle binnen- landsche politieke tegenstellingen wenscht te staan. Van de leden wordt verwacht dat zij ac tief aan het werk van het genootschap, deelnemen door gezamenlijk de gevolgen, welke de nieuwe toestand voor Neder land medebrengt, te bestudeeren. De re sultaten dezer werkzaameid kunnen vast gelegd worden in den vorm van artikelen in een voor het genootschap uit te geven maandblad of in zelfstandig uit te geven geschriften Door het laten houden van lezingen en referaten over onderwerpen van bijzon der belang, hetzij in eigen kring, hetzij voor een meer uitgebreid publiek, stelt het genootschap zich verder voor het on dernomen werk te bevorderen. Het ligt in de bedoeling landelijk vak kundige sectie's te vormen, maar plaatse lijk de leden tot een groep te vereenigen, om aldus het onderling contact te bevor deren. Het dagelijksch bestuur van het genoot schap, „Nederland en Europa” is voorloo pig als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. dr. G. A. G. Snijder, zaakvoerend secretaris en financieel be heerder: K. W. Boekholt, Naarderstraat 298, Huizen (N.H.), bestuursleden: E. J. Voüte, P. van Leeuwen Boomkamp en A. Meyer-Schwencke. Binnenkort zal de samenstelling van een raad van deskundigen gepubliceerd wor den. In den nacht van Zaterdag op Zondag waarschuwden buren Van een levensmid- delenbedrijf aan de Gouverneurlaan de politie, dat men in de zaak gestommel hoorde. Twee agenten klommen aan de achterzijde van den winkel over een schutting. Eenmaal binnen troffen de agenten een jongeman aan, die in het be zit van inbrekerswerktuigen was. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en hier bekende de aangehoudene, de 21- jarige H.K.H., in denzelfden winkel in den nacht van Woensdag op j.l. te hebben ingebroken. Tc ook gestoord en moest enkele flesschen slaolie, die reeds klaar stonden om te worden meegenomen, laten staan. In zijn bezit werd als eenige buit*een pakje scheerzeepmesjes aangetroffen. K.. die reeds meer met de politie in aanraking is geweest, is in bewaring gesteld. een >ie, de .•egen van Benthem. Deze bracht hun de vaardigheid i nemen waarvan drie stuks noodig zijn; één voor de oproepingskaart, die bij de komst in den Dierentuin ongeschonden moet wor den ingeleverd, omdat zij worden bewaard en tot een apart archief samengevoegd en twee voor het Persoonsbewijs. Wij komen daar straks nog op terug. Een deel der extra-ambtenaren zal zijn werk vinden in het nieuwe hulpgebouw aan de Goudenregenstraat, waar de Per- voorloopig niet worden opgeroepen. Hun soonsbewijzen worden uitgeschreven. Dit werk geschiedt geleidelijk, naarmate de uitgifte in den Dierentuin vordert. Er moeten als gezegd 420.000 stuks wor den verwerkt Een oproep zal bovendien uitgaan naar allen, die vóór 1 Juli 1942 15 jaar worden, teneinde te verhinderen, dat telkens opnieuw een onderzoek moet worden ingesteld naar hen. die in den loop van het jaar voor een P.B. in aanmerking komen De heer Wesseling illustreerde het for maat van het werk met enkele opmerke- De uitnoodiging moet zorgvuldig worden bewaard. Zij mag niet wor den gevouwen. Evenmin mag zij door het publiek worden aangevuld. De heer Wesseling vestigde er nadruk kelijk de aandacht op, dat een ieder zich precies houde aan het tijdstip, waarop de oproep is gesteld. Dit voorkomt moeilijk heden voor den betrokkene en bespaart tijd. Met bepaalde wenschen van het pu bliek omtrent het tijdstip van ver schijning kan In geen enkel opzicht rekening worden gehouden. Iedere werkgever is verplicht zijn werk nemer in de gelegenheid te stellen zich naar den Dierentuin te begeven. Zij, die wegens ziekte of verblijf buiten de stad in de absolute onmogelijkheid verkeeren om te komen, moeten daarvan schriftelijk mededeeling doen (Gemeente-secretarie, Afd. B. V. B., kamer 8). Elk geval van niet-verschijning zal worden onderzocht en indien blijkt, dat een geldige reden aanwezig is. zal den persoon tegen het einde van dit jaar opnieuw een uitnoodi ging worden toegezonden. Aan bedlege rige zieken en hulpbehoevende ouden van dagen zal tz.t te hunnen huize een be wijs worden afgegeven volgens voorschrift. IN ÉÉN DAG GEREED. BOEKHORSTSTRA AT 121 De heeren B. Boezeman en A. van Vliet van de afdeeling Bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten hebben dezer dagen een bezoek gebracht aap Noord-Brabant en Zeeland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, welke met den wederop bouw worden gemaakt. In Zevenbergen. Roosendaal, lerseke, Middelburg en Vlissingen, alsmede in Deurne, Katwijk aan de Maas en in Mill werden besprekingen gevoerd met de lei ders der bouwbureaux aangaande de ar chitectuur der te bouwen woonhuizen en boerderijen. WIE EEN PERSOONSBEWIJS MOE TEN KOMEN HALEN, leder, die een uitnoodiging ontvangt, is verplicht een persoonsbewijs persoon lijk te komen halen. Deze uitnoodigin- gen komen in den repel niet voor alle leden van een gezin tegelijk. 2. MEDE TE BRENGEN STUKKEN. 1. de oproeping; 2 het trouwboekje vrouw); 3. het voorloopig identiteitsbewijs en indien dit niet de distributiestamkaart is tevens de distributiestamkaart; als het hoofd van het gezin niet ongeveer gelijktijdig met het gezinslid is opge roepen, ook de stamkaart van het hoofd; 4 tenminste twee liefst drie por tretten; 5. paspoort of bewijs van Nederlander schap, als men dat bezit; 6. het geldige bewijs van inschrijving bij de arbeidsbeurs (alleen voor werk loozen); 7. bij geboorte in het buitenland de akte van geboorte, wanneer men daar over de beschikking heeft. 3. KOSTEN. De kosten van het persoonsbewijs be dragen a. voor den houder van een vetkaart geene; b. voor den houder van een boterkaart, die tevens in het bezit is van een textiel- toeslagkaart alsmede voor de eventueele leden van zijn gezin f 0.50; c. voor de overige inwoners f l.-. De kosten moeten betaald worden bij het uitreiken van het persoonsbewijs. Men betale zooveel mogelijk met gepast geld 4. BEZWAREN. Met bezwaren betrekking hebbende op het uur der oproeping en verband hou dende met beroepsbezigheden, huiselijke omstandigheden, enz., kan geen rekening worden gehouden. Men moet verschijnen op het op de oproeping vermelde tijd stip De werkgevers zijn verplicht de werk nemers in de gelegenheid te stellen aan de oproeping te voldoen. 5. TIJDSTIP VAN AANMELDING. Voor de goede orde is het zeer wensche- lijk zich aan te melden 10 minuten vóór het tijdstip, dat op de oproeping is ver- meld. 6. TIJDSTIP VAN UITREIKING. Precies op het uur, op de oproeping meld Pri- -'z niet worden geholpen. Hiervan kan in verband met de organisatie van het werk nimmer worden afgeweken. 7. VINGERAFDRUKKEN Vingerafdrukken worden genomen van den rechter wijsvinger. Men zorge daar om. dat althans deze vinger goed schoon is. Is dit niet het geval, dan is de kans groot dat de afdruk niet goed is en dan kan het portret niet meer worden ge bruikt. Opvolging van dezen raad be- teekent besparing van kosten. Om eventueel aan den vinger gebleven inkt te verwijderen is reinigingsmiddel aanwezig. 8. DUBBELE NATIONALITEIT Als iemand behalve de Nederlandsche nog een vreemde nationaliteit bezit, moeten de noodige bescheiden tot sta ving van die vreemde nationaliteit wor den meegebracht 9. BEROEP. Alvorens tot het uitreiken van het per soonsbewijs kan worden overgegaan, moeten ten aanzien van het beroep nauwkeurige gegevens zijn verstrekt. Vooral het beroep niet thuis invullen. z „aall8ew«v.. w«ixu- aeolaïTven komstig het besluit op de Persoonsbewij- In de binnenstad zullen een achttal kiosken voor den verkoop van loten in gericht worden, terwnl bereids enkele groote magazijnen nebben toegezegd dat er stands voor den verkoop van lo ten in hun verkoopsruimten zullen wor den ingericht. Voorts hebben Horecaf, de Nederlandsche bioscoopbond en de Spoorwegen hun medewerking toege zegd, waardoor het mogelijk is, dat in de cafés, restaurants, bioscopen en in de treinen loten verkocht kunnen worden. Ook ligt het in de bedoeling, dat de ver- koopers met hun bakken zullen verschij nen bij groote sportgebeurtenissen e.d., omdat men zich op het standpunt stelt, dat de mensch. die'zich ontspant of ver maakt sneller bereid is iets te doen voor zjjn noodlijdenden medemensch, dan an ders. Ieder lot bestaat uit twee gedeelten. Het eerste, het zoogenaamde stamlot. vermeldt, of er een prijs op dat lot is gevallen. Prijzen tot en met tien gulden worden onmiddellijk door de verkoo- pers aan den gelukkigen winnaar uitbe taald, terwijl prijzen boven de tien gulden uitbetaald worden door het hoofd kantoor van Winterhulp Nederland. Het tweede gedeelte van het lot, het zooge naamde premielot, dient men te bewa ren, aangezien 243 premies zjjn vastge- steld, welke na afloop van de loterij be kend gemaakt worden. Voor 2 kwartjes hebt u dus twee kansen, aldus onze zegsman. Wij wijzen er op, dat alle prijzen en premies binnen een maand na uitloting ter inwisseling moeten worden aangeboden, aangezien zij anders ver vallen. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer van Ewijck, dezen zomer een groot bloemencorso te organiseeren, waarbij dan tevens aan het publiek loten zullen worden verkocht. Tenslotte wees de heer van Ewijck er op, dat de verkoopers een opleidin, vangen, zoodat zij weten, hoe zij i ten aan den man moeten brengen welke wijze zij met het publiek kunnen omgaan. Zaterdagmiddag werd op de Algemee ne Begraafplaat^ te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijke overschot van luit.-generaal b.d. A. D. J. Berkhout, oud-inspecteur van de voormalige Ge nie. ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, die in den ouderdom van 79 jaar te ’s-Gravenhage is overle den. Onder hen. die aan den overledene de laatste eer bewezen, waren de heeren F. A. Valliant, oud-generaal-majoor en eveneens oud-inspecteur van de Genie, als lid van den raad van bestuur van het Instituut van Ingenieurs alhier, waar van de overledene ook deel heeft uitge maakt; hoofd-ing. J. H. Warning, voor zitter der Twee-en-een-halve-cents Ver- eeniging der Evang. Luthersche Gemeen te en regent van het Evang. Luth Wees huis alhier; mr. R. E. Kramer, secretaris van bovengenoemde vereeniglng en wees huis; verder de heer R. J. Brackmann bestuurslid der vereeniglng .Maarten Luther" alhier. Aan het graf werd niet gesproken Mr. G. J. C. Schilthuis uit Rotterdam, een neef van den overledene, dankte namens de familie voorde belangstelling. Op vele plaatsen in ons land zijn giste ren de nabestaanden van hen, die ver leden jaar in de oorlogsdagen van 10 15 Mei zijn gesneuveld, naar de begraaf plaatsen gegaan om hun dooden te her denken. De graven der Nederlandsche en Duitsche soldaten werden bedolven onder bloemen. Ook de gezamenlijke graven gingen onder bloemen schuil. Het was een in drukwekkende stille hulde, die deze vele duizenden brachten. Niet alleen bloed verwanten en familieleden, maar ook strijdmakkers en superieuren toefden en kele oogenblikken bij de laatste rust plaatsen der gevallenen. van het hoofdagentschap den Haag Zooals bekend, organiseert Winterhulp Nederland dezen zomer een loterij van reusachtftgen omvang. Er zullen name lijk zes millioen loten ten verkoop het publiek worden aangeboden 0.50 per lot. De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan het noodlijdende deel van de Nederlandsche bevolking. Hedenmorgen is het hoofdagentschap den Haag, dat gevestigd is Hollander- straat 103, geopend. Behalve enkde hooge functionnarissen van de Winter hulp waren daarbij tegenwoordig, mr. Hamer en de heer Walraven, resp. hoofdcommissaris en commissaris van politie. De heer D. C. van Ewijck, leider van het hoofdagentschap, heeft een uiteen zetting gegeven over de organisatie van de loterij. Op 17 Mei zal, evenals elders, een begin worden gemaakt met den ver koop. In den Haag zijn 50 colporteurs aangesteld, die den verkoop op straat en langs de huizen ter hand zullen nemen. De loten komen in bakken te staan. Door een vernuftig mengingssysteem is be reikt, dat in lederen bak, behalve een aantal nieten, ook loten zitten, waarop een prijs is gevallen. Voorts is het uit gesloten, dat eenige hooge prijzen in één bak zitten. Op deze wijze is verkregen, dat ieder eenzelfde kans heeft. Wij heb- bén er vroeger reeds op gewezen, dat er alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zjjn genomen ten aanzien van de loten, mi uiucii.uk ro» welke gedrukt zijn bij Joh. Enschede te zullen ongetwijfeld Haarlem, zoodat fraude uitgesloten ir In riA ninnnnstna viillnn non nrntt □e vingerafdrukken Ook omtrent de vingerafdrukken Is eenige rumor in casa ontstaan. Ten on rechte. Sommigen meenen er iets kwet- sends in te bespeuren, anderen maken er zich zoowaar zenuwachtig over. Voor beide verschijnselen bestaat uiteraard geenerlei reden. Men wordt niet gelijkge steld met misdadige elementen. Het per soonsbewijs wordt voorzien van een aan tal vingerafdrukken juist om den gerech tigde te beschermen tegen de personen, die, als zij kans zouden krijgen, misbruik van dat persoonsbewijs zouden willen maken. Ln andere landen bestaat het systeem reeds lang. De Chineezen plachten reeds lang vóór onze jaartelling een duimaf druk te gebruiken in plaats van een handteekening op belangrijke stukken! De operatie geschiedt vlot in den Die rentuin, mits men den ambtenaar niet helpt drukken. Geef hem uw vinger, hij neemt dan niet de heele hand, tnaar een correcten afdruk. a. opgegeven moet worden naamste of hoofdberoep; b. werkloozen moeten het beroep opge ven, dat zij vroeger uitoefenden; c. personen, die tot een beroep zijn op geleid, doch nog niet in dat beroep werkzaam zijn geweest, moeten niette min dat beroep opgeven; d. het beroep moet zeer duidelijk wor den opgegeven. Schilder” is niet vol doende. onderscheiden moet worden kunstschilder, rijtuigschilder, huisschil der schilder in een speelgoedfabriek, schilder aan een scheepswerf enz.; e. personen, die tot een beroep, betrek king of bedrijf worden opgeleid, wor den aangeduid als .^tudeerend"; f. personen, die wachtgeld genieten, worden aangeduid met het beroep, dat zij uitoefenden vóór zij op wachtgeld werden gesteld, met aanduiding „op wachtgeld’ g een beschermd beroep mag alleen worden vermeld, als overgelegd wordt het officteele bewijsstuk, waaruit blijkt, dat de persoon krachtens aanstelling of diploma afgegeven door een wettelijk bevoegde of algemeen erkende instantie, tot de uitoefening van dat beroep in het bezette Nederlandsche gebied be voegd is. Als beschermd beroep wordt beschouwd elke functie in overheidsdienst, alsmede dat van advocaat, apotheker, apothekers- Vier Engelsche vliegtuigen neergeschoten De Engelschen moesten hun tochten bo ven ons land in dit weekeinde met vier hier afgeschoten vliegtuigen betalen. De bemanningen kwamen hierbij deels om het leven, en werden deels gevangen ge nomen. Radio-rede van dr. T. Goedewaagen Zaterdagavond heeft de secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, over beide zenders een rede uitgesproken over het onlangs at- gekondigde journalistenbesluit. Aan deze rede is het volgende ontleend; De pers is een cultureel goed, een geestelijk orgaan. Maar juist daarom is haar macht in de huidige wereld zoo groot en zoo gevaarlijk, k ben ervan overtuigd, dat men een instrument, dat zoo suggestief op het menschdom in werkt, niet alleen aan het particulier initiatief mag overlaten en dat ook hier een voorwerp van aanhoudende zorg der regeering ligt, dat om ordening roept. Latere geslachten zich met verwondering afvragen, waar om men het met den chaotischen toe stand der pérs in onze eeuw zoo ver heeft laten komen. De pers is de schuld van de psychische moeilijkheden, waar in ons volk thans verkeeut. De pers heeft een zware schuld op zich geladen in de afgeloopen jaren, toen zij van dag tot dag niet anders deed dan lasteren en of hitsen tegen alles en allen, die het waagden te twijfelen aan het alleen za ligmakend geloof aan de democratie en het individualisme. De pers heeft het op haar geweten, dat ons volk verstard zit in een mentaliteit, welke zich niet kan openstellen voor de nieuwe ontwik keling in Europa en id Nederland. Hier aan komt thans een einde, het journa listenbesluit regelt het beroep van den journalist en de toelating daartoe nauw keurig. Zoo wordt de journalist gebon den aan plichten. Maar daartegenover worden ook zjjn rechten beschermd. Het besluit vat alle journalisten tezamen in het Verbond van Nederlandsche journa listen. een organisatie, welke in het jaar 1940 door den Raad van voorlichting der Nederlandsche pers in het leven is ge roepen en welke thans, na het afloopen van het voorbereidend werk van dien raad haar officieele sanctie heeft gekre gen. Deze organisatie is geen vereeni- ging, maar heeft publiekrechtelijk ka rakter. Dit Verbond is de hoeder over de belangen van den journalist Het nieuwe in dit alles is het doel en de geest van het besluit. Dit doel is: de Nederlandsche pers op een hooger peil te brengen ten bate van de geheele volksgemeenschap, ten bate van de openbare meening, waarvan men thans niet zeggen kan, dat zij er gelukkig aan toe is. Hoe sterker een orgaan des volks als de pers, zich van zijn verantwoor delijke taak bewust is en weet waarom het gaat, des te edeler zal het zich ont wikkelen. Des te meer zal ons volk van zijn persvoorlichting profiteeren. met des te opener blik zal het de toe komst inkijken, vertrouwend en op zich zelf en op den gang der dingen, welke zich over ons en dopr ons voltrekken. De pers der laatste jaren heeft ons de weinige uitzonderingen niet te kort ge daan onze levensvreugde en openheid ontnomen. Wij waren met al onze ma terieele gemakken geen vitaal, geen dapper en hard volk meer, geen volk, dat bereid was, voor een groote idee te leven en te vechten. Zulk een volk ver stikt in negatieve gedachten. Juist om die reden willen wij in het journalisten besluit onze pers der toekomst tot dra ger maken van een herleving, een psy chische herleving wel te verstaan van ons volk. De pers is ons een aanhoudend voorwerp van zorg der regeering. Het besluit is een middel, maar het doel is een geestelijk gezond geworden volk. E volgende mededeelingen en aan- ngen zijn van het grootste o» ,„g. Men leze ze aandachtig en handele er naar. het voor- assistent, arts, baker, beëedigd vertaler, candidaat-notarisdierenarts, ingenieur, kraamverzorgster, makelaar, notaris, predikant, priester, procureur, tandarts, tandheeelkundige, verpleegster, verple ger en vroedvrouw. 10. ACADEMISCHE TITELS. Academische titels mogen op de oproe ping of het persoonsbewijs niet worden vermeld. 11. WERKGEVER. Ieder, die in loondienst is. moet opge ven naam en adres van zijn werkgever. Ook thuiswerkers en reizigers moeten deze opgaven verstrekken. Ieder, die voor het doen van die opgaven in aan merking komt, zorge er voor bij de uit reiking van het persoonsbewijs deze ge gevens te kunnen verstrekken 12. WERKLO. ZEN. Werkloozen. die bij de arbeidsbeurs zijn ingeschreven, moeten het bewijs van in schrijving alleen als het nog geldig is meebrengen. Iedere werklooze man. geboren tusschen 1 Januari 1891 en 31 December 1923 dit zijn dus de mannen van 17 tot en met 50 jaar alsmede iedere werklooze vrouw, gebo ren tusschen 1 Januari 1901 en 31 De cember 1923 dit zijn dus de vrouwen van 17 tot en met 40 jaar die niet bij de arbeidsbeurs zijn ingeschreven, moet bij gelegenheid van de uitreiking van het persoonsbewijs een vragenlijst in vullen en onderteekenen Alsdan moet worden medegedeeldsedert wanneer men werkloos is, of men al dan niet uit een werkloozenkas trekt, of men werkloozensteun heeft, dan wel of men uit anderen hoofde onderstand geniet. Bovenbedoelde werkloozen moeten er voor zorgen die opgaven vlot en juist te kunnen verstrekken. 13. BIJZONDERE KENTEEKENEN. Op het persoonsbewijs moeten bijzon dere kenteekenen vermeld worden; ieder geve deze bij de uitreiking op (littee- kens, moedervlekken verminkingen, verkrommingen, enz.) 14. ONDERTEEKENING PERSOONS- EN ONTVANGSTBEWIJS. OP DE OPROEPING (ONTVANGST BEWIJS MAG IN GEEN GEVAL THUIS IETS GESCHREVEN WORDEN. Dus geen aanvullingen of verbete ringen aanbrengen en geen handteeke ning stellen. Een en ander moet bij de uitreiking van het persoonsbewijs ge schieden. Voor het stellen van de hand- teekeningen op het persoons- en het ont vangstbewijs mag geen gebruik worden gemaakt van vulpeninkt. Pen en speciale inkt zijn in het uitreiklokaal aanwezig. 15. Etui. Het persoonsbewijs moet worden be waard in een omhulsel, dat bij elk per soonsbewijs wordt uitgereikt, tenzij de opgeroepene reeds over een in goeden staat verkeerend omhulsel beschikt. zen. Een soort examen gaat aan de aan stelling vooraf. Dit heeft uiteraard uitslui tend betrekking op hetgeen zij weten moe. ten omtrent het P.B. en al hetgeen er bij te pas komt. Tot hun opleiding behoorde o.a. eenvoudige cursus in de dactyloscopic leer der vingerafdrukken, welke zij kri van den politie-deskundige. den heer bij in het der vingerafdrukken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9