De Roode Zee tot Duitsch operatiegebied verklaard I No. 17876. van I I vleesch pe wettelijke regeling op het gebied de voedselvoorziening Woensdag 14 Mei. de 1 a 2 A 2 A 2 A 1941. tot 5,46 voor en marine en van van Snel streng recht en en en Het Iraksche legerbericht De ontmoeting tusschen Hitler en Darlan Engelsche aanvals- pogingen op Helgoland St. Nazaire s I Uitbreiding van het recht tot huiszoeking mogelijkheid van preventieve hechtenis De distributie van VERDUISTEREN van 9,26 uur n.m. _.'j uur v,m, I i I I I 5 I Opnieuw zware slagen de Britsche koop vaardij Toelichting van mr. dr. H. M. Hirschfeld en 1 Aanzienlijke bespoediging in de behandeling van strafzaken, rakende het economische leven De levensmiddelenvoorziening in Engeland Twee Britsche koopvaarders vernietigd 2 2 2 A s a 2 2 Hitte belemmert de krijgshande lingen in Noord-Afrika Nachtdienst dokters: No. 116364 Maan: 15 Mei op 12.53 uur v.m.; onder 10.03 uur v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De verliezen van de Engelsche marine Activiteit van het Britsche Iraksche luchtwapen Succesvolle Duitsche actie in Middel landsche Zee en Atlantischen Oceaan Gehavend Britsch eskader te Gibraltar binnengeloopen De evacuatie van Amerikanen uit het Middellandsche Zeegebied Italië stelt Zuidslavische en Grieksche krijgsgevangenen in vrijheid GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON WITZLEBEN IN DEN HAAG Een nieuw corps opsporings ambtenaren van 500 man Londen brandt nog Engelscben op weg naar Bagdad? Besprekingen hadden bevredigend resultaat Bon 15 aangewezen voor het tijdvak 15 t.m. 22 Mei, extra t.m. 24 Mei HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: Z.g. Stadspatiënten: No 49 en vervolging in Over het heb- zwarte (Zie verder 3e blad, pag. 1.) de maatregelen op het gebied van de voed- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Handel, van J. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 cL Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. S.P.T. meldt uit Londen, dat in verband met de groote hitte, welke thans Noord- Afrika teistert, de militaire activiteit tot een minimum is beperkt. Slechts vinden hier en daar patrouille-schermutselingen plaats. De noodzakelijke voorziening van het Nederlandschs volk met levensmiddelen en andere verbruiksartikelen is een zaak van het allergrootste gewicht, die dage lijks de grootste zorg veréUcht Alles wat de regelmatige voorziening van de bevol king zou kunnen schaden dient derhalve vermeden te worden. Om die reden zal men zich moeten weten te schikken in tal van drukkende distributie- en andere economische maatregelen, want iedere on geoorloofde handeling kan de verzorging der breede massa slechts moeilijker ma ken. Alhoewel spreker veel heeft moeten afkeuren, zoo wil hij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van onze bevol king Mr. Hirschfeld eindigde met een ernstig beroep te doen op alle landgenooten door loyale positieve medewerking het welslagen der maatregelen voor het le vensonderhoud van ons volk te bevor deren. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. van.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: er op, dat de Engelsche ambassadeur al les in het werk heeft gesteld om een on derhoud te kunnen krijgen met den Irak- schen minister. Tot dusver heeft deze ont moeting niet plaats gevonden en de ver tegenwoordiger van Irak zou te verstaan hebben gegeven, dat hij niet het voorne men heeft den officieelen vertegenwoor diger van Londen een onderhoud toe te staan. In de vroege avonduren hebben giste ren 10 Engelsche bombardementsvlieg tuigen het eiland Helgoland met een aan tal brisantbommen bestookt. Er werd J selvoorziening. doch wellicht in even sterke mate op het gebied van de dekking de kleeding en de verwarming. De vleesohpositM Spreker zou in dit verband in het bij zonder nog eens de vleeschpositie willen onderslepen. Deze maakt het noodza kelijk, dat met alle kracht tegen het euvel van de frauduleuze slachtingen moet worden opgetreden Spr. weet, dat dit voor de met de opsporing belaste ambte naren geen gemakkelijke taak is, doch de nieuwe bevoegdheden zullen ook in het bijzonder op dit gebied met de meest mogelijke kracht gehanteerd worden. Het is allerminst aangenaam met straf fen te moeten dreigen, doch, indien men zich vrijwillig niet wil schikken, zijn deze maatregelen onvermijdelijk en ligt de schuld bij diegenen, wier moraal zich niet heeft weten aan te passen bij den tegenwoordigen tijd. Wij leven in een tijd van oorlogseconomie en deze plaatst ons voor harde feiten, welke wij te aanvaarden hebben. Luchtalarm te Alexandria De Egyptische omroep meldt, dat gister, ochtend te Alexandrië luchtaiarm is ge maakt. Vijandelijke vliegtuigen heten bommen vallen, welke, aldus de omroep, eenige schade veroorzaakten. Malta weer aangevallen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren weer een aanval gedaan op het vliegveld Luca op Malta, waarbij 1 Brit sche jager van het type Hurricane op den grond werd vernield. Er ontspon zich een luchtgevecht, waarbij 1 Hurricane werd neergeschoten. De Duitscne vliegtuigen leden geen verliezen er met allen nadruk op te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet J teruggedeinsd zal worden en dat alle getroffen maatregelen zoo zul. len worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbid- delijk ’t slachtoffer van zal worden”. Dr. H. M. Hirschfeld. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoon Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De verliezen van de Britsche marine, die in April, bij de vlucht van de Engel sche troepen uit Griekenland, zeer groot waren, duurden in Mei voort, aldus het D.N.B. Tusschen 1 en 12 Mei, aldus ver neemt het D.N.B., zijn 6 Engelsche oor logsbodems tot zinken gebracht en 5 in gevechten ernstig beschadigd. Rondom En geland hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen een torpedobootjager, een wachtschip van ongeveer 1000 ton, een motortorpedo boot en 2 patrouillevaartuigen tot zinken gebracht. Bij Malta is, eveneens door een luchtaanval, een Engelsche duikboot ver- nield, in de Golf van Soeda bij Kreta is een Engelsche kruiser door voltreffers ern stig beschadigd. Bij de beschieting van Benghasi door een Britsch eskader zijn door den Duitschen tegenaanval, ondernomen door stuka's, 3 Engelsche kruisers en tor- pedobootjagers zwaar beschadigd. Boven dien is een Britsche duikbootval door een duikboot getorpedeerd. Het Iraksche legerbericht no. 15 luidt als volgtDrie vijandelijke bombarde mentsvliegtuigen hebben gisteren boven het troepenkamp van Almoessayah gevlo gen en eenige bommen geworpen, welke echter slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Een vliegtuig werd neerge schoten en de bemanning gevangen geno men Een Engelsche bommenwerper vloog gisterochtend boven Mosoel, doch werd door een Iraksch jachtvliegtuig tot een landing gedwongen. De bemanning werd gevangen genomen. Vijandelijke bommen werpers vlogen tegen den avond boven eenige troepenkampen, doch werden door Iraksche jachtvliegtuigen verdreven, al vorens zij hun bommenlast konden laten vallen. Het Iraksche luentwapen zette zijn ver kenningsvluchten voort. Alle machines keerden behouden terug. Een vijandelijke bommenwerper vloog boven Alnasriyah en liet eenige bommen vallen, zonder echter schade te veroorzaken. Twee vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op een poli tiebureau, het Iraksche luchtdoelgeschut schoot een der machines neer en dwong de andere om op de vlucht te gaan. Het verblijf van den Irakschen minister van oorlog te Ankara Stefani meldt uit Ankara Diplomatieke kringen volgen met levendige belangstel ling de intensieve bedrijvigheid, welke aan den dag wordt gelegd te Ankara door den Irakschen minister van oorlog, die zich reeds verscheidene dagen in Tur kije bevindt. De Iraksche minister zou een uitvoerige uiteenzetting hebben gege ven betreffende den toestand, welke in zijn land heerscht tengevolge van de Brit sche agressie. In dft verband wijst men slechts geringe schade aan gebouwen aangericht. Onder de burgerbevolking werden 7 personen gedood en verschei- de.ien gewond. Er ontstond geen mili taire schade. Gistermiddag hebben 6 Bristol-Blen- heim-machines de Fransche haven St. Na zaire aangevallen. Er werd geen schade aangericht. Drie der Engelsche bommen werpers werden neergeschoten Tijdens gewapende verkenningen heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht in het zeegebied voor de Oostkust van Engeland 2 Engelsche koopvaardijschepen van tezamen ca. 10.000 b.r.t. door voltreffers vernietigd, een ander koopvaardijschip werd bescha digd. Nieuwe verordening Deze verordening betreft de opsporing van a]ja misdrijven en overtredingen, waartegen straf is be dreigd in de landbouw-crisiswet 1933 de distributiewet 1939de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939het nrijsbe- heerschingsbesluit fno. 11/1941)het voedselvoorzieningsbesluit 1941 (no. 69/ 1941) en bepaalt o.a. het volgende: Ook buiten het geval van ontdekking op heeterdaad is iedere opsporingsambte naar bevoegd den verdachte aan te hou den hij draagt zorg, dat de aangehou dene ten spoedigste voor den officier van justitie of een van diens hulpofficie ren wordt geleid Een bevel tot in verzekeringstelling is gedurende ten hoogste vier dagen van kracht en kan éénmaal voor ten hoogste gelijken termijn worden verlengd. Ter zake van de genoemde feiten kan voor- loopige hechtenis worden bevolen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. De bevelen tot voorloopige hechtenis worden gegeven door den eco- nomischen rechter. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd ten behoeve van de opsporing elke plaats, daaronder begrepen besloten lokalen, er ven en won in gen, te betreden. Indien hun de toeganc wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm. In waningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet bin- Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 Mei, naar het D.N B. verneemt, in het zeegebied rondom Kreta succesvolle aanvallen gedaan op schepen. In de baai van Soeda op Kreta werden 7 koopvaardijschepen door bom men getroffen. Op een schip van 5000 b.r.t ontstond een zware ontploffing, zoo- dat aangenomen kan worden, dat dit schip verloren is gegaan. Een ander koopvaar dijschip van 2000 b.r.t werd ten Zuiden van Kreta in brand geschoten. In Amerikaansche scheepvaartkringen verklaart men, dat de voor Engeland va rende Noorsche vrachtschepen „Augvald” (4811 ton) en „Profit” (1608 ton) in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Beide schepen waren onlangs met oorlogstuig aan boord naar Engeland vertrokken. Om met het laatste te beginnen Bij de voedselvoorzieningsdelicten zal de verdachte in den vervolge steeds, dus ook buiten het geval van ontdek king op heeter daad, door iederen op sporingsambtenaar kunnen worden aangehouden. De opsporingsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justi, tie, die in daarvoor in aanmerking ko. mende gevallen den verdachte voor twee, maal vier dagen in verzekering kan stel, len. In aansluiting aan de in verzekering, stelling is preventieve hechtenis moge lijk, te bevelen door den economische» rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aangevuld, dat de moge lijkheid is geopend bepaalde ambtena. ren te machtigen in het belang van de opsporing van deze delicten overal on. derzoek in te stellen, dus niet alleen openbare gelegenheden, op de open, bare straat, op erven, doch ook in de woningen van particulieren. Te Gibraltar is gisteren het Engelsche eskader, dat eenige dagen geleden door Italiaansche vliegtuigen is aangevallen, binnengeloopen, meldt het D.N.B. Het ging niet in de militaire haven, maar in de baai van Gibraltar voor anker. Ongeveer de helft van de vliegtuigen van het vlieg- kampschip „Illustrious” is vernietigd. Het vliegdek is zwaar beschadigd. De toren van een slagschip is vernield, een kleine kruiser beschadigd. Talrijke gewonden werden aan land gebracht. J ,Jk acht het ran het grootste belang X I A Zooals wij gisteren reeds hebben aan- gekondigd, zal de strijd tegen overtre dingen en misdrijven het economische leven rakende en in het bijzonder de voedselvoorziening van het Nederland- sche volk, thans op volle kracht worden ingezet Over dezen strijd en over de middelen waarmede deze gevoerd zal worden, heb ben op de dagelijksche persconferentie van heden de heeren dr. H. M. Hirsch feld, secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scherij en mr. J. P. Hooykaas, wnd. secretaris-generaal van het departement van Justitie het woord gevoerd. De inzet van dezen strijd, waarin het element der sociale gerechtigheid door ieder welden kende zal worden erkend, wordt ge vormd door het in het heden verschenen nieuwe „Verordeningenblad” (nr. 20) verschenen besluit nr 88 van den secre taris-generaal van het departement van t tot het straf rechtelijk onderzoek in bepaalde straf zaken. rakende het De Amerikaansche staatsburgers Turkije, Irak. Syrië, Palestina en Egypte hebben, naar S.P.T meldt, door middel van de Amerikaansche consulaten de mededeeling ontvangen, dat in Suez 4 schepen liggen, waarmede zij kunnen worden gerepatrieerd Naar de Roemeensche bladen melden, heeft thans ook de Italiaansche regeering bepaald, dat alle Zuidslavische en Griek sche krijgsgevangenen van Roemeensche afstamming in vrijheid gesteld zullen worden. De Duitsche leger-autoriteiten hadden reeds eenigen tijd geleden een soortgelijke overeenkomst met de Roe meensche regeering gesloten Op een bezichtigingsreis door de Wes telijke gebieden is generaal-veldmaar- schalk von Witzleben gisteren te 's Gra- venha.se aangekomen. De veldmaarschalk bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan den militairen bevelhebber hier te lande, generaal der Vliegers Fr. Chris tiansen, en aan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, reeds geleerd. Dit geldt niet alleen voor Rijksminister Seyss-Inquart. de maatregelen op het gebied van de voed- Volgens de „New York Journal” heeft de Amerikaansche minister van land bouw, Wickard, in een vertrouwelijke mededeeling gezegd, dat de voedseltoe stand van Engeland aanzienlijk slechter is dan tijdens den wereldoorlog, terwijl de toestand in Duitschland beter is. En geland heeft slechts voorraden voor en kele weken. Het zou binnen enkele maanden verhongeren, indien de leve ranties uit de Vereenigde Staten zouden worden afgesneden. Hoe het met deze Amerikaansche leveranties is gesteld, blijkt het best uit de Engelsche pers zelve. Juist de schepen met levensmid delen, welke zonder bescherming varen, lijden volgens de Britsche bladen, bijzon der groote verliezen. Waar volgens Amerikaansche berichten naar schat ting minstens 40 pCt. der Amerikaan sche wapentransporten niet in Engeland aankomt, kan men gemakkelijk nagaan, hoe groot het verlies bij de levensmid- deientransporten moet zijn. Ook de aanvoer uit de Dominions komt voor het grootste deel op den bo dem der zee terecht. Reeds op 16 D^aart schreef de „New York Times de Engelsche hoop, dat men zonder ern stige levensmiddelencrisis door den oor log kan komen, verzinkt even gestaag als de Engelsche schepen. Intusscnen zijn 2 maanden verstreken en op den At lantischen Oceaan zijn groote transpor ten levensmiddelen tot zinken gebracht, terwijl voorraden in de havens en het binnenland van Engeland door de Duit sche luchtmacht vernietigd zijn. Onze havenvoorraden zijn gereduceerd en worden nog meer gereduceerd, klaagde de Britsche minister voor de voedsel voorziening eenige maanden geleden en sedertdien is allesbehalve een stilstand ingetreden. In den wereldoorlog was het gevaar geweken, wanneer de transpor ten buiten het bereik der duikbooten wa ren gekomen, thans passeeren de goede ren in de havens en op de Engelsche spoorwegen een tweede gevaarlijke zóne, waarna zij in de derde komen, de pakhuizen. Zoowel in de Vereenigde Sta ten als Engeland, is men zeer bezorgd over de verdere ontwikkeling van het voedselvraagstuk. □e Britsche aanvallen op Duitschland binnendringen van Brttsche luchtstrijdkrachten in den vorigen nacht in West- en Zuidwest-Duitschland ver neemt het D.N.B. nog, dat boven Keulen brisant- en brandbommen werden neer geworpen. Deze richtten echter slechts geringe schade aan huizen en spoorwegen aan. Enkele Britsche vliegtuigen, welke door den krachtigen Duitschen afweer van hun formatie waren verdreven, vlo gen boven het Moselland en wierpen luk raak bommen op kolonies en het open veld, zonder eenig succes. Verscheidene andere vliegtuigen be reikten Baden en vielen Mannheim aan. Verscheidene branden konden in de kiem worden gesmoord Twee personen werden gedood en 7 gewond. Duitsche verkenningsvliegtuigen ben bij vluchten boven Londen opge merkt. dat 48 uur na den grooten Duit schen vergeldingsslag in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Engelsche hoofdstad nog niet alle branden ge- bluscht waren. In de opslagplaatsen van de Commercial Docks, waarin klaarblij kelijk vrij groote voorraden graan en andere licht brandbare stoffen in vlam men zijn opgegaan, konden nog brand haarden worden ontdekt. Ook de groote olietankinstallaties aan den oever van de Theems waren nog door dikke rookwolken omgeven Het Lagerhuis in nieuwe vergaderzaal bijeen Het Britsche Lagerhuis is gisteren in een nieuwe vergaderzaal bijeengekomen. Churchill zeide, dat het oude gebouw zooveel schade heeft opgeloopen, dat het herstel waarschijnlijk zeer lang zal du ren. Voor het geval, dat ook de nieuwe zaal mocht worden getroffen, zijn reeds maatreglen getroffen voor de verhuizing naar een ander gebouw Syrische vrijwilligers te Bagdad aangekomen De Iraksche consul-generaal te Aleppo is, naar de Iraksche omroep mededeelt, met een groot aantal Syrische vrijwilli gers voor het leger van Irak te Bagdad aangekomen. Naar de „Messagero” uit Beiroet meldt, hebben de Irakeezen het geheele gebied om Bagdad onder water gezet, om een mogelijken Britschen opmarsch naar de hoofdstad van Irak te verhin deren. Volgens United Press rukken de Britsche troepen in 2 richtingen naar Bagdad op De eene afdeeling trekt van Basra naar het Noordwesten, de andere van Palestina naar het Oosten. Naar te Beiroet verluidt is de Arabi sche leider Kaukgi, die in 1936 een op stand der Arabieren leidde, tot generaal van het Iraksche leger benoemd. Het optreden der Engelschen in Palestina Het D.N.B. verneemt uit Beiroet, dat de Britsche overheid in Palestina alle Iraksche en Palestijnsche burgers, die de „Sidara”, d.i. het Iraksche nationale hoofddeksel dragen, heeft laten arrestee- ren en naar concentratiekampen laten overbrengen. Voortdurend worden huis zoekingen bij verdachte personen ver. richt Redacteuren, die voor Engeland onaangename of voor Irak gunstige com mentaren schrijven, worden veroordeeld tot gevangenisstraffen met een maximum van 6 maanden. De bewaking aan de grens is verscherpt. Ten aanzien van de ontmoeting tus schen den Führer en den plaatsvervan- genden ministerpresident van Frankrijk. Darlan, gaf men gisteren in de Wilhelm- strasse te Berlijn uiting aan de meening, dat bijzonderheden buiten het commu niqué voorloopig niet te verwachten zijn. Of de besprekingen geëindigd zijn, kan men nog niet zeggen. In politieke krin gen heeft men algemeen den indruk, dat het resultaat van de besprekingen be vredigend is. aldus meldt het A.N.P. Admiraal Darlan weer te Vichy Admiraal Darlan keerde gistermiddag per extra-trein via Parijs te Vichy terug Hij werd onmiddellijk door Pétain ont vangen. dien hij over zijn bespreking met hooge Duitsche persoonlijkheden rapport uitbracht. Darlan werd begeleid door de secretarissen Paul Marlot en Benoist Mecain. De Amerikaansche ambassadeur admi raal LeaAiy voerde gisteren een bespre king met maarschalk Pétain Het verkeer tusschen bezet en onbezet gebied Naar te Vichy verluidt, zal de nieuwe overeenkomst tusschen de Duitsche bezet- tingsautoriteiten en de Fransche regeering inzake het verkeer over de demarcatielijn, nog vóór het eind van de maand in wer king treden. Zooals reeds gemeld, betreft deze overeenkomst het goederen, en geld verkeer tusschen de onbezette en de be zette zónes van Frankrijk. In het vervolg zal het goederenverkeer tusschen beide zónes met uitzondering van bepaalde arti kelen vrij zijn Het betalingsverkeer zal zich zonder beperkingen kunnen voltrek ken, alsmede het verzenden van waarde papieren, voor zoover deze in Fransche valuta luiden. Daarentegen, blijft het ver zenden van goud over de demarcatielijn verboden. De beteekenis van de nieuwe overeenkomst is, volgens de meening in financieele kringen, voor het Fransche •conomische leven niet te onderschatten. Officieel wordt te Berlijn bekend ge maakt Na de ontwikkeling van den oorlog in het Oosten van de Middellandsche Zee moeten in de toekomst ook gevechtshan delingen van de Duitsche strijdkrachten in de Roode Zee verwacht worden. Ieder schip, dat dit, daarmede tot operatiegebied geworden, zeegebied bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en an dere oorlogsmiddelen De Duitsche regeering waarschuwt der halve dringend voor het bevaren van het in gevaar gebrachte gebied, dat als volgt is begrensd het Noordelijke deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez en de Golf van Akaba tot aan den Noordelijken keerkring. Uitgezonderd blij ven de territoriale wateren van Saoedië- Arabië. Een regeling voor het bevaren van het genoemde operatiegebied door speciaal ge kenmerkte pelgrimschepen blijft voorbe houden. De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat een troepentransportschip van 1548 b.r.t. verloren is gegaan. De Britsche autoriteiten te Simla heb ben bekend gemaakt, dat het gewapende schip „Barbati” van 5000 ton door een vijandelijk oorlogsschip in den Indischen Oceaan tot zinken is gebracht. De ,,Bar- bati” deed dienst tusschen Bombay en Karatsji. nen dan vergezeld van een hulpofficier van justitie of op vertoon van een alge- meenen of bijzonderen schriftelijken last van een hulpofficier van justitie, in een bepaalde zaak gegeven, of van een alge- meenen of bijzonderen schriftelijken last van den olficier van justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van bet binnentreden wordt binnen tweemaal vier-en-twintig uren proces-verbaal op gemaakt Dit besluit treedt op 15 Mei 1941 in werking. In zijn op de heden gehouden dagelijk sche persconferentie uitgesproken rede onderstreepte dr. Hirschfeld met nadruk vooral de belangen, welke verbonden zijn voor het Nederlandsche volk aan een juiste uitvoering en naleving van de wet telijke maatregelen, welke in deze bij zondere omstandigheden op economisch gebied moeten worden getroffen. Al was het op zichzelf te betreuren, dat de instelling van den economischen rechter urgent geworden was. anderzijds moet deze maatregel ook als een alge- meene verbetering worden gezien, omdat een snelle afdoening van tal van zaken kan worden bevorderd. Dat het echter noodzakelijk werd het thans aan de orde zijnde besluit af te kondigen, is aldus dr. Hirschfeld te leurstellend, omdat men had mogen ver wachten, dat men langzamerhand was gaan inzien, dat naleving van de wet thans meer dan ooit geboden is. Door de in vele kringen heerschende verkeerde mentaliteit was het noodzake lijk dezen maatregel af te kondigen. Er zal met groote gestrengheid van de nieuwe bevoegdheden gebruik gemaakt moeten worden. f Het is niet alleen een groot economisch belang, dat ons bedrijfsleven in al zijn geledingen in deze moeilijke tijden zijn taak kan blijven vervullen, doch daarbij zijn tevens sociale belangen van de allergrootste orde betrokken. Neder land zal ook thans door noesten arbeid in zijn onderhoud moeten voorzien. Waar vele bronnen van welvaart thans minder rijk vloeien dan eertijds, staat de arbeid als productie-factor thans wel aan de spits. Voeding, kleeding, dek king en verwarming voor onze arbei dende bevolking eischen streng recht vaardige verdeelingsnormen. De daarvoor noodzakelijke overheids maatregelen zijn omvangrijk geworden en vereischen, ondanks hoog opgevoerde effi ciency een ongekend groote administratie, die met geweldige krachtsinspanning voor ons economische en sociale leven veel kan bereiken. Of de maatregelen ook doel treffend zullen zijn, hangt voor een groot gedeelte af van de mentaliteit waarmede de Nederlandsche bevolking ten aanzien van de naleving dezer maatregelen is vervuld. Tot zijn leedwezen heeft spreker moeten constateeren, dat in het bijzonder op het gebied van de distributie van levensmid delen en andere verbruiksartikelen veelal totaal verkeerde denkbeelden heerschen. waardoor velen zich laten verleiden tot daden, die in feite het Nederlandsche volksbelang schaden, terwijl de overtre ders in hun naïveteit, die vaak geen gren zen kent, meenen, dat zij een heldendaad hebben verricht. Het zou stellig mogelijk geweest zijn enkele distributiemaatregelen hetzij achterwege te laten, hetzij op be vredigender wijze te nemen, indien deze afkeurenswaardige mentaliteit niet be staan zou hebben. Ook tallooze vaak hin derlijke administratieve maatregelen moes ten getroffen worden om ontduikingen, die in het welbegrepen volksbelang niet toe laatbaar waren, te keeren. Ik acht het van het grootste belang, al dus dr. Hirschfeld, langs dezen weg nog eens met allen nadruk erop te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet terug gedeinsd zal worden en dat deze maat regelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbidde lijk het slachtoffer van zal worden. Het is dwaas en getuigt van een onbe grijpelijke naïviteit om te denken, dat ontduiking van Nederlandsche distributie maatregelen of prijevoorschriften ten na- deele zou komen van de bezettende macht. Alles wat op dit gebied gebeurt komt uit sluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. De ervaring heeft dit Dr. J. C. Hooykaas, wnd. secretaris-gene, raai van het departement van Justitie, heeft, na dr. Hirschfeld, nog in het bijzon, der de strafrechtelijke zijde van de ver. ordening belicht. De beide nieuwe verordeningen hebben, aldus dr. Hooykaas, de strekking een be. langrijk stuk wetgeving beter te handha. ven en daarmede beter tot zijn recht te doen komen. Het gaat hier allereerst om wettelijke regelingen, deels van vóór den lOen Mei, deels van na dien datum, op het gebied van de voedselvoorziening. Voorts om de voorschriften ten behoeve van de prijs- beheersching. welke voorschriften een ruimer gebied dan de voedselvoorziening omvatten; dan om het deviezenrecht, en tenslotte om een aantal andere regelingen van socialen aard, betreffende het beper ken van werk, het verbod van verlaging van loonen en salarissen, ontslag van ar beiders, enz. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat al deze regelingen van ingrijpend belang zijn voor het openbare leven hier te lande. Reeds daarom is haar handhaving gebo den. Een tweede reden voor ingrijpen is hierin gelegen, dat de Justitie niet werke. loos kan toezien, dat belangrijke wette lijke voorschriften, als waarvan hier sprake is, worden ontdoken. Zoodanige ontduiking komt op het oogenblik vooral op het gebied van de voorschriften be. treffende de voedselvoorziening voor. De nieuwe regelingen bevatten tweeër. lei le instelling van een eigen economi schen rechter, optredend op het geheele bovenvermelde gebied; 2e. uitbreiding van de mogelijkheid van preventieve hechtenis en van het recht, huiszoeking te doen in strafzaken, rakende de voedselvoorziening. Huiszoeking en preventieve hechtenis De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede De met „15 Vleesch” gemerkte bonnen van de Vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Mei tot en met Donderdag 22 Mei a.s. elk recht op het koopen van een half rantsoen vleesch, been inbegrepen of een half rantsoen vleeschwarcn. De met „15 Worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft in bovengenoemd tijdvak uitsluitend recht op een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen met deze bc..nen blijft geoorloofd tot en met Zaterdag 24 Mei a.s. Het rantsoen vleesch, dat per twee bonnen kan worden gekocht, bedraagt 100 gram. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen kan worden ge kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 g.am voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „één rantsoen vleesch” gemerkte bonnen elk recht geven op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 1 rantsoen vleeschwaren als boven omschreven. Justitie met betrekking economische leven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1