1941. en Het conflict tusschen Engeland Irak Donderdag 15 Mei. No. 17877. VERDUISTER EN Luchtaanvallen en De militaire toestand Het geval-Hess Een Amerikaansche bemiddelingspoging? De operaties in Noord-Afrika van 9.28 uur n.m. tot 5.44 uur v.m. DE DUITSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN i I 1 A s i A g 2 De aanvallen op de Britsche koopvaardij Von Papen bij Inönu op Midden-Engeland Britsche Oostkust en van I Voltreffers op een spoorwegwerk- plaats in Nottingham BESCHERMING VAN DE GEMEENSCHAP HET TRANSPORT VAN EEN REUS- ACHTIGEN KETEL Nachtdienst dokters: 5 2 Fransche bladen over de verklaringen van senator Pepper Duitsch-Italiaansche troepen 70 k.m. op Egyptisch gebied doorgedrongen Weer schepen gebombardeerd tot zinken gebracht De strijd om Galla duurt voort Maan: 16 Mei op 1.37 uur v.m.; onder 11.11 uur v.m. Missie van Irakschen minister van oorlog te Ankara gunstig verloopen Zijn achtergelaten aanteekeningen Waarschuwing van Afghanistan Britsche gezant uit Athene op weg naar Palestina Het Iraksche legerbericht COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: (Atlantic-Holland) (2580 gevallen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad’’ 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. dan het Het heeft van uit van gezant Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No 49 I I Het D.N.B. meldt uit Beiroet: De in Bagdad ontvangen berichten over de missie van den Irakschen minister van oorlog, Sjaukat, in Ankara vermelden, dat deze bevredigend is verloopen. De terugkeer van Sjaukat naar Bagdad wordt derhalve met groote kalmte ver wacht. Politieke kringen in de Irak- sche hoofdstad hechten aan de resul taten van deze reis groote beteekenis voor de verdere ontwikkelingen in het nabije Oosten. gistermiddag overi- laatste dagen geen Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 cL Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Om het groote algemeene belang, dat erbij betrokken is, willen wij nog even onderstrepen hetgeen gisteren door de secretarissen-generaal dr. HirSchfeld en jnr. Hooykaas is gezegd over de jongste maatregelen ter bescherming van jn het bijzonder de voedselvoorziening van ons volk. Men heeft hun betoogen in ons vorig nummer kunnen lezen en wij hopen, dat een ieder, ook in zijn eigen belang, deze gelegenheid niet heeft ver zuimd. De strekking van de desbetreffende verordening kan men in ’t kort zóó samenvatten: bescherming van het ge meenschapsbelang tegen misplaatst per soonlijk belang. Dat dit in den huldigen tijd van de allergrootste beteekenis is, zal niemand, die de werkelijkheid onder de oogen ziet, kunnen ontkennen. Het geldt in de eerste plaats de voedselvoorziening van ons volk, het allereerste levensbelang, dat thans zoo groote moeilijkheden op levert; het geldt ook de kleeding, dek king en verwarming. Deze reusachtige persketel werd door de firma Friedrich Krupp A.G. te Essen, met gebruikmaking van de nieuwste vindin gen op het gebied van electrisch lasschen, vervaardigd. Hij is bestemd voor de be werking van olie en weegt 80 ton. De grijpers van de rijdende kraan pakken den ketel om hem voor het vervoer per schuit over te laden. Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Vorming van een brandweer, brigade te Londen Britsche minister van binnenland- zaken, Morrison, heeft, aldus het --van een waarvoor ook bewoners van de omliggende provin cies worden opgeroepen. Voorts zijn alle electriciens en mecaniciens van 18 tot 50 jaar naar Londen, Liverpool. Middlesbo rough en ander bewapeningscentra in Midden- en Zuid-Engeland gedirigeerd om de grootste schade uit den weg te rui men. Tengevolge van de vernieling van groote electnische centrales en lichtleidin- gen liggen ook de bewapeningsbedrijven, welke niet rechtstreeks door Duitsche bommen zijn getroffen, stil. 2 2 2 2 s I A I 2 2 Naar Stefani uit Beiroet meldt, zou volgens daar uit Bagdad ontvangen be richten de regeering der Vereenigde Staten haar bemiddeling hebben aan geboden in het Iraksch-Engelsche con flict. In Iraksche kringen verklaart men, dat dit aanbod reeds van te voren is gediscrediteerd, daar Roosevelt als tusschenpersoon voor Engeland alleen in overeenstemming met de Engelsche belangen zal handelen. In Noord-Afrika heerschte op 12 Mei bij Tobroek groote activiteit van verken ners, welke deels tot succesvolle gevech ten en opschuiving van het Duitsch-Ita- liaansche front leidde. Bij Solloem dron gen Duitsch-Italiaansche strijdkrachten uit hun basis 70 k.m. ver op Egyptisch grondgebied door. De vijand ontweek be slissende gevechtshandelingen door een haastigen aftocht. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswIJa, Kantoorboekh. Leouwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1, de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Malta weer gebombardeerd Gistermorgen hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen opnieuw het vliegveld Lucca op het eiland Malta, met succes aangevallen. Talrijke inslaande bommen en branden in de schuilgelegenheden wer den waargenomen. De zeevesting Malta beleefde onlangs haar 600e luchtalarm binnen een periode van nauwelijks 11 maanden oorlog in de Middellandsche Zee. Alleen gedurende de laatste maanden werd in Malta 100 maal luchtalarm gegeven, een bewijs, in welke mate de aanvallen van het Duitsch-Ita liaansche luchtwapen in den laatsten tijd zijn toegenomen. Gisteren zijn de Duitsche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, weer met suc ces in den strijd geworpen tegen scheeps- doelen op den Atlantischen Oceaan en in het zeegebied rondom Engeland. Gister middag is een koopvaarder van 3000 bruto registerton bij Great Yarmouth door vol treffers midscheeps gezonken. Na een zware explosie verdween het schip in 2 minuten in de golven. Ten Noordwesten van Ierland werden twee koopvaarders van elk 5000 bruto registerton door Duit sche lange-afstandsbommenwerpers in scheervlucht aangevallen. Zij voeren in convooi. Treffers, gevolgd door ontplof fingen. toonden aan, dat de schepen aan zienlijk beschadigd werden. Voorts meldt het D.N.B.. dat in Brit- schen dienst varende Noorscbe vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 6800 bruto registerton. door Duitsche zeestrijdkrachten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Volgens berichten uit Amerikaansche scheepvaartkringen hadden deze schepen, die onderweg waren van Amerika naar Engeland, oorlogsmateriaal aan boord. In de haven van Cartagena zijn 9 schip breukelingen aangekomen in een motor boot. die afkomstig was van een tank schip. dat ter hoogte van Tanger door een Duitschen onderzeeër was getorpedeerd. Zij hadden 10 dagen in volle zee rond gedreven. Vier in Britschen dienst staande sche pen zijn, volgens berichten uit Newyork- sche scheepvaartkringen, door Duitsch op treden tot zinken gebracht. Het zijn het Noorsche vrachtschip „Solferino” (2580 ton), het Britsche motorschip „Derby shire” (11.660 ton), het Nederlandsche vrachtschip „Hercules" (2317 ton) en het Britsche motortankschip .San Conrado” (7982 ton). Laatstgenoemd schip zou op 400 mijl ten Zuidoosten van Groenland tot zinken zijn gebracht. De vroegere Britsche gezant in Athene, sir Charles Michael Falairet is in Bei roet aangekomen. Na een kortstondig op onthoud aldaar is hij naar Palestina doorgereisd. De ambassadeur was verge zeld door verscheidene leden van het ge- zantschapspersoneel. Sir Charles Michael Falairet heeft verklaard, dat de Britsche regeering geen gezant bij de Grieksche regeering op Kreta zal benoemen, daar alle aangelegenheden door het Grieksche gezantschap te Londen zullen worden behandeld. De sche D.N.B., last gegeven tot vorming brandweerbrigade in Londen, i De oorlog in Italiaansch Oost-Afrika wordt in de gebieden van Galla en Sida- mo. naar een bijzondere correspondent van de „Popolo di Roma" meldt, van Italiaansche zijde met verhoogde energie gevoerd Met uitzondering van de om strategische en hygiënische redenen vrij willig ontruimde laagvlakte, bevindt het geheele gebied zich stevig in Italiaansch bezit. Ook de inlanders, die zich ter be strijding van den gemeenschappelijken vijand in grooten getale laten aanwer ven, getuigen van hun bereidwilligheid om tot het uiterste verzet te bieden. De sultan van Gimma, die als vrijwilliger in de voorste gelederen strijdt, heeft zich evenals andere stamhoofden met zijn volgelingen bij onderscheidene gevechts- acties onderscheiden. Alle Britsche aan vallen werden tot dusver afgeslagen. veroorlooft. Irak daarentegen beschikt onder de stammen over tienduizenden soldaten, die tot dusver nog in het ge heel niet zijn opgeroepen, omdat men een algemeene mobilisatie voorloopig nog onnoodig acht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren voor den oorlog belangrijke doe len in Miidden-Engeland en aan de En gelsche Oostkust aangevallen. Naar het D.N.B. hierover verneemt, is in Notting ham het Westelijke deel van een spoor- wegwerkplaats door voltreffers vernield. In Great Yarmouth werden ontploffingen en branden in opslagloodsen geconsta teerd. Ook werd een aanval gedaan op het Engelsche vliegveld Waddington Zware bommen ontploften voor de han gars en vernielden 4 4-motorige vliegtui gen. is, zijn de practische maatregelen, waar toe de Duitsch-Fransche onderhandelin- gen reeds hebben geleid, getroffen bin nen het bestek eener politiek op langen termijn, welke op de inrichting eener nieuwe ordening van Europa is afge stemd. waarbij Frankrijk zich in volledige vrijheid en souvereiniteit wil aansluiten. Men voegt hieraan toe. dat deze orientee ring van de Fransche politiek breede perspectieven voor de toekomst opent. Fransche persstemmen Hoewel het resultaat van de samenkomst Hitler—Darlan niet bekend is, zoo schrijft de Matin”, toch staat vast, dat zij tot historische resultaten zal leiden. Op 11 Mei 1941 hebben overwinnaar en over wonnene gemeenschappelijk een overwin ning op het verleden behaald, welke over winning hoop geeft voor een betere toe komst. Hoe sneller de openbare meening zal begrijpen, aldus „Aujourd'hui”, dat de thans ingeslagen weg, de weg van de wer kelijkheid en het nationale belang is, des te beter zullen de vooruitzichten voor Frankrijk zijn. In dezen geest houden de Franschen ondanks de nederlaag hun lot in eigen handen. „La Croix” schrijft: Uit den tekst van het communiqué over den ministerraad blijkt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk in een nieuwe phase getreden zijn. In gezaghebbende kringen van Vichy verklaart men, dat de datum van 11 Mei een grondslag gelegd heeft voor de ontwikkeling der betrek kingen tusschen het Duitsche Rijk en de Fransche regeering. en Sidamo In een officieel communiqué te Vichy is medegedeeld, dat het op 7 Mei te Parijs gesloten accoord, betreffende de verzachting van de bepalingen voor de demarcatielijn tusschen bezet en onbezet gebied, nog deze maand van kracht zal worden voor het vrije goederen- en geld verkeer. Met uitzondering van enkele artikelen kunnen dan goederen van het bezette naar het niet-bezette gebied en omgekeerd worden vervoerd. Ook het betalingsverkeer is vrij, slechts het de- viezenverkeer blijft verboden. S.P.T. meldt uit Berlijn: Meer andere landen staat Frankrijk in middelpunt van de belangstelling, feit, dat Hitler admiraal Darlan ontvangen wijst er op, dat waarschijn lijk reeds groote beslissingen zijn. Dit vermoeden wordt overigens ook door de Fransche pers uitgesproken. In de Fransche pers wordt nog steeds een pennestrijd gevoerd met de verkla ringen van den Amerikaanschen senator Pepper. Pierre Vitoux schrijft in de ..Petit Pa risian". dat het Witte Huis zoowel de Monroeleer als ook de doctrine van goede nabuurschap, die Roosevelt zelf verheer lijkt heeft, ontrouw geworden is. Het in de praktijk in toepassing bren gen -van deze beide leerstellingen eischt, De partij is Dinsdagavond te Ankara eengekomen. voor het aanhooren van een uiteenzetting van den minister van bui- tenlandsche zaken, Saradjogloe, over de ontwikkeling van den buitenlandschen politieken toestand. De afgevaardigden namen met spanning kennis van zijn verklaringen. Daarna nam minister president Saydam het woord, die de uit eenzettingen van den minister van bui tenlandsche zaken bevestigde. Oe reactie in de Europeesche pers Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen, aldus het A.N.P., dat men in politieke kringen aldaar niet zonder belangstelling kennis neemt van de reactie, die de zaak-Hess in de inter nationale pers heeft gewekt. Men wijst op de gereserveerdheid in de geheele Europeesche pers, die de laatste jaren en vooral in het verloop der tegenwoor dige oorlogsverrichtingen illusies van werkelijkheid heeft leeren onderscheiden. Men acht het geenszins te verwonderen, dat de pers, die haar redactiebureaux ver van de Europeesche werkelijkheid heeft, aan de zaak-Hess nieuwe illusies vastknoopt. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek is in de geheele aangelegenheid, naar men gisteren in de Wilhelmstrasse zeide, hoogstens interessant, dat enkele landen probeeren, de zaak-Hess te ge bruiken voor een tendentieuze propa ganda. Het ligt geheel in de lijn der Engelsche illusiecampagne en der Ame rikaansche propaganda, als men in de Angelsaksische wereld de dalende stem ming van het volk tracht op te houden met de zaak-Hess. zonder dat men acht slaat op den feitelijken toestand. In beide Angelsaksische stpten denkt men klaar blijkelijk echter niet aan de ontnuchte ring, die hun volken zullen ondergaan, wanneer zij op zekeren dag zelf zien, wat illusie en wat werkelijkheid is. Hess en de Britsche propaganda De Britsche draadlooze dienst publi ceert het volgende bericht over de Lager huisvergadering van Dinsdag, meldt het A N P. Naar aanleiding van een aantal vragen heeft de ministerpresident in het Lager huis de verzekering gegeven, dat in de naaste toekomst een verdere verklaring over de zaak-Hess zal worden afgelegd. Een der afgevaardigden verzocht Chur chill er voor zorg te dragen, dat de minister van voorlichting. Duff Cooper, de berichten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behandelen. Hess meende, dat een bespreking met Churchill doelloos was, want hij heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat hij in geen geval den Engelschen premier zelf wilde spreken. Naar voorts uit zijn aanteeke- ningen blijkt, was hij vast overtuigd van het succes van zijn missie. Hij rekende er op binnen omstreeks 2 dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in Engeland de noodige benzine voor de terugreis tot zijn beschikking zou stellen. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoopte terug te zien, van zijn voornemens verwittigd. Het A.N.P. meldt uit BerlijnRudolf Hess heeft, naar uit ingewijde kringen wordt vernomen, toen hij naar Engeland vertrok, tamelijk uitvoerige aanteekenin gen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte uit eigen initiatief een compromisvrede tusschen Duitschland en Engeland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken „de waarheid in En geland te brengen”. De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de wer kelijke mogelijkheden en in de wijze van uitvoering slechts verklaard kan worden door de aanwezigheid van waanvoor stellingen, schijnt in de eerste plaats haar oorsprong te vinden in algemeen rnenschlievend gevoel, waarvoor hij als gevolg van zijn zwaar lichamelijk lijden bijzonder toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiteraard niet ingewijd in de plannen van de op perste militaire leiding van het Rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koesteren, dat uitvechten van den Duitsch-Engelschen oorlog tot d" uiterste consequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een nederlaag, maar zelfs met de vernietiging van En geland. Hij wist, dat Engeland niet al leen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de binnenlandsche en eco nomische situatie in Duitschland van onjuiste premissen uitgaat. Uit zijn pa pieren blijkt onmiskenbaar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door be drog jegens het Engelsche publiek van de zijde van Churchill en zijn kliek, het geen naar hij schrijft het eenige is, dat een beletsel vormt voor den vrede op de wereld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt, dat het mogelijk zou zijn Engeland te over tuigen van den waanzin der houding van zijn huidige leidende figuren, als het hem zou gelukken andere Engelsche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lichten. Hiervoor kwam volgens hem lord Hamilton in aanmerking, dien hij blijkbaar van de Olympiade in 1936 te' Berlijn kende Inderdaad is hij. toen zijn benzine op was. in de nabijheid diens landgoed met een parachute ziin vliegtuig gesprongen Blijkbaar re kende hij c °P- dat H,alT>ilton en zijn kring in EnSeland voldoenden invloed bezaten. Iraksche premier doet een beroep op het volk De Iraksche ministerpresident heeft gisteren, naar verder uit Bagdad wordt gemeld, een beroep gedaan op het Irak sche volk ten behoeve van de nationale verdediging. Hij herinnerde daarin aan de vroegere inspanning en offers en ver klaarde: „Het is de plicht van ieder af zonderlijk, zijn landgenooten te helpen, die naar de wapens gegrepen hebben, om de vrijheid en onafhankelijkheid van het land te verdedigen”. Naar het D.N.B. meldt zijn in Annam omtrent den militairen toestand in Irak de volgende bijzonderheden ontvangen: De beschieting gedurende 12 dagen van dé vl*ëgvelden van Sennelseban en Sjoeaiti door Iraksche .vliegers en artil lerie heeft zeer zware beschadigingen veroorzaakt. Sennelseban is een ten koste van 6 millioen pond sterling ge bouwde sterkte met ondergrondsche op slagplaatsen. onderkomens en bunkers. De doeltreffendheid van deze installa ties is door voortdurende Iraksche aan vallen zeer verminderd. De talrijke En gelsche vliegeraanvallen op de Iraksche belegeringstroepen hebben slechts wei nig kunnen uitrichten. Voor de Engel sche aanvallen moesten talrijke Engel sche vliegtuigen uit Egypte overgevlo gen worden. De wegen van Basra naar het Engel sche. versterkte vliegkamp vap Sjoeaiti is door Iraksche strijdkrachten geblok keerd. Dit verklaart het Engelsche plan om zich in het bezit te stellen van het fort Roetba. Twee aanvallen mislukten onder zware verliezen voor de Engel schen. Het zenden van versterkingen is voor Engeland zeer moeilijk, daar de gevaarlijke situatie in Egypte zulks niet De Duitsche ambassadeur von Papen heeft gistermiddag een onderhoud van een uur gehad met den president der Turksche republiek, Inönu. De audiëntie werd bij gewoond door den minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe. United Press meldt uit Ankara Bijzon derheden over de besprekingen zijn tot nu toe niet bekend. Een hooge ambtenaar van het Turksche ministerie van buiten landsche zaken verklaarde, dat von Papen „niets onaangenaams heeft medege bracht”. Turksche politieke kringen meldden, dat de Duitsche ambassadeur als „vredes engel” optreedt. Zij verzekerden,» dat Turkije geen gevaren dreigden. Van eeni- de Duitsche eischen was op het oogenblik geen sprake. Integendeel het feit, dat von Papen zich voorbereidt op een zomer verblijf aan den Bosporus, acht men te Ankara een aanwijzing, dat Turkije een langen tijd van vrede tegemoet gaat. De Britsche ambassadeur Hugessen had eveneens gistermorgen een langdurige con ferentie met minister Saradjogloe. Dins dagmiddag had een informeele bijeen komst tusschen de leidende Turksche staatslieden plaats, waaraan o.a. Sarad jogloe, ministerpresident Saydam en de staatspresident deelnamen. Men zegt ech- thans ingeslagen weg, de weg van de wer-1 (ter, dat dergelijke conferenties in den i- u_i- ■- j— laatsten tijd veelvuldig plaats hebben en volstrekt niets buitengewoons beteekenen. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt, heeft von Papen, sinds zijn terugkeer in Tur kije, een levendige activiteit aan den dag gelegd. Vermeldenswaard is in dit ver band een artikel in het blad „Ulus”, waarin nogmaals wordt verklaard, dat de Turksche regeering er niet aan denkt van haar neutrale houding af te wijken. Dat in de Wilhelmstrasse gistermiddag de aandacht op dit artikel is gevestigd, schijnt er op te duiden, dat momenteel van Engelsche zijde sterke druk op Tur kije wordt uitgeoefend. De indruk in de Wilhelmstrasse was gens, dat in de belangrijke veranderingen in den toe stand in Turkije zijn ingetreden. Bijeenkomst van de volkspartij Turksche republikeinsche volks- bij- dat de Vereenigde Staten zich onthouden van iedere inmenging in aangelegenheden op andere continenten en dat zij zells verplichtingen respecteeren, waarvan zij verwachten, dat andere deze ook na komen. Jean Luehaire schrijft in „Nouveaux Temps" onder het opschrift„Frankrijk verklaart zich solidair met het Duitsche Rijk in het geval van een Amerikaan schen aanval op Europa, dat. wanneer Roosevelt besloten is tegen den wil van de meerderheid van het Amerikaansche volk aan den oorlog deel te nemen, om het geschokte moreel van de Britsche bevolking te versterken, de vooraanstaan de Fransche persoonlijkheden een deel nemen aan Amerika aan den oorlog tegen Duitschland gelijk zullen stellen met een aanval van Amerika op het Europeesche continent Een aanval van Amerika op Duitschland vormt derhalve cok een aanval op Frankrijk en dienten gevolge moet Frankrijk met het Duitsche Rijk samenwerken bij de verdediging van Europa en ook van Afrika, daar dit na tuurlijke verlengstuk van Europa voor Europa onontbeerlijk is. De houding van Frankrijk kan in den volgenden zin worden samengevat„Frankrijk staat neutraal tegenover het Engelsch-Duitsch- Italiaansche conflict Het zal echter aan den strijd deelnemen, wanneer deze den vorm van de Amerikaansche wereld op het Europeesche halfrond en zijn Afri- kaansch verlengstuk aanneemt De Amerikaansche openbare meening is thans ingelicht Ieder ingrijpen van de Vereenigde Staten moet er toe leiden. Frankrijk en Duitschland aaneen te sme den bij het afslaan van den aanval." Voormalige Iraksche premier plotseling overleden Het „Giornale d’Italia” verneemt uit Damascus, dat de voormalige Iraksche ministerpresident. Taha el Hasjimi, plotseling is gestorven. De overledene was de voorganger van den huidigen ti tularis Kailani. Toen deze aan de macht kwam, vluchtte Hasjimi uit Bagdad. United Press meldt uit Beiroet Naar de zender van Bagdad bekend maakt, heeft de regeering van Afghanistan op grond van het pact van Saadabad. Enge land uitgenoodigd de vijandelijkheden te gen Irak te staken, daar anders Afgha nistan zich gedwongen zou zien zich aan de zijde van Irak te stellen. Uit Beiroet wordt het volgende Irak sche legerbericht gemeld: Vijandelijke vliegers wierpen bommen op 2 auto’s van het Roode Kruis, welke duidelijk herkenbaar waren. De beide auto’s werden vernield en de chauffeurs gedood. Onze gevechtsvliegtuigen onder namen verkenningsvluchten boven vijan delijke steunpunten en keerden behouden op hun punten van uitgang terug. Een vijandelijk vliegtuig vloog boven de hoofdstad en liet 4 bommen vallen, zon der schade te veroorzaken. Vijf vijande lijke vliegtuigen vlogen boven een stad in het Zuiden des lands en wierpen ver scheidene bommen uit, welke echter hun doel misten en geen schade aanrichtten. In de Westelijke woestijn ondernamen onze landstrijdkrachten krachtige aan vallen op vijandelijke stellingen. Bij Kerbela stortte een vijandelijke bom menwerper omlaag. De bestuurder werd gedood; de beide andere inzitten den, die gewond waren, werden gevan gen genomen. Fransche ministerraad bijeen Na de bijeenkomst van den minister raad te Vichy werd gisteren aan de pers het volgende officieele communiqué ver strekt: De ministerraad is onder voorzitter schap van maarschalk Pétain bijeenge komen. Er is rapport uitgebracht door admiraal Darlan over de Duitsch- Fransche onderhandelingen, welke een stemmig door den ministerraad zijn goedgekeurd. De resultaten dezer onder handelingen zullen spoedig worden be kendgemaakt. □e besprekingen tusschen Hitler en Darlan te Berchtesgaden In politieke kringen van Vichy onder streept men. naar het persbureau Ofi meldt, de bijzondere beteekenis van de bespreking tusschen den Führer en admi raal Dartan te Berchtesgaden, welke 4 uren heeft geduurd. Het resultaat van deze ontmoeting, zoo zegt men in deze kringen, is zeer bemoedigend. Hoewel het resultaat in zijn beteekenis beperkt Troepenconcentraties in Saoedie- Arabië tegengesproken De gezant van Saoedie-Arabië in Cai ro heeft het in het buitenland versprei de bericht, betreffende beweerde troe penconcentraties van zijn land tegen Irak, met beslistheid tegengesproken. Zekere veiligheidsmaatregelen Saoedie-Arabië hebben, naar de verklaarde, alleen betrekking op de be scherming van de eigen grenzen, aldus het D.N.B. Er kan niet met genoeg nadruk ook nu weer aan herinnerd worden, dat wij leven in oorlogstijd en in bezet gebied, waaruit voortvloeit, dat ook ons land is onderwor pen aan de blokkade-maatregelen tegen de oorlogvoerende partij op het Europee sche continent en dat het is opgenomen in de groote economische gemeenschap op dit continent. Dit brengt harde feiten met zich mede en onvermijdelijke consckwen- ties, zooals wij reeds meermalen hebben betoogd. Het belang van ons volk ver- eischt, dat wij die feiten als de onafwijs bare werkelijk van het oogenblik erkennen en aan die consekwenties zoo voed move lijk het hoofd bieden. g moge Dit laatste kunnen wij alleen doen als ons volk den vasten wil toont den last gemeenschappelijk te dragen. Met het hartelooze „ieder voor zich” komt men pr niet, eenvoudig omdat dan het gedrag van ^’kknn°H!re±rOende geldmiddelen be- schikken, de spoeling voor de groote mas sa des volks, die niet zoo bXorr^hï is, te dun maakt .Dit is niet slechts een sociale onrechtvaardigheid, maar ook een aantasting van onze thans meer dan oJit s^^krmV°lkskraCht Ons toomaa^ fhk^tiL u.lnimers in de«n moel- ul;5n,H,d het arbeidsvermogen en de ar- mirt dèr/w net VoUt in zljn «eheel en juist deze worden ernstig bedreigd als de d^ ^™en‘ng Van de breede scharen len vP.Z,he„ld hee?. reeds vele maatrege- veI|nve?Onien °m gevaar zoo veel mo- a»!»k Jfe5run’ Doch de ervaring heeft ?r'e^rd: ^at het effect ervan voor een de£ w?rdt teniet gedaan doordat zicl? weinig aantrekken van het lot land«enooten en niet inzien, dat ieder het beste wordt gediend als t belang van allen zoo goed mogelijk wordt behartigd. In vele gevallen zul[en handelingen tegen het algemeene volksbelang zooals frauduleuze slachtin gen, clandestiene verkoop en koop van distributie-goederen, voortvloeien uit een eigenbaat, die dit gemeenschapsbelang be wust negeert; in vele andere gevallen ech- zal stellig een zekere onnadenkend heid in het spel zijn. Voor de onnaden kenden moge ook hier een dringend be* roep orden gedaan op hun moreele in zicht; als zij zich rekenschap geven van de nooden des volks, zal hun sociale recht vaardigheidsgevoel ontwaken en zullen voor hen niet de scherpe en harde maat regelen behoeven te gelden, welke de moedwillige overtreders met geweld van den verkeerden weg moeten afdringen. De overheid kan nu eenmaal niet g doogen, dat haar beschermingsmaatregel voor een groot deel worden verlamd dom- ontduiking. Zij kan dit niet gedoogen om der wilk van de sociale rechtvaardign en van het overwegend belang van voedselvoorziening van ons volk, en met om der wille van den eerbied v re£j’t en wet en daarmee van haar g Dat het de overheid ernst is “ij handhaving van haar maatregelen, aai onverbiddelijk en streng en zelfs hard optreden om het kwaad te achterhai te bestraffen, is uit de toelichtingen doende gebleken. Het moge voor ieder, hetzij hij in onnadenkendheid z< digt of in bewust egoïsme, een ern- waarschuwing zijn. Wie tegen de ia* v loopt, zal ongenadig getroffen w°rd 'y. Wij mogen zeker zijn en hierop zen ook duidelijk de toelichtingen va de beide secretarissen-generaal dar wel de nu met zoo groote bevoegdheid kleede opsporingsambtenaren als de a - gestelde snel berechtende speciale rec‘ - ters bij de uitoefening van hun taak red - lijk en rechtvaardig zullen te werk gaan. Wie als zorgzamehuisvader of -moeder tijdig op wettige wijze een redelijken voor raad voor het gezin heeft gemaakt en niet als zondaar tegen de maatregelen der overheid moet worden aangemerkt, be hoeft niet te vreezen, zoo is verzekerd. Doch wie thans niet luisteren wil, zal moeten voelen! Men doe zijn voordeel met de nadrukkelijke waarschuwing.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1