In de keuken der radio-luister- vergunningen millioen toestelbezitters Ruim een BINNENLAND De Avondschool van Doctor Plaizer Welken distributiebon heeft men noodig? 5e bl. Historische vondsten te Rhenen 24 26 23* 86 95* 29 01 19 18 7* 17 15* 17 15* 16* 15 14* K 7 10 65 75 64*74* 30 31 27 25 21 boter-of vetkaart De wederopbouw van Rhenen Geen groote uitbreiding HAAGSCHE COUTIANT DonHerdag 15 Mei 1941’ Schoolwerktuinen Zuid-Holland Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van dieren Iets over aren, dagen, maanden, jaren pag. 2 Een zesde deel der bevolking op de kaart! De oude vestingwerken ARTIKELEN BON waarin geldig 5 t/m 28 Mei 12 Mei t/m b Juni 21 April t/m 15 Juni 31 April t/m 15 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram KAAS niet in restaurants 28 April t/m 31 Mal EXTRA RANTSOEN RIJST 3 t/m 25 Mal 250 gram AARDAPPELKAART teeeeeeeeeeee BROODKAART rftulier thuis kreeg 1 100 gram BLOEMKAART 21 April t/m 18 Mal BOTERKAART 200 gram BOTER VETKAART I 200 gram 26 Mei t/m 11 Juni MELKKAART 12 t/m 18 Mal MELK IJ liter VLEESCHKAART 50 gram SCHEERZEEP 75 Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN. EN KATTENBROOD 10 k.g. 1 t/m 31 Mei de PETR0LEUMZEGEL8 2 liter Koken 21 April t/m 15 Juni N.B. 1000 gram 1 kilogram; 600 gram 1 oond; 100 gram 1 ons. gezeg- Dr. PLUIZER. 250 gram 250 gram 100 gram 250 gram Opleiding van leerkrachten en aanpassing aan den tegenwoordigen toestand Zaterdag j.l. waren 1.152.260 radio- ontvangtoestelbezitters en 245.000 aan geslotenen bij een radio-distributie in het bezit van een luistervergunning. Daarmee is de groote massa der aan vragen verwerkt en zorgvuldig geadmi nistreerd, op kaart gebracht en in stalen kasten gerangschikt ARBEIDSFEEST IN EEN FABRIEK, DIE EEN JAAR GELEDEN VERWOEST WERD Ontheffingen Volgens het besluit kan 10 pCt. van het totaal der radiotoestelbezitters in aanmer king komen voor een ontheffing. Tot nu toe zijn reeds ruim 90.000 verzoeken om ontheffing ingekomen. Deze gevallen wor den via de burgemeesters onderzocht en het ligt voor de hand, dat men dit enorme aantal bij lange nog niet heeft kunnen controleeren. Maar geen enkele ontheffing wordt verleend zonder voorafgaand nauw keurig onderzoek. De gang van zaken is in het algemeen zoo, dat men betalen moet, totdat de ontheffing is verleend, RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) SLA-OLIE of raapolie (bon vóór 17 Mei inleveren). of poter KALF8- Of 100 gram op één bon een ei op één bon 40 gram 250 gram 1 kilogram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 26 Mei t/m 11 Juni 8 t/m 25 Mei extra t/m 28 Mei 8 t/m 25 Mei extra t/m 28 Mei 7 t/m 14 Mei extra t/m 17 Mei 12 t/m 18 Mei extra t/m 21 Mei 11 t/m 17 Mei extra t/m 21 Mei 4 t/m 24 Met extra t/m 28 MM SLA-OLIE of raapolie (bon vóór 17 Mei inleveren). of boter of margarine MARGARINE of boter RUND- KALF8. VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Of VERDUURZAAMDE KIP. EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. 50 gram; 1 tube; 1 pot 15 t/m 22 Mei extra t/m 24 Mei SCHEERZEEP of SCHEERCRèME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep (oude samenst of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmlddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak Veel vraag naar toestellen Uit de cijfers blijkt een snelle stijging in de eigen-toestel-bezitters en een nog scherper daling in het aantal aan sluitingen op de radio-distributies. extra t/m 18 Mei 12 Vm 18 Mei extra t/m 21 Mei 5 t/m 11 Mei extra Vm 18 Mei echter niet in restauranta e. d. waarna terugbetaling van het reeds ge storte bedrag volgt. Iets merkwaardigs, dat bij het oprui- mingswerk te Rhenen voor den dag is gekomen, betreft de oude vestingwerken van Rhenen. Rhenen heeft een steenen vestingstelsel gehad, dat voorafging aan de vestingstelsels met bolwerken of bas tions en gordijnen of rideaux. Men vindt in enkele oude steden in Nederland over blijfselen van steenen vestingen en dal zijn dan veelal dikke muren met uitge spaarde bogen aan de binnenzijde. Op de oudste kaart van Amsterdam vindt men deze afgebeeld. De vestingmuren van Rhenen zijn echter geheel anders dan de voornoemde. Daar zijn het twee muren van ongeveer 3 5 4 meter, waar men dus oudtijds tusschen kon wandelen. Van deze muren zijn thans slechts hier en daar brokstukken over, maar ongetwij feld zullen er tusschen de huizen en in den grond meer overblijfselen zijn van de vestingmuren en ook van de poorten, die er geweest moeten zijn. Op een ten stadfouize te Rhenen gehouden bespre king is besloten, een commissie in te stellen, die als eerste taak zal hebben een reconstructieteekening van de oude vestingwerken te maken, om daaruit af te leiden, welke onderdeelen van dit ves tingstelsel bewaard zullen blijven en welke hersteld of aan het daglicht ge bracht zullen worden. Voor deze commis sie worden voorloopig aangewezen een vertegenwoordiger van het bureau voor den wederopbouw en van den bond Heemschut, een van den oudheidkundigen bond en een uit de stichting Menno van Coehoorn, de vereeniging tot behoud van vestingwerken in Nederland. Hiermede is dus een begin gemaakt met de aestheti. sche verzorging van het stadje Rhenen, waarbij dus als het ware de oude ves tingwerken in eere hersteld zullen wor den en ongetwijfeld het stadje aan schoon heid zal winnen. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit ••«•■••••••••••••••••••••••••o of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak Het oude stadje Rhenen heeft door den oorlog zwaar geleden. Van de bebouwing om den hoofdweg door de sftd is vrijwel niets meer over. Het is een zegen, dat de Cunerakerk met zijn schoonen toren is gespaard gebleven. De puinhoopen zijn nu opgeruimd. Men ziet de diepe kelders, die ons leeren, dat onze voorouders zon der behoefte aan schuilkelders dit onder deel beter verzorgden dan wij in onzen tijd doen. In eenzaamheid is een klein gebouwtje blijven staan, dat een over blijfsel moet zijn van een kerkelijk ge bouw, een kapel, of de koorafsluiting van een kleine kerk. Dit bouwwerkje dient gerestaureerd te worden om straks te midden van alle nieuwe bouwkunst iets te geven van de geschiedenis van de stad. Voor den wederopbouw van de stad is een nieuw stratenplan gemaakt, waar bij met groote zorg te werk Is gegaan. Hier heeft, behalve het bureau voor den wederopbouw, de inspecteur van de volkshuisvesting in de provincie Utrecht zijn medewerking verleend. In plaats van de hoofdstraat komt een ruim plein, waarmede tevens bewerkt wordt, dat niet al te veel bouwterrein in het stadje beschikbaar komt, omdat men met een matige hoeveelheid winkels en kantoor gebouwen zal kunnen volstaan. Wat de laatste betreft deelde ons de heer Enserinck nog mede, dat het in het voornemen ligt, om nu ook de radio-cen- trales genaast zijn, geleidelijk te komen tot één centrale uitzending voor de distributie-luisteraars. Een zeker begin werd daarmee indertijd reeds gemaakt door de lijnverbinding met de twee Neder- landsche omroepstations. Gistermiddag is in de Cliever's toffee- en caramel-fabrieken L. J. Gillet Jzn. te Rotterdam een arbeidsfeest gehouden, waarvan de organisatie berustte bij de werkgemeenschap van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen .Vreugde en Arbeid”. De directeur van de fabriek, de heer Gillet, heeft bij den aanvang van deze feestelijke bijeenkomst de bedoeling hier van uiteengezet. In deze uiteenzetting herinnerde de heer Gillet er aan, dat het juist een jaar geleden was. dat de fabriek tengevolge van de oorlogshandelingen in een puinhoop werd herschapen. Direct na deze gebeurtenissen is het besluit geno men om de fabriek weder op te bouwen. In het sousterrain van de fabriek is toen direct weder begonnen met de machines, die uit het puin gered konden worden. Zoo werden reeds 14 dagen na de ramp de eerste toffees gefabriceerd. Spr. bracht na deze woorden zijn dank aan het per soneel van de fabriek, dat op zoo schitte rende wijze getuigenis had afgelegd van zijn wil tot medewerking aan dezen we deropbouw. Met deze bijeenkomst heb ik, aldus spr., den dag van het vorige jaar willen gedenken en den spoedigen weder opbouw, die daarop volgde, willen vieren. Hierna ving een geanimeerd cabaret- programma aan, dat onder leiding stond van den conferencier Alex de Meester. De vertegenwoordiger van het N.V.V., de heer Jordaans, zeide in een toespraak, dat dit feest den band symboliseert, die er moet bestaan tusschen den bedrijfslei der en het personeel. DE PERSOONSBEWIJZEN EN DE TITEL VAN JOURNALIST Het verbond van Nederlandsche jour nalisten heeft aan de rijksinspectie voor bevolkingsregisters geadviseerd, om bij de personen, die zich bij het uitreiken van de persoonsbewijzen, „journalist” noemen, of die in het bevolkingsregister ingeschreven staan als zoodanig niet dit beroep op het persoonsbewijs in te vullen, dan alleen wanneer de betrokkene den door het ver bond uit te reiken journalistenpas kan overleggen. De invulling van het beroep kan aan vullend ook op lateren datum dan dien der uitreiking van het persoonsbewijs, door het plaatselijk bevolkingsregister geschie den cp vertoon van den specialen journa listenpas. Het bestuur van de Centrale vereeni ging voor schoolwerktuinen en boomplant- dagen in Nederland, gevestigd te Amster dam, heeft de medewerking „van de com- misarissen der provincies ingeroepen tot het uitbreiden van het aantal schoolwerk tuinen. Terzake is advies gevraagd aan de inspecties van het lager onderwijs en van het tuinbou wonder wijs, welke op het standpunt staan, dat het schooltuinwezen in dezen tijd bijzondere aandacht verdient, aangezien er groote ideëele voordeelen aan verbonden zijn om de schoolgaande kinderen met de practijk van de bodem- cultuur in aanraking te brengen. Immers door deze kinderen de zorg van een eigen tuintje toe te vertrouwen, wordt niet al leen bij hen verantwoordelijkheidsgevoel aangekweekt, doch zal ook in hun verdere leven de waardeering voor den arbeid op dij gebied groeien, welke laatstbedoelde omstandigheid voor een betere samenwer king tusschen stad en land van belang is. Intusschen mag de gewone schoolaroeid daarvan geen hinder ondervinden. Verder worden in de adviezen der inspecteurs eenige aanwijzingen gegeven, waarmede bij het behartigen van deze aangelegen heid ernstig rekening zal zijn te houden. In de eerste plaats zal thans, nu het nood zakelijk is geworden alle cultuurgronden zoo intensief mogelijk ten dienste van de voedselvoorziening te benutten, niet tot groote uitbreidingen van de schoolwerk tuinen moeten worden overgegaan. De uit breidingen zullen namelijk beperkt moe ten blijven tot die gronden, welke niet op andere wijze in het belang van de voed selvoorziening kunnen worden gebruikt. In de tweede plaats is er op te letten, dat de verzorging van bedoelde tuinen deze moet men niet te ingewikkeld opzetten in goede handen wordt gelegd. Aan het opleiden van een voldoend aantal goede leerkrachten zal dan ook voortdurend veel aandacht zijn te schenken, zulks ter voor koming, dat bij gebrek aan voldoend des kundig toezicht, het beoogde doel niet zou worden bereikt. Te dien aanzien is over leg noodzakelijk met het bestuur van ge noemde vereeniging en met den tuinbouw- voorlichtingsdienst. Voorts zal de wijze van verzorging der tuintjes zijn aan te passen aan den tegenwoordigen toestand, zoodat b.v. siergewassen moeten worden vervangen door producten als aardappelen en boonen Het ligt in de bedoeling thans gemeen te -en schoolbesturen bij deze actie in te schakelen. Reeds zijn een aantal gemeen tebesturen aangeschreven, waarbij deze uitvoerig dienaangaande zijn ingelicht en uitgenoodigd een geleidelijke uitbreiding en verbetering van de schoolwerktuinen zooveel mogelijk te bevorderen. CREMATIE H. OOSTWALD Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer H. Oostwald, oud-inspecteur bij het in- landsch onderwijs in Ned-Indië, op 66- jarigen leeftijd te Apeldoorn overleden. Aanwezig waren o.a. de heeren R. G. A. Schreiner, gep. hoofdambtenaar in Ned- Indië, L. M. en J. Platteeuw, allen uit Den Haag, A. W Ridderhof, Leiden, mej. R. M. Visser, oud-directrice der normaal school voor inlandsche hulponderwijzeres- sen te Djokjakarta, mej. E. Holtmark van Dijkerhof, oud-onderwijzeres te Padang en de heer Joh. Snijder, oud-hoofd bij het openb. onderwijs te Bandoeng. Gesproken hebben de heer J. van Hame. len uit Rijswijk, oud-hoofd bij het open baar onderwijs en oud.leeraar aan de hoogere kweekschool voor inlandsche on derwijzers te Poerworedjo en de heer H. J. van Langeveld te Haarlem. Bij het dalen der kist speelde de orga nist „Nader, mijn God, tot U”. Een zwager, de heer Pijnappel, dankte voor de belang stelling. VOORDRACHTEN OP BEDRIJFS ECONOMISCH GEBIED Door de Nederlandsche Middenstands- centrale is besloten in enkele belangrijke centra des lands op korten termijn series voordrachten te organiseeren voor bestuurders en leden van middenstands organisaties en andere belanghebbenden over actueele onderwerpen op bedrijfs economisch gebied. De series zullen be staan uit drie voordrachten, in drie op eenvolgende weken te houden. In elke bijeenkomst zal een apart onderwerp door een specialen deskundige worden behandeld. THEE Of KOFFIESURROGAAT SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago ot aardappelmeel ot puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjea in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard meelvlek ken ot gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) 21 April t/m 18 Mei 6 Vm 18 Mei extra t/m 1 Juni 21 April t/m 4 Mei BEDRIJFSRAAD 8TEENHOUWERS- BEDRIJF De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken, heeft ingesteld een bedrijfsraad voor het steenhouwers- bedrijf. Tot het steenhouwersbedrijf wor den geacht te behooren de ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waarin uitsluitend of nagenoeg uitsluitend natuur steen wordt bewerkt. Het aantal leden en plaatsvervangend» leden van den bedrijfsraad zal 8 bedrag* In café.restaurant „Weber” te Utrecht kwam gistermorgen de bond van politie ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren in algemeene ledenvergadering bijeen. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter, de heer J. Fremery Kalff, inspecteur van politie le kl. te Amster dam, sprak den wensch uit, dat er juist in deze dagen door den politieman ten aanzien van het bestrijden van dierenleed veel mag worden verricht. Speciaal voor het paard, dat het in dezen tijd zoo moei lijk heeft, vroeg spr. aller aandacht. Spr herdacht wijlen den heer J J. A. de Ko- ning, commissaris van politie te Hilver sum, den man, aan wien de bond zijn ont. staan te danken heeft... Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F Berkel, commissaris van rijks- en gemeentepolitie te Bussum, en de reke. ning en verantwoording 1940 van den pen. ningmeester, den heer B. Buissink, oud- brigadier-majoor der rijksveldwacht te den Haag, werden goedgekeurd. In de kas commissie werd gekozen in de plaats van den heer J. Schippers te Delft, de heer D. van Zijl uit den Haag. In het hoofdbestuur werden herkozen de heer J. Fremery Kalff (voorzitter) uit Amsterdam en de heer A. van Campen uit Roozendaal. De penningmeeester, de heer Buissink uit den Haag, stelde zich niet meer her. kiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer D. v. d. Burg uit den Haag, terwijl in de vacature D. Talsma uit Dronrijp, die den politiedienst heeft verlaten, werd ge kozen de heer C. A. Schroder uit Kerk- rade. In behandeling kwam het voorstel om „te bevoegder plaatse de noodige stappen te doen, teneinde wijziging te verkrijgen van art. 7, dat wordt bepaald, wanneer van de op de hondenkar aanwezige lig- plank gebruik moet worden gemaakt” Het prae-advies van het hoofdbestuur hield in, dit voorstel met een goedgunstig ad vies in handen te geven van den anti. trekhondenbond. De vergadering besloot dit voorstel aan te nemen met dien ver stande, dat het ter keuring zal worden gezonden aan prof. Berger in den Haag, in verband met de binnenkort te verschijnen Dierenwet. Na de middagpauze dankte de voorzit ter allereerst de heeren B. Buissink en D. Talsma, die uit het hoofdbestuur treden, voor het vele werk, dat zij in den loop der jaren voor den bond hebben verricht. Op voorstel van het hoofdbestuur werd ver. volgens de heer B. Buissink benoemd tot eere.lid. Het voorstel van opperwachtmeester T Kuik betreffende het in het leven roepen van een speciale dierenbeschermïngs- politie kwam hierna aan de orde en over dit onderwerp werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Het hoofdbestuur zag In het voorstel hoe aanlokkelijk het er ook ui’ziet een gevaar. Het doel van den bond toch is juist alle politie ambte. naren te maken tot dierenbeschermers. Komen er nu speciale politie-ambtenaren. dierenbeschermers, dan zullen andere po litiemannen hierin aanleiding kunnen vin den, minder aan dierenbescherming te doen. De praktijk immers heeft dit b.v. ten aanzien van het verkeer ook geleerd. Het hoofdbestuur voelde er wel voor de heq- 'ren directeur.generaal en inspecteur.gene. raai voor de politie te verzoeken, te bepa. len, dat bij de opleidingen van de nieuwe politie-ambtenaren aandacht aan dierenbe scherming zal worden geschonken en dat zoo mogelijk door deskundigen en dieren artsen les in behandeling en verzorging van dieren zal worden gegeven. Ten aan. zien van de opleiding in behandeling en verzorging van dieren bestond er ter ver. gadering algeheele eenstemmigheid. Be sloten werd een dergelijk verzoek aan de bevoegde instanties te richten. Wat het eerste punt betrof, besloot de vergadering een verzoek te richten tot den inspecteur-generaal van de Nederlandsche politie om speciale politie-ambtenaren uit iedere divisie aan te wijzen en te belas ten met de handhaving van de dierenbe. schermende bepalingen. Tenslotte werd als plaats van de vol gende vergadering aangewezen Meppel. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II Ill IV V VI Op voederkaart voor katten De financiën De aangeslotenen bij distributie-cen- trales betalen hun luisterbijdrage mèt de contributie, d.w.z. 35 cent plus 17J cent, samen 52j cent, tegen de 50 cent, welke voorheen moesten worden betaald. De extra-uitgave van 2A cent wordt op deze wijze minder gevoeld en het heeft vele luisteraars behouden. De toestelbezitters betalen per maand en per zegel of driemaandelijks, halfjaar lijks of jaarlijks (bij vooruitbetaling) per giro, zoo mogelijk, in automatische af schrijving van hun rekening. Een en ander vergt een uitgebreide nauwkeurige administratie en beteekent tevens, dat de kaarten voor de distributie- luisteraars bij de centrales berusten, ter wijl die van de andere groep in het admi nistratiekantoor aan de Zwetstraat zijn ge borgen. Want daar moet inmiddels en voortaan ook het bij houden van verhu“' zingen en de registratie der af- en aan schaffing van toestellen geschieden. P.T.T. heeft er een interessante afdee- ling bij gekregen. COLLECTIEVE NEDERLANDSCHE INZENDING OP DE NAJAARSBEURS TE LEIPZIG De economische voorlichtingsdienst zal op de Najaarsbeurs te Leipzig, welke van 31 Augustus tot en met 4 September zal plaats vinden, evenals op de Voorjaars- beurs, «naast zijn gebruikelijke represen tatieve inzending, een collectieve inzen ding organiseeren. welke zal worden on dergebracht in het Ring-Messhaus. Firma's die belangstelling hebben voor bovenge noemde collectieve inzending, dienen zich voor 25 Mei a.s. bij den economischen voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, alhier, op te geven, onder vermelding van de ruimte, waarover zij wenschen te be schikken, van de ten toon te stellen arti kelen, enz. In verband met de in het Ring-Messhaus beschikbare ruimte en andere omstandig heden, kunnen aanvragen, welke na 25 Mei a.s. worden ingediend, niet meer in behandeling worden genomen Lastige schrijflust Het vervolg der taak van den heer Ren- sen en zijn medewerkers(sters) zou nu aanmerkelijk minder bezwaarlijk zijn ge weest, indien een ieder, die zulk een for- tftulier thuis kreeg, dit juist en volledig had ingevuld en het daarbij ook had ge laten. Maar de invulling liet in 30.000 gevallen veel of alles te wenschen over en ongeveer 400.000 menschen vonden het noodig hun opinie of anderszins op schrift aan de kaart toe te voegen. De slordig ingevulde kaarten moesten in eersten aanleg worden behandeld en men is daarmee thans tot ruim de helft gevor derd. Geleidelijk zijn ook de brieven in bewerking genomen en de eerste tiendui zenden zijn ook hier van den stapel ver dwenen. Om het den ambtenaren nóg moeilijker te maken, kwamen vlotte betalers van de vergunningsrechten met niet minder dan 300.000 girostrookjes voor den dag voor het le kwartaal van ’41 en de 9000 ver huizingen, plus de noodige correcties in de kartotheek verband houdende met de af schaffing van radiotoestellen (21.000) of aankoop (50.000 stuks) deden er nog het hare toe. Men is al deze perikelen, ondanks ge brekkige hulpmiddelen, te boven gekomen en wie nu het gebouw aan de Zwetstraat betreedt, vindt daar een geordend bedrijf in twee groote lokaliteiten ondergebracht, waar de inmiddels practisch getrainde staf niet meer onder hoogspanning behoeft te werken. De gevulde kaartenkasten langs de wanden leggen het bewijs af van hun vruchtdragende inspanning der eerste maanden. De heer P. A. Enserinck, hoofd der Afd. 3 der P.T.T., blijkt tevreden over den gang van zaken als wij met hem en den dagelijksch leider van het kantoor aan de Zwetstraat, den heer Rensen, over het proces van luisteraanvraag tot -vergunning spreken. De, aanvankelijk geïmproviseerde, staf van dit kantoor heeft een stevige presta tie verrict t in een opmerkelijk korten tijd. Immers, op 27 December van het vorige jaar kwam de verordening af, waarbij de luistervergunning werd ingevoerd en op 1 Januari d.a.v. ging zij reeds in. De gelegenheid om zich op den enor- men arbeid in te stellen, laat staan om een weloverwogen plan van uitvoering op te stellen, bestond niet. Men ving dus aan a l'improviste met 140 man, waarvan slechts 11 min of meer geoefende krachten. Den 7en Januari ging het nieuw gevormde bureau met deze be zetting in zee en ziet, wat goede wil en energie ook hier vermochten. De inrichting der kantoorruimten (in een voormalige school) was met dezen gang van zaken in overeenstemming, d.w.z. keukentafels bijwijze van bureaux en schrijfmachines op schragen. Niettemin, de zaak marcheerde en als eerste „stunt” gingen de honderdduizen den aanvraagformulieren uit door heel het land. De contröle Een aangelegenheid, welke het publiek in het bijzonder interesseert is de con tröle. Hoe gaat die in haar werk, contro leert men reeds en wat waren de resul taten? Ziedaar drie vragen, welke wij door den heer Enserinck beantwoord kregen. De contröle geschiedt bij wijze van steekproeven (voorloopig tenminste) en districtsgewijze. Daarmee zijn een aantal ambtenaren belast, die op hun beurt weer anderen zullen opleiden en inwijden, zoo- dat op den duur een vrij talrijk corps ont staat. Dat men bij een contröle merkwaardige ervaringen opdoet, bewees een bezoek, dat de ambtenaren onlangs brachten aan een klein stadje ergens in het land. Hun aankomst was daar al heel spoedig bekend en de per zegel betalende radio-bezitters onder de burgerij, die verzuimd hadden aan hun verplichting te voldoen, haastten zich naar het plaatselijke postkantoor om hun euvel te herstellen. Den eersten lukte dat, maar de volgenden moesten teleur gesteld worden, omdat de voorraad uit verkocht was. Een ambtenaar van het post kantoor bracht uitkomst, door van elders de noodige zegels te halen. Of de contröle niettemin veel slachtof fers opleverde, vermeldt de historie niet. Met de sancties zullen we voorloopig niet zoo snel zijn, kregen wij te hooren, P.T.T. streeft in de contröle naar een opvoedende werking, die (zie het hierbo ven geciteerde geval!) geld oplevert Maar men denke nu vooral nifet, dat men straffeloos zijn girostortingen of zegelaankoop achterwege kan laten. Ook zonder tusschentijdsche contröle komt het euvel aan den dag, en wel zoodra de oude vergunning moet wor den ingeleverd voor de nieuwe. Dan zal moeten blijken, of volledige beta ling is geschied, en zoo niet, volgt prompt de straf en géén nieuwe vergunning. EIEREN 1. Hier werd geschreven over de ramp van Leiden, de ramp van het in de lucht vliegende kruit schip, die plaats vond aan het Rapenburg in de stad Leiden en wel op de 12e Januari van het jaar 1807. 2. In den beginne voldeed Nieuwe Waterweg niet aan de verwachtingen, wat voor de vele tegenstanders van het plan een reden was om in kranten en brochures te schrijven van: „Zie je nu wel? We hebben het direct al gezegd”, enzovoort. Vandaar ook het kreupel rijmpje op ir. Caland. Maar.het is in orde geko men met de Nieuwe Waterweg. 3. Het museum, dat ik bedoelde, is het Prinsenhof te Delft, ge durende enkele jaren (tot aan zijn dood) de woonsteê van Prins Willem van Oranje. Het Prinsenhof is nu museum. 4. Ik had op het oog het stadje Hellevoetsluis, dat vroeger een belangrijke rol speelde in ons zeeleven, maar waar het nu stil is. Immers, juist door de aan leg van de Nieuwe Waterweg is Hellevoetsluis als voorhaven van Rotterdam weggevallen en kwam het buiten de scheep vaartroute te liggen. 5. Ik wil beginnen met mede te delen, dat ik het citaat in vraag 5 uit de vorige les putte uit „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet” van J. W. F. Werumeus Bu- ning. In het verhaaltje „Hon derd meter van de grote weg” (bedoeld wordt de weg Den HaagHaarlem) beschrijft Bu- ning wat langs deze weg voor iemand met zin voor historie te genieten valt. Zo bezocht hij de in de buurt van Sassenheim liggende ruïne van het slot Teyllngen, waar eens o.a. vrouw Jacob Jacoba van Beieren) woonde. En deze ruïne werd hier be doeld. 1. In een verhaal, dat zich afspeelde aan boord van een mailschip, las ik o.a. het volgende: „Beneden in de machinekamer, zwoegde Axel, de Noorse machi nist, terwijl de anderen sliepen. Hij had de hondenwacht en nog een paar uurtjes voor de boeg, want het had net twee glazen ge slagen”. Wie kan me nu vertellen, hoe laat het ongeveer was? 2. In de krant stond te lezen: „Vanavond om 9 uur zal een tap toe worden geblazen”. „Hè”, zei een kennis, „waarom houden ze die taptoes altijd in de avonduren?” Wie weet het? 3. „Tja”, zei de oude boer, „de vo rige week ben ik al zeventig ge worden. Ik ben n.l. op Sinte Margriet jarig”. Op welke dag is dat? 4. Welke maand wordt nader aange duid met de naam „Bloeimaand"? 5. Een oud weerprofetisch de is: Donkere Sint Maarten Lichte Kerstmis. Op welke dag is het Sint Maar ten? 6. Welke dag is de „langste dag”? 7. En welke is de „kortste dag”? 8. Naar wien is de maand Augustus genoemd? 9. De namen van de maanden Juni en Juli lijken nogal op elkaar. Toch zijn ze van gehe.el verschil lende oorsprong en niet even: oud. Welke naam is de oudste? 10. En nu de laatste vraag: Met schrikkeljaren is het vreemd gesteld. We krijgen ze om de vier Jaren, maar dat is niet helemaal juist, want het jaar 1900 b.v. was geen schrikkeljaar. Maar het jaar 2000 zal wel jveer een schrikkel jaar zijn. Hoe zit dat eigenlijk met die schrikkeljaren? Tot Zaterdagavond! Nationaal Front Bij besluit van den Leider van Natio naal Front is ingesteld een gouw Gronin gen, waarvan tot gouwleider is benoemd: de heer F. Vos te ’t Waar. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheidf BON Tijdvak BONKAART ALGEMEEN DE VOORZIENING VAN ROTTERDAM MET HUISHOUDELIJKE GOEDEREN In het Beursgebouw te Rotterdam is gistermorgen dé oprichtingsvergadering gehouden van de stichting tot voorziening van Rotterdam met goederen voor de huis houding. Het doel van deze stichting is, naar de voorzitter, de heer J. van Mans- sum, in zijn openingswoord mededeelde, tweeledig, n.l. bij een eventueel tekort aan goederen de bevoorrading van de winke liers gemakkelijker te kunnen doen plaats vinden en gedupeerden in staat te stellen goederen aan te schaffen in verrekening met hun uitkeering van de schade- enquête.commissie. NAAR DE BOLLENVELDEN Het mooie weer heeft 1.1. Zondag tal van toeristen-bloemenliefhebbers naar de bollenvelden gelokt. Zondag a.s. zul len, naar de K.N.A.C. meldt, vele velden al van de bloemen zijn ontdaan; hier tegenover staat echter, dat de latere tul penrassen, w.o. de populaire Mendel- en Triumph-tulpen, in bloei komen. Alles bij elkaar genomen zullen deze latere tulpen, tezamen met wat van de vroeger bloeiende tulpen en hyacinten is over gebleven, nog een interessant beeld bieden en een uitstapje naar de bollen streek tot een genoegen maken. AARDAPPELEN

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6