.Oude 1 <Rooo itikcti 1 HAAGSCIIE COURANT Donderdag 15 Mei 1941. HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT DEN HAAG KRIJGT PERSOONSBEWIJZEN HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT BINNENLAND NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN muziek- DERDE BLAD BUS R. GAAT WEER RIJDER AARDAPPELDIEVEN GEVAT Luchtbases op Malta aangevallen vaardijschepen tot zinken gebracht DOOR HONDEN OMVER GEWORPEN PER L. KRUIK.F, 3.92 excl. Keuik OiSTiLLATeuns:Bolls Dunlop. Schiedam VERBETERING VAN HET ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OPVOEDING COMMISSARIS VAN POLITIE F. W. SIMON ONTSPANNING VOOR VERPLEEGDEN IN MILITAIR HOSPITAAL DE HANDELSBESPREKINGEN IN BATAVIA OUDE GENEVER NEDERLANDSCH MATROOS GEDOOD BEGRAFENIS Ir. A. BRYAN De eersten der ruim 400.000 in den Dierentuin BEGRAFENIS Dr. H. A. STHEEMAN Britsche hulpkruiser en drie koop- POSTZEGELVE1LING IN RICHE ER IS GEEN BETERE Cursussen voor klasse-onderwijzers wijze. weer OPENSLUITING EN DIEFSTALLEN No. 17877 OUDERAVOND SCHOOL TULLINGH8TRAAT Dinsdag werd een ouderavond gehouden van de school aan de Tullinghstraat Het hoofd der school de heer v. Lunzen sprak een welkomstwoord. Drie nieuwe leden van de oudercommissie werden hierna gekozen n.l. mevr. Buwalda en de heeren v. Rooyen en Buwalda De commissie is thans als volgt samengesteld: Buwalda. voorzitter, Jac. J. Oudenbroek, secretaris, mevr. Buwalda en de heeren Schuurman. Terlin- ger, Heilbron, en van Rooyen. Vervolgens hield de heer v. Rijn een causerie over het onderwerp „Op reis”. Dinsdagochtend is de stoomtreiler .Jean ne" de haven van IJmuiden binnengeloo- pen met het stoffelijk overschot van den matroos A Klein uit Scheveningen. aan boord. Klein is gedood door een mitrail leurkogel, afgevuurd door een Britsch vliegtuig, dat twee maal over het Neder- landsche visschersvaartuig is gevlogen en het met zijn mitrailleurs heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Scheveningen. -en was vader van 5 kinderen. Vertoonen van films en uitvoering ten boven het eiland schoten Duitsche jagers nog 8 vliegtuigen omlaag. Er vonden geen vijandelijke vluchten van den vijand naar het gebied van het Duitsche Rijk plaats. In den tijd van 12 tot 14 Mei verloor de vijand tezamen 31 vliegtuigen. Daarvan werden er 13 in luchtgevechten, 3 door luchtdoel- artillerie omlaaggehaald en de rest op den beganen grond vernield. In denzelfder» tijd gingen 3 eigen vliegtuigen verloren. De bemanning van een gevechtsvliegtuig met luitenant Klöss, tweeden bestuurder Adolf, onderofficier Engel, onderofficier Schil ling en Gefreiter Knöchel, hebben zich door dappere en succesvolle aanvallen op een wapenfabriek in Zuid-Engeland bijzonder onderscheiden. Luitenant Kolbitz heeft bij de gevechten in Noord- Afrika bijzondere dapperheid en strijd lust aan den dag gelegd. ROME, 15 Mei (Stefani). In zijn weermachtbericht nr. 344 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de luchtbases op Malta aan gevallen. Tijdens luchtgevechten wer den 3 Britsche toestellen neergehaald. In Noord-Afrika activiteit van de ar tillerie aan het front van Tobroek en van verkennningsafdeelingen ten Oos ten van Solloem. Onze vliegtuigen onderwierpen de haven en de inrichtin gen van Tobroek aan voortdurende bombardementen. Een schip geraakte in brand. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden Derna. In Oost-Afrika: de vijandelijke druk werd in alle sectoren voortgezet en vooral in den sector van Amba-Aladji, waar onze troepen tot het uiterste weer stand bieden. De zaal gevuld. Wij hebben, kortheidshalve, niet alle phasen genoemd van het proces van in gang Dierentuin tot uitgang. Daarop le* men, desgewenscht, het artikel van Zater dag j.l. nog maar eens na. De heele operatie aan het eerste tafeltje duurde precies 20 minuten. Om 3 min. over half twee trad mevr. Meiners-Aal- bers binnen en om 1 uur 53 stapte zij op. De tijdlimiet voor de eerste dagen aan genomen. is dus niet onderschat. Hier zal inderdaad de. routine een belangrijke fac tor blijken te zijn. Inmiddels hadden vele aa’s enz. de zaal gevuld, zoodat practisch iedere ambtenaar in actie was. De heer P. C. Wesseling, onder wiens leiding het geheele werk staat, was na tuurlijk aanwezig, mét zijn naaste assis ten, de heeren van Schaick, van Schelt en van Engelen. Wij vernamen, dat zich in het eerste uur geen bijzonderheden hadden voorge daan en de zaak uitstekend marcheerde. Op één merkwaardigheid valt echter te wijzen en zij is voor de betrok kenen erg onpleizierig, 40 a 50 pCL der foto's moest worden afgekeurd. Voor de nakomenden een les, om toch vooral goed toe te zien op dit onderdeel. Tenslotte nog een verzoek van de lei ding men nem geen familieleden of andere assistentie mede, anders dan in geval van gebrekkigheid. Dit hindert de werkzaamheid. De passage in het interview met den heer Veenstra, directeur van het abattoir te Amsterdam, over de vleeschvergifti- ging te Harenkarspel, tijdens de kermis aldaar, in 1937, behoeft een rectificatie. Het was hier niet de schuld van den slager, dat het vleesch na consumptie on- gewenschte gevolgen opleverde, doch van een onvoldoende keuring van de zijde van den veearts-keurmeester. Het veulen was inderdaad gekeurd, doch niet op de juiste VOOR VERKEER AFGESLOTEN Van morgen af, is de Vlierboomstraat, tusschen de Kamperfoeliestraat en de Lijs terbesstraat, wegens werkzaamheden aan de bestrating voor alle rij verkeer afge sloten. Onder zeer groote belangstelling is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. A. Bryan, oud- hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen in Ned-Indië. Tot de aanwezigen op de begraafplaats behoorden, ir. Damme, directeur-generaal P.T.T.; M. B. v.-d. Jagt, oud-gouverneur in Ned.-Indië; de oud-residenten A. Eyken, G. F. Hildering en C. Schultz. Voorts merk ten wij op de heeren mr. H. P. Wencke bach, Blitz luit.-generaal b.d.. J. A. West- hoff kolonel b.d., D. J. Lanzing, luit.-kolo- nel b.d., A. A. Monod de Froidentle, direc teur cultuurmijen. A. v. Marken, ir. C. Houtman. H. Engelbert, P. C. Broekhuy- zen, T. Zurhake oud-agent Stoomv. Mij. Nederland te Soerabaja, J. F. F. Götz en J. Radersma, oud-directeuren van de Staatsspoorwegen in Ned.-Indië, de oud- hoofdingenieurs van de Spoorwegen W. F. de Wilde. F. Nobel, W. F. Buysman, S. M. S. Philipse, ir. W. Th. v. Schaik en J. v. Harlingen; D. W. F. H. IJssel de Schepper, ir. Wouter Cool namens den raad van be heer van het Instituut van Ingenieurs, W. Knol, C. G. Daniëls kolonel b.d., J. M. Hoos. E. A. O. Vervooren, C. Coops, oud- burgemeester van Bandoeng, M. Wins oud- exploitatiechef Malang Stoomtram, ir. G. Diephuis, jhr P. N. Reynst, Jerome v. Dun gep. O.-I. ambtenaar, H. L. Roelfsema dir. officier van gezondheid le klasse b.d., J. B. v. d. Houwen v. Oort oud-vice-presi- dvt Raad van Indië; W. L.'Harmsen oud- O.-I. ambtenaar, ir. H. Pereira, ir. H. Veth, T. Nanta inspecteur P.T.T., H. Regensburg, werktuigkundige Staatsspoorwegen, E. H. Boissevain, A. B. Kuipers, M. C. Perk, hoofdadministrateur Indische cultures, S. R. Reitsma oud-hoofdambt. Ned.-Indië, A. de Bruyn directeur Indische cultures. A. de Rijk oud-hoofdambtenaar Spoorwegen, ir. H. Janssen v. Raay, J. D. Sickler in dustrieel. ir. P. Hövig oud-wnd. directeur dept, van G.B. in Indië, dr. de Kat, N. A. de Joncheere. A. F. Bartolotti Rijnders oud- ingenieur Spoorwegen in Ned.-Indië, dr. v. Leeuwen, R. A W. Soesman, D. H. Snel inspecteur contróle Spoorwegen, J. A Burgersdijk namens het bestuur van De Sphinx, H Biddelburg, F. H. H. Greve kapt, ter zee b.d., mr. W. J. L. v. Es, ir. E. H. M. Uljeé oud-directeur B.O.W. in Ned.-Indië en vele anderen. In de aula voerde het woord ir. Damme, die zeide, dat het heengaan van ir. Bryan een schok beteekende voor allen, die hem kenden, aangezien hij een flinke en vitale persoonlijkheid was. Een van zijn beste eigenschappen was zijn hang naar het goede, dat hij beschouwde als het wezen der dingen. Het stelde hem in staat een beminnelijk en prettig kameraad te zijn. Hoe genoten we van zijn kwinkslagen, die echter nooit kwetsend voor anderen waren. In menig ernstig oogenblik kon hij anderen vol troost zijn. Hij was diep van gedachte en het was hem gegeven zijn ern stige gedachten tot uiting te brengen. Met vogels wist hij om te gaan als geen ander. Dat kon alleen omdat zijn karak ter volkomen zuiver was en omdat wat hij deed uit het hart kwam. Hij had vele vrienden in Holland en Indië, waar hij vele gewichtige diensten aan het gouver nement bewezen heeft. Hij was een goed ingenieur, omdat hij van aanleg ingenieus was. Vele constructieverbeteringen zijn onder zijn invloed tot stand gebracht Zijn gulle lach, zijn opgewekt uiterlijk en zijn gaaf innerlijk zullen wij missen. Spr, sprak tenslotte woorden van troost tot de familie. De heer L. P. J. M. .Sauter, directeur Ned.-Ind. Gasmaatschappij zeide. dat hij 45 jaar geleden kennis maakte met ir. Bryan. Deze kennismaking was uitgegroeid tot een hechte vriendschap. Hij was een voorbeeldig echtgenoot, een waar kame raad en een werkzaam mensch. Ir. Asjes schetste den overledene als een rustig, evenwichtig, eenvoudig, trouw mensch, die slechts vrienden had en geen vijanden. Voor ieder had hij een hartelijk woord. De organist speelde het Largo van Han del, Meditation de Thais van Massenet en Ases Tod van Grieg. Aan het graf dankte ir. C. Houtman voor de betoonde belangstelling. JUBILEUM H. VERBAAN Op 7 Mei 1941 is het vijf-en-twintig jaar geleden geweest, dat de heer H. Verbaan als monteur in dienst trad bij de N.V. H. Englebert’s Automobielhandel alhier. Dit jubileum zal worden gevierd op Zaterdag 17 Mei a.s., in het gebouw der vennoot schap aan de Theresiastraat 145, waar om 3 uur ’s namiddags tijdens de receptie gelegenheid zal bestaan den jubilaris te complimenteeren Tweede bezoek aan pakhuis werd noodlottig Door de politie zijn aangehouden de 36- jarige loodgieter S en de 37-jarige timmer man V., die tot twee maal toe een nachte lijk bezoek hebben gebracht aan een pak huis aan het Westeinde en hieruit zakken met aardappelen hebben ontvreemd. De laatste maal hadden zij evenwel pech want toen omwonenden gisterochtend-twee man nen aan de achterzijde uit het aardanpel- pakhuis zagen komen, vonden zij dit zoo verdacht, dat zij de politie waarschuwden. Bij onderzoek bleek, dat twee zakken, elk inhoudende 60 k.g aardappelen waren ont vreemd. Al vrij gauw wist de politie in welke richting zij moest zoeken en arres teerde den loodgieter S., die inderdaad een der dieven bleek te zijn Door zijn aan houding kwam men ook op het spoor van den tweeden man den timmerman V «jij gaven toe. tweemaal het pakhuis te heb ben bezocht en daaruit in totaal 240 k.g. aardappelen te hebben weggenomen. Zij zijn in bewaring gesteld. De onderhandellngen hebben een vlot verloop BATAVIA, 15 Mei. (Domei.) Kenkitsjl Josjizawa, de leider van de Japansche economische missie in Nederlandsch-Indië, heeft gistermiddag een onderhoud van een half uur gehad met den heer H. J. van Mook, directeur van het departement van economische zaken. Naar vernomen wordt, heeft Josjizawa tijdens dit onderhoud tot in bijzonderheden 'n uiteenzetting gegeven van het Japansche ontwerp van een voor gestelde handelsovereenkomst tusschen de twee landen, terwijl de heer van Mook een tegenvoorstel heeft gedaan. Na deze be spreking heeft Josjizawa aan de journa listen hetvolgende medegedeeld: „De on- derhandelingen hebben een vlot verloop. Evenwel mag men niet al te optimistisch zijn ten aanzien van het uiteindelijk re sultaat van onze besprekingen". Naar ver der vernomen wordt, zullen de heeren Josjizawa en van Mook in het begin van de volgende week elkaar opnieuw ont moeten, teneinde de besprekingen voort te zetten. PHILIPS' STUDIEPRIJSVRA AG VOOR LICHTARCHITECTUUR 1941 De N.V. Philips’ Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft wederom een prijs vraag uitgeschreven, met het doel, archi tecten, bouwkundigen en studenten in de bouwkunde van Nederlandsche nationali teit, gelegenheid te geven een nadere stu die te maken van de mogelijkheden der moderne kunstverlichting. De ingezonden ontwerpen zullen worden beoordeeld door de volgende jury: F Lensvelt, architect; prof. H. T. Zwiers, b.i.; L. C. Kalff, b.i. Als eerste prijs is 500 beschikbaar ge steld, terwijl de tweede en derde prijs resp. 200 en 100 bedragen. BERLIJN, 15 Mei (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermden Britschen hulp- kruiser van 20.000 brt. tot zinken ge bracht. Bjj aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart bracht het luchtwapen overdag en in den afgeloo- pen nacht 3 koopvaardijschepen met te zamen 11.000 brt. tot zinken en bescha digde 2 andere groote vrachtschepen door bomtreffers op ernstige wijze. Gevechtsvliegtuigen overvielen giste ren overdag verschillende militaire doe len in Groot-Brittannië op succesvolle wijze. Op een vliegveld werden daarbij verscheidene viermotorige gevechts vliegtuigen op den beganen grond zwaar beschadigd. In Noord-Afrika; Aanhoudende leven dige bedrijvigheid van artillerie en af- deelingen verkenners voor Tobroek. Hier en in de omgeving van Solloem werden nog 2 Britsche pantserwagens vernietigd, verscheidene stukken ge schut bemachtigd en krijgsgevangenen binnengebracht. Lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen ondersteunden den strijd van het Afrika-corps door doel treffende aanvallen op Britsche infan terie en colonnes voertuigen in het ge bied van Solloem. In het gebied van de Middellandsche Zee bombardeerden formaties van het Duitsche luchtwapen overdag en des nachts militaire inrichtingen op de eilanden Malta en Kreta met goede uit werking. Bij een aanval van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen op twee vliegvelden van het eiland Kreta wer den 15 vijandelijke jagers op den be ganen grond vernield. In luchtgevech- De 20-jarige Anna Maria van der A, liet om de een of andere reden verstek gaan en liet zich zoodoende het merk waardige voorrecht ontgaan van houdster te worden van persoonsbewijs nummer één in den Haag. Haar kwam het eerste bewijs toe volgens het alphabetisch-lexico- grafische recht, dat het Bevolkingsregister beheerscht. Haar persoonskaart lag dan ook boven in den stapel van 500, bevat tende de namen van hen, die hedenmid- middag, bijwijze van opening der per- soonsbewijs-ceremonie, in den Dierentuin zouden verschijnen. Hendrika Antonia Aalbers, gehuwd met H. G. Meiners en geboren te Nijmegen op 5 Juni 1908, kwam nu de lange rij van ruim 400.000 openen. En zij zou nóg niet de eerste zijn ge weest, ware het niet, dat anderen, die vóór haar in het Bevolkingsregister staan inge schreven, hun foto’s zagen afgekeurd. Van een dezer bleek het linkeroor niet vol doende zichtbaar en een ander was te smal. Er was met deze eerstelinge nog iets bijzonders, zij bleek n.l. zonder nationali teit te zijn als gevolg van haar huwelijk Haar stamkaart was dus die van een vreemdelinge. De jeugdige „aangewezen ambtenaar”, een weinigje nerveus wie zou dat trou wens van alle ambtenaren hier in de groote zaal niet zijn, als er een school fo tografen en journalisten rondom het tafel tje staat en met argusoogen zijn handelin gen gadeslaat pakte niettemin zijn „slachtoffer” rustig en gedecideerd aan, nadat zij zich, in het bezit van al de ver langde eigen bescheiden, plus de zooeven gekregen persoonskaart vóór hem zette op den stoel. Hij volgde nauwgezet de gedrukte aanwijzingen en zoo kwamen in de aange geven volgorde de verschillende handelin gen prompt over. De vingerafdrukken lukten best de instructeur, de heer van Benthem, óók aanwezig, sprak er stilletjes zijn goedkeuring over uit het spuitje om den wijsvinger te reinigen volgde en het zegel verscheen na nauwgezet lijmen achter op het nu gewaarmerkte fototje De oproepkaart kreeg eveneens naar vingeraf druk plus foto: nog een handteeke- ning van de aanstaande houdster, van het eerste Persoonsbewijs, benevens die van den ambtenaar, en daarna kwam het handige doorzichtig? étui voor den dag, waarin het waardevolle stuk, netjes in drieën gevouwen, zóó dat de naam enz. van de houdster duidelijk zichtbaar zijn, en de eerste ingezetene van ’s-Gravenhage kon met haar vijf jaar durend identifica tiebewijs, vertrekken. Zondag a.s. Met ingang van Zon'dag 18 Mei a s. zal lijn R (Hofweg—Waalsdorperweg) weder worden gereden. De dienstregeling is de zelfde als die welke tot 17 April 1.1. werd gereden, de eerste bus vertrekt van den Hofweg te 8.08 uur van den Waalsdor perweg te 8.15 uur, (op Zondagen resp. 8 38 en 9 uur, de laatste bus van den Hofweg te 22.20 uur, van den Waalsdor perweg te 22.35 uur. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan is gistermiddag ter aarde be steld het stoffelijke overschot van dr. H. A. Stheeman, oud-geneesheer-directeur van het Juliana-kinderziekenhuis. Tot den kring van belangstellenden op de begraafplaats behoorden jhr. H. J. Re- pelaer van Driel en notaris F. L. Ver- steynen, voorzitter en penningmeester van het bestuur van het ziekenhuis, professor C. F. A. Koch, dr. Hannema en dr. Had- ders, voorzitter en secretaris van het Haagsche medische doktorengezelschap, dr. M Bakker, voorzitter van de afdee- ling den Haag van de Maatschappij voor Geneeskunde, dr. J. A. Putto, directeur van den gemeentelijken en geneeskundi gen gezondheidsdienst. Verder merkten we op dr. ir. G. W. van Hëukelom, P. Fon tein, accountant, mr. J. Th. Goossens, oud- president van het Hooggerechtshof in Ned. Indië, J. v. d. Knijff, namens de directie van de Sierkan. waarvan de overledene adviseur was, dr. Arntzenius. dr. Streef, mr. I. J. Havelaar, dr. J. Exalto, W. J. C. Schuurman luit.-generaal b. d., mevr. M. Philippi, kinderarts, dr. E. Groen, dr. van Gangelen, dr. Vogelpoel, dr. de Mon- chy, dr. de Kock van Leeuwen, dr. West- broek, A. Smallenbroek. chef van den technischen dienst van het Kinderzieken huis, mr. A. W. Kamp en anderen. In de aula speelde de organist Ases Tod van Grieg, Ave Maria van Gounod en het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven. Jhr. Repelaer van Driel sprak namens het bestuur van het Juliana-ziekenhuis woorden van afscheid. Spr. memoreerde in het kort de lange loopbaan van dr. Stheeman en de plannen, welke hij maak te voor het huidige Juliana-kinderzieken huis. Vele jaren moest hij echter wachten, alvorens zijn ideaal werd bereikt. Eerst in 1929 kon het nieuwe ziekenhuis in gebruik worden genomen. Nog vijf jaren heeft dr. Stheeman als directeur de opkomst van het ziekenhuis kunnen meemaken. Ook de uitbreiding, welke, in 1940 reeds noodig bleek, heeft hij nog mogen aan schouwen. Toen hij in 1934 als geneesheer-direc- teur afscheid nam, was het geen afscheid voor goed. Hij bleef adviseur en nog dik wijls kwam hij het ziekenhuis met een be zoek vereeren. Spr. besloot met den dank uit te spreken voor het vele werk, dat dr. Stheeman voor het kinderziekenhuis heeft verricht. Dr. Bakker herdacht namens de Neder landsche Mij. van Geneeskunde de groote werkkracht van den overledene. Bij de maatschappij was hij een geliefde spreker en hij hield haar voortdurend op de hoogte van het nieuws op het gebied van de kindergeneeskunde. Dr. Dicke sprak namens het personeel van het Juliana-ziekenhuis woorden van dank voor alles wat dr. Stheeman voor het ziekenhuis heeft verricht. Het gebouw, waarin wij het voorrecht hebben te mogen arbeiden, is een tastbare getuigenis voor hetgeen hij heeft gepres teerd, aldus spr. Hij besloot met de ver zekering te geven het voorbeeld van dr. Stheeman waardig te zullen zijn. Hierna sprak nog dr. van Gangelen, die den grooten invloed naar voren bracht welken de werkzaamheid onder dr Sthee man op zijn ontwikkelingsgang heeft ge had. Hij was een kalm en gevoelig mensch zijn woord was vertrouwenwekkend en iedereen trad hij met vriendelijkheid te gemoet. Hij heeft zijn leven gegeven voor het kind. Zoo heeft hij met de invoering van de boxen in het ziekenhuis veel goeds gedaan tegen het besmettingsgevaar. Door dit overlijden is een groot kinderarts heen gegaan. rundvet proces-verbaal opge- ge- in Slachtoffer ernstig gewond Gistermiddag omstreeks 4 uur, is de 61-jarige L. K. uit de Prins Hendrikstraat, in de Vos in Tuinstraat door honden tegen de straat geworpen. De man kwam bij zijn val zoo ernstig terecht, dat hij een hersen schudding en vermoedelijk een schedel- basisfractuur bekwam. De geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal De commissaris van politie van den Ju- stitieelen dienst C., verzoekt getuigen van dit ongeval, zich voor het geven van in lichtingen, ten spoedigste te willen mel den aan zijn bureau, Javastraat 18. De Vereeniging van aangeslotenen aan de transportcolonne van het Nederland sche Roode Kruis had de sympathieke ge dachte, voor de verpleegden in het Mili tair Hospitaal een ontspanningssamenzijn te organiseeren, dat gisteravond plaats vond. Men had zich de medewerking ver zekerd van de Haagsche Amateur Film club, waarvan de voorzitter, de heer H. L. Preller, zelf aanwezig was en van een instrumentaal-trio en vocaal kwartet. Zoowel het film- als muzikaal program ma stond op een hoog artistiek peil. De Haagsche Amateur Filmclub heeft reeds eerder blijk gegeven, uitstekende opera teurs en regisseurs onder haar leden te tellen. De drie films, welke gisteravond vertoond werden, blonken uit door fraaie fotografie en boeiende handeling. De ge schiedenis van de fiets was levendig, ter wijl het filmpje Kerstmis 1940” heeft ontroerd. Het scenario is van de hand van mevr. Preller-Bauman. Dit werkje werd indertijd terecht bekroond. Prach tig sloot op de vertooning aan de canon voor blokfluiten en zang ,,Dona Nobis pacem” (Geef ons vrede). Het muzikale gedeelte van den avond stondonder leiding van den heer Ton Wisse van den Corput. Uitgevoerd wer den o.a. voor piano, cello en viool, een tweetal Russische liederen en een trio van Haydn voorts voor 3 alt-blokfluiten een sonate van Joh. Mattheson. Het vocaal kwartet zong Oud-Hollandsche liederen en negro spirituals De verpleegden hebben genoten en daarvan door enthousiast applaus doen blijken. Ruimschoots werden zij onthaald op allerhande versnaperingen, dank zij de goede zorgen van mevr. Preller-Bauman De organiseerende vereeniging, onder voorzitterschap van den heer C. Bool, heeft met dezen avond alle verpleegden aan zich verplicht. Namens de aanwezigen werd een woord van dank gesproken. Door opensluiting heeft men zich van nacht toegang verschaft tot een perceel aan de Gortmolen. Uit een ladekast, welke werd opengebroken, werd 160 ontvreemd. Drie stadgenooten deden bij de politie aan- giftfe van diefstal van haar handtasschen. in winkels gepleegd. Behalve geld misten alle drie hun distributiekaarten van aller- handen aard. Uit een schuur In Loosdul- nen is een varken gestolen. In een maga zijn in de binnenstad werd een 27-jarige vrouw op heeterdaad betrapt bij het ste len van een japon. Bij de politie heeft zich een 21-jarige loopknecht uit Rotterdam aangemeld, die ten nadeele van zijn patroon 60 had ver duisterd Het geld was op. de jongeman Is naar de Maasstad overgebracht. ONDER TRAMWAGEN VAN LIJN 1 GERAAKT Op den hoek van den Kneuterdijk en den Lange Vijverberg, is gistermiddag om streeks half één. de 49-jarige wielrijdster M. G A-B. uit de Willemstraat. nadat zij in botsing was gekomen met een onbe kend gebleven wielrijder, gevallen en onder een tramwagen van lijn 1 geraakt. Ter observatie is zij in het ziekenhuis aan den Zuidwal opaenomen. In verband met dit ongeval verzoekt de commissaris van politie van den Justitiee- len dienst C den onbekenden wielrijder, zich ten spoedigste, voor het geven van inlichtingen, te vervoegen aan zijn bureau, Javastraat 18 ONS HUIS Op Zaterdag 17 Mei van 35 en 7.30 9 uur en op Zondag 18 Mei van 35 uur wordt in Ons Huis. Prinsegracht 77. een tentoonstelling van clubwerk gehou den Zondag 25 Mei wordt op Meer en Bosch het Lentespel „De rattenvanger van Hameien” opgevoerd. JUBILEUM L. BOOT Heden herdacht de heer L. Boot, bu reauchef B in dienst van het G.E.B. den dag, waarop hij vóór 25 jaar in Gemeen tedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door B. en W. ge schonken eervolle vermelding en een gra tificatie overhandigde. GOUDEN ECHTPAAR Dinsdag 20 Mei hoopt het echtpaar G. Jue-E. M. v. d. Berg, wonende Vlas- akkerstraat 79. alhier, den dag te her denken, waarop het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN Tegen een 53-jarigen haringpakker en een 54-jarigen koopman, die buiten de distributie om. 60 kg rauw r_r. hadden gekocht, is r maakt De partij vet is in beslag nomenook de verkooper, die niet onze stad woonachtig is, krijgt een be keuring. Een 38-jarige kolenhandelaar, die bri ketten verkocht zonder daartoe vergun ning te hebben van den directeur van het Rijkskolenbureau, is geverbaliseerd. W.A.-MARSCH Zaterdag 17 Mei a.s. zal de Heerban 's-Gravenhage der W.A. wederom een marsch door de stad maken. Het muziek- vendel, de tamboers en hoornblazers nemen aan dezen marsch deel De route gaat vanaf het Vendelkwar- tier Peter Ton in de van Ostadestraat via de Rembrandtstraat, Zuid-Buitensingel, Brouwersgracht Prinsegracht, Lijnbaan, Westeinde, Vleerstraat, Geest, Torenstraat, Veenkade, Hemsterhuisstraat. Witte de Withstraat, Marnixstraat. Constant Rebec- i questraat. Kon. Emmaplein, N.W. Buiten- singel, Zusterstraat, ’s-Gravenzandelaan, brug 's-Gravenzandelaan, Z. Binnensingel, Vaillantplein, Vaillantlaan, v. Ostadestraat, alwaar de stoet wordt ontbonden. ZIJN LOOPBAAN De nieuw benoemde commissaris van politie alhier, de heer F. W. Simon, die te dezer stede de in anciënniteit oudste hoofdinspecteur van politie was werd 9 Januari 1907 bij de politie alhier benoemd tot klerk, met de bestemming te worden opgeleid tot inspecteur van politie. Hij doorliep de verschillende rangen in het corps, was in den loop der jaren achter eenvolgens bij de verschillende afdeelin- gen der straatpolitie en recherche werk zaam en heeft zich aldus alle werkzaam heden bij de politie eigen gemaakt De heer Simon, die ook op vereenigingsge- bied geen onbekende is, heeft dan ook in zijn nieuwe benoeming een belooning voor zijn gedurende vele jaren betoonde activiteit mogen zien. Staat van dienst der benoemde waarnemende commissarissen Zooals eveneens gisteren werd gemeld, zijn vier hoofdinspecteurs tot waarne mend commissaris van politie benoemd. Hieronder laten wij hun staat van dienst volgen De heer W J. C. Zimmerman kreeg op 9 Januari 1907 zijn aanstelling als klerk bij de politie. Hij was voorbestemd om tot inspecteur te worden opgeleid. Na de verschillende rangen doorloopen te heb ben, volgde in 1922 zijn benoeming tot hoofdinspecteur. De eerste tien jaren was de heer Zimmerman werkzaam bij de straatpolitie, later bij de recherche. Bij de afdeeling C van de recherche heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de ophel dering van verschillende misdrijven, o.a. moorden. Thans is hij zes jaar werkzaam bij den Justitieelen dienst B„ waarvan hij momenteel chef is. Voornamelijk heeft hij oplichtings- en bankzaken te be handelen Hij heeft zich in de vele jaren bij de recherche doen kennen als een stille, stugge werker, die tal van u^s^‘ kende resultaten in zijn loopbaan neett mogen boeken. Van 1914—1916 bracht de heer Zimmerman o.a. tal van belangrijke inbraken tot klaarheid. Op U Augustus 1903 werd de heer M J- van den Heuvel bij de Haagsche poli tiecorps aangesteld. Ook hij vln8 loopbaan als klerk aan en was een tien tal jaren bij de straatpolitie ingedeeld. Thans is hij ongeveer 25 jaar '*'erkZj’’^n bij de recherche. Zoowel bij de zeden politie als bij den Justitieelen dienst c. heeft de heer van den Heuvel zeer v - dienstelijk werk verricht. Vele z misdrijven werden door hem tot opn - dering gebracht, vooral in samenwerki g met en onder leiding van comnojssans P. Kramer Herinnerd kan m J band worden aan het eind maken aan n ergerlijk vandalisme, gepleegd in Statenkwartier, in het iaar 1920 De n van den Heuvel heeft in de verschilienoe zaken blijk gegeven een zeer goed, in practijk gevormde, criminoloog te zijn. De heer G. B. Bouwhof, die op 1 Feor. 1913 als adj. inspecteur zijn intrede in het corps deed werd, na de verschillende ran gen doorloopen te hebben, in 1936 tot hoofdinspecteur benoemd. In zijn 28-jarige loopbaan, waarvan de laatste 18 jaren bij de recherche, zooals de zedenpolitie, den bijzonderen dienst en de afdeeling C„ had ook hij een belangrijk deel in de opspo ring van misdadigers. Tal van gerucht makende zaken werden door hem behan deld en vele successen heeft de heer Bouwhof mogen boeken. Prachtig werk heeft hij o.a. geleverd in de zaak der Hongaarsche bankbiljetten, welke inder tijd veel stof heeft doen opwaaien. Zijn benoeming tot waarnemend commissaris kan dan ook als een bekroning van zijn veeljarigen arbeid worden beschouwd. Eveneens op 1 Februari 1913 werd de heer N D. Pool als adjunct-inspecteur bij de Haagsche politie aangesteld. Zijn taak was aanvankelijk ook bij de straatpolitie. Gedurende de mobilisatie 19141918 was de heer Pool belast met het toezicht op de naleving van de toen geldende dlstribu- tiewetten. Veel werk is door hem in dezen tijd verzet, dat hem toen reeds als een kundig politieman deed onderscheiden. Na 1918 werd de heer Pool geplaatst bij den Inlichtingendienst van de politie. Van 1926 tot 1936 was hij werkzaam bij de verkeerspolitie en ook in deze functie is door hem verdienstelijken arbeid gele verd Na 1936 werd de heer Pool ingedeeld bij den justitieelen dienst B en van 1937— 1938 trad hij op als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. In 1938 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur. Tijdens zijn werkzaamheid bij den ?ePtr,a’?" Opsporingsdienst. waarbij hij ir. Jub 1940 geplaatst werd en waarvan hij ttans chef Is zijn tal van ernstige mis drijven tot opheldering gebracht Dat de vraag naar goede geldswaardi ge postzegels den laatsten tijd aanmer kelijk gestegen is. bewijzen wel de tal rijke veilingen, die tegenwoordig hier ter stede worden gehouden. En dat deze veilingen een niet geringen omvang heb ben, bleek duidelijk uit de dikte van den laatsten catalogus van de firma Rietdijk; op niet minder dan 121 pagina's druk waren 2650 kavels omschreven, welker verhandeling zeven dagen heeft geduurd. De eerste twee zittingen waren uitslui tend gewijd aan Nederland en koloniën: van de zijde der Nederlandsche verzame laars bestaat hiervoor wel de meeste be langstelling. En de prijzen zijn er sinds de laatste veiling niet op achteruit ge gaan: integendeel, steeds meer goede zegels noteerden waarden boven die. welke de officieele prijslijst van de Ne derlandsche vereeniging van postzegel- handelaren aangeeft. Een blok van ƒ2.50 zegels van 1872 noteerde 135. de tien-gulden-zegels van 1905 ƒ71, een paar hiervan ƒ150. De Ju bileum 10 bracht het als paar zelfs tot 160 Een zeldzame rariteit als de 1 ct. port van 1912 zonder waarde-inschrift. waarschijnlijk een uniek stuk, bracht 225 op. de foutdruk „3 cent”, port 1912, ƒ82. Van Indië was er de ƒ2.50 Java-hoog opdruk; dit zeldzame exem plaar veranderde voor 285 van eige naar De Java-kopstaand ƒ2.50 (met een vouwtje) voor ƒ155, de ƒ2 50 „Bezit buiten" ƒ225. Een blok van 1917 kop staande opdruk 17| op 221 maakte de fantastische prijs van ƒ650. De Jubileum- serie Curacao van 1923 bracht het in blokken tot 242. de Herdenkingsserie tot ƒ250. De 40 ct. port, in het zeldzame type II. 130, van Suriname waren er in hetzelfde type de 25 en 40 ct.. ze werden verhandeld voor resp ƒ130 en ƒ115 Een vermoedelijk gerepareerd zegel Suriname- Post 10 op 30. type II. leverde f 310 op Buitenland Bij de buitenlandsche zegels waren er vele dit het tot ver boven de honderd gulden per stuk brachten Deze alle hier te noemen zou ons te ver voeren Uit de belangrijkste stukken willen we een greep doen. Egypte. 1938, 1 ƒ114; Engeland 1867 5 ƒ160; 5 shillings I. I. Official 154: de 1 idem 190. De complete serie „Silver jubilee’ 1935 van de Engel- sche koloniën ƒ430. Frankrijk 1 fr 1853 205; Gibraltar de 1 1903 en 1904 per stuk f305. Italië, de triptieken-serie com. pleet ƒ585; Monaco 1885 de 5 fr. ƒ315. De beroemde „dubbele Genève" van Zwitserland 1843. op sommige plaatsen dun. toch nog 850 en een gerepareerde ..Waadt 4". welke verzamelaar kent dit beroemde zegel niet, 600. De bekende serie van spoorwegzegels „Gevleugeld rad", België 1915 bracht ƒ730 op, de 70 kr van Wurtemberg 1873 610. Van Dan. zig brachten de 60 pf., 1 en 2 mk „In nendienst" 1920 het tot 1350. Bij de Duitsche kolonië spande de 2J 1905 van Kiautschou de kroon; er werd f950 voor betaald. Dat deze opsomming zeer onvolledig ts behoeft geen betoog, immers in een der gelijk kort bestek is het niet wel moge lijk alle zeldzaamheden en rariteiten, die op een zevendaagsche veiling onder den hamer komen, de noodige eer te bewijzen Het doel is slechts onzen lezers een in druk te geven welke waarde er wel aan sommige postzegels wordt toegekend; een waarde die wel eens zeer relatief wordt genoemd, doch die op het oogenblik toch vrij vast is. VOORSTEL VAN B. EN W. Reeds in 1935 waren. B. en W. van oordeel, dat het onderwijs in de lichame lijke oefening in de lagere klassen van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, dat door de klasse-onderwij- zers(essen) wordt verzorgd, op een hoo- ger peil kon worden gebracht, wanneer meer nut werd getrokken van het vak- onderwijzerssysteem, zooals dat voor de hoogere klassen bestaat. Teneinde de zoo noodige samenwerking tusschen klasse- en vakonderwijzer te bevorderen, hebben de hoofden der openbare lagere scholen den gymnastiekonderwijzer op een school vergadering in de gelegenheid gesteld een bespreking over dit onderwerp met de klasse-onderwijzers(essen) te houden. De vakonderwijzers hebben in algemeene lijnen aangegeven, op welke wijze dit onderwijs in de lagere klassen moet wor den gegeven, teneinde een volledige aan sluiting met de hoogere leerjaren te ver krijgen. Nu het onderwijs in lichamelijke oefening in het brandpunt der openbare belangstelling staat, achten B. en W. het gewenscht iets verder te gaan en, even als reeds in andere gemeenten is ge schied, tot de vorming van z.g. appli- catiecursussen over te gaan. Deze cursussen hebben ten doel de klasse-onderwijzers(essen) en de kwee- kelingen, die met het onderwijs in de lichamelijke oefening zijn belast, in staat te stellen de door hen te geven stof be hoorlijk te onderwijzen. Het ligt in de bedoeling de desbetreffende leerkrachten in de gelegenheid te stellen om onder leiding van ervaren leeraren (essen) een cursus van 24 lessen te volgen, teneinde het peil van haar onderwijs op te voe ren. Wekelijks zal één les van Ij uur worden gegeven, waarin zoowel gym nastiek als spel zullen worden onderwe zen. Elke cursus zal ten hoogste 24 deel nemers (neemsters) tellen; zij zullen de lessen kosteloos kunnen volgen. Eert be looning van 4.50 per les van IJ uur voor de leeraren, die met het onderwijs aan deze cursussen zullen worden belast, achten B. en W. alleszins billijk Het ligt in de bedoeling deze cursussen open te stellen zoowel voor de leerkrachten van het openbaar als voor die van het bijzon der onderwijs. Behalve deze leerkrachten wenschen B. en W. ook die. werkzaam bij het openbaar en het bijzonder bui tengewoon lager onderwijs in de gelegen heid te stellen aan deze cursussen deel te nemen. De te behandelen leerstof aan die scholen, waar het onderwijs in de lichamelijke oefening uitsluitend door de klasse-onderwijzers(essen> wordt ge geven, komt vrijwel met die van de scho len voor gewoon lager onderwijs overeen. Deze maatregel zal het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs zeker ten goede komen. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken. dat waarschijnlijk 460 leerkrachten werkzaam bij het openbaar en het bij zonder gewoon en buitengewoon lager onderwijs een dergelijken cursus zullen volgen, waardoor het instellen van 20 cursussen noodzakelijk is. In verband hiermede wordt het bedrag voor beloo- ningen aar, de leeraren, die met het onderwijs aan deze cursussen zullen worden belast, geraamd op 2160, terwijl de kosten voor het gebruik van gym nastieklokalen zijn te ramen op 700, in totaal alzoo 2860. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor tot het instellen van deze applicatie- cursussen over te gaan.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9