Nieuwe bonnen aangewezen I I I No. 17878. Frankrijk Europa het en nieuwe De strijd het Midden-Oosten m I ■vh ït/- Vrijdag 16 Mei. 1941. naar uur te Duitsche vliegtuigen Irak Fransche schepen, o. a. de Normandie door de Amerikaansche kustwacht bezet Kritieke toestand Habanyah ROOSEVELT LEGT VERKLARING AF s FN v.m. I V Britsch vrachtschip tot zinken gebracht VERDUISTEREN van 9.30 uur n.m. tot 5.42 VxV Voor brood, gebak, bloem, Maan: 17 Mei op 2.13 Melk Brood Gebak Boter Basra? i ram 7 sioer EGYPTE o: op en DE HERTOG VON COBURG IN ONS LAND Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Franschen veroorloven het gebruik aardappelen, melk, eieren, rijst, der Syrische vliegvelden 5 5 I I Nachtdienst dokters: A N Gl/o AFRIKA PJLusTIUA; Duitsche bladen waarschuwen Washington voor on beraden stappen Italiaansche luchtaanval Britsch convooi Maan: 17 Mei op 2.13 uur s v.m.; onder 12.19 uur nam. Mislukte aanval op Duitsche mijnenvegers Rijst enz. J fea^DEu^g -^4 EGYPT 0 O H o O L A n QE DA M,- iw. X\ tioeoo Meer Britsche troepen naar r oA •- kaas en boter Extra rantsoen peulvruchten op bon 33 De vernielingen in tonden IXSÏS Pétain over de Duitsch- Fransche besprekingen Botsingen tusschen Engelschen Arabieren in Palestina Het oordeel van de „Diplo” V HAAGSCHE COURANT PRIJS DEK ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Tarwebloem Op Syrische Eieren President van het Duitsche Roode Kruis Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Kaas groote ning van de meeste tegenstanders der in- „Duitschland waarschuwt Amerika echter MlOQgLLANDSCHE zee JBBadam 6oi Fvj t- JEMSA. AS50EAM SAD€ AD! OMDOE RAM X' Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. KaTro 1 •I El FAJOEM/ PiAO teosjeo •&UM» BAGDAD- Bon „66” en „76" van de „Bonkaart Al gemeen: 100 gram kaas per bon. Verbruiks- periode: 19 Mei tot en met 15 Juni, kooptijd 17 Mei tot en met 15 Juni. Knox over de leveringen aan a Engeland De minister van marine. Knox, die aan wezig was bij het in gebruik nemen van het slagschip „Washington”, heeft, naar „Associated Press” meldt, verklaard, dat de Amerikaansche marine de aflevering van het materiaal, dat de Vereenigde Sta ten voor Engeland bouwen, moet garan- deeren. aan bij A Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H, E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 de lu- ff van Berlijn vijandelijke Duitschen keeren. Poer 50EDAHj^=^A=AX S0EAKIH CMARTOEM KA55AL4’ ME0AHI MZ Te Berlijn is officieel bekend gemaakt, dat de Roode Zee tot Duitsch operatie gebied is verklaard. Het gevarengebied strekt zich uit tot het Noordelijk deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez (deze golf is gelegen op de kaart van Jemsa tot Suez) en de Golf van Akaba tot aan den Noordelijken Keerkring (dit is op de kaart even ten De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt voorts bekend, dat de hieronder geneemde bonnen gedurende het daarop vermelde tijdvak recht geven op het aangegeven rantsoen. Bon „96” van de „Bonkaart Algemeen”: een ei per bon. Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei, kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „17” van de melkkaart: IJ liter melk per bon Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei, kooptijd: 17 tot en met 25 Mei. Critiek op Roosevelt's beleid In een massa-vergadering van het co mité America First in Brooklyn heeft de vroegere gouverneur van den staat Wis- sonsin, Lafollette. erop gewezen, dat Roo sevelt zijn belofte om het Amerikaansche volk verre te houden van den oorlog en tegelijkertijd de aan Churchill beloofde hulp te geven, niet gestand kan doen. De regeering van Roosevelt doet alles om de deelneming aan den oorlog voor het Ame rikaansche volk aanvaardbaar te maken. S Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 WADI WALFA 4 a e a 5 JA VIMAR H4U Bon „16” van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Ver bruiksperiode: 17 tot en met 25 Mei, koop tijd: 17 tot en met 28 Mei. Op bon „16” van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent re ductie. koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak, (b.v. amandelbroodjes), 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn géldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt J4MBQ g3,DjEDDA Mekka VS Bon „8" van den Bloemkaart: 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rog gemeel, of zelfrijzend bakmeel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Aardappelen Bon „02” van de aardappelendistributie- bonkaart: IJ k.g. aardappelen per bon. Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. OjIGiM X •<|mE0AMI ”7’ GOM 040 .'.''•5tllGA J i'o j/adois Abeba,^v Varrar y, 'i Gfa t ^««4» /ao-ts..^ ==PORT5AID=^-j/ verklaard, dat er geen aanwijzingen van sabotage zijn, De schepen zijn niet in beslag ge nomen en ook niet in bewaring gesteld. De wachtposten, die aan boord opgésteld zijn, dienen slechts om de orde te hand haven. Turksche president ontvangt Irakschen minister van oorlog De Iraksche minister van oorlog, Sjan- kat, is. naar de Turksche radio bekend maakt, door den president der republiek, Inönü, ontvangen. Sjaukat zal, naar het D.N.B. meldt, zich na zijn terugkeer uit Ankara naar Tehe- Het D.N.B. seint uit Teheran: Volgens een bericht uit Bagdad wordt de voedsel voorziening voor de in Habanyah omsin gelde Engelschen steeds kritieker. Levens middelen en munitie kunnen de Engelschen uitsluitend bereiken met valschermen. Naar uit Basra verluidt, worden aldaar voorbereidingen getroffen voor de landing van Britsche troepen en de lossing van oorlogsmateriaal. Op uitnoodiging van den Weermacht- bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, bracht de pre sident van het Duitsche Roode Kruis generaal der infanterie, NSKK-Obergrup- penführer Hertog Karl Eduard von Co burg, een bezoek aan het bezette Neder- landsche gebied. Hij inspecteerde de in richtingen en werkzaamheden van het Duitsche Roode Kruis in lazaretten van de weermacht en de organisatie op stations in versch.llende plaatsen. Gedi rende zijn verblijf in den Haag maakte de Hertog zijn opwachting bij den Rijks- commissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, en 's avonds was hij de gast van den Weermachtbevelhebber en van den Rijks- commissaris. op Londen de volgende oekende gebouwen werden ver nield St James Palace. Old Baily (het gerechtshof), Lambeth Palace, waar de aartsbisschop van Canterbury woont eh TP-C - Naar S.P.T. uit Berlijn meldt, hebben de berichten uit Amerika de grootste be langstelling. De bladen publiceeren lange artikelen van hun Amerikaansche corres pondenten en wijden uitvoerige beschou wingen aan het nieuws uit Amerika. Ge woonlijk is dit van dien aard, dat het de Duitsche pers reden tot scherpe critiek verschaft Den laatstcn tiid constateert men, dat men in Amerika nog steeds ver keerde opvattingen huldigt over de oor zaak van de Duitsche successen. „Wa pens, wapens,” schreeuwt men in Ameri ka. maar men schijnt te vergeten, zoo redeneert men te Berlijn, dat de Blitz krieg niet alleen een kwestie van wapens. Afrika betrekking heeft. Dit onderwerp is ook op de Fransch-Duitsche besprekin gen te berde gebracht. Frankrijk zou moeten reke nen op Amerikaansche tegen maatregelen United Press meldt uit Washington In politieke kringen heerscht onmiskenbare onrust over de bespreking van Hitler met Darlan. Niet-officieel werd te kennen ge geven. dat Frankrijk op krachtige Ame rikaansche tegenmaatregelen zou moeten rekenen, indien het actief met Duitsch- land zou gaan samenwerken Het mi nisterie van buitenlandsche zaken ver klaarde. dat het resultaat van de Duitsch- Fransche besprekingen te Washington on bekend was. Voor het eerst sedert ruim een jaar heeft de Russische ambassadeur Oemansky Woensdag een bespreking met minister Huil gevoerd, waaraan ook door onder staatssecretaris Sumner Welles en den Russischen gezantschapsraad Andrei Gre- myko werd deelgenomen. Voor deze be spreking, waartoe van Oemansky het ini tiatief was uitgegaan, confereerde Sumner Welles met den leider van de afdeeling voor het Verre Oosten van L. Stanley Hornbeck. Bon ,20" van de broodkaart: één rant soen gebak per bon, verbruiksperiode: 18 tot en met 24 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „8” van de Bloemkaart: een half rantsoen gebak per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni, kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram. De oorlogscorrespondent van S(tefanl meldt, dat een formatie Italiaansche bom menwerpers een Britsch convooi opmerk te ten Zuidwesten van het eiland Casos, bestaande uit 1 zwaren kruiser, 2 torpedo, jagers, 1 schip van 15.000 en 2 van 8000 ton. De Italiaansche vliegtuigen gingen ter stond tot den aanval over. Eenige van onze vliegtuigen werden door goed ge richt luchtdoelgeschut van den vijand ge. troffen en de commandant van de Ita liaansche formatie werd aan den voet ge- wond. Desondanks werd de aanval voort gezet en werden bommen op de Britsche schepen geworpen. De kruiser werd door 2 bommen van zwaar kaliber getroffen, maakte slagzijde en verloor aan snelheid. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden op I hun basis terug. Een andere Italiaansche formatie onder nam een aanval op Cyprus, waarbij han gars op vliegvelden werden vernield. Twee vijandelijke torpedojagers, welke op zee kruisten, gingen niet tot den strijd over. zuiden van de plaats Janbo, gelegen aan de kust van Saoedia). Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedia-Ara- bië. Op de kaart vindt men tevens Irak, waar de vijandelijkheden tusschen de Britten en Irakeezen voortduren. (Cartografisch bureau, voor de Nederl. Dagbladpers) speculeerd. dat de kleine Iraksche natie zich onvoorwaardelijk aan het groote Britsche rijk zou onderwerpen. De moedige en fiere houding, welke de regeering Kailani van het begin at aan tegenover den druk en de bedrei ging van Engeland aan den dag legt heeft Engeland geleerd, dat de tijden voorbij zijn, waarin het cynisch over rechten en vrijheden van Arabische vol keren kan heenstappen. De merkwaardige tegenstelling in de uiteenzettingen van Britsche staatslieden over den oorsprong van het Engelsch-Iraksche conflict heeft zich opnieuw geopenbaard, toen Eden tegenover het Lagerhuis de meening ver kondigde, dat de Britsche regeering niets anders heeft gewild dan haar wettige en bij verdrag vastgestelde rechten in Irak te beschermen. Tevergeefs probeert de Britsche propa ganda, de Arabische vrijheidsbeweging in Irak als het werk van een „onbetee- kenende kliek” voor te stellen. De ge beurtenissen zelf, vooral echter de zenuwachtigheid en maatregelen der Brit ten bewijzen maar al te duidelijk, dat Engeland zich er wel van bewust is, dat het thans met een eensgezinde natio nale beweging der Iraksche natie te ma ken heeft. Bovendien echter toont de af meting van de Britsche inspanning, dat Engeland geleidelijk de beteekenis is gaan inzien, welke de Iraksche opstand ook elders in de Arabische wereld kan uitoefenen. A 8 A 8 A 8 8 8 A A f A A 8 A A A A A 2 A om geen onbezonnen stap te doen, maar registreert tegelijkertijd alle anti-Duit- sche uitlatingen van Amerikaansche poli tici en in de Amerikaansche pers. Als Amerika, tenslotte tot daden mocht ko men, zal Duitschland niet aarzelen te antwoorden.” Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Senator Lee eischt de bezetting van Dakar en convooieering door de Amerikaansche vloot Tijdens het Senaatsdebat over de bui tenlandsche schepen heeft de democrati sche Senator Lee geëischt dat de Veree nigde Staten Dakar zouden bezetten en op convooieering door de Amerikaansche vloot aangedrongen. Engeland, aldus Lee. heeft tot dusver eiken slag tegen Duitsch land verloren. De Vereenigde Staten moeten daarom krachtig optreden, ten einde een andere wending te geven aan het verloop van den strijd. In de geheele bewapeningsindustrie moet de 24-urige werkdag en de 7-daagsche werkweek wor den ingevoerd, de productie van alle luxe artikelen moet worden gestaakt. Wheeler's verklaringen De leider der Amerikaansche isolatio-* Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisteren bij Orfordness een zwaargeladen Britsch vrachtschip van 3000 ton tot zin ken gebracht. De scheepswand werd door bommen opengereten, zoodat de beman ning van het vliegtuig duidelijk kon waar nemen, dat het schip zonk. In het Kanaal heeft een Britsche bom menwerper herhaalde aanvallen op 2 kleine Duitsche mijnenvegers gedaan. De lichtgewapende vaartuigen weerden de twee eerste aanvallen af en brachten het vliegtuig talrijke treffers toe. Tenslotte bestookte het toestel de mijnenvegers met bommen, doch de kleine vaartuigen, welke gemakkelijk kunnen manoeuvreeren, wer den niet getroffen. Toen het vlteStu'J? zich wilde verwijderen, werd het door de mijnenvegers neergeschoten. Een Bristol-Blenheim, welke gistermid dag de Duitsche kust naderde, is neerga- schoten. Z.g. Stadspatiënten: No 49 maar ook, en misschien vooral, een kwes tie van tactiek is geweest. Om deze rede nen glimlacht men te Berlijn eenigszins om de berichten uit Engeland over de voorbereidingen om een invasie te keeren. In militaire kringen is men overtuigd, dat. wanneer Duitschland een invasie-po- ging zal wagen. Engeland zal ontdekken, dat het honderden mogelijkheden over het hoofd heeft gezien, waarmee men in Duitschland rekening heeft gehouden. De deelneming van Amerika aan den oorlog zal Engeland groote voordeelen brengen, maar dit verandert niets aan de superieure tactiek van Duitschland. Daar om is men er daar van overtuigd, dat Ame rika slechts den oorlog zal verlengen, doch niet den afloop kan beïnvloeden Omdat Duitschland uitbreiding van het conflict wenscht te voorkomen, nemen de bevoegde instanties en de Duitsche bla den elke gelegenheid te baat om Amerika voor onbezonnen stappen te waarschu wen. Naar aanleiding van de rede van Sum ner Welles verklaarde men in de Wil- helmstrasse, dat hij het doet voorkomen, alsof Duitschland een aanval op Zuid- Amerika overweegt. „Wij erkennen prin cipieel de Monroeleer,” zeide een woord voerder Dezelfde persoonlijkheid ver klaarde gistermiddag, dat Amerika niets in Europa en Afrika heeft te zoeken. De kusten van de Middellandsche Zee kunnen als Europeesch gebietf worden beschouwd. Hierin komt duidelijk tot uitdrukking wat men in Berlijn van Amerika verlangt. Duitschland vraagt niets van Amerika, zoolang de Vereenigde Staten zich niet met Europeesche aangelegenheden be moeien. In dit verband schrijft de „Berl. Börsenztg.”: „De Amerikaansche kringen, die op het oogenblik aan de macht zijn, wenschen den oorlog van Churchill tot een oorlog van Roosevelt te maken.” Kort samenvattend kunnen wij zeggen: ..Duitschland zal veel geduld oefenen met Amerika. Het zal zich waarschijnlijk .zelfs vrij veel van Amerikaansche zijde laten welgevallen.” „Wij hebben tijd en geduld.” zegt men in de Wilhelmstrasse, nisten. Senator Wheeler, bracht de mee-, Bon „32” van de „Bonkaart Algemeen": 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel per bon. Ver bruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Fransche schepen niet in beslag genomen Uit Washington meldt United Press, dat op last van het ministerie van finan ciën beambten van de kustwacht aan boord zijn gegaan van de „Normandië” (83.000 ton). Tien posten werden aan boord geplaatst, terwijl op de kade voor het schip gepatrouilleerd wordt. Ook de Fransche schepen „Noirmoutier" (5700 ton), ..Mont Everest” (5100 ton) en „Fort Royal” (3500 ton) werden bezet. Te San Pedro begaven kustwachtbeambten zich aan boord van de stoomschepen „Vanne” en „Wisconsin" (8000 ton). Van bevoegde zijde wordt en een overeenkomst met Duitschland zou accepteeren, omdat deze in feite zouden neerkomen op een bondgenootschap met een macht, die de verststrekkende ver woesting der vrijheid en der burgerlijke instellingen, waar deze zich ook bevinden, ten doel stelt Vóór dat hij zijn verklaring inzake de Fransch-Duitsche samenwerking aflegde, had president Roosevelt een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken Cordell Hull en met den onderminister van buitenland sche zaken Sumner Welles. Naar Reuter van bevoegde zijde ver neemt, staan de Fransche autoriteiten in Syrië den Duitschers thans toe voor vruchten naar Irak gebruik te maken van de Syrische vliegvelden. Dienten gevolge heeft de Britsche regeering alle noodige volmachten verleend om een actie tegen de Duitsche vliegtui gen op Syrische vliegvelden te onder nemen. De Duitsche toestellen gebrui ken deze luchthavens als springplank Duitsch grondpersoneel op Syrische vliegvelden de dagelijksche persconferentie werd heden de mededeeling gedaan, dat het" mi'nïsteriê I Duitsch grondpersoneel op de I vliegvelden is aangekomen. ^^WODFIOa z ,4* (DZjiB0Eri==7>-=-x terventie tot uitdrukking, toen hij ver klaarde, dat hij voor iedere ondersteu ning van Engeland was. mits deze geen verwikkeling der Vereenigde Staten in den oorlog tengevolge zou hebben. De oorlog zou namelijk een vernietiging der democratie in de Vereenigde Staten be- teekenen Wheeler critiseerde in scherpe bewoordingen de leen- en pachtwet en beschuldigde de Amerikaansche regee ring ervan het land stap voor stap naar den oorlog te voeren. Wheeler verklaarde, dat thans het oogenblik voor president Roosevelt gun stig is om vredesvoorstellen te doen, daar, volgens hem. noch het Duitsche. noch het Engelsche volk den oorlog wil. oKERBE.*4 w l KOR DO fsu areimA'"*, lEO-bAMER, X f ts MASAÜA Vil- Asm ar 4 i T l /'FR; 6ERBER4 BR.SOMALILAND /■SOM.lT Tm ART VAM PLlfj Bon „20" van de broodkaart 100 gram brood per bon. Verbruiksperiode 18 tot en met 24 Mei Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei Bon „8” van de bloemkaart: 50 gram brood per bon. Verbruiksperiode 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Ter aanvulling van het aardap pelenrantsoen wordt op bon 33 van de Bonkaart Algemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. bet koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. De rede van maarschalk Pétain en het bericht dat Frankrijk aan Duitschland toestemming heeft verleend om gebruik te maken van de Syrische vliegvelden, heeft in de Vereenigde Staten een verbit terde stemming verwekt meldt S.P.T. uit Washington. De reactie op deze berichten is dan ook uitermate scherp geweest. Reeds eenige uren nadat de Senaat het voorstel tot in beslagneming van buiten landsche schepen had aangenomen, heeft de Amerikaansche kustwacht alle Fran sche schepen (naar gemeld wordt 10), door gewapende manschappen laten bezetten en de Fransche driekleur neer gehaald. Tot deze schepen behoort ook de „Nor mandie”. Toen de besluiten van de Fran sche regeering te Washington bekend wer den, heeft president Roosevelt een offi- cieele verklaring afgelegd. Roosevelt over de gewijzigde houding van Frankrijk Roosevelt’s verklaring naar aanleiding van de gewijzigde houding van de regee ring van maarschalk Pétain behelst het volgende: „Tot dusver was de Amerikaansche po litiek ten aanzien van Frankrijk gebaseerd op de erkenning van de beperkingen die aan Frankrijk waren opgelegd door het wapenstilstandsverdrag. Bovendien had -T -22„J gege ven, dat niets zou worden ondernomen wat de verplichtingen van het wapenstilstands verdrag te boven zou gaan. Dit was het minste wat van de Fransche regeering kon worden verwacht Het volk van de Vereenigde Staten kan United Press deelt mede, dat bij de genootschap met Duitschland kan hebben jongste luchtaanvallen op Londen de ingestemd. Het prijsgeven van de Fransche Igendc oekende gebouwen werden ver- I souvereine rechten op deelen van het ko- 'ld St James Palace. Old Baily (het lomale rijk, met name op de Westkust van Afrika zou een bedreiging vormen voor de veiligheid van de Vereenigde Staten”. de concertzaal Queens Hall I .VoI8et?s, United Press zei Roosevelt in I zijn verklaring nog. dat het ondenkbaar Bommen op hel Britsche kust- is. dat het Fransche volk de samenwerking gebied Volgens een door den Londenschen nieuwsdienst verspreid communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid zijn in den afgeloopen nacht door het Duitsche luchtwapen bom men geworpen in het kustgebied. In eenige plaatsen is eenige schade aange richt Engélsche vliegtuigen boven Duitschland Vrij zwakke Engelsche luchtstrijdkrach ten zijn in den afgeloopen nacht naar Noordwest- en Noord-Duitschland gevlo gen. In eenige steden van Noord-Duitsch land werd een aantal bommen geworpen, welke echter, naar tot dusver kon worden nagegaan, nergens schade van beteekenis hebben aangericht. Een Engelsche for matie probeerde de Rijkshoofdstad aan te vallen. Het krachtige luchtdoelgeschut verhinderde den tegenstander echter door het wolkendek heen te breken, zoodat het slechts aan enkele Engelsche vliegtuigen gelukte, tot in de omgeving door te dringen. Ook deze machines werden door den afweer genoodzaakt snel om te Tot dusver is het omlaagschieten van 1 Engelsch vliegtuig gerapporteerd. Uit Vichy wordt gemeld De chef van den staat, maarschalk Pétain, heeft gis teravond voor alle Fransche zenders een toespraak gericht tot het Fransche volk. Hij zeide„Gij hebt gehoord, dat admiraal Darlan kortelings in Duitsch land een ontmoeting heeft gehad met rijkskanseiier Hitler. Ik heb deze ontmoe ting principieel toegejuicht. Zij stelt ons in staat, duidelijk te zien op den weg naar de toekomst en de met de Duitsche regeering begonnen besprekingen voort te zetten. Wanneer het ons gelukt de den gang zijnde onderhandelingen een straffe discipline van onze openbare meening tot een goed einde te brengen, zal Frankrijk zijn nederlaag overwinnen en in de wereld kunnen standhouden met den rang van een Europeesche en kolo niale mogendheid" Men ntemt te Vichy aan. dat maar schalk Pétain dezer dagen zijn program ma zal uiteenzetten voor de komende periode. Evenals hij dit in October van net vorige jakr heeft gedaan, zal de maarschalk waarschijnlijk ook thans weer de positie van Frankrijk in het huidige Europa toelichten, en enkele richtlijnen van zijn beleid openbaren. Darlan weer naar Parijs De secretaris-generaal van het depar tement van den vice-voorzitter van den ministerraad. Benoist-Machin, die admi raal Darlan op zijn reis naar Duitsch land heeft vergezeld, is gisteren weer van Vichy naar Parijs vertrokken. Admiraal Darlan, die nog te Vichy vertoeft, zal zich waarschijnlijk spoedig eveneens naar Parijs begeven. Besprekingen nog niet geëindigd Van bevoegde zijde is gistermiddag in I de Wilhelmstrasse te Berlijn medege deeld, meldt S P T., dat de besprekingen tusschen Frankrijk en Duitschland duide lijk aantoonen. dat Frankrijk voelt, dat het tot Europa behoort en niet tot de in vloedssfeer van een ander continent. Of schoon men van gezaghebbende zijde ver klaard, dat de besprekingen nog steeds niet geëindigd zijn, aarzelt men niet zijn voldoening over de reeds bereikte resul taten uit te spreken. In gewoonlijk welin gelichte kringen verzekert men. dat nog slechts enkele détails te regelen zijn Waarschijnlijk zal dit gebeuren wanneer Darlan zich volgende week weer naar Parijs zal begeven. Maarschalk Pétain zal vermoedelijk in zijn rede, die hij volgens berichten uit Vichy een dezer dagen zal houden, eenige bijzonderheden over de samenwerking tusschen Frankrijk en I Duitschland geven. Wat de besprekingen tusschen Hitler en Darlan betreft, was men in de Wilhelm strasse gisteren nog gereserveerd. Naar aanleiding van een vraag van een buiten- landsch journalist, of Duitschland het recht van vrijen doortocht heeft bedon gen wordt van bevoegde zijde verklaard dat hiervan niets bekend is. Vast staat echter, dat men te Berlijn de gebieden I van de Middellandsche Zee als een deel ma^schaïlT‘pétaln“'de verzekering van Europa beschouwt Een aanduiding in dezen zin is gistermiddag in de Wil helmstrasse gegeven. Men kan veilig aan nemen. dat de nieuwe orde ook op Noord- zijn terugkeer uit Ankara naar Tehe ran begeven om met de Iraksche regee ring te onderhandelen. De houding van Transjordanië Volgens een bericht uit Beiroet heeft Irak in verband met de operaties der Transjordaansche strijdkrachten aan de Iraksche grens geprotesteerd bij de Trans jordaansche regeering en verklaard, dat in deze operaties vijandelijke handelin gen moeten worden gezien. De noodige maatregelen voor alle eventualiteiten zijn genomen. Naar het D.N.B. seint, komen te Tehe ran voortdurend berichten binnen welke ongunstig luiden voor de positie van En geland in Palestina. In alle deelen des lands, zoo wordt gemeld, komen botsin gen voor. Aangespoord door de successen van de Iraksche wapenen, hebben de Ara bieren in Palestina den strijd van 1936 hervat. Ondanks het Engelsche verbod, worden de inzamelingen voor Irak voort- igezet. De Britsche troepen staan bloot aan gehoon van de zijde der bevolking. De grens naar Syrië is gesloten. Het conflict, dat Engeland in Irak moedwillig heeft veroorzaakt, moet zich niet zoo ontwikkelen als de menschen achter de schermen in Londen zich heb ben voorgesteld, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Pol itische Korrespondenz”. Hieruit trekt het blad de conclusie, dat Engeland er oorspronkelijk op heeft ge- ^BEIROET «D4MA5Gu1 jeeizAïew. X r*»4Ai\ TRAUS-, I JORDANIË .„akabT'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1