De zomerzegels 1941 BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 16 Mei 1941. MEI» en Huwelijk te Wassenaar DIRECTEUR VAN LEESKRING GEARRESTEERD Genootschap „Nederland Europa” NEDERLANDSCHE SOCIAAL ECONOMISCHE KRING HAAGSCHE COURANT De loteriJ t« bate va” - het Winterhulp werk DERDE BLAD Bied, DE VISSCHERIJ IN DEZEN TIJD Engelsche bommen op Rede van commissaris-generaal minister Fischböck Hedenmiddag is de verkoop begonnen Vraaggesprek met professor dr. G. A. S. Snijder ERNSTIG ONGEVAL OP DEN WESTDUINWEG VERKRIJGBAAR VAN 29 MEI TOT EN MET 30 SEPTEMBER GEHAMSTERDE LEVENSMIDDELEN IN BESLAG GENOMEN OE BENOEMING VAN Mr. A. W. BARON VAN IMHOFF AFSCHEID VAN DEN HEER WOLTERS Gisteren is te Wassenaar het huwelijk voltrokken van mejuffrouw G. H. Weise en R. A. baron van Heteckeren van Rrandsenburg, laten luitenant der marechaussee. De aankomst van hel bruidspaar aan de Kievitkcrk BEGRAFENIS JOH. A. H. M. LOOISEN Verdacht van oplichting voor veertig duizend gulden INSTALLATIE VAN CONSULENTEN ons land Polygoon) GEREF. SCHOOLVERBAND cursus. eenige woonhuizen '1 Muteert importiuMi RM MANDEI MAATSCKAPPy W. t. Of JAGER AMSTERDAM - SINGEL 430 - T8L. 376?1 No. 17878 in de afgeloopen jaren zoo menig ver heugend resultaat is bereikt. Met deze bijeenkomst is een belangrijke en vruchtbare taak van den heer Wol ters in het bedrijf afgesloten. Voor de afdeeling 's-Graven- hage-ZuM van den Ned. Chr. Vrouwen bond zal ds. Chr. W. J. Teeuwen, predi- die wij reeds hebben ontvangen. Er zit ten op het oogenblik op vele plaatsen in onze maatschappij menschen. die tot C. o—- -- hun echter aan contact met gelijkden- ..--.-j Teken met hun omgeving, dan worden de gang van zaken aanleiding, bij H. Freen J De zomerzegels zullen ditmaal geduren de het tijdvak 29 Mei t/m 30 September verkrijgbaar worden gesteld, met een toe slag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose-, kanker- en rheu- matiekbestrijding en den arbeid voor on- volwaardigen) en voor de helft ter tege moetkoming in den huidigen nood der cul- tureele werkers. De zegels zullen ook in het verkeer met het buitenland geldig zijn en wel tot en met 31 December 1946. Zij verschijnen in vijf frankeerwaarden, n.l.: IJ cent (bruin) (toeslag Ij cent) met de beeltenis van Antonius Mathijsen (1805 1878). Nederlandsch officier van gezond- Waarfxxgsommen van filiaalhouders verdwenen JUBILEUM CHRIS OE LA MAR Voor de jubileum-voorstelling van Chris de la Mar in Piccadilly-cabaret is mede werking toegezegd door de volgende ar- tistenAlbert de Booy. Pierre Leen- houts, Marga Graff, John Kloos, André en Johnny, Kees Manders, Jean Bogearts, The Song Singers en Guus Brox. De voorstelling zal om 7 uur beginnen met het optreden van de Piccadilly artis- ten. In de gistermorgen gehouden strafzit ting van de Rechtbank te Groningen sprak de president, mr. B. P. Enklaar, een enkel woord tot mr. A. W. baron van Imhoff in verband met diens benoeming tot substituut-officier te den Haag. Na mens de Rechtbank wenschte spr. mr. van Imhoff geluk met deze eervolle pro motie. Wat voor u winst beteekent, betee- kent voor ons verlies, aldus spr.. moge het u goed gaan in uw verder leven. Geen slachtoffers In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche toestellen boven ons land. Een aantal bommen werd neergeworpen. Ge lukkig zijn geen dooden of gewonden te betreuren. De meeste bommen vielen op net open veld. In een stad in Noord-Hol- «nd echter werden eenige woonhuizen mm of meer beschadigd. Voorts werden zes koeren gedood. Prijsopdrijving van garnalen Tegen een inwoner van onze stad is proces verbaal opgemaakt omdat hij levensmiddelen had gehamsterd. Te zijnen huize werden 3 kisten met 48 blikjes gecondenseerde melk, een doos met 25 blikjes gecondenseerde melk, 25 busjes koffiemelk, 7 k.g. siroop, 5 k.g. perensiroop. 29 blikken appelstroop en 20 pakken meel in beslag genomen. Een winkelierster, die ongepelde garna len verkocht, tegen /0.30 per 1 k.g., ter- wel de maximum vastgestelde prijs voor dezelfde hoeveelheid 0.20 bedraagt heeft een bekeuring gekregen. Vijf k.g. garna len werden in beslag genomen. Op de Algemeene Begraafplaats te Rijs wijk is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer Joh. A. H. M. Looisen, electrotechnisch inge nieur bij de Nederlandsche Siemens- Mij. N.V. Óp de begraafplaats waren vele leden van het personeel van de Siemens Mij. aanwezig. In den stoet kwamen met de familie mede jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen, directeur van de Siemens Mij., de waarn. directeuren de heeren Winter en Schröder en de procuratiehouder, de heer Guthschmidt. Aan het graf voerde jhr. Stoop van Strijen het woord. Spr. zeideVandaag zijn wij hier samengekomen om de laatste eer te bewijzen aan ons aller vriend Jan Looisen, een der oudste medewerkers van onze Zwakstroomafdeeling. die bijna van de oprichting af aldaar werkzaam is ge weest. Kort nadat hij in Zwickau zijn studie voor W. en E.I. had volbracht, is hij bij Siemens in dienst gekomem Ruim 33 jaren heeft hij zijn beste krachten aan zijn werk bij ons gegeven, waarvoor ik hier nog eens, zoowel namens de N.S.M. als namens ons stamhuis in Berlijn, onzen dank wil uitspreken. Naast zijn gaven van goed werker, ijver, nauwgezetheid, gepaard met een goed verstand, bezat hij de gave, zich door zijn persoonlijkheid algemeen be mind te maken. Ik geloof niet, dat hij ooit werkelijk uit zijn humeur was. Hij was gezellig, genoeglijk, hij plaagde graag en werd geplaagd. Hij had bij ons vele vrienden. Zijn vriendschap zullen wij zeker allen missen. Wij allen, wij behouden de herinnering aan een ouden vriend, met wien wij zoo vele jaren in volle vriendschap mochten Morgenmiddag zal oud-minister mr. J. A. de Wilde in een vergadering van het district den Haag en omstreken van Gercf. Schoolverband, in de Groen van Prinste- rerschool te houden, spreken over: „De school aan de ouders”( zulks naar aanlei ding van de brochure, die van de hand van prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, onder bovenstaan- 'den titel -te verschenen. Door de politie is aangehouden en in arrest gesteld de 36-jarige C. S. F., direc teur van een hier ter stede bevestigden Leeskring. Hij wordt verdacht van oplich ting, c.q. verduistering. Zoowel in den Haag als in verscheidene provinciesteden, stelde F. filiaalhouders aan en wist dezen te bewegen, te zijnen name borgstellingen te storten, elk 500 groot In tachtig gevallen is hem dit ge lukt. zoodat F. de beschikking kreeg over 40.000. Het gestorte geld zagen de be trokkenen meestal niet meer terug. F. wist, dat hij op den duur niet in staat zou zijn, den leeskring in stand te houden, daar het aantal abonné's in de kleine gemeenten niet zeer groot was. Zelf heeft hij reeds gevoeld, dat het met de financiën mis zou gaan, waarom F. zich dezer dagen failliet heeft laten verklaren. Voor de filiaalhouders, wien een salaris van 100 per maand was toegezegd, was 'J den Justitieelen dienst B van de politie alhier aangifte te doen terzake van oplichtina c.q. verduistering van de door hen gestor te waarborgsommen. heid, die zich groote verdienste verwierf door de uitvinding van het gipsverband. 2j cent (groen, toeslag 2j cent) met de beeltenis van dr. Jan Ingen-Housz (1730 1799), bekend Nederlandsch geneesheer en natuurkundige, die o.m. de ontdekking deed van het ademhalingsproces der plan ten. 4 cent (rood, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Aagje Deken (17411804), Nederlandsch schrijfster, vooral bekend geworden door de historie van mej. Sara Burgerhart en eenige andere romans in briefvorm, die zij tezamen met Betje Wolff-Bekker, met wie zij de laatste zeven en twintig jaren van haar leven samen woonde. schreef. 5 cent (groen, toeslag 3 cent), met de beeltenis van Johannes Bosboom (1817 Op Maandag 19 Mei a.s., des namid dags te drie uur. zal in de aula van het Nederlandsche Lyceum in de Willem- straat alhier de installatie van de con sulenten van de Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding plaats vinden. Deze installatie, waartoe verschillende autoriteiten op het gebied van het on derwijs en de lichamelijke opvoeding zijn uitgenoodigd. zal geschieden door prof. dr. J. van Dam, secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming. De plech tigheid zal worden besloten met het ver- toonen van de film van den consulenten welke van 15 tot 19 April in Overveen isgehouden. Wielrijdster door vrachtauto aangereden en gedood Gistermiddag omstreeks 5 uur, is de 52-jarige mevr. G. van B., wonende aan de van Boetzelaerlaan, op den hoek van den Westduinweg en de Douzastraat, aan gereden door een vrachtauto. Mevr, van B., die op de fiets was, kreeg een schedelbasisfractuur en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. In den afgeloopen nacht is zij aan haar verwondingen overleden. Zooals reeds werd aangekondigd is voor de zomermaanden, waarin het eigenlijke Winterhulp-werk stil ligt en ook de groote actie naar buiten op het gebied van col lectes is gestaakt, een loterij georgani seerd, waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt van Winterhulp-Neder- land. Reeds thans gaan onze gedachten al naar Ide volgende winterperiode, gedurende welke opnieuw een zeer groot aantal be- I hoeftige landgenooten zal moeten worden ondersteund, teneinde op eenigszins be hoorlijk peil te kunnen leven. Deze groot- sche taak heeft Winterhulp Nederland zich ten doel gesteld en zij heeft dit gedaan in het vertrouwen dat alle landgenooten, die iets kunnen missen, zich daarvoor een offer zullen getroosten. Het brengen van dit offer is voor iederen Nederlander een plicht, waaraan men zich niet mag ont trekken, omdat deze plicht geboren is, niet alleen uit liefde tot den naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saamhoorig- heid, welke eischt, dat de gemeenschap den economisch zwakkere opheft tot een zoodanig levenspeil, dat ook deze in het belang van de geheele gemeenschap zijn taak kan vervullen bij de vorming en het behoud van een krachtige, gezonde samen leving. Gelukkig hebben zeer velen in de afgeloopen maanden dien plicht begrepen en het is een verheugend verschijnsel, dat de kring dergenen zich geleidelijk uit- breidt en daardoor de Winterhulp-gedachte meer en meer veld doet winnen. Met deze steeds groeiende kern kan Winterhulp Ne derland dus vol vertrouwen de komende wintermaanden tegemoet zien. Maar er is meer. De ervaring heeft ge leerd, dat men den nood, welke des win ters wordt geleden, het best kan bestrij den, door zoo spoedig mogelijk met de le niging er van een aanvang te maken, waarmede dus bewaarheid wordt het be kende spreekwoord ..wie spoedig helpt, helpt dubbel”. Daarvoor is echter geld noodig en kan niet worden gewacht op de resultaten van de nieuwe collectes. Het stemt dan ook tot groote voldoe ning, dat tal van giften gedurende de zomermaanden blijven vloeien, waardoor een zekere reserve kan worden gevormd, waaruit de eerste ondersteuningen in het najaar kunnen worden geput. En als zoodanig heeft Winterhulp Neder land dan ook gaarne de gedachte aan vaard, dat die reserve zou kunnen wor- I den verstevigd met de bate van de geor ganiseerde loterij, waarbij het Nederland sche publiek, zonder dat hierbij de boven omschreven plicht naar voren treedt, in de gelegenheid wordt gesteld op aantrekke lijke wijze een kansje op een prijs te wa gen en als onderdeel van het geheel mede te werken aan het tot stand komen van een regeling, waardoor de uitkeeringen aan behoeftige landgenooten kunnen wor den bespoedigd. Naast bevordering van het sociale doel van Winterhulp Nederland heeft deze loterij derhalve vooral een practische beteekenis, welke echter van zeer groot belang is voor het noodlijdende deel der bevolking. Wie dit bedenkt zal gaarne een steentje bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijftig cent), dat dit voor niemand een beletsel behoeft te zijn en velen zelfs in in staat stelt meer dan één lot te koopen. Men kan terecht bij tal van agenten, 1 die met den z.g. binnenhuisverkoop zijn belast, maar daarnaast zullen ook door straatverkoop en in openbare gelegen heden de loten worden aangeboden. Een aantrekkelijkheid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 gulden direct I door de verkoopers worden uitbetaald, ter- I wijl slechts voor hoogere prijzen naar het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland, Hofweg 7 den Haag wordt verwezen. Bo vendien behoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van 5000, 500 of 100 gld. bij een trekking, welke na verkoop der loten wordt gehouden. Heden middag om half twee is over het geheele land de verkoop der loten aangevangen en ongetwijfeld zullen velen zich haasten een prijsje te bemachtigen, of bij het trekken van een niet zich troosten met de gedach te, dat de twee kwartjes niet zijn wegge gooid, maar ten bate komen van een goed doel. Besprekingen in het Agrarisch Huis Dezer dagen is in het Agrarische Huis I in den Haag een kameraadschappelijke I bijeenkomst gehouden tusschen de vak groep visscherij van het Ned Agrarisch I Front en den Duitschen commissaris voor de visscherij, dr. Budenboehmer en een I vertegenwoordiger van de Duitsche oor- I logsmarine. Deze bijeenkomst werd geleid door ir. W. F. Gerhardt, die na een korte begroe ting het woord gaf aan den heer M Vro lijk, hoofd van de afdeeling Noordzee- visscherij, van deze vakgroep. De heer Vrolijk zei, dat het N.A.F. in deze bijeenkomst wilde laten blijken, hoe- I ver de organisatie reeds was gekomen. Met voorbeelden haalde hij aan, welk een plaats de visscherij gedurende eeuwen I in de Nederlandsche volkshuishouding heeft ingenomen en hoe onze voorvaderen geleder, en gestreden hebben voor de in standhouding van dit belangrijke voedsel- bedrijf. Nederland is op vlsscherijgebied steeds toonaangevend geweest .en mag in I menig opzicht beschouwd worden als de I leermeester van het continent Door de ver doorgevoerde ondersteuning die onze buitenlandsche concurrenten van hun resp. overheden mochten genieten en die de Nederlandsche visscherij jammer genoeg in die mate heeft moeten missen, kon in bepaalde gevallen, de ontwikkeling van het bedrijf geen gelijken tred houden. Nederland heeft echter een eeuwenlange ervaring, een flinke vlsschersbevolking, welke trotsch is op haar beroep, vakkun dige reeders en exporteurs en verwerkers tot zijn beschikking, waarbij de natuurlijke gunstige ligging voor de vangplaatsen en afzetgebieden een waardevolle factor voor ons Nederlandsche bedrijf is. Vele volks- genooten zijn hierdoor aangewezen hun brood in dit bedrijf en zijn nevennedrljven te verdienen. Op historische gronden bepleitte spr. de inschakeling van Nederland, om in nauwe samenwerking met het Duitsche bedrijfsle ven zijn plaats in het" nieuwe Europa te verkrijgen en mede te werken dit wereld deel van visscherijproducten te voorzien. Dit probleem in groote lijnen aan te geven was slechts sprekers bedoeling, bespreking in details kan eerst later volgen. Als de problemen, welke nu aan de orde zijn, noemde spr., 1. in het bedrijf houden van de varende vlooL desnoods uitbreiding, 2. probeeren haring te visschen, 3. import van haring en andere visch. voor de voedselvoorziening van ons volk 4. de export, meest van zoetwatervis- schen, zoo te regelen, dat visscher en ex porteur, hierin een bestaan kunnen vin den. De verschillende deskundigen behandel den achtereenvolgens deze vier punten. Op openhartige wijze beantwoordde dr. Budenboehmer de door de verschillende sectieleiders gestelde vragen en hij be sprak de voorkomende problemen op een ieder bevredigende en veel opheldering brengende wijze. De bijeenkomst gaf allen voldoening en dr Budenboehmer gaf den wensch te ken nen. minstens eenmaal per maand een der gelijke bijeenkomst te houden. kant bij de Geref. kerk van Heerde heden- WofeuwmA i avond in een van de zalen Van de Laak- spreken cweri ^Het geweten”, Als voorzitter van de commissie van overleg bij P.T.T. De heer G. Wolters, de scheidende directeur van het postkantoor te 's Gra- venhage heeft Donderdag 1.1. voor de laatste maal de vergadering geleid van de postale commissie van overleg, waarvan hij de laatste zes jaren voorzitter en daarvoor ondervoorzitter en plaatsver vangend lid is geweest. Bij deze gelegen heid is den heer Wolters menig welge meend en hartelijk woord toegevoegd. De ondervoorzitter, de heer R. van Goor, chef der 4e afdeeling van het hoofdbe stuur der P.T.T. dankte den heer Wolters voor zijn toegewijde leiding en voor de wijze, waarop hij, zoowel naar binnen als naar buiten het gezag der commissie hoog wist te houden Spreker wenschte den scheidenden voorzitter en diens echt- genoote in Zeist een recht gelukkigen levensavond toe en bood hem namens de commissie als aandenken een fraaie schrijfmachine aan. Vervolgens kregen, in bonte rij, de vertegenwoordigers der personeelsorganisaties het woordde heeren A. Fonteijn (Plicht Tot Recht), ir. A de Voogd (Ver. van Electrotech- nische Ambtenaren en Genootschap van Ingenieurs der Telegrafie en Telefonie). M. v. d. Broek (St. Petrus), (Ambtenaarsbond hoofdgroep P.T.T.), H. van Poppel (Vereeniging van hoogere P.T.T.-ambtenaren), die allen hulde brachten aan de tactvolle en onpartijdige leiding van den voorzitter en hem roem den om zijn groote kennis van zaken, waardoor steeds een juiste weg uit de debatten kon worden gevonden, uiteen- loopende meeningen tot elkaar werden gebracht en juiste conclusies werden ge trokken. In dezen zin uitte zich ook de heer P. Bossen, directeur van het telegraaf kantoor te Amsterdam, die namens de regeeringsvertegenwoordigers sprak. De „Tl heer Ch. Buys, secretaris der commissie, sloot de rij der sprekers met een per soonlijk woord van dank voor de wijze waarop de voorzitter, die noode door de commissie zal worden gemist, de werk zaamheden heeft geleid. De scheidende voorzitter wendde zich daarop tot de leden met een wederwoord van dank. Bij menig verschil van inzicht is toch steeds in die hartelijke sfeer van ONGEVALLEN De geneeskundige dienst bracht naar 1 ziekenhuis aan den Zuidwal de 26-jarige J. H. uit de Fahrenheitstraat, die in een fabriek in de le v. d. Kunstraat een stalen plaats op zijn been had gekregen, tengevolge waarvan dit brak. In -de Ruysdaelstraat is gisteravond het 5-jarig jongetje J. S., die vermoede lijk onvoorzichtig den rijweg overstak, aangereden door een wielrijder. De jon gen brak het linkerbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Op den hoek van de Laan van Meer- dervoort en de Tasmanstraat heeft gis teravond een botsing plaats gehad tus schen twee auto's. De 23-jarige K. V. uit de Monstersches’traat, die een bestel auto bestuurde en nog getracht had een aanrijding te voorkomen, reed met zijn wagen tegen een paal van het electrische bovennet van de tram, welke paal ernstig beschadigd werd. Door deze botsing werd het tramverkeer van lijn 3 en lijn 7 eeni- samenwerken. gen tijd gestagneerd. De vrij ernstig be- Jan Looisen, rust zacht wij vergeten schadigde bestelauto van V., is later weg- e niet. gesleept. V. had een lichte hersenschud- Nadat nog een vriend, Ir. Zimmermann, ding bekomen doch kon na behandeling gewezen had op den hechten vriend- aan den Centralen Post, naar huis gaan, schapsband. die h^m met den heer Looi- De andere auto bekwam weinig of geen sen verbond, dankte een zwager voor de I schade, belangstelling. schadelijker dan de materieele zijde is de moreele kant van dit hamsteren. Met dezen moreelen kant heeft spreker te maken wanneer hij te Berlijn de belangen van Nederland bepleit. Wanneer immers blijkt, dat men in Nederland zich niet strikt houdt aan de bepalingen, welke de di§tributieregeling aan de bevolking op legt, brengt dit het gevaar met zich me de, dat men Nederland op het peil van andere bezette gebieden zou willen om laag drukken, of dat men minder geneigd zou zijn bij de overbrugging van moei lijkheden te helpen, zooals zich nu b.v. bij de aardappelen heeft voorgedaan. Het is ook opgevallen, dat de rechter in het verleden veel te lage straffen op overtreders toepaste, hetgeen bewijst, dat de Nederlandsche rechtspraak nog niet de draagwijdte van deze overtredingen beseflf en nog niet begrijpt, dat het hier om de grondslagen van het bestaan van het Nederlandsche volk gaat. Er zijn dan ook nu speciale rechters benoemd om deze sociaal-economische overtredingen te berechten. Minister Fischböck hoopte, dat op deze wijze een eind zou komen aan den sluikhandel. Vervolgens kwam de commissaris-gene raal op de lasten, die op de bedrijven drukken en-nog zullen drukken. Hij wees, evenals hij dit vroeger dééd, op de zeer vrijgevige dividendpolitiek van het mee- rendeel der bedrijven. Het uitkeeren van zoo hooge dividenden brengt mede, dat meer belasting dient te worden betaald. Wat bijvoorbeeld meer dan 5 of 6 pCt. uitgekeerd zou worden, dient als belas- tingobject te worden beschouwd. In dien geest kan men dan ook een belastingwet verwachten. Spreker wees er daarbij op, dat een vennootschap aan de dividend belasting kan ontkomen door het kapitaal met de reserves te verhoogen en dus pro- centsgewijs een lager dividend te bepa len, maar dan voor één keer een percen tage der reserves voor den fiscus te be stemmen. Dit percentage zou dan komen te liggen tusschen de 12 pCt. van de di videndbelasting, welke men zou hebben betaald, en de 31$ pCt. van de thans geldende winstbelasting. Ook de commis sarissen zullen aan de nieuwe belasting het hunne dienen bij te dragen. Een per centage van 20 noemde spreker redelijk en billijk, wanneer de tantièmes niet bo venmatig hoog zijn. Vele ondernemers gelooven nu, dat zij hun liquide middelen, welke niet verdeeld worden, het veiligst kunnen beleggen in aandeelen van bedrijven, die geheel, wat hun aard betreft, vreemd zijn aan het eigen bedrijf. Spreker zeide,- dat dit niet te vereenigen is met de plichten van een bedrijfsleider. Hij noemde hierbij als voorbeeld, dat een textielfabriek niet tot doel kan hebben zich aandeelen aan te schaffen van een oliebedrijf. Wel zou een zoodanig bedrijf aandeelen kunnen ne men in een weverij Doordat er weinig grondstoffen aan te koopen zijn, komt er veel bedrijfskapitaal vrij. Dit mag echter niet in bedrijfs- vreemde aandeelen worden belegd. Nog meer zullen de bedrijven hebben op te brengen en wel in dienst van de sociale politiek. De commissaris-generaal wees er op. dat in Duitschland de bedrij ven ten behoeve van de sociale verzeke ringen veel meer opbrengen dan hier, vertrouwen samengewerkt, dank zij welke Het ligt echter in de bedoeling, dat de -*—- -- - Nederlandsche arbeiders, nadat de oorlog is gewonnen, op dezelfde wijze als in Duitschland van de sociale verzekering zullen kunnen profiteeren. Indien ook de noodzakelijke sociaal- politieke maatregelen voorloopig slechts in bescheiden mate, zooals door een ver betering der invaliditeitsrente. of zekere hervormingen der ziektewet, verwerke lijkt kunnen worden, zoo is toch, in het belang van een evenredige belasting, als punt van uitgang voor de kostprijsberej kening der bedrijven een tijdelijke gelijke belasting naar het loonbedrag noodig. Ook zullen maatregelen Kunnen worden genomen met betrekking tot interne aan gelegenheden van particuliere bedrijven, de leiding e.d. Er bestaan echter ten deze geen plannen voor ingrijpende maatre gelen. Het leidende personeel in een be drijf is van te groote beteekenis voor het geheele economische leven, .dan dat de overheid daarover geen zeggenschap zou moeten hebben. B.v. bestaat het streven aandeelen- soorten met bepaalde benoemingsrechten te scheppen, zoodat de leiding der bedrij ven binnen een kring van verwanten of vrienden wordt gehouden. Het ware mo gelijk. dat een contröle vereischt zal zijn ten aanzien van het feit, dat slechts de bekwaamste mannen ook als leiders kon den optreden. De voorzitter richtte hierna woorden van dank aan den commissaris-generaal voor zijn interessante rede. Na de voor dracht bleef men nog eenigen tijd met den spreker ongedwongen tezamen. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom negentien slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. 1891), Nederlandsch schilder, die zich, vooral met zijn kerkinterieurs, grooten naam verwierf. In 1851 huwde hij met de bekende schrijfster van Historische ro mans, mej. A. L. G. Toussaint. 7J cent (wijnrood, toeslag 3$ cent, met de beeltenis van Antony Christiaan Winant Staring (17671840), Nederlandsch dich ter. Staring leefde van zijn 24e jaar af op het landgoed Wildenborch bij Lochem en ontleende aan dit landelijk milieu de stof voor vele zijner gedichten, waarvan „De hoofdige boer” en „Het Vogelschieten" tot de meest bekende behooren. De afmetingen van de zegels zijn de zelfde als vorige jaren (beeldgrootte 21 x 28,5 m.m.) De zegels zijn in staal gegra veerd en in plaatdruk uitgevoerd. Na dezen oorlog zullen zich op nage noeg elk gebied van ons maatschappe lijk leven groote veranderingen voltrek ken, daarvan kunnen wij zeker zijn. Als wij Nederlanders niets doen en met de handen in den schoot blijven zitten wachten, komen deze veranderingen er ongetwijfeld ook. Indien wij echter zelf gezonde ideeën ontwikkelen en naar voren brengen, met de mogelijkheid, dat deze ook door anderen worden aan vaard, dan hebben wij de grootste kans om zelf invloed uit te oefenen op ons toekomstig lot bij de nieuwe ordening van het oude Europa. Met deze woorden heeft prof. dr. G. A. S. Snijder tijdens een vraaggesprek met de Vereen. Persbur. den gedach tengang geschetst, welke heeft geleid tot de oprichting van het nieuwe genoot schap Nederland en Europa” onder zijn voorzitterschap. Wjj stellen ons dus ten doel, zoo ver volgde prof. Snijder, om de problemen, welke na het sluiten van den vrede, bij de herordening van ons werelddeel on der leiding van Duitschland, aan de orde zullen komen, voor zoover deze Nederland betreffen, reeds thans te be- studeeren. U acht het tijdstip voor deze werk zaamheden thans nog niet te vroeg? Zeker niet. Een volk, dat zelfs onder oorlogsomstandigheden zoo weet te han delen, bewijst daarmede dat het levens krachtig is. Duitschland is ons bijv, met de herordening van Zuidoost Euro pa al voorgegaan. Daar is het in zicht, dat de oude orde van ons conti nent feitelijk een chaos en een wanorde was, al veel eerder doorgebroken. Doch ook elders heeft men reeds lang zeer goed gevoeld, dat het zoo niet langer ging, dat er eenvoudig iets moest ge beuren. Helaas bleek er een oorlog voor noodig te zijn om deze wanorde opzij te schuiven om met geweld plaats I te maken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genootschap is nu, de Nederlanders, die dit inzien, tot samen werking te brengen. Breede kijk Meent u, dat er voor dit streven op het oogenblik voldoende waardeering be- Ongetwijfeld, voldoende om dit initia tief levensvatbaarheid te schenken. Dat bewijzen de vele adhaesiebetuigingen, die wij reeds hebben ontvangen. Er zit ten op het oogenblik op vele plaatsen in onze maatschappij menschen, die tot dit inzicht zijn gekomen. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkden- kenden. Wanneer zij over hun ideeen spreken met hun omgeving, dan worden zij onder invloed van de politiek afgeleid naar de kleine dingen en rnee- ningsverschillen. Door ons genootschap komen zij in de eerste plaats in aan raking met anderen, die over dezelfde kwesties hebben nagedacht als zij en daarbij tot ongeveer dezelfde conclusies zijn gekomen. Bovendien spreken zij in dezen kring niet vakgenooten, die de oplossing der problemen in dezelfde richting zoeken, wat het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraag stukken breed en zakelijk te bekijken, zonder de verwarrende gevoelsmomen ten, die op het oogenblik velen op een dwaalspoor leiden. zonder politieke kleur en zonder al de kleine politieke meeningsverschillen. die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk een streven waardering bestaat, heb ik o.a. ondervondéh als voorzitter van den cul tuurkring. toen mij gebleken is, dat velen gaarne hun krachten zouden aan wenden, die echter niet op cultureel doch op een ander gebied thuishooren. Wij zullen over het geheele land een aantalvaksecties instellen, onder des kundige leiding en zoo noodig zullen wij tot een nog fijnere onderverdeeling overgaan. Ér staat dan ook reeds bin nenkort een uitbreiding van het tegen woordige bestuur te wachten. Op welke gebieden van de samenle ving zal het genootschap werkzaam zijn? Handel, industrie, wetenschap, kunst en verkeer komen daar, voor zoover zij het algemeen belang betreffen, reeds oogenblikkelijk voor in aanmerking. De uitbreiding der activiteit is natuurlijk welhaast onbeperkt en daarom is het voorshands nagenoeg ondoenlijk alle terreinen, waar wij op den duur werk kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlek ook contact zoeken met alle groepen, wier streven parallel met het onze loopt. Adhaesie betuigingen gewenscht Hoe zullen de doelstellingen van het genootschap worden gepropageerd? Men moet goed begrijpen, dat het hier geen vereeniging betreft, die tracht Zooveel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het ge nootschap, doch om zijn productiviteit. Het bestuur noodigt sympathiseerenden, die daarvoor in aanmerking komen, uit om lid te worden. Vanzelfsprekend stel len wij het zeer op prijs, zooveel moge lijk adhaesie betuigingen te ontvangen, welke gezonden moeten worden aan den secretaris van het genootschap, den heer K. W. Boekholt, Naarderstraat 298 te Huizen (N.-H De resultaten van onze studies en onderzoekingen zullen wor- den neergelegd in publicaties, die on hun beurt ook weer voorlichtend zullen werken in ruimeren kring, buiten het genootschap. Langs dezen weg zullen wij moeten trachten het Nederlandsche volk los te maken uit de thans heer- sefoende inertie en slapheid, terwijl het nog tijd tot handelen is. Alleen op die manier zullen wij in staat zijn om zelf mede te werken aan onze eigen toe komst. Daartoe is goede, deskundige voorlichting noodig, want kennis van zaken is nog altijd de zekerste wijze Om invloed te verkrijgen, wanneer het kwesties van ordening en herordening betreft. Zooals reeds met een énkel woord is medegedeeld, is dezer dagen in Hotel Wittebrug een bijeenkomst gehouden van den Nederlandschen sociaal-economischen kring, waarin commissaris-generaal mi nister dr. H. Fischböck het woord ge voerd heeft. Aanwezig waren o.m. ge- noodigden uit het economische leven, leden van het organifatie-comité Wolter- som en van den raad van volkshuishou ding der N S B. Omtrent het gesprokene op deze vergadering kan het volgende worden medegedeeld: De vooriztter, prof. dr. J. van Loon, opende de bijeenkomst en zeide. dat deze gezien moet worden als .een gevolg van het besluit van den Nederlandschen so ciaal-economischen kring. die enkele maanden geleden door vertegenwoordi gers van het Nederl. bedrijfsleven is op gericht, om zich meer naar buiten te gaan bewegen De kring is bedoeld als werk gemeenschap, meer op practisch dan op theoretisch terrein. Binnenkort zal men van nadere plannen hooren. De ner- oriënteering van Nederland op sociaai- economisch gebied binnen het kader van het nieuwe Europa, waarin de „as aan spraak mag maken op de leiding, is een dringende eisch voor het Nederlandsche volk. Het is dus zaak, dat zooveel moge lijk mannen uit het bedrijfsleven zich aaneen sluiten om aan een nieuwe toe komst van ons vaderland te bouwen. Hierna kwam commissaris-generaal minister Fischböck aan het woord. Rede van den commissaris- generaal Iedere gelegenheid om met menschen uit het bedrijfsleven samen te komen, al dus commissaris-generaal minister Fisch böck, om een aantal dingen te bespre ken. welke thans aan de orde zijn, juicht spreker toe. Hij begon met eenige opmer kingen over het hamsteren. Hoewel er veel gehamsterd wordt, gaat het om be-1 trekkelijk kleine hoeveelheden. Maac veel J

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9