I i I l 5 No. 17879. 1941. aanvallen het van Activiteit der Britsche Iraksche en luchtmacht Opmarsch Cyrenaica Geslaagde Duitsche luchtwapen I I I l X* .3 Zaterdag 17 Mei. scheeps- DE TOESTAND IN DEN LEVANT een actie over zou De actie in het Middel- landsche Zeegebied in Turksche dienstplichtigen opgeroepen Engeland tegen Syrië beramen Tallooze geruchten te verwachten groote gebeurtenissen Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap Engeland’s verliezen Fabriek in Zuidwest- Engeland van 30 m. hoogte bestookt Het Iraksche legerbericht VERDUISTEREN Heden van 9.31 uur n.m. tot 5.40 uur v.m. Morgen van 9.33 uur n.m. tot 5.39 uur v.m. I I I I 5 IN EIGEN LAND I Opwinding in de Turksche hoofdstad BELGIE DUITSCHLAND Nachtdienst dokters: No. 394920 I A Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De zegevierende opmarsch van de soldaten van de as in Cyrenaica. Vijandelijke pantserwagens, achter gelaten op het gevechtsterrein, duiden op de hevigheid van den strijd In April meer dan een millioen ton tot zinken gebracht Engelschen bombar deer en Syrische vliegvelden Maan: 18 Mei op 2.43 uur v.m.; onder 1.26 uur nam.; 19 Mei op 3.09 uur v.m.; onder 2.31 uur nam. Ontspanning in de Turksch- Duitsche betrekkingen Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart te Amsterdam De textielkaart blijft tot 1 September van kracht Barrow in Furness zwaar getroffen Succesvol ingrijpen der Duitsche luchtmacht bij Tobroek en Solloem Sterke Duitsche formaties boven Engeland HAAGSCHE COURANT PRIJS OER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: Lezing door professor dr. Wilhelm Pinder op In de boven keer tusschen beide landen. i (Luce-Holland) 3* Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20 tonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Naar men on« van bevoegde zijde mede, deelt, zijn de geruchten, welke zich mo menteel hier en daar rond de textielkaart voordoen, van eiken grond ontbloot, De thans geldige textielkaart blijft van kracht tot 1 September a.s. Het D.N.B. meldt: In de stad Istan- boel en in verschillende regeerings- districten zijn gisteren alle Turksche Mohammedaansche dienstplichtigen, die nog geen dienst hebben gedaan, in den leeftijd van 25 tot 45 jaar tegen 22 dezer opgeroepen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Het ver voer Dienstlciter Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 onaan- hebben aange- waar- koopvaar- 6590 >x /X /X 4* 4X /X /X 4X A> ft A A A A K A ft ft A A A A A A A A A A A A A A A A A A ft A S s XX V Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. welke de Kanaal- zijn door succes de ra- „aa. -- was. met munitie. Ook de in Tobroek inge- i en HONDERDVIJFTIGDUIZEND BELGISCHE ARBEIDERS IN DUITSCH LAND Donderdagochtend is de 150.000ste Bel gische arbeider naar Duitschland vertrok ken, om daar zijn brood te verdienen. Bij het vertrek v.an den trein werd den arbei der een gouden horloge overhandigd, meldt het A.N.P. uit Brussel. a Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. 4. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772**4: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 langrijke doelen werden niet getroffen. Overal werden de Britten door den af weer belemmerd om hun bommen met succes te plaatsen. Het Britsche communiqué Volgens den Londenschen nieuwsdienst waren de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht hoofdzakelijk gericht op de Midlands. In verschillende deelen des lands is een groot aantal brand- en bri santbommen geworpen. Ook in het Zuiden van Engeland zijn bommen geworpen. In aansluiting op het Weermacht- bericht van gisteren, verneemt het D.N.B., dat in de maand April voor het eerst in dezen oorlog meer dan een mil lioen ton scheepsruimte tot zinken is ge bracht. Dit buitengewone succes van de De Engelsche aanvallen in den afgeloopen nacht In den afgeloopen nacht zijn Britsche vliegtuigen West-Duitschland binnenge vlogen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten slechts ge ringe schade aan verscheidene woonhui zen en aan een onbelangrijke fabriek, waarbij eepige burgers werden gewond. Militaire of voor de oorlogvoering be- Wanneer de oogen opengaan dan zullen wij weer gelukkig samen kunnen leven en werken. Het oogenblik zal komen, dat de twist wordt bijgelegd en dan zal men metterdaad kunnen nastreven het ideaal van oprechte cn innige samenwerking in vertrouwen op het goede en groote Duit sche volk en zijn leiders. Daarom wekte dr. Smit op tot de NederlandschDuitsche Kultuurgemeen schap toe te treden. Het persbureau Ofi (Havas) meldt uit Beiroet, dat Britsche vliegtuigen op 14 en 15 Mei het vliegveld van Palmyra en op 15 Mei de luchtbasis Rayak hebben ge bombardeerd, hoewel daar nooit buiten- landsche vliegtuigen waren geland. Bij den laatsten aanval werden een Fransche officier gedood en verscheidene personen gewond Gisteren werd de voor stad van Beiroet Kasjrafie, door Britsche vliegtuigen met machinegeweervuur aan gevallen; er werd geen schade aangcricht Britsche vliegtuigen laten voortdurend pamfletten op Syrische steden val len. waarin zij de bevolking aansporen tot opstand. De Fransche hooge commis saris in Syrië heeft bij den Britschen consul tegen deze handelingen gepro testeerd. Door de mon- Een het GERUCHTEN TEGENGESPROKEN Uit Berlijn meldt S.P.T.: Op een vraag van een buitenlandsch journalist, of het bericht in een Zwitsersch blad, dat Adolf Hitler en Joachim von Ribben trop zich op het oogenblik in Frankrijk bevinden, juist is, is van bevoegde zijde geantwoord, dat over de verblijfplaats van den Rijkskanselier geen inlichtingen kunnen worden gegeven. Hel staat cch- ter vast, zoo voegde men er aan toe. dat zoowel Hitler als von Ribbentrop zich in Duitschland bevinden. Het Iraksche hoofdkwartier heeft het volgende 18e legerbericht uitgegeven: Westelijk front: Geen wijziging in den algemeenen toestand; beperkte bedrij vigheid van patrouilles. Zuidelijk front: Drie vijandelijke vliegtuigen vlogen boven een van onze steden, waarbij zij verscheidene bom men lieten vallen. De schade is- zienlijk. Onze strijdkrachten vijandelijke stellingen in Basra vallen. Er ontstond een gevecht, over wij in het volgende legerbericht nadere mededeelingen zullen doen. Mossoel-froht: Drie vijandelijke vlieg tuigen vlogen boven een stad in het Noorden van Irak. Onze jagers dwongen hen terug te keeren. Een van deze vlieg tuigen kruiste een tijdlang boven een van onze troepenkampen. Het werd door het Iraksche luchtdoelgeschut neergehaald. Luchtwapen: Onze vliegtuigen keerden na het uitvoeren van talrijke verken ningsvluchten behouden op hun steun punten terug. Verscheidene bommenwer pers vlogen boven het kamp van Cinel- debbane. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, verscheidene andere ma chines werden op den beganen grond vernield. De overgebleven deelen van het kamp werden zwaar beschadigd. Er braken verscheidene branden uit. vuur was nog op een afstand van scheidene mijlen zichtbaar. Vijandelijke luchtactie: Boven hoofdstad en boven andere gebieden des lands werden verkenningsvluchten ge maakt. Er werden ook bommen gewor pen, welke echter slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Oproep tot den heiligen oorlog In verschillende steden van Syrië en den Libanon heeft de Mohammedaan sche geestelijkheid gisteren na de gods dienstoefening de geloovigen opgewekt tot deelneming aan den heiligen oorlog tegen Engeland, onder het uitspreken van zegewenschen voor Koning Feisal van Irak en den Irakschen premier Kai- lani. Boelgaren op het eiland Chios bevrijd. Meer dan 2000 Boelgaren, die door de Grieken naar het eiland Chios waren verbannen, zijn door de Duitsche troe pen, die het eiland bezetten, in vrijheid gesteld en naar Cavalla gebracht, waar z(j door de Boelgaarsche autoriteiten zijn overgenomen. Een vrij groot aantal Bpelgaarsche bannelingen vertoeft nog op het eiland Kreta. Vijandelijke vliegtuigen Malta Reuter meldt, dat volgens een in Mal ta verstrekt officieel communiqué. Duit sche en Italiaansche vliegtuigen in den vorigen nacht bommen hebben laten val len, welke regeeringseigendom hebben beschadigd. Gisteren overdag is er drie maal luchtalarm gemaakt. Bij den der den aanval heeft een groote formatie vliegtuigen bommen laten vallen, welke schade aan regeeringseigendom veroor zaakten. Eenige personen, die geen dek king gezocht hadden, zijn omgekomen. De mededeeling van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, An thony Eden, dat Groot-Brittannië voorne mens is een actie tegen Syrië te onderne men, heeft in politieke kringen der Turk sche hoofdstad eenige opwinding veroor zaakt, aldus S.P.T. De Turksche bladen hebben het bericht in grooten opmaak ge publiceerd. Men is van meening, dat hier door de oorlog in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee in een geheel an der stadium zal treden, daar de as-mogend- heden tegen een Engelsche actie in Syrië maatregelen zullen treffen. Het A.N.P. seint uit AnkaraNa de audiëntie, die den Duitschcn ambassadeur von Papen Woensdagmiddag door den Turkschen staatspresident is verleend, is een verdere ontspanning in de Turksch- Duitsche betrekkingen merkbaar. In parlementaire kringen der Turk sche hoofdstad wijst men er op. dat men er van overtuigd is, dat Duitschland op geenerlei wijze de Turksche integriteit zal schenden. Hierdoor Is een belangrijke voorwaarde voor de toekomstige ontwik keling der betrekkingen tusschen Turkije en het Duitsche Rijk verkregen, zooals reeds blijkt uit het stijgende goederenver» De verliezen duren voort Te Santiago op Cuba is een noodsein opgevangen van de Engelsche vracht boot „Bienvenue”, welke door een Duit- schen onderzeeër getorpedeerd zou zijn, meldt het D.N.B. Het gewapende Engelsche dijschip ..Ruthershire” van 6590 brt., waarop, zooals gemeld, brand is uitge broken, moet als verloren worden be schouwd. De door het vuur veroorzaak te schade is althans zoo aanzienlek, dat •het schip binnen afzienbaren tijd niet zeewaardig is. Het Argentijnsche blad „Critica” schrijft, dat de brand een geval van sa botage van de „vijfde colonne” is. De politie stelt een onderzoek in. Aanval van Engelsche schepen verijdeld Britsche schepen, kust trachtten te naderen, Duitsche marine-artillerie met beschoten, meldt het D.N.B. Zij moesten zich terugtrekken. De gezonken Noorsche tonnage Volgens „Fritt Folk” zjjn dit jaar 25 Noorsche schepen van 110.000 brt. in to taal, welke in Engelschen dienst voeren, verloren gegaan. Daarbij zijn 138 Noor sche zeelui om het leven gekomen. Voorts is de EngelschNoorsche wal- vischvaarder Terje viken” (20.600 brt. verloren gegaan. S.P.T. meldt uit BerlijnDe tallooze geruchten over Rusland, Turkije. Irak en Frankrijk, welke gisteren alhier circu leerden, doen verwachten, dat groote po litieke en militaire gebeurtenissen voor de deur staan. Deze week is reeds verscheidene malen van Duitsche zijde gezegd, dat de Russi sche handelsbesprekingen een gunstig verloop hebben. Buitenlandsche persstem men, welke meenen te kunnen consta- teeren. dat Rusland op het oogenblik een toenadering tot de as-mogendheden voor de beste politiek houdt, verdienen op merkzaamheid. Aan zijn Zuidelijke grenzen komen de belangen van Rusland immers vanouds in botsing met die van Engeland. Dat Engeland met een ernstige wijzi ging van den strategischen toestand in den Levant rekening houdt, blijkt uit de berichten uit Palestina, dat aldaar groote transporten met troepen e|y materiaal zijn aangekomen. In Engeland schijnt men ge lijktijdige actie op twee fronten te ver wachten. In het Koloniaal Instituut te Amster dam is gisteravond de eerste bijeenkomst gehouden van den werkkring Amsterdam der Nederlandsch-Duitsche Kultuurge meenschap. Er was voor deze bijeenkomst, welke als officieele opening van den werkkring Amsterdam gold, groote be langstelling. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart was naar Amsterdam ge komen en gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn interesse in het streven van de NederlandschDuitsche Kultuur gemeenschap. Behalve de Rijkscommissaris woonden ook de bevelhebber van het Luchtwapen in de Luftgau Holland, generaal Sieburg, generaal Dörfler de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Dienstlciter Seidel, de Beauftragte voor de stad Amsterdam, Se nator Dr. Böhmke. de Regeeringscommis- saris voor Amsterdam, burgemeester E. J. Voüte, de wethouder voor het onder wijs, dr, J. Smit en Kreisleiter Paustian de vergadering bij. Bij den aanvang van de bijeenkomst sprak de voorzitter van den werkkring Amsterdam, de heer F. B. EngelhardL een kort begroetingswoord tot de autori- teite en de verdere aanwezigen, waarbij hij allen, die van goeden wille zijn op wekte zich bij de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap aan te sluiten. Vervolgens hield prof, dr Wilhelm Pinder. hoogleeraar in de Kunstgeschie denis aan de Universiteit te Berlijn, een voordracht over de verhouding tusschen de Nederlandsche en Duitsche kunst. Het Duitsche en Nederlandsche volk zijn, zeide hij, broedervolken pit één sterk en groot germaansch geslacht Broeders kunnen natuurlijk ruzie maken en joo is men het er nog steeds niet over eens waar de zon opkomt en waar zij ondergaat Heel veel menschen loopen op het oogenblik met hun oogen stijf dicht en zeggen, dat de zon opgaat in het Westen. Het is goed, dat zij eindelijk leeren inzien, dat !a werkelijkheid de zon in het Oosten opkomt en ondergaat in het Westen en dat zij voorloopig niet van plan is haar programma te veranderen. Van groot belang is daarotn op het oogenblik de houding van Frankrijk en Turkije. Wat het eerste land betreft, blijkt uit de berichten uit Amerika, dat men daar vreest dat Frankrijk den as-mogend- heden doorvoer van munitie zal toestaan. In de Wilhelmstrasse wordt in dit ver band verklaard, dat Vichy, en niet Ber lijn, het antwoord op deze bewering moet geven Men hoort hier de volgende rede- neering Als Frankrijk werkelijk wapens wil doorlaten, heeft Amerika nog geen redenen zich op te winden. De wapenzen- dingen naar Engeland zijn een afdoend precedent om de houding van Frankrijk te verontschuldigen. Een belangrijk punt is de houding van Turkije. Het verdient aandacht, dat in de Wilhelmstrasse het bericht nog steeds niet is bevestigd, dat de Duitsche ambassa deur in Turkije, von Papen, een speciale boodschap van Hitler aan president Inönü heeft overhandigd. Zijn besprekingen met Turkije vinden voortgang en maken vor deringen, zegt men in de Wilhelmstrasse. Over den inhoud van de boodschap is nog niets naders bekend. Samenvattend constateert S.P.T., dat de nieuwe ontwikkeling in den Levant po litieke en strategische voordeelen voor de as-mogendheden belooft. Engeland zal alles op alles moeten .zetten om hier zijn gunstige positie te kunnen handhaven. Van Engelsch standpunt bezien Is de hou ding van Amerika inzake de Roode Zee het voornaamste lichtpunt In een van de laatste nachten hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met prach tig succes een groote fabriek, welke lichte metalen verwerkt, in het Zuidwesten van Engeland aangevallen. Zij vielen in scheervlucht, na: r het D.N.B. verneemt de verscheidene honderden meters lange fabriekshallen, de ketelhuisinstallaties en de werkgebouwen aan. Van een hoogte van 30 m. werden bommen neergeworpen, waardoor de daken van de fabrieks hallen werden vernield, de wanden open gescheurd en heele stukken van het ge bouw in de lucht geslingerd. kracht van den aanval stortte de tagehal als een kaartenhuis ineen, smeltoven werd door een bom van zwaarste kaliber vernield. Ondanks den hevigen afweer wisten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen onbeschadigd hun basis te bereiken. In den vorigen nacht zijn, naar thans Lekend wordt, de haveninstallaties en werven van Barrow in Furness zwaar getroffen. Twee bommen troffen de sluis, een bom een fabriek in de nabijheid van het Tisserdock. Een andere bom sloeg in in een werkloods van de Vickers Arm- strong-werf. Het waren bommen van het zwaarste kaliber bij het Duitsche lucht- •vapen in gebruik. Kogellagerfabriek in Chelms ford gebombardeerd De bemanningen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen onder bevel van luite nant Klöss hebben een bijzonder dappere prestatie geleverd. Zij drongen door tot aan de ten Noordoosten van Londen ge legen industriestad Chelmsford en be stookten aldaar een groote kogellager fabriek met bomrpen. Verscheidene vol treffers veroorzaakten ontzaglijke ver woestingen. Met een geweldig lawaai stortten de gebouwen ineen. Felle steek vlammen schoten uit de daken omhoog. Op de -Afrikaansche gevechtsgebieden bij Tobroek en Solloem hebben vliegtui gen van het Duitsche luchtwapen giste ren met succes ingegrepen in den strijd op den grond. Bij fort Capuzzo is door 3 gevechtsvliegtuigen een Britsche pant- seraanval tot staan gebracht. Bij Sol loem waren Duitsche vliegtuigen den ge- heelen dag betrokken bij de zware be- wegingsgevechten, zij ondersteunden Duitsche troepen in het gevecht en vitailleerden ze, waar het noodig sloten Engelschen werden aangevallen opnieuw met bommen bestookt. Duitsche luchtmacht en marine is ove rigens sterk beïnvloed door de voortdu rende aanvallen van de gevechtsvlieg tuigen op de transportvloot van de uit Griekenland vluchtende Britsche troepen. Het Italiaansche standpunt De gebeurtenissen in Irak worden in Italiaansche politieke kringen met aan dacht gevolgd. Ook de pers houdt zich uitvoerig met het conflict bezig en met zijn gevolgen voor de Arabische wereld, welke vooral in de opstandsbewegingen in Palestina duidelijk tot uitdrukking komen. De semi-officieele „Giornale d'Italia” zegt, dat de Italiaansche natie met de grootste, niet alleen geestelijke sympa thie. den strijd van de Iraksche natie voor de verdediging van haar ware on afhankelijkheid tegen de aanvallen van bet Engelsche imperialisme volgt. Deze strijd legt getuigenis af van den moed en het geloof van het Iraksche volk, dat geen oogenblik heeft gedraald zich te plaatsen tegenover den Britschen kolos. Engelsche woestijnstellingen doorbroken Ofi meldt uit Bagdad, dat de Palestijn- sche rebellenleider Fauzi Kaukji met zijn strijdkrachten door de Engelsche stellin gen in de woestijn is heengedrongen en zich heeft genesteld op de hoogten van Nabloes. Vele vrijwilligers in Palestina sluiten zich bij Fauzi Kaukji aan. Weer nieuwe Britsche troepen te Basra de haven van Basra zijn, naar S.P.T. bericht, weer nieuwe contingen ten Britsche troepen, zoomede oorlogs materiaal, aan land gezet. Het wordt nu weer tijd, dat men vacantieplannen maakt. Ook dit behoort tot de belangrijke dingen van ons leven. Want vacantie is niet maar zoo een pretje: neen, zij is een levensbehoefte. Wie geregeld zijn dagelijkschen arbeid verricht, heeft er behoefte aan, het lichaam en vooral den geest eens eeni- gt-n tijd goed te ontspannen en te ver- frisschen. Toch zeker eens per jaar mag iedere werker aanspraak doen gelden op bevrediging van die behoefte. Men moet eens uit de dagelijksche sleur, uit de zorgen en moeiten van den geregel- den arbeid; men moet -eens volop tijd hebben voor zichzelf en zijn gezin; men •moet „eruit” om door rust en nieuwe indrukken de veerkracht van lichaam en geest te herstellen. Vacantie beteekent voor zeer velen een tijdelijk verblijf in een andere omgeving, die alleen al door dat andere, dat nieuwe, aan de belangstelling versch voedsel geeft en zoo verfrisschend werkt op den geest. Een andere omgeving, die door haar ver rassingen ook uitlokt tot wandelen of fiet sen, tot gezonde lichaamsbeweging en verblijf in de open lucht. Men maakt er kennis met andere menschen, uit een an dere omgeving dan de eigene door-en-door bekende; men gaat zich interesseeren voor een wijdere wereld en verruimt zijn blik. Wie van zijn vacantie-uitstapje terug keert, gevoelt zich, als hij die korte spanne tijds op de juiste wijze heeft doorgebracht, lichamelijk en geestelijk gesterkt en ver rijkt. Het buitenland zal nog buiten de vacan tieplannen van dezen zomer moeten blij ven. Het is nu eenmaal oorlog. Doch hoe veel moois en interessants biedt niet het eigen land! Daaraan werd voorheen te weinig gedacht. Velen meenden, dat zij geen vacantie hadden genoten als zij niet in een vreemd land waren geweest En zeker: er is in vreemde landen, nabij en verre, heel veel moois en interessants te genieten Maar hoevelen, die hun vacan- ties geregeld in het buitenland plachten door te brengen, staan vreemd tegenover hetgeen hun eigen land hun te bieden heeft! En zit er niet iets dwaas’ in andere landen te bezoeken als men van zlin eioen land zoo goed als niets kent? 8 Men behoeft niet eens ver van huis te gaan om in het eigen land een prettige en nuttige vacantie door te brengen Voor de meesten van ons is er in de naaste om geving. d>e wij wandelend of fietsend kun nen bereiken, veel moois en belangwek kends, dat wij niet of onvoldoende kennen Natuur, frissche lucht en zon, rust en ge paste beweging, verzamelingen van kunst en wetenschap enz. - men vindt het alles welhaast overal in ons land, vlakbij of wat verder af, maar voor ieder onzer be reikbaar In de lengte van de reis zit dé waarde van de vacantie niet Die zit in de kunst, de vrije dagen uit te buiten ten bate van lichaam en geest. En wie thans in de vacantie zijn eigen land en zijn eigen volk, rijk geschakeerd van aard en karak ter als beide zijn, beter leert kennen hij zal zich gevoelen als een ontdekkingsreizi ger die met rijke ervaring terugkeert. Een ervaring, die over wijden kring verbreid een belangrijke versterking van de volkskracht beteekent. 4. De Britsche vliegtuigverliezen Bij de poging van 2 Britsche gevechts vliegtuigen om het Noorsche gebied bin nen te vliegen, is gistermiddag een Bristol Blenheim bommenwerper neergeschoten. In luchtgevechten boven de Britsche Zuidoostkust schoten Duitsche jachttoe- stellen 2 Britsche jagers neer. Naar het D.N.B. verneemt, hebben sterke formaties van het Duitsche lucht wapen in den afgeloopen nacht een reeks belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. De voor naamste aanval begon na middernacht. Er werden talrijke brand- en brisant bommen van allerlei kaliber op wapen fabrieken en andere industrieele doelen in een stad in Midden-Engeland ge worpen. «wauw

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1