TGOVDE HOOFT Maag- bezwaren Dapspaeder van Dr.O.DUBOIS geeft direct veNichtinq DEN HAAG .«LENTEDOS RADIONIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN hr- dan De Avondschool van Doctor Plaizer f I bl. ROTISSERIE BIERHUIS TAVERNE liAlHO-riiOtiltAMMA GEMEENTERAAD EL VEREENÏGINGEN X RESERVE-KAP1TE1N SCHOOT WASSENAARSCH INGEZETENE NEER VEILING VAN VASTE GOEDEREN HAAGSCHE COURANT'Zaterdag 17 Mei 1941' RECLAMES. ,^4 pag. 2 BEZOEKT DE MOOISTE PLEKJES V*5 2e Het probleem van de ellips Iets over, ar en, dagen, maanden, jaren 7^ DEN HAAG GROENMARKT Zondag 18 Mei Requisitoir PER Pleidooi 10 liteit en verscheidenheid, gaat vooraf. CASINO. DE CLANDESTIENE VLEESCHHANDEL bij het Gemeente- bij de 76 Sleutel op de les van J.l. Donderdag. van Kunstraat aan voor hoofdrollen interessant is in eigen gebruik; Hieronder zie je hem getekend. C A D Dr. PLUIZER NV HERMES t CO S IMP, t EXP. Hll. DEN HAAG TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT - Rechtbank, Militaire Kamer. Roberts, i Lucie En nu een vraag aan jullie. Vraag: Wie van jullie kan nagaan hoe mijn vriend de timmerman da: gedaan heeft? en het en 1 12. Verhuring van grond voor Volks tuinen; tevens praeadvies op een desbe- CENTRUM. Het programma opent deze week met de gebruikelijke actualiteiten van Ufa en Tobis, waarna „Het muzikale prentenboek wordt geopend met een lied je van Louis Noiret: „Een huisje op de hei”, gevolgd door een zeer interessant cultuurfilmpje: „Het olifantendorp” Na de pauze draait de hoofdfilm „Moederlied” met Benjamino Gigli in de hoofdrol, bijge staan door Maria Cebotari en Hans Mo ser. De liefhebbers van operamuziek en zang kunnen hun hart ophalen wanneer Gigli het prachtige Agnes Dei” en een gedeelte uit „Ein Maskenball” zingt. CINEAC. Het grootste deel van het pro gramma van deze week wordt ingenomen door het eerste deel van een werkelijk prachtige film over Noorwegen: „Sympho nic van het Noorden” Met zeer groote artisticiteit en veel ge voel voor het bijzondere karakter van het Noorsche landschap zijn de opnamen ver vaardigd en aaneengevoegd tot een waar lijke symphonic van dit sombere en toch weer zoo lieflijke land met zijn eenvoudi ge stoere boerenbevolking. Een film, die men zeker niet mag over slaan. Verder bestaat het programma nog uit de gebruikelijke journaals en een aar dig gekleurd filmpje over de verschillende in ons land voorkomende hondenrassen. AST A Om den goeden naam van haar man te redden, die in een kunstzinnige gril een schilderij vervalschte, schiet een vrouw een chanteur neer, en laat zich, beschuldigd uit jalouzie haar minnaar te hebben gedood, zwijgend veroordeelen. Zij zwijgt zelfs nog als zij na haar ge vangenisstraf uit de familie gestooten wordt, doch als haar dochter dreigt het slachtoffer te worden van de onverdiende smet, dat haar moeder een lage moorde nares is, verbreekt zij het zwijgen en ver krijgt zij na jaren van ellende weer wat rust en lacht een laat geluk haar toe. Dit is in het kort de inhoud van de dramatische film ,,De schandvlek”. Het is een „groote” film, groot door scena rio. regie en knap spel. Prachtig en ont roerend speelt Olga Tschechowa de on schuldige moordenares, een sympathieke figuur is Albrecht Schoenhals. Boeiend is ook de uitbeelding, die Friedrich Kayssler van den harden schoonvader geeft. Een programma, dat uitmunt door kwa- APOLLOIn dit theater draait deze week de film „Droommuziek”, een com binatie van opera en operette, of zoo men wil een film, die den strijd behandelt tus- schen de lichte, onschuldige, oppervlak kige operette en de diepzinnige, den kun stenaar geheel voor zich opeischende opera. De inzet van dezen strijd zijn een jong componist en een jonge, begaafde, bekoorlijke zangeres. De liefde en de kunst met een groote K treden tenslotte als overwinnaar uit het strijdperk. Voor het zoover is, moet alles echter een ge- heelen ontwikkelingsgang doorloopen. De hoofdrollen worden vervuld door Marte Harell, wier stem een verrukking voor het oor is, Albrecht Schoenhals, die zich reeds in vele films als een uitstekend acteur heeft doen kennen en Lizzi Wald- müller. Benjamino Gigli laat zijn prach tige stem hooren in enkele opera-frag- menten. Een onderhoudend voorprogram ma gaat vooraf. TOONEELVEREENIGING „D.T.S." Bovengenoemde vereeniging, secreta riaat J. Roosje. Sinaasappelstraat 92, zal op Zondagmiddag 25 dezer in theater ..Excelsior”, Zeestraat 57.59. een opvoe ring geven van ,,De Ebbenhouten Oli. fant" spel van avontuur in drie bedriiven (zes tafereelen) door Christien v. Bom mel—Kouw en Henk Bakker. Regie: J. Vaandrager. Entre-actemuziek van het .D.T.S.-ensemble” onder leiding van G. van Krevelen Met deze uitvoering besluit „D.T.S.” het seizoen. Van de 137 zaken, welke de Zutphen- sche politierechter, mr. H. Sluijterman, Woensdag te behandelen kreeg, was het leeuwendeel gewijd aan de berechting van den clandestienen vleeschhandel, welke vooral op de Noord-Veluwe welig tiert. Tientallen lieden kregen gevangenis- AMICITIA. In het Amicitia-theater is het programma voor deze week aan den vroo- lijken kant. Er gaat namelijk de Tobis- film „Suikerfreule” naar den bekenden roman en het tooneels.tuk van dien naam van Henri van Wermeskerken, waarin Louis de Bree, Johan Elsensohn, Aaf Bouber, Annie van Duyn en Louis Borel zulke* uitstekende rollen spelen. Het is een grappige film, die hen, die verstrooiing zoeken, een avondje amusement geeft Het programma vooraf is zeer gevarieerd en bevat, behalve eenige interessante films het Ufa-wereldnieuws. FLORA. .De Revolutiebruid”. Brigette Horney, als gravin Aline d'Estoile. vindt in Paul Hsrtmann. die de markante fi guur van overste Mart? Arron uitbeeldt, een waardigen tegenspeler 'n Tragische levensgeschiedenis zien we hier afspelen, van twee menschen die 'n zware strlid voeren tuscchen liefde en plicht Plicht en eer beheerschen echter het leven van overste Mare Arron Het gebeuren speelt zich af in den tijd der Fransche revolu tie. Op het tooneeï weten Merry en Jeff met hun geestig acrobatie act het publiek eenige allergenoeglijkste oogen- blikken te bezorgen. een moeilijke positie de verdachte op het moment van de schietpartij heeft ver keerd. Men zal wel zeggen, gelijk de officier van justitie deed, dat de politie anders zou zijn opgetreden en den man. niet zou hebben neergeschoten, doch men moet niet vergeten, in welke psy chische gesteldheid de militairen waren gebracht door allerlei geruchten en ge fantaseerde verhalen over als boeren en nonnen verkleede parachutisten. In die dagen en door dergelijke geruchten was iedereen verdacht gemaakt. Verdachte heeft zich inderdaad ernstig bedreigd ge voeld, toen de heer Noordendorp ondanks herhaalde sommatie de handen niet om hoog hield en naar den broekzak zijn hand liet afglijden. Politieke bedoelingen had verdachte zeker niet, want hij heeft zich nimmer met de politiek bezig ge houden. Zijn opdracht was eenvoudig het arresteeren van N.S.B.-ers, waartoe hij op het politiebureau een s lijstje had ontvangen Naar pleiters opvatting heeft zijn cliënt uit noodweer gehandeld en dient hij te worden ontslagen van rechtsvervolging, dan wel te worden vrijgesproken. De rechtbank zal 29 Mei uitspraak doen. straffen varieerende van vijf dagen tot veertien dagen wegens het clandestien slachten van varkens, kalveren en koeien, terwijl den koopers van dit vleesch geld boeten van een paar gulden tot tachtig gulden toe werden opgelegd, vergezeld gaande met de verbeurd-verklaring van de opbrengst van het in beslag genomen vleesch Orlq. vorpak. f 1.25, bij Apoth.cn Drog. CITY. „Het vriendinnetje van papa”, waarborgt een paar uur amusement door de komische verwikkelingen, waarin de hoofdfiguren worden betrokken. Het is niet aardig om bij voorbaat de ontknoo- ping te verklappen van dit „drama”, dat den schijn aanneemt van echtelijke ont- trouw, doch zulks heelemaal niet blijkt te zijn. Men moet dat zelf maar eens gaan bekijken, om er des te meer van te kun nen genieten. Laten we volstaan met er nog aan toe te voegen, dat het een film is met tempo en een uitstekende bezetting van de rollen, o.m. door Georg Alexander, Hans Leibelt. Köthe Haack en Elfie May- erhoffer. Het voorprogramma brengt nieuws van allen kant en een klucht N.V. „Het Residentie-tooneel” en Aan de stichting „Dè Vereenigde Haagsche Spe lers” voor tooneelvoorstellingen geduren de de zomermaanden 1941; 32. aangaan van geldleeningen. In de film „Schurk of Gentle man” volgen we een transport diamant van Kaapstad naar Amsterdam. Niet min der dan vier detectives worden met dit verantwoordelijke werk belast. Aan boord van het schip wordt plotseling de schat vermist. Wie is de dader? Dit is de vraag, die pas op het laatste moment beant woord wordt. Een bijzonder spannende film met in de hoofdrollen Maria Ander- gast en Harald Paulsen. Voor de pauze ging een afwisselend en onderhoudend bijprografnma. CORSO. Vooraf een aardig filmpje over de folklore in Hongarije, waarin men het leven der Hongaarsche boerenbevolking ziet Daarna zang van Wim en Bram Scholte, die eenige liedjes ten gehoore brachten, welke zeer veel succes oogstten. Tot slot de hoofdfilm: „Mijn beste Vriend” met in de hoofdrol Harry Piel. Harry Piel heeft als dierenvriend een hond tot kameraad gekozen. Met dezen hond, in middels tot speurhond opgeleid, raakt hij verzeild in allerlei moeilijke situaties die hij echter met zijn trouwen metgezel keu rig weet op te knappen. Aan het slot doet ook Amor nog een duit in het zakje Kortom een film, die de moeite waard is om te zien. hun moraal niet verder te schokken. Bovendien noopte de tijd tot doorgaan, want zelfs voor huiszoekingen ontbrak de tijd. Van het geheele geval zeide ver dachte buitengewoon veel spijt te hebben. Mijn vriend, de timmerman, die mij de vorige week, een mij onbekende methode aan de hand deed om zeven hoeken en zo te construeren, heeft me nu geleerd, hoe je met een gewone passer (een „cirkeltrekker” zeggen de jongens leen ellips kunt maken. „Weet je wat een ellips Is?” begon hij te vragen. .0, ja”. ,En weet je wat we met de assen van een ellips bedoelen?” ,O, ja”. .Nou dan, begin dan met die beide assen op je papier te zetten. Eerst de lange en daar in het midden de korte haaks op. En meteen begon hij te tekenen en te draaien met zijn passer. Ik keek nieuwsgierig toe en waarachtig, na mkele seconden stond een dot van jen ellips op het papier. maand Juli heette oorspronke lijk Quintilis, d.i. de vijfde. Doch Keizer Gajus Julius (Caesar) gaf aan deze maand zijn eigen familienaam. 10. Met de schrikkeljaren is het zo gesteld: Je weet: een normaal jaar stellen wij op 365 dagen. In werkelijkheid duurt evenwel een jaar zijnde de omloop tijd van de aarde om de zon 365 dagen, 5 uren, 48 minu ten en 46 seconden. Elk jaar van ons heeft dus 5 uren, 48 min. 46 sec. te kort. Gerekend over 'n viertal jaren wordt' dat al 23 uren, 15 min. 4 sec. Dus b ij n a een hele dag etmaal). Vandaar, dat wij, om niet ach ter te raken, elk vierde jaar een dag extra geven. En die extra dag voegen wij dan toe aan de maand Februari. Maar. daarmee halen wij onze achterstand van 23 uren, 15 min. 4 sec. niet alleen in; we krijgen zelfs een kleine voorsprong. En die „voor- sprongetjes om de 4 jaren” doen wij weer teniet door van de eeuwjaren alleen die tot' schrikkeljaar te verklaren, welke deelbaar zijn door 400 Vandaar, dat 1900 geen schrik keljaar was. Maar het jaar 2000 zal er wel eentje zijn. De militaire kamer van de rechtbank heeft onder presidium van mr. van Vrij- berghe de Coningh, de strafzaak behan deld tegen den 39-jarigen reserve-kapi- tein der infanterie A. van den H., wien ten laste was gelegd, dat hij op of om streeks'13 Mei 1940 te Wassenaar opzet telijk op korten afstand een schot uit een met scherpe patronen geladen pistool heeft afgevuurd op Carl Joseph William Noordendorp, daarbij richtende op diens hoofd, althans lichaam, door welk schot Noordendorp in het hoofd is getroffen en zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij kort daarop is overleden. In deze zaak waren zes getuigen door het openbaar ministerie gedagvaard. Als verdediger trad op mr. H. W. Wierda uit Utrecht. Res.-kapitein van den H. had den 12en Mei des avonds de opdracht van zijn bataljonscommandant ontvangen, te Was senaar alle N.S.B.-ers te arresteeren. Na een aantal aanhoudingen den volgenden ochtend te hebben verricht, kwam ver dachte omstreeks elf uur ten huize van den heer Noordendorp, aan den Storm van ’s-Gravensandeweg 53, wiens adres hij evenals van ruim dertig andere ingezetenen bij de politie had ont vangen op zijn verzoek om adressen van N.S.B.-ers te vernemen en, nadat hij ge beld had, stond hij tegenover den heer Noordendorp, dien hij wilde aanhouden. Toen verdachte hem had gesommeerd de handen omhoog te houden en de heer N. na herhaalde waarschuwing de armen liet zakken, meende verdachte, dat de heer N. zijn rechterhand naar den broek zak richtte om een revolver te grijpen en om nu zijn tegenstander voor te zijn schoot hij den heer N. neer. Verdachte zeide, de order tot het ar resteeren der N.S.B.-ers den avond te voren mondeling te hebben ontvangen. Teen hij den ochtend van 13 Mei tegen elf uur aan den ’s-Gravensandeweg 53 aanbelde, deed iemand open wien hij vroeg bent u de heer Noordendorp De bewoner antwoorddedie ben ik. Ver volgens gelastte verd. hem de handen omhoog te houden, zeggend, dat hij zijn arrestant was. De heer N. had toen ge antwoord „Waarom, ik heb nooit wat gedaan.” Het viel verd. echter op; dat de rechterbroekzak van den heer N. bol- stond en toen de heer N. ten derden male ondanks waarschuwing de hand in die richting bewoog en de heele houding van den heer N. wees op verzet, heeft verdachte gemeend niet te moeten af wachten en en heer N. neergeschoten. Op de vraag, waarom de kapitein zelfs nu het doodend schot zich niet had over tuigd of een vuurwapen in den broekzak van het slachtoffer aanwezig was, ant woordde verdachte, dat hij om moreele redenen het lijk niet heeft willen aan raken. Vroeger had hij na het vinden x n een verongelukte wel iets van dien aard gedaan, hetgeen hem toen zeer kwalijk werd genomen. Ook tegenover de jongens, die bij hem waren, achtte hij het beter, het lijk te laten rusten, om METROPOLE vertoont deze week de film „Frau Sixta”, waarin Gustav Frölich, Franzisca Kinz en Ilse Werner de hoofd rollen vertolken. Het verhaal speelt onder de Alpenbewoners in het midden van de vorige eeuw, dicht bij de Italiaansche grens. De weduwe van een postmeester staat den man, dien zij liefheeft, een ma joor, die als rentmeester bij haar in dienst is getreden, aan haar dochter af. om daar mede hun beider naam tegenover de ach terdochtige bergbewoners te redden Dit levensdrama, dat op sterke wijze wordt gespeeld, geeft een vrij waarheidsgetrouw beeld van de Tiroolsche boeren. De vele fraaie natuuropnamen zijn in deze groote rolprent bovendien een lust voor de oogen. Vóór de pauze wordt het wereldnieuws vertoond. ODEON opent het nieuwe programma met de belangrijkste en interessantste we reldgebeurtenissen van den laatsten tijd, één en ander in beeld gebracht door Ufa en Profilti., Verder bevat het voorprogramma nog een zeer interessant filmpje „Zon, wind en witte zeilen”, waarin de zeilsport beoefend wordt door meisjes. Na de pauze een reprise van de prach tige film „Es war eine Rauschende Ball- nacht” waarin de hoofdrol op sublieme wijze wordt gespeeld door Zarah Leander, de gevierde tragedienne in een ontroeren de creatie. Verdere medespelenden zijn Marika Rökk. Hans Strüve, Leo Slezak en Arib Wasser. OLYMPIA vertoont deze week de reeds veel besproken en goed becritiseerde, ro mantische Nordisk-film Laila, met haar prachtige natuurtaferelen uit het hooge Noorden. Laila, een vondelingetje, wordt opgevoed in een rijke Lappenfamilie. Eenmaal qpgegroeid, zal zij gaan trouwen met een jongen lap, die door de ouders tot haai- echtgenoot is bestemd. Daar zij haar liefde heeft opgevat voor een ander, volgt zij den dag vóór haar trouwen den weg van haar hart en trouwt den zoon van den dominee. De hoofdrollen in dit uitstekende Scandinavische product wor den vertolkt door Aino Taube (Laila), Ake Ohberg, Ingjold Hauland en Tryggve Larrsen. Vooraf de gebruikelijke jour naals en een sportfilm. PASSAGE vertoont deze week de pre mière van een nieuw Tobis-pi duct van den regisseur Otto Rin^kogel ..Het do lende hart” (Herz ohne Heimat), een speelfilm gebaseerd op het „eeuwige drie hoek”-motief, welke qua spel en regie tusschen haar precedenten een eervolle plaats toekomt. De charmante hoofdrol- vertolkster Anneliese Uhlig geeft uitste kend doorleefd spel te zien in haar rol van een jonge vrouw, die zich geplaatst ziet voor een hevigen. innerlijken strijd tusschen haar hartstochtelijke eerste lief de en het stille, ware geluk dat zij bij een tweeden man vindt. Zij wordt op voortreffelijke wijze terzijde gestaan door Albrecht Schoenhals en Gustav Diessl. Een zeer gevarieerd voorprogramma vult het gedeelte vóór de pauze REMBRANDT Deze week een van de fraaiste operette-films, welke ooit zijn vervaardigd. „Die Fledermaus”. gedragen door de sprankelende muziek van Strauss, met een geestige vertolking en een over weldigende muze- en scène, zal stellig volle zalen trekken. De rollen zijn in de uitstekende handen van Hans Söhnker, Lida Baarova, Hans Moser, Georg Alexander, e. v. a. In het voorprogramma treedt de hier ter stede welbekende snelteekenaar John Charlie op. Behalve met zijn wonderwel gelijkende caricaturen van bekende en in de zaal vertoevende persoonlijkheden, oogst hij een geweldigen bijval met zijn kostelijke imitaties van juffrouw Snip en Snap en Peter Pech REX De groote actrice Paula Wessely telt in den Haag talrijke bewonderaars en het zal dan ook velen genoegen doen, haar deze week in het theater der groote rep-ises in de film ..Julika” te kunnen bewonderen. Samen met Attila Hörbiger maakt zij deze eenvoudige geschiedenis van het boerenmeisje, dat liefde opvat voor haar landheer, tot iets werkelijks, tot iets, waar wij van begin tot eind in medeleven. Vooraf wordt een uitgebreid journaal vertoond met de belangrijkste gebeurte nissen uit binnen- en buitenland. Een ski-filmpje uit de Dolomieten completeert het goed-verzorgde programma. R0XY, Na een aantrekkelijk voorpro gramma kunnen we in „Marionetten” tal van goede oude bekenden bewonderen In de eerste plaats Benjamino Gigli met als tegenspeelster Carla Rust en verder Lucie English, Paul Kemp en Theo Lingen. Drie onverbeterlijke grappenmakers, die, zelfs in deze tijden, de meest verstokte nurks aan het lachen kunnen maken. Het is niet doenlijk den inhoud van deze film in dit korte bestek volledig weer te geven, toch willen wij wel verklappen, dat er ook een „zij” in voorkomt en dat „hij” haar „krijgt” ookEen frissche vroolijke film met uitstekenden zang van Benjamino Gigli. SEINPOST. „Vorstentragedie” geeft het ongelukkige leven weer van Maria Stuart, koningin van Schotland, van het oogenblik af, dat zij uit Frankrijk ko mende, Schotschen bodem betreedt, tot aan haar tragische einde, als zij. op be vel van Elisabeth, koningin van Enge land. wordt onthoofd. De worden vertolkt door Zarah Leander en Willy Birgel. Vooraf gaat binnen- en buitenlandsch nieuws en een belangwekkende cultuurfilm over „lichte metalen”, hun bereiding, verwerking en aanwending, speciaal in de moderne vliegtuigindustrie. Een programma dus, dat het aankijken meer dan waard is. STUDIO. „Onverbreekbare banden” toont ons Zarah Leander als de officiersdoch ter, die, na het ouderlijke huis te heb ben ontvlucht, acht jaar later terugkeert als beroemde zangeres (en hoe mooi zingt zij weer in deze film 1) Weldra onthult z j het geheim van haar leven zij heeft een kind. Haar vader eischt, dat de vader van dit kind, een bankier, zijn dochter zal trouwen en deze wil niets liever, want hij hoopt met het kapitaal, dat de zangeres in Amerika heeft verdiend, zijn fraudes te kunnen bemantelen. De jonge vrouw weigertDoch nadat de ban kier, door de politie gezocht, een eind aan zijn leven heeft gemaakt, komt alles goed terecht. Een mooie, zeer spannende film met prachtig spel van Zarah Lean der, Heinrich George en vele anderen. THALIA. „Hoera, een jongen” is een door Georg Jacoby geregisseerde, zeer fantas tische filmklucht. Er wordt in verhaald hoe een vader een zoon kan hebben die tien jaar ouder is dan hij, hoe een man zijn vrouw niet bedriegen moet en hoe een onschuldige flirtation tot een huwe lijk kan leiden. Ralph Arthur T Georg Alexander Ida Wüst en English spelen de hoofdrollen. Het voor programma bevat o.a. drie documentai res, t.w. „Budapest”, „Het land van An ton Bruckner” en de Liga-film van Otto van Neyenhoff „De trekschuit”. muz. 4.30 „Josquin des Prés” vraagge sprek. 5.Gram. muz. 5.15 BNO. 5.30 Gram. muz. 5.45 Ensemble Erica Helen 6.15 Cyclus „Onze eige taal”. 6,30 Ensem ble Bandi Balogh. 7.BNO. 7.15 De Ram blers. 7.45 Politiek weekpraatje 8 BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 „Der Gei- germacher von Cremona”, opera. 9.30 Ber. (Eng). 9.45 Gram. muz. 10.BNO. Eng. ber. Hilversum II 301,5 m. 6 50 uur v.m. Gymnastiek. 7.Gram muz. 7.45 Gymnastiek. 8.BNO. 8.15 Gram, muz. 10.— Morgendienst (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Orgelcon cert. 11.Declamatie. 11.20 Gram. muz. 12.uur n m. Ber. 12.15 Klaas van Beeck’s orkest. 12.45 BNO 1.Gram, muz 1.15 Musiquette. 1.45 Gram. muz. 2.Gronin ger Orkestver. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Bart Ekkers. 4.30 Voor de jeugd. 5.Causerie „Jezus en de vrouwen”, (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 5.15 BNO. 5 30 Omroeporkest. 6Gesprek ken met luistaars (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 6.15 Omroepor kest. 6.45 Reportage. 7.BNO. Friesch praatje. 7.15 Oost-Nederlandsch strijk kwartet. 8.BNO 8 15 Spiegel van den dag of gram, muz 8 30 De Melodisten (8 50 9.Orgelconcert) 9 30 Voor ouders. 9.45 Gram. muz. 10.BNO De officier van justitie, mr. van Güse, het woord verkrijgend, zeide de moei lijkheid voor een juist oordeel in deze zaak te erkennen. De opdracht tot huis zoeking en arrestatie was voor verdachte als officier een vreemde, want zij be hoorde feitelijk tot de taak der politie. Van de huiszoekingen zelf is niets terecht gekomen, omdat er geen tijd meer voor restte. Toen op het bellen van verdachte de heer N. zelf opendeed en hoorde, dat hij arrestant was, is deze, naar het schijnt, geagiteerd geweest en heeft den indruk gewekt, dat hij kwaad wilde. Po litie zou in zulk een geval, naar sprekers opvatting, den man overmand en gefouil leerd hebben. In plaats hiervan werd de heer N„ zij het na herhaalde waarschu wing om de handen omhoog te houden, voorbereid door* de door verdachte neergeschoten. Doch in- -j dien verdachte had moeten schieten, dan had hij het toch zoodanig kunnen doen, dat de tegenstander niet werd gedood, doch alleen onschadelijk gemaakt Hi heeft echtei der revolver willens en we tens op het hoofd van het slachtoffer gericht en afgevuurd, hetgeen den on- middellijken dood ten gevolge had. Men kan zeggen, dat verdachte een rustigen indruk maakt en er moge met waardee- ring over zijn militairen dienst zijn ge sproken, dat neemt niet weg. dat ver dachte een strafbare daad heeft gepleegd, waarvoor hij gestraft zal moeten worden. Spreker eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. Wierda ving zijn pleidooi aan met woorden van deernis over het voorge vallene. Zelf reserve-officier zijnde, kan Maandag 19 Mei 1941 Hilversum I 415.5 m. 6.50 uur v.m. Gymnastiek. 7.Gram. muz. 7 45 Gymnastiek. 8BNO, 8.15 Dagope ning (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gram. muz. 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gram muz. 10.Ensemble Amende. (10.2010.40 Declamatie) 11.15 Zang. 12uur n.m. Orgelconcert. 12.30 Gram, muz. 12.42 Almanak. 12.45 BNO. !.-■ Om roeporkest. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 De AANVULLINGSAGENDA voor de vergadering van den Gemeente raad op Maandag 19 Mei a.s., te half twee. Benoeming van: Vijf tijdelijke leerkrachten openbaar middelbaar onderwijs; een onderwijzeres aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs A Aucubastraat 3; een dermatoloog ziekenhuizen. Beraadslaging over: 12. Verhuring van grond betreffend adres; 13. uitgifte in erfpacht van grond aan de Leeghwater- en de le van der de Coöperatieve Inkoop- vereeniging van winkeliers in koloniale waren „Door Eendracht Sterk U.A.”, en verkoop van den zich op dien grond be vindenden opstal aan genoemde vereeni- erfpachtsovereenkomst Veiling 20 e- Gunning 27 Mei. Het heerenhuis met érf-, voor- en ach tertuin aan de Frankenstraat 98, groot 1 a 39 c.a. Vrij van huur. De lasten bedragen ƒ105.36 per jaar. Inmiddels uit de hand te koop. Notaris mr. J. A. C. P. van Beek en J. W. Th Kuiler, candidaat-notaris als waar nemer van het kantoor van mr. S. K D. M. van Lier. Het oenedenhuis met afz. bovenhuis, erf en tuin. aai. de Swammerdamstraat 86—88, groot 1 a. 28 c.a. Huurprijs: het benedenhuis 5.25 p. w., het bovenhuis 1 5.50 p w. Waterverbruik voor rekening van den eigenaar. Grondlasten ƒ58 20, straatlasten ƒ23.68, Delflands sluisgeld 1.61. Notaris A. C. van Mourik Broekman. Het winkelhuis met woning en afzon derlijke bovenwoning en erf met groote open plaats aan den Noordwal 68 en 69, i groot la 38 c.a Het winkelhuis is niet verhuurd. Huurprijs van de bovenwoning /4.50 p. w. (waterverbruik inbegrepen). Grondlasten ƒ77.58, straatlasten ƒ34 en Delflands sluisgeld ƒ2.11. Notaris A. J. M. Kraft. A. Perceel 1. Een winkelhuis en pakhuis met twee bovenwoningen aan de v. Swie tenstraat 1, 3 en l en Chasséstraat 15, gr. 1 a. 18 c.a. Huurprijs: van Swietenstraat 1 en 3 35 p. m., Chasséstraat 15 ƒ40 p. m., van Swietenstraat 5 5.40 p. w. Perceel 2, Een huis bestaande uit bene denhuis met één afz. bovenwoning met erf en grond, aan den Schenkweg 166-168, groot 1 a 23 c.a. Huurprijs van no. 168 /7.25 p. w., no. 166 ƒ35 p. m. Perceel 3. Een huis, bestaande uit be nedenhuis met één afz. bovenwoning, met erf en grond, aan de Vinkesteynstraat 58— 60, groot 1 a. 2 c.a. Perceel 4. Een huis, bestaande uit een benedenhuis met één afz. bovenwoning, met erf en grond, aan de Vinkesteynstraat 6264. groot 1 a. 3 c.a. Huurprijs van de benedenhuizen van perceelen 3 en 4 5.60 p. w., de boven huizen ƒ5.25 p w Grondlasten, straatlasten en Delf], sluis geld resp. van perceel 1: ƒ93.20. ƒ40.60, 2.57; van perceel 2: 108.75. ƒ47.20. 2 90 van perceel 3- /46.51, ƒ18.15; ƒ1.25; van perceel 4: ƒ46.51. ƒ18.15, ƒ1.25. B Perceel I. Een winkelhuis met afz. bovenwoning, erf en tuin, aan de Suma- trastraat 180—182, groot 85 c.a. Perceel II. Een winkelhuis met afzon derlijke bovenwoning, erf en tuin, aan de Sumatrastraat 184—186, groot 85 c.a. Huurprijs: winkel (no. 182) ƒ6 p. w.; bovenhuis (no. 180) ƒ25.45 p. m. (waarin begrepen ƒ0.95 voor waterleiding), winkel (no. 186) (6 p. w.. bovenhuis (no. 184) 5 50 p w. Grondlasten ƒ66, straatlasten ƒ26.71 en Delflands sluisgeld fX.Tl voor elk perc. Notaris mr. H. A. Broers. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf, aan de Jacob Catsstraat 314 316, groot 1 a 13 c.a. Onverhuurd Grondlasten ƒ50 41. straatlasten ƒ20.66, Delflands sluisgeld ƒ1.39. Notaris mr C H C. M. Martens. I. Het café met afz. bovenwoning aan den Parallelweg 162—163, en het beneden huis met afz bovenwoning aan de Ro- chussenstraat 206—208, resp. groot 65 c.a. en 93 c.a II. Het benedenhuis met afz. bovenwo ning en erf aan den Parallelweg 160161, groot 92 c.a Huurprijs: Parallelweg nos. 160 ƒ6.50, 161 I ƒ4 50. 161 II ƒ4.50, 162 I ƒ4.50, 162 II 3.75; Rochussenstraat 206 ƒ6 (vrij water): Parallelweg 163 en Rochussenstr. 208 tezamen 10. alles p. w. Grondlasten koop I 155.31, koop II ƒ65.93; straatlasten koop I ƒ68, koop II ƒ25 71, Delflands sluisgeld: koop I ƒ4.14, koop II /1.78. Combinatie voorbehouden. Notarissen B. M Brans te Haarlem en mr C H C. M. Martens. A. het benedenhuis met afz. bovenwo ning en erf, aan de Jacob Catsstraat 6870 groot 67 c.a. Huurprijs van het benedenhuis 3 en het bovenhuis 5 p. w. Grondlasten ƒ42.74, straatlasten ƒ16.12, Delflands sluisgeld /1.15. B. Het winkelhuis met afz. bovenhuis, erf en tuin aan de van Brederodestraat 62—64, groot 90 c.a. Het winkelhuis is in eigen gebruik; huurprijs van de bovenwoning ƒ4.25. Grondlasten ƒ54.50, straatlasten ƒ22.17, Delflands sluisgeld /1.48. C Perceel I. Het winkelhuis met afz. bovenhuis, aan de Groot Hertoglnnelaan 232 en Archimedesstraat 151, groot 1 a. 21 c.a. Perceel 2. Het heerenhuis met erf en tuin, aan de Damslgtstraat 31 te Voorburg, groot 2 a. 71 c.a. Huurprijs van het winkelhuis 80 p. m., het bovenhuis is vrij van huur. Grondlasten ƒ116.48, straatlasten ƒ50.50, Delflands sluisgeld ƒ3.10. Huurprijs van de benedenverdieping en de le étage ƒ22 per m. Grondlasten ƒ46.53, straatlasten ƒ13.37, Delflands sluisgeld ƒ1.43. Notaris mr N. P. C. Arriëns, Het heerenhuis met erf en tuin aan de Agnesstraat 2, groot 1 a. 73 c.a. Huurprijs ƒ725 per jaar. Grondlasten 101.06, straatlasten ƒ43.90, Delflands sluisgeld ƒ2.75. Twee benedenhuizen, elk met afz bo venwoning, erf en tuin aan de Gerard Doustraat 134—136, en 138—140, resp gr. 1 a.. 42 c a en 1 a 41 c.a. Huurprijs van no. 134: le étage ƒ4 50; 2e étage /4. no. 136: ƒ5.75; no 138: 5 50; no. 140: le étage f 4.50. 2e étage ƒ4. alles per week Waterverbruik voor rekening van verhuurder Grondlasten ƒ130.51, straatlasten ƒ52.81 Delflands sluisgeld 3.60 Notaris mr. P. L. H. H i 1 v e r s u*n I, 415,5 m. 8.— uur v.m. Gram.muz 8.30 BNO. 8.45 Gram.muz. 10.— Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité: a. Voor kinderen (10.—); b. Kerkdienst (10.30). 12.uur nam. Gram.muz. 12.42 Alma nak. 12.45 BNO. 1.— Gram.muz. 1.45 Ned. Verbond voor Sibbekunde. 2.Orgelcon cert. 2.30 Gram.muz. 2.45 Voor den boer. 3.30 Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.Voor de jeugd. 6.35 Ca baret. 7.30 Zang. 8.— BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Meiprogramma. 9.30 Ber. Eng. 9.45 Gram.muz. 10.BNO.: Eng. ber Hilversum II. 301.5 m. 8.uur v.m. Gram.muz. 8.30 BNO. 8.45 Gram.muz. 10.45 Revida-sextet. 11.30 Kin derkoor „De Merels”. 12.uur nam. Cyclus „Eens Christens reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd” L*zs-4 *8**r*v>* -4Q Stichting. 12.15 Pianovoordracht. 12.45 BNO 1.Gram.muz. 1.30 De Ramblers. 2.Causerie „De IJsheiligen”. 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. 4.Kerkdienst, voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 5.30 Sportuitslagen. 5.35 Cabaret. 6.15 Zang. 6.45 Sport van den dag. 7.Orkest Eloward. 7.45 Sportwe- tenswaardigheden. 8.— BNO. 8.15 Gram - muz 8.30 Omroeporkest. 9.30 Tooneel. 10.— BNO. ging; 14. wijziging grond, gelegen nabij den Badhuis weg, en uitgifte in erfpacht van grond, gelegen aan den Badhuisweg; 15. toekenning van een jaarlijksch subsidie aan de stichting clubhuis „Duin- dorp”; 16. treffen van eenige voorzieningen aan de werkkamer van den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor •Maatschappelijk Hulpbetoon; 17 wijziging van de begroetingen voor 1940 van de Gemeente en van den Stads schouwburg; 18. aankoop van de perceelen Laan Copes van Cattenburch 15 en Alexander- plein 12 en Laan Capes van Cattenburch 41/41A—43/43A; 19. vorming van applicatiecursussen In de lichamelijke oefening; 20. verleening van medewerking krach tens art. 72 der L.O.-wet 1920 tot het uit breiden van het schoolgebouw Daguerre- straat 173 van de vereeniging „De Elout van Soeterwoude school", praeadvies op desbetreffend adres; 21. wijziging van de „Bijslagverorde- ning 1940” en de „Bijslagverordening po litie 1940”; 22. bekrachtiging van den aankoop van het hofje Hoefkade 574 t.m. 586 (even nummers); 23. verleening van ontslag aan overplaatsing van leerkrachten bij openbaar lager, uitgebreid lager avondnijverheidsonderwijs; 24. verkoop van grond, gelegen aan de Jan Wapstraat, aan A. G. Lucas en J. A. Lucas jr.; 25. afwijzing van eenige verzoeken om medewerking voor het instellen van kookcursussen voor leerlingen van het 8e leerjaar van bijzondere lagere scholen; praeadvies op desbetreffende adressen; 26. aanvulling van de regelingen ten aanzien van de vergoedingen, uit te kee- ren voor de verschillende soorten bijzon dere scholen voor buitengewoon lager on derwijs; 27. uitgifte in erfpacht van grond, ge legen aan de 2e Calandstraat en de Stiel- tjesstraat, aan L C. de Vos; 28. verhuring van grond aan de Lek straat aan J. C Desslng; 29 goedkeuring van den aanleg van een rijwielpad en van de ophooging van grond langs de Mient; 30. verhuring van grond e# water aan den Bezuidenhoutscheweg aan de veree niging „Haagsche Ijsclub”; 31. toekenning van een kunstsubsidie aan de zomercombinatie van leden der 1. Het is nacht en hondewacht. Deze wordt gelopen van 12 uur middernacht tot 4 uur 's och tends. Ieder half uur wordt een glas meer geslagen. Slaat het dus 2 glazen, dan zijn er twee halve uren van de wacht verstreken en is het dus 1 uur ’s nachts. 2. Een taptoe werd vroeger ge blazen als sein, dat er niet meer getapt mócht worden. De tap ging dan n.l. toe; van daar de uitdrukking „tap-toe”. Vandaar dus ook, dat een tap toe immer ’s avonds plaats vindt. 3. Dat is op 20 Juli (St. Mar griet). 4. Bloeimaand is de maand Mei. 5. Sint Maarten valt op 11 No vember. 6. De „langste dag" is 21 Juni. Vanzelfsprekend zijn ook de 20ste en de 22ste Juni behoor lijk lang. 7. De „kortste dag” is 21 Decem ber. 8. De maand Augustus heette oorspronkelijk Sextilis, n.l. de zesde. Maar Keizer Augustus doopte deze maandnaam om en sindsdien heette deze maand dus naar hem. 9. Juni en Juli. Juni is de oudste. Want de pleiter zich levendig voorstellen in welk Romancers. 3.30 Sylvestre-trio. 4.Gram.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6