HAAGSCHE COURANT Den Haag verbouwt aardappelen groente en STADSNIEUWS Zaterdag 11 Mei 1941. ontmoeten Waar stad en land elkaar WEST-END-THEATER en DERDE BLAD PICCADILLY CABARET SCALA Centraal gewonden DE WINTERHULP-LOTERIJ BEGONNEN GARANTIE- EN SUBSID1E- VERLEENING AAN TOONEEL- GEZELSCHAPPEN DE UITREIKING VAN DE PERSOONSBEWIJZEN VERLOOPT VLOT CHRIS DE LA MAR GAAT JUBI- LEEREN IN PICCADILLY „MOTTIGE JANUS” IN CAPITOL- THEATER JUBILEUM TER GEMEENTE SECRETARIE comité voor den zieken soldaat 5 NED, HERV. GEMEENTE van 23-j a r i g e een in f Een rijk kunstenaarsleven Zooals we reeds gemeld hebben. HET NIEUWE PROGRAMMA WEER EEN SUCCES No. 17879 Goed gespeeld zeemansspel Voor deze week wordt er in het pitoltheater weer tooneel gespeeld. >pen- :nten KOOKCURSUSSEN VOOR LEERLINGEN BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN B. en W. stellen den Raad voor, afwij zend te beschikken op de verzoeken van het R.K. Kerkbestuur der parochie van de H. Martha alhier, en van het bestuur van de St. Willibrordtts-vereeniging, al hier, om in het genot te worden gesteld van gelden ten behoeve van de inrichting van de noodige lokaliteit voor en de exploitatie van vanwege deze schoolbe sturen aan meisjesleerlingen uit het 8e leerjaar van eenige onder hun beheer staande scholen te geven kookonderwijs. op- waarin trouw blijkt te zijn en het verongelijkte vrouw- De eerste dag een succes Een 23-j arige straatmuzi- kant werd door «en agent attent gemaakt op een verkeersovertreding. Hij ontstak hierover zoo in woede dat hij den agent een vuistslag in het gelaat toediende. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. VOOR ZOMERVOORSTELLINGEN Nu het speelseizoen in den Stads schouwburg aan het einde van deze maand zal afloopen, hebben verschillende leden van de N.V. „Het Residentie-Too- neel" onder leiding van Johan de Meester en Paul Steenbergen, een zomer-combi- natie gevormd met de bedoeling geduren de de maand Juni en zoo mogelijk de eerste helft van de maand Juli van dit jaar, in den Stadsschouwburg te blijven spelen en daarbij o.a. in bijzondere mon- teering op te voeren ,,Le Mariage de Fi garo”. Dit stuk leent zich bij uitstek voor zomervoorstellingen, doch stelt bijzondere eischen aan costumeering en decors, en zal bovendien muzikaal geïllustreerd ten tooneele worden gebracht. In verband met de aan een en ander verbonden hooge kosten en ten einde den spelers althans een gedeelte van hun salaris te kunnen garandeeren, heeft de leiding van de zo- mer-combinatie financieelen steun aan de Gemeente verzocht. Met de Commissie voor dc Kunstsubsi dies zijn B. en W., mede gelet op hetgeen de gemeente Amsterdam ten aanzien van het tooneel gedurende de zomermaanden voornemens is te doen, van oordeel, dat deze plannen van gemeentewege*, verdie nen te worden gesteund. Op grond van de overgelegde begrooting komt het B. en W. voor, dat een garantie tot een maxi maal bedrag van 4000 zou kunnen wor den gegeven. Verder hebben B. en W. een verzoek ontvangen van de stichting „De Veree- nigde Haagsche Spelers” om haar, in ver band met het bespelen van het openlucht theater in het Zuiderpark gedurende de zomermaanden, een subsidie van 3000 toe te kennen, waartegenover rij 30 pCt. van de recettes der voorstellingen in de maanden Juni, Juli en Augustus aan de Gemeente wil afstaan. Aangezien het openluchttheater in het Zuiderpark dezen zomer voor het eerst wordt bespeeld en het hier dus min of meer een proefne ming geldt, meenen B. en W dat ook het verleenen van eenigen steun uit de gemeentekas aan „De Vereenigde Haag- sche Spelers” gerechtvaardigd is. Het ligt in de bedoeling van het gezelschap, hetwelk reeds gedurende een reeks van jaren verschillende openluchttheaters in den lande bespeelde en daardoor ervaring op dit gebied heeft verkregen eenige ma len per week het theater in het Zuider park te bespelen en den toegangsprijs tot de voorstellingen niet hooger te stel len dan 0.25 per persoon. Bovendien zal een aantal kindervoorstellingen worden gegeven. Ook in dit geval zouden B. en w., in overeenstemming met de Commissie voor de Kunstsubsidies, met een garantie tot het gevraagde bedrag willen volstaan. RIJWIELPAD LANGS DEN VERHUELL- WEG IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES Het rijwielpad langs den Verhuellweg in dé Scheveningsche Boschjes is bij de uitmonding op de Koninginnegracht na bij de Wïttebrug afgesloten met een hek, voorzien van een doorgang voor slechts één wielrijder. Deze voorziening is des tijds getroffen, om de wielrijders te ver plichten ter plaatse af te stappen. Of schoon dit herhaaldelijk terugkeerende af stappen voor hen, die veel van dit pad gebruik maken, een groot ongerief is. is het voor de u i t rijdende wielrijders toch wel noodzakelijk, omdat het uitzicht al daar geheel is belemmerd. Voor de wielrijders, die van de Ko ninginnegracht af het pad i n rijden, be staan deze bezwaren echter niet, terwijl zij toch ook genoodzaakt zijn telkens af te stappen. Nu het verkeer over dit rijwielpad belangrijk is toegenomen, staan tengevolge van dezen maatregel, vooral op de spitsuren en ook op Zon- en feest dagen in het zomerseizoen, dikwijls vele wielrijders tegenover elkander te wachten om de nauwe doorgang te kunnen pas- seeren. waardoor het verkeer dan ernstig wordt belemmerd. Aan deze bezwaren zou. napr de mee- ning van den A.N.W.B., zooveel mogelijk kunnen worden tegemoet gekomen door het aanwezige hek voor de veiligheid van de u i t rijdende wielrijders te handhaven en een afzonderlijke inrij te maken voor het van de Koninginnegracht komende rijwielverkeer tusschen het bestaande rij wielpad en het ten Noorden daarvan ge legen wandelpad. Daarvoor bestaat vol doende gelegenheid Deze inrij zal dan van de andere richting uit voor de wiel rijders moeten worden verboden. Om deze redenen heeft de A.N.W.B. aan B. en W. van 's-Gravenhage verzocht deze verbetering te willen bevorderen. Heden herdacht de heer D. C. van Eldik, ambtenaar ter gemeentesecretarie, afdeeling algemeene zaken en archief, den dag waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst kwam De heer van Eldik werd ontvangen door den waarnemenden gemeentesecretaris, die hem namens B. en W. een eervolle vermelding en de ge-' bruikelijke gratificatie aanbood. Vervol gens is de jubilaris in den kring zijner collega’s gehuldigd waarbij de chef der afdeeling, de heer H. Robin, hem in zeer waardeerende woorden toesprak en hem namens de ambtenaren zijner afdeeling een vulpenhouder overhandigde. De heer van Eldik heeft tenslotte met enkele woorden dank gezegd voor de hem gebrachte hulde. Vandaag is een aanvang gemaakt met de Winterhulp-loterij. Zes millioen loten lagen vanmorgen op hun toekomstige eigenaars (essen) te wachten. Velen ver tegenwoordigen een behoorlijke waarde, zoodat een klein „gokje” (een lot kost een halven gulden) wel verantwoord is. Men verricht er bovendien een sociale daad mede, want de opbrengst van deze loterij komt geheel ten goede aan de nooddruftigen in ons land. In den Haag zijn vandaag ongeveer 50 collecteurs op pad gegaan. Zij waren voorzien van een kleinen rooden koffer. Hierin bevonden zich 200 loten in enve loppe. Wij hebben reeds eerder uitvoe rig uiteengezet, dat bedrog bij deze lo ten volkomen is uitgesloten. In het koffertje bevinden zich twee bakjes. Een voor het wisselgeld en een voor de stamloten, welke de collecteur later moet inleveren. Pryzen tot een be drag van tien gulden worden onmiddel lijk uitbetaald door de verkoopers. Hoo- gere prijzen worden uitbetaald door het hoofdkantoor van de Winterhulp Neder land. In den Haag zijn een achttal kiosken ingericht, zooals men weet, voor den verkoop van loten. Zij zijn voorzien van een muziekinstallatie, zoodat zij niet al leen aller oogen, maar ook aller ooren ,op zich zullen vestigen. De eerste dag werd min of meer op feestelijke wijze geopend, doordat het muziekcorps van de politie door de stad trek. Al valt er nu natuurlijk nog weinig te zeggen over de snelheid, waarmee de zes millioen loten uitverkocht zullen wor den, toch hebben we kunnen constatee- ren, dat de start goed is, want er be stond allerwege belangstelling voor de loten. Om de straatcollecteurs en bij de kiosken stonden groepjes personen, die door het koopen van een lot hun geluk beproefden en tevens dat van anderen bevorderden. Ze vliegen weg, mijnhéer. zei ons een der verkoopers. met een glunderend gezicht. Het is te hopen, dat die belang stelling blijft, want het eene deel Nederland helpt het andere, door er voor te zorgen, dat de collecteurs in korten tijd hun loten verkocht hebben. Teelt voedingsgewassen op braakliggende gronden De tweede groep wordt gevormd door de teelt van voedingsgewassen op braak liggende gronden. Onder braakliggende gronden verstaan wij terreinen, die op genomen zijn in de bouwplannen der ge meente. Zij zullen dus pas in de toekomst van nut zijn, zoodat men besloten heeft ze thans té gebruiken als bouwland. De grootste stukken worden gevonden aan de Laan van Meerdervoort. Binckhorst, in Marlot, aan den Pompstations weg, Vreeswijkschestraat, Fruitweg en Vreden- burchweg Ook het terrein van de 's Gravenhaag- sche Ijsclub aan het Bezuidenhout wordt momenteel omgespit en gebruikt voor den verbouw van voedingsgewassen. Het grootste deel is bestemd voor den teelt van aardappelen, in hoofdzaak late soor ten. Voorts verbouwt men op deze gron den ook bruine boonen en koolsoorten. Verleden jaar nog voor den oorlog is een aanvang gemaakt met het tot ontginning brengen van de braakliggende gronden. In den loop van 1941 werd de opper vlakte geleidelijk uitgebreid, zoodat zij thans ongeveer 160 h.a. beslaat. Ruim 250 armlastigen spitten dezen grond om en maken hem teeltklaar. Zij ontvingen daarvoor 10 pct. van hun steun en werkten tegen een uurloon van 0.45. Thans is voor hen echter een nieuwe regeling tot stand gekomen. Zij, die min der dan 10 steun ontvangen, werken 32 uur, zij. die tusschen de 10 en 13 ontvangen 40 uur en zij. die meer dan 13 ontvangen werken 48 uur. Hieruit blijkt, dat het aantal uren in het algemeen verband houdt met de grootte van het gezin. De opbrengst van deze bebouwde braakliggende gron den komt ten goede aan de gemeente ziekenhuizen en andere gemeentelijke sociale instellingen. Aan den Ley weg ligt een terrein van 2 h.a.. dat bewerkt wordt door pupillen van Nazorg en door minder valide men schen Deze grond wordt meer intensief beteelt met warmoezerij-gewassen. Onge veer 60 menschen zijn hiermede bezig. Tot de derde groep behooren de zoo genaamde volkstuintjes. In totaal is on geveer 40 h.a. grond uitgegeven. Zooals men weet, zorgt de gemeente voor ge regelde voorlichting door middel van haar maandelijksche mededeelingen. Uit bovenstaande blijkt, dat thans ruim 200 h.a. grond in den Haag in dienst is gesteld van de Voedselvoorzie ning. Daarbij moet men natuurlijk reke nen de vele tuinen bij de huizen, waar voedingsgewassen geteeld worden. De heer Herweyer gaf ons de verzekering, dat de gemeente voortdurend uit ziet naar nieuwe terreinen voor het verbou wen van groente en aardappelen. Wan neer we nagaan, dat van een h.a. grond ongeveer 300 mud aardappelen verkre gen kan worden, dan is te begrijpen, dat dit verbouwen van voedingsgewassen door particulieren stellig van belang is voor de voedselvoorziening van ons volk. Dit zal het des te meer worden, wanneer ook andere steden het voorbeeld van den Haag volgen. Onze stad is namelijk de andere op dit punt verre vooruit. In den Haag worden op vrij groote schaal voedingsgewassen geteeld door particulieren. Overal kan men in de tuintjes hardwerkende mannen en kin deren zien. Zij gunnen zich geen rust, kijken niet op of om. Zelfs als zij thuis zijn, denken zij aan hun grond, lezen allerlei boeken en boekjes over zelf verbouwen, vertellen moeder de vrouw hoeveel kilo aardappelen en boonen zij wel zullen kunnen krijgen als Het zelf verbouwen is een tweede beroep geworden, een beroep, dat groote be langstelling ondervindt. Hoe vaak hoort men niet, had ik maar een benedenhuis met een tuintje. Het aantal gegadigden voor een volkstuintje is ook veel groo- ter het aantal beschikbare tuintjes, zoo dat er bij den dienst van S. en V. lange lijsten met namen van wachtenden liggen. Wij hebben met den heer E. J. Her weyer, directeur van de Gemeentelijke school- en kindertuinen en van de Teelt voedingsgewassen, een onderhoud gehad over dit zelf verbouwen van voedings gewassen in den Haag. Men kan drie groepen onderscheiden. De eerste en zeker niet de minst belangrijke zijn de schooi en kindertuinen. Dit Instituut bestaat reeds 20 jaar. Het kweeken van voedings gewassen werd reeds van den aanvang af bevorderd en in de hand gewerkt. Ieder tuintje is ongeveer 20 meter. Hiervan werd 4/5 deel aangewend voor aard appelen en groente en 1/5 voor bloemen. Thans is besloten aan de voedingsgewas sen nog grootere aandacht te besteden. Er zullen vooral aardappelen, bruine boonen en princesseboonen verbouwd worden. Dit jaar zijn ongeveer 23 H.A. grond in cultuur gebracht door de stich ting School- en Kindertuinen. Ongeveer 6000 kinderen bezitten een eigen tuintje. Zij vormen het 7/10 deel van alle school- Ds. J. J. Poldervaart bedankt Naar wij vernemen heeft de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede op haar beroepingswerk wederom een teleurstel ling ondervonden, aangezien ds. J. J. Pol dervaart te Vriezenveen gemeend heeft te moeten bedanken voor het beroep in de vacature van wijlen dr. H Schokking. OVERPLAATSING, BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN B. en W stellen den Raad het vegende voor Den heer A. G. Hols, hoofd der open bare lagere school Jan van Gojenstraat 94 (school A) over te plaatsen als hoofd naar die aan de Kepplerstraat 301 den heer J. Wanink, hoofd der openbare la gere school Alberdingk-Thymplein 33 (school A), over te plaatsen naar die aan de Scheveningschelaan 117 (L.) den heer J Visser, hoofd der openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs B Doornstraat 170, als hoofd over te plaat sen naar de openbare school voor uitge breid lager onderwijs A. Mient 351 mej; A C. J. van der Chijs, onderwijzeres aan de inmiddels opgeheven openbare lagere school Stortenbekerstraat 10. over te plaatsen naar die aan de Julianastraat 42 (L.) mej. R. H. P. Burggraaf, onderwij zeres aan de openbare lagere school Al berdingk-Thymplein 33 (school A) over te plaatsen naar die aan de Koningin- Emmakade 119, alles met ingang van een door hen te bepalen dag. Voorts bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan voor de benoe ming van een onderwijzer(es) aan de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs A Aucubastraat 3 1. mevr. C. J. E Haringbuizen, 2. J. H. Boerboom, bei den waren tot 1 Januari 1941 onderwij zer (es) bij het uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente en genieten thans wachtgeld ten laste van het Rijk. Deze voordracht bevat slechts twee na men, aangezien de Gemeente krachtens artikel 56 der Lager onderwijswet 1920 verplicht is haar wachtgelders (sters) ten spoedigste te herplaatsen bij haar 0[ baar onderwijs en deze twee leerkrachten haar eenige wachtgelders zijn. Zij stellen den Raad tevens voor, dat deze benoe ming zal ingaan op een door hen te bepa len dag. Tenslotte stellen B. en W den Raad voor, om op eigen verzoek eervol ontslag te verleenen: aan den heer S. de Jong, als onderwijzer aan de openbare lagere school Vlierboomstraat 366, met ingang van 1 Juni 1941aan den neer W. van Os als leeraar bij het gemeentelijk avondnij- verheisdonderwijs, met ingang van 25 Augustus 1941 aan mej J. H. Prince, als onderwijzeres in handwerken bij het openbaar lager onderwijs, met ingang van 1 Juni 1941, en als tijdelijk leerares bij het gemeentelijk avondnijverheids- onderwijs, met ingang van 24 Mei 1941 aan mej. J. E. M. den Otter als onderwij zeres aan de openbare lagere school Al berdingk-Thymplein 33 (school Al. met ingang van 19 Mei 1941. SUBSIDIEREGELING BIJZONDER BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS De daarvoor in aanmerking komende be sturen van de in ceze gemeente gevestigde bijzondere scholen voor buitengewoon la ger onderwijs ontvangen een aanvulling op de vergoeding, waartoe de Gemeente ver plicht is. Hoewel de scholen voor buiten gewoon lager onderwijs kunnen werden onderscheiden o.m. in scholen voor debie- ten (zwakzinnigen) en scholen voor inbe- cillen (zeer zwakzinnigen) had de bereke ning van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs, steeds plaats aan de hand van de kosten per leerling van de openbare school voor zwakzinnigen. Daar dc kosten van het onderwijs aan imbecillen aanmer kelijk hooger zijn, dan die van het onder wijs aan debielen per jaar per leerling ongeveer 25 ontvingen B. en W. van een der schoolbesturen het verzoek voor de be rekening van de vergoeding voor de bij zondere scholen voor zeer zwakzinnigen fn aanmerking te nemen de kosten, welke de Gemeente maakt, voor de overeenkomsti ge openbare school. B. en W. achtten bet alleszins redelijk aan het verzoek te vol doen en stellen den Gemeenteraad voor het raadsbesluit van 3 December 1923 in dien geest aan te vullen. Bij merken op, dat eerst na 1941 in het volgende 5-jarige tijdvak met een verhooging van de uitga ven met ongeveer /4000 per jaar zal moe ten worden gerekend. Te zijner tijd zullen nadere voorstellen tot wijziging van des betreffende raadsbesluiten worden gedaan. De groote attractie van het nieuwe programma in het Piccadilly Cabaret is ook nu weer Chris de la Mar. die nu reeds eenige weken op de planken staat van de gezellige bovenzaal aan de Poten. De la Mar heeft een onuitputtelijk reper- toire en belicht door de wijze, waarop hij zijn liedjes en monologen ten beste geeft, steedc nieuwe facetten van de klein- kunst, welk genre hij zoo bij uitnemend heid verstaat. Naast hem dient genoemd te worden Corry Bentinck, een charmante j jonge dame, die niet slechts weet te j boeien met eigen liedjes, doch met succes optreedt in sketches met de la Mar. Een elegant nummer is dat van de Violet Sisters, die gratieus en met talent dansen uitvoeren. Zij bezitten een eigen stijl, die haar optreden tot een bijzonder- heid stempelt. Harrison zorgt voor de komische noot door zijn op soms aller dwaaste, doch daarom niet minder knappe jongleeren. Het Piccadilly Attractie Orkest ver zorgt op de vertrouwde manier de mu zikale illustratie en entre acte-muziek. MEWU IN DILIGENTIA De magiër Carter geeft op veelvuldig verlangen nog drie mystieke avonden in Diligentia, a.s. Donderdag (Hemelvaarts dag), Zaterdag- en Zondagavond daarop volgend. Het hoogtepunt vormt Mewu, het Egyptisch raadsel (een sprekend hoofd zonder lichaam). Opvoering van „Schoppenaas" In het nieuwe programma in West End zullen de bezoekers kunnen genieten van het alleramusantste stuk „Schoppenaas" opgevoerd door het Cor Ruys-ensemble. Gisteren ging de eerste van een reeks op voeringen van dit stuk, die ongetwijfeld een klaterend succes zullen worden. We zullen van dit vermakelijk blijspel niet veel vertellen, want dan zou de aar digheid er grootendeels af zijn en boven dien is de inhoud zoo ingewikkeld, en zoo vol verrassingen, dat het onmogelijk is, dien in een kort bestek zóó te vertellen, dat het den lezer volkomen duidelijk is. Het is een allerzonderlingst gegeven en komt hierop neer, dat een zwerver, die voor het burgerlijk armbestuur staat met zijn pannetje, om soep te halen, omgekocht wordt door een advocaat om met een jonge knappe en tevens rijke weduwe in het huwelijk te treden Meer willen we hier niet van vertellen. Cor Ru-ys maakt van de rol als zwerver een creatie. Wat is er om hem smakelijk gelachen Hij wordt o.m. goed terzijde ge staan door Elly van Stekelenburg, als de jonge weduwe Ben Aerden de advocaat. Bob van Leersum en vele anderen. Het hartelijke applaus van het talrijke publiek toonde, dat men dit amusante stuk wist te waardeeren. Een van de kiosken, n.l. die op den Stationsweg, waar de loten van Winter hulp Nederland verkocht worden (Polygoon) zal Chris de la Mar op 24 Mei in Piccadilly jubileeren. Zijn collega’s hebben een comité ge vormd, om ook van hun zijde hun mede leven met het jubileum te betoonen en om den avond te organiseeren. Een dezer leden van dit comité heeft Chris opgezocht en hem uitgenoodigd iets te vertellen over de periode in zijn loopbaan, die Dinsdag wordt afgesloten. Direct was Chris er toe bereid en hij vertelde; Wij, de la Mars, leven en voelen alleen voor het tooneel! Dat zit in het bloed zegt men wel, en het verloochent zich nooit. Mijn vader, Charles de la Mar, was toch één van de groote tooneelspelers, en mijn broer Nap genoot ook een groote populariteit, hetgeen hij door zijn kunst volkomen waardig was. En dan mijn nicht, Fientje? Mag zij niet worden beschouwd als een van de beste cabaretières en too- neelspeelsters van dezen tijd? Nu dan, mijn vader wilde niet hebben, dat ik naar de Tooneelschool ging en zond mij met een reizend tooneelgezelschap van Delmonte mee. Tegen een rijksdaalder gage per dag, hotel vrij, speelde ik daar vrij spoedig eenige belangrijke rollen. Maar werken, dat je daar moest! Nadat ik bij Prot en bij Adriaan v. d. Horst gespeeld had, ging ik met den groo- ten Louis Bouwmeester naar Indië, waar wij een jaar lang groote successen oogst ten om toen weer naar Holland terug te keeren. In dien tijd speelden wij „De Koopman van Venetië”, waarin Bouw meester zijn glansrol Shylock had en ik de rol van Lancelot. Heintje en Louis Davids waren de vol gende artisten met wie ik samenspeelde en wel in Flora te Amsterdam in de revue: „Loop naar den duivel". De Jordaan-operettes hadden daarop mijn belangstelling. Zooals Blonde Car men, De Jordaanprinses en de Nachtvlin der, met Emmy Arbous, Greta Schley en Harry Boda in het Rembrandt-theater. Indië bleef trekken. Met den jongen Bouw, meester. Tilly Lus, Louis Sandbergen en Cor Ruys ging het weer naar de Oost. Teruggekomen waren het de operettes waarin ik speelde met mijn moeder, mijn broer Nap en Beppie de Vries. Bovendien kwam ik terecht in het cabaret. Men noemt dit kleinkunst, maar ik vind het een groote kunst om alleen op te treden en het publiek te vermaken en te ontroe ren. En wanneer ik dan succs had, was het heusch niet gemakkelijk verkregen. Ik speelde daar mijn sketches en transfor maties, o.a. Trein 620, Brand in de Jonge- jan. De .groote kleinkunst" heeft mijn liefde gekregen. Wederom stond een tournee door Indië op het programma. Met Elly van Steke lenburg en Jan Mulder werd gedurende 5 jaar de geheele Indische Archipel door kruist. Teruggekeerd trad ik op in too- neelstukken en trok Nederland door om toch weer terug te keeren tot het cabaret Hollandais. waar ik zeven achtereenvol gende maanden werkte. Na verschillende andere plaatsen te hebben bezocht, ben ik thans in Piccadilly, waar ik al ruim 4 weken optreedt. En hier ga ik dan a.s. Dinsdag jubileeren. Ik geloof, dat het een mooie avond zal worden. Er is geen tijd voor om in een tooneelstuk een jubileum te vieren, het beste kan dit in een caba- retprogramma, waarin veel bekende col lega’s mij zullen bijstaan. HET RIJWIELPAD POMPSTATION- WASSENAARSCHE SLAG Het rijwielpad door de duinen van het Pompstation naar den Wassenaarsche Slag verkeert van Golf zang af tot den Wasse- naarsche Slag in zoo slechten staat, dat het voor de wielrijders grootendeels niet te gebruiken is. Het is te verwachten, dat met de a.s. feestdagen velen .van dit pad gebruik zullen willen maken. Dit laatste verdient echter in de tegenwoordige omstandighe den geen aanbeveling, aldus schrijft de A.N.W.B., vooral niet voor wielrijders, die niet erg stuurvast zijn. Deze wielrijders doen beter, voor een tochtje naar den Wassenaarsche Slag of in de richting Katwijk bij Golfzang via De huwelijksbarometer Dit Amerikaansche blijspel is eenstapeling van dwaasheden, vermeende huwelijksontrouw pure tje, dat op echtscheiding heeft aange drongen. tenslotte den model-echtgenoot verzoekt te blijven, waarin hij maar wat graag toestemt. Constant van Kerckhoven is Billie Barlett, de degelijke man, die zijn vrouw tje Margaret Lizzy Valesco alles tae- staat, ook, dat zij met vrienden naar de opera gaat. Hij zelf is een huismuseh heeft geen vergaderingen en kent geen grooter genoegen dan lief te zijn. Dit gaat Margaret vervelen. Zij wil een man hebben, die zich laat gelden. Het is Jack Wheeler, (Adolf Hamburger) die Billie de oogen opent. Een vrouw moet wat te raden hebben, 'desnoods vermoeden, dat haar man haar bedriegt. Eerst dan is de liefde bestendig. Jack gaat dien avond naar de vakver- eenigingscentrale, zijn vrouwtje Blanche (Lily Bouwmeester) blijft nog even bij Billie en deze besluit de daad bij het woord te voegen. Er volgt ten huize van Billie een cock- tailfuif, welke tot diep in den nacht voortduurt en welke leidt tot een zeer ingewikkelde situatie, waaruit tenslotte de verzoening volgt. Kostelijk was Lily Blanche, die nog nooit gedronken en aan de gevolgen van het overmatige drinken niet ontkomt. Constant van Kerckhoven deed er nog een schepje bovenop, zoodat de zaal brulde van het lachen. Het spel in deze scène was voortref felijk, zooals ook in het geheele stuk. Lizzy Valesco was een goed toornend vrouwtje; Adolphe Hamburger, een knappe verongelijkte echtgenoot, Gerard Hartkamp een goed type als onbenullige vriend, Kerstie Römer, een kittige ge dienstige. De zaal was goed bezet, er werd ge lachen zonder eind en het applaus was dan ook allerhartelijkst en zeer verdiend. Denkt echter aan de voorschriften, waar aan de foto’s moeten voldoen! Hedenmorgen zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de groote zaal van den Dierentuin, waar de inwoners van den Haag voorzien worden van hun persoons bewijs, het kostbare document, waaraan iedere Nederlander in de toekomst met onverbreekbare banden verbonden .zal zijn. Wat ons bij het betreden van de zaal opviel, was de groote rust, die er heerscht. Iedere ambtenaar doet stil en vlug zijn werk en het publiek wordt zoo snel geholpen, dat de meesten binnen de twintig minuten weer op straat staan. De heer Wesseling, de algemeen leider, toonde zich zeer tevreden over den gang van zaken. De voorbereidende werkzaamheden zijn omvangrijk geweest en er is heel wat ge past en gemeten om de juiste indeeling van de zaal te vinden, maar al deze moeite wordt nu toch beloond. Werden den eersten dag 500 personen opgeroepen, nu is men al toe aan de 1000 en na verloop van tijd zal dit getal stij gen tot een dikke 3000 per dag. Veie ambtenaren van de dactyloscopische af deeling, die werkt onder leiding van den heer van Benthem, verrichten de ver schillende werkzaamheden al binnen het kwartier en de verwachting is, dat na verloop van tijd allen het in 10 minuten zullen doen. Er is echter nog één onder deel, dat verbetering behoeft en deze ver betering heeft het publiek geheel in eigen hand. Vele menschen blijken nog altijd niet goed te kunnen lezen. De voorschriften, waaraan de foto’s moeten voldoen, staan duidelijk op den oproep vermeld, maar toch komt ongeveer 20 procent van de menschen met foto’s aandragen, waarop stempels of met een donkeren achter grond, een te klein formaat, enz. enz. Ook moet er uitdrukkelijk voor ge waarschuwd worden, de foto’s zelf af te knippen, hetgeen natuurlijk met de beste bedoelingen gedaan wordt, om den ambtenaren tijd en moeite te besparen. Maar men vergeet daarbij, dat men zoo licht een beetje te veel afknipt en dan is de foto waardeloos, omdat zij dan niet meer past in het uitgespaarde vakje op het persoonsbewijs. Men brenge dus de foto’s mede, zooals men ze van den fotograaf krijgt, tiet afsnijden doen de ambtenaren in een wip en men bespaart zich de moeite en den tijd van nog eens terug te moeten komen. Als men op den ingeslagen weg voort gaat, zjjn wij er van overtuigd, dat ieder Hagenaar binnen den vastgestelden ter mijn van een persoonsbewijs zal zijn voor zien. JUBILEUM J. G. WOENS Dinsdag 20 Mei herdenkt de heer J. G. Woens, Ottoburgstraat 62, Rijswijk (Z.H.) he‘ feit, dat hij 40 jaar werkzaam is als letterzetter bij de N.V. Boek- en Kunst- drukkerij v.h. Mouton en Co„ Herder- straat 5. Goede opbrengst Buitenstaanders zijn nog al eens ge neigd geringschattend te denken over het tuinieren van kinderen. Zij zien dan in gedachten een stuk grond met hier en daar een schuchter naar boven komende aardappelplant of met wat magere bloemetjes. De opbrengst is, naar de heer Her weyer ons verzekerde, zeer goed te noe men. doordat er onder zeer deskundige leiding en volgens een bepaald teeltplan gewerkt wordt. Als voorbeeld moge die nen de opbrengst van een tuintje van een jongen uit de zesde klas: 5 kilo spinazie. 10 bossen radijs. 10 k.g. doperwten, 21 k.g. groote boonen. 20 k.g. aardappelen. 8$ k.g snijbiet, 11 k.g. princesseboonen en ruim 150 struiken andijvie. Hoewel de kinderen altijd al met veel plezier aan de tuintjes hebben gewerkt, is er den laat- sten tijd toch een stijging in de belang stelling merkbaar. Het is nog drukker in de tuintjes dan anders. Het is van spel ernst geworden. gaande kinderen, die hiervoor in aan merking komen. Practisch ieder jaar wordt er uitgebreid, zoo zijn er dit jaar vier nieuwe tuinen bijgekomen (Adel- heidstraat, Laakkade, Duivelandsche- straat en Ockenburg). Het ligt in de bedoeling, dat er in de toekomst nog meer tuinen bij zullen ko men. zoodat het ideaal ieder kind uit de hoogste klasse een schooltuintje bereikt zal kunnen worden. De tuinierende jeugd krijgt de zaden en de gereedschappen. De oogst mogen ze echter zelf houden. Er zijn drie gewassen. Het eerste gewas bestaat uit radijs, spinazie, tuinkers, groote boonen. doperwten en aardappe len, Als tweede gewas komen in aanmer king de princesseboonen en de kool soorten en als derde gewas andijvie en boerenkool. Bouwmeester als cocktails heeft Ca- De keus is gevallen op het zeemansspel in zes bedrijven van Justus van Maurik „Mottige Janus". Men zou bedenkingen tegen bet stuk kunnen aanvoeren, doch zij vallen weg, indien men ziet op welke uitstekende wijze de typeeringen zijn. Vooral geeft het aan enkele jongere Hol- landsche artisten een prachtige gelegen heid, van hun kunnen te doen blijken. Dan denken wij in de eerste plaats aan Jopie Koopman, die wij tot nu toe alleen nog maar gezien hebben in luchtige rollen. Nu speelt zij in dit spel van een lach en een traan de rol van het verliefde meisje, aan wier jonge leven door den dood een einde wordt gemaakt. En zij typeert deze Lena de Zwart met zooveel overtuiging, dat haar spel (vooral in het derde bedrijf), ontroert. Na Jopie Koopman willen wij di rect Adr. Heerings noemen, die als de ver leider speelt en door gavé typeering de fi guur van Henri Morel zeer aannemelijk deed zijn. Gaarne zagen wij dit tweetal nog eens terug in een spel, dat rijker is aan handeling, beiden gaven in ..Mottige Janus" blijk van opmerkelijk talent Ook Just Chaulet voldeed weer goed, zijn vertolking in een dubbele rol droeg bu tot het succes van het geheel. Jacques van Bijlevelt en Oct. van Aer- schot de hoofdfiguren zorgden weer voor tal van kostelijke momenten, en het is dezen twee „oude rotten” toevertrouwd Vooral tijdens het bezoek van den „mot tige" en den „rooie" aan de deftige fami lie Delambert, was meer dan geestig Doch van Bijlevelt is ook in de tragische scenes een acteur van formaat, die zich weet te hoeden voor het overdrevene. Alex Hoek is in zijn rol van kastelein, later als majoor, goed, evenals de char mante Nelly Anders die zich met verve van haar taak kwijt en een graag geziene ar tiste blijft. Christine van Meeteren speelt eveneens een dubbele rol en ook haar spel verdient een compliment. De première van „Mottige Janus” die gisteravond plaats vond, werd met een hartelijk en verdiend applaus begroet Reeds veel nuttig werk verricht Kort na den oorlog werd opgericht het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat Dit comité werd belast met de zorg voor aanschaffing van bur gerkleding, voor ontspanning van den zieken en gewonden soldaat in de hospi talen enz. Aangezien het hier ging om de aflossing van een eereschuld bestond er reeds dadelijk na de oprichting groote belangstelling voor. Het Roode Kruis en het A.N.V.V verleenden hun medewer king door de afdeelingen aan te sporen te bevorderen, dat in de plaatsen waar zij gevestigd zijn comité’s werden opgericht. Voorts werden alle burgemeesters opgewekt hun medewerking te verleenen. Velen hebben aan deze roepstem gehoor gege ven, aldus jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, secretaris van het comité, die zoo bereidwillig was het een ander te vertellen over het werk van het comité. Het grootste gedeelte van de ontvangen gelden wordt besteed voor kleeding, De herstelde zieke of gewonde soldaat, die niet over voldoende contanten beschikt, kan zich namelijk wenden tot dit comité. Blijkt zijn vraag gerechtvaardigd dan ontvangt hij een be wijs waarmee hij de benoodigde boven- en onderkleeding en schoeisel kan koopen. Als regel wordt een maximum be drag van f 150 hiervoor uitgetrokken. Met dit bewijs gaat de betrokken persoon naar een der distributiekantoren. Deze hebben steeds de grootste medewerking verleend door er voor te zorgen, dat de menschen zoo spoedig mogelijk een vergunning be komen. Hoe weet u, dat de aanvragen ge rechtvaardigd zijn’, vroegen wij Bij den burgemeester van de plaats waar de betrokkene woont worden inlich tingen ingewonnen. Deze zendt ons dan een uitvoerig rapport toe. Voorts verstrekt ons het hoofd van het hospitaal ook nog- allerlei gegevens. Het groote voordeel van het comité is gelegen in de concentratie. Op deze wijze worden de gelden niet ver snipperd, ieder ontvangt wat hem toekomt. Bovendien hebben de milde gevers een waarborg, dat hun geld op nuttige wijze besteed wordt. Tot heden konden eenige honderden ge holpen worden. Momenteel zijn nog een honderdtal aanvragen in behandeling, ter wijl verwacht mag worden, dat er nog een 150 binnen zullen komen. Hieruit blijkt, dat er nog een flink bedrag uitgegeven zal moeten worden. Het comité is zeer erkentelijk, dat het telkens nog blijken van daadwerkelijken steun ontvangt, waaruit men mag opmaken, dat deze arbeid ten be hoeve van de oorlogsgewonden niet ver geten wordt. Als opwekkend voorbeeld moge misschien dienen, het feit, dat juist toen wij met jhr. van Asch van Wijck praatten, een mededeeling binnenkwam, dat iemand, die onbekend wenschte te blijven f20 had gegeven. Zij, die iets geven ontvangen een dankbrief. Aangezien het in dit geval niet mogelijk is, bracht onze zegsman langs dezen weg zijn dank aan den anonymus over. Er is al zeer veel geld uitgegeven, zoodat de bodem van de kas al aardig zichtbaar begint te worden. Op onze vraag of het comité ook nog op andere wijze bemoeienis heeft met den gewonden en zieken soldaat, antwoordde mr. van Asch van WijckElk hospitaal ontvangt van particuliere zijde in het al gemeen zooveel aanbiedingen van versna peringen en verstrooiing, dat het tegenwoordig minder noodig is, dat ons comité daarvoor gelden ter beschik king stelt. Wel zorgt het comité voor verschillende andere dingen. Zoo wordt in de Ursulakliniek te Wassenaar, waar de zwaargewonden liggen, momen teel een werkkamer ingericht voor huis vlijt. Het comité zorgt voor gereedschap pen, twee werktafels en materieel voor een totaalbedrag van <340. Onlangs heeft het comité 300 ter beschikking van het hospitaal te Utrecht gesteld voor den aanschaf van een geluidsversterkings- installatie, waardoor alle voorstellingen op duidelijke wijze gehoord kunnen wor den door de zaalpatiënten. Daarnaast wor den voor de patiënten tal van kleinere dingen gékocht zooals leesplankjes, passer- doozen, studiemateriaal en fietsen, terwijl het ook al is voorgekomen, dat een jonge man les in liplezen kreeg door tusschen- komst van het comité. Familieleden van gewonde en zieke sol daten krijgen, wanneer zij deze gaan op zoeken van de Spoorwegen 50 pCt. re ductie op vertoon van een wit biljet, dat verstrekt wordt door den chef van de be trokken ziekeninrichting. Het comité heeft met de Spoorwegen een regeling getrof fen, volgens welke de bezoekende familie leden van het comité ook de resteerende 50 pCt ontvangen, zoodat zij gratis kun nen reizen Het comité geeft daarvoor gele biljetten uit. Deze worden eens per maand opgezonden, naar het hoofdkantoor van de Spoorwegen, waarna de afrekening met het comité volgt. Uit bovenstaande blijkt wel, dat dit co mité uitermate nuttig en degelijk werk verricht voor den herstelden gewonden en zieken soldaat Zij verheugt zich dan ook in den steun en de sympathie van de over heid. Onontbeerlijk is echter ook de finan- cieele steun van de Nederlandsche bevol king. Wij herinneren daarom nog eens aan het gironummer 7112 van het agent schap den Haag der Ned. Handel Mij

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9