heide- en De strijd tegen bosch- branden RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN voor De Ned. Heide-maatschappij werkt krachtig de bestrijding TOEGEZONÜEN BOEKEN ()M)LKnu> EN KERK VEREENIGINGEN veelal Van 1928 tot 1938 bedroeg de schade 1.400.000 OVERTREDING DEVIEZEN VERORDENING VERBODEN WAPENBEZIT OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant SONATEN-AVOND DOUWE DRAAISMA EN THEO VAN DER PAS Zie verder 3e blad, pag. 3 HAAGSCHE COURANT Maandag 19 Mei 1941 3e bl. pag. 2 CONCERT IN HET GEMEENTE MUSEUM JAARFEEST „ENTRE NOUS” Onachtzaamheid met vuur de oorzaak DOOD DOOR SCHULD de Ter de tervéld te Velsen de crematie plaats ge- Ook Belangrijke stukken bosch soms prachtige deelen van schoon, DANSAVOND LISELOTTE BADE EN JEAN REBEL elkaar werkzaam Gerechtshof. voor door Uitg. Boter geetolen Uit een fabriek aan de Geestbrugkade te Rijswijk is een hoeveelheid boter ont vreemd. In verband hiermefe heeft de politie J M M. uit den Haag aangehou. den en in het politiebureau opgesloten. van een Ot- Landesgericht LEIDSCHENDAM ONTHULLING GEDENKSTEEN De ontvanger der directe belastingen enz. J. A. Schimmer te Franeker is werk zaam gesteld aan de inspectie der invoer rechten en accijnzen te 's-Gravenhage. Trambotsing te Rotterdam Gisteravond omstreeks 6 uur zijn op den Schiedamscheweg te Rotterdam twee achter elkaar rijdende trams met elkaar in botsing gekomen, doordat de electrische rem van den achtersten motorwagen plot, seling weigerde. Van de passagiers lie pen acht personen verwondingen op, wel- ke over het algemeen van lichten aard waren. Eén der gewonden moest met een hersenschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. gewerkt en de aanwijzingen, verwerkt in een z.g. boschbrandrapport, worden gaar ne opgevolgd. Medewerking wordt ver leend bij het samenstellen van gemeente lijke verordeningen ter voorkoming en bestrijding van bosch- en heidebranden, terwijl er een geregeld contact 15651331 met gemeenten en vereenigingen, welke naast een gewone brandweer een bosch- brandweer hebben opgerioht. Vooral bij de organisatie der boschbrandweren kun nen de ambtenaren der Nederlandsche Heide-Maatschappij nuttig werk doen. Zij immers zijn met de boschwachters ter plaatse goed bekend en kunnen bij voor komende branden zoo noodig de leiding geven.. De in de bosschen geplaatste brandtorens kunnen met behulp van tele foon en wijzerplaat ten volle benut wor den voor aanduiding van plaats van den brand. Boschbrand weer vereenigingen Daar waar gemeenten en' particulieren samenwerken, werden in ons land met succes boschbrandweervereenigingen op gericht. Voor verschillende streken in ons land zijn deze Vereenigingen opgericht. Hun taak bestaat in het samenstellen van groepen, die onder leiding van een voor man, bij een bericht van brand direct met materiaal (schot, zaag en bijl) als ook met drinkwater, uittrekken. Sommige groepen hebben een auto ter beschikking en kunnen zich snel verplaatsen. De boschloonen worden betaald uit een per h.a. te betalen omslag. In tal van geval len bliijkt zulk een brandweer prachtig werk te kunnen doen. Op deze wijze is door organisatie en samenwerking in het algemeen belang in ons land reeds veel bereikt VLAAMSCHE KUNST IN BERLIJN Zaterdagmiddag is te Berlijn onder groo- te belangstelling in de „Berliner Kunst- halle” een tentoonstelling van moderne Vlaamsche kunst geopend. Bij deze gele genheid heeft de vice-chef van de „Kriegsverwaltung” bij den militairen opperbevelhebber van België en Frank rijk, von Chraushaar, een rede gehou den. Deze verklaarde, dat de Duitsche militaire autoriteiten sinds een jaar bezig zijn België te hervormen. Het eerste doel der bezettingsautoriteiten is beide volks- deelen, Vlamingen en Walen, een eigen leven te doen leven. Daarom zijn o.a. de Vlaamsche en de Waalsche cultuurraad opgericht. Von Chraushaar deelde voorts mede, dat men het noodzakelijk had ge vonden de anti-Duitsche persoonlijkheden aan de Belgische universiteiten uit te schakelen, omdat zij een zeer nadeel igen invloed op de toenadering tot Duitschland hebben gehad. Cyriel Verschaeve, de voorzitter van den Vlaamschen cultuurraad, hield daar na een rede over „Het volksche element in de Vlaamsche kunst”. Daarna is de tentoonstelling voor geopend verklaard. Deze bevat voornamelijk schilderijen. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. rechtswetenschappen de hee- ren J. v. d. Meer, Leiden. J. A. Muyl- wijk, Rotterdam en G. W. M. Gründe- mann, Leiden. De bekende violist Douwe Draaisma die, na beëindiging van zijn studies aan het Ainsterdamsche „Toonkunst" Conser vatorium, een tijdlang leerling was van Alexander Smuller en sindsdien met groot succes in ons land concerteerde o.a. met verschillende bekende orkesten, zal, tezamen met onzen vermaarden pianist Theo van der Pas op Dinsdag 27 dezer een Sonaten-avond geven in Diligentia. nagedachtenis van twee gesneuvelde leden van het Roode Kruis Zaterdagmiddag ‘werd op plechtige wijze een gedenksteen onthuld, ter nage dachtenis van twee leden van de trans- portcolonne van de afdeeling Leidschen- dam van het Ned. Roode Kruis, die op 11 Mei van het vorige jaar bij de ver vulling van hun plicht voor het vader land zijn gesneuveld. De steen, welke is aangebracht bij den hoofdingang van het nieuwe raadhuis, was aan het gezicht onttrokken door de Roode Kruisvlag. Onder de aanwezigen merkten wij op, behalve het bestuur van de afdeeling van het Roode Kruis, bur gemeester Banning en de wethouders van Leidschendam, den gemeente-secretaris den heer H. J. v. Delft, de familieleden van de gesneuvelden, de transportcolonne en helpsters van de afdeeling met hun commandant dr. Beijers en belangstellen den. De voorzitter van de afdeeling van het Roode Kruis, de heer J. Veenenbos heeft een herdenkingsrede uitgesproken. Twee leden van onze transportcolonne, n.l. J Romijn en H. W. de VriesDaniel zijn verleden jaar in dienst van de mensch- heid gesneuveld. Door hun heengaan, aldus de heer Veenenbos, is de band tusschen hen en ons verbroken. Het be stuur heeft geneemd een steen te moe ten plaatsen ter nagedachtenis aan deze helden, maar waar? Men kwam öp de gedachte, in overleg met het gemeente bestuur, dezen steen te plaatsen in het nieuwe raadhuis, zoodat deze twee man nen, bij de velen, die het raadhuis zullen betreden, in herinnering zullen blijven. Hierna werd de Roode Kruisvlag, die den steen aan het gezicht onttrok, door den heer Veenenbos verwijderd, waarna dr. Reijers, namens de transportcolonne en de helpsters, een krans om den steen hing. Daarna bood de heer Veenenbos den steen aan het gemeentebestuur aan. Burgemeester Banning zeide,dat het gemeentebestuur met groote voldoening kennis had genomen van de plannen van het bestuur, om een steen aan te brengen in het nieuwe raadhuis, voor deze twee mannen. De mannen vielen bij het vol brengen van een menschlievende taak. Spr. bracht hen dank voor de groote offers, die zij vrijwillig hebben gebracht. Deze helden, aldus de burgemeester, zijn een voorbeeld voor uw vereeniging. Na mens het gemeentebestuur aanvaardde spreker gaarne dezen steen. Aan het slot van de plechtigheid, legde de heer Veenenbos, namens de familie de VriesDaniel, een bos witte kelken onder den steen, waarin gebeiteld staat: J. Romijn en H. W. de VriesDaniel, Roode Kruissoldaten, vielen voor hun vaderland op 11 Mei 1940. „STUDIE NA ARBEID'' Zondag gaf de 's-Gravenhaagsche Too- neel en Cabaret Vereeniging Studie na Arbeid voor een uitverkocht huis van de concertzaal van het volksgebouw, Prinse- gracht alhier een uitvoering. De heer F. Zalm verw.elkomde inzonder heid mevrouw A. C. de Vletter de jury t.w. de heeren Henri van Eysden jr., Ruc- lant van Ruyven en J. W. van Rijswijk met hun dames, het bestuur van de Nederland sche Tooneel Unie, afdeeling den Haag en tal van afgevaardigden van zustervereeni- gingen. Voor de eerste maal nam het dappere troepje deel aan de competitie om den A.C.C. den Vletter Beker, en werd er uiteraard belangstellend uitgezien naar de prestaties van de opvoering „Krates" tragedie uit het stroopersleven door Joh. van Eekelen. „Studie na Arbeid” heeft haar beste beentje voorgezet om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, en zoodoende heb ben alle aanwezigen dan ook met intense aandacht dit tragische tooneelstuk aan schouwd. De aandacht vond zijn reden ook in het spel van mevrouw A. C. van Dijk van Rijn, als Antje Louwers, en den heer W. Spierenburg, die de regie had, als haar zoon Wout. Heel goed was het spel van den heer J. va.n Spanje als de Zwerver. Van de overige medewerkenden noemen wij mevr. R. Jansen als Leen, mej. A. van Dijk als Miet, en de heeren J. v. d. Werf, G. Neervoort en R. van Dijk onderschei denlijk als pastoor Wiersma, Gele Strou- per en Bert Strooper. TWEEHONDERD GOUDEN TIENTJES VERBEURD VERKLAARD Op 3 Augustus van het vorige jaar werd bij het Vredespaleis in den Haag aange houden de 40-jarige fabrikant C. G. B. uit Wassenaar, die in het bezit was van een rijwiel, waarop een tasch met twee honderd gouden tientjes, Deze fiets was hem in bewaring gegeven door den aan nemer L. J. van H., uit Wassenaar, die een kooper voor dit goudgeld was gaan halen. Voorts werd B. in het bezit ge- zikaal en soepel. Ingehoudenheid sloot niet uit, dat de beteekenis der piano-par- tijen tot haar recht kwam. Aan warm ap plaus heeft een vrij talrijk publiek het niet laten ontbreken. had van het stoffelijke overschot van den heer G. Sax, adviseerend electrotechnisch ingenieur, te Rijswijk overleden Aanwezig waren de heeren N. H. O W. de Bats, A. de Borst, directeur der N.V. Stoomwasscherij v.h. A. de Borst te Rijs, wijk. E. F. Schim, Scheveningen, W. H. Geertsema, A. Huizinga, A. Monté, W M. de Wolff, allen uit Rijswijk, K H. Tuse- nius, directeur der N.V, Vereenigde Us- I fabrieken en Koelhuis Frigo, IJmuiden L. J Nehissen, Amsterdam, J. C. Bouman, I directeur van de N.V. Electro-TechniscK Bureau A. de Hoop, A. Koogje, D. Knott, nerus allen te Rotterdam, L. Henneveld® bouwkundige bij de Ned. Spoorwegen 1 Utrecht, W. v. d. Kaaden, Hillegersberg, J Varenkamp, Rotterdam, C. Klein, Zwol. 1 le, C F. Klein, Haarlem e.a. De heer K. H. Tusenius sprak namens de Nederl. vereeniging van ingenieurs, waarvan de overledene 30 jaar lid was en waarin hij een belangrijke plaats ver vulde. Spr. dankte den thans ontslapene voor wat hij persoonlijk voor de leden was en voor de wijze, waarop hij zijn beroep heeft uitgeoefend. Een broeder van den overledene, de heer N. Sax uit Amsterdam, dankte voor de belangstelling. De organist speelde Meditation van Schumann en bij het dalen van de kist een Praeludium van Chopin. Schoenen te daar verkocht Een schoenwinkelier te Alkmaar vroeg voor schoenen, die zijn koopers blijkens de door de distributie verstrekte bonnen noodig hadden, te hooge prijzen. Een uitgebreid politie-onderzoek bracht aan het licht, dat F. N., de eigenaar van den schoenwinkel, in den regel twee of drie gulden op den prijs voor een paar schoe nen legde. Er waren echter ook gevallen, waarin hij schoenen van 5.95 verkocht voor 12.50. Verdachte, die het onder zoek zeer bemoeilijkte, bleek het on sociale van zijn handelwijze niet goed in te zien. Hij verklaarde, dat sommige ver- hoogingen op een vergissing berustten, andere achtte hij gerechtvaardigd. Uit verklaringen van deskundigen Bleek, dat verdachte zich aan ernstige overtredingen van de prijsvoorschriften schuldig maakte; zijn geheele winkelin- vertaris werd in beslag genomen. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching veroordeelde verdachte tot een flinke geldboete; een belangrijk gedeelte van den in beslag genomen voorraad schoenen werd verbeurd verklaard. De zuster van verdachte, mej. J. C. N., die als verkoopster aan de overtredingen medeplichtig was, werd veroordeeld tot een geldboete van ƒ200. en heide, ons natuur - gaan elk jaar in vlammen op. Een enkelen keer door onbekende oorza ken, maar helaas dikwijls door onacht zaamheid van het publiek en soms zelfs door kwaadwilligheid. Wij hebben over den strijd tegen bosch- en heidebranden in Nederland gesproken met de directie, van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Sinds 1920 wordt in ons land een statis tiek der bosch- en heidebranden opgemaakt eh gedurende de laatste 15 jaren door samenwerking van de Nederlandsche Heide-maatschappij en het Staatsbosch- beheer zoo nauwkeurig mogelijk uitge werkt Volgens deze statistiek, die jaar lijks in het tijdschrift van de Nederland sche Heidemaatschappij wordt gepubli ceerd, werd van 1928 tot 1938 door het vuur vernield 3890 h.a. bosch. voorname lijk grove dennen. 24.571 h.a. heide, ten deele met opslag. De totale schade werd geraamd op 1.400.000 of gemiddeld per jaar 140.000. In dit cijfer is natuurlijk niet verdisconteerd het verlies aan na tuurschoon. Vanzelfsprekend liepen in deze jaren de schadebedragen uiteen. In 1929 bedroeg deze f 640.000. De meeste branden kwamen voor in de provincies Limburg, Brabant en Gel derland. De oppervlakte dennen is, in verhouding tot de totale oppervlakte bosch, groot Verder wisselen dennen- bosch en heide vaak af en begroeien de zandwegen gemakkelijk met grassen of heide, welke soms zeer brandgevaarlijk kunnen zijn. Vooral na een strengen win ter. gevolgd door een droog voorjaar bijv. 1928-1929, of een drogen voorzomer met veel wind en storm, zooals in 1939 is de mogelijkheid van vernieling door brand in onze bosschen groot en ziet men belangrijke schade ontstaan door bran den. Jongen door trein overreden en gedood zaterdagavond om zes uur verliet de 10-jarige Th. V. de ouderlijke woning in het Tuindorp onder de gemeente Maar tensdijk bij Utrecht met de bedoeling achter de nabijgelegen spoorbaan een zak hooi te gaan halen. Toen de jongen des avonds om tien uur nog niet thuis was, werden zijn ouders ongerust en toge op onderzoek uit. Bij de spoorbaan vonden vader en moeder het zwaar ver minkte lijk van hun zóón, dié, zonder dat iemand daarvan iets had gemerkt, door een trein was overreden en gedood. vonden van Belgisch geld, dat niet was aangegven. Door de rechtbank was hij vrijgesproken van de beschuldiging het goudgeld te hebben vervoerd, daar hij dit alleen ter plaatse bewaarde, doch veroor deeld tot 25 boete en verbeurdverklaring van het Belgische geld wegens het in het bezit hebben van niet-aangegeven de viezen. Bij de behandeling in hooger be roep voor het Haagsch Gerechtshof, vroeg de procureur-generaal eveneens vrijspraak ten aanzien van de gouden tientjes, doch eischte 50 boete subs, 50 dagen hechte nis in de tweede zaak. Thans werd hij ver oordeeld tot 25 boete, subs, 25 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen buitenlandsche bankpapier. De eigenaar van de 200 gouden tientjes had deze, voordat de deviezenverordening verscheen, gekocht voor 13.50 en nage laten daarvan aangifte te doen. Hij zocht een kooper, die hij vond voor 17.50 per stuk. Op 3 Augustus gaf hij zijn fiets in bewaring aan B. en ging den kooper op zoeken. Toen hij terugkwam greep de po litie in. poor de Haagsche rechtbank werd hij veroordeeld tot 300 subs, 30 dagen, terwijl het goudgeld hem zou worden te ruggegeven. Bij de behandeling in hooger beroep eischte de procureur-generaal een maand gevangenisstraf en verbeurdverkla ring der in beslaggenomen gouden tien tjes Hét vonnis luidde voor hem ƒ25 boete sub». 25 dagtn hechtenis, terwijl de in beslag genomen gouden tientjes worden verbeurd verklaard. Burgerlijke Stand Delft. Bevallen C. Th Meester geb. Bruyne, z. - M. F. Hollestelle geb. Smit*. t. - J. E. van Oosten geb. v. d. Boi. x. - J. J. de H >g geb. Worminkhuyzen, x. Overleden Adr. H. van Isterdaal, 67 j., geh. met W. H. Mijsbergh. Leidschendam. Ondertrouwd: A. G. Roeling en M A. v. d. Meer. GetrouwdTh. W. G. Vie veen en A. J. Weerdenburr. BevallenP. C. Glasbergen geb. Buite laar, d. - C. B. Wensveen geb. Overvliet, d. - C. J. v. Dijk geb. v. Vliet x. - H. Alblas geb. Bekker, x. - H. C. den Hol lander geb. Vogelaar, d. Niet alleen preventief Maar de Nederlandsche Heide-Maat- schappij werkt niet alleen preventief. Bij de bestrijding zelf wordt krachtig mede- Aan den vleugel; Chr. Prick van Wely Gisteravond heeft Liselotte Bade met medewerking van Jean Rebel een dans avond in een matig bezette Diligentia-zaal gegeven, waarbij zij aan den vleugel door de pianiste Chr. Prick van Wely werd be geleid. Het programma van dezen avond omvatte dansen volgens choreografie van Ruth Hellmer, Liselotte Bade, Jean Rebel of Ritta Rokst op werken van Lanner, Cho pin, Brahms, Debussy, Rachmaninoff, Gra nados e.a Zoowel de dilettant als de beroepskun stenaar scheppen of herscheppen door mid del van de techniek, welke het fundament vormt voor iederen uitingsvorm. Ja, tech niek is zelfs meer dan basis; zij is als het betonnen of stalen skelet voor het gebouw, het alles dragende en karakteriseerende element der kunst. Het dilettant- of be- roepskunstenaar-zijn wordt dan ook o.i. niet zoozeer bepaald door aanleg of ken nis van zaken, als wel door de mate, waar in de techniek wordt beheerscht. Menig kunstwerk moge dan ook van enorme in spiratie, van toewijding en ijver getuigen en toch door de techniek, welke er haar stempel op drukt, schepping van een di lettant blijken te zijn, terwijl een knap geschreven, maar dorre fuga en een vlak, nietszeggend schilderij juist de hand van een vakman kunnen veraden. Indien wij vanuit dit standpunt de kunst, welke Li selotte Bade Zondagavond met haar dan sen. ten tooneele heeft gebracht, bezien, dan moeten wij deze kunstenares als dilet tante beschouwen. Want ondanks het tot op zekere hoogte beheerschen van den klassieken balletstijl met het dansen op de punten der teenen, ondanks lenigheid en gevoel var gratie, leed alles zoo gron dig aan technische gebreken en tekort kommen, dat de vraag of een optreden in het openbaar bij een dergelijk kunnen eigenlijk wel gerechtvaardigd was, zich herhaaldelijk aan ons opdrong. Aangezien zelfs het vermogen om het evenwicht te bepalen volkomen onvoldoende was, zoo dat van voet- en beentechniek daarmede weinig sprake kon zijn, bestond het dan sen van Liselotte Bade grootendeels uit een beweging van armen, handen en bovenlichaam. Bovendien geschiedde het verkleeden in een dergelijk tempo en wa ren er zulke langdurige pauzes tusschen de nummers, dat het leek, alsof alle knoopen, haken en oogen nog aan de costuums moesten worden gezet. Aan deze costuums waren echter kosten noch moeiten gespaard. De prachtige kleu rencombinaties en fraaie stoffen waren een lust voor de oogen en getuigden van verfijnden smaak van de ontwerpster. Wij hopen dan ook, dat Liselotte Bade, die reeds vele boeiende vondsten in haar dan sen naar voren heeft gebracht, haar tech nische studie zal voortzetten, opdat een volgend optreden geen vergissing zal blij ken te zijn. Jean Rebel bleek een vrij aanzienlijk technisch kunnen te bezitten. Als partner van Liselotte Bade en als solodanser toon de Jean Rebel zich een kunstenaar, die op suggestieve wijze weet uit te beelden. De pianiste Chr. Prick van Wely bege leidde op sensitieve, slagvaardige wijze. Een Rhapsodie van J. Brahms en Poissons d’or van Cl. Debussy vermeldde het pro gramma voor het solistisch optreden van deze kunstenares. Nervositeit bleek echter bij de vertolking van Brahms’ rhapsodie een dergelijke rol te spelen, dat van de goede intenties van de pianiste weinig terecht is gekomen. Het publiek heeft haar desondanks op hartelijke wijze gehuldigd. Rechercheur schiet ontvluchten arrestant neer Op 28 September van het vorige jaar werden te Rotterdam eenige arrestanten overgebracht naar de terechtzitting. Een van deze arrestanten zag kans te vluch ten, Waarbij de rechercheur D. H. een achtervolging inzette. In de Burgemeester de Roosstraat loste de rechercheur twee schoten, waarbij het tweede schot den vluchteling zoodanig trof, dat hij kort daarna overleed. Door de rechtbank te Rotterdam was de rechercheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep was gegaan bij het gerechtshof, waarvoor thans deze zaak werd behandeld. Verdachte beschreef het gebeurde. Onder de achtervolging heeft hij herhaalde malen geroepen „Houdt hem”. Na een ren van ongeveer 100 meter vreesde verdachte, de race niet te kunnen volhouden.. Hij som-” door de pianiste Ro van Hessen was mu- meerde tweemaal den vluchteling stil te -'*“** J ’•*!J staan, daar hij anders zou schieten. De vluchteling liep door, waarna verdachte een waarschuwingsschot in de lucht loste. Ook toen stond de vluchteling niet stil, waarop een tweede schot volgde, dat hem trof, met het bekende noodlottige gevolg. Verdachte verklaarde ook, het tweede schot als waarschuwing bedoeld te hebben. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vluchteling, die voorovergebogen liep, zich, even voordat het tweede schot viel, had opgericht. De rechercheur schoot onder het loopen, doch klaarblijkelijk waren de scho ten niet bedoeld om den vluchteling te raken. Een rechercheur en een inspecteur van politie verklaarden, dat verdachte zeer gunstig bekend staat en een rustig, kalm persoon is. De procureur-generaal meende, dat is komen vast te staan, dat de schoten niet bedoeld waren om den ontvluchten ar restant te raken. Voor verdachte bestpn- den alle redenen om te handelen, zooals hij deed, gezien hetgeen voor hem op het spel stond. Daarom vroeg hij vernietiging van het vonnis en de rechtbank en vrij spraak van den verdachte van het ten laste gelegde. Na een nauwkeurige beschouwing van de getuigenverklaringen kwam ook verdediger tot, deze conclusie. De uitspraak* werd bepaald op 28 Mei a.s. Eenvoudig en met ingetogen gevoelig heid speelde de pianst Otten Bach’s Pré lude en Fuga in B-dur. Die in G-dur klonken vloeiend en parelend en den di to’s in C-moll ontbrak het aan karakter niet. Het is technisch-verzorgd en muzi- kaal-gaaf spel dat wij hier te hooren kre gen. Stijlbegrip demonstreerde zich over tuigend. Vervolgens de zangeres, die eerst eer. dtietal liederen van Grieg zong, waarvan „Zwei braune Augen" het best overkwam. Strauss’ „Zueignung” werd tenslotte met de noodige klankontwikkeling voorge dragen. Voor lichte détonatie moet wor den opgepast. Otten speelde dan Liszt’s méditatie over het 104e Sonnet van Petrarca. De vertol ker wist hier, evenals bij Bach, sfeer te scheppen. Een voordracht, die van fanta sie getuigde, wat ook met die van de Rhapsodie opus 79 no. 1 het geval was. Een kleurige weergave. Na de pauze eerst een vijftal nummers voor sopraan. Bij de eerste drie ware in den geest sterker in te dringen. „La Tchen” van Vellones kreeg meer karak ter, terwijl „Celle que je préfère” van Felix Fourdrain” het indringendst uitdrukking gezongen werd. In drietal stukken van Chopin bewees ten dan nogmaals een pianist van talent te zijn. Hij raakt met zijn spel de ziel der composities. Er was zwier in de Etude, poëzie in de Nocturne, dramatische bewo genheid in de As-dur Ballade. Dit stuk klonk bij alle vrijheid van voordracht toch scherp rhythmisch. De dynamiek werkte effectvol en bleef daarbij in dienst van het kunstwerk. In schoone bewogen heid werd het stuk opgevoerd en beslo ten. Inderdaad de prestatie van een veel belovend jong kunstenaar. Tot besluit drie liederen, waarvan voor al „Het jonge jaar” van Mortelmans door volheid en glans van de stem en tevens door enthousiasme in de dictie uitstekend waarneembaar is gemaakt. De begeleiding 151 Branden in 1940 In 1940 werden gegevens ontvangen betreffende 151 branden, aldus lezen wij in het tijdschrift der Nederlandsche Hei- de-Maatschappij. Daarbij zijn niet inbe grepen taludbrandjes langs spoor- en tramwegen. Dit aantal van 151 steekt bui tengewoon gunstig af bij dat in de jaren 1939 en 1938, toen resp. 309 en 468 bran den zijn gerapporteerd. De oorlogsom standigheden waren van sterken invloed op het verkeer, waardoor het reizen en trekken belangrijk minder is geweest dan in andere jaren. In totaal zijn 1999 h.a. verbrand in 151 branden, wat een totaal- schade van 308.779 gaf. Onvoorzichtigheid met vuur (rooken, koffievuurtjes, enz.) veroorzaakte 18 branden, terwijl door vermoedelijk de zelfde oorzaak 10 branden voorkwamen, tezamen 28 branden. Baldadigheid en on voorzichtigheid van kinderen veroorzaak ten een zestal branden, welk aantal door dezelfde oorzaak nog met drie branden moet worden vermeerderd, tezamen 9 branden, dat is in totaal 37 branden of 30 pCt. van het geheel (125). Voorzichtig met vuur I Indien meer aandacht zou' worden ge schonken aan het groote gevaar, dat ge legen is in het roekeloos omgaan met vuur en het wegwerpen van eindjes siga ret, vooral in droge tijden, zou het aan tal branden zeker nog sterk kunnen wor den beteugeld. Nog dezer dagen consta teerden wij een begin van brand in de boschrijke omgeving van Arnhem, ver oorzaakt door een smeulend eindje siga ret, terwijl nergens een voorbijganger te zien was. Vermoedelijk was de sigaret, weggeworpen door een wielrijder. Vooral nu, waar als gevolg van houtgebrek veel meer bosch wordt gekapt dan in norma ler tijden, is het van het grootste belang, dat er geen £osschen noodeloos verloren gaan. Men zij dus voorzichtig met vuur Onder zeer groote belangstelling de zaal was tot de laatste plaats bezet heeft Zaterdagavond in den Dierentuin de Haagsche politiemannen-zangvereemging „Entre Nous" haar 31ste jaarfeest gevierd. Tal van autoriteiten waren aanwezig, o.w, de waarnemend burgemeester prof. ir. C. L. v. d. Bilt, de hoofdcommissaris mr. P. M. C. J. Hamer, de commissarissen Wal raven, Kramer, Rugers en Simon, wnd.- commissaris Pool, officieren en onderof ficieren van de Duitache politie en hoofd inspecteur Paul. Na een openingsrede door den voorzit- »ter, den heer C. Groen, werd het woord gevoerd door mr. Hamer, die zich geluk kig prees op het concert aanwezig te kun nen zijn en de hoop uitsprak, dat de avond er toe mocht bijdragen de vriendschap?- band tusschen de Haagsche en Duitsche politie te versterken, ook voor het alge meen belang, daar de burgerij slechts ge baat kan zijn met een goede verstandhou ding. In den loop van den avond heeft mr. Hamer nogmaals het podium betreden orri zich het insigne op de borst te laten spel den naar aanleiding van het feit, dat hij het eere-voorzitterschap van „Entre Nous" op zich heeft willen nemen. Door de heeren Hamer en Groen xiin daarbij waar- deerende woorden gesproken. Een aardig moment was voorts de hul diging van den heer H. Garbes, die 25 jaar lid van het koor is, De jubilaris werd har- telijk toegesproken en vereerd met een leeslamp. Mevrouw Garbes kreeg mooie bloemen. Na dit officieele gedeelte werd een aan trekkelijk en gevarieerd programma ten beste gegeven. Een eereplaats nam van zelfsprekend de jarige daarop in. Het met talrijke leden versterkte koor heeft zijn prachtige reputatie gestand gedaan. Onder leiding van den dirigent, den heer Anton Smit, werden o.m. uitgevoerd „De ruïne", van Brandts Buys, „Harmonie", van G. a' Heinze, en, na de pauze, een viertal liede^ ren. Het meest heeft ons kunnen bekoren de vertolking van Brandts Buys’ werk, welke subliem was. Hoe fraai van intona tie en kleurschakeering was deze uitbeel ding. Technisch dwong bewondering af „Harmonie", waarmede „Entre Nom,* de hooge graad van kunstzinnigheid, waar voor het terecht bekend is, demonstreerde. Ook hetgeen later werd gezongen, kon eea toets van ernstige critiek doorstaan. Het overige programma was van luch- 1 tig gehalte en werd, mede door de uitste kende kwaliteit naar waarde genoten. De heer de Moei, beter bekend als „Oome Loe”, heeft gezongen en moppen verteld, waarmede hij groot succes had. „The Jolly Boys" deden een dermate geraffi. neerd knap xylophoonspel hooren, dat de toehoorders begeesterd om toegiften vroe gen en de „Vier matrozenmeisjes” gaven onder leiding van mej. Pinster Schlagers ten beste en bleken de kunst van tap dansen uitstekend te verstaan. Ook zij werden verzocht om toegiftjes. Het werk van de Ned. Heide maatschappij De Nederlandsche Heide-maatschappij heeft sedert haar bestaan niet alleen veel woeste gronden ontgonnen tot bouw- en grasland andere cultuur-technische °n cultuurwerkzaamheden verricht ter ver- hooging van de productiviteit van den Nederlandsehen bodem, doch ook vooi tal van particulieren, instellingen en ge meenten, door ontginning van woeste gronden veel bosschen aangelegd. Tweejarig kind door autobus overreden Zaterdagmiddag is het 2-jarige doch tertje van den heer C. van den Berg te Noordwijkerhout door een autobus, welke den dienst HaarlemNoordwijk aan Zee onderhoudt, overreden en ge dood. Het kind wilde den Heerenweg oversteken juist op het oogenblik, dat de bus naderde. Den chauffeur treft geen schuld. In verband met de officieele ingebruikneming van het nieuwe raadhuis te Leidschendam op morgen 20 Mei, is de gemeente-secretarie, het kantoor van den gemeente-ontvanger en het bureau voor openbare werken morgen voor het publiek gesloten. De heer V. aan den Westvliet- weg deed bij de politie te Leidschendam aangifte var diefstal van twee zakken met aardappelen. RIJSWIJK Crematie ir. G. Sax Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium op Wes- MET DE ALLERGROOTSTE GESTRENGHEID ZAL WORDEN OPGETREDEN Er is aanleiding de Nederlandsche bevolking nogmaals ernstig te waar schuwen tegen het verboden bezit van wapenen. De rechter zal hiertegen met de allergrootste gestrengheid optreden en niet schromen zelfs de doodstraf toe te passen. Aldus luidde een waarschu wing van den Staatsanwalt, dr. Koblitz, gedurende de behandeling voor het Lan- desgericht van een zaak tegen twee le den van den voormaligen Opbouwdiens-t, den rijwielhersteller de G. en den land bouwerszoon van D. Eerstgenoemde is behulpzaam geweest bij de inlevering van wapens na de capitulatie. Hij heeft toen een dienstrevolver achtergehouden, welken hij, naar hij thans verklaarde, wilde hebben „als aandenken aan de mobilisatie”. Later heeft hij aan van D. deze revolver verkocht en deze is erin geloopen, toen hij het gevaarlijke wapen te voorschijn haalde gedurende een twist in het café van den H. te Oss. De Staatsanwalt wees er op, dat op verboden wapenbezit de doodstraf staat of tuchthuisstraf en slechts in zeer lichte gevallen gevangenisstraf. Hij achtte hier geenszins een licht geval aanwezig, te meer, omdat met dit wa pen gevaarlijk is gemanoeuvreerd. Ge- eischt werd daarom tegen de G. 1 jaar en 9 maanden, tegen van D. 2 jaar tuchthuisstraf, voor beiden met aftrek van preventieve hechtenis. De rechter overwoog o.m., dat beide verdachten nog jeugdig zijn, doch dat van D. zwaarder gestraft dient te wor den dan de G., omdat hij het wapen geladen heeft en er gevaarlijk mede heeft gehandeld. Verder werd overwo gen dat geen der verdachten een bijzon dere bedoeling heeft gehad. De veroor- deeling luidde: voor de G. 1 jaar en 6 maanden, voor van D. 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. DE VERBODEN ZENDER De 50-jarige leeraar G. K. te Dordrecht heeft eenige keeren naar den Oranjezender geluisterd. Als reden gaf hij op, da? hij de vlucht der regeering zeer afkeurde en op den zender wilde hooren, hoe men deze vlucht zou moti- veeren. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bij dit luisteren ook wel eens een leerling aanwezig was, al vermeed de heer K. zooveel mogeljjk hun aanwezig heid. De Staatsanwalt eischte 6 maanden gevangenisstraf en 600 boete. De ver- oordeeling luidde 6 maanden met aftrek van het voorarrest, terwijl bovendien een geldboete van ƒ200 werd opgelegd. Helpende krachten, hulp innerlijke problemen, Friedrich Rittelmeyer. van Gorcum en Comp. N.V. Er zijn in de laatste jaren tal van boe ken en boekjes verschenen, waarvan de schrijvers, door liefde voor de mensch- heid bewogen, het hunne tot verheffing van de geesten en versterking van het gemoed in tijden, waarin aan tegenover gestelde krachten zija, trachtten bij te dragen. Het bovengenoemde boekje behoort daar ook toe en bevat een achttal op stellen van Friedrich Rittelmeyer, uit het Duitsch vertaald door mevr. A. C. Scho- rer-Schuurbeque Bolye, waarin voor in nerlijke problemen een weg ter overwin ning wordt aangewezen. De schrijver put uit zijn eigen rijke levenservaring en vertelt, waar het hem nuttig voorkomt, van zijn belevanissen, bijvoorbeeld in de opstellen, welke de problemen van het toeval en den angst behandelen. De schrij ver wijst vooral op de beteekenis van den menschenwijdingsdienst voor de toe komst der menschheid. in welken dienst een systematische scholing tot „Heiligen Geest” is gegeven. „Volg den Saint". Lesli Charteris. A. W. Bruna, Amsterdam. Een drietal spannende verhalen, waarin de gentleman-inbreker Simon Templar, alias de Saint den politie-inspecteur Clau dius Eustacius Teal steeds weer te slim af is, doch daarbij de vriendelijkheid heeft den politieman, indien hij dit noodig acht, gevaarlijke misdadigers in handen te spe len. Want al moge hij een misdadiger zijn, hij .heeft een afkeer van geweld en ordi- nairen roof. Hij is een intelligent man en de bedragen, die hij noodig heeft om het weeldeleven te leiden, dat hem aanstaat, vloeien hem alleen toe. dank zij zijn vin dingrijk brein. De vertaling van deze ge schiedenissen is van Havank. „Roepstem uit het verleden door Anny von Panhuys. Uitg Mij. J. Philip Kruseman. alhier Charlotte Jansen is door haar pleegva der, baron von Erlberg, in weelde opge voed, doch zij wordt na zijn huwelijk met zijn tweede vrouw Jutta verstooten. Als de baron gestorven is en hij in het testa ment ook Charlotte rijkelijk bedeelt, voert zijn vrouw zijn laatsten wil niet uit. Öp haar sterfbed krijgt ze echter berouw en haar zoon belooft alles goed te maken. Charlotte is haar eigen weg gegaan, ze werd vroeg weduwe en heeft uit dit huwe lijk een dochtertje Eva. Na heel wat we derwaardigheden hertrouwt ze met den herbergier Schreiber en weigert het Erl- bergsche geld. Eva is een beroemd pianis te geworden en heeft, evenals haar vrien din Margot. Werner Goetz lief. Doch Wer ner trouwt uit financieele overwegingen Margot. Dat ook voor de lieve Eva het ge luk is weggelegd Jeest u later in dit boeien de en vlot geschreven verhaal. De verta ling is van M. J. Landré-Tollenaar. thans nog worden elk jaar groote opper vlakten bosch aangeplant, terwijl veel boscheigenaren hun bezit aan haar zorgen toevertrouwen. Allereerst werd en wordt nog bij boschaanleg steeds gestreefd naar een zoodanige incjeeling van het terrein, dat de boschgedeelten, vooral wanneer over wegend naaldhout moet gebruikt worden, door voldoend breede wegen met loof- houtranden zijn gescheiden. De wegen worden door ploegen, eggen of spitten geregeld goed brandvrij gehouden. Het dunne twijghout, dat als takbemesting in de bosschen achtergelaten wordt en ter verbetering van den humus- en bodem- toestand met succes wordt gebruikt, wordt minstens ter breedte van 5 meter van de wegen in het bosch gebracht. Ge durende droge dagen houdt het personeel geregeld toezicht, daarbij gebruik makend van het vrije uitzicht van heuvels of van brandtorens af. Zoo noodig wordt het publiek, dat door of langs de bosschen loopt, gewaarschuwd bij het rooken van een sigaar, cigaret of pijp, voorzichtig te zijn. Bij eventueel uitbreken van brand is thans veelal de telefoon ter beschikking en kan direct hulp worden ingeroepen. Het is begrijpelijk dat de Nederlandsche Heide-Maatschappij. belast met het be heer van veel particulier boschbezit en haar streven het algemeen belang te die nen. het tot haar taak rekende, ook op dit terrein te trachten door voorkoming en bestrijding de schade tot een minimum te beperken, Gedurende de laatste jaren is. mede door haar streven, het natuur schoon in ons land zooveel mogelijk te be schermen. haar activiteit op het gebied van de bosch- en heidébrandbestrijding groot. De grondslag van'haar bemoeiing is, het publiek voortdurend en met klem op het groote gevaar voor brand door on voorzichtigheid met vuur in bosch en hei te wijzen. Ook hier is het weer de jeugd, die men vooral bereiktboschbrandpla- ten. geïllustreerde drukwerkjes, die voor al op scholen en in jeugdherbergen in groote getale worden verspreid en waar- schuwingsbordjes wijzen jong en oud op de rampen, die door onvoorzichtigheid kunnen gebeuren. Geen verbod dus om te rooken, iets wat het publiek dan ook minder aangenaam zou aandoen, maar een ernstig beroep op gemeenschapszin van jong en oud. Maar dat stuk grond was niet zijn eigen dom. Het meisje was blijkbaar verblind en uitgelaten over de plannen van haar a.s. man. Zij stelde hem toen op zijn ver zoek nog een bedrag van 250 ter hand. Maar hiermede was de idylle dan ook ten einde. In het bezit van een bedrag van 850 trok de bruidegom in spé de wijde wereld in en liet niets meer van zich hooren. De beide dames, die toen arg waan kregen, deden aangifte bij de Utrechtsche politie. Deze stelde een on derzoek in naar de verblijfplaats van den gewezen verloofde. Terwijl zij nog aan het zoeken was, meldde de gezochte zich vrijwillig bij de politie van de gemeente Emmen. De man werd naar Utrecht over gebracht en opgesloten. De leverancier van de meubelen heeft geen schade ge leden. Weliswaar waren de meubelen kfe- steld, doch nog niet afgeleverd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10