van Hertog van Spoleto tot koning van Kroatië uitgeroepen I I I Syrische vliegvelden opnieuw gebombardeerd Luchtaanvallen havens de op aan Engelsche Zuidkust In de Grieksche haven Nauplia I Maandag 19 Mei. No. 17880. 1941. Het Duitsche Weermacht- bericht De plechtigheid in het Quirinaal Een Italiaansch-Kroatisch verdrag VERDUISTEREN van 9,34 uur n.m. tot 5.38 uur v.m. wegens No. 394920 Een uitgebrand Engelse h passagiersschip in de haven van Nauplia Nachtdienst dokters: van Dakar Ook Zaterdag Britsche activiteit boven Syrië Maan: 19 Mei onder 2.31 uur nam. 20 Mei op 3.33 uur v.m.; onder 3.36 uur nam. De koning en koningin van Kroatië Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Wegens beleediging der Duitsche weermacht tot hooge gevangenis straffen veroordeeld Pawelitsj’s antwoord Drie jaren tuchthuis beschadiging van weermachts- materiaal Een interview met Pawelitsj Mislukte Britsche tegenaanvallen uit Tobroek Geen Duitsche bezetting Tafelrede van Mussolini Toespraak van generaal Dentz Nieuwe reisvoorschriften voor diplomaten in Rusland Het Iraksche Fegerbericht Het klassieke Dalmatië by Italië ingelyfd De toestand op Malakka COURANT HAAGSCHE PRIJS DER AD V ERTEN'l 1EN PRIJS DEZER COURANT: passeeren. (Orbis-Holland) Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: In een plechtige bijeenkomst in het Qui rinaal heeft koning-keizer Victor Emma nuel III op verzoek van de Kroatische de legatie onder leiding van dr. Pawelitsj, tot ook Zatcv Onder de Zickcu.j.idsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 S I A 8 A s A A A s 8 A s A A s 8 A A 8 A 8 A 8 A A A 8 A 8 w 3 Fransche Vriendschappelijke verklaring van Ibn Saoed voor Irak Radio Bagdad heeft bekend gemaakt, dat Ibn Saoed van Saoedië Arabië aan den regent van Irak een telegram richt heeft, waarin hij uitdrukkini aan zijn vriendschap voor het vol™ (Foto’s Scherl en Holland) Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95, Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. 2 divisies vreemdelingen-legionaires. Ver der verluidt, dat generaal Dentz allen Franschen officieren in Syrië een nieuwen eed van trouw heeft afgenomen. Naar het D.N.B. uit Beiroet verneemt, hebben de Engelschen hun luchtaanval len op Syrische vliegvelden dagochtend vroeg voortgezet burgerbevolking zijn slachtoffers geval len. De Franschen hebben een aantal sol daten en officieren verloren. Naar S.P.T. uit Beiroet meldt, waren de Engelsche luchtaanvallen van Zaterdag gericht op de vliegvelden Rajak, Palan- kra, Damascus en voor de vierde maal het vliegveld van Beiroet koning van Kroatië aangewezen Aimone di Savoia-Aostahertog van Spoleto. In de troonzaal van het Quirinaal had den zich alle hoogwaardigheidsbekleeders van het italiaansche rijk vereenigd onder leiding van den Duce, die de fascistische uniform droeg. De koning-keizer, gekleed als eerste maarschalk van het rijk, trad tegen half twaalf binnen en nam plaats op de verhooging. Ter rechterzijde van den troon stelden de prins van Piemont, de graaf van Turijn en de hertog van Pistoia zich op. Ter linkerzijde de hertogen van Spoleto, Genua en Ancona. Nadat Pawelitsj aan het hoofd van de Kroatische missie den vorst hulde gebracht en het adres voorgelezen had, waarin hij dezen de kroon van Zvodimir aanbood, sprak Victor Emanuel de hoop uit, dat in de nieuwe Europeesche orde de wederge boorte van Kroatië zich binnen den kring van de Italiaansche beschaving zal vol trekken. Vervolgens deelde hij mede, dat hij den hertog van Spoleto als koning van het onafhankelijke Kroatië aanwees. Duce steeds ah den groeten man en den genialen leider gedenken, die een zoo grootmoedig vriend van onze natie is ge bleken. Met de vorming van de Kroatische monarchie wordt een duizendjarige tradi tie hervat. De thans in de door de zegevie rende legers van de as-mogendheden, in Europa opgerichte nieuwe orde opgenomen Kroatische staat zal in de eerste plaats een groot wederopbouwwerk ter hand ne men om al datgene, wat in deze 20 jaar in moreel en materieel opzicht werd vernield te herstellen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr 319, Tel. 050310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr 66. Tel. 721187 Het S.S. en politie Feldgericht behan delde de zaak tegen drie Nederlanders uit 's-Hertogenbosch. die iemand, behoorende tot de S.S. Standarte Westland, met de woorden „landsverrader” en „deserteur" hadden beschimpt en door hun optreden samenscholingen van verscheidene hon derden personen teweeg gebracht hadden. Tegen de aangeklaagden werden gevan genisstraffen tot vijf jaren wegens belee diging van de Duitsche Weermacht uitge sproken. Nieuwe koning vertrekt binnen kort naar Agram De nieuwe koning van Kroatië zal zich binnenkort naar Agram begeven, alwaar hij gekroond zal worden. Hij wordt echter reeds als koning van Kroatië beschouwd. Zijn staatsrechterlijke positie als monar chistisch chef van den Kroatischen staat <cwam reeds bij den afloop der plechtig heden in het Quirinaal tot uiting, toen bij het verlaten van de troonzaal de kroon prins van Italië den vroegeren hertog van Spoleto en nieuwen koning van Kroa tië den voorrang gaf onmiddellijk achter Victor Emmanuel. Pawelitsj antwoordde als volgt: ,,Duce, voor dezen historischen dag, welke na eeuwenlange lotsbeschikkingen onze wedergeboorte bekroont, ben ik u bijzonder dankbaar. Gij zijt ook de schep, per van het nieuwe tijdperk, dat steeds sterker vriendschapsbanden zal aanknoo- pen tusschen de beide natuurvolken. De koningskroon is vandaag in het keizer lijke Rome door het Kroatische volk aan een prins aangeboden van de roemrijke dynastie, die de stichter zal zijn van de nieuwe Kroatische dynastie. Het bond- genootschaps. en garantieverdrag, dat de samenwerking regelt, waarborgt met de verschillende aanvullings-accoorden de stabiliteit van onze toekomst in een tot dusver door voortdurende omwentelingen geteisterden Europeeschen sector. Na regeling van de grensovereenkomsten in een geest van vérstrekkend wederzijdsch begrijpen, na verzekering van de harte lijke en nauwe samenwerking van de beide, niet meer gescheiden, maar door het verdrag in het gepacificeerde Adria- tische gebied vereenigde naties stemt het uit traditie trotsche en onafhankelijke Kroatische volk met de plechtige gebeur, tenissen van vandaag vrijwillig toe in de aansluiting bij de door de asmogend- De Nederlandsche staatsburger Albert de Leeuw uit Wieringen, is door het „Oberste S.S. und Polizeigericht” dat in den Haag zitting hield, wegens Bescha diging van weermachtsmateriaal tot een tuchthuisstraf van drie jaren veroordeeld. Albert de Leeuw had, om de Waffen-S.S schade te berokkenen, opzettelijk een in richting, welke voor militaire doeleinden dient, beschadigd. Audiëntie bij den Paus De Paus heeft gisteravond om 6 uur dr. Pawelitsj, in particuliere audiëntie ont vangen. welke 20 minuten duurde. Om 8 uur gaf de koning-keizer ter eere van de Kroatische gasten na een korte af scheidsreceptie een diner. Om 1 uur 15 vertrok de Kroatische delegatie uit de Italiaansche hoofdstad. De Kroatische Poglavnik Ante Pawelitsj heeft in een interview met den directeur van het agentschap Stefani in Villa Mada- ma verklaard, dat de in het Palazzo Ve- nezio onderteekende verdragen het na tuurlijk gevolg zijn van de geografische ligging der beide landen en de oude be trekkingen tusschen de beide volken. De grenzen zullen derhalve geen barrière, maar de verbindingslijn vormen voor een vriendschappelijke en opbouwende samen leving tusschen de beide staten. In de stre ken, zoo ging Pawelitsj verder, die langs de kust van Italië liggen, leven vele Kroa- ten, en ik ben er zeker van, dat hun natio nale. cultureele en taalontwikkelingsmoge- lijkheden geboden worden, evenals het aan den anderen kant ook voor alle in het nieuwe koninkrijk Kroatië levende Itali anen het geval zal zijn. Ter waardeering voor hetgeen de Duce voor ons heeft ge daan zijn superlatieven niet voldoende Wij zijn er in ieder geval zeker van, dat wij in hem steeds meer dan een vriend zullen hebben. Ik en mijn vrienden zullen den Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Gevechtsvlieg tuigen hebben in het Kanaal 2 schepen van tezamen 5500 b.r.t. aangevallen en in den loop van den nacht nog 4 vracht schepen beschadigd. Bovendien werden luchtaanvallen ondernomen op verschei dene havens in Zuid- en Zuidoost-Enge- land. In luchtgevechten boven Engeland werden 3 Britsche jagers neer geschoten. In Noord-Afrika liepen verscheidene Britsche tegenaanvallen uit Tobroek, met steun van artillerie en pantserwagens, te pletter tegen het vuur der artillerie van het Duitsche Afrikacorps. Duitsch-Ita- Haansche strijdkrachten maakten bij een tegenaanval een aantal gevangenen. In de laatste gevechten bij Solloem en Fort Capuzzo werden 4 vijandelijke pantser wagens en ander oorlogstuig buit ge maakt en een aantal gevangenen ge maakt. ge- ig geeft sik van Irak en wenscht, dat Irak en de geheele wereld in het genot van de vrijheid en onafhankelijkheid zal komen, aldus het „United Press’. Voorts meldt U.P., dat generaal Ta- rek, de chef van den generalen staf van Ibn Saoed, die momenteel in Damascus vertoeft, in een Syrisch blad een artikel heeft gepubliceerd, waarin hij de poli tiek van Irak goedgekeurde en verklaar de, dat de strijd van Irak slechts het voorspel tot een veel grooteren slag is. waaraan de geheele Arabische wereld zal deelnemen om de Britsche macht in de Arabische staten te breken. vielen eenige en gewonden. 2 der aanvallende Naar Ofi meldt, heeft de regeering het bericht van de „New York Times”, als zou bij de besprekin gen tusschen admiraal Darlan en den Führer de bezetting van Dakar door Duitsche strijdkrachten behandeld zijn, ten sterkste tegengesproken. luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, geschikt voor oorlogsdoeleinden in de tot Kroatië behoorende zóne aan de Adriatische Zee. De Kroatische regeering verklaart verder, niet de bedoeling te hebben een marine in het leven te roepen. De beide regeenngen zullen in een latere overeenkomst de modaliteiten pre- ciseeren, volgens welke de Italiaansche regeering volmachten zal hebben om haar weermacht op Kroatisch gebied langs den kustweg Fiume—Cattaro en langs de spoorlijn FiumeOgulinSpalato en haar eventueele verlenging tot Cattaro te laten passeeren.” Een verdrag van garantie en samenwerking Daarnaast is een „verdrag van garantie en samenwerking” onderteekend. Hierin garandeert Italië de territoriale integri teit van het koninkrijk Kroatië op. de basis van de met de nabuurstaten vast gestelde grenzen. De Kroatische regei- ring verplicht zich geenerlei internatio nale verplichtingen aan te gaan, die in strijd zouden zijn met de garanties en den geest van de met Italië gesloten overeenkomsten. Ook zal de Kroatische regeering een beroep doen op demede werking van de Italiaansche weermacht voor wat betreft vraagstukken inzake de organisatie van het Kroatische leger. De verdragsluitende regeeringen verplichten zich buitendien zoo snel mogelijk douane- en valuta-overeenkomsten, spoorweg- en zeevaartregelingen, kolonisatieverdragen alsmede cultureele overeenkomsten te slui ten. Dit „verdrag van garantie en samen werking” wordt gesloten voor een tijds duur van 25 jaar. De stad Spalato en het eiland Curzola zullen krachtens een notawisseling een vergaande bestuursautonomie verkrijgen. De nota’s behelzen voorts waarborgen ten gunste van de op Kroatisch grondgebied vertoevende Italiaansche minderheid. In het slotprotocol verplichten zich de Italiaansche en Kroatische regeeringen om de met het voormalige koninkrijk Zuid-Slavië gesloten overeenkomsten van kracht te laten totdat nieuwe overeen komsten zullen zijn gesloten. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. - Bewijsnummers 5 ct fr p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. - Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct: Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad' 10 ct. meer. Bij het dejeuner in het Palazzo Venezia na de onderteekening der staatsverdragen heeft de Duce een tafelrede uitgesproken. Hij legde hierin den nadruk op de sym pathie van de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk voor het herstel der kroon van Zvodimir. „De op zoo gelukkige wijze geslagen dynastieke banden en de in deze dagen gesloten verdragen”, aldus de Duce, „roepen tusschen onze beide landen een gemeenschap in het leven, die haar natuurlijken grondslag en den waarborg voor een eeuwigen duur niet slechts in territoriale nabuurschap maar ook in de gemeenschap der ideele waarden en der politieke instellingen, benevens in de el kander weaerkeerig aanvullende belangen vindt. Op dezen grondslag zijn wij van plan een vruchtbare overeenstemming en op dit gebied een doeltreffende samenwer king mogelijk te maken met den levendi- gen wensch een werk van Romeinsche hechtheid op te richten in den geest van de meest loyale en begrijpende gemeen schap”. Voortgaande herinnerde de Duce aan de gevoelens, waarmede het fascistische Italië het streven van de Kroatische patriotten en vooral van de Oestasji, de „gewapende garde van de Kroatische revolutie”, heeft gevolgd. Tot Pawelitsj sprekende zeide de Duce: „Met dezelfde gevoelens zullen wij u ter zijde staan bij het werk, dat gij ter hand neemt om den staat weer op te bouwen en hem op den weg naar een gelukkige toekomst te brengen in het kader van de uit de overwinning der asmogendheden ontstaande nieuwe Europeesche orde. Ik verheug mij in den geest de gedachten te verheffen tot den doorluchtigen prins, die aangewezen werd voor den troon van Kroatië en ik verheug mij mijn levendigste gelukwenschen voor zijn welzijn en voor een roemrijke toekomst van de Kroatische natie te mogen uitspreken”. De Fransche hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, heeft gisteravond een radiorede gehouden tot de Franschen in Syrië en Libanon. Hij verwees naar het beroep van maarschalk Pétain tot or de en vrede en zeide. dat op hetzelfde oogenblik Engelsche vliegers onverwachts Syrische vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers-el-Kebir en op Dakar heeft Engeland opnieuw Fransch bloed vergoten Al koestert Frankrijk geen aanvalsbedoelingen jegens Engeland, aan eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zijn nauw met Frankrijk verbonden. Tenslotte verklaar de generaal Dentz, dat hij de opdracht ontvangen heeft de Levant te bewaren en in de lucht te verdedigen. Deze op dracht zal zonder mankeeren worden uit gevoerd. Als antwoord op den oproep van maarschalk Pétain, den oppersten leider, is het Levantleger bereid, tegen geweld geweld te gebruiken. In diplomatieke kringen te Istanboel verluidt, dat generaal Dentz troepen aan de grens van Palestina heeft geconcen treerd. Deze troepen bestaan uit 2 Fran sche divisies. 1 divisie koloniale troepen en A 5 Het D.N.B. meldt uit Moskou: Het Volkscommissariaat van buitenlandsche zaken heeft Zaterdag den in Moskou ge- accrediteerden buitenlandschen missies een circulaire doen toekomen, welke nieuwe voorschriften behelst voor reizen van diplomatieke en consulaire verte genwoordigers van andere landen, als mede van andere tot deze vertegen woordigers behoorende personen op het grondgebied van de sovjet-Unie. Zij mo gen voortaan hun vaste verblijfplaats slechts verlaten, na vooraf hiervan de bevoegde instanties verwittigd te heb ben, onder vermelding van route, ver blijfplaatsen, reisduur, enz. De circu laire bevat bovendien een lijst van plaat sen en gebieden, welke voortaan prin cipieel als verboden gelden. Hiertoe be- hooren o.a. de gebieden van Archangel, Moermansk, Leningrad, de Carelische landengte, de republieken Estland, Let land en Littauen, het Westelijke deel van de wit-Russische sovjet-Republiek. Het Westelijke deel van de Oekraini- sche sovjet-Republiek, Kiew, Moldavië, verscheidene havens aan de Zwarte Zee, de Krim, Bakoe, en verscheidene dis tricten in Siberië. Het Iraksche legerbericht van 18 Mei luidt: Westelijk front: Onze patrouilles vielen uit een hinderlaag, gesteund door plaat selijke stammen, vijandelijke pantserwa gens aan en dwongen hen onder verliezen op de vlucht te gaan. Zuidelijk front: Onze strijdkrachten de den in den nacht van 16 op 17 Mei, ge steund door plaatselijke stammen, aanval len op vijandelijke kampen bij Maakuil en Alehuaiba. De vijand leed zware ver liezen. Aan onze zijde werden geen ver liezen geleden. Onze troepen traden in contact met vijandelijke pantserafdeelin- gen en dwongen hen naar hun kampen terug te keeren. Aan vijandelijke zijde sneuvelden 13 manschappen, o.w. een of ficier Luchtoorlog: Onze bommenwerpers overvielen in de woestijn Britsche pant serwagens, waarvan eenige vernield wer den en waarbij de vijand ooi* verliezen aan manschappen leed. Onze gevechts vliegtuigen ondernamen verkennings vluchten boven Sienneldebbane en andere plaatsen. Zij keerden alle behouden te rug. Vijandelijke vliegtuigen kruisten boven de buitenwijken van de hoofdstad en wierpen eenige bommen op het kamp van Rasjid, die echter geen groote schade aanrichtten. Ontvangen berichten bevestigen den dood van kapitein Klub, genaamd Abu Neik, bij een gevecht in de buurt van Ambla. De vijand heeft in den afgeloopea nacht op verschillende plaatsen in West- Duitschland, o.a. op Keulen, brisant- en brandbommen laten vallen. Woonhuizen werden verwoest en spoorwegemplace menten in geringe mate beschadigd. On der de burgerbevolking verliezen aan dooden Nachtjagers schoten vliegtuigen neer. In de periode van 1517 Mei heeft de vijand in totaal 26 vliegtuigen verloren Hiervan werden er 19 in luchtgevechten en door nachtjagers neergeschoten, 5 door luchtdoelartillerie en 2 door een heden van de marine. In dezelfde periode gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. In April 13.000 slachtoffers onder de burgerbevolking De Britsche berichtendienst deelt mede, dat gedurende de maand April in Enge land bij luchtaanvallen 6000 personen werden gedood en 7000 gewond. Engelsche vliegtuigen boven □uitschland In den afgeloopen nacht zijn vrij zwak ke krachten van de Engelsche luchtmacht naar het D.N.B, verneemt naar Duitsch- land gevlogen. Zij wierpen eenige bom men op een havenstad, welke echter voof het grootste deel geen uitwerking had den. Naar officieel wordt medegedeeld, is in het Palazzo Venezia door den Duce en Pavelitsj het reeds aangekondigde verdrag tusschen Italië en Kroatië on derteekend. Dit verdrag is verdeeld in verscheidene andere verdragen. Het eerste regelt de grenzen tusschen Italië en het koninkrijk Kroatië. Krachtens deze overeenkomst wordt het deel van Dalmatië, dat beschouwd wordt als het klassieke Dalmatië, in- gelijfd bij het koninrijk Italië. Het omvat een breede zóne rondom Zara met de steden, Zara, Sebenico, Trau en Spalato. Bij het koninkrijk Italië worden verder de eilanden langs de Dalmatijnsche kust, die behoord heb ben tot den vroegeren Zuidslavischen staat, met uitzondering van Pago, Brassa en Lesina, ingelijfd. Tenslotte komt het geheele gebied van de bocht van Cattaro tot aan de Montenegrijn- sche grens bij Italië. De nieuwe gren zen zullen zoo spoedig mogelijk door een Italiaansch-Kroatische commissie ter plaatse worden vastgesteld, waar bij rekening zal worden gehouden met de belangen van beide landen. Het verdrag is met de onderteekening van kracht geworden. In een tweede verdrag verplicht de Kro atische regeering zich geenerlei militaire installaties voor het leger, de vloot en het De haven van Basra gebom bardeerd De luchtmacht van Irak heeft Vrijdag met goed gevolg eenige schepen, welke voor de haven van Basra lagen, gebom bardeerd De regeering van Irak heeft aan de te Bagdad geaccrediteerde diplomatieke ver tegenwoordigers een protestnota over handigd tegen het bombardeeren van hos pitalen en ziekenauto's door Britsche vliegtuigen. □e diplomatieke betrekkingen van Irak Het Fransche persagentschap Ofi meldt uit Bagdad, dat Hikmet Soeleiman tot Iraksch gezant bij de sovjetregeering is benoemd. Soeleiman zal zijn functie terstond aanvangen. De Iraksche minister van oorlog heeft aan de pers verklaard, dat hij te Ankara veel begrip heeft ontmoet en vol ver trouwen naar zijn vaderland terugkeert Maatregelen In Transjordanlë Naar uit Transjordanië gemeld wordt heeft Emir Abdoellah met het oog op de gebeurtenissen in Irak alle aanhangers van de nationale oppositie laten arrestee- ren of uit hun functies laten ontslaan. Voorts werd een anti-Engelsche demon stratie van Transjordaansche studenten met vuurwapens uiteengejaagd. De Emir verklaarde, dat hij elke protestbetooging tegen Engeland met alle middelen zal on derdrukken. Naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt, hebben de Britsche autoriteiten, volgens een bericht uit Singapore, in Selanger den staat van beleg afgekondigd, als ge volg van zware botsingen tusschen sol daten en stakende rubberarbeiders, waarbij 3 arbeiders werden gedood en 7 gewond. Er werden meer dan 100 ar restaties verricht. Met het oog op de voortdurende uitbreiding van de sta king, moesten tot dusver 40 plantages worden gtsloten. heden ingeleide nieuwe ordening van Europa en verkrijgt in de gemeenschap des geestes en der belangen opnieuw die profijtelijke levensvoorwaarden, waar voor de naam Rome waarborg is. Terwijl het Kroatische volk zich thans gereed maakt om aan het Europeesche weder opbouwwerk ten voordeele van alle be vriende nabuurvolken een positieve bij drage te leveren, wendt het den blik niet af van de idealen van den vooruitgang en de menschelijke waardigheid, welke In het fascisme hun hoogste uitdrukking hebben gevonden. Duce, gij kent de vervolgingen, welke het Kroatische volk en wij, zijn exponen. ten, in deze laatste twintig jaar hebben ondergaan. Gij kent onze geschiedenis en ons streven. Gij zijt derhalve voor ons niet alleen de Duce van de fascistische revolutie en de krachtige stuurman, die het lot van ’t Italiaansche volk bestuurt, maar ook, Duce, de vriend van het Kroa. tische volk. Als leider van de Kroatische revolutie en van een voor de Europeesche gemeenschap wederopgestane natie breng ik u, Duce, met gevoelens van diepe vriendschap mijn oprechten dank tot uit drukking. 'e

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1