Nieuwe verliezen de voor Britsche scheepvaart Fransch-Duitsche onderhandelingen verloopen gunstig No. 17881. Haagsche politieagenten De opleiding de van nieuwe i Dinsdag 20 Mei. 1941. I I Het Iraksche legerbericht De Duitsche luchtaan vallen op Engeland Afrika en Engelsche overval op Fransch passagiersschip De spanning tusschen de Vereenigde Staten Frankrijk - De strijd in Faciliteiten voor het over schrijden der demar catielijn Duitschland en het koninkrijk Kroatië VERDUISTEREN van 9.36 uur n.m. tot 5.36 uur v.m. Berli n verwacht heden nadere mededeelingen Afkondiging van den nationalen crisistoestand Amerika? s s A in No. 394920 Succesvol optreden tegen den vijand van van Groote sympathie in Berlijn aan DUITSCHLAND van In verschillende districten vielen bommen Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 5 I I 5 S KZ 5 s Nog eenige Egyptische autoriteiten gevlucht Solloem in handen van de Duitsch- Italiaansche troepen Fransch protest te Washington Leahy blijft te Vichy Syrië en Frankrijk Maan: 20 Mei onder 3.36 uur nam. 21 Mei op 3.56 uur v.m.; onder 4.39 uur nam. Engelsche duikboot vernietigd U-boot vernietigt 33.000 ton Engelsche scheepsruimte Zal Amerika de Gaulle als officieele vertegenwoordiger van Frankrijk erkennen? Ongeveer 100.000 Fransche krijgs gevangenen zullen terugkeeren Aanzienlijke uitbreiding der militaire volmachten aan Roosevelt RUSLAND Het nieuwe koningspaar Dagorder van Mussolini Boodschap van den hertog Aosta aan den Duce 5 2 2 2 2 8 2 2 A 2 A 2 2 Engelsche luchtaanvallen op Rajak en Palmyra HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER AD VERTENTIEN: op dat van Sterke voor lente de (Polygoon) Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., tr. p. post 10 ct den naar Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 850310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 I I I g 5 5 »Z 5 De „Popolo di Roma” meldt uit Bei roet, dat behalve de Egyptische gewe zen chef van den generalen staf Aziz el Masri, sedert Zondag ook generaal Abdul Rahman Adam Pasja en de vroegere Egyptische ministerpresident Maher Pas ja verdwenen zijn. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zij de het volgendeSolloem is sedert den 16en Mei in handen van de Duitsch-Ita- liaansche troepen. Andersluidende Engel- sche beweringen zijn even onwaar als bet van Engelsche zijde verspreide bericht, dat de Duitschers tijdens de jongste ge vechten in Noord-Afrika meer dan 500 gevangenen verloren zouden hebben. menwerking met Engeland tot stand te brengen. minister van koloniën, Platon, maatrege len genomen om de uitgeweken Franschen naar Frankrijk terug te brengen. Verdedigingsmaatregelen te Martinique Uit Fort de France zijn te New York berichten binnengekomen, volgens welke het eiland Martinique in aller haast door de Fransche strijdkrachten in staat van verdediging wordt gebracht, aldus meldt S.P.T. De vestingwerken worden aanzien lijk uitgebreid. In militaire kringen op Martinique verklaart men. dat men vast besloten is Fort de France, waar zich de goudreserven van de bank van Frankrijk bevinden, in geval van oorlog tot het uiterste te verdedigen en indien het noo- dig zou zijn de vesting op te blazen. Officieel wordt uit Vichy medegedeeld, dat de Fransche ambassadeur te Washing ton, Henri Haye, bij de Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de beslaglegging op Fransche schepen in Amerikaansche havens. S.P.T. seint uit Vichy: De Amerikaan sche ambassadeur, Leahy, heeft tegenover de pers een officieele verklaring afgelegd waarin het gerucht over zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten tendentieus wordt genoemd. Leahy verklaarde, dat hij zijn opdracht te Vichy in het geheel niet als geëindigd beschouwde. Het agentschap O f i publiceert een com muniqué, waarin een principieel standpunt wordt ingenomen ten aanzien van de Brit sche pogingen om nu ook Syrië van Frank rijk los te scheuren. In dit .communiqué wordt het volgende gezegd: Boven de Syrische steden en dorpen hebben Engelsche vliegtuigen door gene raal Catroux opgestelde pamfletten neer geworpen. Behalve de vele andere, is dit een nieuw bewijs voor het feit, dat een van de doeleinden van de Engelsche poli tiek het losscheuren van Syrië van het moederland is. Engeland heeft getracht het grootste deel van het Fransche kolo niale rijk tot een verbreken van den band met het moederland te bewegen. Het Fransche agentschap legt er in dit verband den nadruk op, dat het vraagstuk der afvalligheid uitsluitend en alleen tus schen Frankrijk en de afvalligen geregeld moet worden, die voor het meerendeel goede, doch misleide Franschen zijn. Duitschers maken gevangenen in Noord-Afrika Duitsche verkenningsafdeelin- gen hebben in het Egyptische grensge bied op verschillende plaatsen Britsche voorposten aangetroffen, die uitgeput waren door gebrek aan water. De En- gelschen werden gevangen genomen. Nadat zij gedronken hadden, deelden zij mede, dat hun afdeeling reeds dagen lang aan zeer ernstig watergebrek leed. Plotseling doken 5 Engelsche torpedo jagers op, die het achterste Fransche schip, de „Chantilly”, een sein gaven om te stoppen, waarbij met een document ge zwaaid werd. Een der jagers zette een sloep uit. Toen de Fransche kapitein het document wilde zien, verklaarden de Brit ten hem. dat dit een truc geweest was om het Fransche schip te laten stoppen. De Franschman weigerde nu, het schip te laten doorzoeken, waarop de Engelschen het vuur openden. Vele vrouwen en kin deren. benevens de Fransche kapitein, werden gedood. De Engelschen brachten het schip naar de haven van Gibraltar op. De Britten wekten de Franschen op zich aan te sluiten bij generaal de Gaulle, maar deze weigerden. Verscheidene vrou wen en kinderen werden na enkele dagen op een klein visschersbootje overgebracht, waarop zij de reis naar huis voortzetten. Het „Giornale d'Italia** publiceert een uitvoerig artikel over het optreden van de Engelschen tegenover weerlooze Fran sche schepen. Dezer dagen vertrokken uit Dakar 4 Fransche passagiersschepen met vele vrouwen en kinderen aan boord, naar een Fransche haven. Als symbolisch gewaperM geleide was een kleine kanon neerboot meegegeven. De kleine formatie kwam ongehinderd door de wateren van Gibraltar en voer verder langs de Spaan- sche kust Naar het D.N.B verneemt, heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig gisteren ten Zuidwesten van Weymouth een Britsche duikboot vernietigd. De aanval was voor de Engelschen een volkomen -.•errasslng. Vóór de boot kon duiken, troffen twee zware bommen het achterschip. Na zware ontploffingen richtte zich de boeg recht standig naar boven. Onmiddellijk daarop zonk het vaartuig. Een Duitsche duikboot heeft op den Atlantischen Oceaan Britsche tanksche pen, die in convooi voeren, met een ton nage van 33.000 b.r.t in den grond ge boord, zoo verneemt het D.N.B. Voorts heeft de Britsche Paterson Steamship Co. naar uit Montreal gemeld wordt, bekend ^gemaakt, dat het vracht schip „Portadoc” begin April aan de Afrikaansche kust tot zinken is gebracht Egyptisch schip gezonken Naar „Associated Press” uit Alexandrië meldt is het Egyptische schip „Zamzam” <8300 ton) tusschen Pernambuco en Kaapstad door tot dusver onbekende oor zaak gezonken. Het schip bevond zich op weg van New York naar Alexandrië. De lading bestond uit vrachtauto’s, personen auto’s en machinerieën. Engelsche scheepswrakken in Griekenland worden geborgen In den Piraêus zijn talrijke Duitsche en Grieksche duikers aan het werk om de vele scheepswrakken te bergen. De kleurde lampjes, met één oogopslag het geheele verkeerslichtensysteem kan over zien en eventueele storingen kan verhel pen. Ook worden hier de lichten in- en uitgeschakeld. Op de fotoDe agenten in opleiding voor het schakelbord in de verkeerssei- neuccntrale”-. Vier Spitfires neergeschoten Zes Messerschmitts stuitten gistermid dag bij een aanval op de Engelsche Zuid oostkust op 12 Spitfires. Tijdens het lucht gevecht werden 4 vijandelijke jagers zon der eigen verliezen neergeseboten, meldt het D.N.B. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 •cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkpmt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. het verkeer en worden ook op de hoogte gesteld van het met de hand bedienen van de automatische verkeerssignalen. Bij de opleiding, die gegeven wordt door den lste-iuitenant van politie A. van den Dool, behoort ook de kennis van de „verkeersseinencentrale”, een zeer ver nuftige installatie, waar men door middel van met de lichten correspondeerende ge- Men verwacht te Washington, aldus United Press dat ingeval van een afbre ken der betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en Frankrijk, Washington misschien de de Gaullebeweging als de officieele vertegenwoordiging van Frank rijk zou erkennen In regeeringskringen gelooft men ech ter. dat het voorloopig niet tot een af breken der betrekkingen zal komen. In zijn radiorede heeft Cordell Huil on der meer nog verklaard, aldus meldt het WERNER SOMBART OVERLEDEN De bekende econoom, prof, dr Werner Sombart. geboren in 1863. is Zondag te Berlijn overleden. Hij was van 1906 tot 1931 te Berlijn werkzaam en is vooral bekend geworden door zijn onderzoekin gen over het kapitalisme. vondsten van de duikers bevestigen hoe zwaar de Duitsche bommen de Britsche transportvloot hebben getroffen. Zoo zijn van een munitietransportschip van 10.000 b.r.t. nog slechts enkele onherkenbaar vernielde deelen van den romp gevon den. Bij de geweldige ontploffing van dit dtijvende munitiedepot zijn nog 3 andere schepen vergaan. Gewonden van de „Renown” overleden Aan boord van den Britschen slagkrui ser „Renown”, die beschadigd in de haven van Gibraltar ligt, zijn, naar het D.N.B. verneemt, nog 10 matrozen, die tijdens de gevechten in de Middelland- sche Zee gewond waren, overleden. A.N.P. uit Boston, dat de critiek van Roosevelt op de Fransche regeering ge rechtvaardigd is, want de samenwerking van de Vichy-regeering met Duitschland beteekent een gevaar voor het Westelijke halfrond. Het is wenschelijk, zoo zeide Huil, dat het verdedigingsplan van de Vereenigde Staten verder wordt uitge werkt. Bovendien zeide Huil, dat het gunstig voor Amerika is Martinique en andere Fransche bezittingen op het Weste lijke halfrond te bezetten. Senator Reynolds verklaarde, dat men tegen de Fransche bezittingen, welke bui ten het Westelijke halfrond liggen, voor zichtig moet optreden. Een bezetting van Dakar zal waarschijnlijk de Vereenigde Staten in den oorlog storten. Reynolds zeide verder, dat men de Fransche bezit tingen op het Westelijke halfrond zou kunnen, overnemen als schadeloosstelling voor de oorlogsschuld van Frankrijk. De Fransche bezittingen In Washington verwacht men. dat de Fransche bezittingen op het Westelijke halfrond door Amerika zullen worden overgenomen en dat de Vereenigde Staten aan een eventueele poging zullen deelne men. Dakar te bezetten. Men is er in breede kringen vah over tuigd, dat Roosevelt aan den vooravond van groote beslissingen staat Officieel wordt naar het D.N.B. meldt uit Vichy medegedeeld: De Duitsch-Fransche onderhandelingen blijven gunstig verloopen. Het visum voor het reizen naar de veranderde zónes in het Noonten en het Westen zal worden verstrekt aan ambtenaren en leiders van industrieele en land bouwkundige ondernemingen, voor zoover hun aanwezighei vopr het be sturen en het economische leven noodzakelijk is. Een plan voor het terugvoeren naar het vaderland van een zekere categorie krijgsgevange nen wordt op het oogenbllk nog be studeerd. Als eerste resultaat dat tot dusver is bereikt zullen alle onder officieren, korporaals en soldaten, die als frontstrijders aan den wereldoor log hebben deelgenomen, naar huis terugkeeren. O.F.I. meldt nog het volgende: Men kan het aantal gevangenen, dat op de in het communiqué genoemde wijze het eerst zal worden’ ontslagen, globaal ramen op 100 000 man. mis schien nog iets hooger. Behalve de gevallen, zooals sterfgevallen en ern stige ziekte, waarin het verdrag van 7 Mei voorziet, zullen visa voor het passeeren van de demarcatielijn bin nenkort ook worden uitgereikt aan de naaste bloedverwanten en in geval len van een huwelijk en geboorte De uitvoeringsbepalingen voor deze faci liteiten zullen binnenkort worden ge publiceerd. Het ANP. meldt uit Berlijn: Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, acht men het in politieke kringen hier niet uitgesloten, dat heden een mededeeling over de Fransch-Duitsche betrekkingen zal verschijnen Het vermoeden, door een deel der internationale pers uitgesproken, dat Parijs tot de niet bezette zóne zou gaan behooren. werd van Duitsche zijde niet bevestigd Ook is er niets van be kend. dat de nieuwe overeenkomsten de wMgnstilstandsvoorwaarden zouden doen vervallen Ofschoon talrijke geruchten de ronde doen over de toekomstige positie van Laval, aldus S.P.T.. staat tot nu toe niets vast over den vertrouwensman der Duitsche autoriteiten. On vragen, of de nieuwe politiek van frankrnk in overeenstemming zou zijn met de politiek van Montoire, is gister middag geantwoord met een verwijzing naar het bovengenoemde communiqué, dat talrijke punten, welke op het oogen- blik nog duister zijn, volkomen zal op helderen.” De onderhandelingen, welke tot dusver tusschen Fransche en Duitsche instanties werden gevoerd, zijn in een z^er vriendschappelijke atmosfeer ver- loopen en reeds nu kan men aannemen, dat van beide zijden belangrijke conces- cies zijn gedaan. De Fransche bevolking op Tahiti Het D.N.B. meldt uit Vichy: De autori teiten van de Gaulle, die enkele maanden geleden bezit hebben genomen van Tahiti, hebben tegenover de bevolking, die loyaal staat tegenover de regeering van maar schalk Pétain de scherpste maatregelen genomen. Talrijke bevelen tot uitwijzing zijn uit gevaardigd. Onder de uitgewezenen be vinden zich 2 leden van de magistratuur en 7 doktoren. Den achterblijvenden regeeringsgetrouwen Franschen wordt iedere mogelijkheid om in hun levenson derhoud te voorzien ontnomen. De plaatsvervangende ministerpresident admiraal Darlan heeft tezamen met den Lord Gort In Algeciras De nieuwe gouverneur van Gibraltar, lord Gort, heeft gisteren een officieel bezoek gebracht aan den Spaanschen militairen gouverneur van Algeciras, al dus S.P.T. Lord Gort is met militaire eer ontvangen. In den namiddag had een officieele receptie plaats, waaraan ook de burgerlijke autoriteiten van Algeciras hebben deelgenomen. In congreskringen te Washington ver luidt, aldus het D.N.B., dat president Roo sevelt de afkondiging van den nationalen crisistoestand voorbereidt, waardoor zijn volmachten vooral op militair gebied aan zienlijk zouden worden uitgebreid. On danks de tegenspraak van het Witte Huis, dat Roosevelt geen bijzondere bood schap over buitenlandsche politieke vraag stukken aan het congres overweegt, blijft het gerucht de ronde doen, aldus meldt de „New York Daily News” uit Washing ton, dat de president de verscherping van de positie der Vereenigde Staten z gn als gevolg van de Fransch-Duitsche toenade- 2 ring, tot voorwendsel zal nemen om een f AFWEEROEFENINGEN TEGEN PARACHUTISTEN De afweeroefeningen tegen parachu tisten voor de burgerlijke bevolking, welke sedert het begin reeds in vele streken van houden zijn, zijn thans tot de industriegebieden van gebied, De nieuwe monarch van Kroatië werd op 9 Maart 1900 te Turijn geboren als prins Aimone Roberto Margherita Ma rie Giuseppe Torino. In 1940 werd hem de titel verleend van hertog van Spo- leto. De prins behoort tot het geslacht van Savoye en is een achterneef van den koning.keizer Emanuel. Zijn grootvader, die van 18701873 koning van Spanje was, was een broeder van koning Um berto I van Italië. Een van zijn broeders is de hertog van Aosta. De nieuwe koning was tot nu toe gevestigd In Rome, waar hij met den rang van schout-bij.nacht werkzaam was op het ministerie van miftine. Op 1 Juli 1939 trad hij in het huwelijk .met prinses Irene, een zuster van den koning van Griekenland. Prinses Irene werd 13 Februari 1904 te Athene geboren De uitroeping van Kroatië tot konink rijk en dc aanwijzing van den hertog van Spoleto tot koning ia in Berlijn op gevat met de sympathie, die men hie’ uiteraard koestert voor de maatregelen van den aspartner voor de reorganisatie van de toestanden in zijn levensgebied, aldus meldt het A.N.P. Op de vraag van buitenlandsche jour nalisten, of Kroatië in de invloedssfeer van Italië ligt, werd van Duitsche zijde dit begrip van de hand gewezen, daar het uitsluitend deel uitmaakt van de democratische terminologie. De Duce heeft voor het commando van het tweede leger den volgenden dagorder uitgevaardigdOp grond van de poli tieke overeenkomst te Rome gesloten door Italië en den onafhankelijken Kroa- tischen staat, beveel ik met ingang van 20 Mei gaat het geheele burgerlijke be stuur in het gebied, dat onder den onaf hankelijken Kroatischen staat ressor teert, en tot op heden onder Italiaansch- militair bestuur staat, op de Kroatische autoriteiten over. De Italiaansche strijd krachten, die zich thans op het gebied van den onafhankelijken Kroatischen staat bevinden, zullen van 20 Mei af niet meer het karakter en de speciale positie van bezettende strijdkrachten hebben en de hoedanigheid verkrijgen van troepen, die in het gebied van den bevrienden en verbonden onafhankelijken Kroati schen staat zijn gestationneerd. Generaal Vittorio Ambrosio zal met de Kroatische autoriteiten de desbetreffende regelingen treffen. Het laatste bericht, dat de hertog van Aosta uit Amba Alagi heeft gezonden, luidt„Duce. doordat de talrijke gewon den niet meer behoorlijk verpleegd kon den worden en de toestand voortdurend ernstiger werd, zoodat nog slechts kor ten tijd en ten koste van zeer zware ver liezen tegenstand kon worden geboden, heb ik mij genoodzaakt gezien, den vijand de voorwaarden voor een eervolle overgave te vragen. Mijn verzoek is in gewilligd. In dit droeve uur word ik ge sterkt door de overtuiging, dat ik alles gedaan heb wat maar eenigszins moge lijk was. Ik leg het bevel neer, terwijl ik u, Duce, dank zeg, die mij gedurende een jaar van zwaren strijd steeds den steun van uw goedkeuring en uw ver trouwen hebt gegeven. De oorlog is niet geëindigd. Wij zullen weldra terug keeren in dit land, dat opnieuw, voor de grootheid van ons vaderland, in Ita- liaansch bloed is gedrenkt.” De Duce heeft geantwoord„Ja, hoog heid, gij en uw soldaten hebt heldhaftig gestreden en meer tegenstand geboden dan van menschen verwacht kon worden. Het Italiaansche volk heeft u gevolgd, het bewondert u en deelt uw vertrouwen in de toekomst.” Het 21e Iraksche legerbericht luidt als volgt Westelijk frontonze voorposten blij ven met den vijand in contact. Zij heb ben den strijd aangebonden met vijan delijke patrouilles die zij, na hun ver liezen te hebben toegebracht, op de vlucht hebben gedreven. Zuidelijk frontonze strijdkrachten gesteund door daar wonende stammen, hebben in den nacht van 17 op 18 Mei vijandelijke afdeelingen aangevallen, dien zij verliezen aan menschen en materiaal hebben toegebracht. Twee motortorpedobooten vielen een Irakschen waarnemingspost aan. De Irak- sehe strijdkrachten dwongen den vijand echter na verliezen te hebben geleden, terug te keeren. Luchtoorlog onze gevechtsvliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten over dag. Zij hebben een afdeeling vijande lijke pantserwagens en troepentranspor ten aangevallen, waarbij 30 pantserwa gens en auto’s werden vernield. De rest van de vijandelijke colonne sloeg op de vlucht Vijandelijke vliegtuigen hebben hoven de hoofdstad gevlogen en eenige bommen op het steunpunt Rasjid neerge worpen, zonder aanzienlijke schade te ver oorzaken. Bovendien heeft de vijand verscheidene verkenningsvluchten ge maakt boven verschillende gebieden van Irak. Politietroepen onze politietroepen zijn, evenals voorheen, den toestand meester. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven een ten Westen van de Euphraat gelegen vliegveld gevlogen. Zij werden echter door de Iraksche luchtdoelartillerie de vlucht gedreven. van Rusland ge- ook uitgebreid het Don- meldt United Press. Gisteren hebben 30.000 mijnwerkers aan een der gelijke oefening deelgenomen, waarbij werd aangenomen, dat parachutisten een aanval op de mijnen en op den radio zender hadden ondernomen. Uit de Parijsche pers Het communiqué van de Fransche re geering is in de Parijsche pers met be grip en erkentelijkheid ontvangen. De bladen noemen de nieuwe overeen komsten de eerste vruchten van den thans door Vichy ingeslagen weg samenwerking De „Petit Parlsien" schrijft, dat de overwinnaar van heden datgene toestaat, wat de overwinnaar van 1918 niet deed. De Duitsche krijgsgevangenen werden na den wapenstilstand van 1918 niet vrijge- latan. doch pas met het sluiten van den vrede De „Oeuvre” ziet in de nieuwe overeenkomsten het bewijs, dat men niet naar een nieuw Versailles gaat, waar van ditmaal Frankrijk het slachtoffer zou zijn, doch naar een reorganisatie van het Europeesche continent. Daarbij zal Frankrijk, dank zij de grootmoedigheid van den overwinnaar, zijn nederlaag te boven komen en zijn rang als Europee- sche en koloniale groote mogendheid kunnen verkrijgen. In een commentaar van Ofi. dat d-or de meeste bladen letterlijk wordt afge drukt. wordt o.a. gezegdDe aankondi ging van de komende vrijlating van alle onderofficieren, korporaals en soldaten, die den wereldoorlog hebben meoge- maakt. is het meest aangrijpende bericht, dat de Franschen sinds het einde der mi litaire operaties hebben ontvangen. De overwinnaar van heden bewijst eer aan hen, die eens over zijn land zegevierden. Dit is een menschelijk gebaar. De geheele Fransche bevolking en vooral de betrok ken gezinnen, zullen dezen maatregel op zijn juiste waarde weten te schatten. A 8 8 A A A A A A A A onverwijlde versterking der militaire sa- 5 i Zooals men weet, is in den Haag een 300-tal nieuwe agenten aangesteid. Deze agenten krijgen een volledige opleiding en daaronder hoort natuurlijk ook ,,ver- keerskennis” Na de theoretische oplei ding, brengen de jonge agenten het ge leerde gedurende een weck in practijk. Zij regelen onder toezicht van een vol leerden verkeersagent met stopborden ONDERSCHEIDING VOOR GÖR1NG EN VON RIBBENTROP De keizer van Mandsjoerije heeft gis teren Rijksmaarschalk ministerpresident Hermann Göring en den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, onderscheiden met de orde van den draak eerste klasse. Reuter meldt dat Duitsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht bommen hebben laten vallen op de Zuidwestelijke distric ten van Engeland. Daarbij ontstond eenige schade. Ook in een streek van Oost-Enge- land zijn brisantbommen gevallen. Gisternacht is te Milfordhaven een koopvaardijschip van 4000 ton door bom men zwaar beschadigd. De bemanning der vliegtuigen zag, hoe dc dekconstructies in de lucht vlogen. Verder ontploften bom men vlak naast den scheepswand. Naar uit Beiroet gemeld wordt, hebben Zondagmiddag 5 Engelsche bommenwer pers Rajak gebombardeerd. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aan gebouwen aangericht Door het hevige vuur van het Fransche afweergeschut werden de Engelschen tot den terugtocht gedwongen. Van de zijde der Iraksche regeering Is per radio een nieuw beroep gedaan op de Irakeezen en Assyriërs, die zich nog in Britschen krijgsdienst bevinden, om onmiddellijk naar hun vaderland terug te keeren. Na afloop van een week zullen allen, die zich niet gemeld hebben, als verraders worden beschouwd. Twee Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag opnieuw Palmyra gebom bardeerd. waardoor eenige materieele schade werd veroorzaakt, meldt het D.N.B. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Britsch vliegtuig boven Syrië neergeschoten Gisteren is boven Kuweira een En- gelsch militair vliegtuig, dat boven Da mascus verschenen was om vlugschriften uit te werpen, door Fransche jagers aan gevallen en neergeschoten, meldt S.P.T. Het vliegtuig stortte brandend naar be neden. Dit is de eerste maal, dat een Britsch vliegtuig in Syrië door Fransche vliegers is neergehaald. '•ifxixcai

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1