BAAGSCHE COURANT Vrijdag 23 Mei 1941. BINNENLAND De Avondschool van Doctor Plaizer Welken distributiebon heeft men noodig VIJFDE BLAD 34 24 31 April t/m 15 Juni 26 31 April t/m 15 Juni 32 87 96 29 03 02 20 18 21 8 18 17 18 17 16 15 16 15* K 7 VEREENIGINGEN Vraaggesprek met mr. dr. R. van Genechten 66 76 65 75 16 15 30* 31 33 27 25 18 17* 21* i 10 Waf er allemaal uit een kranten berichtje te halen valt Opvoeding en onderwijs der Nederlandsche jeugd in nieuwe banen Modefeitija in de Rivièra-hal van de Diergaarde Blij-Dorp te Rotterdam Nederlandsche Reisvereeniging De provincie Zeeland IV 999999999999999999 ARTIKELEN Hoeveelheid de BONKAAR! ALÜEMtkN 9999999999999999999999 31 April t/m IS Juni 31 April t/m 15 Juni 350 gram 100 gram 10 Mei t/m 15 Juni 250 gram KAAS •aeaaaaaaaaw EIEREN 28 April Vm 31 Mei EXTRA RANTSOEN RIJST 3 t/m 25 Mei 250 gram AARDAPPELKAART AARDAPPELEN BROODKAART 100 gram 70 gram iel fs BLOEMKAART 19 Mei t/m 15 Juni BOTERKAART BOTER 250 gram BOTER 250 gram 250 gram BOTER VETKAART 250 gram 78 MELKKAART Sleutel op de les van J.l, Dinsdag. IJ liter MELK VLEESCHKAART ik worstel en kom 50 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. 1 Vm 31 Mal Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B. 5 8 Dr. PLUIZER f No. 17883 Wat is, wil en doet het Opvoedersgilde 100 gram 250 gram in de Diergaarde BI ij-Dorp werd gehou den. bracht L—■- 1 - --- dezer firma vele dienst en hoeveel grooter nog invloed van den Arbeidsdienst RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) aardaj der SLA-OLIE of raapolie of boter BOTER (met ƒ0.15 reductie) MARGARINE of boter 100 gram op één bon 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 140 gram Zie boven 200 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 12 Mei t/m 8 Juni 19 Mei t/m 1 Juni (17 Mei t/m 4 Juni) 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei t/m 4 Juni) 19 Vm 25 Mei (17 t/m 28 Mei) 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei t/m 1 Juni) 19 Vm 25 Mei 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 18 Vm 24 Mei (17 Vm 28 Mei) 4 t/m 34 Mei (4 Vm 28 Mei) 23 Vm 30 Mei (23 Vm 4 Juni) 15 t/m 22 Mei (15 Vm 24 Mei) Een der mannequins, verscheen met een leeuwtje in de armen Polypoon) of gevuld of gevuld BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 2 rantsoenen „gebak" KALF8- ot 50 gram; 1 tube; 1 pot 19 Mei Vm 1 Juni (17 Mei t/m 15 Juni) ft Vm 16 Me> (3 Vm 1 Juni) 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 19 Vm 2b Mei (17 Vm 28 Mei) Boter- of vetkrt De met aangedytde bonnen vervallen spoedig Distributie-periode. BON Tussehen haakjes is kopptijd vermeld 1000 gram 1 kilogram; 600 gram 1 pond; too gram i ons. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstéll.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 25 Mei t/m 7 Juni (24 Mei Vm 11 Juni) (voor bloem slechts geldig Vm 31 Mei) Laatst op een Maandagavond dook Ik, toals altijd na gedane arbeid zoet rustend, in mijn stoel met de Haag- sche Courant en keek de sportrubriek In Want ’s Zondags valt er op de sportterreinen in en buiten den Haag altijd het nodige voor en daarvan SLA'OLIE of raapolie of boter U999999999999999999999 of margarine •„„•■„•„„m. 40 gram 250 gram 40 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram 26 Mei t/m 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni). 26 Mei t/m 22 Juni (24 Mei t/m 22 Juni) 0 Vm 25 Mei een el op één boo THEE of KOFFIESURROGAAT THEE of KOlFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN SCHEERZEEP 01 SCHEERCReME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). HONDEN- EN KATTENBROOD H k g. PETRÓLEUMZEGEL8 vind je dan Maandagavond in de krant de weerslag. Vooral, nu wij via de A.D.O.-mannen In het kamploenscompetitie-voetbal zijn betrokken, lezen we naarstiglijk alle nieuws over dit groote sportge beuren. En zo las ik een berichtje, waaruit Ik het hieropder volgende gedeelte voor jullie heb afgedrukt: Gisteren hebben de Almeloërs een beste beurt gemaakt, want zij speelden een uitwedstrijd tegen P. S.V. en hoewel men algemeen van gedachte was, dat de Eindhoven- sche verdediging, waarin van Run nog altijd zijn rol speelt, van hooge kwaliteit zou zijn, moesten de gastheeren er met 15 aan ge- looven. Dat is dus reeds de tweede overwinning welke de Oostelijke spelers in de wacht sleepten en daarmee hebben zij fraai hun lei dende positie versterkt. Heb je het gelezen? Goed gelezen? Geef dan maar eens antwoord op de onderstaande vragen: 1. Hoe heten de beide clubs, die in dit berichtje worden genoemd? 2. Uit welke beide steden zijn deze clubs afkomstig? 3. In welke stad vond de wedstrijd plaats? 4. Welke club speelde dus op eigen terrein? Je weet: „op eigen terrein” spelen is altijd een voordeel en leidt lich ter tot een overwinning. Was dat hier ook het geval? 6. In dit berichtje wordt gesproken van de gastheren. Wie waren dat? 7 Is van Run (de enige speler, die met name genoemd wordt) een der gasten of een der gastheren? De Oostelijke spelers, lezen we, hebben hun tweede overwinning uit deze beide wedstrijden in de wacht gesleept. Hoeveel punten hebben zij dus verzameld? Tot Zaterdagavond! He(. leek wei of de beertjes op het ter- I rasje van de Rivièra-hal van Diergaarde Blij-dorp te Rotterdam er een beetje be duusd van waren: heel veel zijn ze ge wend geraakt, waar het bezoek aan deze hal betreft, maar zóóveel dames van wie velen een vriéndelijk, aardig woord Voor hen over hadden, hadden ze nog nooit zien' binnengaan. Wat weten beren ook af van een modeshow en nog wel één in grootechen stijl zooals dezer dagen in de Rivièra hal door de firma Ger- zon werd gegeven Uit vele plaatsen van ons land, Was men er heengetrokken, om dit tnode-gebeuren gade te slaan. Wie over eenigen tijd nog eens aan deze modeshow mocht terugdenken, zal waar schijnlijk allereerst de organdie japonnen, voor oogen hebben, de lange, ruischende, jurken met de groote pofmouwen en de strikken en plqpisels, welke bq deze stof behooren, de groote hoeden ook, in de zelfde teere kleuren. Zij behoorden in dit milieu in dezen bloementuin, op dit tuin feest onder een glazen dak Zooals de mannequins de, met zachtgetinte cinera ria's omzoomde trap kwamen afschrijden, vormden zij een markante levendige stof- fage van deze, op zichzelf reeds zoo be koorlijke omgeving Dat de show naar men zegt de meest belangrijke van dit jaar in Nederland -gaarde Blij-Dorp werd gehou- behalve de attractie van het toeven tussehen Flora's lentekinderen. ook nog de bijzonderheid mee, dat een jong leeuwtje door een i een aanminnig schootdicrtje kon worden meegedragen en de ahow-bezoekstera der halve ook nog konden vertellen, „een leeuw" over den kop te hebben geaaid Wat zij overigens van deze show ge- verband met hun latere verantwoordelijke positie in de volksgemeenschap ook een hardere opvoeding zullen kragen.” De opvoeding moet de volkseenheid versterken ,,Bent u van meen in g. dat op deze wijze het doel bereikt zal worden „Zeer zeker, indien ten minste Ieder bij dit werk zijn beste krachten geeft Uw vraag brengt het derde punt ter sprake, n.l., dat de geheele opvoeding en het geheele onderwijs in het teeken der volksverbondenheid moeten staan. Dat gene. dat het volk vereenigt. zal op den Doel van het opvoedersgilde „Kunt u nog het een en ander mede- deelen omtrent het Opvoedersgilde „Het in September 1940 opgerichte Op voedersgilde heeft een tweeledig doel, ten eerste de herziening van opvoeding en onderwijs in volkschen zin en ten tweede de vereeniging van alle volksge- nooten, die op eenigerlei wijze betrokken zijn bij de opvoeding van en het onder wijs aan onze Dietsche jeugd. De opvoe ders zijn nu nog over tientallen organi saties verdeeldaan dezen toestand wil het Opvoedergilde een einde maken om alle krachten in één groot verband te vereenigen. en haar onderlinge samen hang te bevorderen. Het gilde staat open I voor alle opvoeders, ook natuurlijk voor hen er bestaat op dit punt nog een misverstand die geen lid zijn van de Nationaal-Socialistische Beweging. Er zijn verschillende afdeelingen gevormdlan delijke afdeeling voor alle leden, die bij een bepaalden tak van opvoeding of on-’ derwijs werkzaam zijn en plaatselijke groepen, die alle leden, onverschillig in I welken tak zij werkzaam zijn, in een be- I paalde gemeente omvatten. In de afdeelingen wordt hard gewerkt I aan de bestudeering van de vraagstuk ken, die zich in zoo groote getale voor doen. Zoo wordt de vaste basis gelegd, waarop later kan worden voortgebouwd, om de Nederlandsche jeugd een haar waardige vorming deelachtig te doen warden.” RUND- KALF8- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Ot VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 halt rantsoen Vleesohwaren. Het grootste aandeel in het succes van deze opvoering had wel de hoofdvertolk- ster mevr. A. Dreezens. De wijze, waarop zij Saigon Milly uitbeeldde, was subliem. De heer J. Claassens, lid van Kunst Na den Arbeid vertolkte een gastrol en wist met zijn creatie van Langfort, eigenaar der rubberplantage, allen zeer te boelen. Ook de bijrollen: Sadina, Mary, Nonna- Jenkins, Peter, Wilkens, Koi en Kapitein, welke onderscheidenlijk vertolkt werden door de dames de Zeeuw, Arendshorst, Beglinger en de heeren J Dreezens P de Vries, Altorf jr. en sr en F. Kingma droegen veel tot het welslagen bij Voorzitter J. Dreezens overhandigde den bekwamen regisseur Schneider een ca deau. De Krontjong Band „Blntang Java” onder voortreffelijke leiding van den heer Otto de Groot, omlljstte op passende wijze fefewU muzikaal. TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak Morgen zal te Utrecht de 35e alge- meene jaarvergadering van de Ne derlandsche Reisvereeniging worden ge houden. Blijkens het jaarverslag over 1940 van den secretaris, den heer J. G Beurs, ondervond de vereeniging den in vloed van de gebeurtenissen van Mei 1940, welke de ontworpen zomerplannen op reisgebied onuitvoerbaar maakten. I Niet alleen bleek het onmogelijk om naar het buitenland op reis te gaan, ook de I lust om te reizen was aanvankelijk ver-1 dwenen. Tal van plannen tot verstrooiing en ontwikkeling gedurende de herfst-, I winter- en vroege voorjaarsmaanden I I werden ontworpen, waarvan het meeren- deel een goede ontvangst bij de leden mocht ondervinden. Naar België en Luxemburg werden twee reizen gemaakt (oorspronkelijk wa ren er 240 uitgeschreven), terwijl In Nederland 87 reizen werden ondernomen. Het totale aantal deelnemers bedroeg 1952; in 1939 namen aan de reizen nog 17.511 leden deel. Het totale aantal rei zen, dat voor 1940 was ontworpen, be droeg 625; dat daarvan slechts 89 konden worden uitgevoerd, wijst er op hoe zwaar het toerisme werd getroffen. Op 1 Januari 1940 telde de N.R.V. 47.459 leden; In den loop van het jaar bereikte de vereeniging het hoogste ge- I tal met In totaal 48.066 leden, terwfjl zij I het jaar eindigde met 36.756 leden. Het aantal juniorleden liep terug tot 893. 1 Het aantal afdeelingen bleef ongewijzigd I (34) Het financieele verslag van den penningmeester, den heer A. C. Dijkman, I constateert, dat ondanks het zeer moei lijke jaar 1940 het vermogen, dat de ver eeniging beeft bijeengebracht practisch gesproken geheel in tact is gebleven. Het jaar is afgesloten met een tekort van 1299. Aan contributies en entréegelden werd over 1940 83.779 ontvangen, De balans per 31 December 1940 sluit in debet en credit met een bedrag van f 243 080 voorgrond worden gesteld tegenover de invloeden, die ons volk in allerlei hokjes hebben gescheiden. Geschiedenis in natio- nalen zin. kennismaking met andere stre ken en volksgenooten door middel van excursies, om maar enkele van de mid delen te noemen, zullen het besef van volksverbondenheid versterken. Verder denk ik aan den heilzamen invloed van den Arbeidsdienst Welk een gunstige uitwerking had op vele jongelieden de militaire zal de zijn 1° 35 gram 50 gram als boven MAÏZENA of griesmeel of sago of ippelmeel of puddlngpoe- of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes In oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) •esaeeeeeeeeeeeeee GORT (-mout) of grutten •••••••«•••a HAVERMOUT of havervlokken, of haver bloem of aard.-meel vlok ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel Schoenindustrie De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft een verzoek tot algemeen verbin- X dendverklaring van een wijziging van artikel 11 der collectieve arbeidsovereen komst voo/ de schoenindustrie Ingediend, van welke C.A.O. bij beslissing d.d 22 Maart 1941 van het college van rfjksbe- middelaars bepalingen algemeen verbln dend zijn verklaard Het verzoek ligt voor belanghebbenden ter inzage op de bureelen van de arbeidsinspectie, o.a. hier ter stede Bezwaren tegen Inwilli ging van het verzoek kunnen vóór 31 Mei a.s schrifteliik bij het college van rijks, bemiddelaars worden ingediend. AANGEHOUDEN LADING IN FRAN8CHE HAVENS Het departement van Handel, Nijver heid, en Scheepvaart raadt belanghebben den bij scheepsladingen, welke in Fran- sche havens zijn aangehouden of gelost, en welke hetzij in natura aanwezig zijn, het zij in beslag genomen, gerequireerd of door de overheid verkocht zijn, in hun eigen belang dringend aan - voi zoover zij dit nog niet mochten hebben gedaan -- hun partij<en) onverwijld aan te melden bij de commissie voor aangehouden lading (Fransche sectie) Offenberglaan 1 te ’s-Gravenhage. Deze aanmelding moet geschieden uiter lijk 26 Mei a.s. CREMATIE M. H. BINGER Dinsdagmiddag heeft in *t crematorium I te Wester veld te Vel sen onder zeer veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer M. H. Binger, uitgever der Dagelijksche "Beurscourant te Amsterdam en oud-direc- I teur der Paragon Industrie en Handel) Mij. De Federatie van werkgeversorganisa ties in het Boekdrukkersbedrijf was ver tegenwoordigd door den heer S. S. Kort- huis te Wasenaar, voorzitter en door de putaties van het bestuur, het district Am-1 sterdam en het Pensioenfonds, van welk I fonds ook de directeur aanwezig was. Na. mens het bestuur der Grafische school was er de heer F. L. v.-d Bom te Am- i sterdam De vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers was vertegenwoordigd door voorzitter en secretaris, mr. J Kars te Rot. terdam en mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Verder waren aanwezig dr. M Vajda, redacteur der Dagelijksche Beurscourant Jac. v. d. Kolk, penningmeester van de Vereeniging tot bevordering van de be langen des boekhandels, G. H. Bührmann, directeur van de N V. G. H. Bührmann’s Papiergroothandel te Amsterdam; mr. H. J Loman WF.zn., em. predikant der Evan. gelisch Luth. kerk, Amsterdam, mr H. J Hütscbler, rechter in de rechtbank te Amsterdam. C. A. J C v. d. Bilt, secre- I taris van het Amsterdamsche Toonkunst- koor, mr. J. C. S. Warendorf. W A van I Leer, de kunstschilder Felix Hess e.a. Namens het personeel der Dagelijksche I Beurscourant sprak de heer J v. d Meer Namens de fa. C. A. Spin en Zn waar de Dagelijksche Beurscourant de laatste 15 jaar wordt gedrukt, sprak de heer ni«v, J. Wieling, namens de Paragon Industrie- manneauin als en Handel Mij., de heer G. Harder. De heer S S. Korthuis herdacht wat de overledene in de Federatie van werkge- .-ft beteekend. De organist speelde den treurmarsch uit de Eroïea van Beethoven, de aria ..Er weidet seine Herde" van Höndel en bij het r van J. S. Baeh. De schoonzoon van den over- 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 26 Mei tot 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 17 Vm 25 Mei (17 t/m 28 Mei) R t m 2s Mei (7 t/m 28 Mei) 17 Vm 25 Mei (17 Vm 28 Mei) 8 Vm 25 Mei (7 t/m 28 Mei) GEOENKTEEKEN IN NEERBOSCH ONTHULD Gisteren werd in de bekende wees- inrichting Neerbosch, bij Nijmegen, de traditioneele oud-weezendag gehouden, welke door ongeveer driehonderd oud- weezen werd bij gewoond. Bij deze gele genheid werd een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van den oud-directeur der weesinrichting wijlen ds. J. Schrijver. Hierbij werd het woord gevoerd door den oud-wees Ko van Es, uit Utrecht, en na mens het centraal genootschap van oud- weezen door den heer K Wessels uit Zeist Door ds. Koenraad werd namens het centraal bestuur van de stichting het monument aanvaard. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT Onder voorzitterschap van mr. L. R. J. ridder van Rappard te Gorinchem hield de vereeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland dezer dagen haar al- gemeene vergadering in hotel Noord- Brabant te Utrecht In zijn openings woord herdacht de voorzitter hen, die I bij het uitoefenen van hun vaderland- schen plicht gevallen zijn. De voorzitter deelde mede, dat door de bijzondere tij den het hoofdbestuur maatregelen had genomen, waarvoor hij thans de sanctie I der vergadering vroeg, welke met alge- meene sternen werd verleend. Spreker zeide voorts, dat de vereeniging een lei- I dende positie in de bijenwereld zou I blijven innemen en bracht in het mid den, dat de bedrijfsraad voor de bijen- houderij in Nederland (opgericht met medewerking van de zuidelijke bijenhou- dersbonden) waarschijnlijk dit jaar nog in werking zal treden. Met algemeene stemmen werd besloten een hoofdbe stuursvoorstel aan te nemen om een fonds van f 1500 te stichten voor een demon- I s tra tics tand, De voorzitter werd met 401 van de 449 stemmen als zoodanig her kozen. Landbouw-opleidingskamp geopend Woensdagmiddag vond op de voor malige padvindersboerderij in het land goed „Het Laar” bij Ommen een een voudige plechtigheid plaats. Het land- bouwopleidingskamp, dat daar sedert April van dit jaar wordt gehouden, is officieel geopend door den vertegen woordiger van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, den heer W. Meijerink uit Zwolle. DE RESTAURATIE VAN DE ST. JAN8KERK TE GOUDA Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen voor aan de commissie voor de restauratie van de St. Janskerk te Gouda een sub- I sidie te verleenen in de kosten van vol tooiing dezer restauratie ten bedrage van 20 pCt dier kosten en ten hoogste 18 000 B0TER (met/0.15 reductte) te verdeeien over de dienstjaren 1941 tot II en met 1945 1. De fiere zinspreuk, die te lezen staat in het Zeeuwse wa pen is: Luctor et Emergo. Dit betekent: ik worstel en kom boven. In dit devies is dus uitgedrukt de taaie en voortdurende, maar tenslotte tot de overwinning voerende strijd van de Zeeu wen tegen het water. Het Biervliet van Willem Beu- kelszoon is niet hetzelfde Bier vliet als dat van nu. Het vroe gere Biervliet (anno 1350) lag op een eiland en was een vis sersplaats. Het tegenwoordige Biervliet ligt niet aan zee. 5. De hier bedoelde verdwenen stad is Reimer&waal, vroeger een van de bloeiendste steden van Zeeland. Nu een „verdron ken" stad, waar niets meer van over is. Ruim 100 jaar heeft Reimerswaal tegen de zee ge streden. In 1530 begon het. En in het Jaar 1634 werden de laatste resten van de eens zo drukke stad bij opbod ver kocht. Veel was er toen niet meer over: de totale opbrengst was 540.90. 4. Neen Noord-Beveland is een eiland en dus alleen per «reer of per boot te bereiken. 5. Tholen is met de vaste wal ver bonden door middel van een verkeersbrug en dus eigenlijk geen „echt” eiland meer. In verband met het alom groeiend be sef, dat noodzakelijke hervormingen in opvoeding en onderwijs moeten worden I aangebracht, heeft een redacteur van de 1 Vereenigde Persbureaux een onderhoud gehad met mr. dr. R. van Genechten, lei- 11 der van het Opvoedersgilde. Mr. dr. R. van Genechten heeft van deze gelegen-1 heid gebruik getnaakt om een belang wek- I kende uiteenzetting te geven van de be-1 ginselen, waarop in de toekomst de vor ming van de Nederlandsche jeugd zal be rusten. ,,In de vorming der toekomstige Ne-1 derlandsche mannen en vrouwen moeten diepgaande wijzigingen worden aange bracht’*, antwoordde mr. dr. R. van Ge- I nechten, leider van het opvoedersgilde, I toen wij hem vroegen een uiteenzetting I te willen geven van de hervormingen, die I I op dit gebied tot stand moeten worden gebracht. „Ondanks de vele zorgen, die aan opvoeding en onderwijs in de laatste tientallen jaren zijn besteed, zijn over het algemeen geen beter gevormde menschen I ontstaan. Daarmede wil ik niet zeggen, dat er geen resultaten bereikt zijn, maar I de nieuwe tijd, die hoofden en harten I der Nederlanders beroert, eischt meer. I Tegen de ontbindende krachten, die totl voor kort haar invloed deden gelden, ont staat een reactie. Meer en meer breekt de gedachte door, dat de enkeling niet I los van alle banden, maar Integendeel, I in en door de volksgemeenschap zijn le ven ten volle kan ontplooien. Een nieuw beeld van den mensch ontstaatopvoe ding en onderwijs hebben de grootsche taak, aan de vorming van dien nieuwen mensch scheppend mede te werken.” Vernieuwing dor Neder landsche jeugd „Hoe zal dit naar uw meening kunnen I geschieden „Meer door zich duidelijk rekenschap te geven in welke opzichten het nieuwe beeld van den mensch verschilt van het oude dan door uitvoerige gedachtenwis selingen over technische verbeteringen I van het onderwijs. Opvoeding is kunste- naarsarbeid de opvoeder moet bezield I J zijn en den mensch, zooals hij hem wil vormen, in zichzelf voelen leven. De be langrijkste verschillen met vroeger kan i men in enkele punten samenvatten. Vóór alles willen wij de Nederlandsche jeugd opheffen uit haar gezapigheid, haar zelfgenoegzaamheid, kortom haar over dreven gehechtheid aan het materieele be staan. De jeugd moet weer gaan besef fen, dat .zij bereid meet zij*, zich voor iets hoogers in te zetten. Beter is het te strijden voor een ideaal en daarbij te ver- liezep, dan nooit voor een ideaal te heb ben gestreden I Een tweede belangrijk punt is, dat op voeding en onderwijs er op gericht moe ten, dat zij bereid moet zijn, zich voor gene, dat in hem leeft, te ontwikkelen Wel werden ook in het liberale tijdperk de begaafden in staat gesteld vooruit te komen, maar hierbij werd te veel aan dacht geschonken aan intellectueele pres taties, terwijl deze bovendien meer ten eigen bate dan tot voordeel van de volks gemeenschap werden aangewend De na- tionaal-socialistische opvoeding gaat uit van de ongelijkheid der menschen en geeft aan hen. die bijzonder goede eigen-. ver^.ni»ttes heeft d^^mnr,ch I ^i^ele^ ba^ Müwwn. de aria „Er Karakter en deugdzaamheid zijn --- - £*((Er.°ISneHerrte" van HSndel en bij het daarbij beslissend. Natuurlijk spreekt het zegd zullen hebben? Zij zullen ^Ulgver- ridet seine H vollbracht-' van vanzelf, dat hij, die leiding moet geven, halen hebben gedaan over jolige «Fr.nd- da'en van W vollteacht wn I k intelligent moet zijn, maar karakter en «portkloeren, die werden afgewtsse.d dankte*voor de belangstelling en deugden als moed, eenvoud, openhar- d<x»perfecte mantelcostuums. waarbij de. edene dankte voor d g g- tigheid en trouw zijn van meer belang driekwart en zelfs geheel VEREENIGING VAN HARINGHANDE- dan verstand Zoo wordt een volksche mantels opvielen. En: dat bij zoon mantel- vcnranFRnp I élit? «wormd van jonge mannen, die in fn«|iiiiTn heslist een heerenparapluie be- LAREN VERUAutKut hoartl Woensdagmiddag hield de vereeniging Verder dat de naturelkleur voor man- van haringhandelaren haar jaarvergade- iels en mantelcostuums dezen zomer zeer rjn(, zaa] conC0rdia" te Vlaardin geliefd schijnt te zijn, evenals once- gen on<jer leiding van den heer P. Goed- gritoelük in dezen tijd van stoffennood en voorzitter zeide in zijn ope- gfeldistnbuüeimet een honderd.punten- - -- systeem - geplooide en zelfs de rokken Nog verder gaat de mode op dit punt- zij brengt zelfs mantels, welke van'cte heup af. geheel in 't rond geplooid zijn. Niet elegant, 't maakt zwaaien breed en doet de over het algemeen flinke Hollandsche vrouw nog forscher Wkem De mouwen van de japonnen zijn mee- rendeels korter geworden. De mewts^zo merjaponnetjes hebben een heel kort, even aangeknipt mouwtje. Maar de stof, welke men hiermee uitwint, wordt wc twint g maal verwerkt, in den rok met platte plooien. Onlogisch en toch zijn het mannen die deze mode maakten. Een ruime plaats was ook Ingeruimd aan complets. Veel zwart zag men hierbij, de mantels vaak gevoerd met de imprimé- stof van de japon, effen japonnen ook. met éen fleurige broderie of applicatie Behalve de reeds genoemde organdie- japonr.en zal velen ook het witte Jurkje in herinnering blijven, waarbij «en klein hoedje van lila bloempjes werd gedra gen. De afhahgende tule was over de schouders en de taille gedrapeerd en daar op prijkte eenzelfde toef bloemen als waar van het geestige hoedje was gemaakt. Een buitengewoon aardige creatie was dit Natuurlijk waren er ook avondjaponnen meerendeels niet gedecolleteerd en mét mouwen. En zooals te doen gebruikelijk schaarden de mannequins-ir*-avondtoilet zich achter den bruidsstoet: een allerlief ste bruid in wit brocaat en bruidsmeisjes in rose broderie en rose antilope hoeden, met bloemen op de randen Met deze fees telijke verschijningen werd het goedge slaagde modefeest besloten. „HET NIEUWE TOONEEL" De Tooneelgroep „Het Nieuwe Tooneel” opgericht November 1938 hield Donder dagmiddag 22 Mei voor een goed bezette zaal in gebouw Amicitia, Westeinde, al hier een uitvoering Voor de eerste maal nam deze jonge too neelgroep aan de competitie van de Neder landsche Amateur Tooneel Unie deel, en met het spel uit de wildernis in drie be drijven „Saigon Milly” heeft zij een goede keus gedaan. In zijn openingswoord heette de heer P. Schneider bijzonder welkom mevr, de Vletter, het bestuur van de N.A.T.U., de eere-leden, P. van Zljderveld en C. Coenraads, de juryleden en afgevaardigden vaa zuslcrvariiiiiiiBiéB— ningswoord, dat de handel in haring in het afgeloopen jaar uit den aard der zaak veel minder gedreven werd, deze bleef hoofdzakelijk beperkt tot het binnenland Alle voorkomende gelegenheden werden aangegrepen om het bedrijf nog zooveel mogelijk gaande te houden en men ging i zich op eenigszins ander gebied bewegen. Men ging n.L de geïmporteerde versche haring van Denemarken en Zweden in zouten en ook sardines in blikken en vaatjes conserveeren. Juist deze experi menten gaven blijk van ondernemings geest Het hoofdbedrijf blijft echter ha- ringhandel en spr. hoopte, dat men spoe dig gelegenheid zou krijgen dit weer in vollen omvang te gaan uitoefenen. Wei zal men dan met ingrijpende veranderin gen rekening dienen te houden en het zal zoo moeten worden, dat er voor een ieder die werken wil en werken kan, ook be staansmogelijkheid, ja zelfs bestaans zekerheid, geschapen wordt. De beer M van der Valk, secretaris det vereeniging, bracht een uitvoerig jaar verslag uit. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de heeren P. Goedknegt en H. J. Koester herkozen en tot leden der vaste commissies werden benoemd: a. voor eventueele regeeringsmaatregelen de hee ren P. Goedknegt, I. J. Hoogendijk, J Kornaat en H. van Toot en b. voor het ziekenfonds „Ons Belang” de heeren Goedknegt, P. Hoogerwerf en M van der Valk. PER8ONEELE BELASTING EN OPGELEGDE VAARTUIGEN Verschillende houders van aan perso- neele belasting onderworpen vaartuigen richtten voor den in de wet vastgestel- den datum van 20 Januari 1941 een ver zoek tot den plaataelijken inspecteur der directe belastingen om vrijgesteld te mo gen blijven van de belasting, nu zij hun boot hadden opgelegd en deze gedurende 1941 niet zouden gebruiken. Tengevolge i van het eerst onlangs afgekomen verbod verschillende wateren te bevaren en te overnachten In kajuiten van jachten is echter de groep van houders, die hun booten in 1941 niet uit de winterberging zullen nemen, sterk vergroot, terwijl de bovengenoemde fatale datum van 20 Ja nuari 1941 reeds is verloopen. Op desbe treffende verzoeken van den ANWB. i> aan dezen door het departement van Financiën medegedeeld, dat verzoeken voor vrijstelling, mits ingediend voor 1 Juni 1941 alsnog in behandeling zullen worden genomen, terwijl overigens geen aanleiding aanwezig werd geacht eenigen anderén maatregel te treffen. Landdag van het opvoedersgilde Morgenmiddag houdt de afdeeling mid delbaar en voorbereidend hooger onder wijs van het opvoedersgilde haar jaar- lijkschen landdag in het Gebouw voo.’ kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De le'der dezer afdeeling, dr. W. F de Groot, directeur der Dalton H BS. te ’s-Gravenhage. en de wethouder van onderwijs van Amsterdam, dr. J. Smit zullen in deze bijeenkomst het woord voeren. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II Hl •99999999999999999 M V VI WW Op voederkaart voor katten BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 1 RANTSOEN „gebak". Dit te: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes groot kerstgebak .......M klein korstgebak

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17