Victoria-Water Gezond en Geneeskrachtig. KUNST EN LETTEREN FINANCIEEL RECHTZAKEN Voor den puzzelaar ONDERWIJL E> KERK TOEGEZONDEN BOEKEN ADOLPHE ENGERS IN SCALA DE ZOMER IN DEN STADS SCHOUWBURG HAAGSCHE COURANT Vrijdag 23 Mei 1941 VICTORIA-BRON N.V. NEDERL. MIJ. BACH-KANTATEN IN DE DORPSKERK TE WASSENAAR CONCERT DORPSKERK WASSENAAR ECONOMISCHE RECHTER VEROOR DEELT FRAUDULEUZE SLACHTERS 2e bl. pag. 2 MAUR1TSHUISCONCERTEN ALLEEN IS VEILIGE KUNSTMEST! van Am ster. DE OLVEH VAN 1879 bekende voren E., In het hem jongeren uit het geheele land bijeen. en uv piumvu zoodal 'ze bloeien als nooit te voren*- m om van £en tuinman uit Stavoren die zet ik kan 'thooren, hoe die.Qse!'werkt en de planten sterkt, VERDUISTERING EN RIJWIELEN, KONIJNEN ROOMBOTER Ook mevrouw Ranucci-Beckman en de heer Verbeek werken mede In den Stadsschouwburg wordt op het oogenblik reeds hard gewerkt aan de voor- De heer Adolphe Engers zal naar hij ons mededeelt geen deel uitmaken van de zomercombinatie van het Resi- dentie-tooneel Hij zal in de maand Juni een hoofdrol vervullen in een blijspel, samen met Joh. Kaart in het Scala-thea- ter alhier. achtuur. den en luidt ter Twentsche i Hengelo - Uit- Heem- spreekt, commissaris- justitie, dr. DRESDNER STRIJKKWARTET Het vermaarde Dresdner Strijkkwartet (C. Kopatschka, F. Schneider, G, Hof mannStirl en G. U. von Bülow, cello) zal volgende week een aantal concerten jp ona land geven. Bondsdag Gereformeerde Jongeren. Gisteren is te Amersfoort de bondsdag gehouden van den Bond van Jongelings- vereenigingen op gereformeerden grond slag. die geleid werd door den voorzitter, prof. K. Dijk. Er waren ongeveer 1300 Arrondissements-rechtbank DIEFSTAL, HELING VAN EN „Bange Jaren”, G. P. Bakker. Scheltens en Giltay, Amsterdam. „Het wondere jaar”, handel en wandel van Jonker Ubbo van Wetsinge, een ro man vol spanning, ging aan dit lijvige boek vooraf Wederom maken wij kennis met den Groningschen jonker, die te Ant- wi ’•pen goede zaken doet en zich later, hoewel katholiek, bij Willem van Oranje aansluit en hem financieel en met man schappen bijstaat. De roman is een leven dige schildering van Antwerpen, kort voor het uitbreken van den grooten strijd om geloof en vrijheid Tal van edelen stelt Bakker den lezer voor, doch hij leert hem eveneens het grauw kennen, dat vaak niet te beteugelen is. De roman, in den vorm van een kroniek geschreven, Is boeiend en interessant door zijn kleurige histori sche schildering. „De wilde rifiter”, Eugene Cun ningham. Zuidhollandsche Uit geversmaatschappij, alhier. Een roman vol avonturen uit het Wilde Westen. Con Cameron, een prima cowboy, moet zich door het leven slaan. Hij is ver zeild geraakt onder veedieven, doch komt later beter terecht bij een rancher Teni- son. Hij is intusschen verliefd geworden op Janet Lowe, en door tal van daden, ook al door haar aan ontvoerders te ont rukken toont hij haar waardig te zijn. Na een gevecht met zijn ouden vijand Para- more. waarbij hij gewond raakt, komt Con zijn eigen levensgeschiedenis te weten Hij is meer dan een cowboy, hij is de zoon van den rancher, fn wiens dienst hij thans is. Niets staat nu een huwelijk met Janet in den weg. De vertaling ia van Jan van Arckel. Spel op den achtergrond, Jef Popelier. N V. Leopold’s Uit- geversmij., den Haag. Evenals „In twaalf uur”, waarmede Jef Popelier debuteerde, valt in dezen roman weer op de goede compositie, waardoor de lezer van hoofdstuk tot hoofdstuk ge boeid blijft lezen. Een spionnage-affaire in de laatste maanden voor den oorlog, welke haar dra matische ontknooping vindt op 10 Mei, is het spel op den achtergrond van het levenstooneel, dat omlijst wordt door een sober burger pension en een luxueus hotel in een oud stadje. Minder dan in zijn eer sten roman, komt hier het speurdersver- haal naar voren, daar tegenover staat het zeer schokkende slot, dat ook een wending geeft aan het leven van twee jonge men- schen. HULDIGING DESIRÉ PAUWELS Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft vandaag de pud-operazanger Desiré Pauwels te Amsterdam zijn 80sten verjaardag gevierd. In zijn woning aan de Hemonystraat al. daar bereidde men den jarige een huldi ging, welke spontaan en hartelijk was. In den middag recipieerde Desiré Pau wels en talloos velen maakten van de ge legenheid gebruik den feesteling blijk te geven van hun medeleven op dezen dag. EXAMENS Universitelt te Leiden Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, fp proefschrift getiteld: „Bij zondere involuties van den derden graad en den eersten rang in het platte vlak en haar uitbreiding op de ruimte”, de heer E. T. Steller, geb. te Manganitoe en wo nende te Den Haag; ld. tot doctor In de wis. en natuurkunde, op proefschrift, ge titeld: „The charophyto of malaysia and adjacent countries” de heer J. S. Zane" veld, geb te Schevenlngen en wonende aldaar; id. tot doctor in de wis. en na tuurkunde, op proefschrift, getiteld: „Ka. talytische oxydatie van Methaan” de heer G, Henneman, geb. te Salatiga en wo. nede te Bilthoven. Doet ex. rechtswetenschap mej. J, G. A, Vrecde, Haarlem; mcj. C. L. van Pesch, „Het Katholieke Geloof", door prof. dr. Ignatius Klug geverij „De Toorts” N.V. stede. Van het voor Nederland bewerkte boek van prof. dr. Ignatius Klug, dat een encjclopaedisch standaardwerk betreffende het Katholieke geloof kan worden ge acht, is kort geleden reeds een tweede druk verschenen Wel een bewijs, dat dit apologetisch, dogmatisch en kerkhisto risch overzicht in een behoefte voorziet Alhoewel het, in opdracht van het Ka tholiek Comité van Actie „Voor God” uitgegeven werk in de eerste plaats voor den katholiek is bestemd, wil het tevens de katholieke leerstellingen aan andersdenkenden verklaren en motivee- ren, is het dus apologetisch, maar elke agressiviteit is vermeden, hetgeen aan het wetenschappelijke, informatieve ka rakter ervan» ten goede komx. De schrij ver geeft tevens een overzicht van de ontwikkeling van het kêrkelijk bestuur, van de kerkelijke hiërarchie, van de Ro- meinsche congregaties en andere pause lijke bestuurs- en rechtslichamen. behan delt de critiek op de macht van eenige pauzen; ook zijn eenige bladzijden ge wijd aan de religieuze orden met belang wekkende historische bijzonderheden Een naam- en zakenregister vergemak kelijkt hqt naslaan van de details, waar omtrent men wenscht te worden inge licht. Het uiterlijk van dit omvangrijke boek doet de uitgeefster eer aan en maakt het tevens tot een sieraad voor de boekenkast. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE In de te ’s-Gravenhage voortgezette voorjaarszitting van de Algemeene syno dale commissie der Ned. Herv. Kerk werd besloten aan de synode te advisee- ren, te voldoen aan het verzoek van de Ned. Zeemanscenttile ofn een afgevaar digde van dit lichaam in het bestuur *e benoemen. Prof. dr. J. de Zwaan rappor teerde namens de commissie voor het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Tot leden van de spoed-commis- sie en tot gecommitteerden voor het toe zicht op de administratie van den quaes- tor-generaal werden benoemd prof. dr. J. de Zwaan en ds. J. W. Dipperl te Middelburg. De voorzitter richtte woor den van afscheid tot de aftredende le den, de heeren mr. J. H. Bybau en ds. J. P. v. Bruggen, die hij dankte voor al les wat zij voor de kerk hebben gedaan. Vervolgens sprak hij een slotwoord, waarin hij allen dankte voor hun arbeid Na een dankwoord van den vice -presi dent tot den voorzitter voor zijn leiding en een woord van afscheid van de hee ren Rybau en van Bruggen werd de voorjaarszitting op de gebruikelijke wijze gesloten. De economische rechter, mr. Couvee, onmiddellijk vonnis wijzende, veroordeel de den man tot vter maarten gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Tenslotte werd tegen een hel- per van verdachte, een zekeren v d. B„ eveneens uit Schalkwijk, terzake van een- zelfde feit, zes maanden onvoorwaardelijk gevangenisstraf geëischt. De verzachtende omstandigheid, dat de vorige verdachte va der van acht kinderen was, gold voor hem niet. De economische rechter veroordeelde dezen man voor dezen keer nog tot een gelijke straf als den bakker, dus vier maanden met aftrek van preventieve hech tenis. Kaïn. Rogier van Aerde. Uitg. Urbi et Orbi, Utrecnc. Kaïn, de .opstandige, die het lot reken schap vraagt, en om het lijden, dat hij onrechtvaardig acht, God niet aanbidden kan, vlucht met vrouw en kind naar het land Nod, na wegens zijn broedermoord uit zijn geboorteland Verbannen te zijn. Hij sticht de stad Henokiah en wordt de stamvader van de kinderen der menschen, die God niet willen dienen. Eens zal Gods wrekende hand hem treffen in wat hem het liefste iszijn nageslacht; maar het tijdstip kent hij niet. Hij meent, dat het gekomen is. als zijn volk niet luisterend naar zijn waarschuwing, een leger uitzend om het Paradijs te heroveren. Het leger wordt verslagen, maar Henokiah herste” i Woensdag 28 Mei te 7.30 uur (einde 9.15) zullen op het 12e Kerkconcert in de Dorps kerk te Wassenaar door een koor en or kest, met medewerking van een zestal so listen, de Bach Kantaten nr. 39, 99 en 108 ten gehoore worden gebracht. Deze zijn resp. getiteld Brich dem Hungrigen dein Brot, Was Gott thut, das is wohlgethan, Es ist euch gut dasz ich hingehe. Het geheel staat onder leiding van den bekenden Amsterdamschen dirigent en musicus Hans Brandts Buys. De sopraan Greet Koeman, de alt Roos Boelsma. de bas Wim van Sant en de tenor Albert Dana verleenen hun medewerking. Jaap Stotijn, onze eminente hoboïst zal op dit concert de obligate hobo en de hobo-d’amore bespelen, terwijl dr. H. L. Ossoren, de organist der Dorpskerk, het geheel met het orgel zal ondersteunen. Tenslotte zij nog vermeld, dat in ver band met dit concert het 13e Kerkconcert, soliste mej. Elisabeth Crommelin, mezzo sopraan te Wassenaar, niet op 5 Juni, maar op 2 Juli te 8.15 uur plaats zal vin den. PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeente museum voor de volgende week Zondag 25 Mei te 2.30 uur concert gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den Haagschen Kunstkring in de aula van het Gemeentemuseum. Uitge voerd zullen worden werken van leden uit deze 50-jarige periode. Woensdag 28 Mei te 2.30 uur algemeene rondleiding op de jubileum-tentoonstelling van de vereeniging Haagschen Kunstkring. Zater dag 31 Mei te 2.30 uur algemeene rond leiding op de jubileum-tentoonstelling van de vereeniging Haagschen Kunstkring. Tentoonstellingenjubileum-tentoonstel ling van de vereeniging Haagschen Kunst kring. In de benedenzalen een keuze- tentoonstelling uit de door den heer en mevrouw Huyser-Gasille aan het museum geschonken verzameling van Indische kunstnijverheid. „HET NIEUWE DUITSCHE BOEK" Van 28 Mei tot 3 Juni zal in de open bare leeszaal te Utrecht een tentoonstel ling worden gehouden onder den titel „Het nieuwe Duitsche boek”. De officieele opening van deze tentoonstelling zal ge schieden door prof. mr. dr. H. Westra als voorzitter van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap. Hierbij zullen aan wezig zijn de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, dr. Joachim, de burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, en anderen. te typeeren. Bij de behandeling van de practijk van het gebed wijst de schrijver op de uitnoodiging tot het gebed, de geesteshouding gedurende het gebed, geestkracht door het gebed, beletselen in den geest, genadegaven door het gebed en uitzichten irt het eeuwige Dit boek zal niet nalaten den lezer onder den in druk te brengen van de diepe beteekenis van menig gebed. Ds. Barkey Wolf heeft de vertaling op uitmuntende wijze verzorgd in goed Neder landsch. KEULSCH KAMER-ORKEST Het Keulsch Kamer-orkest onder leiding van Erich Kraack zal begin Juni een tournee door ons land maken en o.a. op treden te Amsterdam, hier ter stede, te Rotterdam. Utrecht, Breda, Maastricht, Heerlen, Venlo, Nijmegen en Apeldoorn. Op het 12e kerkconcert in de Dorps kerk te Wassenaar, dat Hans Brandts Buys met zijn „Collegium Musicum” (koor en orkest) in samenwerking met den organist dr. H. L. Oussoren zal geven, worden uitgevoerd drie Kantaten van Joh. Seb. Bach, te weten no. 99 „Was Gott tut, das ist wohl getan", no. 39 „Brich dem Hungrigen dein Brot” en no. 108 „Es ist euch gut, dasz ich hingehe”. waaraan als solisten medewerkenGreet K .eman, sopraanRoos Boelsma, alt Albert Dana, tenorWim van Santé, basJaap Stotijn, hobo en hobo d’amore. Het concert vindt plaats op Woensdag 28 Mei te 7.30 uur. GESCHIEDENIS DER BEELDENDE KUNST IN NEDERLAND Hedenavond op initiatief generaal voor bestuur F Wimmer, dr. Friedrich Plutzar, in de groote zaal van het gebouw Kneuterdijk 20 (met lichtbeelden), over de geschiede nis der beeldende kunst in Nederland”. Twee jaar geëischt tegen expeditieknecht De 19-jarige expeditieknecht W. F. de Z„ alhier, thans gedetineerd, heeft zich te verantwoorden gehad wegens vier rij wieldiefstallen hier ter stede en van dief stal van konijnen, onder de gemeente Rijswijk gepleegd. Bovendien had ver dachte zich schuldig gemaakt aan verduis tering. in dienstbetrekking gepleegd, ten daleele van zijn patroon, bij wier, hij on geveer 150 k.g. boter had ontvreemd. Verdachte legde ten aanzien van alle zes bij dagvaarding ten laste gelegde feiten een volledige bekentenis af. Het O.M., waargenomen door mr. Blok, achtte de door verdachte gepleegde mis drijven van zóó ernstigen aard, dat het ondanks de omstandigheid dat deze te nog niet wegens eenig misdrijf was veroordeeld, ter zake twee jaar ge vangenisstraf eischte. De 24-jarige schilleboer M. A. alhier, thans gedetineerd, een zwager van verdachte de Z., bekende met dezen sa men op 2 Februari en 7 Maart j.l. konij nen, in totaal 21 stuks, te hebben gesto len en zich voorts te hebben schuldig ge maakt aan heling van een drietal door de Z. weggenomen rijwielen. Het O M eischte tegen dezen verdachte gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. De 47-jarige caféhouder A. V. alhier had van de Z. eenige malen hoeveelhe den boter gekocht, waarvan hij weer een gedeelte aan klanten had algegeven. Hij had den normalen prijs van 1.15 per pond betaald en bij het doorverkoopen geen winst gemaakt. Bonnen waren niet verlangd noch van verdachte, noch van diens afnemers. Verdachte entkende met beslistheid, te hebben geweten, dat de boter van misdrijf afkomstig was. Hij beweerde den verkooper voor een boertje te hebben gehouden, die een voorraad wilde van de hand doen. Dat de Z. bij een patroon in dienst was, had verdachte eerst later gehoord De Z. verklaarde echter als getuige, dat hij aan V., aan wien hij- 175 pond boter had verkocht, verteld had, dat de boter „gematst was. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 3 Juni. Woensdag heeft de economische rechter, mr. G. J. Couvee, voor het eerst zitting gehouden in het gerechtsgebouw te Utrecht. Als officier van justitie fun geerde mr. A. Klein.t De eerste zaak, welke diende, was tegen den 38-jarigen bakker J. C. B. uit Schalkwijk, die op 2 April van dit jaar op heeterdaad was betrapt bij het frauduleus slachten van varkens. Herhaaldelijk had hij varkens geslacht en het natuurlijk ongekeurde vleesch zonder bon aan inwoners van Schalkwijk verkocht. Verdachte bekende ten laste gelegde volmondig, doch voerde tot zijn verweer aan, dat hij dacht dat het niet een zoo ernstig feit was. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat hij toevallig deze zaak het eerst op de rol had gezet; want dit geval is te beschouwen als een symptoom van de tegenwoordig hand over hand toe nemende frauduleuze slachtingen. Dit is een euvel, dat het geheele volk raakt en als dit zoo maar door blijft gaan, loopt de voedselvoorziening van ons land op buitengewoon ernstige wijze gevaar. Het is helaas noodzakelijk gebleken, dat men dergelijke practijken in de toekomst met de meest rigoureuze maatregelen zal moe- ten gaan bestrijden. Wanneer er in deze dagen geen voorbeelden worden gesteld, wordt men, vooral op het platteland, niet afgeschrikt en gaat men rustig verder met de onwettige slachtingen. Op korten termijn moet aan het Neder- landsche volk worden duidelijk gemaakt, dat het voortaan uit moet zijn met derge lijke slachtingen en met name moet er al lereerst te Schalkwijk spoedig worden in gezien. dat de justitie van heden af geen pardon meer zal gebruiken. Als afschrikwekkend voorbeeld eischte spreker een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. De verdediger mr. Labouchère, bepleitte in verband met de gunstige antecedenten van verdachte een straf, gelijk aan den tijd door verdachte doorgebracht in voor- loopige hechtenis. bereidingen van het zomertooneel onder artistieke leidfng van Johan de Meester, waaraan vrijwel alle leden van het Resi dentie Tooneel zullen medewerken. Een poosje geleden werd reeds gemeld, dat men hoopte te kunnen komen tot de op voering van Beaumarchais’ „Bruiloft van Figaro” en thans wordt bericht, dat dit fleurige, voor den zomer zoozeer geschik te stuk inderdaad ondar de regie en in de vertaling van Johan de Meester in den Stadsschouwburg op 21 Juni zijn première beleven zal. Voordien vraagt men de aan dacht voor: „Het proces van Mary Du gan”, een Amerikaansch stuk, waarmee de zomercombinatie op den middag van den eersten Pinksterdag haar werkzaam heden aanvangt. Velen zullen zich dit be roemde stuk, dat indertijd door drie troe pen tegelijkertijd op het repertoire gehou den werd, nog wel herinneren. Het is on getwijfeld een goede inzet van het zomer seizoen, maar aangezien het een groote bezetting vergt en dus evenals „De brui loft van Figaro” zeer grondig dient te worden voorbereid, werd gevreesd, dat deze last was al te zwaar zou worden voor regisseur de Meester. Daarom heeft men alsnog om medewerking verzocht aan me vrouw Ranucci Beekman en den heer Dirk Verbeek, die het plan hadden de zomer maanden als vacantie buiten den Haag door te brengen, met het gevolg, dat zij zoo vriendelijk zijn geweest op hun besluit terug te komen en dus toch deel zullen uitmaken van de zomercombinatie. „Het proces van Mary Dugan” zal nu onder regie staan van mevrouw Ranucci Beekman, terwijl de rol van den officier van justitie door Dirk Verbeek zal wor den vervuld. Zooals gezegd, wordt op den eersten Pinksterdag met dit stuk geopend. In de eerste drie weken van Juni wisselt de leiding van het gezelschap het af met stukken, die dit winterseizoen op het re pertoire van het Residentie Tooneel ston den. Intusschen koestert men nog andere aantrekkelijke plannen, waarover later meer. „Frasquita". Pedro Antonio de Alarcón. Scheltens en Gil tay, Amsterdam. Frasquita, het verm'akelijke, kleurige, verhaal van den schelmschen burgemees ter van een klein Andaluzisch stadje, die zijn zinnen heeft gezet op Frasquita, de schoone molenaarsvrouw en zijn positie misbruikt, om een nachtelijke bijeenkomst te forceeren, doch wel zeel slecht terecht komt is thans in boekvorm verschenen. Door de voordrachten van Charlotte Kohier heeft het reeds groote bekendheid verworven. De novelle werd vertaald door Josef Simons. Eenige foto’s van Charlotte Kohier in haar rol verluchten di* werkje. De vliegende klas". ■•Erich Kastner L. J Veen’s Uitgevers Mij. N.V., Amsterdam. Erich Kastner, de succesvolle schrijver van „Drie mannen in de sneeuw” en de Verdwenen miniatuur” weet ook in jon gensboeken den juisten toon te vinden. ,,De vliegende klas” is daar een voorbeeld van. ,,De Vliegende klas” is de titel van een tooneelstuk, dat de jongens van een in ternaat in Kirchbergen willen opvoeren op den vooravond van de Kerstvacantie. Maar voor het zoo ver is, beleven zij tal van avonturen, zooals een hevigen strijd met de jongens van de naburige H.B.S.; het hoogtepunt evenwel is het weerzien, dat zij bewerkstelligen tusschen een ouden vriend en een zeer beminden leeraar. De teekeningen van van Loon zijn vaak te kinderlijk. De vertaling is van W. Hora Adama. OMWISSELING AANDEELEN N.V. HEEMAF Bij de kantoren van de Bank N.V. te Amsterdam en (O.) is de gelegenheid opengesteld tot omwisseling van 1.500.000 nominaal preferente aandeelen In gewone aan- deelen N.V. Heemaf. De aanbieding tot omwisseling geschiedt onder het vóorbe- houd, dat de op 6 Juni 1941 te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders aan deze omwisseling haar goedkeuring verleent. Houders van preferente aandeelen, die hun stukken wenschen om te wisselen, dienen uiterlijk Dinsdag 10 Juni hun aandeelen aan te melden bij een der bovengenoemde kan toren op het daarvoor bestemde formu lier. Tegen inlevering bij het kantoor van aanmelding op Donderdag 26 Juni 1941 van de aangemelde preferente aan deelen, zal uitgereikt worden een gelijk nominaal bedrag aan gewone aandeelen, bestaande uit een zoo groot mogelijk aantal gewone aandeelen 300 en voor een eventueel restant scrips van 1/3 ge woon aandeel 300, onder uitkeering van 100 in contanten per ingeleverd preferent aandeel 5 500. De in te leve ren preferente aandeelen moeten voorzien zijn van dividendbewijs no. 10 e.v. De uit te reiken gewone aandeelen zullen voor zien zijn van dividendbewijs no. 29 e.v, N.V. VADERLANDSCHE HYPOTHEEK BANK In de jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. vader- landsche Hypotheekbank is de balans de winst- en verliesrekening over n jaar 1940 goedgekeurd. Mr. dr. W. A- J- M. Fick en mr. J. Elshout, advocaat en procureur te Rotterdam, werden als com missarissen herkozen. Over 1940 wordt geen dividend keerd. Evenmin vindt over het afgeloopen jaar op de oprichtersbewijzen een uitkee- ring plaats. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING-INSTITUUT Koersen voor stortingen op 23 Me! tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432; Zwitsersche francs I 43.56; Fransche francs 3.768; Lires 9.87. Deensche kronen 36.37; Noorsche kronen 42.82; Zweedsche kronen 44,85; Tsjechi sche kronen (oude schulden) 6.42; Dinar (oude schulden) 3.43 Dina (nieuwe schulden) 4.23; Turksche ponden 1.45JI Lewa 2.50; Pengoe (oude schulden) 36.519; Pengoe (nieuwe schulden) 45.^ Zloty (oude schulden) 35; Zloty (nieu<^. schulden) 37,68. Lei 1.28. zich. Dan begint de bevolking langzamer hand een ijzeren afgodsbeeld te aanbid den, dat een verderfelijken invloed uit gaat oefenen. Kaïn, die een legendarischen ouderdom heeft bereikt, verwoest het beeld maar achter het beeld staat Abad don, de gevallen engel. En Kaïn, die altijd gemeend heeft als zelfstandig, onafhanke lijk mensch te staan tegenover God, dien hij niet wilde dienen, ervaart dat hij zelf standig noch onafhankelijk is, maar zich door zijn afwenden van God, tot willig werktuig en slaaf van den Booze heeft gemaakt. En den naam roepend van den verderver, begint hij zijn laatste tocht, de woestijn in. Er zit een groote en sterke gedachte in dezen opzet, en de uitwerking is zoo, dat de aandacht geboeid blijft. Ook, al schoot het beeldend vermogen van den schrijver meer dan eens tekort ten opzichte van deze materie, die om een evenknie van Vondel of Milton vraagt. Dit gemis nu is niet goed te maken door geforceerd aan doende zinsbouw, zooals die helaas hier en daar in beschrijvingen voorkomt, waar kracht en eenvoud gewenscht waren. Deze beide kenmerken van het ware vindt men wel in sterke mate in de negen zwart-wiL teekeningen, waarin Wladimir Bielkine verschillende stadia uit den ontwikkelings gang van Kaïn overtuigend en aangrij pend in beeld bracht. Gedichten en spreuken, Jacob Cats. Uitg. Erven J. Bijleveld, Utrecht. De gedichten en spreuken van Vader Cats namen eertijds een eereplaats in, naast den Bijbel. De Hollanders van de 17de eeuw kenden Cats, zooals Cats hen kende. Zijn berijmde levenswijsheid werd gelezen en herlezen. Tal zijner spreuken zijn gemeengoed geworden, zij zijn in de taal opgenomen en niemand weet, dat het wijze woord van Cats afkomstig is. Eer is teer! Wordt het niet vaak geciteerd. Cats is er de vader van van dit spreekwoord. De volledige werken van Cats zijn een zeldzaamheid geworden. Men treft den dichter alleen nog maar in bloemlezingen uit onze letterkunde aan en dan nog in die, welke voor het onderwijs bestemd zijn. Roel Houwink heeft thans een bundel van zijn werk doen uitgeven in de hoop Cats weer tot het volk te kunnen brengen. In de inleiding hiertoe zegt hij: „Dat het van belang is een volksdichter als Cats te her-ontdekken en te ontlasten van den spot en hoon, die men hem toege bracht heeft in een tijd, waarin het ver leden van ons volk gold als „een over wonnen standpunt” en niet als een richtsnoer en bron van hernieuwde levens kracht spreekt onder de huidige om standigheden ongetwijfeld vanzelf. Een aanleiding tot deze her-ontdekking wil de hier volgende bloemlezing zijn. Moge zij er het hare toe bijdragen om het het Oude als het Nieuwe Testament, raakèbeste van Vader Cats’ werk weer tot x xt» i J J 1— v J —1 M Invanrl Vxovii in molran one x-z-xllr” „Bidt aldus" door Alexandre Westphal. Uitg. D. A. Daa- men’s Uitgeversmij. Ds. A. G. Barkey Wolf, de Haagsche predikant, heeft velen aan zich verplicht door de vertaling in het Neder- landsch van een groot aantal gebeden uit den Bijbel, behandeld door prof. Alexandre Westphal, die verschenen zijn onder den titel „Bidt aldus". Het sol datenboekje „Jezus van Nazareth” heeft den schrijver reeds een bekenden naam bezorgd. In „Bidt aldus” heeft prof. West phal een ander, maar niet minder aan trekkelijk onderwerp behandeld. Het ge bed staat, oora' in dezen tijd, in het centrum van veler belangstelling en de schrijver heeft de bijzondere gave met enkele fijne trekjes, gebeden, zoowel uit AMATEUR-TOONEEL UNIE De algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Amateur-Tooneel Unie, die op 24 en 25 Mei te Utrecht zou worden gehouden, is uitgesteld tot 21 en 22 Juni Prov. Diaconale Conferentie der Geref. Kerken De Prov. Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in Zuid-Holland zal, naar wij vernemen. Woensdag 28 Mei a.s. in het gebouw der C.J.M.V. alhier worden gehouden. Na afdoening van de agenda zal dr. J. Hoek, Geref. predikant te ’s-Gravenhage- West en redacteur van het Diaconaal Cor respondentieblad, een opwekkend slot woord spreken. De solisten, die tot en met 28 Mei optreden, zijn bekend. De sopraan Atie Brederode en de pianist André Rodenhuis genieten sinds geruimen tijd een goede reputatie en ook de tenor Chris Taverne liet zich reeds eerder hooren. De pianist is ditmaal uitsluitend ali begeleider werkzaam, terwijl de vocalisten liederen en duetten zingen, vóór de pauze van Duitsche, daarna van Nederlandsche com ponisten wier werken dezen middag voo.' het eerst worden uitgevoerd. Twee Duetten van Schubert vormen het openingsnummer, „Nur wer die Sehnsucht kennt" en „Licht und Liebe”. Beide stukken hebben wonderschoon ge klonken. De sopraan zingt impulsiever dan de tenor, die zich wat bedachtzamer maar niet minder poëtisch toonde. Beiden vullen elkander echter voortreffelijk aan. De samenzang was bovendien zeer ver zorgd, terwijl het zangkunstige een voor namen indruk maakte. De zanger ging voort met „Drei Romanzen” van Brahms. Soms zou men wat meer drang wenschen maar aan innig- en teederheid ontbrak het niet. Er is een fijnheid in het stijl gevoel, welke sympathiek aandoet, ter wijl het timbre der stem iets innemends bezit. De zangeres vervolgde met een zeven tal liederen van Hugo Wolf. Zij wist sfeer te wekken met haar voordracht en elk lied de juiste stemming én expressie te geven. Het détail wordt in zijn betee kenis getroffen door een dictie, welke van intelligentie en sterk innerlijk be leven getuigt. Het was een zingen met muzikaal en dichterlijk begrip, met warmte en volle overgave. De verfijnde en zielvolle vertolkingen werden door den pianist muzikaal en zinvol begeleid. Het applaus heeft de waardeering voor de zangeres en ook voor den pianist wèl aangetoond. Na de pauze Oud-Vlaamsche Liederen en Kinderliedjes van I. Lilien, die even eens met bekoorlijk geluid en geache veerde, beschaafde en tevens tempera mentvolle voordracht werden gegeven. Ook hiermede vond de zangeres warmen bijval. Voor tenor dan nog „Heidestemmingen” van J. Reddingius in de toonzetting van Hans Schouwman. Een muziek waarvoor de ingetogen en gevoelige zingwijze van den vertolker uitnemend geschikt was. Wellicht kan hier nog wat meer tegen stelling van licht en schaduw gegeven worden. Een ambitie van menigeen zal dit wel zijn. „Zomerweelde” werd echter wel bijzonder aantrekkelijk gezongen. Tot besluit „Twee duetten” van Julius Rönt gen. In „De Wiedsters” bleek de samen zang in octaven qua intonatie hooge stille vroomheid tot haar octaven qua eischen te stellen. De der stukken kwam zeer goed recht en de zangeres wist haar neiging tot het extatisch-bewogene uitmuntend te temperen. Een talrijk publiek woonde de fraaie uitvoering bij en verwacht mag worden, dat ook de nog volgende concerten ruime belangstelling zullen ondervinden. Netto vooruitgang 554,248 (V.J. 6.308,330) Aan het verslag van de Olveh van 1879 wordt ontleend: Ondanks den oorlog zijn de sterftever- liezen gering geweest, doch door de moei. lÜ':e omstandigheden, waarin vele deel, nemers verkeerden, is het royement groot geweest, terwijl de productie beneden die van het vorig jaar is gebleven. Door de oorlogsomstandigheden is het Nederlandsche kantoor van het Indische gescheiden. Overeenkomstig den wensch van de verzekeringskamer is bij de sa- menstellipg van dit verslag aangenomen, dat de toestand in Indië sinds 1 Mei 1940 onveranderd is gebleven. De op deze wijze opgemaakte balans, winst- en ver liesrekening kunnen geen juist beeld geven van den werkelijken toestand. Met inachtneming hiervan worden de financieele resultaten wederom bevredi gend geacht. Het saldo bedraagt 400.211 (v. j. 339.195), te bestemmen als volgt: afschrijving op vaste eigendommen 139.481 (86.113), voor de extra reserve 214.574 waarvan 46.156 (100.298) op nieuwe rekening wordt overgebracht. Aan nieuwe verzekeringen kwam in 1940 tot stand 9.677.942 (15.708.708). De portefeuille verminderde met 9.123.696. De netto vooruitgang bedroeg 554.246 (6.308.330), zoodat het verzekerd bedrag per 31 December 1940 was gestegen tot 155.063.407. De productie aan nieuwe verzekeringen was kleiner dan verleden jaar. Er overleden als rechtstreeksch ge volg van den oorlog 52 verzekerden, die voor een totaal bedrag van ƒ49.897 waren verzekerd. De premiereserve steeg tot ƒ37.918.926 (36.782.341); zij is geheel te gen 3j pCt. berekend. Te Rotterdam werd de opsrtal vernietigd v-n 24 leeningen. waarvan de hoofdsom men pro resto in totaal ongeveer 521.000 bedragen. Op grond van de sterftebasis was er op gerekend, dat 252 verzekeringen zouden vervallen, in werkelijkheid vervielen er 185. Bij de verzekeringen bij leven was de verwachte sterfte 210 en de werkelijke 165. Door het ontbreken van volledige In dische gegevens kunnen deze getallen echter niet nauwkeurig zijn. De balans per 31 Dec. 1940 vermeldt aan waar borgkapitaal (zekerheidsfonds) ƒ845.177 (880.960), reserves 1.036.755 (519.039), premiereserve ƒ37.918.926 (36.782.341), geres. uitk. 148.154 (136.702), gedep. in geld door herverz.-mijen. 316.867 (323.108). een levend bezit te maken van ons volk”. De oplossing van de Woensdag ge plaatste puzzle luidt HORIZONTAAL: 1 klomp, 5 go, 7 haam. 9 duo. 10 oever, 11 oe, 12 skald, 13 zieke. 14 Fr., 15 matig, 16 smout, 17 jut. 18 Niger, 19 si, 20 cel. 21 larie. 22 la, 23 koe. 24 er. 25 zeer. 26 ka, 27 pad 28 gnoom. 29 pa, 30 hun. 31 aria, 32 reden, 33 ba. 34 ovaal. 35 Dover. 37 ne ger. 38 smal. 39 gul. 40 lasso. 41 al, 42 ven, 43 anti. 44 do. 45 ge, 46 Mia. 47 er ker 48 si. 49 are. 50 pi. 51 label. 52 L B. 53 po, 55 toren, 56 natie, 57 bar 5g Iduna. 59 record. 60 ja, 61 enkel, 62 Mie VERTICAAL 1 kus, 2 loket, 3 molm 4 pedaal, 5 gezin, 6 origine. 7 heem raad. 8 mortieren, 11 oksel, 14 fusie 17 jazzband. 20 carnaval, 22 legio. 23 ka meleon, 26 koran, 27 panorama. 29 pe del, 30 harmonie. 33 Bessa, 36 plaid 39 gloriosa, 41 adept, 42 veranda, 45 gelei 46 Milaan, 48 senne. 49 abeel. 52 lire’ 53 pari, 54 orde, 57 bom. Oude en nieuwe vrijheid, door dr. A. Bijl. Uitg. H. D. Tjeenk Wil link en Zoon N.V., Haarlem. een viertal hoofdstukken zet de schrijver van ’t bovenaangehaalde boekje duidelijk uiteen, wat voor ons, Nederlan ders, de oude vrijheid inhield, welke fou ten er aan kleefden, en geeft hij eenige richtlijnen aan voor het verwerven van een nieuwe vrijheid mèt behoud van het waardevolle van de oude. In hoofdstuk 1 over „economische vrijheid en economi sche ordening” betoogt de schrijver, dat de werkloosheid hèt kwaad is, dat ons volk het meest heeft verzwakt en dat elke strijd voor economische vrijheid een strijd moet zijn voor de economische ordening, die een levenskwestie voor ons volk is. In het tweede hoofdstuk, getiteld „De botsing tusschen politieke en economische vrijheid” wordt in ’n kort historisch over zicht de samenhang tusschen de verorde ningen ojp economisch en politiek gebied geschetst en gewezen op de gevolgen, welke deze voor Duitschland had, terwijl men elders nog niet inzag, dat alleen een economische politiek de oorzaken van de werkloosheid kon wegnemen. Door de gebeurtenissen in Duitschland is men in ruimen kring tot de overtuiging geko men, dat er een vast verband bestaat tus schen ’t politieke en economische systeem. Hoofdstuk III. het langste, behandelt „De opheffing van de werkloosheid”. De schrijver acht het mogelijk deze te ver wezenlijken door de belangrijkste oorzaak weg te nemen, n.l. het feit, dat de onder nemers hun winst niet kunnen vergrooten door meer arbeiders in dienst te nemen. Het eenvoudigste middel om de indienst neming van werkkrachten te vergrooten is uitbreiding van de mogelijkheden voor winstgevende productie, en wel zoover, dat de ondernemingen alle arbeiders zon der verlies kunnen opnemen. Hoe kan men dat? Door een staatsbijdrage in de pro ductiekosten, een z.g. loonpremie. Dit principe is in het verleden op tè beperkte schaal toegepast. Voor het landbouwvraagstuk en het monopolie-vraagstuk zullen daarnevens nog andere regelingen noodig zijn. Hoofdstuk IV tenslotte is gewijd aan „Onze staatkundige mogelijkheden". De kern van de ontstane moeilijkheden ligt, volgens dr. Bijl, veelal in het ontbreken van een evenwicht tusschen den omvang der economische taak van den Staat en haar politieke macht. De hoofdvraag gaat niet om democratie of dictatuur, maar om het scheppen van een dragelijke economi sche orde. De schrijver acht het mogelijk, om met weinig staatsbemoeiing toch een bruikbare economische orde te verkrijgen Het volk zal echter moeten werken, om deze keus voor de geschiedenis te recht vaardigen. CABARET „DE VUURPIJL" Op morgenavond 8 uur geeft het Caba ret „De Vuurpijl”, in den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7, een op voering. KUNSTVEILING TE BERLIJN Bij de kunstveiling van de firma Lange te Berlijn zijn wederom zeer hooge prij zen betaald. De hoogste prijs werd be steed voor een Jan Breughel, de oude, een olieverfschilderij, 61 bij 94 c.m., een boschlandschap voorstellend met talrijke boeren. Dit paneel bracht 22.000 mark op. 7000 mark werd betaald voor een por tret, een jong edelman voorstellend, het werk van een leerling van Barend van Orley; 6800 mark werd besteed voor een triptiek uit den kring van Quinten Mat- sys. Voor een onbekend Nederlandsch meester werd eveneens 6800 mark neer geteld. Een David Teniers de jonge en Jan Breughel de oude haalden beiden 6400 mark. Ook voor nieuwe doeken zijn hooge prijzen besteed. Voor doeken van den Beierschen landschapschilder Hein rich Bürckel besteedde men prijzen van 7000 en 85000 marty. alhier; cand. ex wis. en natuurkunde F D. v. d. Verink, alhier; id. E, mej. C. Brink, Oegstgeest; doet, ex wis, en na tuurkunde (hoofdvak natuurkunde) de heer D. de Klerk, alhier; ir hoofdvak scheikunde, de heer A. J. Koks, Bever wijk. Universiteit dam. Bevorderd tot arts de heeren H. S. D. Bartlema en C. J. Jonkman; artsexamen le gedeelte mej. J. M. J. Kersten en de heeren W. C. A. Geiger, A. S. Sluis, C. Maschhaupt, S. M. van Daal en W. Eisen, hardt; bevorderd tot doctor in de wis. en natuurkunde op proefschrift getiteld: Pyoverdinen, de groen fluoresceerende kleurstoffen van pseudomonas fluores- cens" de heer A. Turfreyer, geb. te Am sterdam cand ex wis. en natuurkunde de heeren W. Lindeman (met lof) en S. Kruyer. Technische Hoogeschool. Cand. ex. civiel-ingenieur de heer A. C. Remeyer. Machiniste n.examens. Geslaagd alhier voor voorloopig diplo ma de heeren J. J. Bossema, te Rotter dam-, A. Rugaart, te Hilversum; H. J Groen, te Schoorl en A. C. Cheret, te Rotterdam. Examen Krankzinigenver. p le g i n g. Voor het op 19 en 20 dezer in het St. Joris Gasthuis te Delft gehouden examen voor het staatsdiploma B (krankzinnigen verpleging) slaagden de leerling.verpleeg. sters J. Bloemsma, C. Drinkwaard. A. E. den Haan. C. Hoogenboezem, T. Horjus. G. Ooms, W. Petter, M. G. Pots, A. Th. le Roy, A. T. Versluis, J. de Vries, T. War. ringa en de leerling.verplegers A. Jonk man. A. Kornet, S. G. Terpstra, K. Tim mers, S. Pais en H. Vennik. Examens Schoolraad. Onze stadgenooten, mej. N. E. Benschop, onderwijzeres met hoofdacte en de heer L. Boot, onderwijzer met hoofdacte, bei den aan een der Chr scholen hier ter stede, slaagden te Utrecht voor het exa men van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Mej. Benschop met de aan. teekeningen Chr. Nat. schoolonderwijs en Geref. Schoolverband en de heer Koot met de aanteekening Chr. Nat. Schoolon derwijs.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6