Voor den Amateur-tuinder HAAGSCHE COURANT reddingmedailles Uitreiking van Vrijdag 23 Mei 1941. DE NIEUWSTE MODE, STADSNIEUWS Nieuwe aanwinsten DERDE BLAD Gratis Bijvoegsel van de „Haagsche Courant" Mr. H. VAN WAGENINGEN DE VLEESCHVOORZ1ENING VAN DEN HAAG VOORJAAR IN HET NATUUR- DIERENPARK TE WASSENAAR Pauze op tién Balkan Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 11 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE”. Figuur 1 in dit nummer is een modem nneisjesjurkje van tweeërlei stoffen, of te maken van twee afgedankte jurken. He lijfje bestaat uit genopt schouderpas- je en mouwtjes en effen voor- en achter pand. De rok is aan een kort heupstukje aangerimpeld. Alleen van 1214 jaar en 14—16 jaar. VELDDAGEN VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM Witlof DE KUSTVISSCHERIJ No. 17883 werd, Rechter in de arrondissementsrechtbank (Polygoon) daarbij echter ter zich volleerde binnen. (Schimmelpenningh) OVERDRACHT GRAFMONUMENT Os. H. W. CREUTZBERG (J. B Kobé-Stapf) De de i de van zal GOUDEN ECHTVERBINTENIS Dinsdag 3 Juni a.s. zal het echtpaar B Zwiebel-Harms, wonende Vaalnvierstraat 115, den dag herdenken, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk trad. voor zijn ■r te Arn- isterdam- de om én der 1 en welke De overdracht van het grafmonument van ds. H. W. Creutzberg zal niet, zooals aanvankelijk bepaald op Donderdag 5 Juni a.s. des namiddags 3 uur in de aula van de begraafplaats „Oud Eik en Duinen”, Laan van Eik en Duinen, plaats vinden, doch op denzelfden datum en dezelfde plaats des avonds om 7.30 uur. GEREF. KERK VAN 's-GRAVENHAGE- WEST BEZWAREN TEGEN DE AANSLAGEN VOOR HET VERGUNNINGSRECHT De afdeeling ’s-Gravenhage van den Nieuwen Nederlandschen Bond van Kof fiehui shouders en Slijters „Nienebokos”, maakt in een adres aan den Gemeente raad bekend, dat zij bezwaren heeft tegen de aanslagen voor het vergunningsrecht 1941/’42 in deze gemeente. Zij wijst er o.m. op, dat de omzet van sterken drank een der factoren, waarnaar de huur waarde wordt bepaald veel geringer zal zijn dan in 1940 dat door rantsoenee- ringsmaatregèlen thans slechts 55 pCt kan worden betrokken van den inslag over 1939 dat verhooging van dit percentage wel is uitgesloten. Voorts herinnert adres- sante er aan, dat men in Amsterdam reeds heeft ingezien, dat de aanslag, geba seerd op het gebruik in een vorige.perio de. te hoog waj en dat daar de aanslagen met ongeveer 40 pCt. zijn verminderd Redenen, waarom adressante verminde ring van het percentage met ongeveer 40 45 pCt. verzoekt gemerkt, oud model, geheel zwart ,,Elda’" „Englebert” achterband, Hier ter stede is op 49-jarigen leeftijd overleden mr. H. van Wageningen, rech ter in de arrondissements-rechtbank hier ter stede. Mr van Wageningen was ge huwd met de dichteres en schrijfster Annie Salomons. De begrafenis vindt morgen te circa half 12 plaats op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan. Te 10 uur zal de plechtige Requiem worden opgedragen in de Pa rochiekerk van den H. Antonius Abt aan den Oude Scheveningscheweg. In den Haag Gewest 2 (Zuid-Holiand en Zeeland) van den Nationalen Jeugdstorm hield een. velddag op het Malieveld in den Haag, waaraan ongeveer 1200 jeugdstormers en -stormsters deelnamen. De jongens, zoowat de helft van het totale aantal, speelden in den ochtend tezamen met honderd kameraden van de Hitlerjugend een „groot stadsspel”, ter wijl de meisjes zich onledig hielden met sportdemonstraties en spelletjes van al lerlei aard. De warme rij bijna tegen elkaar aan. Zaak is het, dat de kruinen op gelijke hoogte komen. De lange wortels steken we dus wat dieper in de losse aardlaag Of, wat de cultuur in het geheel niet schaadt, we snijden een stuk van de punt af. Nu vullen we alle tusschenruimten met fijne aarde en dekken 't heele zaakje met een aardlaag van 25 a 30 c.m. aarde, waarin geen harde kluiten of steenen. Op die aarde wat stroo of doode bladeren om de vorst te weren. Willen we vroeg oogsten, dan niet met stroo, maar met paardenmest afdekken; 50 c.m. dik. Na enkele weken gaan de wortels opnieuw groeien. Langzaam, want het is winter. Op elke wortelkruin vormt zich, als het goed is, een jonge krop. Wa ren de wortels niet met een aardlaag ge dekt, dan kregen wc geen kroppen maar losse bladeren. Waren kroppen of blade ren blootgesteld aan het licht, dan zouden ze nrtet bleekgeel, maar groen zijn. Dekken we alleen met aarde en wat doode bladeren, en ligt onze kuil -buiten, dan oogsten we niet voor half Maart de eerste kropjes. Die kropjes behooren minstens 10 c.m. lang te zijn. Liever heb ben we ze van 16 c.m. Eiken keer als we wat kropjes weg nemen, de hoop weer flink dekken. Het is nog. Maart. Hebben we gedekt met paardenmest, dan oogsten we vroeger. Het broeien van die mest sluit de winter koude buiten. Op den bodem van de kuil nooit mest leggen, dit zou aanleiding ge ven tot rotting. Tegen veel regen of sneeuw kunnen we met wat oude planken of iets dergelijks afdekken. In een kist in den kelder houden we het zand of de aarde wat vochtig, want de kropjes groeien in hoofdzaak van het reserve-voedsel, in den wortel aanwezig. aan lente-calo- verlangde te BLAUWE WEEK-ACTIE Zooals gemeld zal de geheelonthouders muziekvereeniging „Kunst voor het Volk” directeur G. B. F. Verhaaf, ter gelegen heid van de Blauwe Week een muzikalen propagandamarsch maken door Spoorwijk op a.s. Dinsdagavond 27 Mei Het volle dige corps zal zich hiertoe opstellen om half acht in de 2e Calandstraat (hoek Stieltjesstraat) en vervolgens de volgen de route nemen. 2e Calandstraat, Tak van Poortvlietstraat, van der Vegtstraat Laakweg, Laakkade, Willem de Clercq- straat, CapadosestraaL Genestetlaan. Isingstraat, de Bullstraat, Antheunis- straat. Allard Piersonlaan, Jan ten Brink- straat, Boele van Hensbroekstraat, Lin- naeusstraat, Bragastraat, Jan van Beers- straat Rodenbachstraat, Rosseelstraat. Oltmansstraat, Jonathanstraat, Hase- broekstraat, Beetsstraat, Oltmansstraat. waar op het pleintje de marsch wordt beëindigd. Gisteren heeft de Nationale Jeugd storm in verschillende plaatsen van ons land zijn traditioneelen velddag gehou den In Zeist heeft een groot veldspel plaats gehad, bij den z.g. Stuifheuvel, evenals te Arnhem bij café Boschhuize. In Breda werd de velddag gehouden bij het Ginnekensche Bosch, in Vught bij ho tel De IJzeren Man en in Assen in het Asscher Bosch. HET AFSCHEID VAN DEN DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR Morgenmiddag te 4 uur, zal, zooals wij reeds meldden, het personeel van het postkantoor in een bijeenkomst in de Rol zaal, Binnenhof 8. afscheid nemen van den vertrekkende^ directeur, den heer G. Wolters. Daarna zal ter zelfder plaatse om ca. 5.30 uur voor belangstellenden hiertoe gelegenheid worden geboden. Witlof is een twee-jarige plant. Het eerste jaar vormt ze een zwaren penwor- tel, zooals de suikerbiet, de kroot en de gele peen. Het blad lijkt wel op dat van de suikerbiet. Goed witlof heeft bladeren met een gaven rand en een witte hoofdnerf De bladeren staan tame lijk rechtop en de bladtoppen vertoo- nen neiging om naar binnen te buigen. Als we de penwortels vorstvrij over winteren, en het volgend voorjaar eind April uitpoten, gaan ze een bloeistehgel vormen, geven zaad en sterven daarna af. Alleen de zaadhandelaren interesseeren zich voor wat er in het tweede levensjaar gebeurt. Wij, particulieren, telen het wit lof om den penwortel, waaruit we 's win ters de witlofkropjes telen. Zaaitijd: half Mei tot begin Juni. Zaaien we te vroeg, dan zullen veel planten reeds den eersten zomer „doorschieten" en daardoor waarde loos zijn voor de wintercultuur. Een vroege zaaiing heeft ook vaak tot gevolg: extra zware wortels, die minder geschikt zijn voor het telen van de kroppen. De grond moet diep bewerkt en los zijn; de bovenlaag niet te kluiterig; geen versche stalmest bevatten. Dit laatste heeft tot ge volg: vertakte worels, die we bij .voorkeur niet willen voor onze winterbehandeling. De grond moet niet te rijk zijn aan stik stof. Dit laatste alweer, omdat anders het gewas te zwaar wordt. We zaaien op regels. Regelafstand 25 c.m. Op de rij 1015 c.m., d.w.z. op zwaren grond nemen we 10 a 11 c.m.; op de lichte gronden 14 a 15 c.m. Dus niet te dicht za.aien. We moeten immers toch uitdunnen tot op genoemden af stand. Uitdunnen doen we als de plantjes ongeveer 6 c.m. hoog zijn. De grond tusschen de rijen onkruid- vrij en goed los houden. Dus in den voorzomer 2 4 3 keer schoffelen. Moch ten de planten het in een wat koude periode minder goed doen (ze zien dan wat bleek-groen), dan kunnen we ze al tijd nog helpen met een zeer lichte be mesting met stikstof. Daartoe gaan we echter niet te spoedig over. Witlof groeit in het begin steeds wat traag. Eerst in Augustus begint het zich flink te ontwik kelen. Eind October of begin November (in elk geval voor de vorst intreedt) ha len we de wortels uit den grond. Daartoe tillen we ze wat op met de spade en trekken ze gelijktijdig op met de hand. We snijden het loof 2 4 3 c.m. boven de wortelkruin af, leggen de wortels op hoopjes, dekken ze met het afgesneden loof, dus zeer licht. Zoo blijven ze enkele dankten namens de bemanningen voor de verleende onderscheiding. Tot slot sprak nog de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschöer, die meende, dat de verleende onderscheiding redders een aanmoediging zal hun taak met blijmoedigheid te blijven ven ichten. Een zesde predikantaplute De kerkeraad der Geref. kerk van •g-Gravenhage-West heeft in de vacature, ontstaan door de vestiging van een zesde predikantsplaats op het tweetal geplaatst de predikanten, ds. J. C. J. Kuiper hem en dr. K. Sietsma te Am: Zuid. Da. J. C. J. Kuiper werd 18 Aug. 1901 geboren en is afkomstig uit Haarlem. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit, werd in 1930 candidaat en 4 Januari 1931 te Oost- en West-Souburg in zijn eerste ge meente bevestigd. Den 20en Juni 1934 deed hij als derde predikant bij de Geref. Kerk van Arnhem zijn intrede. Da. Kuiper is een uitnemend kansel, redenaar. Dr. Kornelis Sietama werd 25 Aug. 1896 te Nijega (Fr.) geboren. Hij studeerde aan de TTieol. Hoogeschool te Kampen, werd in 1924 candidaat en aanvaardde 23 Nov. van dat jaar te Schoondijke het predik ambt. In 1928 vertrok hij naar Eindhoven en 20 Mei 1934 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Dr. Sietsma pro moveerde tijdens zijn verblijf in Eindho ven tot doctor, in de theologie onder prof, dr. V. Hepp aan de Vrije Universiteit op een proefschrift getiteld: .Adolf von Har- nack”. Hij was o.m. lid van de Generale Synode van Middelburg (1933) en deed van zijn hand verschillende werken het licht zien. Ds. Sietsma maakt deel uit van de redactie van het Geref. Theol. Tijd schrift. Woensdag werd in C zaln van het Militair Hospitaal non-stop cabaret-avond gehouden, werd geleid door mei. Elly Strabo. Verschillende artisten gaven aan de zen avond, die buitengewoon geslaacd is, hun medewerkihg. De president der Zuidhollandsche Maat schappij tot Reddifig van Schipbreuke lingen, de heer J. Ripperda Wierdsma, heeft Woensdag te Ter Heyde (gem. Monster) aan zeven redders de zilveren medailleuitgereikt voor 25-jarigen of langeren diensttijd als lid eener beman ning van een reddingboot. Schipper M. Storm te Ter Heyde nam reeds vijftig aar geleden deel aan het reddingswerk, [n 1906 werd hij roeier, terwijl hij deel nam aan de reddingen van het s.s. „Solo”, den schokker Scheveningen 2 en de Scheveninger 189 In 1932 werd hij 1ste schipper. De he.eren G. van Antwerpen en M. J. v. d. Berg namen deel aan de zelfde reddingen. De heer M. Hoogenraad Nadat de aanwezigen een driewerf hoera op de bemanning der reddingboot hadden uitgebracht, bleef men in het theehuis „Liquenda” nog eenigen tijd ge zellig bijeen, i DE SALARIEERING VAN KWEEKE- LINGEN MET ACTE De afdeeling 's-Gravenhage In Amsterdam Ruim achtentwintighonderd stormers en meeuwen namen gisteren deel aan den jaarlijkschen velddag op het Amster- damsch ijsclub terrein. De jongens en meisjes vermaakten zich kostelijk met allerlei spelen op het groene veld, dat in den morgenuren door de jeugd van het gewest Noord-Holland was veroverd. In Bellevue werd de koffiemaaltijd ge bruikt stelde zijn leven reeds van 1885 af in dienst van het reddingswezen en nam o.a. deel aan de reddingen van de „Am sterdam", de „Argus”, tie MA. 158 en 44 en de „Solo”. De heer L. Solleveld te 's Gravenzandé werd in 1914 roeier en maakte zich zeer verdienstelijk bij de redding van de „Johanna” en de „Chr. Michels”. In 1934 werd hij 1ste schipper. D" hoeren A v. d Berg en G. Haaring, beiden van 1914 af in dienst, namen aan. dezelfde reddingen deel. e president der maatschappij spelde redders de zilveren medaille op de borst en roemde in een toespraak ht groote zeemanschap, moed en naas‘*L liefde. De schippers Storm en Sollet cl aanzien van den industrieelen eigendom, op welk gebied hij een der beste juristen in Nederland was. Pas veertien dagen geleden verscheen in concept een prae- advies van zijn hand op dit gebied, dat hij uitbracht op verzoek van de Neder landsche Juristen Vereeniging. Spreker,, eindigde met de verzekering, dat Haagsche balie de nagedachtenis mr. van Wageningen in hooge eer houden. dagen liggen om wat tot rust te komen en een weinig te drogen. Ziedaar alles, wat betreft de voorcultuur. Nu volgt het voornaamste. Wc gaan de wortels opkuilen. Lengte en breedte van de kuil zijn afhankelijk van 't aantal wortels dat we hebben, bigt de tuin flink uit het water, dan maken we de kuil 20 a 25 c.m. diep. Ligt de tuin laag, dan plaatsen we de wortels boven op den grond. Dit alles kunnen we ook doen in den tuin achter het huis; desnoods plaat sen we ze in een flinke kist en zetten die in den kelder of de schuur, maar vorst vrij. Elke wortel kan een krop levegn Op den bodem van de kuil (of de Met) een laagje losse aarde van b.v. 10 c.m- Daarin zetten we de wortels rechtstandig; op rijen met 5 c.m. tusschenruimte; op de De temmer geeft aan den panter het dagelijksche fleschje melk UITSLUITING VAN SLAGERS DIE TE WEINIG BONNEN INLEVEREN meisjes in carrévorm waren opgesteld, de^rechtbank had Tenslotte sprak 1 overzicht van den groei van den Gedurende de week van 12 tot en met 17 Mei hebben de kustvisschers 4 dagen kunnen visschen. De dagen dat gcvischt kon worden, wa ren de vangsten echter belangrijk. De prijzen waren hoog, zoodat verschillende kustvisschers mooie besommingen maak ten. De hoogste dagbesomming was ƒ724. In totaal werd voor een bedrag van f 39.456.30 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag verkocht. Hiervan brach ten 3 motorkotters 724.60 aan en 258 schokkers 38.731.70. De daaraan voorafgaande week was de totale weekbesomming /51.600, echter werd in die week zes dagen gevischt. De aanvoeren bestonden in hoofdzaak uit scharren, hoewel er wat meer middel en klein schol aan de markt komt. Griet, terbot en tongen worden nog weinig aan gevoerd. Ook de aanvoer van garnalen was be langrijk en in totaal werden bijna 22.000 k g. garnalen aangevoerd. De kwaliteit was goed en er was veel vraag naar gar nalen. Visch van elders naar hier ten ver koop gezonden kwam er weinig aan de markt daar de zendingen visch van IJmuiden naar deze markt uiterst gering blijven Gedurende de week van 12 Lm. 17 Mei kwamen verschillende Scheveningsche motorloggers in IJmuiden binnen. De vangsten waren niet groot, zoodat geen hooge besommingen werden gemaakt. De afdeeling 's-Gravenhage van het Ned. Onderwijzers Genootschap heeft een adres aan den Gemeenteraad gericht waarin zij verzoekt, de salarissen der kweekelingen met acte in algemeenen dienst bij het lager- en uitgebreid lager onderwijs, welke thans 300 bedragen, op een hooger bedrag te willen stellen. Adressante herinnert er o.m. aan, dat de vaststelling van dat salaris dateert van het jaar 1911dat de genoemde kweeke lingen in de school belangrijk en verant woordelijk werk verrichten en dat de Gemeenteraad tot een verhooging der salarissen van de kweekelingen met acte bij het voorbereidend onderwijs is over gegaan. waardoor de kweekelingen bij het l.o en u.l.o. bij dezen thans meer dan f 100 ten achter komen, voor welke achterstelling geen enkele reden is. ZILVEREN JUBILEUM MEVR. M. A. PIGGE-VAN DER KROFT Donderdag herdacht mevr M. A Pigge- »an der Kroft, chef-verkoopster in ,,Het warenhuis", den dag, waarop zij vóór jaar bij deze firma in dienst trad. Woensdag werd mevr. Pigge door de direc- je ontvangen en hartelijk toegesproken ter wijl haar tevens bloemen en een geschenk teider enveloppe werden aangeboden. Wassenhar, het aan natuurschoon zoo rijke, villadorp, herbergt een bijzondere instelling, n.l. het wandel-, vogel- en die renpark aan den Rijksstraatweg. Evenals alle parken heeft hét eenige jaren noodig gehad om te groeien, om volwassen te worden. Deze jaren zijn nu practisch ach ter den rug, al wordt het geheel ieder jaar nog uitgebreid en verfraaid. In dezen tijd van het jaar is de natuur er welhaast op haar mooist. De vele mooie boomsoorten met hun rijk geschakeerde groen'e loover- pracht zijn een verrukking voor het oog. In het loover verscholen, kwinkeleeren tientallen vogels. Er is heel wat te zien aan dieren en vogels. Om te beginnen is. dicht bij den ingang, een miniatuur villadorp ontstaan, waar van een aantal welgedane marmotten de bewoners vormen. Wanneer men deze speelsche inleiding voorbij is, lokt een gloednieuw aangelegd pad naar de rotsverblijven van de Hima- laya-beren oftewel zwarte kraagberen en van de ijsberen. De Kraagberen, die oogenschijnlijk zon der eenige vrijheidsbelemmering hun do mein bewonen, voelen zich hier bijzonder goed thuis en laten dat duidelijk merken door hun vrooljjke activiteit, die iemand zou doen vergeten, dat ze in Himalaya terecht voor de gevaarlijkste dierensoört doorgaan. De ijsberen zijn hun buren. Het „grappige” van hun.buren missen ze ten eenenmale. maar ze zijn wondermooi met hun roomkleurige, gestroomlijnde silhouet tegen de donkere, hoekige rots contouren. Niet ver van de beren is een nieuw verblijf verrezen voor de Guanaco. Op het „Oude Terrein” is een meerge zinswoning ópgetrokken, in den vorm van een gecombineerde runder-antilopen- zebra-stal Op het oude terrein is nog een andere aanwinst te zien, welke meer speciaal door moeder natuur werd geschonken: het echt paar Zilvervos heeft een voorspoedige tweeling. Tenslotte werd nog een flink stuk werk voltooid, te weten de serie buitenvolières langs het Vogelhuis aan den kant van de Theeschenkerij. Een nieuwe verschijning in het park is Marietje. een heerlijk vet jong varken. De dresseur van het park heeft de kunst verstaan dit „varkentje te wasschen". Ze kan namelijk walsen, springen en musi- ceeren. Ook Suzette. de olifant, gedraagt zich alleszins als een jongedame van educatie: zij eet aan tafel en vertoont haar balans oefeningen niet zonder gratie. Haar mu zikaliteit uit zich door middel van andere instrumenten, in casu een mondharmonica met een nieuwtje sinds verleden jaar drum-begeleiding. De tijgers en de panter hebben even eens heel wat in hun mars. Zij springen zonder aanloop 3 meter ver door ccniee hoepels heen, en toonen koordloopers. In dezen tijd van het jaar „zit” l.et voorjaar niet alleen in de hoo rnen en planten, maar ook in de dieren. Ze toonen zich levendig, loepen en sprin gen meer dan anders Herdenkings-zitting Haagsche rechtbank In het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout werd hedenmorgen een extra-zitting van de Haagsche rechtbank gehouden, ter herdenking van den over leden rechter mr. H. van Wageningen. Behalve door de weduwe, mevrouw A. van Wageningen-Salomons, werd de zit ting bijgewoond door mr. H. Haga, raadsheer, jhr. mr. dr. J. M. M. van Asch van Wijck, advocaat-generaal en mr. C. G. Jordens, substituut.-griffier van het Haagsche gerechtshof, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, deken der orde van advocaten, mr. A. F. Visser van IJzen- doorn, secretaris van den raad van toe zicht en discipline, zeer vele advocaten en het personeel van de rechtbank. De president van de rechtbank, mr. A. S. Rueb, gewaagde van den zwaren slag, welke de rechtbank heeft getroffen door dit verlies. Hij herinnerde aan de eer volle carrière van mr. van Wageningen in Ned.-Indië, eerst bij de rechterlijke macht en later bij de balie, vanwaar hij in 1927 naar Nederland terugkeerde. Spoedig volgde hier zijn benoeming tot rechter in de rechtbank te Utrecht waar-» na hij in 1931 als zoodanig In den Haag werd benoemd. Spr. herdacht het vele en goede werk, dat hij hier heeft verricht hierbiij vooral den nadruk leggend op zijn werk in de viciele kamer, speciaal wat betreft de behandeling van octrooi- zaken. Met zijn groote gaven van hoofd en hart was hij een sieraad van de rechtbank Van den overledene mag worden getuigd, dat hij een nobel man is geweest en een der beste rechters, die mr. ueb nog eenige gevoelvolle woorden tot de weduwe. De officier van justitie, mr. J. L. Nij- singh, sprak van mr. van Wageningen als van een goeden vriend en hoog staand mensch. Hij had alle gaven, welke een goede jurist niet kan ontberen. Der- gelijke juristen zijn de peilers waarop de goede reputatie van de Nederlandsche justitie berust Ook bij zijn optreden als rechtercommissaris voor strafzaken kwa men zijn bijzondere gaven hiervoor tot uiting. Ook* mr. Nijsingh sprak tenslotte de weduwe toe. Jhr. mr. E. C. U. van Doorne deken der orde van advocaten, verklaarde, dat de rouw van de rechtbank ook de rouw van de balie is. Hij betuigde de recht bank eerbiedige deelneming met dezen zwaren slag, door het verlies van dezen man van groote bekwaamheden en hooge levensopvatting. Ook deze spreker her dacht in het bijzonder zijn werk ten GEMEENTELIJK LYCEUM BILDERSSTRAAT 11 In verband met de toeneming van bet aantal leerlingen van het gemeentelijk ly ceum aan de Bildersstr^at 11 is het te voorzien, dat bij den aanvang van den nieuwen cursus in September 1941 twee tot dusver buiten gebruik gebleven leslokalen zullen moeten worden bezet. Voor deze lokalen, waarvoor destijds geen meubelen zijn aangeschaft, zullen dan noodig zijn 24 twee-persoonsbanken, 2 hooge stoelen, 2 gewone stoelen en 2 tafels. De directeur der Gemeentewerken raamt de kosten van deze meubelen op /1650. B. en W. stellen den Raad voor deze aanschaffing goed te keuren. VAN WIE ZIJN DEZE RIJWIELEN Aan het hoofdcommissariaat van poli tie, Alexanderplein 15a, bevinden zich een drietal heerenrijwielen, welke ver moedelijk van misdrijf afkomstig zijn. Het signalement van deze rijwielen luidt resp.I. merk „Eysdnk”, zwart met oranje bies zwart celluloid stuur met nikkelen bel, ,,Ria” zadel (lm. Terry), Torpedo terugtraprem, „Spurt” voor band, Mobile Cord” achterband. Ver moedelijk ontvreemd in de Binckhorsüaan II. Ongemerkt, zwart en ongebiesd, zwart celluloid stuur met nikkelen bil, bruin- tederen zadel merk Panter „Torpedo terugtraprem, „Eterna” voorband. „Kon gers” achterband. Vermoedelijk ont vreemd in de Achterraamstraat. III. On gemerkt, oud model, geheel zwart en on gebiesd, bruin ledêren „Elda’” zadel te rugtraprem, „Englebert” voorband, ..Darlington"’ achterband, vermoedelijk ontvreemd in de le van der Kunstraat. Dc commissaris van politie van den Justitieelen dienst B., verzoekt eventueele gegadigden zich voor herkenning te ver voegen aan zijn bureau Alexanderplein 15a (kamer 19), op morgen, tusschen 12 en 2 uur n.m. bezieling, waarmee het groote’ stadsspel werd gespeeld vergoedde ruimschoots het tekort rieën, waarin de natuur doen berusten. Verondersteld werd, dat den Haag moest worden verdedigd tegen aanvallen uit Rotterdam, Leiden, Gouda en tus- schengelegen plaatsen, zoomede van de Zeeuwsche eilanden. De Hagenaars kon den hierbij rekenen op hun bondgenoo- ten uit het Westland, zoomede uit Was senaar en Voorburg. Nabij het aloude „Boorhuis" waarin de staf van de verdedigende partij was gevestigd was aan een hoogen storm- mast de groengele Haagsche vlag ge- heschen en nu was het de bedoeling, dat de aanvallers zouden pogen, deze vlag neer te halen, in welk geval den Haag als „ingenomen” zou worden beschouwd. De aanvallers droegen een blauwen, de verdedigers een rooden band om den arm. Bij de „gevechten” moesten de tegenstanders trachten elkander het bandje afhandig te maken. Zij die het bandje op die wijze verloren hadden, werden als gesneuveld beschouwd. Patrouilles en verkenners werkten aan beide zijden ijverig om den strijd te doen slagen. Op het stafkwartier kwa men telefonisch of per boodschapper de verschillende berichten binnen. Zoo wer den gevechten geleverd bij het Holland- sche Spoor, aan de spoorhalte Pompsta- tionsweg. aan het station Laan van Nieuw-Oost-Indië en in het Haagsche Bosch, en verder op de meest verrassende plaatsen. Terwijl een in het Haagsche Bosch binnengedrongen groote afdeeling van de aanvallende partij in het heetst van den strijd alle aandacht van de ver dediger vergde, slaagde tenslotte een kleine afdeeling aanvallers uit een an deren gevechtshoek er in, de wacht bi; de vlag te overrompelen en de vlag te veroveren. Bovendien leverden vijf stormers van de aanvalspartij de prestatie om van den Vijverberg naar het eilandje in den Hofvijver te zwemmen en daarbij de electrische stadscentrale, die veronder steld was, zich daar te bevinden, in han den te nemen. Hiermede was voor de aanvallers de overwinning bezegeld. Van twaalf tot twee was er rust, tij dens welke een verbroederingsmaaltijd ten Malievelde werd genuttigd. in den namiddag legden eenige hon derden nieuwe stormers en stormsters de gelofte af bij de oranje-blanje-bleu-vlag, waartoe op het Malieveld ruim 1500 Jeugdstormleden waren bijeengekomen. De hoofdstormer, de heer van Geelker ken, was, vergezeld door kornel Nije, hierbij aanwezig. De zon koesterde thans. Schout Muller gaf, nadat de jongens en i- een Jeugdstorm. Twee jaren geleden was de Jeugd storm uit geheel Nederland ten getale van 1300 te Bussum bijeen, verleden jaar waren het er 1500 uit het heele land en thans zijn het er meer dan 1500 uit één gewest Deze dag. aldus spreker, werd nat be gonnen, maar allengs is het zomersch *fcer geworden. Spreker zag hierin een zmnebeeld voor den Jeugdstorm, die n *ve,neens een gelofte voor den zomer be- teekent De jeugd heeft behoefte aan lei- a*ng, anders verveelt ze zich. De Jeugd storm moet de eenheidsorganisatie wor- jeuKd VO°r Seheele Nederlandsche Nadat een stormer en een stormster als vertegenwoordiger van alle nieuwe leden ue gelofte van trouw aan vaderland en Nationalen Jeugdstorm op de vlag hadden 'J'Relegd, volgde de massale bevestiging dezer gelofte. WilhelrnCCn Werd hct zcsdc vcrs van hct Hoofdstormer van Geelkerken sprak t^rna dc. >n een geestige rede e.n lLaf a s z*jn wensch en verwach- J "«te kennen, dat er het volgend jaar zouden z«n- Jeugd storm strijdt voor het goede en hij zal k?ade vernietigen De jeugd van H®durland m°et zich kunnen uitleven. La/ Toet levens weten, wat een goe de discipline eischt, want zij is de toe- knmst van het Nederlandsche volk. Ko k °rden varL 1°^ werden gebracht aan banheer van Hamond voor de verdedi gende en banheer van Anrooy voor de aanvallende partij als leiders van het ^,r°T stadssPel, zoomede aan banvrou- e Teensma, die voor de meisjes de speel- en sportdemonstraties had geleid. Men zong nu gezamenlijk „De dag is ten einde In marschformaties werden de niet- Haagsche deelnemers, voorzoover zij per trein huiswaarts keerden, naar de sta tions Staatspoor en Hollandsche Spoor vergezeld. Publiek wordt niet gedupeerd Naar wij vernemen, zijn er van de on geveer zeshonderd slagers, in den Haag gevestigd, ongeveer vijftig, die voor het vleesch, dat aan hen was afgeleverd, te weinig bonnen in hun bezit bleken te hebben. De leider van de Plaatselijke Toewijzings-Commissic sluit deze slagers gedurende tweemaal acht dagen van de vleeschvoorziening uit Om de vleesch- voorziening van de burgerij niet te be moeilijken, sluit men de vijftig slagers niet allen tegelijk uit Gedurende de eer ste twee maal acht dagen worden vijftien hunner uitgesloten, de volgende tweemaal acht dagen vijftien andere slagers ent Zoo worden de uitsluitingen van het vijf tigtal over enkele maanden verdeeld De Plaatselijke Toewyzings-Commissie zorgt er voor, dat het vleesch dat anders voor de - thans uitgesloten - slagers beschikbaar zou zijn gesteld, gedurende den tijd der uitsluiting beschikbaar komt voor in de buurt van de uiigeslotenen wonende jagers. De laatsten ontvangen dus vleesch zoowel voor hun eigen kan ten als voor de verbruikers, die van de ttians uitgeslotenen vleesch betrekken In den regel kunnen de klanten van een uit gesloten slager zonder moeite vleesch van een anderen slager in de omgeving van hun woning betrekken s vai Wanneer een huisvrouw daarbij echter bezwaren mocht ondervinden kan zü tusschen s morgens half negen en 's na middags half zes, de Plaatselijke Toewij- (telefoonnum mer 118220). Deze geeft dan aan een sla ger m de buurt van de klaagster dracht, vleesch aan haar te leveren. P' Het is voorgekomen, dat een uitaeslo- tklantCn opbc“ -e mededeeung, dat er de volgende week geen vleesch beschikbaar zal zijn. Om eigen tekortkomingen bij de inlevering van bonnen te verbergen, vestigt hij den indruk alsof er in het algemeen gLn vleesch voor de burgerij zou worden be schikbaar gesteld. Natuurlijk is dit in de hoogste mate onbehoorlijk. De klant die een dergelijke mededeeling van zijn sla ger mocht krijgen, schenke er geen ge loof aan en stelle er onverwijld de Plaat selijke Toewijzings-Commissie van in kennis De vleeschvoorziéning van de burgerij verloopt behoorlijk en de Plaat selijke Toewijzings-Commissie controleert regelmatig, of de slagers het vleesch beschikking’ van het publiek stellen. Vs.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9