Darlan’s besprekingen met den Führer '1 I Maan: 24 Mei onder 7.45 u. s nam. 25 Mei op 5.37 uur v.m.; g onder 8.45 uur nam. 26 Mei op 6.10 uur v.m.; onder 9.43 5 uur nam. Zaterdag 24 Mei. Parade W ang-T sj ing-W ei voor lil I I I f ft ««««««««««««««<««««««<««<«<«,.- fio. 17884. 1941. de van Een extra ei m a Eenige zomerkleeding zonder punten, doch op letterbon HET NATIONALE PLAN N i A I I 2 A I 1 2 1 8 i regeering te Vichy Geen uitlevering van vloot noch afstand koloniaal gebied F7 Megerle over de Ameri- kaansche politiek De invoering van den dienstplicht in Ulster De indruk in Berlijn VERDUISTEREN Heden van 9.42 uur n.m. tot 5.31 uur v.m. i Morgen van 9.43 uur n.m. tot 5.30 uur v.m. I I I Londen verwacht een breuk met de hel éénjarige beslaan der Nanking-regeiering .werd een parade gehouden Noord-Iersche premier naar Londen ontboden Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. No. 394920 2 2 A I I I I Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Kunstzijden japon en bad costuum of zwembroek Extra broodrantsoen in ver band met de aardappelen distributie Naar aanleiding van Bon 24 aangewezen Ter aanvulling van het vleeschrantsoen De ontvangst in Frankrijk Oorlogsverklaring aan Engeland niet verlangd Status quo van Martinique blijft gehandhaafd HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1RN: in Pétain discrediet te hebben niet ver- de van de een .(Orbü-Hollajjd/ I uitleveren, koloniaal Hij laatste is waar succes aan het werk kan gaan. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerlki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarlef van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afx. nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 snelheid, waarmede de Engelsch-Fransche betrekkingen aan het kwijnen zijn Het is daasom duidelijk, dat Londen een nieuwe richting tegenover Frankrijk zal inslaan Niettemin zal Londen de tactiek voortzetten om over het hoofd der re geering van Vichy heen een beroep te doen op het Fransche volk, aldus seint het D.N.B. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat met Ingang van heden wordt bepaald, dat gekocht en afgeleverd mag worden zonder inneming van textielpunten op bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor en op bon „A” van alle textielkaarten een badcostuum of zwem broek Den detailhandel zal nader per circu laire worden bekend gemaakt wat er met de in ontvangst genomen „K“- en „A’’- bonnen zal geschieden en welke herbe- voorradingswaarde hieraan zal worden toekend Deze K- en A-bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden in geleverd t A i A 2 A 2 A A A I 8 A i A 8 1 2 A 1 8 A A 2 2 8 Naar uit het Reuter-bericht verder blijkt wil Engeland het tankschip niet vrijlaten. De Fransche regeering zal, naar ver luidt. tegen het in beslag nemen van de „Sheherazade" door tusschenkomst van de Vereenigde Staten protesteeren. Volgens Reuter heeft het Britsche ministerie van blokkade gisteren medegedeeld, dat een definitief afbre ken der betrekkingen tusschen Enge land en de regeering te Vichy voor de deur staat Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scnevemngen, Keizerstr 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There, siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 - --L. L-.—-g! Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Fransche politieke kringen heeft uitdrukking gegeven aan de over- van Darlan in staat zijn om zooveel mogelijk te voor zien in zijn onderhoud, door productie voor eigen verbruik en voor den uitvoer. Maar gelukkig wordt ook aan den socia len kant van deze zaak volle aandacht ge schonken. Een volk heeft nog andere be hoeften dan de allereerste materieele. Wij denken niet- alleen aan het belangrijke vraagstuk van de volkshuisvesting, op welk punt in ons land, reeds veel goeds is tot Londen over de rede van Darlan De Londensche correspondent van de „"New York Times” schrijft een uitvoerig artikel over de reactie der rede in Lon den. Volgens kritisch oordeel zou deze rede een nieuw voorbeeld zijn van de De beslaglegging op het Fransche tank schip „Sheherazade” is, naar P.eüter voorts meldt, daarom geschied, omdat tus schen Engeland en de regeering te Vichy, een definitieve breuk dreigt Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat ter aanvulling van het bestaande vleesch- rantsoen gedurende eemgen tijd wekelijks één extra ei zal worden gedistribueerd. In de week vóór Plnksteren zal deze extra verstrekking op een nader aan te wijzen bon voor de eerste maal plaats hebben maarschalk brengen. Samenvattend kan Darlan in diepe en stemming met den chef van den staat maarschalk Pétain. was, toen hij deze verklaring aflegde Darlan is in waarheid de uitvoerder van de politieke gedachten van den maarschalk. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscheri. maakt bekend, dat ter aanvullingvan het aardappelrantsoen voor het tijdvak van Maandag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra brood rantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Maandag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bon 24 dus niet, zooals met bon 21 het geval is, recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. men zeggen, dat volledige overeen- Ook een rede van Lindbergh Behalve Wheeler heeft ook Lindbergh op de anti-oorlogsvergadering van het comité „America First” het woord gevoerd Lind bergh verklaarde o.m. dat bij en de aan wezigen gelooven in een onafhankelijk lot van Amerika. De Amerikaansche jongens Zullen niet meer over den Oceaan gestuurd worden en sterven, opdat Engeland. Duitschland, Frankrijk of Spanje andere landen kunnen overheerschen De Ver eenigde Staten zullen elkeen bestrijden, die poogt zich te mengen in de zaken van het Westelijke halfrond. Ik ben tegen den oorlog, aldus Lind bergh. omdat ik hem noodlottig achtte voor Europa en wist, dat Engeland en frankrijk hem niet konden winnen. stonden den oorlog geestelijk en stoffe lijk 'voor te bereiden, hebben zij toch den oorlog verklaard. Wij hebben hem verleren door de schuld en nalatigheid dergenen, die ons daarin meegesleept hadden. Na eer onbeschrijfelijke cata strophe is de maarschalk geroepen om het lot des lands in handen te nemen en hij verzocht om een eervollen wapen stilstand. In Juni 1940 had de overwinnaar den wapenstilstand kunnen weigeren. Frank rijk verpletteren en Frankrijk van de wereldkaart vagen Hij heeft dit niet ge daan. In Mei 1940 verwaardigt de over winnaar zich tot onderhandelingen met de Fransche regeering. Sedert de bijeen- koms van Montoire. toen tot het beginsel der samenwerking werd besloten, heeft Frankrijk door re£tej uitdrukking ge geven aan zijn wensch tot voortzetting van deze politiek. Deze gestes zijn voor den kanselier aanleiding geweest ons verzachtinge- van de gevolgen der ne derlaag en van de wapenstilstandsbepa- lingen toe te staan, welke verzachtingen u bekend zijn. De diplomatieke medewerker van de „Berl. Borsenztg.", dr. Karl Megerle, schrijft over de pogingen van de Ame rikaansche diplomatie, neutrale Euro- peesche regeeringen tot deelneming aan den oorlog aan den kant van Engeland te bewegen. Er bestaat onder de regee ringen van Europa, die voor de Ameri kaansche'diplomatie nog open staan nauwelijks een, schrijft Megerle, welke men de laatste weken en maanden met bluf, opschepperij, beloften en dreige menten geen onbehoorlijke voorstellen gedaan heeft. Aan de hand van voor beelden bewijst de bekende Duitsche publicist dan, hoe deze pogingen tot in terventie van de diplomatie der Ver eenigde Staten in Portugal, Spanje, Ier land, de Scandinavische landen, als mede in Turkije en het Nabije Oosten zonder succes gebleven zijn. De beslissende nederlaag heeft Roo sevelt echter in Frankrijk geleden, zoo vervolgt Megerle. Frankrijk liet zich noch door den greep naar zijn schepen, noch door de dreigementen tegen zijn koloniën bang maken en liet den Ver- eenigden Staten weten, dat 't zijn bezit met de wapens in de hand zou verdedi gen. In Europa is er thans geen punt meer, waar het intervention isme met kans op De oude wereld wijst het van de hand, haar lot door Roosevelt te laten be palen. Verklaringen van senator Wheeler Het D.N.B. seint uit New York: In èen massavergadering te New-York van het comité „America First’, heeft de democratische senator Wheeler ver klaard, dat hij evenzeer tegen het na- tionaal-socialisme, fascisme en commu nisme is, als tegen de Britsche imperia listen, Amerikaansche torries en alle oorlogsophitsers. Het gepraat over on- dergrondsche actie en vijfde colonne is een onbeschaamde toespeling, temeer nu op het oogenblik een Britsche am bassadeur door Amerika reist om het Amerikaansche volk enthousiast te ma ken, zijn zoons en zijn rijkdommen te offeren, teneinde het Britsche imperium te redden. Vervolgens zei Wheeler, dat een Duit sche invasie op het Westelijke halfrond onmogelijk is. Wanneer overigens Roo sevelt den raad wil opvolgen van de kleine kliek en een „onverklaarden oor log’ wil voeren, dan zouden de gevol gen van den oorlog tot een dictatuur leiden. Het A.N.P meldt uit BerlijnDe radio rede van Darian werd gisteravond in politieke kringen te Berlijn gekenmerkt als een uiteenzetting, welke niemand kon verwonderen en ook niet anders werd verwacht. Men ziet hierin vooral afwij zing van al wat van Engelsche zijde is verondersteld omtrent de Duitsch—Fran sche onderhandelingen en beschouwt deze rede als een antwoord op Eden’s opmer king aan het adres vén Frankrijk in de Lagerhuiszitting van Donderdag, welke men hier driest vindt. De ..Völk'seher Beobachter” spreekt met betrekking tot de rede van Eden van een ..plompe bedreiging' die overi gens. gezien de houding van Engeland tot dusver tegenover zijn vroegeren bondgenoot, de ingewijden niet met ver bazing kan vervullen. Het doel is. de regeering van Vichy zoo te terroriseeren. dat zij niet de eenig verstandige politiek durft te voe ren, welke Frankrijk thans voeren kan. n.l. de politiek der oprichting van een blijvende orde in Europa De plaatsvervangende premier, ad miraal Darlan, heeft gistermiddag voor de Fransche radio een rede ge houden, waarin hij verslag uitbracht ove. zijn besprekingen met den Fü_.er. De Rijkskanselier heeft mij niet aan gespoord. zoo verklaarde Darlan, tot uitlevering van onze vloot aan hem. Iedereen weet en de Engelschen weten het beter dan wie ook dat ik haar aan niemand zal De kanselier heeft geen gebied van mij geëischt Hij heeft ook niet mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog verklaren. Waar om zou hij dat ook gedaan hebben Duitschland, dat alleen den oorlog ingegaan is, acht zich in staat hem alleen te beëindigen tegen welke coa- li dan ook. Tijdens het onderhoud is er geen oogenblik sprake geweest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht Frankrijk kiest volledig vrij den weg, waarop het zich begeeft lieden en toekomst hangen van het land zelf af. Het zal den vrede krijgen, dien het zelf verwerft ■la paix quelle se sera faite elle méme) Het zal in dc Europeesche organisatie de plaats innemen, dien het zichzelf bereidt. De oorzaken van Frankrijk'» nederlaag Herinnert u want zekere lieden schijnen dit tu vergeten - dat Frankrijk de zwaarste nederlaag uit zijn geschie- enis heeft geleden, dat drie vijfde van het gebied in Europa bezet is en wij an derhalf millioen gevangenen hebben. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten i„ het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben onze leiders en onze wetgevende vergaderingen de eene fout na de andere begaan en zich laten meesleepen tot de verdediging van belangen, welke niet de onze waren Zij hebben ons tot de be schermers van de kleine Europeesche volken gemaakt, zonder dat wij in staat waren de voor de vervulling van deze taak onmisbare wapenen te smeden Zij hebben het land slechts van een defen sief leger voorzier. Ofschoon onze leiders het Het D.N.B meldt uit Stockholm: De Noord-Iersche premier is. naar de Engel sche berichtendienst meldt, door Chur chill naar Londen ontboden om te spre ken over de invoering van den dienst plicht in zijn land Noord-Iersche nationalisten protesteeren De nationalisten van Noord-Ierland hebben gisteren naar „United Press" uit Belfast meldt, tegen dit voornemen ge protesteerd De protesten kwamen van arbeidersleiders en leiders der katholieke kerk. Zij verklaarden, dat de invoering van den dienstplicht in Ulster tot binnen- landsche onlusten zou leiden, daar een dergelijke maatregel niet alleen door de Ieren in Ulster doch ook in den vrijstaat als een inbreuk op het nationale leven van Ierland zal worden beschouwd. De hoogere belangen van Frankrijk Luistert goed naar mijn woorden Van het verloop der huidige onderhandelingen hangt de toekomst van Frankrijk, letter lijk af Het gaat voor Frankrijk om een keus tusschen leven en dood. De maar schalk en de regeering hebben het leven gekozen. Uw plicht is nauwkeurig óoor- geschrevenvolgt den maarschalk, steunt hem met al uw krachten, zooals ik het zelf ook doe. bij zijn werk voor de na tionale vernieuwing Laat u als hij en ik in uw gedachten en handelingen uitslui tend leiden door de hoogere belangen van Frankrijk aas vs, iuiivK-ss iv vuo voor jong en oud en voor alle lagen der bevolking, ook de breede. In dit opzicht zijn wij hier te lande in het algemeen niet misdeeld, doch het gevaar dreigt, dat door de noodzaak van een sterk economische besteding van den grond de terreinen voor de bevrediging van die andere behoeften al te zeer zullen worden ingekrompen, en óók. dat veel merkwaardig en weten schappelijk belangrijk natuurschoon, het welk een der rijkdommen van ons kleine maar zoo verscheiden land vormt, met het daarbij behoorende planten- en dieren leven zal verdwijnen. Een verlies, dat nimmer zou zijn te herstellen en te laat diep zou worden betreurd. Wij vertrou wen, dat zij, die in laatste instantie over de bestemmingsplannen moeten beslissen, ook voor dit nationale belang bij uit nemendheid een open oog zullen hebben. Men ziet: de taak van hen. die het Na tionale plan zullen hebben uit te voeren, zal ingewikkeld en zwaar zijn Zij zullen zeker niet iedereen en elke groep van be langhebbenden kunnen bevredigen; veel eer zullen zij niemand gehéél kunnen be vredigen, want ieder zal zijn offer moe ten brengen aan het algemeene volksbe lang, dat door dit breed opgezette en een ruimen blik vragende plan wordt gediend. ..De gedachte van het nationale plan mag met recht een uit Nederlandsch initia tief in den loop der jaren gegroeide en thans tot rijping gekomen vrucht heeten", constateerde dr. ir F Bakker Schut in zijn toelichting. Het is een reden temeer om ons over de totstandkoming van dezen overkoepelenden bovenbouw te verheugen. Menigeen zal, in de toekomst blikkende, reeds een verderen uitbouw voorzien Want de betrekkingen tusschen de men- schen houden in normale omstandigheden, niet op bij de grenzen der landen Wie vooruit ziet, ontwaart wellicht reeds de omtrekken van een bodem-en ruimte-or- dening in nog wijder verband, gepaard aan nauwe economische en sociale verhoudin gen, in continentaal of Europeesch verband wellicht zelfs heel in de verte in een vreed zaam wereldverband Doch laat ons voor- loopig tevreden zijn en méér dan tevreden met hetgeen thans voor ons in nationaal opzicht is bereikt Het oordeel van Aiken De lersche minister van defensie, Aiken, verklaarde in een persgesprek met „International News Service" dat de be trekkingen* tusschen Engeland en letland voor de komende generaties in gevaar zijn gebracht. De Engelschen hebben, aldus Alken, om een dienstplicht te handhaven, meer mannen noodig dan Noord-Ierland voor den dienst zou kunnen opbrengen. Het lersche volk wil niet gedwongen worden aan dezen oorlog deel té nemen. aanzien van de beschikking en ruimte. nieuws. Zulk een Beperking van anderen en vooral van belang is er steeds in meer- mindere nate geweest waar van .„...ke samenleving der inensChen Bepaald grondgebied >prake was z?"' van der Kaa in zijn de vaak strenge keu- In ons land werd de goede richtingge- soort bouwwet en 7 u. v.m.: 3 In men tuiging, dat d^ verklaring niet alleen in Frankrijk en in het Fran sche imperium maar ook in de geheele wereld reacties zal hebben. Men wijst er in deze kringen op. dat de onzekerheid over de Duitsch—Fransche betrekkingen van belanghebbende zijde uitgebuit is voor de verspreiding vam tendentieuze geruchten Deze opheldering omtrent besprekingen te Berchtesgaden is in staat alle twijfel en alle dubbelzinnig heden in de wereld te verdrijven, waar van men zich in het buitenland heeft be diend om het werk der ^regeering Het Nationale plan waaromtrent men de uitvoerige toelichtingen zal hebben gelezen heeft de beteekenis van een belangrijken stap op den weg naar ordening van de samenleving, bin nen nationaal verband. Het heeft be trekking op het gebruik, dat in ons land wordt en zal wdrden gemaakt van den grond en van de ruimte boven, even tueel ook in of onder, den grond. Aan I' den grond en aan die ruimte immers worden vele en uiteenloopende, ja vaak tegenstrijdige eischen gesteld, overeen komstig de veelheid en verscheidenheid van de behoeften der maatschappij. Men denke aan landbouw en veeteelt, tuin- en boschbouw, aan de industrie den handeL aan het verkeer te land, te water en in de luchL aan de woonbe hoeften van onze bevolking, aan haar behoefte aan recreatie in de vrije na tuur, aan het behoud van natuurschoon, aan de landsverdediging tegen natuur lijke en menschelijke vijanden, enz. Al deze uiteenloopende eischen zijn te strenger naarmate een land dichter be volkt is en ons land is zéér dichtbe volkt, terwijl een snelle toeneming dier dichtheid mag worden verwacht. Dit be- teekent, dat nu reeds veel en in de toe komst nog méér van onze leefruimte en onzen bodem wordt gevergd. Het Nationale plan moet worden be schouwd als de voltooiing van het werk, dat reeds in een reeks van voorafgaan de jaren hier te lande is voorbereid en ten deele tot stand gebracht een plan en een werk dus van „Nederlandsch fa- bricaat”, al heeft men door de om standigheden een dankbaar gebruik kunnen maken van de wetenschap en de ervaring, welke men in dit opzicht met name in Duitschland heeft opge daan. Het ligt voor de hana, dat vooral in een dichtbevolkt land men het gebruik van den grond niet aan particulieren en ook niet aan groepen van belanghebben den kan overlaten Het gevolg zou zijn, dat men bij het dienen van het ééne be lang tal van andere, en veelal niet min der groote. belangen over het hoofd zou zien, waardoor op den duur een min of meer chaotische toestand moet ontstaan, waarbij allerlei gewichtige zaken in het gedrang komen, tot onnoemlijke scha de voor het volksbelang in zijn vollen omvang Wat volstrekt noodzakelijk is, js een beperking van de vrijheid van particulieren en groepen en een zoo juist en zoo rechtvaardig mogelijke on derlinge regeling van hun belangen en van de daaruit- voortvloeiende hande lingen ten over grond Dit Is niets in het belang het algemeen dere of 1--- een werkelijke op een L-^- - Terecht herinnerde ir toelichting o.a aan c ren in de middeleeuwen epn eroote stap in de g- daan bij de totstandkoming van.de Wo- nmgwet die tevens een soort bouwwet X regelende de uitbreiding van steden m’dorpen, de vaststelling van rooilijnen ra ta uitvloeisel van die wet ontston den voor tal van grootere en clei.iere ge meenten uitbreidingsplannen. Een ver dere stap werd gedaan toerr in ihji “e Woningwet Depaa>de, dat verschillende ge. meenten gmmenlijk uitbreidingsplannen kunnen maken, met medewerking g stand gebracht; maar ook aan de behoefte deputeerde Staten der provincie. aan natuurschoon en ruimte voor licha- practijk is echter van die hevoeg melijke en geestelijke ontspanning van al- gewestelyke uitbreidingsplannen lerlei aard, gezondheid en levensvreugde ken, slechts weinig terecht gekorn VOOr jong en oud en voor alle lagen der - Toch werd de behoefte hieraan s.erK gevoeld. Dit ligt ook voor de hand. Want evenzeer als particulieren of groepen door hun op zichzelf staande plannen elkander ïeelijk in de wielen kunnen rijden en het algemeen belang deerlijk schaden, zal dit ook het geval zijn als aan elkaar grenzen de gemeente op eigen houtje plannen maken zonder voldoende voeling met el kaar te nouden en hun projecten op el kander te doen aansluiten, dan wel hun gezamenlijke belangen in één gemeen schappelijk project zoo goed mogelijk te ;eheel, d.i. bestaand voorbeeld hiervan Is Op weïkrt.oeedu het Rijkswegenplan) wijze dit zal geschieden, met instantiè”'er m". verscheidene Bevoegde - n met gebruikmaking van de krachten aan onze uni- noogescholen bij de voon- ‘n de onzen lezers bekende eerst/?.! °?nde uiteengezet den gPletaaon Za' ^uurlijk moe- znisch gebruik „L T een. scherp econo- -it zal een lfw,d<cr! ?rond. ^aar zon- Mtrekkeljjk bevolking op 200 beperkt gebied met S.P.T. seint uit Washington: Het staatsdepartement heeft een officieele verzekering ontvangen van dt regee ring van Vichy, dat de Fransch-Duit- sche samenwerking geen betrekking heeft op de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat de status quo van Martinique en de andere Fransche be zittingen ongewijzigd blijft. Het D N B meldt uit Vichy, dat de ver klaringen van Darlan in het geheele land weerklank hebben .gevonden Het door hem uiteengezette standpunt is overal verstaan en goedgekeurd Het vertrouwen in maarschalk Pétain en admiraal Darlan, den uitvoerder van zijn wil. is sterker dan ooit Amerika nog niet geheel gerust gesteld Dc verzekeringen van Darlan de te Washington heerschende bezorgd heid over de Duitsch-Frausche samen werking wat verminderd Toch verklaart men in krihgen. die in nauw contact met de regeering staan, aldus United Press, dat Darlans verklaringen geen positieve belofte inheuden, dat aan Duitschland niet op de een of andere wijze de Fran sche vloot ter beschikking zal worden gesteld. Op de persconferentie gisteren ont week Roosevelt de vraag, of hij den toestand met betrekking tot Vichy ver beterd achtte .als gevolg van de radio rede van admiraal Darlan. dienen Doch ook als men er in zou slagen, het stelsel der gewestelijke plannen door de inmenging van hboger gezag tot een suc ces te maken, zou deze verbetering nog niet afdoende kunnen heeten. Men zoü dan voor bepaalde streken een ordening krijgen voor de bestemming van den I?1?., j ^°?T woon-, industrie- en land bouwdoeleinden, voor natuurschoon en recreatie-oorden. voor aansluiting van land- en waterwegen, enz.), maar het verband tusschen die streken onderling n?8 ontbreken en daarmee de meest logische, nuttige en gewenschte regeling nuft. "et gebeele gebied van ons land. **’*rlh zal nu het Nationale plan voor- Het de totstandkoming van goe- of streekplannen sterk m'dker?n' n,ede in provinciaal verband dat h/u1 tegelijkertijd zorg dragen, zal bestemming van grond en ruimte band k bezien en verzorgd in het ver- als epn” ihet ®ro°te nationale geheel, d i. Jang (Eengbr*en Neder,andsch volksbe- bier te lande Op welke nsehukeimg van initantiet en met bereiding, is toelichtingen Li de r ten worden der dit een UI

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1