RENARD C1E Nieuwe Engelsche vlootverliezen De onrust in de Mohammedaansche landen spitst zich toe W GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN w iK fine Champagne 0 ONE HOUR 0 CLEANING SERVICE het van nieuwe nac De opbouw Frankrijk De slag op den Atlantischen Oceaan INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier Pijpleiding in Palestina door Arabieren in brand gestoken Het Iraksche legerbericht HAAGSCHE COURANT Zaterdag pa?. 2 F ENGELAND DUITSCHLAND ITALIË DE DOODSLAG TE TUBBERGEN IERLAND 1 ONühKWiJN KA KERK Engeland niet bij machte zijn positie te verbeteren VEREENIGDE STATEN Menzies in Nieuw-Zedand teruggekeerd De Duitschers in de Vereenigde Staten Geen Duitsche troepen door Turkije Roosevelt en de neutraliteitswet ZUID-AMERIKA. Drie torpedojagers en vijf motor- torpedobooten in de Middellandsche Zee vernietigd Duitsch-Italiaansche troepen binnen verdedigingslinie bij Tob roek 1 a Duitsche vliegtuigen boven Engeland Oade veete de aanleiding Britsche luchtaanvallen op West- Duitschland en Noorwegen De voedselvoorziening Koning George van Griekenland en prins Paul van Zuid-Slavië in Cairo CANADA 24 Mei 1941 le bl Japansche schepen op de Britsche zwarte lijst? NOORWEGEN Verbetering van havens en aanleg van kanalen RECLAMES DE EN 1 interneerd zullen worden. ds. J. C. n 4 Gibraltar geëvacueerd net laatste schip met moeden, dat koers gezet wordt naar En geland meldt, generaal breken, minister Ook ZILVER tegen noogen prijs THOMSONPLEIN 18 - TEL 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen DE GEARRESTEERDE VREEMDE LINGEN Volgens officieele gegevens van de immigratie-autoriteiten zijn de laatste dagen in totaal 280 vreemdelingen ge arresteerd en naar Ellis-Island overge bracht, aldus meldt S.P.T. De gearres teerden zijn voor het grootste deel Duit- schers en Italianen, die niet over de middelen beschikken naar hun land te rug te keeren. Het is nog niet bekend of deze personen gedeporteerd of ge- infornoord Ti lil on ntnrrlfln Landbouwer van wagen gevallen Gistermiddag had de 50-jarige landbou wer H. J. Nijkamp te Markelo het oncciuk, doordat zijn paard schichtig werd, acnter- over van den wagen te vallen. Hij bleef ernstig gewond liggen. Na medische hulp is hij naar zijn woning overgebracht, waar hij korten tijd later is overleden. Naar uit Aukland in Nieuw-Zeeland wordt gemeld, is de Australische pre mier, Menzies, aldaar met het clipper- toestel uit San Francisco aangekomen. Bij zijn aankomst in Wellington hield hij een rede, waarin hij zich hoop vol over het einde van den oorlog uit liet. Hij onderschatte de moeilijkheden, waarvoor Engeland in den Atlantischen Oceaan zou komen te staan, niet, doch hij achtte de patrouille-diensten van de Vereenigde Staten van het grootste be lang, aldus S.P.T. Menzies wordt morgenmiddag in Syd ney terugverwacht. Het A.N.P. verneemt van welingelich te zijde te Berlijn, dat de positie der Duitschers in de Vereenigde Staten aan dachtig wordt gadegeslagen. In politieke kringen verklaarde men gisteren, dat deze Duitschers niet bepaald te benij den zijn. Op de vraag, hoe de gearres teerde Duitsche zeelieden in Amerika worden behandeld, werd geantwoord, dat die behandeling verschillend is. In ieder geval zijn klachtgn over de behan deling der zeelieden tot Berlijn doorge- drongen. de verdedigingsinstallaties van Oeadis des Rasel Medaur door te dringen. Zij sne den de prikkeldraadversperringen door, verwijderden de mijnversperringen en legden zoodoende een aantal vijandelijke bunkers bloot - 'A .'.f. HERTOG VAN SPOLETO NEEMT AFSCHEID De toekomstige koning van Kroatië, de hertog van Spoleto, heeft zijn post als opperbevelhebber van het marine commando in het Noordelijke deel van de Tyrrheensche zee neergelegd en af scheid genomen van de autoriteiten en zijn medewerkers op zijn ouden dienst- post, de oorlogshaven La Spezia. Ned. Hërv Kerk. Beroepen te Otterlo de heer H, G. Ab- ma, cand. te Ede. Benoemd tot hulppred. te ’s-Graven- land ds. H. P. Stegenga, em. pred. te Bus- sum. Geref Kerken. Aangenomen naar Abcoude de heer J. van Buuren, cand. en hulppred. te Amers foort. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oud-Beyerland Maris te Sneek Bedankt voor Maassluis ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). Ned Prot. Bond. Benoemd tot voorgangster van de at- deeling Brielle mej. I. van Drimmelen. Britsche vrouwen en kinderen verlaten Cyprus Naar de „Popolo di Roma" uit Ankara bericht, hebben de Britsche autoriteiten op Cyprus een aanvang gemaakt met de eva cuatie van Engelsche vrouwen en kinde ren per vliegtuig. Eenheden van Britsche vloot in Gibraltar terug. Naar uit Algeciras wordt gemeld, zijn gisteren het Britsche vliegkampschip „Ar gus”, 2 kruisers en een flottielje torpedo jagers, komende van de Middellandsche Zee, Gibraltar binnengeloopen. Het vlieg kampschip, vertoont duidelijke beschadi gingen. United Press meldt uit Ankara: In ingelichte kringen verklaart men, dat tot dusver geen Duitsche troepen door Turkije zijn getransporteerd. Er zijn tot dusver ook geen aanwijzingen, dat hieroyer reeds tusschen Turkije c~ Duitschland onderhandelingen hebben plaats gevonden. Duitsch oorlogsmate riaal is tot dusver nog niet via Turkije ZITTING VAN DEN ECONOMISCHEN RECHTER Voor de eerste maal heeft gistermiddag de economische rechter te Amsterdam, mr. F. Tabingh Suermondt zitting gehouden tn het zaaltje van den politierechter in bet paleis van justitie. HetO.M. eischte in deze eerste zaak, die minder ernstig was en welke een winkelier betrof die verkeerde bonnen had geplakt, een geldboete van 25 gulden subs. 25 da gen. Conform den eisch veroordeelde de economische rechter den winkelier. Het departement van buitenland- sche zaken te Tokio deelt mede, dat de Japansche ambassadeur in Londen het verzoek heeft ontvangen naar Tokio te komen om verslag uit te brengen. - De Amerikaansche Senaatscommis sie voor tuitenlandsche politiek heeft een crediet van 20 millioen dollar goedgekeurd voor den aanleg van een Inter-Amerikaan- sche autostrada naar Panama. Volgens dit wetsontwerp dragen de Vereenigde Sta ten voor twee derden in de kosten bij, de rest wordt betaald door de republikeinen Costarica, Salvador, Guatamala, Honduras, Nicaragua en Panama. Reuter meldt uit Port of Spain, dat de vroegere koning van Roemenië, Carol, en mevrouw Lupescu in West- Indië zijn aangekomen. Reuter meldt, dat bij botsingen in Bombay de verliezen aan menschenle- vens gestegen zijn tot 11 dooden en 90 gewonden. De 57-jarige ambtenaar van het open baar ministerie Charles Speiss uit St Louis is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd een aantal brieven aan den president gestuurd te hebben, waarin hij gedreigd heeft den president te dooden. Naar de „New York Sun” meldt, wordt op bevel van het Amerikaansche ministerie van post en telegraaf het zen den van' postpakketten naar het bezette en het niet-bezette Frankrijk gestaakt Mo tieven zijn niet opgegeven. leiding van de torpedeering van het onder Egyptische vlag varende schip „Zam-Zam” dat, zooals bekend is, ook oorlogstuig aan boord had Men wees er op, dat Duitsch- land geen diplomatieke betrekkingen met Egypte onderhoudt. In politieke kringen te Berlijn verluidt, dat Egypte door bemiddeling van Zweden zou willen protesteeren Van Duitsche zijde werd voorts medegedeeld, dat spoedig een beschikking verwacht kan worden, voor de vrouwen, kinderen en missionarissen, die zich aan boord van het schip bevonden. President Roosevelt was gisteren op de persconferentie buitengewoon terug houdend. Op de vraag, of hij met Knox en Stimson van meening is, dat de neu traliteitswet veranderd moet worden, verklaarde Roosevelt, dat hij daarover uitsluitend iets in de kranten had gele zen. Hij weigerde een eigen standpunt bekend te maken. In politieke kringen te Washington vermoedt men, aldus het D.N.B., dat de president niet voornemens is, het Congres om wijziging van de neutrali teitswet te verzoeken, daar dit weer maandenlange debatten zou veroorza ken en de oneenigheid onder het volk verder zou versterken. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE ZEE LIEDEN IN COSTA RICA VRIJGELATEN ^Associated Press” meldt uit San José (Costa Rica), dat 136 daar vastgehouden Duitsche en Italiaansche zeelieden vrij gelaten en naar Panama gebracht zijn, vanwaar zij met een Japansch schip naar huis zullen reizen. De aanklacht tegen deze zeelieden wegens het tot zinken brengen van hun schepen is ingetrokken. MILITAIRE DIENSTPLICHT IN MEXICO Naar officieel wordt bekend gemaakt, zal per 1 Januari 1942 de militaire dienst plicht in Mexico ingevoerd worden, meldt S.P.T. Duitsch landgerecht DUITSCH PLAKKAAT AFGERUKT Op een dag in Februari j.l„ had de on geveer 45-jarige Amsterdammer K daar ter stede een plakkaat, dat een bekend making van den Höheren Polizeiführer vermeldde, opzettelijk afgerijkt. Een agent van politie zag dit en maakte proces-ver- baal op. Het Landsgerecht alhier heeft dien man tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Gisteren zijn 3 Engelsche torpedoja gers tot zinken gebracht bij geslaagde aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen en Stuka’s op schepen van de Britsche Middellandsche Zeevloot. Ver der werden 2 torpedojagers beschadigd; een daarvan geraakte in brand. Van 6 Britsche motortorpedobooten,' die een basis in het Oosten van de Middelland sche Zee wilden binnenloopen, werden er 5 vernietigd Duitsche vliegers heb ben elders in de Middellandsche Zee 2 in brand staande kruisers gezien, die door Duitsche Stuka’s waren aangeval len, aldus het D.N.B. Ter aanvulling van het Weermachtbe- richt wijst het D.N.B. o.a. op den zwaren slag, die het verlies van 4 kruisers voor de Engelsche vloot vormt, daar de krui sers door hun snelheid vooral in de Mid dellandsche Zee voor allerlei doeleinden zeer waardevol zijn. Het is nog niet uit gemaakt of zich onder deze 4 kruisers ook enkele der eenheden bevonden, die tevo ren door zware beschadiging buiten ge vecht waren gesteld. Zelfs afs men aan neemt, dat de 4 tot zinken gebrachte kruisers reeds den vorigen dag beschadigd waren, zou het verlies van 4 vernietigde en twee gedeeltelijk vernielde kruisers de helft vormen van alle kruisers, die in het Oostèlijk deel van de Middellandsche Zee na de versterking met Oost-Aziatische strijdkrachten waren gestationeerd. In de laatste dagen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, Duitsche en Italiaansche eenheden opnieuw met stoot troepen tegen den vestinggordel van To- broek geopereerd. Onder de bescherming van de eigen artillerie werkten de pio niers en infanteristen zich naar voren tot de nabijheid van de Britsche stellingen. Eenigen stoottroepen gelukte het tot in Door aitstroomend gas gedood Gistermorgen om zeven uur werd de 33-jarige gehuwde A. P., wonende in de Blomstraat te Groningen, bewusteloos door uitstroomend gas op zijn bed aange troffen. Een ontboden dokter kon slecht» den dood constateeren. VERSPREIDE BERICHTEN Naar de Londensche berichten dienst meldt, is lord Austin, de bekende automobielfabrikant, op 75jarigcn leef tijd overleden. Een der grootste bioscooptheaters van Ankara is door een nachtelijken brand verwoest. De aangrenzende ge bouwen van het blad „Oeloes” en van de directie-generaal der pers konden grootendeels behouden blijven. De Arabische wereld, zoo zegt men in politieke kringen te Rome, neemt steeds meer een anti-Engelsch standpunt in, hetgeen door de gebeurtenissen der laatste Weken wordt bewezen. De door de Arabieren in Palestina in brand gestoken olieleiding brandt nu reeds 3 dagen. Ook de anti-Engelsche beweging in Transjordanië grijpt snel <?m zich heen. Groote hoeveelheden anti-Engelsche vlugschriften worden onder de bevolking van Egypte verdeeld, waarin volledige solidariteit van de Egyptische regeering met Irak wordt geëischt. Gisteren heeft geévacueerden Gibraltar verlaten. Öp de kaden speelden zich opgewonden toonee- len af, meldt het D.N.B. De menigte barstte uit in kreten als „Wij weten niet, waarheen wij gebracht «worden.” De on tevredenheid steeg zoo hoog, dat de po litie moest ingrijpen Het doel der reis is nog niet bekend Eenerzijds denkt men, dat Jamaica de bestemming zal zijn, terwijl anderen ver- Over de Duitsche luchtactie tijdens den afgeloopen nacht boven Groot-Brittannië, meldt het communiqué van het Britsche ministerie van oorlog en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid, dat slechts enkele bommen gevallen zijn, die geringe schade hebben aangericht. Omtrent het drama, dat zich zooals ge meld te Tubbergen heeft afgespeeld, waar bij zekere-L. tijdens een twist in een café zijn metgezel B. W. met een mes doodstak, kan nog het volgende worden medege deeld Een zekere G. Weering had gerui- men tijd ruzie met een zekeren L. Wee- ring’s levenswandel scheen daarvoor oor zaak te zijn. Op Hemelvaartsdag ontmoet ten L. en G. V’. elkaar in een café, waar onvriendelijke woorden zijn gesproken over een oude kwestie. Later kwamen ook eenige vrienden van L. en zij besloten samen G. Weering onder handen te nemen. Des avonds om II uur trokken zij naar Nieuw-Amsterdam naar de boerderij van Weering, waar men al gerekend had op onraad, want op het lawaai van de aan vallers, kwamen een broer van G. Weering, B. Weering; zijn vader en zwager naar buiten. Er ontstond een vechtpartij, waar bij B. Weering met een dolkmes doodelijk werd getroffen. L. is later met een kennis L. en een zekeren K. aangehouden en naar Almelo overgebracht. Een der L.’s heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afge legd. INSCHAKELING VAN VROUWEN IN HET PRODUCTIEPROCES De V.P.B.-correspondent uit Berlijn meldtToen Hitler in zijn laatste Rijks- dagrede sprak over een ruimere inscha keling van de vrouw in het oorlogs- productieprobleem, werd in het binnen- en buitenland de meening geuit, dat de vrouwen en meisjes bij de wet gedwon gen zouden worden zich aan te melden. Voorloopig ligt het niet in de bedoeling een dergelijke wet te doen verschijnen, daar men er op vertrouwt, dat de werk krachten zich vrijwillig ter beschikking zullen stellen. Mocht het echter tot een wettige regeling komen, dan geschiedt dit niet uit gebrek aan vrouwelijke werk krachten, maar alleen uit overwegingen van sociale rechtvaardigheid. Het aantal vrouwen, dat een beroep uitoefent, is in Duitschland reeds zeer hoog. Men weet heel goed, dat de in schakeling van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces verre van ideaal is. Maar de oorlogsomstandigheden maken vrou wenarbeid noodzakelijk. Wanneer men het indexcijfer dter vrouwen, die een be roep uitoefenen, in 1932 op 100 stelt, zoo blijkt, dat dit getal in 1934 gestegen is tot 108.8. in 1935 tot 112.7, in 1938 tot 135.9. in 1939 tot 149.6, en in 1940 tot 150. Het aantal vrouwelijke arbeids krachten, dat sedert het uitbreken van den oorlog in het productie-proces werd ingeschakeld, bedraagt 300.000. Naar het D N B. meldt, is de Engelsche luchtmacht in den afgeloopen nacht met zWakke strijdkrachten naar West-Duitsch- land gevlogen. De Britsche vliegtuigen lie ten op verscheidene plaatsen een gering aantal brisant- en brandbommen vallen, zonder schade van beteekënis aan te rich ten. Nergens ontstond militaire schade. In den avond van 22 Mei trachtten af zonderlijke Britsche vliegtuigen de Noor- sche kust te naderen. Reeds na de eerste schoten van de Duitsche luchtdoelartillerie keerden de zwakke Britsche strijdkrachten onmiddellijk weer om, zonder een enkele bom te hebben neergeworpen. Oade Germaansche arn opgegraven Bij opgravingen werd In het Gelloo, op de Doesburger heide, bij Lunteren, een fraai gevormde urn van Ger- maanschen oorsprong blootgelegd. De urn verkeert in geheel ongeschonden staat De asch en stukjes van beenderen zijn op den J>ovenrand zichtbaar. Het ligt in het voornemen, de urn eenigen tijd aan de buitenlucht bloot te stellen, alvo rens tot verder onderzoek over te gaan. Vroegere Zuidslavische regeering naar Canada? Volgens een oericnt van „United Press uit Ottawa wil de vroegere Zuidslavische regeering van koning Peter zich in Ca nada vestigen. De lersche minister van - defensie, Aiken, heeft te Washington verklaard, dat het noodzakelijk zal zijn in Ierland het brood tot den volgenden oogst in September te rantsoeneeren, wanneer er niet spoedig scheepstransportmoge- lijkheden komen om 30.000 ton graan uit Amerika naar Ierland te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regee ring tot dusver niets had gehoord over Roosevelt’s kennisgeving, dat 2 Ameri kaansche schepen voor dit doel ter beschikking zouden worden gesteld, al dus United Press. SMUTS TOT VELDMAARSCHALK BENOEMD De Britsche berichtendienst dat de Engelsche koning Smuts heeft benoemd tot veldmaar schalk van het Britsche leger. BOUW VAN OORLOGSSCHEPEN DOOR STAKING VERTRAAGD Nadat admiraal Land voor de Se naatscommissie tot onderzoek van den stand der bewapening het optreden van het Amerikaansche leger had geëischt om de staking van machinisten op 5 werven te San Francisco te- heeft de plaatsvervangende van marine, Bard, verklaard, dat 17.000 arbeiders tot nietsdoen zijn genoodzaakt waardoor de bouw van oorlogsschepen ter waarde van 342 millioen dollar ver traagd wordt. Daaronder bevinden zich 4 lichte kruisers alsmede een aantal torpedojagers en mijnenvegers. Bard verzocht de regeering om ingeval van onwettige stakingen de fabrieken over te nemen. Oom Wouter, die vlekken *oo naar vond, Zag een handkar niet, die langt het Zijn pak vol met tmeer, Itrottoir ttond, Maar nu tie je 't niet meer Omdat Cleaning direct voor hem ft^aar stond. Chemisch reinigen en persen Colbert costuum I. 2.97 Regenjasf. 2.56 Mantelcostuum f. 2.56 D-nHaag L. Maardarv. 1 68b- Tal. 336610-395800 Amsterdam Haarlem Leiden Hilversum Beverwijk ZTS XTN Het Iraksche weermachtbericht no. 26 luidt als volgt Westelijk frontactiviteit van artil lerie en verkenningstroepen. Onze artil lerie heeft den vijand zware verliezen toegebracht. Onze Zuidelijke patrouilles hebben in verbinding met de ongeregel de nationale strijdkrachten in den nacht van 22 Mei de vijandelijke posten bij Makal en Sjoeeiba aangevallen en den vijand zware verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Vijandelijke vlooteenheden hebben op onze stellingen het vuur geopend. De schade is onbe langrijk. Luchtvlootonze vliegtuigen hebben verkenningsvluchten ondernomen boven Sinedelbane, Habanniyah en andere ge bieden en bommen geworpen op de in stallaties en schuilgelegenheden van 16 vliegvelden, waarbij branden .ontstonden. Vijandelijke formaties vliegtuigen werden door ons luchtwapen onder machinege- weervuur genomen. Al onze vliegtuigen zijn ongedeerd van deze gevechtshande lingen teruggekeerd. Politiestrijdkrachtenin verbinding met de ongeregelde troepen Onze politie strijdkrachten beheerschen nog steeds den toestand en vallen den vijand aan. De „Popolo di Roma” meldt uit Bei roet, dat volgens aldaar uit Cairo ont vangen berichten koning George van Griekenland per vliegtuig in Cairo is aangekomen Prins-regent Paul van Zuid Slavië en andere leden van de koninklij ke familie zijn reeds op 20 Mei in Egyp te aangekomen De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op het kamp van Rasjid, op Wasjwasj en andere gebieden des lands. Door de neergeworpen bommen werd lichte scha de aangëricht- Britsche hulptroepen vervangen wegens vrees voor overloopen Uit Beiroet wordt door het D.N.B. het volgende gemeldDe inheemsche hulp troepen van het Britsche leger, die aan de Syrisch-Palestijnsche grens waren opgesteld, zijn naar Palestina terugge stuurd en vervangen door Polen, Tsje chen, Tsjerkessen en Engelschen, omdat men vreest, dat zij zullen overloopen. Poging tot desertie in Syrië verijdeld Volgens een bericht uit Beiroet heeft de luitenant-kolonel Gollet, die in Syrië het bevel voert over een corps Tsjer kessen, in den nacht van Woensdag op Donderdag getracht, een bataljon van dit corps, onder het voorwendsel van ma noeuvres over de Syrisch-Palestijnsche grens te lokken, teneinde het aan de Britsche strijdkrachten toe te voegen. Toen de Tsjerkessen evenwel de bedoe ling van Gollet inzagen, maakten zij grootendeels aan de grens rechtsomkeert en begaven zij zich weer naar hun standplaats in Syrië. Een heel kleine afdeeling, die Gollet gevolgd was, werd door Fransche grenstroepen aan de grens omsingeld. Daarbij werd een onder bevel van Gollet staande majoor gevan gen genomen. Aan de zijde van de grens troepen werden 2 officieren, die de deser teurs probeerden te vangen, gedood. Gollet slaagde er in om met enkele sol daten de grens over te komen. Bagdad en het vliegveld van Damascus gebombardeerd Het Iraksche oppercommando maakt bekeed, dat Britsche vliegtuigen Bagdad hebben aangevallen. terwijl Iraksche vliegtuigen aanvallen op het vliegveld van Habannah hebben ondernomen. Bo vendien zijn bommen geworpen op in de haven van Basra liggende Engelsche ka nonneerboten. meldt United Press. Het vliegveld te Damascus is Donder dag door Britsche bommenwerpers aan gevallen. Uit Washington meldt de correspondent van de „New York Sun’-’ dat deskundigen van de Amerikaansche marine van mee ning zijn, dat Engeland waarschijnlijk nog dezen zomer bij den slag op den Atlanti schen Oceaan voor een wanhopige situatie zal komen te staan, aldus het D.N.B. De toestand is zoo, dat men in Amerikaapsche marlnekringen zich bezorgd de vraag stelt, of de Britsche vloot in staat is het werk te verrichten, dat noodig zou zijn, wanneer de „democratieën” den oorlog willen win nen. Zooals de commandant van de Ame rikaansche flottille op de Yangtse, schout- bij-nacht Glasford Donderdag verklaarde, maakt Engeland in den slag op den Atlan tischen Oceaan geen vorderingen. Daar komt nog de mogelijkheid bij, dat de Duit sche kracht ter zee op den Atlantischen Oceaan binnenkort terrein zal winnen. Vooral is men bezorgd over de kracht van het Duitsche leger en het luchtwapen. De Japansche vloot speelt eveneens een belangrijke rol in den slag op den Atlanti schen Oceaan. Zelfs wanneer de Vereenig de Staten zouden gaan deelnemen aan den oorlog, staat het volgens de meening in marinekringen niet vast, dat een combina tie van de Britsche en de Amerikaansche vloot de zeewegen kan open houden. Wan neer n.l. ingeval van een deelneming van Amerika aan den oorlog Japan eveneens aan den oorlog gaat deelnemen, zou het voornaamste deel van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan worden vast gehouden. Onder deze omstandigheden kan Engeland van de Vereen. Staten nau welijks noemenswaardige verlichting ver wachten. De Britsche scheepsverliezen, die toch al een gevaarlijken omvang hebben aangenomen, zouden ongetwijfeld nog grooter worden. Geen Amerikaansche schepen In Marseille vastgehouden In bevoegde Fransche kringen wordt verklaard, dat men van een in beslagne- men van 2 Amerikaansche schepen in Mar seille door de Fransche autoriteiten als repressaille voor de maatregelen tegen de in Amerikaansche havens liggende Fran sche schepen geen kennis draagt. Men wijst er in dit verband op, dat op het oogenblik in Marseille in het geheel geen Amerikaansch schip ligt. Het tot zinken brengen van de „Zam-Zam” Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat tot dus verre, anders dan buitenlandsche berichten wilden doen gelooven, te Berlijn geen Egyptisch protest is ontvangen naar aan- GROOTE WOUDBRANDEN IN ZUID-ONTARIO Te Toronto maakt men zich ernstig be zorgd over het lot van 100 houtvesters, dié in de wouden van Zuid-Ontario door razend snel om zich heen grijpende woud- branden zijn afgesneden. Het vuur heeft reeds tot ontruiming van verscheidene kleine dorpen genoodzaakt efi honderden houtvesters en jagers, die afzonderlijk in de bosschen leven, hebben hun wo ning in allerijl moeten verlaten. Ook in de provincie Quebec woeden woudbran- den; zij hebben reeds een schade van on geveer 10 mjllioen dollar aangericht. Honderden soldaten bestrijden tezamen met de woudpoiitie het vuur op een 80 k.m. lang front. Met betrekking tot een „United Press”- bericht, dat het Britsche consulaat in Los Angeles 11 Japansche schepen op de zwarte lijst heeft geplaatst, als' ver gelding voor beweerde ravitailleering aan Duitsche schepen, welke in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en in den Indischen Oceaan opereeren, verklaarde de woordvoerder van het bureau voor inlichtingen, dat hierover in Tokio tot dusver nog geen betrouwbare berichten aanwezig zijn. De Britsche maatregelen zijn echter niet onwaarschijnlijk. Van Japansche zijde kan men een dergelijk optreden der Engelschen niet begrijpen en slechts constateeren, dat hierop een reactie niet kan uitblijven. schuur van oliën, brandstoffen, katoen, koffie en andere tropenproducten zou vormen. Na bestudeering van een aan tal verschiHende routes koos men ten slotte de volgende: Oran - Oudja - Bou- arfa - Kenadza - Colom-Béchar - Beni Abes - Adrar - Reggan - In-Tassit. Van het laatste punt af zal de lijn in tweeën gesplitst worden, waarvan het eene deel naar Gao en Niamey, het andere naar Tjmboektoe en Segou loopt. De afstand van de Middellandsche Zeekust tot In-Tassit bedraagt 2300 km; dit traject heeft dit voordeel, dat er van In-Tassit tot Colomb-Béchar geen wandelende duinen voorkomen en dat in het zeer vlakke land geen rivierbeddin gen de lijn kruisen, waardoor het bou wen van kostbare bruggen vermeden wordt. De kostenberekening voor deze lijn beloopt rond 5 milliard francs. HET S.S. „MURLY” MET MAN MUIS VERGAAN Te Oslo is officieel bericht binnenge komen, dat het Noorsche s.s. „Murly” (1215 br. reg. ton) in den Indischen Oceaan met man en muis is vergaan. Het schip was in een hevigen storm te recht gekomen en doormidden gebro ken. De bemanning, welke uit 5 Noor sche officieren en 25 manschappen be stond, wist zich aanvankelijk in een reddingboot in veiligheid te brengen. De boot- werd echter door den orkaan tegen de rotsen te pletter geslagen, toen de bemanning uitgeput de kust na derde. Allen kwamen om het leven. getransporteerd. Men wijst er echter in kringen, die nauwe betrekkingen met de regeering onderhouden, op, dat zoo lang Syrië niet in den oorlog is verwik keld, het absoluut mogelijk is, private goederenzendingen, die aan firma’s in Syrië zijn geadresseerd via Turksch ge bied daarheen te zenden. Er wordt hier gezegd, dat de Duit schers en Italianen, die in Irak het bevel voeren, zoowel Duitsche alsook Fransche vliegtuigen inzetten. Deze Fransche vliegtuigen zijn machines, die in den oorlog tegen Frankrijk zijn buit gemaakt. De Duitsche ambassadeur von Papen hield zich gistermiddag 2 uur in het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken op. Naar verluidt heeft hij be- en-| sprekingen gevoerd over een nieuw Duitsch-Turksch handelsverdrag ter Waarde van 45 millioen Turksche pon den. HET TEKORT AAN ARBEIDS KRACHTEN S.P.T. meldtTusschen den leider der Spaansche vakvereenigingen, Salvador Merino, en de Duitsche regeering is een overeenkomst gesloten over het. zenden van Spaansche arbeidskrachten naar Duitschland. Er is rekening gehouden met arbeidsmogelijkheid voor 500.000 Spaansche arbeiders. Voorloopig zullen 2 a 300.000 man naar Duitschland ver trekken. De overeenkomst is gesloten te Berlijn, waar Salvador Merino zich op bet oogenblik bevindt. VON BRAUCHITSCH IN DE BEZETTE GEBIEDEN De opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, heeft verscheidene dagen in de bezette gebieden in het Westen vertoefd om troe pen te bezoeken en besprekingen te voe ren met commando-instanties van het leger en bureaux van het militaire be stuur. Een United Press-correspondent schrijft uit Vichy: Het opbouw-werk, dat maarschalk Pétain en zijn regee ring op zich hebben genomen, heeft in de eerste plaats ten doel Frankrijk de noodzakelijke „werktuigen" voor een maximale exploitatie van zijn nationale economie en zijn natuurlijke hulpbron nen te leveren. Binnen het kader van dit plan, dat als het „Nationale Uitrustings-Plan" bekend staat, speelt de scheepvaart de belangrijkste rol en dien ten gevolge hebben de groote Fransche havens de bijzondere belangstelling van de regee ring. Zoo is men van plan Marseille tot de belangrijkste haven der Middelland sche Zee te maken en voor de uitbrei ding van deze haven zijn alleen reeds 450 millioen francs ter beschikking ge steld. Bovendien zal de Noordelijk, gele gen rivierhaven Rouaan verdiept en vergroot worden; de kosten van deze werkzaamheden taxeert men op 100 millioen francs. Bordeaux, het groote centrum van den wijnexport zal betere overlaadinrichtingen krijgen, waarvoor om te beginnen reeds 90 millioen francs ter beschikking staan, en Nan.tes en St. Nazaire zullen voor de uitbreiding van hun havens 30 millioen ontvangen. Ook de kleinere havens zijn niet ver geten; zoo zal de haven van Sete in het departement Hérault gemoderniseerd worden. Tachtig millioen worden hier voor ter beschikking gesteld, een klein gedeelte komt ook aan andere kleine havens in het departement Finistère ten goede. Het ministerie van verkeer, dat met deze werken is belast, is daarmede reeds begonnen, en zal er, wanneer alles volgens plan verloopt, binnen 2 jaar mee klaar zijn. De 3 kanaalprojecten, waarover de laatste jaren veel werd gesproken, heeft men definitief laten vallen; het waren het „Canal du Nord”, het nieuwe Rijn-Middellandsche Zee kanaal en het „Canal des Deux Mers”. dat den Atlantischen Oceaan bij Bor deaux en de Middellandsche Zee bij Narbonne zou verbinden. Inplaats daar van zullen de reeds bestaande kanalen in de departementen Nord en Pas de Calais, alsmede het Oise-Canal dermate worden verbreed, dat zij geschikt zijn voor schepen van 340 ton. Daarentegen zou de bouw van een nieuw kanaal- systeem 1.700 millioen hebben gekost. Het is reeds mogelijk door het aan wezige Rijn-Rhöne-kanaal van den Ryn in de Middellandsche Zee te komen. Het is echter niet breed genoeg, om een werkelijk intensief internationale scheepvaart mogelijk te maken. De re- geenngsdeskundigen zijn echter van meening, dat het verkeer nooit groot genoeg zal zijn, om een hieuw Rijn- Rhóne-kanaal tot een lucratieve onder neming te maken. Het „Canal des Deux Mers’’ is blijk baar eveneens terzijde gelégd, daar de door dit kanaal verkregen verkorting van den scheepvaartweg niet echt vol doende schijnt; in het jaar 1934 schatte de Conseil Supérieur des Travaux Pu blics zijn bouwkosten op 42 milliard francs, en deze som moet thans wel verdubbeld worden. Daarentegen heeft de regeering een geweldig project goedgekeurd, namelijk den bouw van de Middellandschen Zee Niger lijn, waarvan deskundigen ver klaren. dat hij absoluut noodzakelijk is en die de «enig mogelijke verbinding tusschen de Middellandsche Zee en de rijke Centraal-Afrikaansche voorraad- in. in.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2