De ondergang Kreta uit de lucht door Duitsche van strijdkrachten aangevallen de voor Verplichte arbeidsdienst alle jonge Nederlanders I I I I de „Hood” No. 17885. het eiland op van Westelijk deel Engelschen veroverd Maandag 26 Mei. 1941. n.m. Het Met VERDUISTEREN van 9.44 uur 1 tot 5.29 X I I v.m. I I a I uur naar Zeeslag bij Ijsland met Duitsch eskader Arbeidsverordening verschenen Het Duitsche Weer- machtbericht Italiaansche weer machtbericht een torpedovliegtuig het strijdtooneel Treffers in de kruitkamer Do vernietigde Britsche slagkruiser „Hood in BELGIS 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Het relaas van een ooggetuige Kaart van pelt Geen Duitsche troepen vüandeiüke uniformen neergelaten No. 394920 No. 116364 Luchtwapen leidde de landing der valschermjagers in Zware verliezen van de Britsche vloot Maan: 26 Mei onder 9.43 u. s nam. 27 Mei op 6.49 u. v.m. x onder 10.36 uur nam. a Kisamoe HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: 3 n<et nader aangeduide een- (Holland) in (Zie verder le blad, pag. 2.) R Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. half het die in als A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor) Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswIJa, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 Zuidoostkust. Zij van 3500 b.r.t. tot Hood” het Het zee Het 354e Italiaansche Weermachtbericht, - - luidt als moest omkeeren, meldt het D.N.B. Deze operaties stonden, evenals de slag bij Ijsland, onder leiding van vice-admiraal Lütjens als plaatsvervangend vlootchef. In een ooggetuigeverslag, dat het D.N.B. heeft ontvangen van de landing van valschermjagers op Kreta wordt gezegd: Het eskader torpedovliegtuigen, waar mede ik vlieg, heeft tot taak het nade ren van de ontelbare transportmachines te beschermen en de landing der val- schermtroepen tegen vijandelijke lucht aanvallen te dekken. De hemel is stra lend blauw en slechts hier en daar ziet men enkele dunne slierten wolken, wan neer wij met Kreta als doel starten. van Kreta (Herakleon) is 210 k.m. Ten Oosten van Caneas in een diepen inham ligt de Soedabaai, de ligplaats van de Britsche vloot; verder zijn op het kaartje de vooanaamste havens van het eiland aangegeven. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Duitsche valschermjagers en troepen zijn op 20 Mei óp het eiland Kreta geland en hebben volgens Duitsche Weermachtbe- richten het westelijk deel van het eiland bezet. In den linker bovenhoek bij Kry- thera is de Zuidelijkste punt van Grie kenland aangegeven; de afstand in kilo meters van daar uit naar de hoofdstad aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze actie in het Oos telijk deel van de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager en een tor pedoboot verloren. De bemanning is bij na geheel gered. BRAND IN EEN GRAANMOLEN In een molen bij Anhee in de buurt van Dinant, is een hevige brand uitge broken, waarbij 150.000 k.g. koren een prooi der vlammen geworden zijn. Het blusschingswerk van de Duitsche weer macht, welke later door de brandweer van Dinant geholpen werd, vermocht niet, den molen van den ondergang te redden. De oorzaak van den brand kon niet wor den vastgesteld. dat gisteren werd uitgegeven, volgt: Onze zee. en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsche strijdkrachten sedert den nacht van den 2Osten Mei in een slag in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee om de be zetting van Kreta. Onze torpedobooten, die zegevierend de gevechten geleverd hebben, en waarvan in de Weermacht- bcrichten 352 en 353 melding is gemaakt, hebben de vijandelijke vloot zware ver liezen toegebracht. Bommenwerpers, tor pedovliegtuigen, jagers en gevechtsvlieg tuigen hebben zich onophoudelijk gerept. Doelen op den grond op het eiland Kreta zijn herhaaldclijk met succes gebombar deerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vloot-eenheden, welke ter bescherming van het eiland zich in den strijd hadden gemengd en die verliezen hebben geleden genoemd in vorige Weer, machtberichten. Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot verplicht zich op haar bases in Noord-Afrika terug te trekken. In Oost-Afrika geen nieuw vermeldens waard feit. In gevechten ten Noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verlie zen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft één onzer colonnes in haar isole ment, onder bevel van kolonel Maraven- tano, na langdurigen, moedigen tegen stand en zonder levensmiddelen en muni tie zich met wapeneer moeten overgeven. Een Italiaanscne duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato, heeft in d<..> A’t- lantischen Oceaan 3 koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip van 21.000 b.r.t. in totaal, tot zinken gebracht en met een torpedo een vijandelijk oorlogs schip, waarschijnlijk een kruiser, getrof fen, In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval gedaan op een vijande lijke duikboot, welke een convooi trachtte In een mededeeling van het opperbe vel van de Duitsche Weermacht wordt medegedeeld: De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen zijn afgezet, gekleed in Nieuw-Zeelandsche uni formen, is onwaar. Mocht zij er aan leiding toe zijn of er een motivee- ring achteraf voor geven, dat Duit sche valschermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht wor den behandeld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der Weer macht last geven tot overeenkom stige vergelding jegens het tienvou dige aantal Britsche krijgsgevange nen. V V 5 Ziekenfondsleden de Volharding: In aansluiting op bovenstaande veror. dening wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat de Nederlandsche arbeids dienst in het organisatorisch stadium, waarin deze djenst verkeerde, steunde op bet principe der vrijwillige aanmelding. De Nederlandsche Arbeidsdienst telt thans circa 4500 man, allen jongelui die zich vrijwillig hebben aangemej<j Deze 4500 man zijn in 24 afdeelingen onderver deeld, Van deze tellen thans 15 efdeelingên elk 200 man voltallig. Deze 200 man zjja weer in 4 afdeelingen gesplitst, eik van 50 man. Dan zijn er nog 9 afdeelingen, welke nog slechts deelgewijze bestaan en waarvan de groepen vijftig man zullen tellen. Er zijn vier staven in gesteld Er is een staf in den Haag, in den Bosch in Apel doorn en in Groningen. Op 1 Juni a,g nil. len 7, op 15 Augustus 15 en op i Septem ber 20 nieuwe afdeelingen wor^n opge. richt Einde van het jaar kan men rekenen op ongeveer 75 afdeelingen van aoo man. De bedoeling Is de Nederlandsche Ar beidsdienst op een leger«terkte te brengen van 50.000 man, verdeeld in 160 «fdeelin- gen. Op het oogenbpk, aldus woiht nog van bevoegde zijde opgemerkt, bestaat bij de Nederl. jongelui veel belangstel)mg om zich vrijwillig bij den dienst a«n te mei- den. De plaatsing hangt echter af van de huisvestingsmogelijkheden, die momenteel nog beperkt zijn. De landing van Duitsche valscherm jagers op Kreta is ingeleid door aan vallen van gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers, jagers en torpedo vliegtuigen, die in ononderbroken reeks vliegvelden, kazernes, scheepsdoelen, luchtafweerstellingen, en andere belang rijke doelen op het eiland met bommen bestookten. De vijandelijke afweer door afweergeschut en jagers stortte ineen onder de lawineachtige bestorming van het Duitsche luchtwapen, dat sedert ruim 2 weken den verslagen resten van het Britsche expeditiecorps dag aan dag harde slagen heeft toegebracht. Het maakte Kreta stormrijp voor de val- schermtroepen, die op 20 Mei in blik semsnellen aanval de belangrijkste vij andelijke steunpunten bezetten en in koen optreden de Britten steeds verder in het nauw drijven, meldt het D.N.B. Duitsche valschermjagers hebben in bliksemsnellen opmarsch het belangrij ke steunpunt van de Engelsche lucht macht in korten tijd kunnen bezetten. Terwijl nog honderden valschermjagers in de lucht zweefden namen de eerste groepen in stoutmoedigen aanval reeds de Westelijke helft van het vliegveld in bezit. Met steun van het luchtwapen ge lukte het vervolgens den verbeten tegen stand van den vijand, die zich genesteld had in hangars en vliegtuigloodsen, te breken. Een wapenarsenaal, waarin de tegenstander zich had verschanst, werd met handgranaten en vlammenwerpers vernietigd. Door de Britsche admiraliteit wordt bevestigd, dat de Britsche slagkruiser, welke in den slag bij Ijsland in de lucht is gevlogen, de „Hood" is. Radio-Londen voegde er aan toe, dat het schip binnen enkele minuten is gezonken. De uit meer dan 1300 koppen bestaande bemanning is waar schijnlijk om het leven gekomen. ging. Omtrent de sociale en verdere ver. zorging van gewezen leden van den Ne derlandschen Arbeidsdienst of van hun na gelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor .hen allen gelijk tuchtreglement Artikel 11. De leden van den Nederland schen Arbeidsdienst, met uitzondering van het beroepspersoneel. genieten vrije inwo ning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aanspraak op kostwinnersvergoeding vol gens nader vast te ■stellen regelen. Artikel 12. (1) Het beroepspersoneel geniet bezoldiging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Ncdcrlandschcn Arbeidsdienst kan niet behooren hij, die hetzij zelf uit ten minste één vol-joodsche grootouder* stamt hetzij met een persoon is gehuwd, Amerika over de „Hood” Het bericht over de vernietiging van den Britschen slagkruiser „Hood” wordt door de Newyorksche bladen met vette koppen gepubliceerd. De Londensche correspondent van „United Press” spreekt van een ,,schok voor het Britsche rijk", welke bijzonder gevoelig aankomt, daar de „Hood” tot zinken Is gebracht op den verjaardag van koningin Victoria. het geheele Britsche wereldrijk „Empire Day" wordt gevierd. Onverklaarbaar blijft nog, hoe de Duit sche granaat de munitiekamér, welke diep in het binnenste van het schip lag, kon bereiken, daar de „Hood” juist hiertegen bijzonder zwaar gepantserd was. besluit de correspondent. De zeeslag bij Ijsland vormt het tweede gevecht, dat Duitsche en Engelsche slag, schepen in dezen oorlog hebben geleverd. De eerste ontmoeting, waarbij de Duit sche slagschepen „Schamhorst” en „Gneisenau" hun vuurdoop ontvingen, vond plaats op 9 April 1940 bij het begin van den Noorschen veldtocht, toen aan zienlijk sterkere Britsche vlootstrijd krachten de Duitsche slagschepen pro beerden af te snijden. In het gevecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot een artille. riestrijd met den Britschen slagkruiser „Renown", die door voltreffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en Z.g. StadspatiëntenNo. 49 schen Arbeidsdienst in overleg met de be voegde plaatselijke autoriteiten opgeroe pen en gekeurd. (3) De secretarisgeneraal van het de partement van Algemeene Zaken kan. zoo noodig in overeenstemming met den secre- taris-generaal van het desbetreffende de partement. bepalen, dat het vervuld heb ben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen Arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot be paalde werkzaamheden. Artikel 5. Van dienstneming bij den Ne derlandschen Arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1) hij die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden; 2) hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het Wetboek van Strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Ne derlandschen Arbeidsdienst niet toegelaten (2) Jood is een ieder, die uit tenminste drie naar ras vol-joodsche grootouders stamt. - (3) Als Jood wordt ook aangemerkt hij, die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgénomen; 2) hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk treedt. (4) Een grootouder wordt zonder meer als voljoodsch aantemerkt, wanneer deze tot de joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk on geschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het op voedkundig doel, dat den Nederlandschen Arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8. (1) In geval van twijfel om trent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als be doeld in de artikelen 5 tot en met 7, voor doet, beslist de commandant van den Ne derlandschen Arbeidsdienst volgens richt lijnen, welke de secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secretaris-gene raal van het departement van Algemeene Zaken. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen Arbeids dienst is een publiekrechtelijke. (2) Onder de leden van den Nederland schen Arbeidsdienst worden begrepen: Dhet beroepspersoneel; 2) degenen die hun dienstplicht in den Arbeidsdienst ver vullen; 3) de vrijwilligers bij den Arbeids dienst met inbegrip van hen, die vrijwil lig een verlengden diensttijd doormaken. (3) Voor het verrichten van bepaalden dienst kunnen personen in dienst wor den genomen op privaatrechtelijke arbeids overeenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst beschouwd. Artikel 10. (1) Alle leden van den Ne derlandschen Arbeidsdienst genieten in ge val van ziekte en ongeval vrije geneeskun. dige behandeling, verpleging en verzor- Toen op een strategisch belangrijk punt in de buurt van een havenstad op Kreta Britsche pantserwagens opdoken, werden wij door Duitsche torpedovlieg tuigen in een kortstondige scheeraanval vernietigd. De granaten van de vlieg- tuigkanonnen reten de stalen wanden open. Verscheidene wagens vlogen in brand. De. snelle Duitsche successen op Kreta zijn voor een aanzienlijk deel het ge volg van de superioriteit van het Duit sche luchtwapen. De bliksemsnelle inbe zitneming van de weinige vliegvelden op het eiland door het Duitsche lucht wapen heeft de Britsche luchtmacht ge heel op den achtergrond gedrongen. Reeds Vrijdag liet het Britsche opperbe vel wegens gebrek aan bruikbare vlieg velden alle Britsche jagers van Kreta terugtrekken. De militair-politieke medewerker van het D.N.B. schrijft over den slag om Kreta Daar het Duitsche opperbevel een be richt publiceert over den strijd om Kre ta en daarin verklaart, dat de wateren ten Noorden van het eiland zijn gezui verd van den vijand, kan men aanne men, dat van Duitsche zijde de kwestie van den aanvoer bevredigend is opge lost, zoodat niet meer kan worden ver wacht, dat de overovering op aanzien lijke tegenslagen zal stuiten. De Britsche vloot heeft, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, het gevechtsge- bied rondom Kreta verlaten. Zij is ge vlucht voor het Duitsche luchtwapen en heeft zich met de overblijfselen naar haar steunpunten teruggetrokken. De Britsche vloot heeft verliezen ge leden, die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaar digheid van de Middellandsche Zeevloot Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert den vroegen ochtend van den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een dapperen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door formaties jacht-, torpedo- en gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de tac tisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. De gevechtshande lingen verloopen in samenwerking met de valschermjagers, de uit de lucht gelande troepen en formaties van het leger verder volgens het vastgestelde plan. Het Duitsche luchtwapen verijdelde de poging van de Britsche vloot om in de beslissing rondom Kreta in te granen, verdreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, vernietigde en beschadig e een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedert den 20sten Mei aan de gevechten om Kreta deel genomen en hebben in de tot dusver behaalde successen een groot aandeel. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen in den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen valschermjagers werden onder bescherming van jachtvliegtuigen ter versterking neergelaten. Gévechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking vijandelijke geschutsstellingen, machine- geweernesten, barakken, kampementen en troepenconcentraties. Zij vernielden ver scheidene Britsche batterijen luchtdoelgeschut en radio-installaties, en vernietigden ten Zuiden van Kreta een koopvaardijschip van 1000 b.r.t. Admiraal Lütjens heeft in het zeegebied rondom IJsland zware Britsche zee- strijdkrachten ontmoet. Na een kort, zwaar gevecht bracht het slagschip „Bismarck" den Engelsch slagkruiser „Hood” tot zinken, het grootste slagschip van de Britsche vloot. Een ander slagschip van de nieuwste Engelsche „King George”-klasse werd beschadigd en gedwongen om te keeren. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moederland bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren en in den afgeloopen nacht fabrieken der vliegtuigbewape- ningsindustrie en haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- en brachten 2 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud zinken en beschadigden 2 gr o o te vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verkenningstroepen van het Duitsche Afrikacorps bjj Tobroek o.a. 2 Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvals- pogingen op het Nederlandsche en Noorsche kustgebied werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Volgens een nadere mededeeling van den Britschen’ berichtendienst heeft de „Hood" tijdens den strijd treffers in de kruitkamer gekregen. Met zijn 42.100 ton was de grootste oorlogsschip ter wereld, ontwikkelde een snelheid van 31 mijlen en was bewapend met 8 stukken geschut van 38 c.m., 12 van 14 c.m„ 8 van 10 e.m. en een overeenkomstige luchtafweer, benevens 6 torpedolanceer. buizen. Het Duitsche slagschip „Bismarck", dat de „Hood” tot zinken heeft gebracht, is 35.000 ton groot. aanzienlijk hebben verminderd. Het Duitsche luchtwapen heeft in deze da gen van strijd rondom Kreta bewezen, dat zijn aanvalskracht zelfs is opgewas sen tegen een als onoverwinlijk be schouwde concentratie van krachten als de Britsche Middellandsche Zeevloot. De strijdlust, waarvan het bezield is, de nauwkeurigheid van zijn organisatie en de geduchtheid van zijn wapens heb ben deze superioriteit tot stand ge bracht. Hoe vreeselijk de uitwerking van Duitsche vliegtuigbommen is, is weer door eenige voorbeelden duidelijk gemaakt, n.l. toen Duitsche gevechts vliegtuigen de op de vlucht zijnde Brit sche vlootstrijdkrachten ten Zuiden van Kreta op 23 Mei aanvielen. Een torpedo jager kreeg een voltreffer, waardoor het schip uiteen werd gereten. Het schip brak middendoor en het voorste en ach terste gedeelte zonken, geheel van el kaar gescheiden. Een andere torpedo jager van deze formatie kenterde kort nadat hij geraakt was door een treffer en dreef nog eenigen tijd met de kiel boven water rond, voordat het schip in de golven verdween. Een derde torpedo jager, die op het voorschip een treffer had gekregen, waardoor de brandstof tanks waren vernield, dreef in een groote vlek stookolie hulploos rond. 1 Van 9 tot 24 Mei zijn, naar het „Gior- nale d ltalia" schrijft, door de Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten en de Italiaansche marinestrijdkrachten in totaal 38 Engelsche oorlogsbodems bui ten gevecht gesteld. Daarvan werden tot zinken gebracht: 16 eenheden (7 kruisers, 4 torpedojagers en 5 motortor- pedobooten). Getorpedeerd werden 9 eenheden (1 slagschip. 6 kruisers, 1 tor- pedobootjager en 1 vliegkampschip). Zwaar beschadigd werden 13 eenheden (2 slagschepen, 2 kruisers, 6 torpedoja gers, en heden). die uit ten minste één vol-joodsche groot ouders stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toe. passing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije in. woning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroeps- personeel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging genieten Artikel 13. (1) De secretaris.géneraal van het departement van Algemeene Za ken vaardigt, zoo noodig in overeen stemming met den sccretaris.generaal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aanvulling van dit besluit noodzakelijke voorschriften uit (2) De krachtens de artikelen 4, 10 en II uit te vaardigen rechtsvoorschriften moeten in de Nederlandsche Staatscou rant worden afgekondigd. Artikel 14. De Secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken kan gedurende den tijd, waarin de Ne derlandsche Arbeidsdienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uit sluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig v<Xir den arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941. (2) Zij wordt aangehaald als ..Ar- beidsdienstverordening". Het heden verschenen verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Neder landschen arbeidsdienst. (Arbeidsdienst- verordening). Deze luidt als volgt: Artikel 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den» Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. (2) Zij die tot den Nederlandschen Arbeidsdienst behooren, vervullen een eereplicht jegens het Nederlandsche volk het is de taak van den Nederland schen Arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den han denarbeid bij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche Arbeidsdienst werkzaamheden, welke tot algemeen nut strekken. Artikel 2. (1) De Nederlandsche Ar beidsdienst ressorteert onder den secre taris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. (2) De commandant van den Neder landschen Arbeidsdienst staat recht streeks onder den secretaris-generaal hij voert het bevel, bepaalt df organi satie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewendte vens leidt hij de opleiding en de op voeding. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Nederlandschen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leef tijd van vijf en twintig jaar. (2) Zij die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. (3) De diensttijd bedraagt een jaardeze moet in den regel negentiende levensjaar vallen. (4) Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling van zijn arbeidsdienstplicht. Artikel 4. (1) De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Za ken bepaalt: 1) tot welk aantal dienstplichtigen wor den opgeroepen, en 2) tegen welk tijdstip zij worden opge roepen; (2) De dienstplichtigen worden door re- cruteeringsbureaux van den Nederland- Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. po»t 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. i R a a A s A s A s A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1