I I I I I I I I Britsche stellingen op Kreta doorbroken I I 5 Dinsdag 27 Mei. i 1 No. 17886. 1941. De uur n.m. uur v.m. Laval Roosevelt verandert rede Het Iraksche weermacht- bericbt Men is overtuigd, dat Amerika den niet wil vermijden STEEDS SCHERPER HOUDING VAN BERLIJN TEGENOVER DE VEREENIGDE STATEN Nieuwe Duitsche gevechts afdeelingen geland I De opmarsch der As mogendheden over de Fransche politiek VERDUISTEREN van 9.45 tot 5.28 De stemming in de Vereenigde Staten „Bismarck” in een nieuw gevecht gewikkeld Het interview met admiraal Rader oo De houding kruiser en De luchtoorlog tegen Engeland zijn Engelsche troepenconcentraties uit de lucht bestookt Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart opent de groote Hagensche voor j aarsexpositie Echtpaar te Doetinchem in brandend huis omgekomen In verband met den gewijzigden internationalen toestand Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 No. 116364 s a S S i s Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Succesvolle Duitsche luchtactie in Noord-Afrika Duidelijke taal, welke vergissingen uitsluit van Amerika De Balkan was slechts een fase in den strijd De vijand aan het Westelijk front teruggeslagen Britsch vliegkampschip getroffen Maan: 27 Mei onder 10.36 u. nam. 28 Mei op 7.35 u. v.m. onder 11.25 u. nam. Roosevelt als spelbreker Roosevelt’s afstamming in het geding 7 HAAGSCHE COURANT PRUS DEK ADVEKTENT1EN: F KUS DEZER COURANT: en met Inquart, de be- getroffen. Voor 'g-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd, met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prjjzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct De secretaris van Roosevelt. Early, heeft gisteren medegedeeld, dat Roo- troffen torpedobootjager gezien. Door het vliegkampschip „Furious” en den torpedojager „Fearless" zijn talrijke gewonden, onder wie vele officieren, te Geen Syrische vliegtuigen naar Palestina gedeserteerd Van officieele Fransche zijde In SyriA wordt de in het buitenland verspreide be wering, dat een Fransch vliegtuigeskader zich naar Palestina begeven en in Engel- schen dienst heeft gesteld, als een tenden tieus, onjuist bericht gekenmerkt. Zooals gemeld, is de Fransche consul- generaal te Jerusalem door de Britsche autoriteiten uitgewezen. Thans meldt het D.N.B., dat ook den Franschen consuls in Jaffa, Haifa en allen consuls-generaal ver zocht is hun taak te beëindigen en het land binnen vier dagen tijds te verlaten. Naar S.P.T. verneemt, zou deze maat regel een represaille zijn voor de uitwij zing van de Engelsche consuls in Syrië. Fransche consuls in Palestina uitgewezen Ziekenfondsleden de Volharding: Defect aan electrische instal latie oorzaak van den brand? S v In den afgeloopen nacht, omstreeks drie uur, is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een perceel aan den Holter- weg te Doetinchem. bewoond door het echtpaar Smit De brand, die waarschijn lijk in de bovenverdieping is ontstaan, greep zóó snel om zich heen, dat, toen de Doetinchemsche brandweer arriveerde, er zoo goed als niets meer te redden viet i Het echtpaar, dat vermoedelijk door den rook bedwelmd was geraakt, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis bevonden, is niet bekend. I z I Omtrent den brand vernemen wij nader, dat deze werd ontdekt door de twintigja rige dochter van het echtpaar G. J. Smit. Het meisje waarschuwde een surveillee- renden agent die óp zijn beurt dc hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het bran dende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde res ten De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was door het gebeurde zoo overstuur, dat zij naar het ziekenhuis moest wonden overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. Het huis brandde gedeeltelijk af. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Het slagschip „Bismarck” is sinds Maandagavond 9 uur weer in een zwaar gevecht tegen een vijande lijke overmacht gewikkeld. peld. De oorlog op den Balkan was geen afsluiting van, maar slechts een fase in de groote actie, welke zal eindigen met Europa’s bevrijding van de Britsche heer schappij en met de beveiliging vgn dit werelddeel tegen elke vreemde inmenging. Duitschland heeft zich in gang gezet. Een Amerikaansche persstem In verband met de successen van het Duitsche luchtwapen op sterke Britsche vlooteenheden bij Kreta schrijft de „New York Times", dat hiermede het bewijs geleverd is, dat het luchtwapen de over hand behaald heeft op de vloot, De Ver- eenigde Staten dienen hiermede rekening te houden en in den bouw van oorlogs schepen een revolutionnaire verandering aan te brengen. Londen meldt: Situatie in Malenme minder gunstig. United Press meldt uit Londen: In een Britsch communiqué wordt toegegeven, dat dc situatie in Malenme op Kreta min der gunstig is. In toonaangevende krin gen wordt gezegd, dat de Duitschers in middels artillerieversterking hebben ge kregen, welke Vrijdag door middel van parachutes werd aangevoerd. Voorts ver klaart men, dat de Duitschers wellicht in kleinen omvang troepen door middel van schepen hebben aangevoerd. Ten Oosten van. Malenme, waar Nieuw.Zeelandsche en Grieksche troepen gestationneerd zijn, is >ge„ Met een sterk hart en gedragen door Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 318, Fel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Anti-Engelsche stemming In de omliggende Arabische landen Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. tr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. 3. Een beroep op het Amerikaansche volk tot de grootste eensgezindheid het oog op de zware crisis. Naar uit Londen wordt gemeld, heb ben de Britsche officieele instanties ge weigerd een verklaring af’ te leggen be treffende het Duitsche bericht, dat het Britsche slagschip „King George V” be- --2 2- --t zeegevecht bij Het Iraksche Weermachtbericht no. 29 luidt als volgt: Westelijk front: Onze troepen hebben met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen in de streek van Ramadi. Met achterlating van verscheidene dooden en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal trok de vijand zich terug. De ongeregelde nationale strijdkrachten hebben de vijan delijke stellingen tusschen Ramadi en Roetba aangevallen. Na taaien strijd moest de vijand zich terugtrekken. Wij maakten verscheidene gevangenen en maakten een machinegeweer buit. Zuidelijk front: In den loop van gevech ten bij Maakal en Sjoelba, waarvan reeds melding is gemaakt in een vorig weer machtbericht, verloor de vijand 15 dooden en gewonden, onder wie zich eenige offi cieren bevonden. Luchtwapen: Bij Sineldebbane bestook- gin van den oorlog kon verwachten. Zoo bescheiden als de militaire medewerker van de „Daily Mail” nu noodgedwongen geworden is, zijn de Engelschen destijds echter stellig niet geweest, anders waren zij niet begonnen. Maar ook Liddell Hart moet toegeven, dat de ineenstorting van het Balkanfront voor Engeland een ongeluk is geweest Steeds heeft het verlies van een spring plank voor een offensief te land de mo gelijkheid geschapen om tot den oorlog ter zee en daarmee tot de „groote Britsche stra tegie” terug1 te keeren. Dus: terug naar de zee, omdat men niet overal sterk kan zijn zonder gevaar te loopen op het beslissende punt niet sterk genoeg te zijn. Dergelijke overwegingen zullen Churchill wel aan leiding gegeven hebben tot het afleggen van de verklaring, dat Engeland nu geen terugtochten meer kan ondernemen, maar de nog. overgebleven posities op Kreta, in het Nabije Oosten, aan het Suez-kanaal en in Afrika, zal verdedigen. Uit het oogpunt van deze nieuwe Britsche strategie ter zee is het ook te begrijpen, dat de Engelsche kranten een levendige propaganda zijn begonnen voor het uitbreiden van de Amerikaansche Monroe-leer over den ge- heelen Atlantischen Oceaan en dat Roo sevelt aanleiding zal vinden zijn Westelijk halfrond te verbreeden tot Afrika toe. De militaire deskundigen in Londen en Washington verkeeren nochthans In een gevaarlijke dwaling, als zij gelooven, dat Duitschlands militaire initiatieven zijn uit geput met de verdwijning der Engelschen van den Balkan en dat de Führer nu al het overige, vooral de ontwikkeling der Britsche „groote strategie” ter zee, aan Churchill zal overlaten. Het krachtveld der as-mogendheden strekt zich veel verder uit dan men in Londen wil erkennen. Alle in Europeesch bereik liggende vitale punten van het Brit sche wereldrijk, de groote verbindings lijnen en de belangrijke stellingen in net Nabije Oosten en in Afrika, zijn voor de Volgens te Beiroet ontvangen berichten uit Damascus, zijn daar pamfletten ver spreid, waarin wordt opgeroepen tot den strijd tegen het Britsche imperialisme. De toestand in Transjordanië wordt steeds meer gespannen. Emir Abdoellah houdt zich verborgen, of heeft Amman verlaten, sinds hij openlijk een standpunt tégen Irak heeft ingenomen. Vroegere Arabische rebellen uit Palestina, die naar Irak en Transjordanië zijn gevlucht, tref fen toebereidselen voor een opstandige be weging tegen de Britsche overheid en tegen Emir Abdoellah. Deze opstand zou geleid worden door den kroonprins. over de •ener volks- het tot hevige gevechten gekomen. Bij de ondersteuning van de gevechten op den beganen grond door het Duit sche luchtwapen aan het Afrikaansche front zijn, naar het D.N.B verneemt, 60 zwaar gewapende vrachtauto’s met succes aangevallen en deels vernietigd. -Linwe'rking der Duitsche wapens uitgestip- in den loop van Zondag zijn 2 Engel- - - -■ sche koopvaardijschepen met in totaal 8 tot 9000 b.r.t. voor Tobroek door vol treffers tot zinken gebracht. Een kleine eenheid der Britsche ma rine werd door 2 bomtreffers zwaar be schadigd. Het Interview, dat admiraal Rader aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van Domei heeft toegestaan, wordt in bevoegde kringen van de Wilhelm strasse een nauw keurige omschrijving van hetgeen Hitler heeft gezegd, genoemd Admiraal Röder heeft op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat het convooieeren van oor logsmateriaal naar Engeland door Ameri kaansche oorlogsschepen een oorlogshan deling is en een geprovoceerden aanval op Duitschland Men beschouwt in de Wil- helmstrasse de uiteenzettingen van admi raal Rader als het antwoord op alle vraag stukken die tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten moeilijkheden kunnen geven Men wijst er voorts op, dat men \n .Amerikaansche politieke kringen deze duidelijke taal heeft verstaan en dat ver- - gissingen thans uitgesloten zijn. De eerste officieele verklaring van Duitsche zijde Admiraal Rader’s woorden beschouwt men als een eerste officieele verklaring van Duitsche zijde over de convooieerings- plannen der Vereenigde Staten, en als een aanvulling op de verklaring van den Ja- panschen minister van buitenlandsche za ken Dat de officieele standpunten van Duitschland en Japan juist gepubliceerd worden, nog voor de rede van Roosevelt, waarbij wordt aangenomen, dat de presi dent der Vereenigde Staten groote beslis singen zal aankondigen, heeft een duide lijke beteekenis. Men betwijfelt echter in politieke kringen alhier, of Roosevelt Wel rekening met deze waarschuwingen zal houden. Toon der Amerikaansche pers niet heftiger geworden S.P.T. meldt uit Vichy: In politieke, krin gen alhier constateert men met voldoening, dat de toon der Amerikaansche pers, ten aanzien van Frankrijk, na de laatste rede voering van DaYlan, niet heftiger is ge worden. De verklaring van Laval tegenover een Amerikaanschen correspondent, waarin hij de Vereenigde Staten bezweert de gevol gen van het toetreden tot den oorlog goed onder oogen te zien en de redenen voor een betere Duitsch-Fransche samenwer king toch te willen begrijpen, is tot dusver door Vichy niet openbaar gemaakt Volgens den Newyorkschen correspondent van dë „Times” heeft de redevoering van maarschalk Pétain. alsmede de verklaring van Laval, aan president Roosevelt de overtuiging gegeven, dat het gevaar voor het Westelijk halfrond acuut is geworden. Genoemde correspondent is van meening, dat Roosevelt zich op ernstige beslissingen voorbereidt, meldt S.P.T. Z.g. StadspatiëntenNo. 49 king van Frankrijk met Duitschland is daar vastgelegd. De vrede, welken ik hoop te verkrijgen en waaraan ik na de ontmoeting met den Führer geloof, is een vrede van eer en rechtvaardigheid, Gibraltar ontscheept, meldt Stefani. Ver een vrede, welke Frankrijk in staat stelt, aan de groote politiek der samen werking in het nieuwe Euro loyaal deel te nemen. Deze vrede het doel der samenwerking met Duitschland, terwijl een vrede van verbrokkeling en Het D.N.B. meldt uit Berlijn Naar de Britsche berichtendienst mede deelt, hebben de Duitsche strijd krachten op De „Zamzam” voer met ver duisterde lichten De Amerikaansche pers publiceert een „United Press”-bericht betreffende de „Zamzam”. In dit bericht wordt toege geven, dat het schip met verduisterde lichten voer, dus een inbreuk heeft ge pleegd op de internationale voorschriften. Dr. Gallup, directeur van het „Ame rican Institute for Public Opinion", heeft aan United Press medegedeeld, dat meer dan de helft van de bevolking van de Vereenigde Staten nog altijd niet weet of Amerika zich in den oorlog moet be geven. „De Gallup-stemmingen toonen, dat 21 pCt. van de bevolking vóór het in treden in den oorlog zijn. Daarentegen zijn 24 pCt. van meening. dat de Veree nigde Staten uit den oorlog moeten blij ven, zelfs dan, wanneer de as zou zege vieren en Engeland ineen zou storten. Er blijven nog 55 pCt of 25 tot 30 millioen kiezers over, die geen beslissing hebben berichtendienst de Duitsche Kreta een krachtigen aanval ondernomen en de Britsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht gebombar deerd waren. ten onze vliegers vijandelijke op den grond staande vliegtuigen met machinege- weervuur. Twee Hurricanes werden ver nield, andere beschadigd. Onze vliegtui gen openden machinegeweervuur op een troepentransport ten Zuidwesten van Hab- baniyah en veroorzaakten zware verliezen. Het telegraafkantoor van Sineldebbane werd door bommen vernield, evenals' 4 stukken geschut. Vijandelijke luchtactiviteit: Britsche vliegtuigen hebben in de streek van Hab- baniayh verscheidene bommen neergewor pen, veroorzaakten echter door de aange brachte verdedigingswerken slechts schade van geen beteekenis. De aanvalsacties van Duitsche troepen op Kreta worden naar het D.N.B. verneemt doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen gevechtsafdeelingen. Op verscheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formaties optreden tegen de Britsche haarden van tegenstand. Op strategisch belangrijke punten hebben de voorhoede- troepen van de parachutisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend een weg konden banen van het Westelijk deel van het eiland naar het overige gebied. In de felle gevechten in den loop van gisteren hebben Duitsche duikbommen werpers ingegrepen en met succes .En gelsche troepenconcentraties en veld- kampementen aangevallen. De vijand leed hierbij zware verliezen In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben gisteren Duitsche duikbommenwerpers vele treffers van zwaar kaliber geplaatst op een Britsch vliegkampschip. Tijdens denzelfden aan val werd nog een kruiser, die in for matie met het vliegkampschip voer, ge troffen. Komende uit de Middellandsche Zee, zijn 3 Britsche kruisers, 2 torpedojagers en 2 duikbooten de haven van Gibraltar binnengeloopen. Alle eenheden waren zwaar beschadigd en hebben, naar het D.N.B. verneemt, bij den strijd om Kreta zware treffers van het Duitsche lucht wapen gekregen. In het zeegebied rondom Kreta hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen een zwa- ren kruiser ontdekt, die op het voor schip en midscheeps uitgebrand was, ter wijl op het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand gezette, midscheeps uitge- Het algemeene beginsel der samenwer- brande en aan het achterschip zwaar ge- Het Duitsche luchtwapen heeft Zondag in totaal 12 vijandelijke vliegtuigen Ir» luchtgevechten en 1 vliegtuig door af. weergeschut neergeschoten. Drie vijande lijke toestellen werden op den grond in brand geschoten en 3 Britsche gevechts. vliegtuigen zijn door marine-artillerie vernietigd. In totaal bedroegen de ver liezen van den tegenstander dus 19 vlieg, tuigen. Twee eigen toestellen gingen ver. loren, meldt het D.N.B. Naar de Londensche berichtendienst mededeelt is gisteren door neergeworpen Duitsche bommen lichte schade veroor. zaakt. Ook zijn enkele personen gewond der meldt Stefani, dat het slagschip „Renown”, een vliegkampschip en de kruiser „Sheffield” daarheen zijn terug gekeerd. Zij waren in de richting van Kreta uitgeloopen, maar werden naar Gibraltar teruggeroepen. Pierre Laval heeft aan een gisteren gehouden noenmaal ter eere van den 25-jarigen loopbaan als journalist van den directeur van het blad „Les nou- veaux temps”, Jean Luchaire, een aan hetxidres der Vereenigde Staten gerich te uiteenzetting voorgelezen. Het erbarmelijke voorbeeld van mijn land geeft mij thans het recht, zoo zei Laval o.m., tot het Amerikaansche volk te zeggen: „Alvorens ge u blind in een groot avontuur stort, denkt na over het lot van een bevriend land, dat in Sep tember 1939 in een oorlog wérd ge sleurd. welke van het eerste ,oogen- blik af verloren was”. Het vaak ge noemde argument der Vereenigde Sta ten. dat zij aan den oorlog wilden deel nemen om Frankrijk te bevrijden, wees Laval van de hand met de woorden, dat dit indruischt tegen de levensbelangen van Frankrijk. slechts gedragen door de liefde van mijn vaderland, ben ik na den wapen stilstand de onderhandelingen met Duitschland begonnen. Geen enkel oogenblik, in geen gebaar of eenig voorstel hebben de Duitschers een hou ding aangenomen, welke mijn trots als Franschman heeft gekwetst. In Montoire, zoo vervolgde hij, heb ik 2 uren lang met den Führer gesproken. sevelt er mede bezig is om, met het oog op den zich snel wijzigenden internationalen toestand, zijn rede te veranderen. Bij het redigeeren van zijn rede wordt hem advies ge geven door den tooneelschrijver Ro bert Sherwood en den New York- schen rechter Samuel Rosenman, aldus meldt het D.N.B. De bladen vragen zich in hun commentaren op het oogenblik af, of president Roose velt in zijn aangekondigde rede zal in gaan op de uiteenzettingen van groot- admiraal Rader. Alle bladen zijn het er over eens, dat de positie van Roosevelt buitengewoon moeilijk is. Men vermoedt, dat ij stellig de volgende drie punten zal bespreken 1. Een verhoogde hulp voor Engeland c;> elke mogelijke manier. 2. De pan-Amerikaansche solidariteit en d» noodzakelijkheid eener gemeen schappelijke verdediging op militair en economisch gebied. In een artikel in het weekblad „Diis Reich” wordt het volgende gezegd: De Engelschen hebben zich over de ne derlaag op den Balkan getroost met de gedachte, dat de Duitschers op het Euro- peesche vasteland reeds hadden bereikt wat hun bereikbaar voorkwam. Nu kon den ze echter niet meer verder, stonden aan de zee en daardoor tegenover de Brit sche vloot. De deskundige Liddell Hart heeft deze magere troost in een theorie ondergebracht en verklaard, dat Engelands positie thans beter is dan men bij het be- Senator Wheeler mogelijkheid stemming Het D.N.B. seint uit WajthingtonRuim 30 senatoren en afgevaardigden zijn on der voorzitterschap van senator Wheeler bijeengekomen om de mogelijkheid te overwegen een volksstemming over de kwestie der Amerikaansche deelneming aan den oorlog te houden. Naar senator Wheeler na deze vergadering aan de pers verklaarde, is men nog niet tot een defi nitief besluit gekomen. De gebeurtenissen op Kreta en de ver nietiging van de ..Hood" zijn nieuwe be wijzen, hoe nutteloos het iou zijn, indien de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen. Het Amerikaansche volk wil geen „faillieten oorlog” overnemen. De wijziging van de neu- traliteitswet Een inofficieele enquête onder de leden van de senaatscommissie van buitentana- sche zaken ingesteld, heeft een nieerder- heid van 13 tegen 10 stemmen opgeleverd ten gunste van een wijziging van de neu- traliteitswet. aldus S.P.T Naar S.P.T. uit Washington meldt heeft Senator Pepper, een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris Berle. Tijdens dit onderhoud heeft Pepper de hoop uitgespro ken, dat de Amerikaansche neutraliteits- wet eerder door een stilzwijgende overeen komst dan door een formeele uitspraak van het congres zou worden ingetrokken. S.P.T, meldt uit Berlijn: De blijdschap over de vernietiging van den Engelschen slagkruiser „Hood”, welke in Duitsche kringen algemeen te bemerken is, is ook te merken aan den indruk, dien den onder gang van 's werelds grootsten kruiser op Amerika heeft gemaakt. In politieke kringen spreekt men over „een koude douche voor Roosevelt”. Men spreekt de verwachting uit, dat dergelijke feiten hun invloed zullen doen gelden op de Amerikaansche opinie. Wheeler, Kennedy en Lindbergh zullen on getwijfeld het succes van de ..Bismarck uitbuiten. Maar tegelijkertijd heeft men alhier niet veel hoop op den invloed van de isolationisten in de Vereen! ede Sta ten. De wijziging in de houding tegea’ver Amerika bestaat vooral in een meer dreigenden toon van de pers. Terwijl tot nu toe voortdurend een beroep op het gezonde verstand van het Ameri kaansche volk is gedaan, begint thans langzamerhand de ovértuiging post te vatten, dat Amerika den oorlog niet wil vermijden. Men be gint nu te zeggen: .Als Amerika ko men wil, laat het dan maar komen.” De aanmerkelijke verscherping van den toon der bladen tegenover de regeering van Roosevelt uit zich in dagelijks ver schijnende artikelen, welke in scherpe bewoordingen de uitlatingen van-Ameri kaansche staatslieden beantwoorden. Het belangrijkste hiervan is wel het bericht van Zaterdag geweest waarin over de Joodsche afstamming van presi dent Roosevelt wordt gesproken en waarin wordt gezegd, dat er zich ver- fcheidene Joden onder zijn voorouders en die van zijn vrouw bevinden Dat zelfs de „Völkische Beobachter” aan dit be richt een belangrijke plaats heeft inge ruimd, bewijst, dat de vijandige stem ming en de verbittering in Duitschland tegen den Amerikaanschen president toe neemt To* nog toe heeft de Duitsche pers tegenover Amerika een opmerkelij ke terughoudendheid aan den dag gelegd- Eenige dagen geleden is in de Wilhelm- strasse nog verklaard: „Wij hebben ge duld en laten ons door Amerika niet provoceeren Deze zienswijze is te begrijpen, want op verecheidene punten, waar Duitach- land aanvalt, staat Roosevelt als spel breker, ondanks de duidelijke verklarin gen van de Rijksregeering ten aanzien van de Roode Zee. gaat Amerika voort met oorlogsmateriaal naar dit gebied te vervoeren En nu de Duitsche vloot een succes in den Atlantischen Oceaan heeft behaald, spreekt de regeering der Ver eenigde Staten over convooieeren. De wijziging in de Duitsche houding hangt waarschijnlijk ook samen met de verklaring van Matsoeoka, die eenige da gen geleden heeft gezegd, dat convooiee- ring oorlog beteekent. verwoesting het gevolg zou zijn, wan neer Frankrijk weigerde de met een uniek gebaar door den Führer uitgesto ken hand aan te nemen. Deze oorlog is een revolutie Ingaande op de Amerikaansche argu menten van Frankrijks democratie ver klaarde Laval, dat deze oorlog anders is dan die van vroeger. Deze oorlog is een revolutie, waaruit een verjongd en gelukkig Europa te voorschijn' zal ko men. En wanneer men onder de demo cratie datgene zou verstaan, wat men in Frankrijk heeft leeren kennen, en waaraan men grootendeels het ongeluk van dit oogenblik te danken heeft, dan moet gezegd worden, dat Frankrijk daarvan genoeg heeft en niet toelaat, dat daarvoor wordt gestreden. Frank rijk zal een nieuwe, gezonde en sterke republiek bouwen. Met alle groote sta ten moet Frankrijk twee taken vervul len: eerst den vrede, en dan zijn socia lisme opbouwen, om de werkloosheid, het ongeluk en de wanorde te ver drijven. Zich rechtstreeks tot de Amerikanen richtend, sloot Laval met de woorden: „Men kan zich onmogelijk voorstellen, dat de Vereenigde Staten op een oogen blik van Frankrijks grootsten nood, de tricolore willen gaan vervangen door de „Stars and stripes” in de verre Fran sche bezittingen. Frankrijk zou in de naaste toekomst een schakel tusschen de nieuwe wereld en het nieuwe Europa kunnen worden. Deze taak kan het ech ter slechts dan vervullen, wanneer het tot- een duidelijke samenwerking met Duitschland zonder bijgedachten over gaat”. Gistermiddag is op plechtige wijze de vierde groote Hagensche voorjaarsexpo- sitie in het Karl Ernst Osthaus-museum te Hagen in tegenwoordigheid van tal rijke kunstenaars en kunstliefhebbers uit het Nederrijnsche-Westfaalsche gebied en Nederland, alsmede van vertegenwoordi gers van partij. Staat en Weermacht ge opend. De directeur van het Hagensche Ste delijke museum, dr. Gerhard Bruens, wees op het, doel van deze tentoonstel ling in oorlogstijd, n.l. den kunstenaar en zijn werk tot het volk te brengen, teneinde de Duitsche menschen met nieuwe weerstandskracht te bezielen. De plaatsvervangende gouwleider eerste burgemeester van de stad Hagen, Vetter, heette de gasten met aan het hoofd de Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, Rijksminis ter Seyss Inquart en de vertegenwoor digers van de Nederlandsche kunste naars, zeer hartelijk welkom. Hij be dankte de kunstenaars, die 750 werken naar deze tentoonstelling hebben ge stuurd en deelde mede, dat hij als eerste burger besloten heeft voor een bedrag van vijfduizend Rijksmark enkele van de op de tentoonstelling staande werken voor de stad Hagen aan te knopen. Het is niet in overeenstemming met den tijd om te speuren naar oude kunstwerken. Thans is het zaak de scheppingskracht van de levende kunstenaars te verster ken In den loop van het jaar zullen in Hagen nog meer tentoonstellingen wor den gehouden, die eveneens ten doel hebben, de scheppingen van Duitsche kunstenaars ook in de kleine gezinnen van den Duitschen arbeider een blijvende plaats te verschaffen. Rijksminister Seyss schermheer van deze tentoonstelling, kondigde in zijn rede aan in het kader van de Duitsch-Nederlandsche cultuur- uitwisseling een tentoonstelling van Ne- derlandsche schilderkunst in Hagen te houden, om hier een beeld van de hui dige artistieke productie van Nederland te vertoonen. Met de beste- wensehen voor het succes van deze tentoostelling verklaarde de minister de tentoonstelling voor geopend De op deze tentoonstelling exposee- rende kunstenaars en de eeregasten ver- eenigden zich na een rondgang in het Haus der Heimat, alwaar een receptie gehouden werd schadigd is tijdens feet Ijsland. Over het tot zinken brengen van de „Hood” wordt in Amerikaansche des kundige kringen verklaard, aldus „Uni ted Press”, dat de volgende feiten den grootsten indruk hebben gemaakt1. dat Duitsche vlooteenheden ongehinderd in het Noordelijke deel van den Atlanti- sohen Oceaan zijn doorgedrongen, 2. dat de Duitschers hun nieuwste slagschip de „Bismarck” in een open zeegevecht op het spel gezet hebben, 3. de trefzeker heid van de Duitsche scheepsartillerie, 4. het doordringen van Duitsche eenheden in die zóne die lot het Amerikaansche patrouillegebied behoort, 5. wordt er ook op gewezen, dat Duitschland bereid schijnt, Engeland zijn positie als beheer- schende zeemogendheid te betwisten. - De indruk in Londee Het bericht van den ondergang van de „Hood” heeft in Engeland diepen indruk gemaakt Voor het gebouw van de admi raliteit stonden Zondag deh geheelen mor gen honderden Londenaars, die zwijgend wachtten op nadere bijzonderheden om trent het lot van de opvarenden. Tot twee keer toe werd hun medegedeeld, dat er nog geen nadene berichten over de red ding van de bemanning van den grooten slagkruiser bekend waren, behalve de reeds gedane mededeeling, dat waarschijn lijk slechts een tering aantal der opva renden is gered. Het overgroote deel der slachtoffers, zoo werd er aan toegevoegd, heeft tengevolge van de hevige ontploffing door het in de lucht vliegen van de mu- nitie-magazijnen, zeer waarschijnlijk een snellen dood gevonden, meldt S.P.T. Over het verloop dér operaties sinds den ondergang van de „Hood” was te Lon den alleen bekend, dat de actie voort duurt en dat de Engelsche vlooteenheden nieuw contact zoeken met het Duitsche smaldeel

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1