Tegenstand op Kreta gebroken De redevoering van Roosevelt I l Woensdag 28 Mei. li I I f No. 17887. 1941. Churchill noemt de Eén extra ei op bon 41 Onbeperkte nationale noodtoestand afgekondigd van DE HOUDING DER VEREEN. STATEN gevechten fel en ernstig De krijgsverrichtingen in het Midden-Oosten De dienstplicht in Noord- lerland Een keerpunt in de Engelsche houding jegens Frankrijk? Het laatste gevecht de „Bismarck” I VERDUISTEREN van 9.47 uur n.m. 1 tot 5.27 uur v.m. I 7~ van Nachtdienst dokters: Eon van do voornaamste havens op het Grieksche eiland Kreta is die van Karrea Duitsche strijdkrachten worden voortdurend versterkt Zware aanvallen van het Duitsche luchtwapen Amerikaansche goederen in Saigon in beslag genomen Vrijheid der zeeën een levensnoodzakelijkheid S x Amerika zal niet aarzelen de wapens te gebruiken om aan een aanval het hoofd te bieden In onbestuurbaren toestand bezweken voor Britsche overmacht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voor het tijdvak van 29 Mei tot en met 4 Juni No. 116364 Engeland ziet van de invoering af REACTIES OP DE WAAR SCHUWING VAN RaDER Japansche waarschuwing De te volgen politiek President beschuldigt Duitsch land van streven naar de wereldheerschappij Maan: 28 Mei onder 11.25 uur nam. 29 Mei op 8.26 uur i x voorin. 30 Mei onder 12.09 i x uur v.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. m: 1 No. 394920 Duitsche duikbootsuccessen Aanval van Iraksche troepen op autokaravaan Geen navycerts meer voor schepen van de Vichy-regeering De volmachten van den Ameri kaanschen president Engelsche bevestiging vlootver liezen 4 HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: (1690 van de tot nationale politiek is thans als (Scherl) 1 Voor 'i-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Britten trekken bij Solloem terug De Britsche troepen zijn met hun voor ste stellingen verder van Solloem terug getrokken naar het D.N.B. verneemt. X A X Iraksche troepen hebben Maandag tus- schen Roetba en de Transjordaansche grens een autokaravaan bestaande uit 42 auto’s met de particuliere bezittingen van den gevluchten Emir Abdullah en van den vroegeren minister-president Djamil Oead Midfal aangehouden. Onder de lading be vonden zich verscheidene kisten met goud en waardevolle sieraden. Amerikaansche persstemmen „Een meute heeft een stuk wild ge jaagd", verklaren de Londensche corres pondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oorlogsschepen en de „Bismarck”. „Asso ciated Press” meldt uit Londen, dat aan den slag, waarin de „Bismarck” verloren ging, de grootste Britsche oorlogsschepen Over het laatste gevecht van het Duit sche slagschip „Bismarck” wordt in een mededeeling van het Opperbevel van de Duitsche Weermacht nog het volgende bekend gemaakt In den strijd tegen de langzamerhand steeds versterkte vijandelijke zeestrijd- krachten vocht het slagschip „Bismarck” in zijn onbestuurbaren toestand tot het eindelijk het slachtoffer is geworden van de overmacht van 3 Britsche slagschepen, een vliegkampschip. verscheidene krui sers en torpedojagers. De Britsche for matie zelf wordt sinds gisterochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij Ijsland zegevierenden vlootvoogd admiraal Lütjens, bij het slag schip „Bismarck”, zijn commandant, ka- pitein-ter-zee Lindemann en bij zijn dap pere bemanning. Overstroomingen beletten operaties De Euphraat en de Tigris zijn sinds eenige dagen buiten hun oevers getreden. Hoewel dit verschijnsel zich iedere lente voordoet, hebben de overstroomingen dit jaar echter zulk een omvang aangenomen, dat men van een natuurramp kan spreken, meldt S.R.T. Vooral in Irak staan duizen den hectaren grond onder water en de ri vieren wassen nog steeds. Geheele dorpen moesten ontruimd worden. De krijgsver richtingen, zoowel van Engelsche als van Iraksche zijde, ondervinden hierdoor groote hinder. Te Bagdad verluidt heden dat het vliegveld Habanjah aan alle zijden door het water ingesloten is. deelgenomen hebben, waaronder de „Rod ney", „Nelson”, „King George V” en „Prince of Wales”, benevens een onge noemd vliegkampschip. De onderstaatssecretaris in het depar tement van buitoükndsche zaken heeft, volgens den Londenschen berichten dienst, gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Britsche regeering in het vervolg geen navy certs meer zal uit geven voor schepen der Vichy-regeering aldus meldt het D.N.B. Voorts seint het D.N.B. uit New York De Londensche correspondent van de „Christian Science Monitor" spreekt van een komende radicale wijziging in de Britsche politiek tegenover Frankrijk, als gevolg van de Fransche samenwer king met Duitschland. De blokkade zal tot heel Frankrijk en tot de koloniën in Noord-Afrika worden uitgebreid. Ook is een militaire bezetting van Syrië door de Engelschen mogelijk. De Britsche pers spreekt zich bovendien uit voor een bombardement van de Fransche industrie. De president sloot zijn redevoering met de volgende woorden Wij zullen niet aarzelen, onze wapens te ge bruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik heden avond den onbeperkten nationalen noodtoestand afgekondigd en de ver sterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze natio nale macht en bevoegdheid verlangd. heid den slechts als verleenen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 850310; Filialen: Rljswlja, Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 43 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct tr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer Roosevelt begon zijn aangekondigde redevoering met opnieuw de bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereld heerschappij streeft en het Amerikaan sche continent onder slavernij tracht te brengen. Dit is het principieele feit waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opgebouwd. Met bijzonder toegenomen kracht hebben de Vereenigde Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toe stand van dit oogenblik bepaald. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt mede: Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra ei beschikbaar worden gesteld. In verband hiermede is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 29 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. de met „41” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen", recht geeft op het koopen van één ei. Voor Amerika, zoo vervolgde Roose velt, is de vrijheid der zeeën en de vrij heid van den handel een levensnood zakelijkheid, daar het niet alle goederen, welke het voortbrengt, zelf kan verbrui ken. Indien Duitschland evenwel de over winning behaalt, zou de Amerikaansche productie van de wereldmarkt worden afgesloten, terwijl de „nazi-goederen” on belemmerd Amerika zouden binnenkomen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de asmogend heden militair is bezet. Wanneer het den asmogendheden gelukt, ook Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische eilan den te bezetten, zou de oorlog den rand van het Westelijke halfrond naderen. De techniek van dezen tweeden wereldoor log plaatst de Vereenigde Staten voor veel grootere vraagstukken dan in den eersten wereldoorlog. De vernietiging van koopvaardijschepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen. Onze volgt 1. Wij zullen aan elke poging of bedrei ging van Hitler, om zijn heerschappij tot het Westelijke halfrond uit te brei den met alle ons ter beschikking staande hulpmiddelen en met actieven tegenstand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme” van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika’s zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der absolute noodzakelijkheid uit, zullen wij Groot- Brittannië elke slechts mogelijke hulp verleenen en evenzeer allen anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Alle andere maatre gelen, welke noodig zijn om Groot- Brittannië de noodige aanvoeren te doen toekomen zullen genomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze deskundigen be studeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegenstanders van zijn politiek en kondigde aan, dat de regeering alle haar ter beschikking staande middelen zal ge bruiken om aan elke storing in de pro ductie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De Duitsche troepen hebben op Kreta den tegenstand van den vijand, die zich taai verdedig^ gebroken, naar aan het D.N.B. gemeld wordt. De achtervolging van de terugwijkende Britsche en Grieksche eenheden is aan den gang. Talrijke gevangenen zijn binnengebracht, o.w. de Grieksche marinecommandant van Kreta. In een officieel communiqué van bet Britsche hoofdkwartier in het Mid den-Oosten werd gisteren omtrent de operaties op Kreta meegedeeld, dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea door een nieuwen succesvollen aanval de bres in de Britsche defen sieve linies hebben verbreed, zoodat het noodzakelijk werd, de Britsche troepen terug te trekken op achter waarts gelegen stellingen. Z.g. StadspatiëntenNo. 49 ^«••NWMWwwusecetNMNMMMHesvMtssMeete^ Churchill heeft, naar de Londensche be richtendienst meldt, gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat afgezien is van in voering van den dienstplicht in Noord-Ier. land. Het recht van Groot-Brittannië zoo zeide Churchill om in Ierland den dienstplicht in te voeren, staat weliswaar buiten twijfel, maar de aangelegenheid heeft meer stof doen opwaaien dan het waard is, aldus het D.N.B. De zitting van het lersche parlement In de Maandag gehouden zitting van het lersche parlement verklaarde de pre mier. de Valera, zoo meldt de New York Times, dat Ierland niets heeft gedaan, dat als anti-Engelsch kan uitgelegd worden. Mocht de Engelsche regeering Noord-Ier- land den dienstplicht opdringen, dan zou de politiek Van goede buurbetrekkingen vervallen. Ook de leider van de oppositie, Cos- grave, verklaarde zich beslist tegen de in voering van den dienstplicht. Het bestaan van den staat staat op het spel. Ik heb in de laatste 20 jaar het uiterste gedaan, om de betrekkingen tusschen ons land en GrooLBrittannië voortdurend te verbete ren. Juist daarom was het thans te berde gebrachte voorstel om den dienstplicht in Noord-Ierland in te voeren, voor mij een zwaren slag. Cosgrave eischte, dat men persoonlijk contact tusschen Ierland en Engeland moest zoeken, om de Britsche regeering te bewegen van dezen stap af te zien, die „erger dan onverstandig zou zijn”. „Alle stappen”, zoo besloot Cos grave, „moeten worden ondernomen, om de catastrophe af te wenden, welke moet volgen op een conflict met Groot-Brittan nië en ook met de Vereenigde Staten, in dien deze zich in den oorlog zouden be geven. Het A-N.P. meldt uit Berlijn; Het interview met groot-admiraal Ra der van een correspondent van Domei heeft volgens de meening van politieke kringen in de Duitsche hoofdstad in de Vereenigde Staten de aandacht gevonden, die men in Duitschland had verwacht In de Wilhelmstrasse kwalificeerde men gisteren de opvatting van den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, als interessant: Hij immers trachtte de uitlatingen van Rader te ken merken als een dreigement niet slechts' te gen de Vereenigde Staten, maar ook tegen andere Amerikaansche republieken. In de Wilhelmstrasse had men nog nooit verno men, dat andere Amerikaansche republie ken iets in den geest van patrouilles of convooien hebben ondernomen. Het ver moeden, dat het interview van Rader ook betrekking had op andere Amerikaansche staten, is volstrekt onjuist. Deze „andere landen van het westelijk halfrond" zoo als Huil het uitdrukte, spelen in verband met den tegenwoordigen oorlog hoogstens een rol In de voorstellingswereld van den Amerikaanschen minister. Het interview van Rader heeft zich daarmede niet bezig gehouden en behoefde dat ook in het ge heel niet Men wijst te Berlijn bij herhaling op de omstandigheid, dat de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen hun eer en hun geheele plichtsgevoel op het spel zetten om het oorlogstuig, dat de Vereenigde Staten aan Engeland willen doen toekomen, verre te houden van gebruik tegen het Groot- Duitsche Rijk. Want het gevolg van de aankomst van dit Amerikaansche oorlogs materiaal, in Engeland, zou toch slechts een bombardement van de Duitsche bur gerbevolking zijn. De woordvoerder van het informatiebu reau der Japansche regeering, Isjii, ver klaarde „Indien de Vereenigde Staten de waarschuwing van Rader in den wind slaan, zal daardoor een uiterst gevaar lijke en moeilijke situatie ontstaan, welke misschien, gelijk Matsoeoka reeds vaak heeft voorspeld, tot vernietiging der mo derne civilisatie zal leiden”. De woord voerder weigerde zich er over uit te la ten, wat Japan in een dergelijk geval zou doen, aldus United Press. Het convooieeringssysteem Naar Domei meldt, heeft een vertegen woordiger van bet Japansche ministerie ja zelfs binnen de wateren van het Wes telijke halfrond. De snelheid, zoo ver klaarde Roosevelt letterlijk, waarmede de koopvaardijschepen tot zinken ge bracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen. Zij is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch-Amerikaansche pro ductie van schepen op dit oogenblik. Wij kunnen aan dit gevaar met behulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden ten eerste door ons groote scheepsbouwprogramma te bespoedigen en uit te breiden en ten tweede door ertoe bij te dragen de verliezen op zee te verminderen. Wij hebben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noor delijke en Zuidelijke deel van den Atlan tischen Oceaan uitgebreid en wij ver- grooten deze patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is alge meen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens het afge- loopen jaar aanzienlijk werd vergroot. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aanvallers boven zee, onder zee en op zee. De Londensche berichtendienst heeft verklaard, dat het onmogelijk gebleken is nieuwe landingen van vijandelijke troe pen door de lucht ter versterking van de vijandelijke aanvallen op Kreta, te ver hinderen. De kracht van den tegenstander is van dag tot dag toegenomen, volgens genoemden dienst Ministerpresident Churchill heeft gis teren, naar de Londensche berichten dienst meldt, in het Lagerhuis de ge vechten op Kreta fel en ernstig genoemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het Weste lijke deel van het eiland. Twee slagsche pen en verscheidene kruisers der Britsche zeestrijdkrachten zijn bij de gevechten om Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zoo besloot Churchill de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bijzon dere plaats innemen De Engelsch-Amerikaansohe verdedigingsmaatregelen In den Stillen Oceaan S.P.T. meldt uit Sjanghai, dat de En- gelsch-Amerikaansche verdedigingsmaat regelen in den Stillen Oceaan, door de bladen aldaar druk worden besproken. De uitlating van den Britschen vice-lucht- maarschalk Pullford, dat Engelsche lucht strijdkrachten gemakkelijk van het schier eiland Malakka en van Birma uit, effec tieve aanvallen op Japan zouden kunnen ondernemen, heeft sterk de aandacht ge trokken. Het D.N.B. seint uit Washington President Roosevelt heeft gisteravond in zijn redevoering den onbeperkten nationalen crisistoestand afgekondigd en de versterking van de verdediging der Vereenigde Staten tot aan grens der eigen kracht geëischt. X Ziekenfondsleden de Volharding: i No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Geen verrassing In Tokio Uit de eerste reactie in politieke krin gen te Tokio op de rede van Roosevelt, aldus het D.N.B., spreekt geenerlei ver rassing. Men krijgt den indruk, dat in de houding van Amerika, resp. in de kringen van persoonlijkheden rondom Roosevelt tegenover den Europeeschen oorlog practisch nauwelijks iets is ver anderd. Geconstateerd wordt, dat de rede o.a. een versterkte poging behelst om de Amerikaansche openbare mee ning, welker opvatting zooals bekend zeer verdeeld is, in den geest van de door Roosevelt beoogde deelneming aan den oorlog te beïnvloeden. X Ter aanvulling van het Weermacht- bericht van gisteren verneemt het D.N.B.: De Duitsche onderzeeërs hebben in de tweede helft van Mei niet minder dan 4 groote Engelsche convooien uit elkaar gejaagd en ter deele vernietigd, waarbij nog een reeks doeltreffende afzonderlijke acties komt. De berichten luiden als volgt: 16 Mei 8000 brt., 17 Mei 33.612 brt., 20 Mei 33.000 brt. (convooi tank- booten), 23 Mei 110.000 brt (Noordelijk deel van Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika), 27 Mei 77.600 brt. (convooien ten Westen van Afrika). Het totale resultaat van den duikbootenoorlog tegen de koopvaardij is 262.212 brt. ver nietigde vijandelijke tonnage. De kotter „General Greene” van de Amerikaansche kustwacht heeft 39 over levenden gered, van een getorpedeerd koopvaardijschip. Volgens de overleven den zouden nog 3 reddingboeien met 60 man op den Atlantischen Oceaan rond drijven. Het schip is, naar verder gemeld wordt, Dinsdag getorpedeerd. Naar „As sociated Press” nader meldt, betreft het hier het Britsche passagiersschip „Mar coni” uit Liverpool, welks laatste positie 270 mijl ten Z.O. van Groenland was. Vier uur na het vinden van de eerste reddingboot heeft de Amerikaansche kust- wachtkotter, welke op een ijspatrouille was in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, een tweede reddingboot met 19 overlevenden van de „Marconi” opgepikt. ken te doen op besluit van het ministerie van financiën. Ook ligt het in zijn macht, transacties in vreemde valuta te verbie den en het vertrek van schepen van oor logvoerende landen. Hij kan ook schepen requireeren of aan schepen het vertrek verbieden, rechten heffen voor dringend noodzakelijke goederen en de nationale garde alsook het leger in actieven dienst roepen. Reeds in 1939 werd de beperkte crisis toestand afgekondigd. Naar de meening van rechtsgeleerden bestaat er geen dui delijk verschil tusschen den beperkten en den onbeperkten crisistoestand. De pre sident heeft waarschijnlijk heden den onbeperkten crisistoestand afgekondigd. teneinde er op te wijzen, dat de toestand ernstig is. Beschadigde oorlogsbodems in Gibraltar Naar het D.N.B. uit Algeciras meldt, zijn gisteravond in Gibraltar een Engelsch vliegkampschip met bomschade op de I startbaan en op de commandobrug, als mede een kruiser en 2 torpedojagers, welke eveneens zwaar beschadigd waren, uit het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee aangekomen. Er werd een groot aantal gewonden aan land gebracht. Leden der Britsche bemanningen verklaar den, dat bij de treffers, welke hun schepen van de Duitsche vliegers kregen, talrijke opvarenden zijn omgekomen, die hun graf in de golven gevonden hebben- Engelsche matrozen verhaalden belevenissen met Duitsche valschermjagers wier moed zij onbeperkt erkennen. In de baai van Soeda op Kreta was de hemel door omlaagsprin- gende Duitsche soldaten letterlijk verduis terd. De Britsche verliezen op Kreta tij dens de eerste gevechtsdagen bedroegen 4200 man. De havenautoriteiten te Alexandrië tref fen koortsachtige maaregelen naar het D.N.B. verneemt, om de Engelsche krui sers en torpedojagers op te nemen, die in de gevechten bij Kreta zwaar beschadigd zijn. Pompschepen en sleepbooten zijn reisvaardig gemaakt en de thuisvarende Engelsche vlooteenheden tegemoetgezon- den. van marine ten aanzien van de Ameri kaansche convooieeringskwestie ver klaard, dat de Vereenigde Staten moeten verwachten door een convooieeringssy- steem in een oorlog te worden verwik keld. In een dergelijk geval zou Japan in zijn levensbelangen worden geraakt De Japansche vloot echter is steeds be reid aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Zij heeft in den Stillen Oceaan reeds alle voorbereidingen getroffen om er op los te slaan, zoodra het bevel daar toe komt. De „Hotsji Sjlmboen”noemt het Ra- der-intérview een van de ernstigste waar schuwingen, welke Duitschland den Ver- eenigden Staten sedert het begin van den oorlog heeft gegeven Wanneer Amerika Ook verder met de ondersteuning van En geland voortgaat, -bestaat het gevaar, dat dit land willens of onwillens in den oor log met Duitschland zou raken. Jachtformaties van het Duitsche lucht wapen hebben op 26 Mei met succes Britsche troepenconcentraties op het eiland Kreta aangevallen. In duikvlucht brachten zij haar dcor het schieten met de boordwapens zware verliezen toe en joegen hen uit elkaar. In den loop van den 25sten Mei vielen Duitsche gevechts formaties doeltreffend Britsche troepen concentraties. alsmede ravitallleerings- en munitie-opslagplaatsen op Kreta aan. In 2 vrij groote plaatsen werden in haven installaties en silo's groote branden ver oorzaakt In een havenstad, die nog in het bezit van de Engelschen is, werd een voltreffer op een munitieopslagplaats ge plaatst Reusachtige vuurzuilen stegen omhoog. Verder heeft het Duitsche lucht wapen goede treffers geplaatst op een voor den oorlog belangrijke fabrieksin- stallatie in het Noorden van het eiland, aldus het D.N.B. In den loop van den strijd op Kreta zijn zware afzonderlijke gevechten ont staan, waarbij kleine Duitsche groepen zich onderscheidden door snel handelen en stoutmoedig optreden. Zoo vernietigde een kleine stormafdeeling, op marsch naar de Noordwestkust van het eiland, 3 Britsche batterijen. Talrijke gevangenen werden gemaakt en aanzienlijke hoeveel heden wapens, munitie en proviand buit gemaakt Het D.N.B. meldt uit New York: Volgens Amerikaansche berichten uit Saigon (Indo-China) zouden daar opgesla gen Amerikaansche goederen, bestemd voor China, ter waarde van 10 millioen dollar van Japansche zijde in beslaggeno men zijn. Deze goederen waren volgen» Uni ter Press gekocht met credietenvan de fe derale Amerikaansche regeering w be stemd voor de regeering te Tsjoengking. Een aantal Japansche koopvaardijsche pen is, begeleid door militaire vliegtuigen, inmiddels in Saigon aangekomen, om de in beslag genomen Amerikaansche goede ren in te laden. Het betreft hier in hoofd zaak metaalwaren, brandstof, motorolie en machines, welke reeds bijna een jaar in Haiphong waren opgeslagen, in afwachting van de invoervergunning voor China, Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de Amerikaansche firma’s eigenlijk gecamou fleerde Chineesche ondernemingen war.» Tot de volmachten, welke president Roosevelt verkrijgt door de afkondiging van den onbeperkten crisistoestand be hoort o.a., dat hij radiostations kan slui ten of in beslag nemen, voor vervoer van troepen en oorlogsmateriaal voor rang eischen, handel in geldswaardige papieren verbieden, electriciteitscentrales en andere ondernemingen, welke voor de productie van munitie belangrijk zijn, kan overnemen. Hij kan alles door een persoonlijke proclamatie uitvoeren, alleen voor een oorlogsverklaring moet het Con gres zijn toestemming geven. De president kan verder den Federal Reserve banken voorschrijven alleen za- De Engelsche admiraliteit erkent vol gens haar gewoonte, geleden verliezen druppelsgewijs met toe te geven een klein deel der verliezen in den slag rondom Kreta, meldt Stefani. Men deelt namelijk te Londen mede, dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken ge bracht zijn 2 kruisers, de „Gloucester” (9300 ton), en de „Fiji” (8000 ton), en de 4 torpedojagers „Greyhound” (1345 ton), Kelly” (1690 ton), „Kashmir” (1690 ton), en „Juno” (1690 ton). Voormalige Grieksche regee ring naar Jeruzalem „Associated Press” meldt uit Egypte, dat de voormalige Grieksche regeering zich te Jeruzalem zal vestigen, omdat Egypte. als niet oorlogvoerende mogend- gewezen Griekschen koning particulier gastvrijheid wil

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1