HAAGSCIIE COURANT I VROUWENHOEKSE i BINNENLAND Woensdag 28 Mei 1941. Voor den puzzelaar Welken distributiebon heeft men noodig DERDE BLAD 34 Het doordraaien van groenten 24 26 32 66 76 65 75 96* 29* 03 02* 24 20* 18* De Delftsche Poort te Rotterdam wordt gesloopt 21 8 18 17 16* 15* 18 17 16* 15* 18 16 K 7* 10 31 33 27 25 41 87 AAMBEIEN I 1 Belangwekkende cijfers over de in komens en vermogens in Nederland V Aanstelling van nieuw politie-personeel KENNISGEVINGEN Bevolkingsregister. Toenemende belangstelling voor sibbekunde De taak der huisvrouw bij de voedselproductie XuAXfóZ Hoeveelheid ARTIKELEN BON BONKAART ALGEMEEN 1 7. 21 April t/m 15 Juni 21 April t/m 15 Juni 21 April t/m IS Jun! 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 250 gram 10 Mei Vm 15 Juni KAAS EIEREN 28 April Vm 31 Mei AARDAPPELKAART Oe restauratie van de Ned. Hen». Kerk AARDAPPELEN te Bozum BROODKAART 70 gram BLOEMKAART 19 Mei t/m 15 Juni BOTERKAART BOTER 250 gram 250 gram BOTER BOTER 250 gram VETKAART BOTER (met ƒ0.15 reductie) re- 250 gram en Bloemendaal de rijkste gemeente MELKKAART 1% liter MELK VLEESCHKAART 50 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN-EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Mei PETROLEUMZEGELS Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. zouden kunnen 100 gram 250 gram De eischen waaraan sollicitanten moeten voldoen 1 kilogram 500 gram SUIKER PEULVRUCHTEN De met aangeduide bonnen vervallen spoedig No. 17887 zoogenaamde is tot Dat eenige een wanneer worden hun en i verplaatst Het onver- wegge- aange- THEE of KOFFIESURROG AAT ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. SLA-OLIE of raapolie of boter SLA-OLIE of raapolie of boter of margarine een ei op één bon 100 gram op één bon 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram 40 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 140 gram Zie boven 200 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 50 gram 1 tube; 1 pot 26 Mei t/m 22 Juni (24 Mei t/m 22 Juni) 12 Mei t/m 8 Juni 19 Mei t/m 1 Juni (17 Mei t/m 4 Juni) 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei t/m 1 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 18 Vm 24 Mei (17 t/m 28 Mei) 23 t/m 30 Mei (23 t/m 4 Juni) het en RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. KALFS- of 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 19 t/m 25 Mei (17 Vm 28 Mei) omtrent onjuiste maakt. BOTER (met ƒ0.15 reductie) MARGARINE of boter gevolgen terechtkomen. Verlichting bij Snelle verlichting, selfs bij verouderde gevallen I ZWITSAL Aambelensalf. Potten i 0.75 en 1.20 Tuben: f.1.- O©k xatplllen. productie den grootst mogelijken vang bereike, is nu meer dan ooit ijn - - het overige keukenafval 25 Me! t/m 7 Juni (24 Mei t/m 11 Juni) (voor bloem slechts geldig Vm 31 Mei) gewoonte, dat aardappelschillen, groenten et bij het vuilnis voegden. 19 Mei Vm 1 Juni (17 Mei t/m 15 Junll 5 Vm 18 Mei (3 Mei t/m 1 Juni) TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak. meel •••••••••••••••■••••••eeeeeeeosooee* of Brood of half rantsoen Gebak Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II n n Hl IV VI Op voederkaart voor katten 17 t/m 25 Mei (17 t/m 28 Mei) 8 t/m 25 Mei (7 t/m 28 Mei) Huwelijksregisters van Amster dam van 1S7S—1748. Distributie-perlode Tusschen haakjes is de kooptljd vermeld. Dat niet iedereen een even groot Inko- 1 1 Nederlandsche vakuitdrukkingen In de rassenkunde De Arbeidsgemeenschap voor rassenkun de, erfelijkheidsleer en bevolkingsvreag» stukken der Volksche Werkgemeenschap heeft een lijst opgsteld van vakuitdrukkin gen. welke voortaan in al haar uitgaven zullen worden gebezigd De bedoeling is vreemde uitdrukkingen, welke thans veel al In de litteratuur over het rassenvraag stuk nog worden gebruikt, door goede Nederlandsche te vervangen. Zoo zal niet meer worden gesproken van het Noord- sche of zelfs van het „Nordlsche" ras, doch van het Noordras, het Westras, het Oost- ras, het Faalsche ras; zal „Noordrasslg” moeten luiden: van het Noordras en vindt het Dultsche woord „Aufnorden” een ver vanger in; vernoorden. gevormd volgent het woord veredelen. De lijst omvat een if® tientallen uitdrukkingen. SCHEERZEEP Of 8CHEERCRSME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder) Personeel* belasting voor plezier vaartuigen De in het verordeningenblad afgekon- dfgde verbodsbepalingen om met plezier vaartuigen in bepaalde watergebieden van ons land te vertoeven, met name in een groot deel van Friesland, zullen nog meer dan tot nu toe houders van plezierbooten tot het besluit brengen hun vaartuigen dezen zomer niet te gebrui ken en op te leggen In verband hier mede vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op, dat in zoo'n geval vrijstelling van personeele belasting kan worden verkre- ren mits de aanvrage hiertoe vóór 1 Juni, dus voor het einde van deze week is ingediend bij den plaatselijken inspecteur der directe belastingen. Bij besluit van den waarnemend secre- taris-gêneraal van bet departement van Sociale Zaken iste rekenen van 1 Mei 1941 voor den tijd van vijf jaren benoemd als vertegenwoordiger van het departe ment van Binnenlandsche Zaken in het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roede Kruis, mr. H. W. J. Mulder raadsadviseur bij het departement van Binnenlandsche Zaken; is met ingang van 1 Juni 1941 benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, mr. C G. van Eek, thans voor zitter van den Raad van Arbeid te Win schoten, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als zoodanig. JAARVERSLAG ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPM Het jaarverslag van de ,,Zuid-HoIland- sche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen", maakt, evenals het vorige, melding van talrijke maatregelen, welke moesten worden getroffen door den oor log. Veel werd gevergd van de paraatheid van personeel en materiaal. Het aantal keeren dat in 1940 moest worden uitge varen bedroeg ruim 70 Door de booten werden na 15 Mei, dus in ruim 7 maanden, 95 schipbreukelingen aan wel gebracht. Dat de inkomsten der maatschappij den invloed der huidige tijdsomstandigheden ondervinden, behoeft wel geen nader be toog. Een zwaar verlies leed de maatschappij door het overlijden van den president- thesaurier, A. A. baron Sweerts de Lan- das Wyborgh. 29 Mei t/m 4 Juni 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 19 t/m 25 Mei (17 Vm 28 Mei) 26 Mei t/m 22 Juni (voor bloem slechts geldig t/m 31 Mei) Beeiiesing van Monumentenzorg Op het eind van de vorige week bereikte den Diwero te Rotterdam het bericht, dat Monumentenzorg te 's-Gravenhage had be slist, dat de Delftsche Poort in de Maas stad gesloopt zal worden. De oude poort ts op het nieuwe Hofplein in het stads plein van den stadsbouwmeester een sta in den weg geworden en bovendien blijkt zij wel zoo geleden te hebben, dat zelfs Monumentenzorg geen aanleiding zag an ders te beslissen. Nog deze week zal het sloopwerk worden gegund. Reeds begin volgende week zal het een aanvang nemen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan jangifte aan het Gemeentebestuur. Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt, dat de met de contröle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond In aansluiting op ons bericht betreffende de restauratie van de Romaansche kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente te Bozum kan worden medegedeeld, dat onder architectuur van den heer S. G. Wallinga te Sneek thans onverwijld een aanvang met deze restauratie zal worden gemaakt. De kosten blijken inmiddels te zijn gestegen tot een bedrag van 100.000. Hierin zal het Rijk in verband met de groote bouwkunstige en historische waarde van het gebouw tot een verhoogd bedrag van ƒ60.000 bijdragen. De kerkelijke ge meente, de algemeene synode en particu lieren zullen tezamen 13.000 moeten bijeenbrengen, terwijl er op wordt gere kend, dat het ontbrekende bedrag van 20.000 door de provincie Friesland zal worden beschikbaar gesteld. Dat de restau ratie geen uitstel gedoogt, blijkt wel uit het feit, dat de klokken in den toren niet meer geluid mogen worden, daar men an ders ineenstorting vreest. als de Alkmaarsche onverkoopbaar blijft, is er niet altijd een fabriekmatige ver werking van al de doorgedraaide hoe veelheden mogelijk. Aan een inwoner van Alkmaar, die op het doordraaien van die spinazie kritiek had geoefend, werd eenige dagen later, toen opnieuw spinazie werd doorgedraaid, gevraagd, of hij er weg mee wist. Hij gaf het adres op van een drogerij te Kolhorn, die ze. men heeft, is wel algemeen beker.d. Min der bekend Is, dat er eveneens belang rijke verschillen bestaan tusschen de ge middelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands, zooals duidelijk te zien is in de zooeven uitgekomen Sta tistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1939/40, die bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek Dit moge blijken uit het volgende. Een aangeslagene in Bloemendaal ver dient gemiddeld 6682. terwijl de aange- slagenen in Neeritter (Limburg) het ge middelde met 1255 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloemendaal er het beste aan toe met ƒ1891, waartegen over in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per inwoner van slechts 54 staat. De hoogste vermogens worden in j n.l. gemiddeld ƒ315.000 per aangeslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld Cijfer van 17.000. Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld ver mogen van 19.000 Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen In de inkomsten- en vermogensbelasting, het bedrag der inko mens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per Inwoner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar eco- nomisch-geografische gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aantal Inwoners en naar de provin ciën. Tot de rijkste dezer gebieden behoo- ren 's-Gravenhage en omstreken, de Hol- landsche duinstreken, 't Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste inkomen per inwoner is Noord-Holland Utrecht spant de kroon wat de vermogens betreft. Voor de eerste maal zijn in deze statistiek ook gegevens opgenomen be treffende de inkomens- en vermogensver deling voor bovengenoemde economisch- geografische gebieden en voor de bevol kingsgroepen De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: De spinazie werd erheen vervoerd en de inwoner van Alkmaar belde enkele dagen later de veiling op met de mede- deeling, dat die drogerij geen spinazie bleek te kunnen verwerken. Zoo ziet men. dat de zaak minder eenvoudig blijkt, dan menschen, die de moeilijkheden van het probleem niet kennen, soms meenen. Men zegt wel eens, dat doorgedraaide groente ter beschikking van de centrale keukens ter plaatse moet worden ge steld, maar een centrale keuken moet haar menu's vooraf vaststellen om zich van den aanvoer der benoodigde grond stoffen te kunnen verzekeren. Bovendien zim de centrale keukens reeds afneem- ster van groenten van eerste kwaliteit en kan men ze niet met groenten van mindere hoedanigheid opjehepen. En in het algemeen zouden, koopbare groente zou geven, de handelaren met kochte hoeveelheden blijven zitten. Dan zouden die hoeveelheden bederven zou de moeilijkheid slechts maar niet opgeheven zijn. Het boven staande moge ertoe meewerken om te voorkomen, dat men zich doordraaien van groente overdreven voorstellingen 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) Verticaal: 1. Kolom. 2. Dwaze. X Gebod, 4. Gleuf, 5. Motto, 6. Emelt Dweil, 8. Front 9. Ovaal, 10. Tasch. 11. Leest, 12. Trots, IX Lysol, 14. Hamel, IX Turijn, 16. Spruw. 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 26 Mei t/m 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 17 Vm 25 Mei (17 t/m 28 Mei) 8 Vm 25 Mei (7 t/m 28 Mei) 35 gram 50 gram als boven 1. Koord. 2. Dwerg, 3. Gezag, 5. Meute, 6. Eland, 7. Droef. 9. Opzet, 10. Titel, 11. Licht, 1X Lunch, 14. Hulst. 15. Toets, 17. Libel, IX Latijn, 19. Nieuw. Men schrijft ons: Vooral onder de tegenwoordige om standigheden behoort het afval van de levensmiddelen zoo nuttig mogelijk te worden gebruikt. Het schijnt gewenscht, de aandacht der huisvrouwen nog eens met nadruk hierop te vestigen. Men herinnert zich, dat, in October van het. vorige jaar, de secretarissen- generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Binnen- landsche Zaken twee besluiten hebben s-Gravenland aangetroffen, uitgevaardigd, betreffende dierlijke af vallen en afvai]en van levensmiddelen. Hier worde met name de beteekenis van het tweede besluit in het licht ge steld, omdat dit zich in hoofdzaak tot particuliere personen richt en speciaal de huisvrouwen er nauw bij betrokken zijn. Dit besluit verplicht ieder om afvallen van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van het gemeen tebestuur of van personen, wien Burge meester en Wethouders een vergunning tot inzameling hebben gegeven. Van de ze verplichting is men alleen vrijge steld, wanneer men het afval voor eigen huishouding of bedrijf gebruikt, of wan neer men het in de normale uitoefening van zijn bedrijf pleegt te verhandelen. Dan immers wordt het afval reeds nut tig aangewend. Het geval, dat men het afval voor eigen huishouding of bedrijf gebruikt, doet zich vrijwel alleen op het platteland voor. De huisvrouw in de ste den daarentegen volstaat ermee, zich van het afval te ontdoen. Echter behoort zij er zich zoodanig van te ontdoen, dat het als voeder voor de dieren bruikbaar blijft. Het is niet alleen een wettelijke, maar ook een zedelijke verplichting, welke in dit verband op haar rust. Een goede moeder leert haar kinderen, dat zij niet achteloos met spijzen mogen omgaan. Eerbied voor het menschelijk voedsel in te prenten, behoort tot de beginselen eener juiste opvoeding. Uit hetzelfde principe echter vloeit voort, dat men ook geen afval, dat als voeder voor de dieren kan worden gebruikt, mag wegwerpen, alsof het nutteloos ware. Reeds in normalen tijd was het trou wens in vele plaatsen huisvrouwen 1 afval e.d. niet bij maar afzonderlijk bewaarden, totdat de „schillenboer” ze kwam halen. De laat ste voedert het Ingezamelde afval aan eigen vee of verkoopt het, wanneer hij zelf geen vee houdt, aan boeren. De beteekenis van dit afval als bijvoeder Dank zij den financieelen steun van enkele leden mocht het aan het Neder landsen Verbond van Sibbekunde geluk ken de hand te leggen op een uiterst merkwaardig handschrift, dat dezer da gen te Utrecht in veiling kwam. Dit 18e eeuwsche manuscript, vermoedelijk sa mengesteld voor een Amsterdamsch bur gemeester uit dien tijd, bevat een af schrift der huwelijksregisters dezer stad, van 15781748. Het bestaat uit 7 zware foliobanden, in bazijnleder gebonden. Hierbij behoort tevens een afschrift van de zoogenaamde „puiboeken" van Am sterdam over hetzelfde tijdvak. In deze puiboeken staan de huwelijken vermeld van de Amsterdammers, die niet tot de Ned. Herv. kerk behoorden. Zij bieden ongetwijfeld een schat van hulp en mate riaal voor sibbekundig onderzoek. BROOD 100 gram of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 2 rantsoenen „gebak” voor de dieren is hoogst belangrijk. Het komt voor, dat boeren, die maar een kleine oppervlakte grond bezitten, daar op een groot aantal stuks vee kunnen houden, doordat zij aan deze dieren af val van levensmiddelen als bijvoer kun nen geven. De noodzakelijkheid, om aan afval van levensmiddelen een nuttige bestem ming te geven, is nog klemmender on der de tegenwoordige omstandigheden, nu zich schaarschte aan veevoer doet gevoelen. Vergroot men op deze manier den beschikbaren voedervoorraad zoo veel mogelijk, dan komt dit met name aan de melk- en vleeschproductie ten goede. Eraan mede te werken, dat deze productie den grootst mogelijken om vang bereike, is nu meer dan ooit aller plicht. Voorts zijn vooral thans de been deren, die van gescheiden moeten blijven, van niet te onderschatten belang voor de industrie. De huisvrouw wordt door het gemeen tebestuur in staat gesteld om, op gezet te tijden, het afval af te leveren. Het besluit, waarvan hierboven gewag wordt gemaakt, verplicht de gemeenteraden om bij verordening regelen vast te stel len, betreffende de wijze, waarop afval van levensmiddelen ter beschikking ge steld en bewaard moet worden. Van dit voorschrift kunnen plattelandsgemeen ten. waar men het afval in eigen huis houding of bedrijf pleegt te gebruiken, dispensatie bekomen. De stadsgemeen ten hebben zich over het algemeen van deze verplichting gekweten, hetzij door een gemeentelijken ophaaldienst in het leven te roepen, hetzij door een rege ling vast te stellen, waarbij een organi satie van afvalophalers zich met de in zameling heeft belast. Mogen de huis vrouwen harerzijds nu ook de mede werking verleenen, die voor een zoo nuttig mogelijke aanwending van het afval onontbeerlijk is! Volmondig wordt erkend, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de hoeveelheid afval niet zoo groot kan zijn als in normalen tijd. Dit is een ge volg zoowel van de beperktheid der rantsoenen als van het feit, dat de huis vrouw thans genoopt is, van de levens middelen voor haar gezin alles te ge bruiken, wat ervan te gebruiken is. Maar juist de omstandigheid, dat er nu minder afval dan gewoonlijk beschik baar komt, moet voor haar een prikkel zijn, ertoe mede te werken, dat de hoe veelheid afval, die beschikbaar kan worden gesteld, dan ook het grootst mogelijke nut afwerpe. Daarom beware de huisvrouw het afval van levensmid delen nauwkeurig en zorge zij ervoor, dat er geen scherpe voorwerpen als glas, messen e.d. die voor de dieren noodlottige hebben, in In een reeks radiolezingen, georgani seerd door het Nederlandsch Verbond voor sibbekunde onder den algemeenen titel: „Wie en wat waren onze voor ouders?" werd ter gelegenheid der 25ste uitzending op Zondag voor de microfoon een vraaggesprek gevoerd tusschen den leider der uitzendingen, den heer C. Pa- ma te Voorburg, en den heer Jurriaan van Toll, archivaris-bibliothecaris van het Verbond en voorzitter der aangesloten vereeniging „Nederlands Stamboek”. Uit dit gesprek bleek duidelijk, hoe sterk de belangstelling voor het familie-onderzoek in de laatste maanden, dank zij vooral deze lezingen, is gestegen. Tot nu toe zijn bij het secretariaat van het Verbond ruim 6000 aanvragen om inlichtingen binnengekomen, d.i. gemiddeld 250 per week. De eerste lezingen brachten slechts gemiddeld 100 brieven; welk aantal ech ter steeds toenam en thans tot bijna 400 per lezing is gestegen. Dat het hier niet slechts oppervlakkige nieuwsgierigheid of persoonlijke wenschen der aanvragers betreft, blijkt uit de toeneming van het ledental van het Verbond en van de aan gesloten organisaties, dat in datzelfde tijdvak met ruim 1100 vermeerderde, De taak van de buitenlandsche afdee- ling kan in deze dagen van moeilijke verbindingen allerminst een sinecure ge noemd worden. Niet slechts met onze na tuurstaten. doch ook in het hooge Noor den (Finland en de andere Oostzeelan- den), voorts met den Balkan enz., zijn relaties tot stand gekomen, die aanvra gers bij voorkomende moeilijkheden met het verkrijgen van papieren enz. van grooten dienst kunnen zijn. Intusschen stemt het tot verheugenis, dat ondanks de voor velen moeilijke tijdsomstandig heden zooveel belangstelling voor deze wetenschap blijkt te bestaan, vooral om dat een groot gedeelte van deze belang stelling voortkomt uit kringen, die zich daar tot nog toe weinig mede hadden beziggehouden. Dit komt uiteindelijk aan onze volksverbondenheid ten goede, want zooals het Verbond steeds weer herhaalt: alle Nederlanders zijn zonen van één stam en wij zijn, wat de sibbekunde ons steeds weer opnieuw voor oogen stelt: „Van éénen bloede”. MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapalcjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.-meelvlek ken of gort of gorfanout of grutten naar hij meende, zou kunnen verwerken. MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel 4 t/m 24 Mei (4 t/m 28 Mei) Voor spinazie it het dikwijls niet te vermijden Men schrijft ons De laatste dagen hebben eenige bladen gemeld, dat op een groentenveiling één of meer partijen spinazie zijn „doorge draaid”, d.w.z. dat er geen koopers voor waren, zoodat zij „op den mesthoop" moesten worden geworpen. Dit maakt het wenschelijk, dat het publiek eens op merkzaam wordt gemaakt op eigenaardigheden, welke zich bij groente als spinazie en bij de veiling daarvan voordoen en waardoor het ver schijnsel van het doordraaien wordt ver klaard en tot zijn juiste proporties teruggebracht. Spinazie dan heeft vooreerst de eigen schap, dat de omvang van den aanvoer In sterke mate afhankelijk is van de, dikwijls grillige, weersgesteldheid. In 1939 bijvoorbeeld bedroeg de aan voer in de week van 25 tot 31 Maart 740.000 k.g. om de week daarop plotse ling tot 1 millioen en vervolgens weke lijks achtereenvolgens tot 1.3, 2.4 en 3.2 millioen k.g. te stijgen. Daarna nam de aanvoer, eveneens sprongsgewijze, af. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in 1940, toen, na de week van 1 tot 7 April, waarin de aanvoer 537.000 k.g. groot was, hij vervolgens wekelijks 935.000, 1.1, 1.7, 2.9 en 4.1 millioen k.g. bedroeg om de week daarna plotseling tot 2.1 millioen k.g. te verminderen. Dat de sterke wisseling In den aanvoer weinig bevorderlijk kan zijn voor een geregel- den verkoop van alle beschikbare hoe veelheden, is duidelijk. Eindigt de win ter vroeg, dan is de spinazie In April klaar en volgt de natuur- de glasspinazie op den voet ja, gaan zij in elkander over Dit jaar was er een hiaat tusschen de glasspinazie en die van den kouden grond. Een langdurige koude, als de af- geloopen winter ons heeft gebracht, oefent een zeer ongunstigen Invloed op de kwaliteit van de spinazie en maakt ze behept met allerlei gebreken. De groente wordt dan koperkleurig of rood en krijgt spoedig neiging tot doorschieten, zoodat zij lange stelen en weinig blad krijgt Ook treedt de wolf een zwam er soms vrij sterk in op. Is nu de aanvoer groot dan kiezen de koopers uit den aard der zaak de beste partijen eruit zoodat het zoogenaamde afwijkend goed moeilijk is onder te brengen. Is de spinazie overvloedig, zoo dat de veilingprijs bij voorbeeld zeven cents per k.g. bedraagt en de kleinhan delsprijs tien a twaalf cents, dan kunnen ook huisvrouwen met smalle beurzen zich ervan voorzien. Vertoont de spinazie af wijkingen, dan geven de koopers ter veiling, mede, omdat zij ook nog trans portkosten moeten maken, licht de voor keur aan andere groenten, welke hun minder risico opleveren. Wat kan men dan met de spinazie van mindere kwali teit doen De drogerijen verwerken op dit oogenblik volop spinazie van behoor lijke kwaliteit en eveneens de conserven fabrieken. voorzoover het vraagstuk van de blikvoorziening haar daartoe in staat stelt. Dezer dagen berichtte een blad, dat op de Alkmaarsche veiling een partij van 550 kisten jonge spinazie op de mest hoop zou zijn gesmeten. Een, naar aan leiding van dit bericht ingesteld, onder zoek wees uit dat het hier spinazie van tweede en derde kwaliteit betrof. Wan neer dergelijke spinazie op een veiling De waarnemend inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakte giste ren bekend: 1. Vanaf heden kunnen weer aanstel lingen .by de Nederlandsche politie, zoo wel in de officiersrangen als in de ver schillende lagere rangen plaats vinden. Deze aanstelling geschiedt voor de ge- heele politie uitsluitend op de volgende wyze: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der marechaus see. Na afloop van deze eerste oplei ding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naarmate van geschiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden poli tiedienst b{j de marechaussee, bij de gemeentepolitie of bij de toekomstige Rijksjx tie. Promotie geschiedt afhan- kelij\ van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaan gaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrypn tegen de discipline en indien valsche mededeelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontalag worden verleend. Sqllicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Adspiranbofficieren. a. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (Joden en kleurlingen, even als beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de eentgenoo- te, moet tot en met de grootouders aan getoond worden door invulling van het daartoe bestemde afstammingsformu- lier). b. Onbesproken levensgedrag, c. lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 19—23 jaar. voor hen. die een acade- mischen graad be/tten tot 26 jaar. Per sonen, die een bril dragen, kunnen toe gelaten worden, indien de gezichts- sterkte van het eene oog minstens twee derde, van het andere minstens negen tiende bedraagt, d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter blootsvoets ge meten, in uitzonderingsgevallen kan ge noegen worden genomen met een mini mum lengte van 1.72 meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder ge schikt is. e. Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. 5 j. cursus of gym nasium. Bezitters van een diploma voor het hoogere politiepersoneel hebben. In dien zij overigens geschikt zijn, de voor keur. f. Volkomen bereidheid tot mede werking aan den opbouw van den Ne- derlanaschen staat, ook onder de hui dige omstandigheden, evenals yaie houding tegenover de bezettende macht g. Gehuwden kunnen slechts by wijze van uitzondering worden toege- ^Onieacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderofficieren (mnTchappen? tot de officiersloopbaan worden toegelaten by de Nederlandsche 3^inbaar diverse geledingen, na het afleggen van de daartoe vereischte evlmens od grond van bijzondere pres- tet.2 zeer groot leiderscapaciteiten, indien daarnaast voldo*"deBiia1^"keuze ontwikkeling aanwezig is. By de keuze vanXe adspi: a ^-officieren wordt een strenge selectie toegepast 2. Ad spirant onderofficieren Crateiiet bezit van de Nederlandsche nationaliteit (Joden en kleurlingen, even als beider bastaarden zyn uitgesloten. Het ariërschap. <x>k van de echtgenoote. moet tot en met de grootouders worden aangetoond door invulling van het daar toe bestemde afstammingsformulier b. Onbesproken levensgedrag, c. Licha melijke geschiktheid. Leeftijd 19 25 jaar. Bezitters van een politiediploma. diploma u.l.o. of m.u.l.o. tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunnen toegelaten worden, indien de gezichts- sterkte van het eene oog minstens twee derde, van het andere minstens negen tiende bedraagt, d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter, blootsvoets gemeten. In uitzonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een mi nimumlengte van 1.72 meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder ge schikt is. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzonder voldoende kennis der Ne derlandsche taal, zoowel in woord als geschrift Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd, f. Vol komen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandig heden, evenals een loyale houding te genover de bezettende macht, g. De aanstelling van gehuwden is uitgesloten. 3. (1.) De sollicitatie voor de Neder landsche politie geschiedt door het in- dienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schryven moet worden over gelegd; a. Een eigenhandig geschreven le vensloop. b. Een ingevulde vragenlijst, waaruit verschillende bijzonderheden van den sollicitant moeten blijken, c. Een ingevuld formulier betreffende de afstamming. De onder b. en c. ge noemde formulieren zijn verkrijgbaar op de parketten van de procureurs generaal bij de gerechtshoven (Amster dam, 's-Gravenhage. 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden), op de hoofd- bureaux van politie te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht. Gro ningen en Eindhoven, alsmede ten bu- reefe van alle divisie en districtscom mandanten der marechaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijlagen motten worden ingezonden, voor inwo ner» van de provincies Noord-Holland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie marechaussee, Sarphati- kade 7 te Amsterdam: provincies Zuid- Holland en Zeeland, bij den comman dant der tweede divisie marechaussee. Raamweg 1 b. te 's-Gravenhage; pro vincies Noord-Brabant en Limburg, bij den commandant der 4e divisie mare chaussee, Vughterweg 47 te s-Hertogen bosch; provincies Gelderland en Over ijssel, bij den commandant der 6e divi sie marechaussee, Thomas 5 Kempis- laan 102 te Arnhem; provincies Dren the, Groningen en Friesland bij den commandant 8e divisie der marechaus see. Helperbrink 20 te Groningen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9