De gevechten op Kreta Na de rede van Roosevelt I I 2 A Donderdag 29 Mei. I I No. 17888. 1941. uur v.m. Soeda in van De reactie in de verschillende landen Nog geen officieel Britsch commentaar van De baai Duitsche handen I Verschil van opvatting in de Vereenigde Staten De gevolgen van den af- gekondigden nood toestand Bataafsche Petroleum Maatschappij VERDUISTEREN van 9.48 uur n.m. tot 5.26 Het tot zinken brengen de „Bismarck” op De zeil van uur uur 8 A 2 Maan: 29 Mei op 8.26 v.m. 30 Mei onder 12.09 v.m., op 9.25 uur v.m. Nachtdienst dokters: Tusschen 10u. n.m. en 7 u. v.m.: Nt. 394920 Nt. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Watersport- en kust- verdedigingsbesluit Roosevelt en Halifax confereer^ De behandeling van Duitsche valschermjagers Roosevelt zal bepaalde punten zijn rede verduidelijken „Een stap dichter naar Amerika’s deelneming aan den oorlog”, aldus de Japansche bladen Britten teruggetrokken nieuwe stellingen De openbare meening teleurgesteld „Aan argumenten biedt zü niets nieuws”, aldus Berlijn Een verslag van Churchill in het Lagerhuis roei- en kanoiport ernstig getroffen De „Bismarck” had acht koop vaarders in jtn grond geboord Een waarschuwing HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT; PRIJS DER ADVERTENTIEN: (Foto's Fritz) UW*. 1 dat Verschillende persstemmen over deze rede teleurgesteld waren. Uiterlijk 9 Juni moeten alle yaartuigen uit het verboden gebied verwijderd «ijn groot-admiraal be- Wilhelmstrasse geen 2 A s A 2 A 2 2 2 A 2 I A 2 2 A 2 A I A A Ziekenfondsltden de Volharding: Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor; Scheveningen Keizerstr. 318, Tel. 650310; Filialen: RIJswIJh, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There* slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 DE .RIJKSMINISTER Dr. .SEYSS- INQUART WERD DEN 29sten MEI 1940 IN DE RIDDERZAAL IN DEN HAAG ALS RIJKSCOMMISSARIS GE ÏNSTALLEERD Onze foto hiernaast toont den Rjjkscommissaris, Rjjks- minister Dr. Seyss-Inquart en den Wehrmachtsbefehlhaber, Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, na de ambtsaanvaarding. De onderste foto toont den Rjjkscommissaris Dr. Seyss- Inquart, met den Wehrmachtsbefehl haber, Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen (rechts) en den Generaal Von Falkenhausen (links) gedurende zjjn installatie als Rjjkscommissaris Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Klkeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummer; 5 ct. fr. P- Post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. nacht van Vrijdag op Zaterdag schaduw den de beide kruisers het Duitsche slag schip, in de Straat van Denemarken, tusschen Groenland en Ijsland. De twee Men spreekt van een nieuwen stap Roosevelt naar deelneming aan den oar. log. De verklaring bevatte daarom Ho» geen oorlogsverklaring, omdat de opva* ting van het volk der Vereenigde State,, nog zeer verdeeld is. Van bijzonder b«. lang acht de Japansche pers de uitlatir^ van Roosevelt met betrekking tot Chin,’ welke uitlating energiek van de hanj wordt gewezen. De „Kokoemin Sjimboen” is van mee. ning, dat Roosevelt met zijn beschuldig^ gen aan het adres van de as-mogendhe. den, alleen zijn eigen plannen heeft wj|. len verdoezelen en zijn agressieve maat regelen heeft willen rechtvaardigen. U,t is vooral van toepassing op het verw^ van wereldoverheersching. De „Nitsji Nitsjl” schrijft: „HoewJ het recht om den oorlog te verklaren, na, steeds bij het Congres berust, heeft pre. sident Roosevelt de macht gekregen ürt| den opperbevelhebber van leger en vloot buiten een formeele oorlogsverklaring orn’ het bevel te geven tot het volvoeren v^’ militaire acties, zooals de geschieden^ trouwens al bewezen heeft” De New Yorksche bladen publiceeren de rede van den president onder vette koppen en volgen over het algemeen het richtsnoer, dat Roosevelt de Vereenigde Staten weer een grooten stap dichter bij den oorlog heeft gebracht De Washingtonsche correspondent van de „New York Sun” schrijft, dat Roose velt thans bijna onbegrensde volmachten heeft, welke practisch met die van een „dictator in oorlogstijd” overeenkomen. Noch in daden noch in gedachten zijn de Vereenigde Staten thans meer neutraal. De „New York Post” schrijft dat de reactie op de rede van Roosevelt ver deeld is. De isolationlsten zijn niet over tuigd geraakt. „United Press” meldt uit Washington, dat Roosevelt het land aan I de grens van den niet-verklaarden oorlog heeft gebracht. De „New York World Telegram” spreekt van een beroep van Roosevelt op de eenheid. Hij weet, dat het land onvoorbereid is en dat de on voorbereide nederlaag dreigt. Daarom moet de rol van de Vereenigde Staten noodzakelijkerwijs die van „arsenaal der democratie" zijn. Dat is ook voor vele] Engelsche kruisers gaven toen de positie van de „Bismarck" op aan het eskader, waarvhn de „Hood” het vlaggeschip was. Het zicht was zeer slecht. Zaterdagmor gen kregen de „Hood” en de „Prince of Wales" contact met de „Bismarck" Regen, afgewisseld met hagel- en sneeuwbuien bemoeilijkten de operaties. Soms kon men niet verder dan een mijl zien. Op 6 mijl afstand werd het vuur geopend De „Bismarck” werd getroffen, evenals de „Prince of Wales”. Een vol treffer van de „Bismarck” kwam in de munitiekamer van de „Hood” terecht en het schip zonk binnen korten tijd. De „Prince of Wales" verloor spoedig daar op, 350 mijl Z.Z.O, van Groenland, het contact met het Duitsche schip. Inmid dels was de geheele Home-fleet gealar meerd, met de bedoeling de „Bismarck" het kostte wat wil, den terugtocht af te snijden. Vliegtuigen van het vliegkamp- schip „Victorious” stegen op en patrouil leerden boven een uitgestrekt gebied. Doch ook zij hadden met slecht weer te kampen, en keerden onverrichter zake terug. Zaterdagavond kreeg de „Prince of Wales" echter weer contact met de Bismarck”. Eenige salvo’s werden afge vuurd, waarop de „Bismarck" antwoord de Zondagochtend was het contact weer verbroken. Inmiddels stoomde het Britsche slag schip „King George V” uit Noordelijke President Roosevelt heeft den Britscbo^ ambassadeur Lord Halifax, ontvangen Aan het onderhoud werd deelgenom^ door den Engelschen financieelen deskun dige, Keynes. Het onderhoud duurde i uur. Na afloop deelde lord Halifax mede, dat de bespreking betrekking had op de wa, penproductie van de Vereenigde Staten oj op den algemeenen economischen toe stand. De kwestie van nieuwe stappen t«| bescherming van de leveranties aan En, geland is niet ter sprake gebracht. Roose, velt bracht verslag uit van de Amerikaan- sche oorlogsproductie. Keynes noemde toeneming van de oorlogsindustrie bijzon der bevredigend. Halifax voegde hier nog aan toe, dat hij den president heeft gé. feliciteerd met zijn redevoering en zeidn verrast te zijn geweest over de mededec. Irak Petroleum Company, te vervreemde^ en zoodoende het concern te schaden. De zich hier te lande bevindende lei. ding van het concern, welke uitsluitend bevoegd is inzake de rechten der maat, schappij, maakt bekend, dat zij dergelijke transacties niet erkent en voor niet;» houdt. Zij waarschuwt iedereen, derg* lijke onderhandelingen met de vroegerj bestuurders van het concern niet te vee. ren noch overeenkomsten af te sluiten aan welke geen rechtsgeldigheid toekoroi indien zij niet door de zich hier te bevindende leiding der maatschappij worden goedgekeurd. Z.g. Stadipatiënten: No. 49 2 g «vS Roosevelt bevatten de New Yorksche bla den het nieuws van de bezetting van Ca- nea op Kreta door de Duitsche troepen, meldt het DN.B. De „Associated Press’ meldt uit Londen, dat volgens een offi- cieele Britsche verklaring de Duitsche troepen de numerieke overmacht verkre gen hebben en dat de situatie zeer pre cair is De Britsche troepen zijn als ge volg van de voortdurende bombardemen ten lichamelijk en geestelijk volkomen uitgeput Het opperbevel van de Duitsche Weer macht heeft kennis gekregen zoo is varf militaire zijde aan vertegenwoordi ger» der pers medegedeeld van vele gevallen van bijzonder ernstige in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aanzien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig gegeven worden. Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan, besluit het AN P.-bericht Britsche scheepsverliezen duren voort In het zeegebied rondom Kreta hebben, mar het D.N.B. verneemt. Duitsche ge- vechtstoestellen en duikbommenwerpers een vrachtschip en een patrouilleboot tot zinken gebracht. Voorts deelt de Londensche berichten dienst mede: De Britsche admiraliteit betreurt het te moeten medcdeelen, dat de duikboot „Ask" over tijd is en dat aangenomen moet worden, dat het schip verloren is gegaan. Italiaansche troepen geland Gisteren zijn verscheidene -contingen ten Italiaansche troepen op het eiland Kreta aan land gezet om deel te nemen aan de operaties te land, meldt Stefani Vlucht van Egyptische ■utoriteiten tegengespro ken Het gerucht, dat de vroegere Egypti sche minister Ali Maher Pasja en de voor malige chef van het Egyptische leger, Ab- doel Raman Azzam, uit Egypte zouden zijn gevlucht, wordt van officieele zijde categorisch tegengesproken, meldt S.P.T. uit Cairo. De beide genoemde personen bevinden zich nog steeds in Egypte. Het D.N.B. seint uit Washington In de gisteren gehouden persconferentie heeft Cordell Hull op een vraag, of krachtens den afgekondigden nationalen noodtoe stand Duitsche saldi in de Vereenigde Staten in beslag zullen worden genomen, geantwoord, dat dit plan op het oogen- blik niet aan de orde is. Daarentegen streeft de regeering te Washington er naar, zoo verneemt de „Washington Eve ning Star1'’, 20 Spaansch-Amerikaansche republieken te bewegen tot invoering van dezelfde uitvoercontröle als thans in de Vereenigde Staten bestaat. President Roosevelt, die morgen uit Washington zal vertrekken, om het week einde op zijn landgoed Hydepark door te brengen, heeft een bijzondere persconfe rentie vastgesteld, om bepaalde punten van zijn redevoering te verduidelijken. Een mededeeling van Early Op een vraag van een der journalisten, wat president Roosevelt in zijn rede be doelde met de uitlating „Wij zullen alle mogelijke maatregelen nemen om de le veranties naar Engeland mogelijk te ma ken”, heeft de secretaris van het Witte Huis, Early, gistermorgen geantwoord ,,De president heeft hiermede niet de con- vooieering van handelsvaartuigen door Amerikaansche oorlogsschepen bedoeld. President Roosevelt heeft hierbij waar schijnlijk aan een meer effectieve con- tróle der patrouilledienst in den Atlanti- schen Oceaan gedacht”, aldus S.P.T. De geheele Japansche pers houdt zich uitvoerig bezig met Roosevelt’s rede. Unaniem zijn de bladen van oordeel, dat de rede een agressieven inhoud had, al bevatten de verklaringen van den presi dent in het algemeen niets sensationeels. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het hoofdkwartier van de Britsche strijdkrachten in het Midden-Oosten medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten op Kreta, versterkt door nieuwe landingstroepen uit de lucht en gesteund door een heftig luchtbombardement, aanvallen hebben gedaan op de Britsche troe pen in het Westen van het eiland. „De Britsche troepen waren gedwon gen zich op gunstiger stellingen te rug te trekken. Ook op andere plaat sen is de toestand buitengewoon moeilijk. De vijand heeft weer val- schermtroepen neergelaten, en zijn druk versterkt.” Als voornaamste bericht na de rede van Het D.N.B. meldt uit BerlijnDe Duitsche operaties op Kreta blijven goeden voortgang maken. De buiten gewoon belangrijke baai van Soeda tot dusver basis van de Britsche vloot is, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, gisteren door Duitsche troepen veroverd en stevig in Duit sche handen. De Duitsche troepen rukken, na de baai van Soeda veroverd te hebben, verder naar het Oosten op. Aan de Oostkust van de baai van Soeda hebben, naar het D N.B. ver neemt, Grieksche en Britsche strijd krachten bijzonder hardnekkigen tegen stand geboden. Het gelukte den Duit- schen troepen den vijand uit zijn stel lingen te werpen en verscheidene hon derden gevangenen te maken. Bovendien werd een groote hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt komende maanden de eenige mogelijke rol Roosevelt kan niets meer doen om de leveranties aan Engeland te bescher men, tenzij hij de neutraliteitswet opheft, wat hij niet heeft vermeld, of convooien samenstelt, welke hij ongeschikt acht, of de Amerikaansche vloot laat patrouil- leeren. hetgeen reeds geschiedt. Roose velt kan hoogstens aan de Amerikaansche vloot bevel tot schieten geven. Hij heeft I zich echter voorloopig erop vastgelegd, den oorlog te vermijden, zoodat men mag hopen, dat er geen oorlog zal komen. De mogelijkheid van een incident ter zee Te Rome is men, naar United Press meldt, van meening. dat de proclamatie van den nationalen noodtoestand in de eerste plaats moet dienen om de produc tieproblemen en arbeidsgr ’'Hen op te lossen en deze niet beteekent, dat de Vereenigde Staten het plan hebben direct aan het conflict, deel te nemen. ■Wat de opmerking over de vrijheid der zeeën betreft, is men algemeen van meening, dat deze uitlating de voorbode is van een volledige negatie der door de as-mogendheden geproclameerde blokka de van Engeland, waarbij men rekening moet houden met de mogelijkheid van een incident tusschen oorlogsschepen der as-mogendheden en die der Vereenigde Staten. „United Press” meldt uit Londen, dat Britsche officieele kringen weigeren een I commentaar te geven op de redevoering I van Roosevelt met het motief, dat zij de I rede nog niet grondig hebben bestu deerd Niet-officieel heeft men uitdruk king gegeven aan zijn teleurstelling over de redevoering. Roosevelt heeft Enge- lands nood nauwkeuriger uiteengezet dan ooit een Britsche regeeringsvertegen- woordiger heeft gedaan, maar niet even duidelijk het middel aangegeven hoe de Vereenigde Staten dit kunnen verhelpen, aldus het D.N.B, Ook zij, die den volledigen tekst van de rede hebben gelezen, zijn nog niet in staat haar op de juiste beteekenis te schatten. Welingelichte kringen achtten vooral de uiteenzettingen van Roosevelt I over Dakar, de Azoren enz. van beteeke nis Alle Engelsche bladen publiceeren de rede onder enorme koppen, als: „Dicta toriale volmachten voor Roosevelt". De Londensche correspondent van de New York Post” schrijft, dat de rede geens zins overal bijval gevonden heeft Onder de openbare meening heerscht groote te leurstelling. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berlijn: „Wij beoordeelen de redevoering van Roosevelt volgens haar strekking, even als de vroegere redevoeringen, welke hij S.P.T. meldt uit Londen In het Lager huis heeft Churchill gisteren een ge detailleerd overzicht gegeven van den zeeslag, waarbij de „Hood” en later de „Bismarck” ten onder zijn gegaan. Hij zeide. dat verleden week Britsche kustwachtvliegtuigen hadden gerappor teerd, dat de „Bismarck” zich in Noor- sefee wateren bevond en dat het slag schip Bergen had verlaten. De Britsche admiraliteit gaf aan de kruisers „Nor folk" en „Suffolk” opdracht, den Duit- schen bodem op te sporen. Daar ver ondersteld werd, dat de „Bismarck" naar het Westen op weg was. zetten beide kruisers koers naar het Noordwesten, in de richting van Groenland. Tijdens den richting op, terwijl de „Renown” uit Gibraltar kwam opzetten. De slagkrui sers „Rodney” en „Ramillies”, die een convooi op den Atlantischen Oceaan be geleiden, zetten eveneens koers naar de plaats, waar men dacht de „Bismarck” te zullen aantreffen. Van het vliegkamp- schip „Ark Royal” stegen vliegtuig;»! op en deze kregen het Duitsche slagschip in zicht. Op tamelijk grooten afstand wer den eenige torpedo’s afgeschoten, waar van er twee doel troffen. De „Bismarck” maakte toen twee cirkels, hetgeen deed vermoeden, dat er een defect aan de stuurinrichting was ontstaan. Het schip minderde ook vaart. De kruiser „Sheffield" en de torpedo jagers „Zulu”, „Maori” en „Cossack” kwamen toen opdagen. De „Maori” en de „Cossack” vuurden torpedo’s af die de „Bismarck” troffen. „Ofschoon volledige inlichtingen over hetgeen toen gebeurde nog niet waren binnengekomen”, zeide Churchill voorts, „kan ik nog mededeelen, dat de kruiser „Dorsetshire” het bevel kreeg de „Bis marck” tot zinken te brengen. Dit heeft zij dan ook met torpedo’s gedaan. Het oordeel van de Diplo „President Roosevelt heeft in zijn rede voering een nieuwen stap gezet op zijn weg naar de onbeperkte ondersteuning van Engeland,” zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz. „Roosevelt ging, ook al had hij daarvoor geen bewijzen, ervan uit dat Duitschland de wereldheerschappij nastreeft. Duitsch land wenscht echter niets anders dan over de wereldzee heen de voor beide partijen vruchtbare vriendschappelijke en economische betrekkingen te hervat ten. In dit verband trekt ook het onder werp „vrijheid der zeeën”, dat Roosevelt eveneens uitvoerig behandelde, sterk de aandacht. De ware vrijheid der zeeën immgrs is erop gebaseerd, dat altijd tus schen de neutrale landen een vrije han del gedreven kan worden, doch van deze vrijheid der zeeën spreekt Roosevelt niet. Integendeel, hij steunt die mogend heid, welke met alle middelen haar ty rannic ter zee wil handhaven.” De op 26 dezer van kracht geworden Verordening. houdende buitengewone maatregelen vuur de kustverdediging, blijkt nog van veel grooter invloed ->P de Nederlandsche witersport en het water toerisme te zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Op de heden gehouden persconferentie is namelijk medegedeeld, dat de Verordening naar den letter moet worden nageleeft. Dit houdt in. dat 1 e vaartuigen roet uitzondering van die voor beroeps- en bedrijfsvervoer en woonschepen zonder eigen beweegkracht uit het in de Verordening genoemde kustgebied verwijderd dienen te worden. Om misvattingen te voorkomen vesti- gen we er nadrukkelijk de aandacht °P. dat onder vaartuigen ook worden begre pen de grootere en kleinere pleizierzeii- vaartuigen, roeibooten, gieken, wherries enz., en zelfs kano’s. Er bestond aanvankelijk no< eenige hoop, dat het geoorloofd zou zijn de tuigen, voorzoo ver men deze niet W'iae Volgens een bericht van „Internatio nal News Service" uit Washington is het Britsche schip „Marconi", dat ten Zuiden van Groenland getorpedeerd is, een van de 8 Britsche vrachtschepen, welke door de „Bismarck" tot zinken waren gebracht. De overlevenden van de „Marconi” zijn, zooals gemeld, door een schip van de Amerikaansche kustwacht opgepikt I sedert het begin van den oorlog en ook I tevoren reeds heeft gehouden. Aan argu menten biedt zij niets nieuws.” Deze opvatting hoorde men gisteravond in Berlijnsche politieke kringen uitspre ken. Symptomatisch is zoo voegde men hieraan toe, dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumenta tie der bedreiging van het Westelijke halfrond te versterken. Of het juist is bij de Zuidamerikaansche staten juist op dit punt van de Roosevelt-rede instem ming te vooronderstellen, laat men in deze kringen daar. Men noemde de vele woorden, welke Roosevelt over de be dreiging van het Westelijk halfrond uit sprak, onhoudbare veronderstellingen ten aanzien van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Aangezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men ver der, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden bedoelingen van den kant van de Wilhelmstrasse niet mogelijk. Wat het bekende standpunt van Duitschland betreft verwees men nog maals naar de rede van den Führer en naar het interview met Rader. Roosevelt’s uiteenzettingen teekenen voor de sensatie. 1 In Amerika neemt men, naar het D.N.B. meldt, veelal een verschillend 1 standpunt ten opzichte van de rede in. Landon, de vroegere candidaat voor het presidentschap, heeft naar de .Asso ciated Press” meldt verklaard, dat het thans uit is met den democratischen re- geeringsvorm van de Vereenigde Staten. Roosevelt heeft thans een absolute macht in handen en kan van nu af aan doen wat hij wil. Senator Nye heeft verklaard, dat Roo sevelt er in het bijzonder naar heeft ge streefd vrees te wekken onder de arbei ders, de boeren en andere klassen. Afgevaardigde Fish verklaarde, Roosevelt den wil van ruim 80 pCt van het Amerikaansche volk heeft willen breken, welke tegen de oorlogsverwikke- lingen zijn gekant Afgevaardigde Ben der zeide, dat het Amerikaansche volk er recht op heeft door feiten ingelicht te worden over de noodzakelijkheid van de invoering van den onbeperkten noodtoe stand. Senator George, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche politiek, zeide, dat de rede opnieuw de fundamenteele beginselen van de Ameri kaansche politiek bevestigt, welke sedert September 1939 is ingeslagen. Senator Elldern zag in de rede het be gin van de eenheid van het Amerikaan sche volk en het einde der stakingen De voorzitter van het comité „Ameri ca First”, Flynn, verklaarde, dat er prac tisch geen wijziging in den toestand is ontstaan. Achter de afkondiging van den noodtoestand staat de wensch. de bewa pening te bespoedigen. De afkondiging van den noodtoestand geeft den president in het geheel geen volmacht tot con- vooieeren, om schepen naar oorlogszönes te sturen, een niet-verklaarden oorlog te beginnen, het volk der Vereenigde sta ten tot zwijgen te brengen of de per soonlijke vrijheid in te krimpen. De leider der socialisten. Thomas, ver klaarde, dat de president de democratie niet verdedigt, doch in gevaar brengt door zelf enorme volmachten naar zich toe te trekken en zich alleen tot rechter te maken over de vraag, wanneer Ame rika zich door een militaire actie aange vallen zal achten, welke zich op duizen den mijlen afstands afspeelt. Senator Wheeler heeft Roosevelt’s rede bestempeld als een werkelijke oorlogs verklaring”. De democratische senator Maccarran noemde haar een „oorlogs verklaring op proef’. Men durft deze kwestie noch aan het Amerikaansche volk, noch aan het congres ter beslissing voor te leggen. Een der vooraanstaande republikeinen, gouverneur Sprague, ver klaarde. dat de rede onbevredigend is voor beide partijen. De interventionisten zijn teleurgesteld omdat Roosevelt de revolver niet heeft afgeschoten. De rede is meer geschal van woorden dan werke lijke hulp aan Engeland geweest Wij ontvingen het volgende commu. niqué Naar verluidt hebben de zich te Lotu den bevindende vroegere bestuurders vuq de Koninklijke Maatschappij tot exploj.1»--> ...Cu u«=— -- tatie van petroleumbronnen de bedoeling I gebruiken, onder te brengen in de belangrijke onderdeelen van het bezit vaa’ tenhuizen en kauostations. of "et" „2 het concern, met name de aandeelen in de met kano’s bijv mogelijk zou z*Jn P Irak Petroleum Company, te vervreemden te bergen in een schuur, hu‘s lu,n* I doch ook deze hoop is vervlogen. Geen enkel vaurtuig. als in de Verorde- I ning bedoeld, rrwt meer worden aangetrot- fen binnen het verboden gebied, waar dan ook. Tot 14 dagen na het in werking tre den der Verordening, dus tot 9 Juni heeft men nog gelegenheid de vaartuigen straffeloos te vervoeren naar een plaats buiten het verboden gebied Wie aan dit bevel niet voldoet wordt gestraft en loopt de kans, dat zijn vaartuig verbeurd wordt verklaard Niet alleen particulieren, die regelmatig in de omgeving van de eigen stad de watersport plegen te beoefenen, worden door deze Verordening ernstig getroffen, maar vooral ook een aantal roeivereeni- gingen, zooals de Laak, Laga. Delftsche Sport, Njord, De Leythe en waarschijnlijJc ook De Vliet. Deze vereenigingen zullen al haar booten buiten het verboden gebied dienen te brengen en dat houdt in, dat daarmede practises alle trainingsgelegen- heid onmogelijk is gemaakt. Fr bestaat dus heel groote kans, dat zij ook niet zullen kunnen deelnemen aan de komende roei- wedstrijden, weke daardoor ernstig in gevaar worden gebracht. De zeilerij Is er in zeker opzicht beter aan toe, dan de roeiwereld. want al is dan het geheele Friesche merengebied ver boden, alsmede de Kralingsche en de Bergsche Plas, er blijft toch nog gelegen heid over op de Kaag, het Bra»ssehiermeer, de Westeinderplassen, de Sluipwijksche en de Reeuwijksche plassen, welke wate ren natuurlijk ook open zijn voor roei- booten en kanö'i... indien men er in slaagt in de buurt onderdak voor de vaar tuigen te vinden Hoewel de Kaag dus vrij is, staat het toch nog geenszins vast, of de Kaag week wel zal kunnen doorgaan, want nog niet zeker is, of de Loede geheel open zal zijn voor vaartuigen Wat dat beteekent, zal men begrijpen, Imdien men weet, dat onge veer driekwart van de vaartuigen een lig plaats hebben te Warmond en de Leeds als vaarwater behoeven. Omtrent de vrije vaart op den Vliet be staat nog eenige onzekerheid. Te Voor schoten is dit water verboden, maar er heerscht nog verdeeldheid over de vraag of het gedeelte tusschen de Hoornbrug ta Rijswijk en Leidschendam gebruikt zal mogen worden, voor de watersport Óver deze en «ndere kwesties welke met den practischen kant van de Verordening en haar gevolgen verband houden, wordt door watersportinrtanties nog contact on derhouden met <ie Duitsche autoriteiten. Gehoopt wordt, dat omtrent een en ander spoedig nadere msdedeelingen zullen kun nen worden verstrekt ling, dat officieele kringen in Engeland hadden afgegeven, niet hebben geëerbie- over deze rede teleurgesteld waren. digd. Frankrijk had met de Vereenigde -Staten overeenkomsten gesloten voor de j levensmiddelenvoorziening en de Engel- rrankrijk en de Britsche navycert schen hadden voor deze transporten navy- certa gegeven. Niettemin hebben zij een De Britsche verklaring dat voortaan reeks Fransche schepen gekaapt, zooals de geen navycerts meer voor Fransche sch«. sheherezade” pen zullen worden afgegeven, heeft in bed” Er worden thans nieuwe onderhandelln- voegde Fransche kringen te Vichy geen gen met de Vereenigde Staten gevoerd ter verwondering gewekt, aldus het D. N. B opheldering van (ie vraag, of de levens- omdat, zooals men hier zegt, de Engel-1 middelenleveranti® uit Amerika hervat schen de navycerts, welke zij tot dusvewe Kunnen worden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1