BINNENLAND men De Avondschool Welken distributiebon heeft noodig Volksgebruiken en toerisme 34 31 PEULVRUCHTEN 33 21 April t/tn 15 Juni 24 26 32 66 76 65*75* 29* ONDERWIJS EN KERK 03 De Maastunnelbouw 24 21 8 18 17 18 17 18* 16 K 7* 10 De provincie Noord-Brabant Reeds 1324 prijsovertreders beboet De Nederlandsche Jaarbeurs bestaat 25 jaar 27 25 41 87 Het metrieke stelsel van Doctor Plaizer HAAGSCHE COURANT Donderdag 29 Mei 1941 2e bl. pag. 2 ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK ARTIKELEN Hoeveelheid BON BONKAART ALGEMEEN SUIKER 21 April t/m 15 Juni 21 April t/m 15 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 19 Mei t/m 15 Juni 250 gram KAAS EIEREN 28 April Vm 31 Mei AARDAPPELKAART AARDAPPELEN BROODKAART behalve aan 100 gram 70 gram BLOEMKAART 19 Mei t/m 15 Juni BOTERKAART BOTER 250 gram VETKAART 250 gram MELKKAART 1% liter MELK VLEESCHKAART 50 gram 81 SCHEERZEEP Sleutel op de les van J.l. Dinsdag 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN-EN KATTENBROOD 1 Vm 31 Mei PETROLEUMZEGELS Koken 2 liter 21 April t/m 15 Juni N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram - 1 pond; 100 gram 1 ons. de Am- van hm., 0 Dr. PLUIZER. 100 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram 1. Ja, Noord-Brabant is de offi- A. H. Op ten heeren hebben heeren Op ten Briefwisseling. Aan Abonné: Op Uw vragen omtrent: „U heeft U vergist” en „U heeft zich vérgist” kóm ik. de volgende week terug. SLA-OLIE of raapolie of boter SLA-OLIE of raapolie of boter of margarine THEE of KOFFIESURROGAAT KALFS- Of 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram een ei op één bon 140 gram Zie boven 200 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 1 tube; 1 pot 40 gram 250 gram 28 Mei t/m 22 Juni (voor bloem slechts geldig t/m 31 Mei) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 Juni) 26 Mei t/m 11 Juni (24 Mei Vm 14 Juni) 29 Mei Vm 4 Juni 26 Mei t/m 1 Juni (34 Mei Vm 4 Juni) 26 Mei t/m 1 Juni (24 Mei Vm 4 Juni) 26 Mei Vm 11 Juni (24 Mei t/m 14 JunO 12 Mei t/m 8 Juni 19 Mei t/m 1 Juni (17 Mei Vm 4 Juni) 23 Vm 30 Mei (23 t/m 4 Juni) 100 gram op één bon 50 alt RUND- KALFS- VARKEN8- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP, EEND, GANS, KALKOEN (been inbegrepen) in blik of glas of 1 half rantsoen Vleeschwaren. TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak. meel of Brood of half rantsoen Gebak 35 gram gram boven TOETREDING VAN ORGANISATIES TOT HET N.V.V. De persdienst van het N V.V. meldt: De Nederlandsche bond van geëmployeer den in het kunst- en amusementsbedrijf heeft eigener beweging tot aansluiting bij o,het N.V V. besloten. De leden der orga nisatie zullen derhalve worden opgeno men in de overeenkomstige, bij het N.V V. aangesloten bonden Voorts heeft ook de vereeniging van werknemers in het goud en zilverbedrijf te Leiden besloten tot het N.V.V toe te treden. Wat ons land op dit gebied omstreeks Pinksteren biedt 26 Mei Vm 22 Juni (24 Mei Vm 22 Juni) 200 gram 250 gram 250 gram 19 Mei Vm 1 Juni (17 Mei t/m 15 Juni) 5 Vm 18 Mei (3 Mel t/m 1 Juni) SCHEERZEEP of SCHEERCRéME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder) een der secretarissen, maar van 1918 af als secretaris-generaal. Op 1 Mei werd de organisatie veranderd. Er kwam toen een dubbelhoofdige directie (mr. J. Milius en ir. W. Terpstra) en de heer Graadt van Roggen werd gedelegeerd lid van den raad van beheer. De Jaarbeurs heeft twee regeeringscommissarissen gekend den heer F. K. J. Heringa, chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het desbetreffende departement en dr. W. L. Groeneveld Meyer, die nog steeds in functie is. Als gemeentelijk commissaris is de heer F. W. Swane nog steeds in functie. MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of ha verbloem of aard.-meelvlek ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel Ir. A. A. MUSSERT TE HAARLEM De leider der N.S.B. heeft gisteren een bezoek aan Haarlem gebracht. Ir. Mus- sert werd ten stadhuize door den heer S L. A. Plekker, Regeeringscommissaris en burgemeester van Haarlem, ontvan gen. Voordracht van mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdeeling Prijs beheersching De afdeeling Gelderland van de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten heeft gisteren te Arnhem een algemeene ledenvergadering gehouden, waarin mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdeeling Prijsbeheersching bij den gemachtigde voor de prijzen, een voordracht over Prijsbeheersching” heeft gehouden. Mr. Pott begon met een bespreking van de huidige omstandigheden, welke het noodzakelijk maken, dat ingrijpende, eco nomische maatregelen worden uitgevaar digd en dat deze hetgeen de hoofdzaak is stipt worden nageleefd. De sanctie regeling, welke het sluitstuk vormt van de economische overheidsmaatregelen, heeft een nieuw element gebracht in onze strafrechtspleging. Spr. wees er op, dat deze regeling geen doublure beteekende van de bestaande rechterlijke machthet nieuwe element moet voornamelijk ge zocht worden in het feit, dat „de prijs beheersching” de bestrijding van prijs- misdrijven in den vollen omvang omvat, d.w.z. dat opsporing, vervolging en be rechting in één hand zijn gelegd, zulks in afwijking van de bestaande regeling, waarbij deze onderdeden streng geschei den werden gehouden. Vervolgens toonde mr. Pott aan, dat de tot dusver bestaande organisatie van de rechterlijke macht op een doeltreffende actie tegen de overtre ders van de prijsvoorschriften niet vol doende was ingesteld. In dit verband wees hij op het feit, dat onder de huidige om standigheden de economische misdrijven een veel ernstiger karakter hebben aan genomen. In het belang van de groote massa van de minder draagkrachtige landgenooten moeten de prijsvoorschriften met kracht worden gehandhaafd. Hierbij is ieder uitstel, ontoelaatbaar. Dat de prijsbeheersching aan den eisch van snel heid, welke door de omstandigheden ge steld wordt, heeft voldaan, blijkt uit de volgende cijfers Van het oogenblik van hun inwerkingtreding (13 Februari j.l.) af, tot en met 24 Mei j.l., hebben de in specties voor de prijsbeheersching geza menlijk 1324 tuchtbeschikkingen geveld, waarbij aan boeten in totaal een bedrag van 639.109,50 werd opgelegd. Uitvoerig ging mr. Pott in op de vraag, of de organisatie van de prijsbeheersching aan het individu voldoende rechtszeker heid biedt: Hij meende deze vraag vol mondig bevestigend te kunnen beant woorden. Spr. eindigde zijn lezing met een beroep te doen op de aanwezige bur gemeesters, om in hun hoedanigheid van hoofd van de politie, mede te werken den arbeid van de prijsbeheersching. Bij het lezen van deze titel zal velen de schrik om het hart slaan, want het is een bekend feit, dat aan de kennis van dit stelsel nogal eens een kleinig heid ontbreekt. Dat is jammer, want het metrieke stelsel dringt nu eenmaal overal door en is onmisbaar voor ieder, die naast zijn handen ook zijn hoofd wenst en dient te gebruiken. Vandaar, dat wij vanavond aan dit 'noodzakelijke onderwerp eens een ar tikeltje zullen wijden. En heus, zo lastig is het niet. Voor iemand, die begiftigd is met de niet zeldzame gave tot logisch denken, is het een kleinigheid. Doch ik begin: sur l’art Sicilien entre 550 et 450’ jkvr H. A. L. E. Quarles van Ufford, geb. te Arnhem en wonende te Scheveningen. Cand.ex. geneeskunde J. H. Becking, Gouda; H. G. Krikke, Gramsbergen, 0. H. Felix, den Haag; A. J. J. van Leeu wen, Rotterdam; H. van Swaay, Scheve ningen; mej.. M. Bruynen, Rotterdam; J. J. H. Vrijdaghs, Leiden. Doet. ex. rechts wetenschap A. A. Peiffer, den Haag; C. J. de Korver, Leiden; H. van Zeggeren, den Haag. Cand.ex. id. F. J. M. van Beurden, Rijswijk. Doet. ex. wis- en na tuurkunde (wiskunde) A. Rademakers, Leiden; doet, ex wis- en natuurkunde (aanvulling) mej. E. Neijtzell de Wiloe, den Haag; cand.ex. id. R. Roskam, den Haag; taalk. cand.ex. indologie L. E. Scheurer, Leiden; doet. ex. Ind. recht M. A. van Merkesteljn, den Haag; F. R. Westhoff, den Haag; mei F. Soedjanadi- wirja, Leiden; J. C. Hugenholtz, Delft; doet. ex. klassieke taal en letterkunde P. A. W. van Steijnen, den Haag; J. J. van Leeuwen, den Haag. Universltelt te Utrecht Bevorderd op proefschrift, getiteld ,.De subrogatie in het burgerlijk recht”, tot doctor fn de rechtswetenschap de heer H. D. Pierson te 's-Gravenhage: eand ex. rechtswetenschap de heer G. J. Renekens. Universiteit te Groningen. Bevorderd „met lof” tot doctor In de 26 Mei t/m I Juni (24 Mei Vm 1 Juni) Dlstributie-perlode Tusschen haakjes is d« kooptljd vermeld. 25 Mei t/m 7 Juni (24 Mei t/m U Juni) (voor bloem slechts geldif Vm 31 Mei) De algemeene Nederlandsche vereeni ging voor vreemdelingenverkeer schrijft ons: Nog eenige dagen en het is Pinksteren. Dan gaat in verschillende streken van ons land de Pinksterbruid om, dan danst men elders om den Pinksterboom. Maar voor de Pinkstermorgen aanbreekt, kent men in verschillende deelen van ons land de luilak-viering, en speciaal de vierin gen in Amsterdam en de Zaanstreek ge nieten bekendheid. Zooals meestal bij volksgebruiken het geval is, vinden deze gewoonten hun oorsprong in het grijze verleden en staan zij in nauw verband met oude riten en heidensche gebruiken. Ook bij de volksfeesten omstreeks Pink steren is dat het geval en veelal mag men daarin een nieuwen vorm zien van de oude Meifeesten, waarbij de Pinkster bloem, ook wel Pinksterbruid geheeten, in de plaats is getreden van de Meiko ningin. De Meifeesten toch namen zulk een groote plaats in het volksleven in, dat er niet aan te denken viel om hen te doen verdwijnen en met wijs beleid heeft men deze feesten in het verleden geker stend, waardoor wij een stuk volkspoëzie rijker zijn gebleven. Van die kerstening is de duif, die in sommige streken bij de feestelijkheden te pas komt, nog een der symbolen Het verband met de Mei-fees- ten bepaalt voor een belangrijk deel het karakter van de Pinkstergebruiken, die nauw verband houden met oude vrucht- baarheidsriten. Reeds dadelijk komt dit tot uiting bij de luilak-viering op den Za. terdag voor Pinksteren, waarbij de luilak den stervenden winterdemon voorstelt, die door bespotting verdreven of overwonnen moet worden om de vruchtbaarheid te bevorderen. Op luilak wordt een strooien pep te water geworpen, en eet men war me bollen met boter en stroop, zoodra de bakker door hoorngeschal heeft aange- kondigd, dat het gerecht gereed is en al zullen dit jaar de omstandigheden er wel toe leiden, dat deze lekkernijen onzen neus voorbijgaan, het is goed de gedachte er aan levendig te houden, omdat het te betreuren zou zijn als dit oude gebruik, door een onderbreking er van, definitief verloren zou gaan. Maar niet alleen op gastronomische wijze wordt er luilak ge vierd. Integendeel iedere rechtgeaarde Amsterdammer en Zaanlander weet mee te praten van de luidruchtige jolijt, waar mee de ieugd op den Zaterdag voor Pink steren de langslapers brandmerkt. Wie het laatst verschijnt heet luilak en vindt brand netels of ouden rommel, soms ook cadavers van huisdieren, aan zijn deur gebonden en in sommige dorpen worden de lang slapers zelfs kopje onder in het water gegooid. In iedér geval is het een vroo- ïijk en luidruchtig feest, dat in normale tijden in Haarlem nog wordt voorafge gaan door de luilakmarkt. die langs de singels wordt gehouden. Dan koopen de Haarlemmers, alsof zij daartoe anders niet in de gelegenheid zijn, den gan- schen nacht bloemen en dan maken zij den geheelen nacht pret. In andere deelen van ons land is de Meiboomviering naar Pinksteren ver- Zoo staat deze o.m. opgericht VERGADERING DER N.S.B. TE BERLIJN Voor het eerst sedert geruimen tijd heeft de N.S.B. te Berlijn weer een openbare vergadering gehouden. In den versierden Tiergartenhof waren ongeveer 250 men- schen aanwezig. Een afdeeling der W.A., het vendel, „overste Mussert” vormde de eerewacht. Kringleider Weenenk opende de vergadering en wees er op, dat de va derlandsliefde van den N.S.B.-er des te grooter wordt naarmate hij verder van het vaderland vertoeft. De propagandalei der de heer Ernst Voorhoeve, zette in een groote rede uiteen, wat de N.S.B. is, wat zij wil en doet. Hij schetste hoe hij op 9 November 1940 met het Verdinaso was gekomen tot Mussert den trouwsten en meest vaderlandlievenden Nederlander. Voorts gaf hij een beeld van de toestanden die de laatste jaren in Nederland heersch- ten. De N.S.B. heeft in den geest reeds vrede met Duitschland gesloten. Zij zoekt de Duitsche vriendschap. Er bestaat reeds een oprechte kameraadschap tusschen de N.S.B. en het Rijkscommissariaat en het „Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.” in de Ne derlanden. Het was ook de N.S.B. die op uitnoodiging van den commissaris-gene- raal Schmidt den Führer bij zijn laatsten verjaardag kon huldigen. „Wij en wij al leen zijn candidaat voor de macht in Ne derland” aldus besloot spr. zijn rede Na een pauze, waarin vele aanwezigen zich opgaven als lid, beantwoordde hij eenige vragen over het politieke christen dom, het koloniale vraagstuk en de ver houding tot België. De districtsleider Visser sprak een slot woord, waarna het zesde couplet van het Wilhelmus werd gezongen. EXAMENS Universiteit te Leiden. Bevorderd tót doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld „Les Terras-cuites Siciliennes, une étude toegekend Dinsdagavond na Pinksteren wordt de staak weer afgetuigd en dan wordt het dier weer aan den eigenaar teruggegeven. Soms wordt ook de Pin- sterboom op Pinkstermaandag verbrand. Elders, in Twente bijv., wordt een van de knapste meisjes tot Pinksterbruid of Pinksterbloem gekozen, in het wit ge kleed en met bloemen versierd, maakt zij een rondgang door het dorp, soms in gezelschap van den Pinksterbruidegom, in welken rondgang allerlei Pinkster- bloemliedjes worden gezongen. In andere streken weer worden de Pinksterdagen gebruikt voor ruiterfees ten of zeilwedstrijden, als is daarbij het contact met oude volksgewoonten wel is waar zoek, in tegenstelling tot de brood- uitdeeling op de Ageler esch bij Oot- marsum. die op beloken Pinksteren (Maandag na Pinksteren) plaats heeft en die ten doel heeft zegen af te smeeken over het te velde staande koren. Deze oude gebruiken, waarin de fol klore als een bekoorlijk brok volkspoë zie voortleeft maken een Pinksterver- blijf in vele streken van ons land des te aantrekkelijker. Overal, waar oude volks gebruiken voortleven, komt men onder de bekoring daarvan, wordt men getrof fen door den diepen zin, die er aan ten grondslag ligt, of door den eerbiedwaar- digen ouderdom, waarop zij kunnen bo gen. Veel te weinig Nederlanders zijn zich van den rijkdom dier gebruiken be wust en zonder nu tot een ander uiter ste te vervallen, waarbij zij worden be- schpuwd als een oppervlakkig, maar at tractief schouwspel, is een grootere be langstelling er voorzeker op haar plaats. Deze volksgebruiken zijn een aantrekke lijkheid voor het vreemdelingenbezoek al kan er niet genoeg op gewezen worden, dat men bij de beschouwing er van moet trachten zich in te leven in den gedachtengang van de bewoners der streken, waar zij in gebruik zijn en het is een ongemeene charme ze op te sporen, te meer, waar zij meestal voort leven in streken van ons land, die ook op het gebied van landschapsschoon en natuur grooten rijkdom en schoonheid bieden. Wie bij zijn onderzoekingen een gids mocht wenschen. vindt het V.V.V - apparaat met meer dan 300 vereenigingen over het land verspreid, bereid, hem alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. levenden moet zijn, aan de vruchtbaarheidsrite. want aan dezen vo gel, die de zon bij haar opkomen be groet, wordt warmte verwekkende kracht letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „Thes autentica riocht” met inlei ding, glossen, commentaar en woorden lijst. de heer J. Brouwer, geb te Beet- sterzwaag. 1. In een leerboek las ik: „De internationale meter is de af stand van twee strepen, aange bracht op de internationale pla- tina-iridium staaf, bij O‘C, die als standaard is aangenomen door de Conférence générale des Poids et Mesures, gehouden te Parijs in 1889 en die bewaard wordt in het pavilion van Breteuil te Sèvres. Zo is het inderdaad. Van deze internationale „meter” hebben wij in ons land 2 copieën, n.l. de X 19 en de X 27. Men noemt deze „X-m^ters” omdat hun doorsnede X-vormig Is. Een van deze twee, n.l. de X 19, is in 1887 officieel tot Nederlandse standaardmeter verheven. Weet iemand misschien, waar deze standaardmeter bewaard wordt? 2. En nu iets omtrent de schrijfwijze. Daaromtrent heerst nogal eens verwarring. Zeg jullie je mening eens: Hoe schrijf je centimeter: cm. of cm? decimeter: dm., dm of dam? hektometer: H M of Hm.? kilogram: KG, kg of kgr? decagram: dag, dg. of D.G.? 3. Laatst vroeg iemand me: „Vertelt U mij eens, Dr. Pluizer, hoe zwaar is een mud eigenlijk?” Maar ik vond dat een dwaze vraag. Waarom! 4. Kan men 6 hl. aardappelen (sic!) bergen in een kistje van 1 m bij 50 cm bij 4 dm? Tot Zaterdagavond! ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte Zeep of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam te ’s-Gravenhage onder pre sidium van ds. J. W. J. Addink uit Heeze, in buitengewone zitting bijeen. De voorzitter opende de vergadering op ge bruikelijke wijze en sprak een welkomst woord waarna hij, terwijl allen zich van hun zetel verhieven, wijlen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine herdacht. Besloten wyd de tienjaarlijksche stem ming over de vraag: kiescollege of ker- keraad, die verleden jaar niet kon door gaan voor 1942 facultatief te stellen. In het officieel orgaan der kerk zal een me- dedeeling verschijnen over de aftreding en verkiezing van leden der classicale besturen. De rapporten van de commissie voor kerkelijk overleg zullen worden doorge zonden aan de classicale vergaderingen en de prov. kerkbesturen. Vervolgens werden de nieuwe regle menten op de stichting en indeeling der gemeenten, idem op de predikantsplaat- sen, de predikantstractementen behan deld. Ze zijn ontworpen krachtens ver kregen samenwerking van de synode, den raad van beheer, den pensioenraad, het algemeen college van toezicht, den bond van Ned. predikanten en de Ver. van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Dit deel van de zitting werd door de leden der commissie tot herziening der reglementen bij gewoond. Tal van leden van de synode maakten van de gelegenheid, de commissie vragen te stellen, gebruik. Na de beantwoording door de commissie sprak de voorzitter de wenschelijkheid uit, dat de commissie zou worden gecontinueerd. Met algemeene stemmen werd besloten, dat het ingediend ontwerp als geheel als voorloopig aangenomen wetswijzigingen aan de consideratiën der kerk zou wor den onderworpen. Het zal met de in de synode gevoerde bespreking worden ge zonden aan alle leden van de Prov. kerk besturen en classicale vergaderingen benevens aan de leden der synode. Den Prov kerkbesturen zal verzocht worden een buitengewone vergadering te beleggen om hun consideratiën terzake te kunnen geven. Daarna werd de zitting verdaagd. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Werkzaamheden loepen teneinde Het is thans ook voor den buitenstaan der duidelijk, dat de werkzaamheden aan de Maastunnel op hun eind loopen. Aller wegen zijn het kleine werkjes, op zich zelf van minder beteekenis en weinig interessant, die den tijd vullen. Niettemin vormen zij alle tezamen nog een hoeveel heid werk, waarmede ook nog de noodige tijd heengaat, omdat alles in onderling verband tot stand moet worden gebracht Op den Rechter Maasoever heeft het circulatieplein in den Westzeedijk zijn uiteindelijken vorm gekregen. De grond werken en aanvullingen der opritten met zand zijn voltooid, tegels zijn aange bracht, de betonwerken zijn crème kleurig gesausd, en aan de bestrating der onderdoorgangen wordt de laatste hand gelegd. Slechts de bestratingswerken van het circulatieplein moeten nog onderhan den genomen worden en dit is spoedig te verwachten. De aan het opstelplein gelegen garage is aan de buitenzijde met de daarvoor bestemde groote bruine grestegels be kleed. Behoudens verfwerk en eenige binnenafwerking is men hier klaar. Langs opstelplein en oprit wordt de electrische inrichting verder voltooid. Zoo zijn o.m. eenige zuiltjes opgesteld, voorzien van verkeersseinen en alarm knoppen ten behoeve van de seinrichting van de tunnel. Ook in de overdekte autotunnels zijn de electrotechnische werkzaamheden nog in vollen gang. De lampen moeten naar believen alle, voor de helft of voor een vierde kunnen branden, bij stagnatie in de stroomvoorziening moeten automatisch noodlampen worden ingeschakeld, ge voed door de zich in het ventilatiegebouw op den rechter Maasoever bevindende accumulatorenbatterij. De seininrichting bezit groene, gele en roode signaallam- pen ter weerszijden van de rijbaan. Behalve met electrotechnische werk zaamheden is men in de autotunnels nog steeds bezig met het aanbrengen van plafondspleisterwerken, iegels en bestra- tingsmateriaal. Ook de personentunnels krijgen wat dit laatste betreft, thans haar beurt. De tunnel voor rijwielverkeer is gedeeltelijk reeds betegeld, de luiken in de voetgangerstunnel worden van een betonnen vullaag voorzien, die nog met een slijtlaag moet worden afgedekt. Op den linker Maasoever is de bestra ting in de landtunnels gereed gekomen. Ook de voegen tusschen ventilatiegebouw, landtunnel en roltrappenschacht zijn ge dicht, zoodat de drie onderdeelen tot een onverbrekelijk geheel zijn verbonden. Druk wordt gewerkt aan opstelplein en garage, de laatste zal voorshands voor het tunnelbedrijf nog kunnen worden ge mist en is daarom in gebruik gegeven aan de brandweer. Op den linkeroever is men voorts ge reed gekomen met het aanbrengen der nabij de Waalhaven vervaardigde zink stokken ter bescherming van den oever, voor zoover deze niet van kademuren is voorzien. Achter den daarbij gevormden rijzendam wordt nu rond ventilatiege bouw en roltrappenschacht de grondvul- ling weder aangebracht Rest tenslotte over de uitvoering te vermelden, dat in de gebouwen het af werken van vloeren, wanden en plafonds op aan de gebruikseischen aangepaste wijze in uitvoering is genomen en dat, wat de mechanische inrichtingen betreft, de voortgang het meest opvallend is bij de roltrappen, waarvan het voor de ge bruikers onzichtbare, maar voor het be drijf het meest gewichtige gedeelte, de machines voor de voortbeweging en de stallages, rails en geleidingen voor beweging der tredert en leuningbanden. op den rechter Maasoever vrijwel klaar gemonteerd Is BOTER (met ƒ0.15 reductie) .schoven 5 op Terschelling en op Schiermonnikoog, ■waar hij kallemooi geheeten is. De kallemooi is een mast, waarin een korf is geheschen, die een haan bevat, welke gestolen Deze haan herinnert weer BROOD of TARWEBLOEM of -meel, of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak BROOD of TARWEBLOEM of -meel of roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of 2 rantsoenen „gebak” Een gedenkraam voor Alkmaar Als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid tijdens de evacuatie- dagen van het vorige jaar, zal aan het gemeentebestuur van Alkmaar een ge denkraam worden aangeboden. Zooals men weet heeft Alkmaar het grootste ge deelte van de Amersfoortsche bevolking in de Mei-dagen van 1940 gehuisvest ruim 17.000 inwoners van de Keistad vonden er onderdak. Het gedenkraam zal in overleg met het gemeentebestuur van Alkmaar, een plaats vinden in het Alk- maarsche stadhuis. Dr. R. VAN GENECHTEN VOOR DE RADIO Morgenavond om 7.30 uur zal dr. R. van Genechten voor den zender Hilver sum II (301,5 m.) spreken over: „Kapi talisme en nationaal-socialisme”. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd heeft wederom veertig slagers wegens frauduleuze slach tingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehou- derijcentrale uitgesloten. Tege deze sla gers is proces-verbaal opgemaakt. Universiteit sterdam. Bevorderd tot arts de heeren W. Noor I donbos, W. Bais en W. F. Leyru; arts* I examen eerste gedeelte mej. M, G> Stronk, J. W. Tjeenk Willink en G. W- M. van Groenendaal bevorderd tot doc- I tor in de wis- en natuurkunde op proef- I schrift, getiteld „Geological investigation» f in West Wetar, Lirang and Solor 'eastern l lesser Soenda islands)" de heer J. O. Jong, geb. te Rotterdam; cand.ex wis-et» natuurkunde mej. T. Stienstra; doet, e* biologie de heer J. C. Mooi. R. K. Universiteit Bevorderd tot doctor in de letteren efl wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: I „Aubrey de Vere as a mon of Letters" en vijftien stellingen: de heer Th. A. Pij' per», geb. te Breda Machinistenexamens Geslaagd te ’s-Gravenhage voor he» voorloopig diploma de heeren J. C i Louwerse te Colijnsplaat. L. W. van d«< I Linden te Utrecht. G. Beukelman M Geervliet en C. J. Christiaanse te Lelde» I cieele haam, ofschoon wij vaak kortweg spreken van Brabant. Ons Brabant wordt „Noord”- Brabant genoemd, omdat ten Zuiden hiervan in België dus de andere helft van het landschap Brabant is gelegen. 2. Ik wandelde door de stad Til burg 3. Reizende van ons land naar België, wordt men gevisiteerd aan het Belgische grensstation Esschen Terugkomende uit België naar Nederland vindt de visitatie plaats te Roosendaal. 4. De Kathedrale Basiliek van Sint Jan meestal kortweg ge noemd „De Sint Jan”, vindt men in Den Bosch. 5. In Noord-Westelijk Brabant heeft het land een geheel ander aanzien. Hier vindt men klei en o.a. suikerbietenteelt, b.v. rondom Zevenbergen. Overzicht van de totstandkoming en de geschiedenis Heden is het 2b jaar geleden, dat een der belangrijkste Nederlandsche instel lingen, de Nederlandsche Jaarbeurs, offi cieel gesticht werd. Er was aan die op richting echter een vrij lange voorge schiedenis voorafgegaan. In den winter van 1915 op 1916 kwam n.l. in de afdee ling Utrecht van de vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat” het denkbeeld ter sprake iets te doen, dat zou kunnen lei den tot de stichting van een nationale jaarbeurs. Het hoofdbestuur vereenigde zich met het door de Utrechtsche afdeeling ge- entameerde denkbeeld, terwijl tevens het besluit werd genomen ter bestrijding van de te maken voorloopige kosten een bedrag van f 400 beschikbaar te stellen. Tezelfder tijd ongeveer bleek het, dat ook de gemeente Utrecht belangstelling toonde voor het plan. Dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht en het hoofdbestuur der Vereeniging Neder landse!» Fabrikaat stelden zich in ver binding met het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel en meer speciaal mot den chef van de afdeeling Handel, mr. J. C. A. Everwijn. Door de bemiddeling van dezen werden ook de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Nederlandsche vereeniging voor tentoonstellingsbelangen in de plannen betrokken. Op 8 April 1916 had onder leiding van der heer Everwijn in den Haag een vergadering plaats van ver tegenwoordigers der drie genoemde ver eenigingen en hier besloot men in be ginsel tot de oprichting van een „Ver eeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland" Spoedig werd overgegaan tot de benoeming van een raad van be heer, welke uit zeven leden bestond. De eerste raad van beheer bestond uit de heerenmr. dr. W A van ZijsL voor zitter, wethouder van Utrecht, dr. C. Hoitsema, onder-voorzitter, W. Graadt van Roggen en J. C. Dijk, secretarissen, C. R. Th. baron Kraijenhoff, penning meester en ir. E. A. Hamburger en jhr. Noort, leden. Van deze thans nog zitting de Noort, Kraijenhoff, Dijk en Graadt van Roggen. Daar de heer Kraijenhoff eenige jaren lang geen lid van den raad van beheer is geweest, maar wel lid van het algemeen bestuur, zijn de drie anderen dus 25 jaar onaf gebroken lid van den raad van beheer geweest. In het algemeen bestuur heb ben 25 jaar zitting gehad, behalve de bovengenoemden, de heeren dr. C. Hoit sema, Jos. F. A. M. ten Berg, prof. mr. G. W. J. Bruins, F. Rouppe van der Voort, J. M. I. Schaepkens van Riempst en H. F. R. Snoek Voorts werd in boven genoemde vergadering besloten om de eerste beurs te houden in September van 1916. Dit is echter uitgesteld moeten worden, zoodat de eerste beurs werd gehouden in het voorjaar van 1917. De taak, welke men op zich had genomen, was geenszins gemakkelijk. Men begon volkomen blanco, men kende niet veel meer van een Jaarbeurs dan de Lyon- sche houten monsterkamers. Men moest dus tastend voorwaarts gaan, zou ver telde ons de heer mr. J. Milius, die thans zakelijk directeur is van de Jaar beurs. De eerste Jaarbeurs werd een daverend succes. Utrech* had nog nimmer zulke drukke dagen beleefd. Tot het succes heeft in sterke mate bijgedragen de steun van de Spoorwegen, die op ver toon van bet toegangsbewijs vrij ver voer verleende. Heel Nederland wenschte ter beurze te gaan en er was een zoo overstelpend aantal aanvragen, dat men paketten daarvan onafgedaan heeft moe ten laten Ondanks de conjunctuurwisseling heeft de Jaarbeurs zich goed ontwikkeld. De versteviging van haar positie weerspie gelt zich in de stichting van de vaste ge bouwen, waarvan het eerste tot stand kwam in 1921, he* tweede in 1930. het derde in 1932 en de Beatrixhal in 1938. In 1936 werd da eerste agrarische 'beurs gehouden, welke dus in dit najaar voor de zesde maal wordt gehouden. Op in ternationaal gebied heeft de beurs goed werk verricht voor den Nederlandschen handel en industrie door de organisatie van deelneming aan de buitenlandsche beurzen. Ter beurze zelf is veel veran derd. Stond de eerste beurs sterk in het teeken van de expositie, dit karakter is allengs en terecht veranderd. Het insti tuut is al sinds vele jaren een zuivere handelsinstelling De heer Graadt van Roggen is van het begin af tot 1 Mei 1940 een der drij vende krachten geweest, aanvankelijk als

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6