HAAGSCHE COURANT Tijger-acrobatiek het Dierenpark Wassenaar HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Donderdag 29 Mei 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS h' in DERDE BLAD DE BRANDSTOFFENKAARTEN VROUW VERMOORD VOOR DE POLITIE GEVLUCHT Dte heer J. C. P. W. A. Steenkamp in zijn Werkkamer Britsche uitvalspoging bij Tobroek afgeslagen Achtervolging der Britten op Kreta duurt voort Luchtwapen bestookt de Britsche vloot Lugubere vondst in het Merwede~ kanaal gaf aanwijzing MELKPRIJS ZONDER TOESTEMMING VERHOOGD FRAUDULEUZE SLACHTINGEN TE UTRECHT DE BELANGSTELLING VOOR HERALDIEK NEEMT TOE De directie van het Dierenpark Wassenaar doet alle moeite om den bezoekers van het park zooveel mogelijk attracties te bieden. De drie tijgers, die he t park bezit, zijn thans zoo gedresseerd, dat zij tot eenige aardige toeren in staat zijn. Als over een d ikken boom wandelt de tijger over de twee slappe koorden; de twee andere wachten om te laten zien, wat zij kunnen (Polygoon) ENGELSCHEN GEVEN DE ONT RUIMING VAN SOLLOEM TOE DUITSCHE KAPERSCHEPEN IN ACTIE BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE Varkensvleesch in botervaatjes AMERIKA IN AFWACHTING >x No. 17888 De verhooging der bodemproductle neergeworpen een in van GETUIGEN OPGEROEPEN Meppol, {Poli/poovj) OPTREDEN VAN EEN DUITSCH MEISJESORKEST Ten Noorden van Mersa Matroeh raak te een groot vijandelijk koonvaardij- Zij en arbeid der directie als grondslag voor Bodemproductle". af- de Duin- ver- officierskorps gaf ook de Tusschen op- BERLIJN.-29 Mei. (D.N.B.) De Engel- schen hebben gisteren de ontruiming van Solloem toegegeven. Zij noemen deze ont ruiming „tijdelijk”. Van Duitsche zijde wordt naar aanlei ding hiervan verklaard, dat Solloem sedert 16 Mei des middags stevig in Duit sche handen is en dat er van een ..tijde lijke” ontruiming nauwelijks sprake kan zijn. Politie vraagt inlichtingen Het buiige weer van Dinsdag j.L noopte des middags een pleziervaarder. die met zijn open bootje in het Merwedekanaal voer, een schuilplaats tegen den neer- stroomenden regen te zoeken, waartoe hij zich met zijn bootje onder de brug bij de keersluis, even voorbij het gemeentelijk zwembad te Amsterdam begaf. Toen de bui was overgedreven, en de man met het bootje den bootshaak hanteerde, be merkte hij dat zich iets zwaars aan den haak bevond. De haak bleek verward te zijn in het touw van een pakket, dat op den bodem moet hebben gelegen. Hevig schrok de man, toen bleek, dirt dit pakket een menschenhoofd bevatte. Aan de bemanning van een juist passee- rende politieboot deelde de man zijn be vindingen mede. De commandant van deze boot nam het lugubere pakket in ontvangst en zorgde voor de verdere alarmeering van net justitie- en politie-apparaat. Vermoeden de, dat de resten van het lijk wellicht nog in de nabijheid in het water lagen, begon de commandant onmiddellijk met het afdreggen van de omgeving, hetgeen echter geen resultaat opleverde. Ook gis teren is het dreggen ter plaatse, nu In meer uitgebreiden kring, voortgezet even wel zonder resultaat Bij de gisteren in het Binnen-gast- huis te Amsterdam verrichte schouw bleek, dat het gevonden hoofd moet heb ben toebehoord aan een vrouw van ver moedelijk middelbaren leeftijd, met mid delmatig lang. donkerblond, grijzend haar, kleine ooren. bruine oogen, kleine mond met kunstgebit terwijl de gevon den sporen er op wezen, dat de vrouw op. gewelddadige wijze om het leven is gebracht. De commissaris van politie bu reau Linnaeusstraat 121 te Amsterdam, verzoekt ieder, die meent inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de identiteit van de vermoorde vrouw, of omtrent de wijze, waarop dit hoofd daar te water is geraakt, zich met voornoemd politiebu reau in verbinding te stellen. Vanwege de directie van den Landbouw heeft een ruim zestig bladzijden tellende brochure het licht gezien, getiteld: „De van den Landbouw de verhooging der betreft, van een schip nadat bommen waren, in brand. Vliegtuigen van de gewapende ver kenning brachten overdag ten Westen van Ierland uit een sterke Britsche vlootformatie een torpedojager van de Tribal-klasse tot zinken en plaatsten op een lichten kruiser bomtreffers. Aan de Kanaalkust opgesteld verdra gend geschut van de marine beschoot een Britsch convooi bij Folkestone. In den afgeloopen nacht bombardeer den gevechtsvliegtuigen met goede uit werking Britsche havens aan de Zuid- Oost- en Westkust van het eiland. Duit sche jagers schoten bij een poging van den vijand om naar de bezette gebieden en de Duitsche Bocht te vliegen, zonder eigen verliezen, 4 Britsche gevechts vliegtuigen en 2 jachtvliegtuigen neer. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met afzonderlijke vliegtuigen in het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, die slechts geringe schade veroorzaakten. Artillerie van de marine schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Mei ver loor de vijand in totaal 52 vliegtuigen. Hiervan werden 30 vliegtuigen in lucht gevechten of door de luchtdoelartillerie en 12 door eenheden van de marine neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 35 eigen vliegtuigen verloren. Bij de operaties in Afrika hebben zich een als- ROME, 29 Mei (Stcfani). In zijn Weermachtbericht no. 358 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Gisteren zijn onze troepen aan land gegaan op het eiland Kreta om met de Duitsche strijdkrachten samen te wer ken. Onze formaties bommenwerpers en torpedovliegtuigen vielen in 't Oos telijke bekken van de Middellandsche Zee herhaalde malen vijandelijke vlootformaties aan. Drie Engelsche kruisers werden door torpedo’s uit onze vliegtuigen getroffen, een andere krui ser werd met bommen getroffen. In Noord-Afrika werden aan 't front van Tobroek op den avond van 27 Mei en den ochtend van 28 Mei vijandelijke aanvallen afgeslagen. Britsche vlieg tuigen lieten eenige bommen vallen op Benghasi en Dema. Onze torpedovlieg tuigen haalden 2 vijandelijke toestellen omlaag, een Engelsche officier werd gevangen genomen. In Oost-Afrika blijven onze troepen in het gebied van Galla-Sidamo moedig strijden in het Merengebied en op den linkeroever van de rivier de Omo. Door de politie is gister- ‘Tiiddag aangehouden en in bewaring ge steld terzake van rijwieldiefstal, de 34- jarige landarbeider de G. Maandagavond a.s. om zeven uur zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Utrecht optreden een „Spielschar” des Gebietes Düsseldorff des Bundes Deut- scher Madel, een meisjesorkest van dertig leden, dat in Duitschland groote bekend heid geniet. De bedoeling van dit optre den is het Nederlandsche publiek in con tact te brengen met het werk van de Duitsche jeugd. Voor deze uitvoering zijn o.m. uitgenoodigd de Nederlandsch-Duit- sche cultuurgemeenschap, de nationale jeugdstorm en andere vereenigingen. majoor Hecht, commandant van gevechtsgroep luchtdoelartillerie, mede luitenant Wetter en luitenant Vo gelsang van een afdeeling luchtdoelar tillerie, in gevechten te land bijzonder onderscheiden. Op Woensdag 21 dezer, des middags om ongeveer half 2 had op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Azalea- straat een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, waarbij een van haar letsel bekwam. De commissaris van po litie van den justitieelen dienst C, ver zoekt getuigen Van dit ongeval, zich voor het geven van inlichtingen te ver voegen aan zijn bureau Javastraat 18. BERLIJN. 29 Mei. (D.N.B.) Duitsche kaperschepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, bij operaties in overzeesche wateren een aantal Engelsche en in En- gelschen dienst varende koopvaardijsche pen vernietigd. Vier personen aangehouden In de laatste zes weken is de politie te Utrecht weer op het spoor gekomen van talrijke frauduleuze slachtingen. Zeven tien koeien zijn op onwettige wijze ge slacht door een loonslachter uit Utrecht, die in opdracht van eenige slagers deze koeien op de veemarkt te 's-Hertogen- bosch kocht. De slachtingen werden nu in de Domstad, dan weer elders verricht. Toen de politie hiervan de lucht kreeg, kon zij een inval doen in een huis aan de Oude Kamp, waar men op een zolder de dieren slachtte. Terzake van frauduleuze slachtingen zijn thans vier personen ge. arresteerd en opgesloten in het. huis van bewaring. Slijten tot geldboeten veroordeeld In een gemeente in Noord-Holland sprak een vijftal melkslijters onderling af de prijzen voor melk met 1 ct. per liter te verhoogen. Zij hadden daartoe geen toestemming, doch handelden, naar zij verklaarden, op advies van een rei ziger van een zuivelfabriek. Hun besluit was evenwel in strijd met de prijsvoorschriften, aangezien zij nu voor melk meer vroegen dan den prijs, die op 9 Mei 1940 in hun district gebrui kelijk was. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde de vijf melkslijters elk tot een geldboete. Het betrof hier weinig kapitaalkrachtige lieden; daarom werd deze boete zoo bepaald, dat de verdachten het door hen te veel ontvangen bedrag zullen moeten afstaan. Melk Is evenwel een zóó belangrijk artikel in elke huis houding, dat men in de toekomst bij der gelijke overtredingen stellig tot veel strengere maatregelen zal overgaan, indien de prijs ten onrechte wordt verhoogd. Met de uitreiking vandaag een aanrang gemaakt Vandaag is een aanvang gemaakt met de uitreiking van de brandstoffenkaarten. Dit vond plaats in den Dierentuin, waar gegadigden zich van 8 uur vanmorgen af, konden vervoegen De heer P. C. Wesseling, die op het ge bied van organiseeren bij allerhande ge legenheden, de distributie betreffende, zijn sporen reeds verdiend heeft, kan ook nu weer tevreden zijn over de door hem getroffen maatregelen. Niet minder dan 23.500 personen moeten per dag door de 125 ambtenaren geholpen worden. Hoe groot de stroom vanochtend ook was, nie mand heeft in de rij behoeven te staan en de maximum tijd, dat iemand in de groote zaal van den Dierentuin verbleef, was 4 minuten. En dit werkelijk verbluffende resultaat wij hebben ons zelf met het horloge in de hand kunnen overtuigen pleit voor de „dienstregeling”, wanneer wij het zoo even mogen noemen, welke met groote nauwkeurigheid door den heer Wesseling en zijn staf op papier is gezet en die in de practijk voortreffelijk aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. De tafels, waarachter de ambtenaren tro nen. staan in het middengedeelte van de groote zaal. De ordedienst, uit 25 man bestaande, droeg er zorg voor, dat zich nergens op stoppingen voordeden; zoo stonden bij iederen ambtenaar, die langzamerhand door hun veelvuldig massawerk in het laatste jaar, een flinke routine hebben gekregen, nooit meer dan 2 menschen. Ook buiten de zaal klopte de regeling Uitstekend Bij het betreden wordt een ieder den raad gegeven stamkaart en het ingevulde formulier gereed te houden, teneinde een vlotte afwikkeling te verzekeren. Werke lijk alles liep op rolletjes. Er kwamen soms wel menschen, die niet in het bezit waren van het huis aan huis bezorgde invulformulier. Voor hen geldt de regel, dat eerst een dergelijk document aan een der kringkantoren moeten af halen. Het drukst was het op de z.g. wissel- uren, wanneer een nieuwe naamgroep aan de beurt kwam; doch ook toen hokte het geen oogenblik. Wie morgen aan de beurt is Op Vrijdag 30 Mei 1941: van 811 uur: David t.m. einde D en E t.m. Er; van 11—2 uur: Es t.m. einde E, F en Ga t.m. Grooss; van 2—5 uur: Groot t.m. einde G en Ha Lm. Hoeg. verrijzen, kreeg kolonel Steenkamp de opdracht daarvoor de oorkonden te tee- kenen, waarop de namen der kazernes met bijzonderheden omtrent de dragers daarvan, gesierd met hun familiewapens, vermeld werdei en dat betrof 50 kazer nes, derhalve 50 verschillende oor konden Behalve wapens verzamelt de heer Steenkamp ook wapenen. Een prachtige collectie aan den wand van zijn werk vertrek getuigt van deze bij-liefheb- berij, welke evenwel een liefhebberij ge bleven is, al weet de kolonel van elk wapen iets te vertellen. De meeste zijn afkomstig uit Ned.-Indië, waar de heer Steenkamp eenige jaren als jong artil- lerie-officier heeft doorgebracht. Toen na de tegenslagen in den oorlog met Lombok met grooten spoed het moest worden aangevuld, heer Steenkamp zich op. gave en vertrek lag slechts één dag Doch niet op Lombok heeft hij ge vochten, wel op Atjeh, waar hij onder van Heutsz toen nog majoor tegen Toekoe Oemar streed en bij Tjot-gli door een kogel uit een klein, primitief kanonnetje met een loop ter dikte van een flinken verrekijker, werd gewond. Doch dit terloopsde kolonel herin nerde er ons trouwens aan. dat we kwa men voor den heraldicus en niet voor den oud-officier, die in Indië op expe ditie is geweest. Het verband tusschen nog een aparte verzameling van militaire onderschei- dingsteekenen ridderkruisen, herinne- ringsmedailles e.d en de loopbaan van kolonel Steenkamp (bekroond o.a. met de M.W.O.) valt echter niet weg te vagen en daarom meenen wij ook hier van even gewag te moeten maken, te meer omdat deze collectie o.a. voor zijn heraldieke opdrachten haar beteekenis heeft. Uit zijn Indischen tijd dateert ook een collectie zeer verdienstelijke aqua rellen van landschappen op Sumatra en Java, welke getuigenis afleggen van het« artistiek talent van den vervaardiger. En zoo leerde ons dit bezoek, dat* een heraldicus een vak beoefent, dat niét alleen om practische redenen, maar ook op zich zelf en wegens de persoon de belangstelling verdient. schreven wij teekenkunst kolonel bijzonder van pas hij wapens voor archiefdoeleinden, maar ook om uitvoering te geven aan opdrachten van grooten of kleinen omvang, voor een •practisch of artistiek doel. Zoo was de heer Steenkamp nu bezig ook een op dracht met het vervaardigen van een wapenkaart (een sierstuk) voor een waterschap in de provincie Utrecht. We zagen ook van zijn hand een op een leeren band uitgevoerd wapen. Toen er nieuwe kazernes in diverse streken van ons land bezig waren te Sprong van een dak met doodelijken afloop Dinsdag wilde de politie in een woning in Blijdorp te Rotterdam den 33-jarigen P. B. S., aanhouden, die eenigen tijd ge leden veroordeeld was tot een jaar ge vangenisstraf, wegens fraude gepleegd ten nadeele van een arbeidersorganisatie. S. vertoefde in deze woning bij familie. Hij hield zich zoo meldt de „N.R.CrL" reeds eenigen tijd schuil. Toen de politie hem kwam halen, vlucht te hij naar het dak. Na over een paar da ken te zijn geklommen, kon hij niet ver der komen. In overspannen toestand is hij toen van het dak gesprongen. Hij viel op straat en is daarbij om het leven gekomen. WINKELDIEFSTALLEN In een magazijn in de binnenstad is aangehouden een 42-jarige vrouw, die betrapt werd bij het stelen van een japon. Ten nadeele van een ingezetene is in een winkel haar handtasch. inhou dende 30 en een textielkaart, ont vreemd. EEN ONDERHOUD MET KOLONEL J. C. P. W. A. STEENKAMP Wanneer men hoort» dat een deskun dige op een bepaald gebied eenige tien tallen van jaren werkzaam is en in het bijzonder op een terrein, dat hem ge- regek’ in aanraking brengt met de men schen, loont het gewoonlijk de moeite hem daarover eens te hooren vertellen en mag men daarvoor belangstelling ver wachten bij hen, die van zijn adviezen, ervaring en hulp hebben geprofiteerd. Een jubileum is daartoe gewoonlijk de aanleiding als het den bekleeder van een min of meer publieke functie maar er zijn ook beoefenaars wetenschap, een kunst, mede-deelers van een speciale kennis of kunde, wier func- staatsalmanak om- het hun werkzaamheid zich vrijwel aan het oog onttrekt. „Jubileeren” kunnen zij in menig ge val niet als zij tenminste de uitoefening van hun speciale beroep niet van het behalen van een of ander diploma of document kunnen dateeren, of een datum van vestiging in gedachten hebben, aangenomen, dat zij er voor gevoelen eens „in het zonnetje te worden gezet”. Maar daardoor kunnen zij, anderzijds, aan de publiciteit ontsnappen, hetgeen in bepaalde gevallen te betreuren zou zijn. Daarom verheugde het ons, nu eens iemand voor het voetlicht te kunnen halen, die niet jubileeren kén en ook niet wil, maar die toch een wetenschap beoefent, waarmede hij duizenden land- genooten van dienst is en dat al zoovele jaren, dat het nu eindelijk eens tijd wordt, dat men hem in wijderen kring leert kennen. Wij bedoelen den kolonel der Artillerie b.d., J. C. P. W A. Steen kamp, die ongeveer 60 jaren op een paar maanden meer of minder steekt het in di*. geval niet de heraldiek, de wapenkunde, beoefent en een vraagbaak geworden is voor de talloos velen, die zich inlichtingen omtrent geslachtswa pens en de herkomst van hun familie wenschen. En de drang om ingelicht te worden is vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de belangstelling voor de stamming, de familiesamenhang, „sibbe", zoo sterk is geworden, groot. De Vereeniging voor Sibbekunde stuurt trouwens talrijke verzoeken om inlich tingen aan kolonel Steenkamp door. Deze was zoo vriendelijk ons verzoek, om een praatje met hem te mogen maken over zijn werk, in te willigen en zoo kwam het, dat we bespeurden, dat hij ongeveer 60 jaren zich met de heraldiek bezig houdt. Hoe is u eigenlijk daartoe gekomen? Als zestienjarige jongen had ik er pleizier in, wapens na te teekenen en kreeg zoodoende ook belangstelling voor de beteekenis ervan, was het antwoord. En uit hetgeen kolonel Steenkamp ver der vertelde, bleek ons, dat dit teeken- talent „in de familie” zat en dat hij daarvan, juist voor zijn liefhebberij zeer veel profijt had en heefL Daarnaast kwa men de verzamellust en de zin voor dieper onderzoek, zoodaL wat aanvanke lijk liefheberij was, zich tot wetenschap ontwikkelde. Boeken werden bestudeerd, archieven bezocht en nagesnuffeld. En voor dit laatste bood de militaire functie van den heer Steenkamp menigmaal de gelegenheid, immers een officier pleegt nog al eens te worden verplaatst, maar daarenboven deed zich de omstandigheid voor, dat de heer Steenkamp langen tijd militie-commissaris was, in welke functie hij in elk dorp in zijn district de lotingen Bij besluit van den burgemeester zijn, te rekenen met ingang van 1 Januari 1941, bevorderdA. tot brigadier van politie, de (hoofd-)agenten van politie (rechercheur): P. Hoogvliet R. de Jong, P. Peterse. L. Degenhardt. J. A. Buiten dijk. C. J. Sikkes. G. Udink, A. van Dijk en D. J. WuisB. tot hoofdagent van politie (-rechercheur) de agenten van politie (-rechercheur): F. Th. Besseling, A. van Geest. L. W Hei. H. IJLsma, W. -F. Engel. A. L. de Moei, L. A. Herleijn, H. C. de Vreede. E. van den Hazel, B. J. van Pentem, W. Plaizier, J. Betist, A. J. van Manen, I. Boone. M. J. van Dalen, C. van Harten. G. van der Heide. C. Visser, G. Riemersma. H. Keuter, P. J. N. den Dolder, B. van Hoolwerff. J. Zaaijer, K Visser, J. W. Strieker, H. van den Burg, D. Koele, mevr. H. J. Ha zelaar en P. Bouwer. Controleurs van den crisis-contröle- dienst uit Zwolle en Meppel hebben een eind weten te maken aan een uitgebrei den clandestienen handel in varkens vleesch, welke in Staphorst en Meppel werd gedreven. De varkens werden in Staphorst geslacht door den Meppeler slager G. de H., terwijl de handelaar A. B. het vleesch verhandelde naar ver schillende adressen in Meppel. De Stap horster vrachtrijder J. T. vervoerde het vleesch in botervaatjes naar Meppel. Bij den meelhandelaar B G. V. werd het vleesch in kleine partijtjes verdeeld en naar de verschillende afnemers vervoerd De controleurs lieten het vleesch eerst naar de afnemers vervoeren. Telkens als het afgeleverd werd, werd het even daar na door een ambtenaar in beslag geno men. In totaal werd op die manier 200 k.g. varkensvleesch achterhaald. Zeven tien personen zijn bij deze zaak betrok ken. Voorts zijn op clandestiene slachting betrapt de Staphorster landbouwers H. T., P. B. en H. S. Ook zij vervoerden het vleesch in botervaatjes naar doch werden hierbij gesnapt. tie men niet in een schreven vindt, die toch óók met publiek in contact komen, terwijl BERLIJN, 29 Mei (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Door het optreden van kruisers in overzeesche wateren verloor de vijand 52.000 brt. handelsscheepsruimte. Hiervan werden 41.000 brt. door een oorlogsschip tot zinken gebracht, dat hiermede in totaal meer dan 100.000 brt. heeft vernietigd. Het slagschip „Bismarck” schoot op 24 Mei des avonds 5 Britsche vliegtuigen neer, bracht in den nacht van 26 op 27 Mei 1 van de aanvallende vijandelijke tor pedojagers tot zinken en schoot anderen in brand. Op het eiland Kreta achtervolgen Duitsche bergtroepen na succesvolle gevechten den verslagen vijand, bereikten de Baai van Armini brachten opnieuw een vrij groot aantal gevangenen binnen. De Baai van Soe- da, welke tot dusverre door de Britten als vlootsteunpunt werd gebruikt, is veroverd. Het Duitsche luchtwapen heeft ook gisteren met vrij sterke for maties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers de Britsche stellingen aan de Noordkust van Kreta doeltref fend aangevallen en in het zeegebied rondom het eiland een koopvaardij schip en een patrouillevaartuig tot zin ken gebracht. Italiaansche troepen zijn op ’t eiland Kreta aan land gezet. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen nieuwe plaatselijke uitvalspogingen van de in Tobroek in gesloten Britten met verliezen voor den vijand afgeslagen. Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten munitie-opslag- plaatsen van den vijand bij Tobroek met bommen, waardoor verscheidene ontploffingen ontstonden. Duitsche torpedo-vliegtuigen vernietigden ten Oosten van Solloem Britsche pantser- WASHINGTON, 29 Mei. (S.P.T.) Men verwacht binnenkort de eerste maatrege len in verband met de afkondiging van den onbeperkten noodtoestand. Aangeno men wordt, dat deze op het gebiea van de scheepvaart zoomede van de contröle op den buitenlandschen handel zullen wor den genomen en dat zij tegen stakingen zullen worden gericht. Ook wordt ver wacht. dat nog meer Amerikaansche sche pen zullen worden gerequireerd. Het be langrijkste is evenwel de versterking (de verwachte versterking) van de convooi- diensten op de Atlantische route en de oprichting van een zeeverbinding tusschen den Atlantischen Oceaan en de Roode Zee. De contröle op den buitenlandschen han del zal het geheele Westelijk halfrond om vatten en over beslissende maatregelen wordt reeds onderhandeld. Het betreft hier hoofdzakelijk het verkrijgen van voor de oorlogvoering belangrijke grond stoffen BRANDJES De motorspuit van het bureau straat moest gisteren assistentie leenen in den tuin van het perceel Kor- bootstraat 7, waar de eigenaar, zonder vergunning, bezig was met het verbran den van afval. Hij kreeg een proces verbaal. In een perceel in de le v. d. Bosch- straat waren gordijnen en ccnlg meubi lair door een brandende kaars in brand geraakt. Gebluscht werd met den kleinen straal door personeel van het bureau Louise Henriëttestraat. bijwoonde. Zoo kwam hij bijv, vrijwel in alle dorpen en plaatsen van de pro vincie UtrechL gaf oogen en ooren de kost en legde aan menig gemeente-archief een bezoek af. Families raadpleegden hem. waarop een onderzoek naar het familiewapen of andere wetenswaardig heden omtrent de afkomst der familie, bijv, het onLstaan van den naam, volgde. Van de verkregen gegevens hield kolo nel Steenkamp aanteekening en zoo ontstond in den loop der jaren een enorme verzameling van geslachtsnamen met zoo mogelijk, het familiewapen en de daarvoor benoodigde inlichtingen. Wij zagen in de ruime werkkamer van den heraldicus niet minder dan drie breedladenkasten, welke tezamen in een kaartsysteem gegevens bevatten om trent een 200.000 families. Daarenboven verschaffen nog handboeken over de Nederlandsche geslachten enz. de noodige gegevens, zoodat kolonel Steenkamp dacht over een half millioen wapens en namen inlichtingen te kunnen verstrekken! Nog afgezien van de bijzonder fraaie afgietsels en was-afdrukken van zegels van roemruchte geslachten, van steden e.d.. waarvan er talrijke tot de verzame ling behooren. Hierboven reeds, dat de Steenkamp zoo komtniet alleen schetst archiefdoeleinden, Diphterie te Schoonhoven B. en W. van Schoonhoven hebben een bespreking gehad met den inspecteur van het Staatstoezicht voor de Volksgezond heid, den schoolarts en het onderwijzend personeel, in verband met de toenemende gevallen van diphterie in de gemeente. Dit jaar is reeds van 29 gevallen aangifte gedaan, waarvan 12 zich voordeden onder de leerlingen van de openbare lagere school. In verband hiermede is deze school voorloopig gesloten. Alle kinderen van 1 tot 10 jaar kunnen kosteloos wor den gevaccineerd. voor prachtig. wa8ens en een vrij groot aantal auto’s, familie- - - ---

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9