Kandia door de Duitsche Nieuwe bonnen aangewezen troepen bezet De oorlog ter zee I l 1941. rede toe Roosevelt licht zijn Vrijdag 30 Mei. I No. 17889. Voor eieren. voor om overzee De Wat de Amerikanen er zelf van zeggen de voor Geen opheffing of wijziging van de neutraliteitswet s 5 De Engelschen bereiden zich VERDUISTEREN I van 9.49 uur n.m. 1 tot 5.25 uur v.m. I I A s A s l 5 I Weer verliezen Britsche marine en koopvaardij Admiraal Darlan over de Britsche vlootpolitiek Bon 52 voor peulvruchten Het Iraksche weermacht- bericht te vluchten zeep, aardappelen, melk, kaas, vleesch, honden- en kattenbrood DE sterke Eieren Wijziging in den loop tijd van verschillende distribatiegoederen EXTRA-GELD1GHEIDSDUUR VAN ALLE BONNEN, BEHALVE VOOR KAAS, OPGEHEVEN Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 5 Melk S 1 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De kruiser „York” en de torpedo jager „Mashona” vernietigd De volmachten buitengewone persconfe rentie te Washington Maan: 30 Mei onder 12.09 uur v.m., op 9.25 uur v.m. 31 Mei onder 12.47 uur v.m., op 10.29 uur v.m. Honden- en Roosevelt’s rede een document van staatsmanskunst, aldus Eden ƒ1 klachten ontvangen uit het publiek en van De beveiliging der transporten naar Engeland Tot zinken gebrachte koopvaarders Zie verder ie blad, pag. 2 meer worden aangenomen. Ongerustheid in Portugal Sleed» gericht tegen een Fransche marine Een Amerikaansche divisie naar Portorico Zeep Zeep voor de wasscherijen Slechts drie opvarenden van de „Hood” gered HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIRN: van waaraan ge. New York Post” in 97” van de „bonkaart algemeen”: Bon 2 Juni Lm. 8 Juni, één ei per bon. Kaas „77' 4 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode* blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Oe secretaris.generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de voor het koopen van distributiegoederen aan te wijzen bonnen niet meer, zooals tot dusverre het geval was, nog eenige da gen na afloop van de distributieperiode, voor welke zij zijn geldig verklaard, mo. gen worden gebruikt Een uitzondering geldt voor de bonnen, welke recht geven op kaas; deze mogen, evenals tot dus. van van Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct M Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Engelsche bommen op Homs Boven de stad Homs in Syrië is gister middag een Britsch vliegtuig van het type Blenheim verschenen, dat trachtte het station te bombardeeren. De 4 neergewor pen bommen misten hun doel, meldt het D.N.B., een Syrische burger werd gedood. A ardappelen Bon .,04” van de aardappelendistributie kaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, 1} k.g. per bon. Bon „19” van de melkkaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, 1} liter per bon. de zijde der detaillisten over den extra- geldigheidsduur. Aan deze klachten is thans, zooals gezegd, tegemoet gekomen. Bovendien komt de nieuwe maatregel de controle ten goede, want zooals vanzelf spreekt, is het een eerste eisch, dat de controle op de juiste werking van het distributie-apparaat zoo volmaakt moge lijk is. Anti-Engelsche samenzwering in Palestina Uit Palestina wordt gemeld, dat daar in anti-Engelsche kringen een groot complot is gesmeed. In het geheele land is brand gesticht in munitiedepots. De branden wa ren op grooten afstand te zien. In Transjordanië hebben de Engelschen talrijke arrestaties verricht, waardoor de spanning nog is toegenomen. De rol van het luchtwapen Syrië is thans in het brandpunt der belangstelling gekomen, meldt S.P.T. Be richten uit Londen bewijzen de Britsche belangstelling voor dit Fransche gebied. Van Engelsche zijde is er op gewezen, dat de Duitsche successen op Kreta aan de overmacht in de lucht te danken zijn. Dagenlang zijn de Engelsche troepen aan de aanvallen van de Duitsche Stuka’s blootgesteld geweest, zonder zich vol doende te kunnen verweeren. Indien de Engelschen er in slagen een gelijke lucht macht in den strijd te brengen, is hun succes verzekerd, aldus een Britsch com mentaar. Misschien is dit het geval in Syrië, wordt er aan toegevoegd, waar mede waarschijnlijk bedoeld wordt, dat de groote afstanden, die de Duitsche vliegtuigen moeten afleggen om Syrië te bereiken, in het voordeel van Engeland zijn. den in den Atlantischen Oceaan zullen bezetten. Het blad „A Voz” betoogt, dat Roose velt iets te ver gaat, als hij uit naam yan Europa wil spreken. Woordelijk schrijft het blad: „Ten aanzien van de Azoren en de Kaapverdische eilanden bij voorbeeld zijn Roosevelt’s woorden geenszins op hun plaats. Deze eilanden groepen zijn even ver verwijderd van een Duitsche bedreiging als de maan van een Amerikaansche bedreiging. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 31S, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There* siastr. 108a, Tel. 772*4*f Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721117 Rasjid All niet gevlucht Betrouwbare Duitsche kringen verkla ren, dat de geruchten, volgens welke Rasjid Ali uit Irak gevlucht zou zijn, ab soluut onjuist zijn, aldus United Press. Ook de andere leidende persoonlijkhe den der Iraksche regeering zijn niet ge vlucht zij hebben het land verlaten om besprekingen met de staatslieden van de naburige landen te voeren. Engelsche pers eischt bezet ting van Syrië Eenige Engelsche bladen eischen de be zetting van Syrië door Engelsche troepen. De „Daily Telegraph'grondt dezen eisch daarop, dat Engeland ook in dit deel der aarde een naar buiten zichtbaar succes noodig heeft. Terwijl Duitschland thans nog met Kreta bezig is, biedt zich voor Groot-Brittannië een uiterst gunstige ge legenheid om Syrië te bezetten. De ..News Chronicle” schrift: Wij hebben Syrië noodig het bezit daarvan is voor Enge land van onschatbare waarde. De Britsche admiraliteit meldt, dat de kruiser „York” verloren geacht moet worden. Hierbij wordt medegedeeld, dat het schip eenigen tijd geleden beschadigd was en zich bij het begin van den slag om Kreta in de baai van Soeda bevond. Daar is het herhaaldelijk met bommen bestookt. De „York” had een waterverplaatsing van 8250 b.r.t. en een snelheid van 32 mijl. Hij was in 1928 van stapel geloopen. Tevoren is reeds medegedeeld, dat de kruisers „Gloucester” en ..Fiji” verloren waren gegaan. Dit waren lichte kruisers; de zwaarste kanonnen hadden een kaliber van 15,2 cm. De „York” is een zware- verre, nog gedurende twee weken na afloop van de distributieperiode voor het koopen van kaas worden gebruikt. Huisvrouwen, opgelet Vooral de huisvrouw zal goed doen bo venstaande mededeelingen betreffende den geldigheidsduur der bonnen zich goed in het geheugen te prenten. Behalve voor kaas, zullen de bonnen geen extra.loop- tijd meer hebben. Dit betreft reeds de nieuwe bonnen, welke heden bekend zijn gemaakt. De extra geldigheidsduur van do vóór heden bekend gemaakte bonnen blijft nog onaangetast. Van bevoegde zijde wordt er op ge we. zen, dat door dezen maatregel aan vele klachten wordt tegemoet gekomen. Er is een moment geweest in de geschiedenis der distributie, waarop men gemeend heeft het de bevolking gemakkelijk te moeten maken door den geldigheidsduur der bon. nen met enkele extra-dagen te verlengen. Inderdaad was dit destijds een gemak. Thans echter is het oogenblik gekomen, waarop het publiek van deze extra dagen meer last dan gemak ondervindt. Het aan tal gedistribueerde artikelen is thans tot ongeveer dertig gestegen; voor een derge lijk complex kan men niet meer bonnen van verschillenden geldigheidsduur hand haven. Het belang van het publiek eischte dat met dezen regel wordt gebroken. Op het eerste gezicht zal men wellicht denken, dat men hier met een straffen maatregel te doen heeft, welke het publieke belang schaadt. Niets is echter minder waar. Bij de bevoegde instanties werden steeds meer Bennen voor Maandag als gewoonlijk ook morgen reeds geldig De aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeling, volgens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distributieperiode, ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zondag mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: De aandacht ^vordt er op gevestigd, dat de regeling, volgens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distributieperiode. ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zondag mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Op andere vragen naar de volmachten, waarover Roosevelt beschikt als gevolg der proclamatie van den nationalen noodtoestand, verklaarde hij, dat hij zoo ongeveer alle volmachten bezit, welke hij noodig heeft. Hij heeft een lijst met wetten en verordeningen over dergelijke volmachten, welke voor een deel datee- ren uit den Spaanschen oorlog. Hij wil deze lijst echter niet publiceeren, daar zij verkeerd zou kunnen worden opge vat. Bovendien bezit hij nog volmachten krachtens de grondwet en krachtens be slissingen van het hooggerechtshof Geen dezer volmachten treedt evenwel in wer king, alvorens hij de betrokken uHvoe- Het D.N.B. meldt uit WashingtonIn de buitengewone persconferentie, welke president Roosevelt gisteren heeft ge houden, deelde hij mede, dat hij een wet heeft onderteekend, welke den uitvoer van de Philippijnen onder hetzelfde toe zicht plaatst als dien van de Vereenigde Staten Uitvoervergunningen zal de Amerikaansche commissaris verstrekken. Men kan bij de Philippijnsche rechtban ken in beroep gaan. Op een vraag naar den stand van de staalproductie verklaarde Roosevelt, dat deze met eenige honderdduizenden ton is gestegen, doch als gevolg van de be hoeften, welke uit de leen- en pachtwet voortvloeien, moet men dit jaar rekenen op een tekort van 1.4 millioen ton en voor volgend jaar zelfs op 6 millioen ten. Onder deze omstandigheden kan de industrie, welke niet voor bewapenings- doeleinden werkt, althans de komende 2 jaar een korting van de staaltoedeeling verwachten. De secretaris-generaal van het départe- ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappelrantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten beschikbaar zal worden ge steld. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52” genummerde bon van de „bonkaart algemeen” recht op het koo pen van 500 gram peulvruchten. Het koo pen met deze bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 31 Mei. Teleurstelling te Londen De Londensche correspondent van „Aftonbladet” meldt, dat de Britsche hoofdstad een nieuwe teleurstelling heeft ondervonden, toen Roosevelt’s verkla ring, dat de neutraliteitswet niet wordt ingetrokken en dat men ook geen plan nen in die richting heeft, bekend werd. Roosevelt naar zijn landgoed in Hydepark S.P.T. meldt dat president Roosevelt gisteren voor het weekeinde naar zijn landgoed in Hydepark is vertrokken. Hij zal daar Winant ontvangen. □e Italiaansche landing Over de landing van Italiaansche troe pen op Kreta meldt de „Giornale d'Italia” dat het marinetroepen en afdeelingen van het landleger waren, die in het Oosten van het eiland aan land zijn gegaan. Het Britsche opperbevel ziet zich thans voor een nieuwen toestand geplaatst Daar het behalve met den geweldigen Duitschen druk in het Westen thrfns ook met het nieuwe front in het Oosten rekening moet houden. Te Rome verluidt voorts, dat de ont scheping op Kreta mogelijk was, dank zij een nieuwe en schitterende operatie van de Italiaansche vloot, welke zich een weg wist te banen door den gordel van Engel sche vlooteskadcrs. welke tot opdracht hadden iedere poging van dien aard tegen eiken prijs te verhinderen. De Engelsche schepen die de landing wilden verhinde ren hebben het zwaar te verduren gehad Vier kruisers werden door bommen en torpedo's getroffen en weer moest het Engelsche eskader zich ijlings verwijde ren om een ramp te voorkomen. De Britsche minister van buitenland- J J sche zaken Eden heeft naar de Brit sche berichtendienst meldt, gisteren in een rede gesproken over buitenlandsche vraagstukken, welke voor Engeland van belang zijn. Hij zeide, dat president Roosevelt in zijn laatste rede een groote bijdrage tot het probleem van de vrij heid der zee had geleverd. Roosevelt's rede is, aldus Eden, een document van staatsmanskunst. Na den oorlog moet in Engeland in de eerste plaats het probleem der werk loosheid worden opgelost. Een interna tionaal economisch herstel kan slechts van Engeland uitgaan, omdat dit land de bewaker van het erfgoed der vrijheid is. ringsbepalingen uitgevaardigd thans niet gedacht wordt. Omtrent de stakingsgolf in de Ver eenigde Staten merkte de president op, dat een stakingsverbod in werking zou kunnen treden, indien ongerechtvaardig de stagnatie van den arbeid zich mocht voordoen. Tot slot antwoordde Roosevelt ontken nend op de vraag, of hij Amerikaansche kortegolfzenders wil requireeren. Vervolgens werden den president talrijke vragen over zijn radiorede gesteld. Hij weigerde nadere inlich tingen over de kwestie, hoe hij het transport van oorlogsmateriaal naar Engeland wil beveiligen, met de op merking, dat Duitschland dit graag zou willen weten en hij daarom niets kon zeggen. Ook ontweek hij een uiteenzetting van zijn standpunt om trent uitbreiding van den patrouille- dienst, doch verzekerde met allen nadruk, dat hij opheffing noch wij ziging van de neutraliteitswet zal eischen en derhalve het zenden van Amerikaansche schepen naar Engel sche havens niet in aanmerking komt. Op de vraag, of de Vereenigde Sta ten de Duitsche blokkade van Engeland erkennen, antwoordde Roosevelt door te wijzen op den Amerikaanschen burger oorlog, toen het Noorden omstreeks drie kwart van alle blokkadebrekers, welke aan de Zuidelijke staten wilden leveren, had opgebracht. Destijds hadden de Noordelijke staten zich op het standpunt gesteld, dat de blokkade effectief geacht moest worden. kruiser, gewapend metvuurmonden tot een kaliber van 20,3 c.m. en had een be manning van 650 koppen. Volgens Engel sche berichten zou het grootste deel der opvarenden gered zijn. Nader deelt de Britsche admiraliteit mede, dat de „York” onlangs bij Duitsche luchtaanvallen beschadigd was. Het schip werd ter reparatie naar de baai van Soeda, de Engelsche vlootbasis op Kreta, gebracht. Hier werd het opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en tijdens verscheidene buitengewoon heftige aanvallen kreeg het een aantal voltreffers. Naar „Reuter” meldt, heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat de torpedo jager „Mashona” door een Duitsch vlieg tuig tot zinken is gebracht. De torpedo jager had deelgenomen aan de jacht op de „Bismarck". De „Mashona”, behoorde tot de tribal- klasse. De bemanning bedroeg in vredes tijd 190 koppen. Hij is in Maart 1939 ge reedgekomen en had een inhoud van 1870 b.r.t. De snelheid was meer dan 36 knoopen. In Amerikaansche marinekringen ver luidt, dat 3 Britsche vrachtschepen en 2 voor Engeland varende Noorsche tank schepen in het Noorden van den Atlan tischen Oceaan door Duitsche vlootstrijd- krachten zijn tot zinken gebracht of op gebracht. Het zijn de „Port Wellington” (8301 ton), „City of Winchester” (7210 ton), „Kenordoc” (1708 ton) en de tank schepen „Pelagos” (12.083 ton) en „Ole Begger (1221 ton). Reuter meldt, dat het Engèlsche mari- nehulpschip „Patia” als gevolg van een aanval door Duitsche vliegtuigen verlo ren is gegaan. Uit San Miguel op de Azoren meldt het D.N.B., dat daar 5 Engelsche koopvaardij schepen gerepareerd worden, die door torpedo’s beschadigd zijn. komen tegenovergestelde meening. De „New York Sun” is van meening, dat de persconferentie van gisteren op de openbare meening teleurstellend en verwarrend heeft gewerkt. De „New York Telegram” schrijft, dat er in het Congres en in het geheele land over de beteekenis der redevoering van Roosevelt grondige meeningsver- schillen bestaan. Het valt te betreuren, zoo schrijft het blad, dat de rede de reeds heerschende verwarring nog heeft vergroot. Dat de Engelschen, afgezien van hoffelijke officieele reacties, teleur gesteld zijn, noemt het blad begrijpelijk, waarna het vervolgt: de persconferentie van gisteren heeft de hoop der interven- tionisten nog meer doen bekoelen. De Senaat over de rede van Roosevelt De Amerikaansche Senaat heeft ge weigerd in te gaan op een voorstel van den democratischen senator Pepper om president Roosevelt een votum van ver trouwen wegens zijn redevoering te ge ven. De voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandsche zaken, Geor ge, meende, dat zulk een votum een nutteloos en betreurenswaardig debat zou uitlokken en geen enkel doel zou hebben. De leider der republikeinsche fractie, Monary, protesteerde tegen het voorstel van Pepper om terstond een uitspraak te doen. Het voorstel werd toen voor onpebaalden tijd uitgesteld. Een verklaring van senator Taft De republikeinsche senator Taft heeft voor de radio verklaard, dat Roosevelt de vraag onbeantwoord heeft gelaten, of de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen Duitschland zullen deelnemen of niet. Roosevelt heeft er slechts op ge wezen, dat alle nieuwe stappen van zijn goeddunken afhangen. Hij heeft voorts gezinspeeld op de mogelijkheid, dat hij dictatoriaal zonder raadpleging van het Amerikaansche volk de kwestie van deel neming aan den oorlog zal behandelen. Taft was van meening, dat de over weldigende meerderheid zich tegen den oorlog zou uitspreken, indien de presi dent volk en congres mocht raadplegen. De rede van Roosevelt heeft, naar het D.N.B. meldt, in geheel Portugal een groote ongerustheid gewekt. Men maakt zich er ernstig over bezorgd, dat de Amerikanen de Portugeesche eilanf Het Fransche politiek-literaire weekblad „Gringoire’ 1)60(1 een onderhoud gehad met admiraal Darlan over de Britsche vlootpolitiek Darlan zeide. dat die politiek zich steeds heeft gericht tegen het tot stand brenggn van een sterke Fransche vloot. Het beginsel van rechtsgelijkheid was altijd de strijdkreet der Engelschen, doch zij hebben er wel voor opgepast haar niet op vlootkwesties toe te passen. Enge land heeft de vraagstukken van de wape ning ter zee altijd buiten den Volkenbond besproken, want de rechtsgelijkheid zou Engeland er toe gebracht moeten hebben, zijn schepen te vernietigen of de uitbrei ding van de vloten van andere mogend heden toe te laten. Zelfs nog in 1936 heeft Engeland, toen de vrees voor Duitschland begon op te komen, getracht de Fransche vlootbouwplannen door rechtstreeksche stappen bij de Quay d’Orsay te belemme ren, omdat het ongerust was over de sterkte der Fransche vloot. Pas in 1939. toen de angst voor Duitschland haar hoog tepunt bereikte, heeft Engeland Frankrijk gesmeekt, den bouw van zijn slagschepen te bespoedigen. r Darlan rekent in dit persgesprek verder af met de wijze, waarop Engeland Frank- rijk voor zich liet vechten. Het waren Fransche schepen die de eerste Canadee- sche divisie naar feuropa escorteerden. Uit dankbaarheid hebben de Engelschen de Fransche schepen bij Mers el Kebir zwaar beschadigd. Het waren Fransche schepen, die in de Straat van Sicilië Engelsche kruisers, welke op weg waren van Gibral tar naar Alexandrië. beschermden. Uit dankbaarheid hebben de Engelschen die schepen in beslag genomen Tenslotte houdt Darlan zich bezig met de fouten, door Frankrijk begaan. Van 1919 tot 1939 hebben de regeerders en het parlement fout na fout gemaakt. Zij be dreven een demagogische binnenlandsche Politiek en een buitenlandsche politiek zon der onderling verband, in den waan, dat zij de politie-agenten van Europa waren. De eerste divisie van het Amerikaan sche leger heeft bevel gekregen zich naar Portorico in te schepen. De divisie is volgens berichten van den Britschen berichtendienst volledig gemotoriseerd en geldt als de sterkste eenheid der Ver eenigde Staten. Zij staat op het oogenblik in Massachusetts en zou aan de zomer- manoeuvres hebben deelgenomen. De En gelsche berichten zeggen in dit verband, dat Portorico de voorpost van het Ame- rikaansche continent tegen de Kaap Ver- dische eilanden en de Westkust van Afrika is. Terwijl de „New York Post” in ver band met de rede en de speciale pers conferentie er over spreekt, dat er in het politieke klimaat van Amerika een fundamenteele verandering is ont- Bon „67” en „77” van de „bonkaart algemeen”: 2 Juni t.m. 15 Juni (kooptijd t.m. 29 Juni), 100 gram kaas per bon. Vleesch Het Iraksche Weermachtbericht gisteren luidt als volgt Westelijk front: Onze eenheden hebben den vijand aangevallen en hem na ver bitterden strijd, waarbij de tegenstander 300 dooden en gewonden verloor, gedwon gen terug te trekken. De Britsche strijd krachten ondernamen een tegenaanval en werden met zware verliezen teruggeslagen. Zuidelijk front: Onze artillerie beschoot vijandelijke stellingen bij Maakal. De En gelschen verloren 50 dooden en gewonden. Luchtwapen: Onze gevechtsvliegtuigen hebben een vijandelijk toestel bij Taloedja aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen heb ben gevlogen boven eenige vliegvelden in het Noorden, zij richtten echter geen schade aan. Roosevelt en Latijnsch Amerika Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In antwoord op vragen van buitenlandsche journalisten werd gisteren in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Roo sevelt blijkbaar behalve den Cana- deeschen gezant ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Latijnsch-Ame- rika zijn beweringen over de bedreiging van het Westelijk halfrond heeft doen aanhooren, daar hij hen had uitgenoo- digd zijn woorden te beluisteren. Dit is een buitengewone tactloosheid weest, waarop Latijnsch-Amerika wel behoorlijk zal, weten te antwoorden. Van Duitsche zijde werd hieraan toe gevoegd, dat de rede overigens een in druk van onzekerheid en verlegenheid staan, zijn andere bladen van een vol- maakt Blijkbaar is dit een gevolg van -- de door Roosevelt s schuld veroorzaakte talrijke tegenslagen van de Amerikaan sche buitenlandsche politiek, die hem in deze moeilijke situatie hebben gebracht. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Juni tot en met Zondag 29 Juni a.s. geeft de met 35 genummerde bon van de „bon kaart algemeen” recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Ja nuari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch poeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan wor den door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van de wasscherijen. Vcforts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer wor den aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloei bare zeep. Bon „17 vleesch” van de vleeschkaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „17 worst, vleeschwaren” van de vleeschkaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, ton- genworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbe grepen. kattenbrood Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Juni 1941 op bon no. 14 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld: voor groep 1 10 k.g. hondenbrood; voor groep 2 10 k.g. hondenbrood; voor groep 3 8 k.g. hondenbrood; voor groep 4 5 k.g. hondenbrood; voor groep 5 4 k.g. hon- dwibrood; voor groep 6 3 k.g. honden- bröod. Op bon no. 14 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1} k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni 1941 is bon no. 14 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze met De bestaande regeling ten aanzien de wasscherijen blijft onverminderd kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed. hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders”, die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café’s enz., voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Naar de Britsche berichtendienst meldt, neemt men te Londen aan, dat slechts 3 van de 1341 opvarenden van den vernietigden slagkruiser „Hood”, een officier en twee matro zen, gered zijn. De kolos was gedu- renden den strijd zóó plotseling in de lucht gevlogen, dat de opvarenden, die niet onmiddellijk dood waren, nauwelijks gelegenheid hadden om zich te redden. 4 In den ochtend van den 29sten Mei hebben Duitsche troepen de groote, aan de Noordkust van Kreta liggende stad Kandia (Herakleion) bezet Ook de haven en het vliegveld zijn bezet Verscheidene honderden Engelschen zijn gevangen genomen. Voorts hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen gisteren Britsche troepenkampen in Sfakia aan de Zuidkust van het eiland met goed succes aangevallen. Er ontston den talrijke branden. Belangrijke vernie lingen werden waargenomen. Verdere luchtaanvallen vonden plaats op een door de Engelsche luchtmacht inge richt landingsterrein bij Timbaki aen de golf van Massara. Twee bommenwerpers van het type Bristol Blenheim, en 2 ja gers werden op den grond vernield. De Engelschen bereiden zich voor om overzee te vluchten, meldt het D.N.B. Een Engelsche persstem over de successen der As-mogendheden Over dc gevechtshandelingen in het Oosten van de Middellandsche Zee schrijft de „Daily Herald” onder meer: Door het oprukken van de Duitschers naar de kus ten van het Oosten der Middellandsche Zee verzwakken zij steeds meer de defensieve kracht van Engeland. De bezetting van Kreta vormt een aanval op Britsche be zittingen en waardevolle ravitailleerings- bronnen in het nabije Oosten. Er zijn he laas nog steeds menschen in Engeland, die zeggen, dat alleen de verdediging van het Engelsche moederland zelf beslissend is. Dat is echter niets meer dan een zuiver struisvogelpolitiek In werkelijkheid staan rijke en belangrijke Engelsche hulpbron nen bij de gevechtshandelingen in het Oos ten van de Middellandsche Zee op het spel. Politiek gezien schaadt Hitler met zijn on vermoeid oprukken op de wereldkaart het Engelsche prestige op buitengewone wijze.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1