HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS De traditioneele wedloop naar zee NEDERLANDSCHINDIE BINNENLAND Vrijdag 30 Mei 1941. 11 DE ECONOMISCHE ONDER- HANDELINGEN MET JAPAN VERNIEUWINGEN IN DEN DIERENTUIN <11 8M| V Distributiestamkaarten DERDE BLAD EEN KRITIEK STADIUM BEREIKT Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.) „Economische voorlichting” in nieuw gewaad TENTOONSTELLING „BLOEMEN EN BEELDEN” WORDT 2 JUNI GESLOTEN OPENLUCHTTHEATER ZUIDERPARK INLEVERING VUURWAPENEN HOEVEELHEDEN VLEESCH EN SPEK GESTOLEN UITREIKING BRANDSTOFFEN KAARTEN Genootschap „Nederland en Europa” bestudeert de toekomstproblemen Open oog voor mogelijkheden van de nieuwe orde HANDEL NIET IN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN! RUIM TWEE HONDERD GEGADIGDEN Wat na Pinksteren blijft De meaning van Japansche kringen H. M. Hirschfeld richt zich tot de efficient mogelijk te organiseeren. en TotfF- alwaar No. 17889 op het alge- in het bjj- lenootschap i ten doel Markt, Wagenstraat, Noordeinde, Groenmarkt, Kneuterdijk, BATAVIA, 30 Mei. (U.P.). Volgens een verordening moeten alle vuurwapenen uit particulier bezit worden ingeleverd. Oi eeniging aangesloten 8 regionale bonden met 457 leden-coöperatieve zuivelfabrie ken (vorig jaar 442), verwerkende in 1940 Gr. Groenewegje, Hoogstraat, Prinsestraat, Buitenhof, Lange aan de „Bloemen en Beelden" een glorieus scheid bereiden. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een vleeschwarenfabriek in de Bak huizenstraat. Ontvreemd werden 50 k.g. rundvleesch, ongeveer 50 k.g. versch spek en 100 k.g. gerookt spek. Morgen vindt de uitreiking van brand stoffenkaarten plaats voor de volgende naamgroepen: van 811 uur: Hoer t/m einde H, I en Ja t/m Jongen; van 11- uur: Jangenburger t/m einde J t/m Koopmeiners; van 1417 uur: Koops t/m einde K en La t/m Lem. Engel scha invloed. TOKIO. 29 Mei (D.N.B.). Volgens de „Asahi Sjimboen" heeft Matsoeoka in een onderhoud, dat hij onlangs met den Brit- schen ambassadeur Craigie, heeft gehad, verlangd, dat Engeland er van afziet, de handelsonderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië te bemoeilijken. Van een antwoord van Craigie of van de Britsche regeering is overigens nog niets bekend. L—14 en Ka aan de op te knappen en zoo gaat de oude tuin ver fraaid en verbeterd de Pinksterdagen tegen. Men benutte deze dagen om den Dierentuin in nieuwen staat eens te gaan kijken. Het is de moeite waard. Blijven voor de distributie onverminderd van waarde Aangezien het is voorgekomen, dat per sonen, aan wie persoonsbewijzen zijn uit gereikt, de distributiestamkaarten, welke als identiteitsbewijs waren gebruikt, heb ben vernietigd, wordt er voor zoover noo- dig. met nadruk de aandacht op geves tigd, dat de distributiestamkaarten met betrekking tot de distributie onvermin derd van waarde blijven. De distributie stamkaarten dienen derhalve zorgvuldig te worden bewaard. Jubileum-nummer van „De Vee- en Vleeschhandel” Ter gelegenheid van het 50-jarige be staan van den Nederlandschen Slagers hond en het zilveren jubileum van het vakblad „De Vee- en Vleeschhandel” is een jubileumnummer, verschenen, dat verlucht is met tal van foto’s. Het num mer is voorzien van een inleiding Van den hoofdredacteur-bondssecretaris, den heer Th. Cuiper, en bevat tal van ge gevens betreffende het slagersvak en het organisatorisch leven. Arbeidersgezinnen naar Troelstra-oorden De persdienst van de werkgemeenschap van het N.V.V., „Vreugde en Arbeid”, deelt mede, dat de directie der Lekofabnek te Utrecht besloten heeft een tiental arbei ders met hun gezinnen geheel voor haar rekening in de gelegenheid te stellen de Pinksterdagen in een der Troeistra-oorden door te brengen. Ook gedurende de vacantieweek in dit bedrijf zal aan eenzelfde aantal gezinnen deze navolgenswaardige gelegenheid wor den geboden. De bestaande fabriekscom- missie zal de hiervoor in aanmerking ko mende gezinnen aanwijzen, terwijl „Vreug de en Arbeid” de noodige bemiddeling voor deze uitzending verleent GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND Bij de Winterhulp Nederland zijn inde periode van 19 tot en met 24 Mei oa. 'de volgende bijdragen ontvangen: N.V.V.. Amsterdam. 2.093.92; jhr. O. R.. ’s-Gravenhage, 100; N.V. Cultuur- Mij. v.h. Daniël C. Boutmy en Co. en de onder beheer van deze mij. staande cult- mijen, 's-Gravenhage, 250; Rotterdamsch Nieuwsblad, Rotterdam, 500; Maatschap pij van Berkel’s patent N.V., Rotterdam. 500. Het totaal der giften bedroeg ƒ5902.03. verfje gekregen, wat het geheel frisch aanzien geeft. De hortulanus is inmiddels hard het werk gegaan om de gazons, bloemperken en heestergroepen TOKIO, 29 Mei (Domei). Van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat de onder- handelingen te Batavia een uiterst kritiek stadium hebben bereikt. Tsjoeitsji Ohasji, de vice-minister van buitenlandsche zaken, heeft 19 dezer den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, verzocht, op het ministerie te komen en van Nederlandsch-Indië bespoediging van de economische onderhandelingen te Batavia verlangd Inmiddels zijn tien dagen verloopen, maar generaal Pabst heeft het ministerie nog geen antwoord gegeven. Welingelichte Japansche kringen wijzen er op, dat Nederlandsch-Indië een anti- Japansche houding aanneemt, daar het van meening is, dat de internationale situatie zich ten gunste van Groot-Brittannië en de Ver. Staten ontwikkelt met het gevolg, dat de Nederlandsch-lndische regeering haar belofte geschonden en geweigerd heeft om goederen aan Japan te leveren. In dezelfde kringen vreest men, dat de situatie een ernstige wending zal nemen, tenzij Nederlandsch-Indië zijn houding jegens Japan herziet Houtstraat, Korte Poten. Heerengracht, Prinsessegracht, Malieveld, alwaar d®- stoet wordt ontbonden. CONCERTEN VAN DE ORDNUNG8* POLIZEI Het muziekcorps van de Ordnungspoli. zei geeft op 1 Juni, 4 Juni en 11 Juni, van 4 uur tot 5 uur 30 op den Hofweg con certen. Dezelfde kapel concerteert op 2, 8 en 15 Juni, des middags van 4 uur tot 5 uur 30, voor het Grand-Hotel te Sche- veningen. ZWEMBAD ZUIDERPARK In het Zwembad Zuiderpark werden Woensdag 837 ‘baden genomen en gisteren 103. De temperatuur van het water was heden 60 graden. 56 graden, de zee in te rennen. Maar de heer Hogervorst, directeur van het bad- bedrijf, vond, dat voor een gratis abonne- mentje behalve hardloopen, ook iets an ders gepresteerd diende te worden. En prompt heeft hij ook zijn zin gekregen. De entourage van een dergelijk ren festijn is altijd iets aparts. Een ieder, die er direct of indirect bij betrokken is. geeft blijk van een zekere nervositeit. Dat begint al bij de jury, die in haar oor deel strikt eerlijk moet zijn, bij den man, die straks per fluit het startsein dient te geven en ook bij de fotografen en film- menschen, die als wilden rondrennen om een geschikte plaats uit te zoeken, einde lijk op een in het water gereden bad koetsje klimmen, om dan, als zij van den vasten wal zijn geïsoleerd, tot da conclu sie te komen, dat de hooge plaats toch niet zoo gunstig is, als het wel leek. Toch verkeeren al die lieden in een gunstiger positie dan de verslaggevers, die de zekerheid bezitten, den preciesen uitslag na afloop te hooren en door ’t ge mis aan zenuwen, geen gelegenheid heb ben hun koude voeten en striemenden re gen te vergeten. Na heel veel „geharrewar” was het dan zoover, dat de eerste start kon plaats vinden. Eerst was het zwakke geslacht aan de beurt. Heel wat lieve, maar bibberende en blauw aangeloopen meisjes, stelden zich onder veel gekir achter de startlijn op. Nog eens personeele belasting pleziervaartuigen De A.N.W.B. heeft van het departement van Financiën het navolgende bericht ont vangen Naar aanleiding van binnengekomen verzoeken heeft de secretaris-generaal goedgevonden, dat pleziervaartuigen, die bestemd zijn om uitsluitend door moto rische kracht te worden voortbewogen en die wegens gebrek aan brandstof niet als zoodanig gebezigd kunnen worden, door de houders daarvan gebruikt worden als woonschip. De houders van die vaartuigen behooren daartoe ligplaatsen te kiezen en tot den inspecteur onder wie zij ressor- teeren het verzoek te richten het vaartuig te mogen brengen naar de plaats, die door hen als ligplaats gekozen is en van daar terug naar de plaats waar het vaar tuig geborgen wordt. De inspecteurs zullen den houders er met nadruk op wijzen, dat met ’t vaartuig niet gevaren mag worden anders dan van de bergplaats naar de ligplaats en terug en dat, indien dit toch mocht geschieden, een aanslag in de personeele belasting over een vol jaar voldaan moet worden. Het is reeds ontelbare malen gezegd en geschreven, dat ook Nederland in het toekomstige Europa een nieuwen koers zal moeten kiezen, wil het zijn plaats in het gemeenebest der staten van het vasteland van Europa behouden. Dit besef had, zooals bekend, de op richting van het genootschap „Neder land en Europa” ten gevolge, welks doeleinden reeds eerder werden bekend gemaakt. Tijdens een vraaggesprek, dat een re dacteur van de Vereenigde Persbureaux met den zaakvoerend secretaris van dit genootschap had, den heer K. W. Boek holt, heeft deze een nadere omschrijving van het doel en streven gegeven. De uit eenzetting van den heer Boekholt is bij zonder belangwekkend, omdat uit zijn woorden een diepgaand inzicht blijkt in de moeilijkheden van velen om dezen nieuwen koers te aanvaarden. „Wij beleven in onze dagen een revo- lutionnairen stormloop tegen oude be grippen en beginselen, waarvan de ge volgen nog niet te over zien zijn’, zoo verklaarde de zaakvoerend secretaris van het genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van „j „Wij zien nu, ;een enkel gebied van het persoonlijke of maatschappelijke leven door dezen storm, ontzagwekkende snelheid Polygoon) Toen klonk het fluitsignaal, doch tiental len jongedames zooals te doen gebrui kelijk waren in een zoo levendige dis cussie gewikkeld, dat zij niets hoorden en bleven staan. Resultaateen nieuwe start. Al dartelende, springende en soms over elkaar rollende, bereikten zij of niet het zilte nat. Het gekrijsch was oorver- doovend en het kwam ons voor, dat de ren van het water naar het strand in een vlugger tempo geschiedde dan omge keerd. De badmeester, die weliswaar meer met het bijltje heeft gehakt, raakte letterlijk bekneld tusschen de dames, die wilden weten wie nu de eerste was geweest. Zon der aarzelen wees hij drie meisjes aan en stoorde zich niet aan de hier en daar op klinkende kreten van protest. Met de mannen ging het vlotterzij behoefden maar eenmaal te starten. De jongelieden vatten over het geheel genomen den ren ook ernstiger op. Dit was de uitslag Dames 1. mej. A. Rouhaard, 2. mej. P. J. Bakker en 3. mej. L. Wolters. Heeren 1. de heer P. Rijper- man, 2. de heer B. Goudsmit en 3. de heer J Fernhout. Kwart voor negen. Even verlaten als een uur tevoren, lag de grauwe zee, die geen der 205 eerste lingen had kunnen verleiden, langer dan strikt noodzakelijk was, vast te houden. Op de fotohet zwakke geslacht rent zeewaarts. Met groote gestrengheid treedt de poli tie op tegen diegenen, die bonnen of dergelijke trachten te verkoopen. Een 45- jarige pensionhoudster kreeg een proces verbaal, omdat zij 2000 extra textielpun ten voor /33 en 150 vleeschbonnen tegen 9 cent per stuk wilde verhandelen. Een 21-jarige kleermaker en een 50-ja- rige koopman voerden op straat onder handelingen over den verkoop van bon nen van het algemeen bonboekje en vet- bonnen tegen 20 cent per stuk. Beiden werden geverbaliseerd. Zoowel in het eerste als in het tweede geval werden natuurlijk de bonnen in beslag genomen. De tentoonstelling „Bloemen en Beel den” in het Zuiderpark nadert haar einde. Maandag, tweeden Pinksterdag, wordt zij gesloten. Wel staan de tulpen nog prachtig in bloei en zou een ver lenging van de tentoonstelling de over weging waard zijn, doch dit heeft den oorspronkelijken opzet der plannen niet kunnen veranderen. De sluiting blijft be paald op Maandag 2 Juni. Dit wil niet zeggen, dat er dan niets meer van de expositie over zal zijn. De tentoonstel ling „Spel en verpoozing in groen den Haag”, welke in het restaurant is inge richt, zal in Juni nog gehandhaafd wor den en de beelden blijven den geheelen zomer het park sieren. Ook wordt de ex ploitatie van het openluchttheater, waar toe de tentoonstelling op zoo gelukkige wijze den stoot gaf, voortgezet, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook de paardenbus zal blijven rijden. De ervaring van enkele weken rechtvaardigt de verwachting, dat dit voertuig in een behoefte zal voorzien ook na de tentoonstelling. Het ligt trou wens in de bedoeling de buspassagiers te brengen in gedeelten van het park, welke voor het publiek gesloten zijn, o.a. den wetenschappelijken tuin, een verrukke lijk stukje natuurschoon, dat voor lederen bezoeker een verrassing is. Het behoeft nu geen betoog meer, dat het Zuiderpark ook zonder de hierboven genoemde attracties, de moeite van een bezoek rijkelijk loont. De Hagenaars heb ben hun park ontdekt en het leeren be wonderen. Ongetwijfeld zullen velen her haaldelijk terugkeeren om de schoonheden der vier seizoenen te genieten. In de tweede helft van Juni komen het rosa rium en de internationale rozenproeftuin in bloei en dan kan men ook al spoedig rekenen op de dahlia's en de andere bloemencollecties, waarover te zijner tijd nog wel mededeelingen .gedaan zullen worden. Het bezoek aan de tentoonstelling is, vooral wanneer men in aanmerking neemt, hoe weinig werkelijk mooie voor jaarsdagen deze kille lente heeft opge leverd, een succes geworden, waarover de commissie ten zeerste voldaan is. Moge een milde lentezon op de beide Pinksterdagen aan de tentoonstelling af- voor tal van nieuwe problemen staat, welke een groote paraatheid en activiteit eischen In dit licht beschouwd, mag men verwachten, dat de overheid een groote mate van ontvankelijkheid toont voor de moeilijkheden, welke het be drijfsleven te dragen heeft. Deze ontvan kelijkheid moet niet slechts tot uiting komen, wanneer het gaat om de behar tiging van groote belangen, doch moet ook blijken uit begrip voor de vele vra gen, waar de kleine fabrikant en de middenstander voor komen te staan. In dezen tijd komen in de verhouding tusschen overheid en bedrijfsleven meer dan ooit min of meer natuurlijke weer standen voor, welke overwonnen moeten worden. Een weerstand bij het bedrijfs leven om het ambtelijk apparaat te be grijpen en te waardeeren in zijn poging om het landbelang te dienen. Een weer stand bij dat ambtelijk apparaat om zich een voorstelling te vormen van de prac- tische bezwaren, waarvoor de onder nemer en zakenman zich geplaatst ziet. En tot beide groepen, tot het bedrijfs leven en tot de ambtenaren, zegt dr. HirschfeldHij, die een taak in deze samenleving heeft te vervullen, zal zich bewust moeten zijn van de plichten, welke daaraan verbonden zijn. Deze plichten gelden gelijkelijk voor ons allen en zijn samen te vatten in de woorden Een ieder op zijn plaats en op zijn wijze, doch allen tezamen voor het algemeen welzijn. Zoo zullen wij gezamenlijk er naar streven om onze samenleving niet alleen in stand te houden, doch deze met de ons ten dienste staande middelen zoo opgericht onder voorzitterschap prof. dr. G. A. S. Snijder. -r- hoe nagenoeg g< persoonlijke of onberoerd blijft welke met over de landen gaat en er is veel in de dingen, welke wij waarnemen, dat wij niet kunnen begrijpen, zoo zeer zijn wij namelijk verbonden met de oude tradi ties en begrippen. Willen wij echter onze plaats in de orde van Europa, welke na dezen oorlog tot stand zal komen, be houden, dan zullen wij het toch tot be grip moeten brengen van het onge wone en nieuwe, daarom moeten wij de zaken leeren bezien, los van al onze oude vooroordeelen, hoe lief die ons ook in vele gevallen zijn geworden. Keerpunt in de geschiedenis Wanneer men onzen tijd eenmaal van dat standpunt uit beziet dus los van persoonlijke gevoelens van sympathie en antipathie voor bepaalde tijdsverschijn selen dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat wij op een keer punt van de geschiedenis staan. Dit keerpunt treffen wij dus op nagenoeg alle gebieden der samenleving aan, waarby men met het oog u~* meen belang van ons volk zonder moet letten op de economische, sociale en wetenschappelijke aangele genheden. Er zijn dus velen, die het betreuren, dat wij leven in een groeten tijd. Zij mogen echter bij dien rouw om de din gen van het verleden, welke zijn wegge vaagd, bedenken, dat de geschiedenis reeds meer van die keerpunten heeft gekend. Men herinnere zich bijvoor beeld de Fransche revolutie waar voor men tegenwoordig dikwijls nog zoo veel sympathie koestert welke een einde heeft gemaakt aan het feodale stelsel en het absolute koningschap ten koste van stroomen bloed. Het kapitalisme In dienzelfden tijd werden de stoom machine en de weefstoel uitgevonden met als gevolg een opbloei van de in dustrie. De eeuw der groote uitvindin gen brengt dan met zich mede de ont wikkeling van het industrieele kapitalis me en zijn tegenhanger: het marxisme. Steeds grooter worden de fabrieken, steeds grooter de productie; de hoofd zaak is echter reeds niet meer de voort brenging van goederen maar de notee- ring van de aandeelen aan de beurs. Het moderne kapitalisme is niets meer dan de almacht van het goud in de handen van een kleine groep, waar tegen de arbeidersbewegingen hoe machtig ook in schijn in feite vrijwel machteloos stonden. De wereldcrisis, welke juist achter ons ligt, had ook een werkloosheid ten gevolge, zooals het menschdom nog niet beleefd had. Nu bevinden wij ons in een oorlog, welke, ongeacht den afloop, on getwijfeld grooten invloed zal hebben op de economische en sociale verhoudingen in Europa. Het laat zich aanzien, dat bij de nieuwe ordening van Europa de hoofdrol toebedeeld zal worden aan het Duitsche Rijk. De tijd dwingt Hoe deze ordening zich zal voltrekken, staat uiteraard nog niet vast; men zou misschien een voorbeeld kunnen nemen aan het werk der Hanze in de Middel eeuwen. In ieder geval staat het wel vast, dat wij ons reeds thans aan het studeeren moeten zetten op de vraag stukken, welke zich bij deze ordening zullen voordoen; daaraan zal waar schijnlijk niemand kunnen twijfelen. Deze studie is nu wat het g< „Nederland en Europa” zien stelt. Daarbij bepaalt het genootschap zich niet tot enkele onderdeelen op econo misch of sociaal terrein, maar het be strijkt zoowel de gebieden van land bouw, handel en industrie als van we tenschap, kunsten en verkeer, in het kort samengevat: het geheele geeste lijke en materieele leven. Aan hen, die meenen, dat de tijd voor een dergelijke, actieve medewerking aan de nieuwe ordening nog niet geko men is, moet worden geantwoord, dat integendeel de tijd dringt om met man en macht aan het werk te gaan, ten einde een plaats voor Nederland in het nieuwe Europa te veroveren. Uit alle streken van ons land en uit alle kringen mocht het genootschap reeds teekenen van sympathie en instemming ont vangen”. Tenslotte verzocht de heer Boekholt ons nog mede te deelen, dat zij, die als nog blijk wenschen te geven van hun belangstelling, dit kunnen doen, door zich te wenden tot het secretariaat van het genootschap „Nederland en Euro pa”, Nieuwe Havenstraat 36 te ’s-Gra venhage. Dr. ambtenaren en tot het bedrijfsleven Het weekblad van den Economischen Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, „Economische Voorlichting”, is in een nieuw gewaad verschenen. De bijzondere omstandigheden hebben het noodzakelijk gemaakt, dat in den opzet van het blad eenige wijziging kwam. Was het orgaan voorheen grootendeels gewijd aan de economische verhouding van Nederland tot andere landen, het spreekt vanzelf, dat dit thans op den achtergrond is ge raakt. Daarentegen nemen de maatrege len van de overheid met betrekking tot de economische verhoudingen in het eigen land, thans de grootste plaats in. Daarover voorlichting te geven is het doel, dat „Economische Voorlichting" zich in zijn nieuwen vorm heeft gesteld. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, heeft in het eerste nummer, dat in de nieuwe opmaak verschijnt, een artikel geschre ven, waarin hij zijn gedachten uitspreekt over de verhouding tusschen het ambte lijk apparaat en het bedrijfleven, een vraagstuk, dat vooral in dezen tijd, waar het overheids-ingrijpen steeds verder gaat, van actueel belang is. Dr. Hirsch feld vangt aan met te wijzen op de bijzonder zware taak, waarvoor de Nederlandsche economische departemen ten in dezen tijd staan. Tal van maat regelen hebben het aantal organen der overheid doen uitbreiden. In dit verband wijst dr Hirschfeld op de distributie- diensten, de Rijksbureaux voor de Nij verheid, het Deviezeninstituut, den dienst van den gemachtigde voor de Prijzen, enz. Al deze diensten, alsmede de depar tementen zelf zijn belast met de beharti ging van de vele belangen, die voor onze samenleving van primaire beteekenis zijn geworden. Het is onvermijdelijk, al dus dr. Hirschfeld, dat in een tijd van bezetting eischen worden gesteld, welke als drukkend gevoeld worden, doch wel ke men niet uit den weg kan gaan, om dat men nu eenmaal midden in de harde werkelijkheid staat. De rechtvaardige ver- deeling van levensmiddelen en grond stoffen is voor den consument, den land bouw en de nijverheid van het grootste gewicht. Het Nederlandsche volk kan dan ook in dezen tijd meer dan ooit van zijn overheid verlangen, dat er doortastende maatregelen worden getroffen om te be reiken, dat de bestaansmogelijkheid op zoo breed mogelijke basis gehandhaafd blijft. Dit veroorzaakt echter een toenemende overheidsbemoeiing en deze brengt nood zakelijkerwijs een uitbreiding van de administratie mede. De overheid mag, naar de meening van dr. Hirschfeld, van een ieder verwachten, dat hij de buiten gewoon moeilijke positie begrijpt en dat hij beseft, dat de maatregelen en voor schriften, welke thans gegeven worden, niet als een zinnelooze last moeten wor den beschouwd, doch als een onvermijde lijk uitvloeisel van den huldigen toestand en als een wezenlijke poging de zaken zoo goed mogelijk te doen loopen. Wanneer ik zeg. zoo vervolgt dr. Hirschfeld. dat in dezen tijd de taak van den ambtenaar allesbehalve be nijdenswaard is, dan laat ik er onmid dellijk op volgen, dat ook het bedrijfs leven voor ongekende moeilijkheden en EXOTISCH VEE OP OPEN AANLEG In het voorjaar placht de Dierentuin steeds met zijn vernieuwingen te komen, daarbij aansluitend bij de natuur, die dan den tuin tot een uniek park in de bin nenstad maakt Verleden jaar moest van deze goede gewoonte worden afgezien, maar, om de schade in te halen, heeft men het nu extra goed en uitgebreid ge daan. De dieren in z.g. open aanleg aan de bezoekers te toonen was het ideaal van den vorigen directeur, wijlen den heer van Bylandt. Maar wat voor hem een vrome wensch bleef, heeft zijn op volger, de heer Just de la Paisières, ten uitvoer kunnen leggen. De booze plannen, die jarenlang als een dreiging bovep den tuin hingen, blijken op verren achtergrond te zijn geraakt en de commissarissen konden nu, ook om die reden, hun steun geven aan de plannen van den huldigen directeur om een aanvang te maken met den open aanleg. De uitvoering ervan heeft in nauwelijks 6 weken haar beslag gekregen en een oppervlakte van niet minder dan 1600 m2, tusschen den berenkuil, het wolvenhuis en het kameelenhok is daarvoor bestemd. Daar zijn de gazons gedraineerd en met een dikke laag zand bedekt het geheel werd omringd door een diepe greppel met stijlen betonnen wand aan de buiten zijde en tenslotte een met riet gedekte stal gebouwd, verdeeld in vijf „comparti menten". Vanmorgen hebben het kameelen-echt- paar met zijn jong, de lama, de geiten kudde en het Indische rund er hun en trée gemaakt, een weinigje opgewonden vanwege den plotselingen overgang naar de wijde ruimte. De heer Just de la Paisières liet ons dit groote moment in het Dierentuln-be- staan van het heterogene gezelschap mee maken. waarvan inzonderheid de lama zich uitbundig gedroeg, al maar rennend door zijn nieuwe levensrulmte en daarbij ontsteltenis brengend onder de geiten. I Er waren wat een propaganda! honderden kijkers, d.w.z. de stroom van menschen, op weg naar het hoofdgebouw voor hun brandstoffenkaart Zoo prettig als de dieren het hier zul len hebben, zoo rustig zullen de bezoe kers ze kunnen bekijken. Later komen er ook de zebra’s bij en wellicht nog an dere dieren van kalmen aard. Het zal een gevarieerde kudde worden, zij het ook. dat de natuur zij nooit in deze ver scheidenheid bijeenbracht Men stelt zich voor, in de toekomst soortgelijke verbeteringen ook op andere plaatsen in den tuin toe te passen. Het is de bedoeling, aldus drukte de heer Janssen, pres.-commissaris van het K.Z. B.G., zich uit. den Dierentuin weer te maken tot wat het eens was: een rustig uitgaansoord voor de burgerij. Er zijn nevens deze groote vernieuwing nog andere verbeteringen aangebracht Zoo is de oude hal tegenover de muziek tent afgebroken om plaats te maken voor een nieuw verblijf voor het jachtluipaard en de beide leeuwinnen. Zij hebben van morgen als buren kennisgemaakt wat éven strubbeling gaf, maar weldra de schoonste harmonie opleverde. De Apenberg, waar de gasten een feta te ruim gebruik maakten van hun vrij heid, krijgt óók weer bewoners en overi gens hebben de meeste hokken een nieuw een Exploitatie na de sluiting van „Bloemen en Beelden” Nu de tentoonstelling „Bloemen Beelden” in het Zuiderpark haar einde nadert dringt zich de vraag op, wat er met het openluchttheater gebeuren zal. Gedurende de tentoonstelling heeft de tentoonstellingscommissie het onder haar hoede genomen, doch als deze commissie haar taak neerlegt moet de exploitatie op andere wijze geregeld worden. Deze vraag is in het gemeentebestuur reeds onder het oog gezien. B. en W. hebben aan het bestuur der stichting „Sport- en Speelterreinen” verzocht het theater in beheer te nemen en de ex ploitatie voort te zetten. De keuze is op deze stichting gevallen in verband met het karakter van het theater, dat in de eerste plaats dienen moet ter verpoozing van de bewoners der ‘groote en volkrijke wijken in de omgeving van het park. Het ligt dan ook in de bedoeling om het geven van goede uitvoeringen te bevor deren met inachtneming van een ruime mogelijkheid voor muziek- en zangver- eenigingen, turngroepen e.d. om van het theater gebruik te maken. De uitvoeringen, welke gedurende de tentoonstelling gegeven zijn en welke be sloten worden met een tooneelvoorstel- ling van het prachtige „Mariken van Nieumeghen” door ,JDe Vereenigde Haag- sche Spelers”, onder leiding van Pierre Balledux op Zondag, eersten Pinksterdag, des avonds om kwart na zeven, gevolgd door een concert van het Nederlandsch Orkest ,,’s-Gravenhage” onder leiding van Nico Verhoeff, op Maandagmiddag half drie, hebben reeds bewezen, dat het theater op ruime belangstelling mag re kenen. In de toekomst moet het zich een vaste plaats veroveren en een onmisbaar centrum worden van cultureele ontspan ning en verpoozing. Er zijn reeds besprekingen gaande over concerten en tooneelvoorstellingen in de komende zomermaanden. O.a. zal het gezelschap der Vereenigde Haagsche Spelers het theater blijven be spelen. Ook wordt de mogelijkheid ondor het oog gezien in deze ideale omgeving eenige avonden van Indische kunst te geven. Uit een en ander blijkt, dat niet alleen het publiek maar ook de uitvoe renden hun aandacht reeds op het thea ter hebben gevestigd. Vereenigingen, die over het theater willen beschikken, kunnen zich wenden tot de afdeeling Algemeene Zaken der Gemeentesecretarie (bureau Kerkplein 2). Toch was het vandaag op één na den laatsten dag in Mei, al zullen vanochtend de honderden eerstelingen-badgasten ge meend hebben, gezien temperatuur en al- geheele weersgesteldheid, dat het de overeenkomstige datum in November was. Het gold het in eere houden van een traditie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, n.l. den wedloop naar het water, onder het motto, .Wie is dit sei zoen het eerst in zee Voor de fortuin lijken waren belooningen in uitzicht ge steld, zooals gratis abonnemtwécn Naargeestig kletterde de regen uit een ondoordringbaar wolkendek op de bad hokjes, die glommen van de verf en het water. Nu verraadt de ware Hollandsche geest zich nooit en welgeteld stonden lang vóór 8 uur, 205 popelende baders van beiderlei kunne, te wachten om bin nengelaten te worden. In hoofdzaak was de jeugd vertegenwoordigd, al waren er ook racers van boven de veertig. De directie van de Maatschappij, de badmeester met staf en enkele verslagge vers plus fotografen en filmoperateurs, deden eveneens der traditie getrouw, van hun belangstelling blijken en zij waren eenstemmig in hun oordeel, dat het onder de huidige omstandigheden een staaltje van moed was, bij een temperatuur van W.A. MARCHEERT MET MUZIEK De N.S.B.-persdienst meldt: Morgen, Zaterdag, zal de Heerban ’s-Gravenhage, onder commando van den Heerbanleider J. E. Feenstra, een propa- gandamarsch door de stad houden. Op het Malieveld wordt om 16.30 uur verzameld en vervolgens om 17 uur af gemarcheerd. De opstelling zal als volgt zijn: muziek, tamboer en hoornblazers, heerbanleider en adjudant, heerbanstaf met niet Ingedeelde officieren, stormvlag, gen van den ban. Alle stormvlaggen van den heerban worden meegevoerd. Marschroute: Korte Voorhout, Totfr- nooiveld, Korte Vijverberg, Plein, Lange Poten. Spuistraat, Vlamingstraat, Boekhorststraat, Veenestraat, Molenstraat, Gravestraat, Lange Voorhout, Algemeene vergadering te Utrecht Gistermiddag kwam de Algemeene Ne derlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) in alge meene vergadering in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht bijeen. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter, de heer H. K. Koster, memoreerde de besprekingen, gehouden met de dagelijksche besturen van de drie crisis-landbouworganisaties, den direc- teur-generaal van den Landbouw en den directeur-generaal van de Voelselvoorzle- ning in oorlogstijd. Spr. meende de vraag„Heeft de coöperatie nog wel een taak?” volmondig met „ja” te kunnen beantwoorden. Meer dan de helft der Nederlandsche boeren heeft zich geheel vrijwillig bij onze coöperatieve zuivelbedrijven aange sloten en zij verwachten van dezen be drijfsvorm de beste resultaten voor hun bedrijf en voor de gemeenschap. Het jaar 1940 is het jaar geweest, waar in het meest van het personeel van den F.N.Z. is gevergd. In vele opzichten ge ven de huidige omstandigheden, zoo ver volgde spr., aanleiding tot groote zorgen, voor de bedrijven zoowel als voor de or ganisaties. De overheid verlangt van de boeren, dat zij zooveel mogelijk zullen produceeren. Dank zij de jarenlange en intensieve organisatie onzer bedrijven, kunnen wij vele moeilijkheden overwin nen. Het coöperatieve zuivelbedrijf is steeds bereid de regeeringsmaatregelen te steunen, al schroomen wij niet daar, waar wij dit noodig achten, met onze bezwaren naar voren te komen. Na goedkeuring van de notulen der vo rige algemeene vergadering, volgden de mededeelingen van het bestuur, o.m. over verschillende verordeningen en besluiten van de overheid, verband houdende met de voedselvoorziening, salarissen en loo- nen en vervoer. Nadat ook de rekening en verantwoor ding over 1940 waren goedgekeurd, kwam het jaarverslag over 1940 aan de orde. ~>p 31 December 1940 waren bij de ver- - - aangesloten 8 re^i leden-coöperatieve (of 1939/40) 2.756.722.482 k.g. melk, tegen 2.722.743.056 k.g. in het vorige boekjaar. In het begin van het verslagjaar (per 1 Maart 1940) sloten zich 16 fabrieken aan bij den provincialen bond in Drente, waarmede de aansluiting van alle coöpe ratieve zuivelfabrieken ook in die provin cie een feit was geworden. Daarmede is tevens het aantal coöperatieve zuivelfa brieken, dat nog niet bij den F.N.Z. is aangesloten, tot een zeer gering aantal gedaald. Door de proefmelkwolfabriek „Caso- lana” werd in den loop van het verslag jaar met regeeringsinstanties overleg ge pleegd omtrent de eventueele mogelijk heid van een van regeeringswege gesteund melkWolbedrijf. Dit kon echter niet tot een resultaat leiden. Besloten werd daar om, op den bestaanden voet door te gaan en te trachten, op eigen kracht tot een zichzelf dekkend bedrijf te komen. Hier toe was echter nog steun van de georga niseerde zuivelbereiding noodig, waartoe opnieuw met de bonden en de coöpera tieve condensfabriek „Friesland” overleg werd gepleegd. In het algemeen bleek men bereid dezen steun te verleenen en door verreweg het grootste deel der fa brieken werd een bijdrage van 50 per millioen k.g. in 1939 verwerkte melk toe gezegd. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. *s

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9