HAAGSCHE COURANT ate? »sr Zaterdag 31 Mei 1941. IN EN OM DEN HAAG NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND VIERDE BLAD Koor slaboontjes van „Meiregen, maak dat ik grooter word. Grooter word, Groot zijn dat min ik zoo zeer' Nieuwe tarieven bij de W. S. M. naar Distributiezorgen op de vacantie-reis DE JAPANSCH-NEDERLANDSCH- INDISCHE ONDERHANDELINGEN NOG GEEN BESLISSEND ANTWOORD VAN DE INDISCHE REGEER1NG DR. R. VAN GENECHTEN VOOR DE RADIO terpenonderzoek. Advies van het centraal distributiekantoor M3 No. 17890 en naar hij In een „hoogst critiek stadium** week to administratie arbeiders zijn tijd Groot in regee- be- in zoet- cnquête nader wordt toegelicht talisme en nationaal-socialisme”. Tournée van cabaretgroep langs de plaatsen waar Nederlandsche De wedloop naar te profiteeren van dat de tienrittenkaarten zullen in, die tot 1 Augustus opgebruikt ook van DE FINSCHE HANDELSOVEREEN- KOMST MET NEDERLAND EN BELGIË Het D.N.B. meldt uit Helsinki: De han- delsovereenkomsten, op 19 Mei door Fin land met Nederland en België gesloten, zijn gisteren door den president der repu bliek bekrachtigd. van is hieraan kan van de voor facultatieve lijkverbranding vlak bij de De distributieregeling voor hotels welke wijze wordt er voor ge- dat alle bedrijven over een vol voorraad levensmiddelen be- VEREENIGING VAN LIJKVER BRANDING Het nieuwe kantoorgebouw met ontvangzalen, die de Vereeniging halte Driehuis-Westerveld te Vclsen naar de plannen van architect W. M. Dudok heeft doen bouwen, zal Zaterdag 7 Juni officieel worden geopend. In de nieuwe aula van het crematorium zal de orga nist, de heer George Robert te Haarlem, eenige nummers doen hooren en de voorzitter van het hoofdbestuur, dr. P. H. van Roojen uit *s Gravenhage, een welkomstwoord spreken. In de ontvang zaal van het nieuwe kantoorgebouw zal dr. van Roojen daarna een rede uit spreken. ENQUETE ZOETWAREN GROOTHANDEL Teneinde in verband met de aanstaande organisatie van het bedrijfsleven, een goed inzicht te krijgen in de structuur van den zoetwarenhandel heeft de Natio nale Bond van Groothandelaren waren een enquête ingesteld. Aan alle groothandelaren, die waren handelen, is thans een formulier toegezonden, terwijl twaalftal provinciale vergaderingen A.s. Dinsdagavond om 6.45 uur zal dr. R. van Genechten voor den zender Hil versum 1 (415.5 m.) spreken over: „Kapi- Betaling naar afgelegden afstand We hebben om zoo te zeggen onze buslijnen met de maatstok gemeten, om de reizigers precies te laten betalen in verhouding tot den afstand, welken wordt meegereden, zoo omschreef de bedrijfs- chef van de W.S.M., de heer J. Bieneman, ons het nieuwe tarievensysteem, dat met ingang van Zondag 1 Juni op alle buslij nen zal worden ingevoerd. Dit betreft dus zoowel het net in het Westland als dat wat daar buiten wordt geëxploiteerd. biljetten, dat moet worden uitgegeven. De week-abonnementen, geldig voor jon gelieden tot 19 jaar, kosten viermaal en voor volwassenen zesmaal den enkelen reis-prijs. Er mag alleen op werkdagen een keer heen en terug op gereisd wor den. De maand-abonnementen kosten voor de jongelieden tienmaal retoursprijzen. voor volwassenen vijftien maal retours- prijzen. Hierop mag ongelimiteerd wor den gereisd. Tenslotte zijn verkrijgbaar gesteld dag kaarten voor 1.25. waarop eveneens on beperkt op alle lijnen dus ook buiten het Westland gereisd mag worden. De halte-wijzigingen Aan het voornemen om over te gaan tot wijziging van het aantal bushalten, kan helaas nu nog geen uitvoering worden gegeven, omdat door gebrek aan het ma teriaal de nieuwe haltepalen nog niet ge reed zijn. De bedoeling is, op die palen de eind- en beginpunten van de secties aan te geven Zoodra een en ander klaar is, zal echter het aantal halten, dat nu soms jammerlijk groot is worden inge krompen. in zoet- enquête in een de Te Groningen is onder voorzitterschap van prof, dr H. M de Burlet de jaarver gadering gehouden van de vereeniging voor terpenonderzoek. De voorzitter deed eenige mededeelingen over de bevindingen van het bestuur inzake de afgraving van een terp te Valkenburg aan den Rijn, on der leiding van prof, dr. A. E. v. Giffen en met steun der vereeniging ondernomen, weike afgraving de vorige en deze maand plaats vond. Er worden pogingen in het werk gesteld om deze afgraving, welke reeds met zoo’n gunstigen uitslag verloopt ook tot de diepere lagen uit te strekken. Voorts heeft het bestuur de ter perse legging van een groot plaatwerk met ver- klarenden tekst over de belangrijke terpaf- graving te Ezinge (Groningerland) door prof, van Giffen ter hand genomen De beteekenis van het sectie-tarief Bij den opzet van het nieuwe tarief is uiitgegaan van het standpunt, dat ieder reiziger zoo juist mogelijk betaalt naar den afstand, welken hij met den bus aflegt. Dit heeft geleid tot het sectie-systeem, waarbij het traject in gelijke afstanden is verdeeld. Het gevolg hiervan is. dat in bepaalde omstandigheden voor reizigers voordeelen zullen ontstaan anderzijds weer nadeelen. We hebben hierbij streng ons gehouden aan hetgeen de sectie-verdeeling precies aangaf. omdat we anders billijkheids halve bij ongunstige omstandigheden voor ons, ook daarvan zouden jnoeten afwij ken, zoo merkte de heer Bieneman op. Om een voorbeeld te nemen. Naaldwijk den Haag kost nu 40 cent, wordt 35 cent en een retour 65 cent. Dit beteekent dus weer een voordeel voor den reiziger, waar tegenover weer nadeelen staan, zooals bijv, het tarief van de Bloemenveiling af, dat voor Naaldwijk geldt, omdat een volgende sectie in Hon- selersdijk aanvangt. En zoo zijn er uiter aard meer wisselingen. De berekening van het tarief is nu een voudig er moet vijf cent per sectie wor den betaald, echter met een minimum van 10 cent Naaldwijk's-Gravenzande en evenzoo naar Honselersdijk bijv., is een sectie, doch er wordt tien cent betaald. Een voordeel is echter, dat op alle af standen een retour te verkrijgen is, doch alleen boven 10 cent wordt dan reductie verkregen. Zoo is dus wel een retour Hon selersdijkNaaldwijk verkrijgbaar, doch dit blijft 20 cent Is dat tarief echter bijv. 15 cent enkele reis, dan wordt het 25 cent per retour. De berekening is n.l., dat retours kosten dub belen enkele reis prijs, met een korting van 10 procent, echter met afrondingen beneden 2J cent naar beneden en daar- „Vreugde en Arbeid” Noord-Frankrijk Geen rubber en olie naar Duitschland De woordvoerder weerlegde de Neder- landsch-Indische bewering, dat de rubber en de olie, die Japan van Nederlandsch- Indië koopt naar Duitschland en Italië worden gezonden, via Siberië, zeggende „Japan gebruikt in werk Hjkheid in zijn binnenland alle rubber en olie, die in Nederlandsch-Indië worden gekocht". Collectieve arbeidsovereenkomst Het college van Rijksbemiddelaars deelt in de Nederlandsche Staatscourant mede, dat door de Vereeniging van Cartonnage- fabrikanten in Nederland, den Algemee- nen Nederlandschen Typografenbond, den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond en den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond is ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van bepa lingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor de cartonnage-industrie. Bezwaren tegen inwilliging van doeld verzoek kunnen van 5 Juni tot 26 Juni 1941 worden ingebracht bij het college van Rijksbemiddelaars. Dezen zomer zullen weer tienduizen den Nederlanders naar buiten trekken om nieuwe krachten voor hun dagelijk- sche werk te verzamelen. In verband met de hierover gerezen vragen had een redacteur van de Vereen. Persbureaux een onderhoud met den heer S. de Hoo, directeur van het Centraal distributie kantoor. „De levensmiddelenvoorziening van hotels en pensions geschiedt op basis van het te verwachten bezoek. Daarom is het zoo belangrijk den trek naar bui ten tevoren eenigszins te kunnen schat ten, hoewel dat door allerlei bijzondere omstandigheden zeer moeilijk is, ant woordde de heer S. de Hoo, op ons ver zoek om het een en ander mede te dee- len omtrent de distrlbutieregeling, welke voor hotels, pensions, jeugdherbergen, enz. is getroffen met het oog op het aanstaande vacantieseizoen. „Mijns inziens zal de onmogelijkheid om naar het buitenland te gaan het toe risme in eigen land stimuleeren. Andere factoren echter, als b.v. het ontbreken van autoverkeer, voor toeristen verbo den gebieden en de fietsbandendistribu tie, zullen een ongunstigen invloed uit oefenen. Vorig jaar b.v. was de trek naar buiten ook zeer grillig, sommige streken werden druk bezocht, andere niet”. Hoe men daarmede rekening houdt, vertelde ons de chef van het bu reau verbruik van het centraal distribu tiekantoor. „Op zorgd, doenden schikken?" „Alle bedrijven zijn ingedeeld in twee klassen. De groote, in totaal ruim 12 15.000, ontvangen va n ons bureau de toewijzingen om van hun leveranciers levensmiddelen te betrekken. De kleine ten getale van ruim 20.000, zjjn geheel afhankelijk van de bonnen van hun clientèle en de in zeer beperkte, mate verstrekte losse bonnen van de plaatse lijke distributiekantoren. Als basis voor de toewijzing is het jaar 1939 gekozen. De seizoenbedrijven krijgen datgene, waar zij in 12 maanden recht op hebben, in de enkele maanden, dat zij in bedrijf zijn. De bedrijven, welke het geheele jaar geopend zijn, krijgen niets extra. Tenslotte is het ver bruik in hotels en pensions slechts een gering deel van het totale verbruik van voedsel, maar het zeer gedifferentieer de karakter maakt nu eenmaal, om een eerlijke verdeeling te verzekeren, een omvangrijke administratie noodza kelijk’’. GEDENKSTEEN IN HET NIEUWE GEMEENTEHUIS VAN SCHERPENZEEL Scherpenzeel, het plaatsje op de grens tusschen Gelderland en Utrecht, heeft zwaar van den oorlog geleden. Tal van huizen werden vernield en ook het gemeentehuis werd een prooi van oor logsgeweld. Zooals bekend is gemaakt, is men in Scherpenzeel niet stil blijven zitten en met groote kracht en voortvarendheid is de wederopbouw aangepakt. Dit heeft tot resultaat, dat een groot gedeelte der ver woeste panden thans in een vergevorder- den staat van herbouw verkeert en men mag hopen, dat in den loop van dezen zomer de wederopbouwwerkzaamheden ten einde zullen komen. Ir. A. Kraayenhagen maakte een we- deropbouwplan, waardoor verschillende verbeteringen in de structuur van het plaatsje mogelijk werden. O.m. zal in het dorpscentrum een plein komen, waar een plaats voor het nieuwe gemeentehuis werd bestemd. Architect Gerretsen maakte een ontwerp voor den bouw van dit nieuwe gemeentehuis, waarvan de bouw reeds boven den grond is. Het gemeentebestuur van Scherpenzeel heeft thans een eenvoudigen gedenksteen in het raadhuis doen plaatsen als een herinnering aan deze moeilijke tijden waarin door samenwerking veel is be reikt GEDENKRAAM VOOR HET GEMEENTEBESTUUR VAN ALKMAAR GEREED Het gedenkraam' van de Ainersfoortsche oud-geëvacueerden, dat t.z.t. aan het ge meentebestuur van Alkmaar zal worden aangeboden, is thans zóóver gereed, dat het voor het publiek ter bezichtiging is gesteld, Het is een gebrandschilderd raam van 2 meter breed en 3 meter hoog, ontworpen en vervaardigd door den Amersfoortschen kunstschilder W. J. van Dam, die zelf ook tot de geëvacueerden behoorde. Het stelt voor een vluchtende familie en bevat verder de wapens der beide gmeenten met als onderschrift ,,Toen wij dakloos waren, hebt gij ona gehuisvest". TOKIO, 30 Mei. (D.N.B.) De economi sche onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn, naar Domei uit Batavia meldt definitief op het doode punt aangekomen. Men ziet van Japansche zijde geen mogelijkheid meer om deze situatie, gezien de houding der Nederlandsch-Indische autoriteiten, te wijzigen Deze autoriteiten moeten be schuldigd worden, zoo zegt Domei, van onoprechtheid en volkomen afhankelijk heid van Engeland en Amerika. De Indische regeering moet nog antwoorden TOKIO, 30 Mei. (D.N.B.) De Neder landsche delegatie, die de economische onderhandelingen met Japan leidt, heeft, aldus een bericht uit Batavia, bekend gemaakt, dat het Nederlandsch- beslissend Een zeer groot aantal Nederlandsche arbeiders heeft werk gevonden in Noord- Frankrijk. Zij zijn om in het onderhoud van hun gezin te voorzien ver van huis en haard gegaan en zij bevinden zich dikwijls op plaatsen, waar weinig ver strooiing is. Bovendien missen zij het contact met hun vaderland. Vreugde en Arbeid heeft een uitstekend plan ge maakt, een plan, dat, nadat eenige dagen geleden overleg is gepleegd met de werkgevers in wier dienst de arbeiders in Noord-Frankrijk werkzaam zijn, waar schijnlijk spoedig tot uitvoering zal kun nen worden gebracht Ongeveer eind Juni zal een cabaretgroep, dertien leden sterk, een tournée maken door de steden en dorpen, langs de kampen en barakken in Frankrijk, waar zich de Nederlandsche arbeiders bevinden. Er is met zorg een programma samengesteld en er is op ge rekend, dat in vele plaatsen, waar voor stellingen zullen worden gegeven, de accomodatie slecht zal zijn. In de barak ken b.v. zal geen tooneel of podium aan wezig zijn, noch zal er voor de musici een piano beschikbaar zijn. Maar het zijn allrounfi artisten, die deze moeilijke, maar interessante reis zullen maken en de vier musici bespelen vele en velerlei instrumenten zoodat de moeilijkheden op instrumentaal gebied wel zullen kunnen worden overwonnen. Vijf danseresjes zullen een ballet opvoeren en Nederland sche volksdansen ten tooneele brengen. Een humorist zal voor een lach zorgen. Nederlandsche liedjes, Nederlandsche dansen en muziek, kortom, een typisch Nederlandsch programma zal den man nen, die zoo ver van hun land en de hunnen vertoeven, terugvoeren in de sfeer van de lage landen bij de zee. Maar de „klanken uit het vaderland” zullen ook in het vaderland zelf beluis terd kunnen worden. Er zullen in de groote steden van ons land tegelijker tijd door Vreugde en Arbeid feestelijke bijeenkomsten worden georganiseerd, voor hen. wier familieleden in Noord- Frankrijk zijn en een deel van die feest avonden zal gewijd zijn aan het be luisteren van het programma, dat op het tooneel van een Noord-Fransch stadje of op het podium, dat door de artisten zolf in een kamp is opgeslagen, wordt uitgevoerd. Zoo zullen zij. die maanden lang van elkander gescheiden leven, zich weer een voelen. Zoo zullen zij een avond vertoeven in de zelfde sfeer van goede echt Nederlandsche kleinkunst. Het is de bedoeling, eind Juni of be gin Juli het tournée aan te vangen, naar schatting zal het gezelschap min stens een maand onderweg blijven. 36 Werkgevers betuigden hun instemming over dit plan. Een vergadering vond inmiddels plaats en men was enthousiast over het plan, dat oorspronkelijk door een der werkgevers was geopperd. De kosten zullen worden omgeslagen over de werkgevers en zij zullen een bedrag betalen, afhankelijk van het aantal ar beiders, dat zij in Noord-Frankrijk aan het werk hebben Meer en meer blijkt, dat de werk gever de bedoeling van Vreugde en Ar beid begrijpt. Er zijn thans reeds ver schillende firma’s die haar personeel via het N.V.V. en Vreugde en Arbeid een gratis vacantie aanbieden. Sommige be drijven hebben ook een spaarsysteem in gevoerd om de kosten van een prettige vacantie te dekken. De werknemer staat dan een procent van zijn loon af en bij dit bedrag voegt de werkgever zijnerzijds eveneens een procent. Zoo dringt meer en meer het bewustzijn door, dat ieder recht heeft op een prettige en zorgelooze vacantie na een jaar van harden arbeid. boven naar omhoog. Loosduinen wordt van de wijziging in het algemeen minder. Van Ockenburghstraat naar Beesten markt bijv, is 3 secties, dus 15 cent, en nu 12J cent. Echter is het tot lijn 14 twee secties en van Oud-Rosenburgh af tot Beestenmarkt eveneens twee secties. Naar de treinen komt er overal een sectie bij. Bij het Loosduinsche geval zij echter op gemerkt, dat men daar steeds van een te laag tarief t.o het Westland profi- Abonnementen, week kaarten, kinderkaarten Voor de Loosduiners is ook een veran dering, verv'allei mogen worden. Bij retours blijft voor hen het huidige tarief gelden, want een retour Loosdui nenBeestenmarkt kost immers 25 cent. Wat de kinderkaarten betreft, het vol- I gende Het is gebleken, dat vrijwel alle «in deren op denzelfden dag heen en terug reizen, omdat de ouders hen zoo maar eens naar de stad meenemen. Daarom is ingesteld, dat voor kinderen retours uit gegeven worden op het enkele reis-biljet. Wanneer het voorkomt, dat een kind den zelfden dag niet terug komt, dan is men met dit biljet natuurlijk wel duurder uit. doch zooals gezegd, dat blijkt zeer-zelden voor te komen. En het geeft besparing in het toch al zoo groote aantal soorten Buitenlandsche invloeden De „Kokoemin Sjimboen” verklaart, dat Japan gedwongen zou kunnen wor den „belangrijke besluiten te nemen” op grond van de komende stappen van Nederlandsch-Indië met inbegrip van een terugroepen van den Japanschen specia- len afgezant, Kenkisji Yosjizawa, uit Batavia Onnoodig te zeggen, dat eenige derde mogendheden achter de anti-Japan- sche houding staan, welke wordt aange nomen door Nederlandsch-Indië Alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen eener mogelijke mislukking van de be sprekingen te Batavia moet echter ge dragen worden door Nederlandsch-Indië. Het blad gelooft, dat Japan zal overgaan tot volledigen opbouw van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Crcct Oost-Azië op een andere wijze. De olie-leverantiea TOKIO, 30 Mei. (Domei.) Wij wachten af. of de Nederlandsch-Indische ring haar oprechtheid zal toonen ten aan zien van Japan, aldus de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen. K<’h Isjii, heden tegenover de buitenlandsche dagbladcorrespondenten, toen hem vragen werden gesteld over den stand van de JapanschNederlandsch-Indische econo mische onderhandelingen te Batavia. woordvoerder beschuldigde de Neder- landsch-Indische autoriteiten van gebrcle aan oprechtheid, waarbij hij er op wees, dat de Nederlandsch-Indische autoriteiten in strijd met hun belofte geweigerd heb ben Japan sommige materialen te leve ren De olie-onderhandelingen zijn voor- loopig tot een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier echter aan toe Wij wenschen meer olie en daaromtrent gaan de onderhandelin gen met de Nederlandsch-Indische auto riteiten verder. Wat de olie verder be treft. verklaarde de woordvoerder, dat de Nederlandsch-Indische autoriteiten tijdens de besprekingen voorloopig be loofd hebben meer olie aan Japan te leveren. Wat de secties zijn Gemakshalve voor onze lezers, vermel den we hier de diverse secties, die zijn vastgesteld aan de hand waarvan men dan zelf, door telling van het aantal, het ta rief 5 cent per sectie kan berekenen. Den Haag's-Gravenzande: Holl. Spoor, Beestenmarkt, lijn 14, Oud-Rosenburgh, Ockenburghstraat. wachthuisje Bloemen- daal, Molenkamp, kruising Zeestraat, Gasfabriek s-Gravenzande, Boschhek (eventueel Molen 's-Gravenzande). Naaldwijkden Haag (Zie tot Loos duinen) Dekkershoekje, Groenoord, ho tel Verburch, Hofstraat, Torenburg NaaldwijkWateringenden Haag: Hof straat, H. Vredebest, Plein, (Wat) de Kwak, Overvoorde, H. te Rijswijk, café Wielerbaan, Holl. Spoor. Beestenmarkt. NaaldwijkWateringenDelft(Zie bo ven, Wateringen), Nw. Eikelenburg, H. Maan. Munitiefabriek. Kalverbosch, Sta tion. Naaldwijkde LierDelft: Galgenweg. Westerlee, postkantoor. Veldzicht, H. Heulbrug. Suykerheul. Witte huizen. Sta tion. ’s-Gravenzande—MaassluisDelft Mo len, Heenweg, Naaldwijk, Galgenweg, Westerlee, Kester, Concordia, Molenlaan tje, Westgaag, ’t Hoekertje, Maassluis, H ter Lucht, Beatrixlaan, Rusthof, Kolk- brug. Op Hoop v. Zegen, Herv. Kerk, Reoboth, W. Huizen, Delft. MonsterWateringen Musschenheul- straat, Verburch, einde Noordweg, Wate ringen. (Zie verder lijn Delft of den Haag). Algemeene wenken „Kunt u voor de a.s. vacantiegangers eenige algemeene wenken geven?" i „Gaarne, want een goede voorlichting van het publiek maakt de zaken veel eenvoudiger. Vooral wil ik er op wijzen, dat men moet zorgen zjjn bonnen op i reis niet te verliezen nieuwe bonnen worden slechts in beperkte mate en niet dan na de grootste moeite verstrekt. Verder moet het publiek er goed van doordrongen zijn, dat de gedistribueerde artikelen uitsluitend op bonnen te ver krijgen zijn. Vroeger was men gewoon op reis eens echt veel en lekker te eten meer dan thuis gewoonlijk, maar dat is nu uitgesloten. Een ander belangrijk punt is, dat het aanbevelenswaardig is niet minder dan één week in een hotel te blijven, niet drie dagen hier en drie dagen daar. Im mers, als men die bonnen, die een week geldig zijn, in een hotel heeft afgegeven, heeft men geen bonnen meer om in die zelfde week in een ander hotel te logee- ren. Dit geldt natuurlijk niet voor die artikelen, waarvoor men wissélbonnen kan krijgen als vleesch en boter, maar wel voor aardappelen enz. Over het al gemeen kan men voor een verblijf van één dag beter brood en dergeljjke zelf medenemen. Een kleinigheid, welke wel licht wordt vergeten, is ook het medene men van zeep, want die wordt niet meer in de hotels gegeven”. Medewerking van het publiek gewenscht „Het publiek kan zeker tot een vlotten gang van zaken bijdragen?” „Zeer zeker, want juist een prettige verhouding van hotelier en publiek kan veel wrijving voorkomen. Beide partijen moeten wat geven en nemen. Het pu bliek moet niet te veeleischend zjjn. Dat heeft trouwens geen zin. daar de hote liers toch niet meer krijgen, dan waar zij recht op hebben. Overigens ben ik er van overtuigd, dat een goede onderlinge verstandhou ding zal worden bereikt en er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat ook dezen zomer vele tienduizenden een aaqgenaam verbijlf zullen hebben in eigen land”. Loonkorting en afhalen van persoonsbewijs Dc persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. ontving de laatste dagen verschillende klachten van arbeiders, wier loon niet werd uitbctaald voor het verlet, dat zij voor het in ontvangst ne men van het persoonsbewijs moesten maken Het N.V.V. vestigt er daarom in dit verband de aandacht op van de werk gevers, dat het hier een door de overheid opgelegde verplichting betreft en dus op artikel 1638 c ten derde van het Burger lijk Wetboek van toepassing is. Dit arti kel zegt, dat de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdsruimte vastgestelde loon voor een korten naar billijkheid te bere kenen tijd, behoudt, wanneer hij, hetzij tengevolge van de vervulling eener door wet of overheid zonder geldelijke vergoe ding opgelegde verplichting, welke niet in zijn vrijen tijd kan geschieden, hetzij tengevolge van zeer bijzondere, buiten zijn schuld ontstane omstandigheden, verhinderd is geweest zijn arbeid te ver richten. Het tg ten aanzien van het bovenver melde duidelijk, dat deze doorbetaling van het loon door het college van Rijks- bcmiddclaars niet als loonsverhoogtng wordt beschouwd. Het N.V.V. dringt er dan ook bij de werkgevers ten sterkste op aan, dat zij jn dit opzicht den arbei der niet te kort doen en hem het voor het afhalen van het persoonsbewijs nood zakelijke verlet, gewoon doorbetalen. Indië onmogelijk is een antwoord op de Japansche voorstellen nog in den loop van deze geven. Er werd geweigerd een nadere verklaring af te leggen. Japansche persstemmen TOKIO, 30 Mei. (Domei.) In een com mentaar op het „hoogst critieke stadium" dat bereikt is in de onderhandelingen te Batavia, wordt in de bladen van het „Asaho Sjimboen”-concern geschreven, dat het bestuur -van Nederlandsch-Indië na de ineenstorting van Nederland een houding aan den dag heeft gelegd, uit gaande van het streven naar een ratio- neele aanpassing der economische betrek kingen met Japan. Later werd de Neder- landsch-Indische houding echter strak ker, waarbij een krachtige economische druk gestadig werd uitgeoefend door Groob-Brittannië en de Vereenigde Sta ten tegen Japan. In September j.l. zond de Japansche regeering Isjizo Kobayasji, den minister van handel en industrie, als specialen afgezant naar Batavia voor het voeren van economische onderhande lingen met de Nederlandsch-Indische autoriteiten voor de wederaanpassing van de economische betrekkingen tus schen de beide landen langs vreedzame wegen. Kenkisji Josjizawa. de vroegere minister van buitenlandsche zaken, is in December j.L naar Batavia gezonden door de Japansche regeering als opvolger van Kobayasji, die naar Tokio was terug gekeerd, na een gedeeltelijke overeen komst met het Nederlandsch-Indische be stuur tot stand te hebben gebracht De houding der Indische autoriteiten De anti-Japansche houding van het Nederlandsch-Indische bestuur is van dien aard, aldus de genoemde bladen, dat het weigert in strijd met zijn be lofte, materialen aan Japan te leveren. Tien dagen zijn verstreken zonder eenig antwoord van de Nederlandsche regee- ring sedert de vice-minister van buiten landsche zaken, Ohasji, den Nederland schen gezant generaal Pabst, op 19 Mei uitnoodigde een bezoek te brengen aan het departement van buitenlandsche za ken en de Nederlandsche regeering ver zocht haar houding jegens Japan te her zien De Asahi Sjimboen” voegt toe De uiterst delicate toestand zich ontwikkelen al naar gelang het antwoord der Nederlandsche regee ring. dat binnen afzienbaren tijd kan komen. de zee om het eerst de baden, is gisteren willen beweren, dat daarmee ook definitief de zomer was verschenen. De lezers zou den mij - en geheel terecht - vragen of ik dan eeen gevoel meer had. Jodocus paradeer? af en toe nog in zn winterjas en naar hii mij vertelt, is het aantal pa tiënten hetwelk aan zware koude lijdt, tegio Maar om terug te komen op den iaarliikschen ren naar het strand, zou ik n“g in het midden willen brengen, dat men dit eerste moment van het geopende badseizoer? lang niet genoeg uitbuit voor nronacanda Het ware toch voor de Maat schappij Zeebad een klein kunstje dit jaar- liiksche festijn tot nog grootere hoogte op tevoèren. Een aantal klinkende prijzen mpt een echte jury, tijdopnemers, film camera's en hoe men zulks in elkaar pleegt „n men zou eens zien wat een er vTons Schoeningen uit te Sen was. We ^»eJa^0^lgende ‘laar eeVoor'de Haglmaars-vischliefhebbers is de nXde tiid ook weer aangebroken. De ttijd opent 1 Juni en dus trekken weer vAndae duizenden mannen er op in om een Cfschje te verschalken, zooalï altt Wies en Jodocus hebben ook in dtt opzicht groote plannen. De laatste da gen heeft mijn neef zonder ophouden aan h^Lties zitten knoeien (ik kan er geen b^ter woord voor bedenken) en als hZt van de attributen zou afhangen en de kunst deï meesters geen gewicht in de schab legde, dan zou er in het vischwater van JoK geen vischje te vinden zijn, dat niet aan zijn haak kwam te spartelen. Ik heb «fate/ bij ondervinding dat de kunde ook een belangrijk woordje mee sprak! en uit dien hoofde ben ik bevreesd voor beneden de middenmaat blijvende successen Maar zooals Wies terecht opmerkte, alles is’ winst, want Piet de Kater vindt zelfs de kleinste zwemmertjes om niet te versmaden Ik hoop dus maar op succes. Voor Jodocus was de keuze om naar voet bal te .kijken" en dus sport te „zien" of zelf de vischsport „beoefenen" wel zeer moeilijk. Onze Haagsche voetbalkampioe nen lagen hem na hun jongste overwin ning wel zeer na aan het hart en ik kan me dus begrijpen hoe moeilijk voor hem de beslissing is. Deze is dan ook nog niet gevallen Er komt nog bij, dat Wies hem trachtte te lijmen voor fietstochtjes met de Pinksterdagen. Het verminderde autoverkeer heeft de liefhebberij om er per fiets op uit te trek ken dan ook wel sterk in de hand ge werkt. Nu ik het over auto's heb, denk ik er ineens aan. hoe opvallend tegenwoordig de wederverschijning van het paard als trekdier in ons stadsbeeld is. Hoevelen hebben er in de latere jaren niet de droe vige verzuchting geslaakt, dat men weldra het edele paard geheel in de straten zou missen. Ja, ik herinner me hoe de kinde ren een aardig spelletje uit onze jeugd niet meer konden spelen, omdat men nooit meer zooveel schimmels zag als de spel regels vereischten. De oudere lezer zal zich toch dit grapje nog wel herinneren uit z’n schooljaren. Eerst 100 schimmels tellen, dan drie schoorsteenvegers, ver volgens drie heeren met hooge hoeden en wien men daarna het eerst een hand gaf, zou de uitverkorene echtgenoot of echt- genoote zijn. Toen ik het Wies vertelde, maakte ze er dadelijk propaganda voor bij de kinderen van haar vriendin, onder het motto: je ziet tegenwoordig zooveel paarden en ze had er succes mee. In ver rassend korten tijd waren de paarden ge teld en daaruit bleek in hoe grooten ge tale de viervoeter weer in de stad te zien Is. Het paardenbusje, dat in den afgeloopen winter zulk goed werk verrichtte voor de latere bezoekers, die uit de stad naar Was senaar terugkeerden, heeft weer een nieuw emplooi gevonden. Van Scheveningen uit zal men nog betrekkelijk laat Wassenaar kunnen bereiken, wanneer men althans geen lust heeft om op dit uur te fietsen of te wandelen. Een genoegelijkheidsritje kan zoo een prettigen avond aan den boule vard besluiten. Niet gek bedacht en ik vermoed ook zoo, dat men geen gebrek zal hebben aan passagiers. In ieder geval een attractie in z’n soort en daar moeten we het dit seizoen van hebben. OOM KOOS.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13