De inkomstenbelasting nieuwe Operaties op Kreta loopen ten einde De Nederlandsche sportbeoefening bij Verordening geregeld I I I I I I I I I I I I I f Inkomens beneden ƒ4000 (en niet meer dan 200 bijverdiensten) worden niet aangeslagen No. 17890. Zaterdag 31 Mei. DE BOER de Heffing werkelijkheid f dag I uur n.m. v.m. VERDUISTEREN Heden van 9.50 uur n.m. f tot 5.24 uur v.m. I Morgen van 9.51 uur n.m. I tot 5.23 uur v.m. I Tweeden Pinkster van 9.52 tot 5.23 1941. en uur naar Grieksche Britsche en II troepen uiteen geslagen 12.000 tarieven van inkomsten loonbelasting nagenoeg gelijk I Alle sportuitingen onder toezicht van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Kreta beheerscht de stra tegische positie in het Oosten van de Middel- landsche Zee Tot inkomen van en de rede van Roosevelt Het Duitsche Weermachtbericht Zie verder le blad, pag. 2 De sociale beteekenis der belasting 5 5 INMENGING VAN OVERHEID GEWENSCHT GEBLEKEN Nachtdienst dokters: No. 116364 Grootere activiteit van de Ameri kaansche vloot op den Atlan- tischen Oceaan S I I I I I Te Vichy rustig opgenomen HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1EN: PRIJS DEZER COURANT: (Zie verder 3e blad, pag. l.J een geheel jaar werd afgeleid het gebied van de lichamelijke opvoeding van breiding gevonden. De aandrang, op de Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki**, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad** en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct schiktheid aan het volksgemeenschap steunde lijke u_ delijke met is voor in verband met de bestaande rechtspraak en de bestaande administratieve practijk. Dientengevolge komt menige bepaling van het nieuwe een niet een goede uitvoering maar vooral een niet te onderschatten fac. tor ter vergemakkelijking van de invoe» ring van het nieuwe stelsel. Tusschen 10 u, n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 5 A I Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor*. Scheveningen Kelzerstr. 318, Tel. 550310; Filialen; RIJswIJk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721117 en de sport. Op het gebied van de sport zal voorlichting worden ontvangen van die Afwikkeling oude Inkomsten belasting De belasting over de laatste vier maan den van het belastingjaar 1940-41, der oude inkomstenbelasting wordt gêheel met de belastingplichtigen verrekend of aan hem teruggegeven. Gedeeltelijk, namelijk voor de ioontrekkendert, berust deze verreke ning of teruggaaf op het besluit op de loonbelasting. Voor zoover dit het geval is wordt een ontheffing verleend welke cp den ouden aanslag inkomstenbelasting (1949-41) wordt afgeboekt, of anders wordt teruggegeven. Voor het overige gedeelte dit betreft dus de inkomsten niet uit loon wordt de ontheffing afgeboekt op den voorloopigen aanslag in de nieuwe in komstenbelasting over 1941. De oude aan slag 1940-41 moet dus voor zoover hij niet betrekking heeft op loon, geheel worden betaald. Hierbij valt nog op te merken, dat de belastingadministratie voor belas tingplichtigen, die boven hun loon niet meer dan f 500, andere inkomsten hadden, die geheele ontheffing verleent, alsof ook deze inkomsten waren. Dit is voor haar eenvoudiger en zeker niet in het nadeel van den belastingplichtige. Op enkele an dere punten van den overgangstoestand wordt hierna nog teruggekomen. Algemeene bouw van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1841. Het hierboven uiteengezette „reëele stel sel met voorheffing op afrekening" bestaat ook in Duitschland. Het ligt dus voor de hand dat de nieuwe Nederlandsche inkom stenbelasting menigen trek gemeen heeft met de Duitsche. Bij het ontwerpen is in- tusschen wel naar onderlinge vergelijk baarheid gestreefd, doch niet naar het ma ken van een cople. De nieuwe Nederland sche inkomstenbelasting sluit, voor zoo veel noodig, aan bij het Nederlandsche pri vaatrecht en bij Nederlandsche toestanden. Het streven is er op gericht geweest, de wijze van uitdrukken, welke de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 volgde, zooveel mogelijk te bezigen, omdat dit van nut is Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap, en Cultuurbescherming betreffende het re gelen van de sportbeoefening, in Neder land. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) De regeling van de sport beoefening en van het sportwedstrijdwe- zen in Nederland behoort tot de zorg van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming. (2). Sportbeoefening in den zin van dit besluit is iedere bezigheid op het gebied van de lichamelijke opvoeding. Artikel 2. (1). De secretaris-generaal van bet departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, vaardigt de voorschriften, welke tot regeling van de sportbeoefening en van het spoi||wedstrijd- wezen in Nederland noodig zijn, uit, met name wat betreft den organisatorischen opbouw der afzonderlijke takken van sport, voorts wat betreft de voorwaarden, waaronder sportbeoefening in Nederland is toegestaan, alsmede de wijze, waarop de sport wordt beoefend en sportwedstrijden worden gehouden. (2). In de dienovereenkomstig uit te vaardigen voorschriften, kan worden be paald, dat vereenigingen of personen, die in strijd met de bepalingen dier voor schriften sport beoefenen, voor bepaalden of onbepaalden tijd van het beoefenen van een bepaalden dan wel van eiken tak van sport worden uitgesloten. Tn bevoegde kringen te Washington verluidt, dat de Amerikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan een grootere activiteit aan den dag legt ter ondersteu- patrouillevaartuig, dat voor de rranscne ning van de transporten oorlogsmateriaal i kust door 3 Britsche motortorpecobooten voor Engeland, meldt S.P.T. Nadere bij-1 werd aangevallen, heeft door geschutvuur wonderheden zijn nog niet bekend. één ervan tot zinken gebracht en een overheid uitgeoefend, om op deze gebie den leiding te geven, voerde reeds tot het nemen van eenige maatregelen, die in het algemeen bekend zijn. Nu in een inspectie voor de lichamelij ke opvoeding bij het onderwijs in het leven is geroepen en dezer dagen haar werk zal aanvangen, mag worden ver wacht, dat via de Nederlandsche jeugd het verlangen naar lichaamsontwikkeling nog aanmerkelijk zal toenemen en der halve is het thans geboden de algemeene richtlijnen, welke de overheid in acht wenscht te nemen en te doen nemen, duidelijker vast te stellen. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. BIJ vooruitbetaling: Kleine Advertentie» 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan bet bureau van dit blad" 10 ct meer. United Press meldt uit Vichy dat een regeeringswoordvoerder de rede van Roo sevelt „een voor pan-Amerikaansch ge bruik bestemde rechtvaardigingsrede” noemde, welke evenzeer door mater leeie belangen als door ideologische principes werd gedicteerd „De rede, zoo zeide de woordvoerder, is hier rustig opgenomen. Roosevelt zeide, dat de Vereenigde Staten iets zouden ondernemen, wanneer Duitsch land zou trachten operatie-bases tegen pan-Amerika in te nemen. Roosevelt weet echter uit Darlan's radiorede, dat Frank rijk niet van plan is, bases of andere ter ritoriale voorrechten ergens in Fransch- Noord- of West-Afrika op te geven, en dat Duitschland dit ook in het geheel niet ver langt, zoodat in deze opmerking geen ge vaar voor Frankrijk schuilt. Een mededeeling van de Brinon De algemeene gevolmachtigde van de Fransche regeenng in het bezette gebied, de Brinon, heeft tegenover Amerikaansche journalisten geweigerd zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de rede, omdat de maarschalk en zijn regeering deze nog niet hebben bestudeerd. Wat de geëischte vrijheid der zeeën be treft, Frankrijk heeft daaromtrent een eigen begrip, want het bezit een koloniaal rijk en denkt er niet aan dat op te geven. De Brinon, zeide, dat hij van Artieri- kaansche zijde vernomen heeft, dat Dakar en de Azoren Amerika rechtstreeks belang inboezemen. Het Afrikaansche continent, de Azoren en de Kaap Verdische eilanden, behooren echter tot het Europeesche con tinent. Frankrijk moet zich zelf en zijn koloniale rijk verdedigen. Wanneer men de poging onderneemt. Europa te belegeren, waartoe Frankrijk behoort, en wanneer men den hongeroorlog organiseert, heeft Frankrijk den plicht alles te doen om zijn volk voor verhongering te behoeden. andere zóó zwaar beschadigd, dat men verwachten kan. dat zij verloren is, De vijand heeft zich overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duitsch gebied gewaagd. Bij de succesvolle gevechten aan den Halfaja-pas in Noord-Afrika hebben lui- tenant-kolonel Cremer, commandant van. een regiment pantserwagens en luitenant Jung van een artillerieregiment zich bij zonder onderscheiden. Bij de gevechten op Kreta zijn Duitsche soldaten, nadat zij gewond waren, op zóó beestachtige wijze verminkt, als 'in den loop van dezen oorlog totdusver slechts in den veldtocht tegen Polen is voorge komen De Duitsche Weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridderlijkheid in den strijd bewaard blijven Met de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze bar- baarsche verminkingen aansprakelijk is, of de schuldige bewoners treffen. Er be- srtaat geen twijfel, dat de even onzinnige ak leugenachtige bewering van den Brit- schen premier, Churchill, dat Duitsche soldaten in uniformen van den tegen stander uit vliegtuigen zijn gesprongen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden College van gevolmachtigden ingesteld Artikel 3 (1). De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming wordt bij de vervulling van zijn taak bijgestaan door een college van gevolmachtigden voor het sportwezen, hetwelk uit drie leden bestaat. (2). Alvorens voorschriften, als bedoeld in artikel 2, uit te vaardigen, wordt dit college gehoofd. Artikel 4 De bepalingen van de Veror dening no. 41-1941, teneinde te komen tot een herordening op het gebied van de niet commercieele vereenigingen en stichtingen blijven onverminderd van kracht. Artikel 5. Dit besluit treedt heden in werking. Reeds sedert enkele maanden zag men met eenige spanning uit naar de nieuwe inkomstenbelasting en naar de wijze, waarop de aansluiting tot stand zou ko men tusschen de heffing van de oude in komstenbelasting en die van de nieuwe. Sedert de invoering van de loonbelasting kon men over dit onderwerp reeds be paalde verwachtingen hebben. Men kon veilig voorspellen, dat het tarief naar Nederlandsche begrippen hoog zou zijn, maar dat het in belangrijke mate onder scheid zou maken' tusschen gehuwden en ongehuwden en tusschen kinderlooze en kinderrijke gezinnen. Verwacht kon ver der worden een eenvormig tarief voor het geheele land, zonder classificatie en zon der opcenten. Men wist ook reeds, dat het z.g. „reëele stelsel met voorheffing op afrekening’’ zou worden aanvaard. Dit is het stelsel, waarbij de belastingplich tige tenslotte altijd betaalt over een in komen, dat hij werkelijk gehad heeft over een zeker jaar, maar waarbij de fiscus reeds in den loop van het jaar pro beert het grootste deel van de belasting binnen te krijgen. Dit zal geschieden ten deele door middel van de loonbelasting, ten deele door middel van een binnen kort te verwachten belasting op binnen land sche dividenden en ten deele door middel van voorloopige aanslagen. Lichamelijke opvoeding en sport beoefening één geheel De lichamelijke opvoeding en de sport beoefening zullen worden beschouwd als één geheel, met erkenning weliswaar van bepaalde verschillen, welke deze twee begrippen eigen zijn, tezamen zullen zij worden gezien als een hulpmiddel, dat be hoort te worden aangewend en dat wel met alle kracht en in de meest ruime mate om de gezondheid van onze be volking te bevorderen, de zelfbewuste kracht van de natie te wekken en te ver stevigen en om tot de rechtmatige levensvreugde van allen een positieve bijdrage te leveren. De algemeene leiding van de lichame lijke opvoeding en de sport berust bij den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. Deze doet zich bij de uitoefening van deze taak door een af- deeling van zijn departement bijstaan, De bevoegdheden, waarover de genoemde secretaris-generaal eerlang, op grond van te geven bindende voorschriften, zal kunnen beschikken, vereischen evenwel niet enkel administratieve voorlichting en medewerking, doch wel zeer in het bij zonder medewerking van deskundigen op Reëele stelsel met voorheffing op afrekening Reeds sedert eenige jaren was men hier te lande meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat het bestaande systeem van de inkomstenbelasting, waarbij het inko men VOOT uit den toestand op een bepaalden datum 1 Mei niet bevredigend werkte. Het onderwerp was reeds geruimen tijd in studie en de vraag was eigenlijk niet meer zoo zeer of men moest overgaan naar het stelsel „belast altijd het inko men dat iemand werkelijk heeft gehad”, dan wel, hoe dit precies moest worden geregeld en hoe de aanaluiting moest woéden gevonden tusschen het oude stel sel en het nieuwe. De buitengewone behoeften van de schatkist drongen thans naar een bepaal de oplossing. Een loonbelasting was on vermijdelijk bij het noodig geachte nieuwe tarief, en de aanwezigheid van de loonbe lasting van een gegeven, waaromheen de overige bouw van de inkomstenbelasting op logische wijze moest worden opgetrok ken. De werking van het nieuwe stelsel is in het kort aldus, dat de belastingplichti gen in den loop van 1941 op hun salarissen loonen en pensioenen, enz. loonbelasting afgehouden zien worden, dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren da tum zullen worden uitgekeerd, dividendbe lasting, afgehouden zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de belastingplich tigen voor hun overige inkomsten in 1941 een voorloopigen aanslag zullen ontvangen gegrond op de inkomsten van 1940. Na af loop van 1941, dus in 1942, zullen de be lastingplichtigen moeten aangeven of op geven hoeveel inkomen zij in 1941 hebben gehad, over dat inkomen zal de belasting worden berekend en van deze belasting zal worden afgetrokken hetgeen ingehouden is aan loonbelasting en aan dividendbelas ting, terwijl tevens zal worden afgetrokken het bedrag van den voorloopigen aanslag. Deze voorloopige aanslag zal in 1941 eerst vrij laat in het jaar tot stand komen De belastingplichtigen, die zulk een aanslag kunnen verwachten, zullen er dus verstan- In het jongste Verordeningenblad (no. 24) is verschenen het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende het invoeren van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 en het besluit van denzelfden secretaris-generaal betreffende de Inkomstenbelasting zelve. Op dit laatste besluit heeft de wnd. secretaris-generaal, de heer H. Postma, een uitvoerige, duide lijke toelichting gegeven, welke men hiernaast aantreft. Nadere toelichting In verband met bovenstaand besluit deelt de secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming het volgende mede: De opvatting, welke sedert eenige ja ren in ons land steeds meer aanhangers vond, dat de beteekenis van een harmo nische lichaamsontwikkeling en het nut van de sportbeoefening in bet algemeen werden onderschat, en dat op deze ge bieden inmenging van de overheid ge- dig aan doen hun personeele belasting wat I rechtvaardigd moest worden geacht, heeft vlugger af te betalen dan zij anders gedaan den laatsten tijd een steeds sterker ver- zouden hebben. I breiding gevonden. De aandrang, op de Ter aanvulling op het Weermachtbe richt van gisteren verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden De zware gevechten op Kreta zijn be slist Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeft met Rethymno zijn laatste belangrijke steunpunt aan de Noordkust van Kreta verloten. Tegelijkertijd zijn Duitsche fprmaties van de Westelijke ge vechtsgroep naar het Zuiden gezwenkt en naderen in rusteloos oprukken de aan de Zuidkust gelegen stad Skafla. Aangezien de Itaiiaansche troepen in het Oosten van Kreta oprukken, blijft het Engelsche bezettingscorps alleen nog het Zuiden van het eiland als uitweg over. Hier echter biedt de door rotsge bergten doorsneden, kantige en door de branding bespoelde steile kust geen mo gelijkheid tot inscheping. De geheele Zuidkust van Kreta bezit slechts een en kele haven. Jerapetre. Deze is echter ge heel verzand en slechts bevaarbaar voor kleine kustvaartuigen. Het Britsche be zettingscorps heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel afgezien van het feit, dat de harde sla gen. die de Britsche vloot in de afgeloo- pen dagen door de vereenigde aanvallen van Duitsche en Itaiiaansche lucht- en zeestrijdkrachten heeft gekregen, een tweede optreden van Britsche vlootforma- ties ter uitvoering en beveiliging van de inschepingen van het bezettingscorps nauwelijks mogelijk laten schijnen. Met de bezetting van de beheerschende punten van het eiland is Kreta in Duit sche en Itaiiaansche handen. Met de be zetting van Kreta door de Duitsche en Itaiiaansche strijdkrachten is de oorlogs toestand in de Middellandsche Zee als op slag veranderd. Kreta als vloot- en lucht steunpunt der as-mogendheden is van Libye slechts 300 k.m., van Alexandrië 500 k.m. en van de Klein-Aziatische kust 150 tot 200 k.m. verwijderd. De Engelsche vloot in het Oosten varf de Middelland sche Zee is daarmede in den smallen drie hoek Alexandrië—HaifaCyprus opeen gedrongen en met haar Is het Suez-ka- naal, de Achillespees van het Britsche wereldrijk, in de gevarenzöne van het Duitsche luchtwapen gekomen. Tarief Wie het „Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941'* dezer dagen in handen krijgt, zal allicht het eerst kijken naar het slot Niet omdat het besluit een ro man is, maar omdat daar de tabel te vin den is, welke het tarief bevat Hij zal daar vinden een kolom voor ongehuwden (tariefgroep 1), voor gehuwden zonder kinderen (tariefgroep 2) en voor perso nen, die aanspraak hebben op kinderaf trek (tariefgroep 3). Wie niet meer dan 10 kinderen heeft, kan zijn belasting uit de tabel aflezen. Wie meer kinderen heeft, zal een kleine berekening moeten maken. Evenals bij de loonbelasting zijn ongehuwden van 65 jaar en ouder met ge huwden gelijkgesteld, evenals jongere on gehuwden uit wier vroeger huwelijk een kind is gesproten. De reductie wegens kinderen verdwijnt bij de zeer hooge in komens geleidelijk. Ongehuwden zijn nooit meer inkomstenbelasting verschuldigd dan 65 pCt van hun geheele inkomen voor de andere belastingplichtigen be draagt het maximum-percentage 55. Tot bij een inkomen van 12.000 is het tarief van de inkomstenbelasting nagenoeg ge lijk aan dat van de loonbelasting. Het ta rief begint voor ongehuwden met f 475 inkomen, voor gehuwden zonder kinderen bij f 775, voor personen met 2 kinderen bij 1175, voor personen met 5 kinderen bij f 1975, en voor personen met 7 kinde ren bij 4525. In al deze gevallen be draagt de belasting over een vol jaar f 16. Uit deze cijfers blijkt, hoezeer het gezin is ontzien. In menig geval zal de belasting lager zijn, dan onder de oude inkomsten belasting het geval was. belastingbesluit reeds geschiedenis ter wereld. Dit alleen van groot belang van het besluit Dezen zomer zullen ontelbare land- I genooten hun vacantie in eigen land moeten doorbrengen. Vooral de stads- menschen, die graag de huizenzee ont- I vluchten, zullen op het platteland rust, beweging, gezondheid en afwisseling zoeken. Wij hebben al gewezen op het groote voordeel daarvan, want hoe- I velen, die vroeger zoo gauw mogelijk naar het buitenland gingen, krijgen nu de gelegenheid om hun eigen land te leeren kennen, zijn veelzijdig na- tuurschoon, zijn merkwaardigheden, I zijn verscheidenheid van bevolking f met haar zeden en gewoonten. Besteedt de vacantieganger zijn tijd I even nuttig als aangenaam, dan zal I zoo’n tijdelijke volksverhuizing van groote beteekenis kunnen zijn voor de versterking van het besef van éénheid I' van ons volk. Een eerste voorwaarde daarvoor is immers, dat menschen uit verschillende milieu’s, van uiteenloo- pend levensniveau, elkander leeren kennen en daardoor waardeeren. Er ontbreekt nogal het een en ander aan die onderlinge kennis en dus aan die waardeering. In het bijzonder waar het betreft de groote-stadsmenschen eener- zijds en de boerenbevolking anderzijds. Laat ons (naar eerlijk zeggen, dat vele Stadsmeoschen, tengevolge van hun on kunde oP dit punt, min of meer neerzien op den boer. Men stelt zich hem zelfs wel voor als een eenigszins achterlijke figuur, een wat dom, bekrompen iemand, die op klompen en met een eigenaardig petje op tusschen zijn koeien, varkens en kippen in de klei leeft een raar taaltje spreekt en eigenlijk zoo’n beetje buiten de be schaving staat Maar hoe mis is die pri mitieve voorstelling! Ieder, die het voorrecht heeft, van na bij met onze boeren en boerinnen, jong en oud, in aanraking te zijn geweest, weet, hoezeer zij, die zich slechte zulk een fantasje-voorstelling kunnen maken van het ,,boertje-van-buiten”, zich ver gissen i°t hun eigen schade. Hij weet, hoeveel «tellect en zelfs levenswijsheid te vinden zijn bij onzen boerenstand, die doorgaans het bewijs levert, dat in den eenvoud het ware schuilt. Hij weet, dat nergens beter dan juist bij dien boeren stand ons Volkskarakter, bij alle geweste. liiko nuanceering, is bewaard gebleven met ziin rust, kloekheid, energie, prac tised inz*cht, met zijn oprechte sterkende “Xheid ook, zijn rust en kracht ge vend vertrouwen, zijn uitgebreide prac- tiX en theoretische kennis van het in- spwikkelde boerenbedrijf en alles wat daaraan vast zit, zijn algemeene ontwik- S[dikwijls ook. Hij weet, dat het ge- wwtelijKe of streekdialect van den boer - hoeveel welluidender meestal dan de stadsdialecten geen uiting >s van be krompenheid, maar van de éénheid van denXerenstand met den grond, waarop htTvan juder tot ouder woont en werkt. Wie de mannen en de vrouwenvan het nlatteland leert kennen en hun eigenaar- E’heden begrijpen, gevoelt een groeien- waardeermg voor deze menschen. die meer dan in het algemeen de stadsbe volking het volkskarakter en de volks krachtghebbeVn bewaard, gestaald als zij zijn naar lichaam en geest, door het voortdurend leven in en met de natuur. De omstandigheden zijn dat thans meer dan voorheen juist de boer de belangstelling van zijn ’“^genooten tot zich trekt. Nu wij met allerlei moei lijkheden ten aanzien vari de voedsel voorziening hebben te kamp .blijkt de overgroote beteekenis van den boer voor het bestaan van het gansche volk Want hii is het, die met kennis en kunde en met noesten arbeid aan den beperkten grond. aarover ons dichtbevolkte land beschikt, moet onttrekken hetgeen on misbaar is voor het leve" v?n den mensch Zonder onzen hoog ontwikkelden land- en tuinbouw en veeteelt zou het er wanhopig voor ons uitzien, <Jp den boer is in dit opzicht voor de toekomst het oog van ons volk gevestigd. t Komt él van den boer”, zegt een oude spreuk. Deze belangrijke plaats in het volks leven brengt voor den boer niet alleen het recht op dankbare erkenning mee maar ook een groote verantwoordelijk heid. Wil hij zijn groote economische taak naar behooren vervullen, dan dient b zich bewust te zijn van zijn onderge- •,J groote geheel der en aan het dienende karakter van zijn taak, die ver uitgaat boven het uitsluitend streven naar per soonlijke winstal is deze laatste bin- ne> redelijke grenzen onmisbaar om het groote economische apparaat gaande te houden Het streven om onze jeugd van beider lei kunne in den zomer naar buiten te sturen teneinde tusschen de boeren te leven, hun wérk te leeren kennen en het t verlichten, is ongetwijfeld om meer dan één reden toe te juichen niet in de laatste plaats omdat hierdoor het op groeiende geslacht den boer en zijn ar beid grondig leert kennen en waar- deeren. terwijl ook aan den anderen kant een beter begrip voor den stadsmensch zal ontstaan en zoodoende een hechte band tusschen boer en burger wordt ge vormd Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren in het Weer macht, bericht het volgende bekend: De op 20 Mei met een reusachtige lan ding uit de lucht begonnen operaties ter verovering van het Britsche bolwerk Kreta naderen haar einde. De vijande lijke tegenstand is overal ineengestort. De in het Westelijke deel van het eiland gevormde aanvalsgroep, bestaande uit valscherm- en bergtroepen, heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vijand verslagen en uit elkaar gedreven De ver- eeniging met de parachutisten bij Re thymno. die zich meer dan 8 dagen dap- p..- gehandhaafd hebben tegen een vijan delijke overmacht, heeft zich voltrokken. Parachutisten veroverden bij taai ver zet van den vijand de stad en het vlieg veld Kandia (Herakleion). De bevelvoe rende generaal der Grieksche strijdkrach. ten bij Herakleion heeft capitulatie aan geboden Het Duitsche luchtwapen onder- de gevechten door onophoude- aanvallen op terugtrekkende vijan- marschcolonnes, troepenconcen traties en haarden van tegenstand. For. ma ties gevechts- en torpedovliegtuigen on Stuka’s verpletterden in voortduren- den aanval Britsche en Grieksche af- riool i n^on Onze operaties werden door Itaiiaan sche zee- en luchtstrijdkrachten onder steund waarbij Itaiiaansche torpedoboo- ten zich bijzonder onderscheidden door haar uitermate dapper optreden. Boven dien landden Itaiiaansche troepen Woens dag op het Oostelijke gedeelte van Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het Westen op. De overblijfselen van de uite eengeslagen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de Zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voortzetting van den strijd te onttrekken. Talrijke gevangenen zijn gemaakt en om vangrijk materiaal is buitgemaakt. w.°. talrijke pantser- en vrachtauto’s, lichte en zware stukken geschut, benevens groote voorraden. Duitsche en Itaiiaansche gevangenen zijn bevrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de Straat van Caso Britsche zeestrijdkrachten aangevallen en 2 tor pedojagers tot zinken gebracht. Stuka’s vernietigden in de wateren rondom Kreta 2 koopvaarders van 1600 brt. in totaal, benevens een kust- en patrouillevaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrij vigheid van artillerie en verkenningstroe- pen bij Tobroek. Op zee rondom Groot-Brittannië heb- bv i gevechtsvliegtuigen ten Westen van de Pentland Firth een groote vrachtboot met bommen zwaar beschadigd In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen ondanlts ongunstige weers omstandigheden haven-installaties aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd Een patrouillevaartuig, dat voor de Fransche de een college van drie deskundigen, die als rijksgevolmachtigden voor de sport zullen optreden. Voor deze functie zijn de vol gende heeren bereid gevonden K. J J. Lotsy te Dordrecht, H. A. Stulihg te Groningen en J. de Valk te Amsterdam. De bevoegdheden, van dit college van Rijksgevolmachtigden zullen nader wor den omschreven en ter algemeene kennis worden gebracht. De ontwikkeling van zaken brengt thans mede, dat de functie van adviseur voor sportzaken bij het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming komt te vervallen. De heer Lotsy heeft deze functie met lofwaardige toewijding gedurende eenige maanden vervuld en de vele en nuttige maatregelen, welke op het gebied van de sport konden worden getroffen, zijn voor het grootste deel aan zijn doorzet tingsvermogen en aan zijn kennis van zaken te danken. Zoo wordt dan ook bij het intreden van een nieuwe organisatie een toestand op sportgebied aangetroffen, welke vele en goede beloften voor de toekomst in zich bergt en welke het voor de leiding van de sportaangelegenheden gemakkelijk zal maken om daarop voort te bouwen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1